PZC l\\\ [iljoenen voor North de PZC Minister Velayati: valt niet als eerste Iran aan Nedlloyd wil lonen zeevarenden verlagen Kakkerlakken jagen reizigers uit bus WARTE PIET VOOR WESTDUITSERS vandaag BEELDENDE KUNST Elektronisch dagboek voor diabetici in grimmig torenfort RESOLUTIE NOG NIET AANVAARD Vrij koel |30e jaargang no. 172 jrijdag 24 juli 1987 vrijdagkrant ATHENE (AFP) - Een hitte golf in Griekenland heeft sinds zaterdag aan 28 men sen het leven gekost en grote schade toegebracht aan landbouw en veeteelt. De au toriteiten in Athene hebben dit donderdag meegedeeld. Zij dringen er bij de bevol king op aan zuinig te zijn met water. Urk boos Rem op aids Overval Golf PSV wint VOORDEELAANBIEDING NIEUWE AUTO'S: Ford Escort 1100 CL 5-deurs Ford Escort 1100 CL 5-deurs Ford Escort 1300 Special 3-deurs Ford Escort 1600 CL 3-deurs Ford Orion 1600 CL 4-deurs ALLEEN BIJ: GENÈVE (RTR/DPA/UPI) De Sovjet-Unie blijft vasthouden aan de eis dat de Westduitse Pershing-Ia raketten, die met Amerikaanse kernkoppen zijn uitgerust, worden weggehaald bij een akkoord over de verwijdering van alle kernraketten voor de middellange en kortere afstand uit Europa en Azië. Sovjet-functionarissen deelden dit sleutel in handen voor het slagen van Niet bespreekbaar autn adria Kernwapenakkoord stap dichterbij Wachten te land en te water... Af en toe zon. In de namiddag toene mende bewolking, gevolgd door wat regen. Middagtemperatuur 19 graden. Een matige noordwestenwind. Zie pag. 7 PROVINCIAL IaSHINGTON (AFP) - Oliver North, de voormalige medewerker van het Wit- |Huis die onlangs de Amerikaanse bevolking aan de tv kluisterde voor zijn Ituigenis in de Irangate-affaire, zal de hoge kosten voor zijn verdediging met Imak kunnen betalen. Donderdag maakten de beheerders van het speciale jzamelingsfonds voor giften aan de luitenant-kolonel bekend dat door de Inerikaanse bevolking meer dan 1,2 miljoen dollar (ongeveer 2,4 miljoen gul- tn) spontaan is overgemaakt. bngeloofelijk", zo noemde een van de beheerders de respons van North's land- Inoten. Alleen al de afgelopen twee dagen is een half miljoen gulden binnenge- hmen. Inmiddels zijn ook 10 mensen extra ingeschakeld om de enveloppen te Lenen waarin het geld is verpakt. Doorgaans liggen de schenkingen boven de gulden per persoon. PAGINA 3: Schultz voor commissie In de hoofdstad, waar woensdag een temperatuur van 44 graden celsius werd gemeten, moest de lijn van de bovengrondse metro richting Pi raeus enkele uren buiten werking worden gesteld omdat de rails waren uitgezet. Woensdag overleden zeventien men sen van tussen de 49 en 83 jaar in Athene en in andere Griekse steden aan hart- en ademhalingsmoeilijkhe den als gevolg van de warmte. Tus sen zaterdag en woensdag hadden al elf Grieken om dezelfde redenen het leven verloren. In Athene en Saloniki moesten enkele tientallen mensen met hart- en ademhalingsproblemen en flauwtes in ziekenhuizen worden opgenomen. In de landbouw is schade toege bracht aan de tabaks-, katoen en olij- venteelt en in de omstreken van Sa loniki legden veel kippen het af. ershing obstakel ij ontwapening Urk staat op stelten. Minister Braks wil de vissers verplich ten hun vis in de haven van bin nenkomst aan de afslag te brengen. PAGINA 3 De behandeling van aidspa- tiënten met het geneesmiddel AZT heeft onverwacht gunsti ge resultaten. PAGINA 5 In Vlissingen is voor de tweede achtereenvolgende dag een overval gepleegd. Een gewa pende man bedreigde daarbij een 82-jarige vrouw. PAGINA 13 Het dagelijks bestuur van de provincie gaat akkoord met de aanleg van een golfbaan op Schouwen-Duiveland. PAGINA 15 PSV nam gisteren pas in de tweede helft afstand van een zioak West Ham United, maar deed dat toen ook met ruime cijfers: 4-0. PAGINA 19 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 6 Vrijdagkrant: 7, 8, 9, 10 en 11 Provincie: 13,15 en 17 Sport: 19, 20 en 2J _T (Advertentie) kleur wit rijklaarprijs ƒ23.117,- 21.850,- kleur donkergrijsmetallic rijklaarprijs 23.566,- 22.300,- zwart open dak, spoiler, striping, speciale wieldeksels 23.834,- 22.400,- Kleur goudmetallic rijklaarprijs 25.877,- nu 24.400,- k'eur goudmetallic rgklaarprijs 27.878,- 25.995,- kleur extra's rijklaarprijs nu nu de besprekingen. Daarmee is uitgeko men wat Duitse critici van deze dub bele nul-optie (het weghalen van alle middellange afstandswapens) vanaf het begin van de besprekingen heb ben gevreesd. Bonn dreigt binnen de Navo geïso leerd te worden en zal moeten afwegen of de bondgenootschappelijke solida riteit belangrijker is dan de nationale autonomie. Verder wil West-Duitsland koste wat het kost voorkomen dat in Europa alleen kernwapens voor de kortste afstand (met een bereik tot 500 km) overblijven. Dat zou immers in houden dat de resterende kernwapens eigenlijk alleen kunnen worden afge schoten van Duits grondgebied en te vens noodgedwongen moeten neerko men op Duits gebied. Daarom heeft Bonn er alle belang bij om in ieder geval nog enkele kernwa pens voor de middellange afstand over te houden, zodat het verband met de strategische en taktische kernwapens (met een veel groter bereik) blijft be staan. De chefstaf van de Sovjet-strijd krachten, maarschalk Achromejev, beklemtoonde dat er niet valt te on derhandelen over de Pershings. In Washington verklaarde Reagans na tionale veiligheidsadviseur Carlucci echter even onverbiddelijk dat de (Slot zie pagina 3 kolom 3) donderdag mee na de presentatie van het voorstel van Gorbatsjov waarin Moskou zich bereid verklaart ook al deze raketten uit Sovjet-Azië weg te halen. Moskou heeft het voorstel don derdag officieel ingediend bij de ont wapeningsonderhandelingen in Genè- ve. De leider van de Sovjet-delegatie, Vo- rontsov, zei op een persconferentie in Moskou te verwachten dat de Verenig de Staten en de Sovjet-Unie nog bin nen twee maanden tot een akkoord over de middellange-afstandsraketten (INF) zullen komen. Dat zou dan tij dens een topontmoeting tussen Rea gan en Gorbatsjov kunnen worden on dertekend. Vorontsov wees er echter op dat eerst nog een aantal obstakels uit de weg moeten worden geruimd, waaronder de kwestie van de 72 Pershing-Ia ra ketten in West-Duitsland. Volgens de Sovjets vallen deze onder een eventu eel INF-akkoord, omdat zij zijn uitge rust met Amerikaanse kernkoppen. De VS en de Navo staan op het stand punt dat deze Duitse wapens buiten de onderhandelingen moeten blijven. Moskou vindt dat in ieder geval de kernkoppen ontmanteld moeten wor den. De raketten zelf vormen geen be dreiging voor de Russische legers, en mogen best blijven staan. Daarmee is de 'zwarte piet' openlijk in handen gekomen van de Duitse Bondsrepubliek. Bonn heeft nu de Ongeveer honderd opponenten van het Iraanse regime demonstreerden donderdag in Bonn tegen het bezoek van Ve- layati." Enkelen van hen werden op hardhandige wijze gearresteerd. BONN (RTR/DPA/AFP) - Iran zal geen schepen in de Golf aanvallen, tenzij zijn eigen schepen worden getroffen door buitenlandse mogendheden. Dit heeft de Iraanse minister van buiten landse zaken, Ali Akbar Velayati, donderdag gezegd tijdens een pers conferentie in Bonn, waar hij voor een officieel bezoek is. De minister zei voorts dat Iran alleen met de Veilig heidsraad zal samenwerken op voor waarde dat Irak wordt aangewezen als de agressor in de al zeven jaar du rende Golfoorlog. official Ford Dealer westhavendijk 150 goes 01100 20440 .„v - - - V' vV ijiftiV:-. v.% ,-ï;,Mi- ;'v I :v V. - AMSTERDAM - Kampeerders wringen hun natte spulletjes uit op een Amsterdamse camping. LEIDSCHENDAM (ANP)- Als het slechte weer aanhoudt, verwacht de kampeersector in Nederland dat veel gasten dit weekeinde ver vroegd huiswaarts zullen keren. Op dit moment is het bezettingspercen tage gemiddeld nog 80 procent, wat redelijk tot goed wordt genoemd. Nergens wordt nog gesproken van een massale uittocht. Woordvoer ster A. Huininga van het Neder lands Bureau voor Toerisme (NBT) heeft dit donderdag gezegd na een telefonische enquête onder 75 kam- peerbedrijven. Huininga noemt het een voordeel dat het ondanks de regen warm is. Bij veel kampeerbedrijven zijn de activiteiten aangepast aan het Ne derlandse weer. Van een massale uittocht is derhalve volgens Huinin ga geen sprake. De grootste reisorganisator in Ne derland, Arke Reizen, heeft de laat ste twee weken 60 tot 70 procent meer reizen verkocht dan vorig jaar.. Vooral door het slechte weer, aldus Arke-woordvoerder R. Admiraal, worden er opvallend veel boekingen op het laatste moment afgesloten. Arke zet extra vliegcapaciteit in om aan de vraag te voldoen, aldus Ad miraal. Het slechte weer heeft ook bij de drie Nederlandse charterluchtvaart maatschappijen Martinair, Transa- via en Air Holland voor veel extra vraag naar vervoer gezorgd. Zo heeft Martinair de vorige en deze week 5500 extra stoelen aan het toch al drukke programma voor deze maand toegevoegd. Transavia zet deze en volgende week 15 extra vluchten in. Volgens Martinair-directeur Schro der wordt met deze extra vluchten in juli goedgemaakt wat eerder door de reisorganisaties voor mei en juni aan teveel ingekochte stoelcapaciteit bij de drie Nederlandse chartermaat schappijen was geannuleerd. Bo vendien zei Schroder te rekenen op een sterk toegenomen belangstel ling voor vluchten in de nazomer, een verwachting die ook bij de ande re luchtvaartmaatschappijen vol gens de woordvoerders leeft. De V-raad aanvaardde maandag een resolutie waarin Iran en Irak worden gelast onmiddellijk een einde te ma ken aan het conflict. De tekst bevat positieve elementen, „zoals de be schuldiging dat Irak gebruik maakt van chemische wapens en dat het schepen en de burgerbevolking bom bardeert", aldus Velayati. Dat is vol gens hem echter onvoldoende. Velayati beschreef het onder Ameri kaanse vlag brengen van Kuweitse schepen als een factor die de spanning in het gebied doet toenemen. De omge doopte supertankers Bridgeton en Gas Prince, die door drie Amerikaanse oorlogsbodems worden geëscorteerd, hadden donderdag meer dan de helft van de ruim 800 km lange tocht van de Straat van Hormuz naar de Kuweitse haven Mina al Ahmadi zonder inciden ten afgelegd. Woensdag hebben Iraanse kanonneer boten volgens een Iraans oorlogsco- muniqué wel acht schepen tegenge houden in de Straat van Hormuz. Een van de schepen, die ervan werd ver dacht goederen voor Irans vijand Irak te vervoeren, moest naar een Iraanse haven varen, terwijl de zeven andere konden doorreizen. Velayati heeft donderdag tijdens een gesprek met zijn Westduitse ambtge noot, Hans-Dietrich Genscher, be loofd zich uit humanitaire overwegin gen te zullen inzetten voor de vrijla ting van twee in Beirut ontvoerde Westduitsers. PAGINA 4: Drukte in Straat van Hormuz Ali Akbar Velayati ROTTERDAM (ANP) - De rederij Nedlloyd wil de salarissen van de on geveer 1800 zeevaren den verlagen. Een voor stel van deze strekking heeft Nedlloyd inge diend bij de besprekin gen met de zeelieden vakbond FWZ over een nieuwe cao. Dat heeft bestuurder C. Roodenburg van de FWZ desgevraagd mee gedeeld. Voor de hoogst- betaalden - gezagsvoer ders en eerste stuurlie den - zou de verlaging op den duur kunnen neer komen op een paar hon derd gulden salaris min der per maand, aldus Roodenburg. Nedlloyd heeft het voor stel voor de loonsverla ging gedaan in verband met de harde concurren tie van de Nederlandse zeescheepvaart met la- ge-lonen-landen. Daar om hebben Nederlandse NEW YORK (AP) - Een buschauffeur in New York heeft gisteren zijn pas sagiers moeten evacueren, omdat een horde verhitte kakkerlakken on der een zitplaats vandaan kwam en de hele bus in bezit namen. De bus bevond zich op Manhattan. „Er was niks aan de hand en ineens kwamen de kakkerlakken tevoorschijn. Ze kropen tegen de wanden, over de stoelen, over de mensen, ze krioelden alle kanten op," zei één van de passagiers. De chauffeur zette de bus aan de kant en gaf zijn passa giers overstapkaartjes. Een woordvoerder van de Transit Authority dat verantwoordelijk is voor onder andere het vervoersbedrijf in New York zei dat het probleem met de kakkerlakken bepaald niet ongewoon was in bussen zonder air-condi tioning. „De kakkerlakken verzamelen zich onder de achterste zitplaat sen, vlakbij de motorvertelde hij. „Maar als het erg heet is, komen ze uit hun schuilplaats. De hitte kan hen te veel worden, net als ons." reders er steeds meer be hoefte aan goedkope buitenlanders, vooral Aziaten, aan boord van hun schepen te werk te stellen. De FWZ voelt er vooralsnog weinig voor om op de voorstellen van Nedlloyd in te gaan. Een onlangs gehouden ver gadering van FWZ-leden bij Nedlloyd sprak uit dat de leden maximaal met een bevriezing van de lonen akkoord willen gaan. Het jongste aanbod van Gorbatsjov over de ver wijdering van alle kernwa pens voor de middellange af stand uit Europa en Azië heeft een ontwapeningsakkoord tus sen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten een flinke stap dichterbij ge bracht. Het komt er in feite op neer dat de Russische leider zich neerlegt bij het NAVO-voorstel om alle Ameri kaanse en Russische kernraketten met een bereik tussen 500 en 5000 kilo meter te vernietigen. De opluchting waarmee overal in het westen op het laatste voorstel van Gorbatsjov is ge reageerd geeft aan dat een belangrijk obstakel op de weg naar een overeen komst tussen beide supermachten uit de weg is geruimd. Tot nu toe wilde Moskou in het Aziatische deel van de Sovjet-Unie honderd kernkoppen ach ter de hand houden. De Verenigde Sta ten zouden op hun grondgebied vol gens de Russen dan hetzelfde mogen doen. Dat voorbehoud leverde tame lijk grote problemen op. In de praktijk zou het vooral de controle op het we derzijdse bezit aan dit soort kernwa pens belemmeren. De laatste tijd raak te mede onder invloed van deze hin dernis de vaart uit de voortgang van het ontwapeningsoverleg. Met deze nieuwe bereidheid aan Russische kant lijkt het mogelijk het gesprek naar een hogere versnelling over te schakelen. Zal het er dan echt van komen dat in deze zomer van 1987 geschiedenis wordt geschreven op het terrein van de kern-ontwapening? In het moeizame, op procedures toegespitste overleg aan de onderhandelingstafels in Genè- ve zullen nog heel wat haken en ogen, voetangels en klemmen en ander on gerief moeten worden opgeruimd. Voor het detailwerk zijn dergelijke on derhandelingen tenslotte in het leven geroepen. Gisteren is de ontwape ningsclub daar voor een extra zitting bijeengekomen om de laatste Russi sche voorstellen officieel te kunnen in dienen. Maar dit overleg in Geneve functioneert pas echt wanneer aan het thuisfrontin Moskou en in Washing ton de politieke wil aanwezig is om tot zaken te komen. Michail Gorbats jov en Ronald Reagan hebben ieder zo hun persoonlijke redenen om hun dure beloftes over vermindering van de kernbewapening in de wereld op korte termijn waar te maken. Wanneer een nieuwe topontmoeting tussen beiden nu snel een kans maakt en de 'dubbel nul-optie' vervolgens niet langer meer een doel, maar werkelijkheid is gewor den, zal er veel veranderen in de inter nationale verhoudingen. Vooral voor Europa. Het krijgt dan te maken met een 'ander Moskou'. En hoe dat er zal uitzien, daarvan hebben nog maar weinigen een duidelijke voorstelling. Toch dient dat zich tegelijk met een ontwapeningsakkoord aan. Vertragingen en ergernissen in Zee land voor het wegverkeer bij ver schillende vitale bruggen en sluizen; voor het scheepvaartverkeer hetzelfde bij de nieuwe Krammersluizen in de Philipsdam. Voor een deel zijn ze te wijten aan de technische capaciteiten van deze 'hindernissen' in de verkeers stromen. Voor een deel moeten ze wor den toegedicht aan het bedieningsre giem dat rijkwaterstaat bij de sluizen en bruggen hanteert. En dan is er - in het geval van de Krammersluizen - ook nog zoiets als de kennelijk onver mijdelijke kinderziekten. Rijkswaterstaat komt in antwoord op klachten met verklaringen, argumen ten en excuses, die niet erg sterk zijn. Overtuigen doen ze bepaald niet. Voor het wegverkeer worden vergelijkingen getrokken met de Randstad en dan is er hier 'niks aan de hand'. Over nadeli ge effecten wordt een beetje de schou ders opgehaald: onderzoek ernaar wordt niet of nauwelijks verricht. Het argument van de bezuinigingen wordt' steevast op tafel gelegd. Kennelijk een alibi voor alles wat misgaat. Met als het klassieke eind van het verhaal de dooddoener dat 'de mensen ermee moeten leren leven...' De akelige werkelijkheid is een andere. Die van ontwerpen uit het verleden, waarbij niet ver genoeg is vooruitgekeken. Van prioriteiten, waarin Zeeland nooit zo hoog staat genoteerd. En van vooral weinig uitzicht op echte verbeterin gen. Tenzij er iets stevig rnis gaat. Dan wil de minister zelf nog wel eens in ac tie komen. vdM. MAASTRICHT (ANP) - Na 2,5 jaar re search gaat het Nederlands-Ameri kaanse bedrijf Diva Medical Systems BV in Maastricht een elektronisch dagboek in zakformaat op de markt brengen voor lijders aan suikerziekte. Dit is donderdag op een persconferen tie in Maastricht bekendgemaakt. In het apparaatje kan de behandelend arts van de diabeticus gegevens over diens ziekte programmeren. Als de diabeticus in het apparaatje gegevens invoert over zijn activiteiten en het eten dat hij heeft gebruikt, kan hij afle zen hoeveel insuline hij moet gebrui ken. Ook voor de arts is het zo gemak kelijker een overzicht te krijgen van de toestand van de patiënt. Bovendien bestaat de mogelijkheid om het apparaat van een telefoonmo- demaansluiting te voorzien zodat de patiënten rechtstreeks met hun huis arts of de internist in het ziekenhuis kunnen communiceren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1