kleintjes de ru vandaag Twee arrestaties na voetbal in Breskens Frans escorte schepen in Golf Almere na wolkbreuk lang geïsoleerd BESLUIT EG-MINISTERS Dodencijfer Italië loopt op Draaiboek voor kernongevallen Visserij Onderwijs Zonneveld weg Alpe d'Huez BRUSSEL Vanaf 1 oktober volgend jaar zal de uitworp van schadelijke stoffen via de auto-uitlaat aan banden worden ge legd. De Europese ministers van milieu gingen dinsdag in Brussel akkoord met nieuwe, strengere normen. Benzine en diesel weer duurder Loodvrij geer opklaringen IjOe jaargang no. 170 (oensdag 22 juli 1987 kunt u telefonisch opgeven. Bel Middelburg 01180-81000 Temeuzen 01150-944571 Vlissingen 01184-84000 Hulst 01140-14058 Goes 01100-31800 Zierikzee 01110-15380| IxEL (ANP) - Op de zeebodem van het Scheurrak, een l in de Waddenzee tussen Texel en het Friese Zurich, n de resten gevonden van een zeer groot schip uit de zes- Inde eeuw. Het wrak is ontdekt door de Texelse duiker Ins Eelman. Duikende archeologen van het ministerie i welzijn, volksgezondheid en cultuur die onlangs een lste verkenning hebben uitgevoerd, spreken van een Jiieke vondst". Itwrak is volgens het ministerie van WVC om twee rede- ,i bijzonder te noemen. Ten eerste zijn scheepshout en Jventaris in de zachte zeebodem uitermate goed bewaard lieven en ten tweede gaat het om een voor deze periode Ir groot schip. |de scheepsresten zijn onder meer vier gave, zeer modieu- 1 linkerschoenen aangetroffen. Aan de hand van schilde rijen kunnen deze schoenen - en dus het scheepswrak - ge dateerd worden in de jaren tachtig van de zestiende eeuw. De vondst van twee bronzen grapen of kookpotten, waar van er in heel Europa slechts enkele honderden bekend zijn, bevestigt deze datering. Wat de grootte van het schip betreft meldt WVC dat de zes tiende eeuw een tijd was van schaalvergroting. Bij de bouw van een dergelijk groot schip moet daarom nog erg veel geëxperimenteerd zijn. Deze vondst zal daarover meer dui delijkheid geven. Een probleem is wel dat de bodem van het Scheurrak ter plaatse aan het uitschuren is. Het scheepswrak is daardoor weliswaar uit de zeebodem vrijgespoeld maar wanneer geen maatregelen getroffen zouden worden zou de vondst door verdergaande erosie verloren gaan. Het schip van een Urker visser is in beslag genomen, nadat de man voor de tweede keer zon der vergunning op tong en schol had gevist. PAGINA 3 De Nederlandse onderwijswe reld wacht met angst en beven op nieuwe bezuinigingsplan nen van minister Deetman. On zekerheid troef. PAGINA 4 Het zeehospitium Zonneveld moet weg uit Oostkapelle en zal deels worden gehuisvest in Goes. PAGINA 9 De Spanjaard Federico Echa- ve toonde zich gisteren de sterkste in de zware touretap pe naar Alpe d'Huez PAGINA 15 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Provincie: 9,10 en 11 Sport: 13,14 en 15 V er vuiling door auto's aan banden (Van onze correspondent ROTTERDAM (ANP) - De prij zen van benzine en dieselolie gaan donderdag opnieuw met een cent per liter omhoog. Su- perbenzine gaat daardoor aan de zelftankpomp 164 cent per liter kosten, gewone benzine 159 cent en diesel 91,4 cent. Dat hebben de benzinehandelaren dinsdag in Rotterdam bekend gemaakt. Deze nieuwe prijsverhoging, voor benzine de derde in drie weken tijd, is het gevolg van de licht stij gende tendens in de olieprijzen en een enigszins aantrekken van de dollarkoers. De opwaartse druk op de olieprijzen wordt niet alleen veroorzaakt door het feit dat de OPEC-landen geleidelijk aan hun greep op de markt weer versterkt hebben. Ook de span ningen in de Perzische Golf als gevolg van de oorlog tussen Irak en Iran zorgen voor een zekere stijging van de olieprijzen, zo wordt onder handelaren in Rot terdam aangenomen. In Rotterdam wordt aangeno men dat de prijzen de komende maanden tamelijk stabiel zullen blijven, waarbij een kleine ver dere stijging tot ongeveer 22 dol lar per vat aannemelijk wordt geacht. De Brent-olie uit de Noorzee noteerde dinsdag een Prijs van iets boven de 20 dollar. Het effect van de spanningen in de Perzische Golf op de olieprijs wordt door handelaren op onge veer 1,5 tot 2 dollar per vat ge raamd. Mocht de situatie zich daar stabiliseren dan zou de olie- Prijs in de huidige situatie terug kunnen zakken tot ruim 18 dollar Per vat. Alleen Denemarken stemde tegen, omdat het de nieuwe normen niet streng genoeg vindt. Maar omdat in de EG sinds 1 juli met meerderheid van stemmen beslist kan worden, werden de Denen door de elf andere landen overstemd. De richtlijnen zullen pas definitief van kracht worden als ook het Europees Parlement zich binnen drie maanden erover heeft uitgespro ken. Voor autobezitters in Nederland ver andert er vanaf eind volgend jaar wei nig, omdat de milieunormen in ons land al zeer streng zijn. In Nederland blijkt de verkoop van 'schone auto's' en van loodvrije benzine bovendien erg goed te lopen, zo werd in Brussel gezegd. In juni 1986 was nog 70 procent van de nieuw-verkochte auto's niet geschikt voor loodvrije benzine, terwijl dat aan tal twee maanden geleden al tot 35 procent was afgenomen. Nederland wil dan ook doorgaan met het pakket 'aanmoedingsmaatregelenwaaron der fiscale voordelen voor de kopers van schone auto's. De nieuwe normen voor uitlaatgassen betekenen dat de autofabrikanten verplicht worden hun produkten ge schikt te maken voor loodvrije benzi ne. Het voorstel lag al meer dan twee jaar op tafel in Brussel, maar kon door de Deense blokkade niet worden doorgevoerd. Het was voor de Denen dubbel pijnlijk nu te worden over stemd, omdat zij sinds drie weken het EG-voorzitterschap bekleden en dit het eerste voorstel was waarover ge stemd moest worden. Bij de nieuwe normen wordt uitgegaan van drie categorieën auto's, afhanke lijk van de cilinderinhoud. Vanaf 1 ok tober 1988 zullen alle nieuwe modellen van auto's met een motor van meer dan 2000 cc maximaal 25 gram kool- monixyde, 6,5 gram koolwaterstof en 3,5 gram stikstof mogen uitstoten tij dens een test op een 4 km lang circuit. Een jaar later worden die normen van kracht voor alle nieuw-verkochte au to's met die cilinderinhoud. Na 1 oktober 1990 mogen nieuwe mo dellen van auto's met een cilinderin houd kleiner dan 1400 cc niet meer dan 45 gram koolmonoxide, 15 gram kool waterstof en 6 gram stikstof uitstoten (in 1991 alle nieuwe auto's), terwijl van af oktober 1991 voor nieuwe modellen met een cilinderinhoud van 1400 tot 2000 cc de normen 30 gram koolmono xide, 8 gram koolwaterstof en 3,5 gram stikstof zijn. De EG-ministers hebben nog geen be sluit genomen over maatregelen om de vervuiling door dieselmotoren te gen te gaan. Vooral Nederland en Frankrijk dringen daar op aan, omdat dieselauto's tot de ergste vervuilers behoren. De ministerraad stemde wel in met een Duits verzoek om de verkoop van auto's die niet geschikt zijn voor lood vrije benzine te mogen verbieden. KERKRADE - Brandweerlieden zoeken naar slachtoffers in de puinhopen van een dinsdagavond laat ingestort flatgebouw in Kerkrade. KERKRADE (ANP) - Na een gasontploffing in een fiat gebouw in Kerkrade is een gedeelte van deze fiat inge stort. Drie mensen raakten lichtgewonden en één zwaargewonde werd overgebracht naar een zieken huis in Aken. Er wordt nog een bewoner vermist, maar volgens buren is deze waarschijnlijk met vakantie. Dat maakte een woordvoerder van de politie Kerkrade dinsdagnacht bekend. De gasontploffing vond tegen elf uur dinsdagavond plaats. Drie wooneenheden zijrinaar beneden gekomen. Van huizen in de omgeving sneuvelden ruiten. Aanvankelijk was er verwarring over het aantal getrof fen wooneenheden doordat de nummers van de flats verspringen. De drie boven elkaar gelegen flats zijn evenwel geheel verwoest door de gasontploffing die plaatshad in de onderste woning. De bewoner hiervan is met ernstige brandwonden opge nomen in het ziekenhuis. De bewoner van de bovenste flat raakte lichtgewond. De andere twee gewonden vie len in aangrenzende flats, die zware schade opliepen, al dus de politie. De bewoner van de middelste flat was niet thuis. BRESKENS - Bij ongeregeldheden na afloop van de wedstrijd PSV-Club Brugge in Breskens heeft de politie twee supporters van Brugge gearres teerd. Vier Brugse supporters raakten gewond toen de politie een charge met honden uitvoerde Zij werden - onder meer met hondebeten - ver voerd naar het ziekenhuis in Oost burg. De twee arrestanten werden gis teravond laat nog voorgeleid aan hulp-officier van justitie Paliwoda in Oostburg. De incidenten in Breskens ontstonden nadat enkele Brugse supporters na af loop van de wedstrijd in de kantine een meisje lastig vielen. Toen de daders even later met behulp van getuige- verklaringen werden opgepakt richtte de woede van zo'n dertig Belgische supporters zich tegen de politie, waar na een charge met politiehonden volg de. Luitenant Johan Bodrij van de rijkspolitie in Middelburg: „We heb ben geen arrestaties meer verricht om te voorkomen dat de vlam nog erger in de pan sloeg". Aan de zijde van de politie vielen geen gewonden al kwamen enkele agenten er niet zonder kleerscheuren af. Johan Bodrij: „We zullen woensdag (van daag) in overleg met burgemeester Hack van Axel eens bekijken wat er te doen valt om dit soort geweld te voor komen. Het was nu duidelijk dat er drank in het spel was. Misschien kun nen we komen tot een alcoholverbod". Kees Blomaard, voorzitter van de or ganisatie, betreurde gisteravond de gang van zaken. „Triest dat dit moet gebeuren. Het gaat maar om enkelin gen, maar het is iets datje tegenwoor dig overal in de maatschappij terug vindt". Rond tien uur keerde de rust weer rond het voetbalveld in Bres kens. De politie deed de overgebleven Brugse fans het aanbod ze over de grens te zetten, maar de relschoppers - onder wie een aantal Nederlanders - weigerden in te gaan op dat aanbod en vertrokken op eigen gelegenheid. PSV werd overigens met 1-0 verslagen door club Brugge. (Zie pagina 13) PARIJS (AFP/RTR) - Frankrijk heeft besloten dat twee Franse tanksche pen die deze week de Golf invaren zul len worden begeleid door „een een heid van de Franse marine. Ons doel is tweeledig: beschermen van onze economische belangen in het gebied en van de veiligheid van onze schepen en hun bemanningen, zo heeft de Franse minister van scheepvaart, Ambroise Guellec, dinsdag ver klaard. Nog vrijdag ontried Parijs Franse schepen de Golf te bevaren, daar zij dit „voor eigen risico en zonder escorte" zouden moeten doen. Later die dag verbrak Frankrijk de diplomatieke be trekkingen met Iran. Frankrijk staat voor het probleem dat het zijn positie ..moet aanpassen aan een situatie die uiterst snel wisselt", zei minister Guellec. Amerikaanse schepen beschermen de tankervloot van Kuweit in de Golf. Het plan is dat twee Kuweitse tank schepen onder Amerikaanse vlag en drie of vier begeleidende schepen lang zaam door de straat varen. Gevechts schepen dekken de schepen tegen mo gelijke aanvallen van de Iraanse zijde van de zee-engte. Voor de begeleiding is een eenheid van negen bodems be schikbaar, drie geleide-wapenkrui sers, vier geleide-wapenfregatten, een kanonneerboot, de USS Kid en het commandoschip USS Lasalle. In het noorden van de Golf kruist nog een an dere Amerikaanse vlooteenheid, be staande uit het vliegdekschip Constel lation en vijf andere bodems, die sa men beschikken over rond vijftig aan- vals- en gevechtsvliegtuigen plus vliegtuigen voor elektronische afweer. Daarnaast is het slagschip Missouri met 300mm-kanonnen en kruisraket ten voor de lange afstand op weg naar de Golf. Iran beschikt in feite over vrijwel niets tegenover deze enorme Ameri kaanse macht. ALMERE - Brandweerlieden sjouwen met slangen om het water weg te pompen dat dinsdagochtend de wegen van en naar Almere versperde. ALMERE (GPD) Talloze inwoners van Almere hadden gisteravond nog te kampen met lekkages en de gevol gen daarvan na het hevige noodweer van dinsdagochtend. De brandweer was permanent bezig met het weg pompen van water op wegen, in tun nels en in kelderruimten. Gedurende vele uren waren wegen van en naar Almere afgesloten. In de stad was de situatie niet veel an ders. In veel wijken kon het verkeer niet voor- of achteruit. Alleen de trei nen konden min of meer ongestoord hun weg vervolgen omdat de spoordijk vijfmeterhoogis. Volgens weerkundigen is Almere op dit moment de natste plek van Neder land. In juli viel er tot nog toe meer dan 200 millimeter regen, tegen normaal 80 millimeter over de gehele maand. Op het kantoor van de woningbouw vereniging Almere vertelde een mede werker dat het aantal telefoontjes niet meer was te tellen. De klachten gingen over lekkages in huizen, tuinen en schuurtjes. „In sommige woonkamers gutste het water met bakken naar bin nen. Op die gevallen hebben we direct de loodgieters afgestuurd. De mensen met een ondergelopen kelder of schuurtje moesten noodgedwongen wachten". Naar verwachting heeft de regenval voor honderdenduizenden guldens schade aangericht. De stortregens hebben ook veel schade aangericht aan de akkers van de rijksdienst voor de IJsselmeerpolders. Bijna 30 pro cent van de gewassen (gerst en tarwe) zijn platgeslagen. De kleine watersnood in Almere bete kende een feest voor veel kinderen. De gehele stad leende zich voor een groot waterballet. VERENIGDE ARABISCHE EMIRATEN De Kuweitse tanker op de foto is dinsdag omgedoopt in Bridgeton en onder Amerkaanse vlag geplaatst. Sche pen en helikopters van de Amerikaanse marine beschermen de tankervloot van Kuweit in de Perzische Golf. Minister Nijpels (milieu) heeft opnieuw aange kondigd dat de Nederlandse overheid zich doelmatiger wil wapenen tegen de gevol gen van kernongevallen. Er moet een draaiboek komen, waarin minutieus wordt vastgelegd welke maatregelen er nodig zijn wanneer zich een ramp met een kerncentrale voordoet. Voor elke 'soort' ongeval zal een daarop toe gesneden pakket van maatregelen worden samengesteld. Bovendien zal een studie worden verricht naar de best mogelijke manier van functione ren van een crisisbeheersingsapparaat in zulke gevallen. En verder zal worden onderzocht hoe de bevolking het snelst en het best kan worden geïnfor meerd wanneer zich een kernongeval voordoet. Vijf ministeries zullen sa menwerken bij de opzet van dat alles. Effect voor de werkgelegenheid op dit moment: 28 ambtenaren voor het pro ject aan de slag. Streefdatum voor ge reedkomen van het draaiboek: uiter lijk midden volgend jaar. De voorne mens van het kabinet, die Nijpels aan kondigde, zien er bij eerste oogopslag doortastend uit. Ze zijn een reactie op rapporten van commissies, die hebben nagegaan wat er mankeerde en ondui delijk was toen ook Nederland vorig jaar eind april te maken kreeg met de invloed van de kernramp in het Russi sche Tsjemobyl. Ze volgen op aanbe velingen van een organisatiebureau. En ze moeten natuurlijk ook te maken hebben met wat iedereen die over ge zond verstand beschikt zelf al lang had kunnen vaststellen. Toch is waarmee minister Nijpels nu in het nieuws komt maar een deel tje van het hele verhaal. Ook bewinds lieden weten wat komkommertijd in cfe wereld van de publiciteit betekent. Het zogenoemde 'Post-Tsjernobyl- programma' van de regering omvat veel méér dan de beslissing om bijna dertig ambtenaren met een portie werk voor de voorbereiding van kern- rampenbestrijding te belasten. De ge beurtenissen in Tsjemobyl hebben overal in de wereld tot de verbijsteren de ontdekking geleid dat eigenlijk nie mand echt was voorbereid op wat er in zo'n geval wel en niet moet worden ge daan. Er is grootscheeps geïmprovi seerd. De reactie op de Russische ramp was onder één begrip te vatten: verwarring. Met zelf twee kerncentra les in huis moest Nederland zich deze rammelende gang van zaken dan ook heel ernstig aantrekken. Trouwens, de problemen met de staking van het per soneel in de kerncentrales bij het Bel gische Doel hebben begin dit jaar nog eens aangetoond dat grote risico's voor een ongeluk soms in een klein hoekje kunnen liggen. Zoals vaak het geval heeft 'Tsjemobyl' duidelijk ge maakt dat het vooral ontbrak aan sa menhang in het optreden van allerlei overheden, instanties, onderzoeksin stituten, particuliere organisaties en voorlichtingsorganen, om er maar enkele te noemen. Bij het ontwerpen van beleid met het oog op eventuele toekomstige kernongevallen zal voor al verbetering van die samenhang voorop moeten staan. Zeeland heeft de afgelopen maan den geprobeerd daarmee in ieder geval enige ervaring op te doen. Eind mei werd rondom de kerncentrale in Borssele voor het eerst sinds 1973 een 'papieren' rampenbestrijdingsoefe- ning gehouden. Iedereen, die maar iets met de gevolgen van een ongeluk in een kerncentrale te maken heeft, deed mee. Het inspectie-team van het Inter nationaal Atoombureau (IAEA) in We nen, dat de PZEM-kerncentrale vorig jaar op veiligheid heeft nagelopen, had zo'n oefening krachtig aanbevolen. Dat het hoog tijd werd voor zoiets bleek achteraf. Er was van alles dat niet deugde. De ervaringen worden nu op een weegschaal gelegd: ze geven aan waar verbeteringen hard nodig zijn. De concrete maatregelen die mi nister Nijpels nu aan de Tweede Ka mer heeft voorgelegd passen dus in een breed opgezet programma dat moet aangeven welke les Nederland per saldo heeft geleerd van de kern ramp in Tsjemobyl. Een les, die uitein delijk ook van grote invloed zal zijn op de beslissing of Nederland in de toe komst verder moet met de bouw van kerncentrales. De Tweede Kamer mag na de zomervakantie Nijpels' brief best eens gebruiken als aangever om het kabinet tot spoed te manen met deze klus. Tsjemobyl ligt al weer bijna anderhalf jaar achter ons. vdM. ROME (DPA) - In de Italiaanse Alpen zijn nog eens 24 lijken gevonden van mensen die het slachtoffer zijn gewor den van het noodweer in het weekein de. De Italiaanse televisie berichtte dins dagavond zonder uit te weiden dat on der het puin van hotel "Gran Baita" in Tartano bij Sondrio, kort tevoren 15 stoffelijke overschotten waren gevon den. In het gehucht Sant'Antonio Ma- rignano waren negen doden geborgen. Het slechte weer heeft ook in Zwitser land mensenlevens geeist. In Grau- bünden en het kanton Ticino kwamen vier mensen om het leven en worden zeven mensen vermist. De slachtoffers zijn een 68-jarige man wiens huis door een stroom modder werd bedolven en drie inzittenden van een voertuig dat, zaterdag door een buiten zijn oevers getreden rivier werd meegesleurd. De zeven vermisten bevonden zich aan boord van twee vermiste vliegtuigjes. Het gaat om vijf Zwitsers en twee Westduitsers. pkan vandaag nog een buitje vallen, maar de zon krijgt langzamerhand neer kans. Zwakke wind uit een noor delijke richting. Middagtemperatuur 19 graden. I I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1