Grote zege voor Portugese PSD Windhoos Öldebroek Zuid-Afrika is bereid Mandela vrij te laten Parijs staat op verhoren van Gordji vandaag rostituee met orsten bloot ij Dorenbos NOORD-ITALIË RAMPGEBIED Prijsverhogingen in Hongarije PZC/®p«"*t Nederlander krijgt in VS tien jaar na smokkelpoging Regenachtig 30e jaargang no. 168 aandag 20 juli 1987 Los Vast Isolatie Schot Mossels r Klimtijdrit Jan Raas Triathlon SILVA KRIJGT MEERDERHEID MORBEGNO (RTR/AFP/UPI) - Duizenden mensen zijn zondag in het noorden van Italië geëvacueerd om te voorkomen dat er nog meer doden vallen als gevolg van aardverschuivingen, overstromingen en instortende gebouwen. Onbereikbaar ZWARTE BURGEMEESTER: Redder Klaas de Jonge Uitwisseling deel bewolking en soms nog regen buien met onweersneiging. Weinig wind, later noordoost tot noord 4. Mid- dagtemperatuur rond 19 graden. Elke vrijdag in de PZC/Vrijdagkrant De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren, adv.afd. 01184-84000. PROVINCIALE Z de PZC Het Los-Vast-Spektakel is weer een groot succes gewor den: bijna 40.000 muzieklief hebbers trokken naar de Kuip voor het derde feest van Jan Rietman. PAGINA 2 De grootste Zuidafrikaanse vakcentrale pleit voor een to tale isolatie van het land. PAGINA 3 Een man heeft een tekening van Da Vinci in een Londens museum met een geweerschot beschadigd. PAGINA 3 Een kleiner en slechter areaal vormt een bedreiging voor de mosselsector, zo meent Zevi- bel-voorzitter Van den Bos. PAGINA 5 De klimtijdrit in de Tour de France kreeg een onverwachte winnaar. Niet de gedoodverfde favoriet Lucho Herrera be klom het snelst de Mont Ven- toux, maar wel de Fransman Bernard. De opvolger van Hi- nault lijkt klaar te staan. PAGINA 9 De Zeeuwse ploegleider Jan Raas praat veel met zijn ren ners over successen en fouten. En dat leidt kennelijk tot steeds weer nieuwe overwin ningen. Raas wil ook wel ver zoenend gaan praten met Pe ter Post, maar wil daar zelf het initiatief niet voor nemen. PAGINA 14 FRANKFURT (AP) - Duizenden vakantiegangers hebben de eerste nacht van hun zomervakantie in hun auto moeten doorbrengen, vanwege de drukte op de Westduitse autowe gen. De massale uittocht naar het zuiden van Europa zorg de ook dit jaar weer voor veel opstoppingen en files, die soms een lengte bereikten van 80 kilometer. Ernstige onge vallen deden zich niet voor. De trek naar het zuiden viel dit jaar samen met het begin van de schoolvakantie in de deelstaat Noord-Rijnland Westfalen, het dichtstbevolkte gebied van de Bondsrepu bliek. Het drukke verkeer en een aantal kleine aanrijdin gen veroorzaakten vrijdagavond laat op de autoweg tus sen Würzburg en München een file van 80 kilometer lengte. Duizenden vakantiegangers moesten vijf uur lang in hun auto wachten, totdat het verkeer zich zaterdagochtend rond half vijf weer langzaam in beweging begon te zetten. Tussen München en het Oostenrijkse Salzburg ontstond een file van 60 kilometer lengte. De Westduitse politie maakte melding van ten minste nog negen files in andere delen van de Bondsrepubliek, die hier en daar een lengte bereikten van 30 kilometer. (Van onze correspondent) LISSABON Amper een uur na het sluiten van de stembussen in Portu gal, spoelde al een oranje golf door de meeste Portugese steden. Terwijl nog nauwelijks een kwart van de stem men geteld w as. wezen de resultaten al op een spectaculaire overwinning van de centrum-rechtse PSD van ex- premier Anibal Cavaco Silva. Vol gens de eerste prognoses overschreed de PSD ruim de limiet van de 43 pet, nodig om de absolute meerderheid te behalen. Reden voor de aanhangers van Cavaco Silva om massaal met oranje vlaggen de straat op te gaan en de overwinning al te vieren, ver voor Massaal op de vlucht voor water In het dorpje Taranto, 90 km ten noor den van Milaan, zijn minstens 12 men sen gedood, toen een gebouw van en kele verdiepingen en een vleugel van een hotel instortten als gevolg van een aardverschuiving, die de gebouwen onder een dikke laag modder bedekte. Volgens de staatstelevisie zondag wor den nog „zeer veel" mensen vermist, wat werd tegengesproken door het mi nisterie van Bescherming Bevolking, die verklaarde dat er slechts zes perso nen werden vermist. Een bus met een nog onbekend aantal passagiers zou onder de modder verdwenen zijn. Over de toestand in veel dorpen en stadjes is nog niets bekend, omdat de telefoonverbindingen verbroken zijn en reddingstroepen diverse gebieden niet kunnen bereiken, omdat wegen en spoorwegen totaal vernield of on begaanbaar geworden zijn. Met name in de Valtellina-vallei langs de rivier Axel Koenders is de nieuwe Europees kampioen triathlon. In Finland versloeg hij zijn landgenoot Rob Barel en een Finse rivaal. PAGINA 14 Rtv, kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9,10,11,12,13 en 14 EENENDAAL (GPD) - De uit Arn- em afkomstige prostituee Candy eeft zich zaterdag met ontblote bor- 'en tussen oud-directeur drs Doren- os van de EO en zijn medestanders emengd op de markt in Veenendaal. orenbos was daar als directeur van e stichting Rainbow aanwezig voor en actie tegen pornografie. Het had iet veel gescheeld of woedende arktkooplui hadden de medewer- ers van de Rainbowstichting met raam en al van de markt verwijderd, 'echts dankzij diplomatiek politie- ptreden konden de gemoederen wor- en bedaard. en toespraak van Dorenbos werd oor het publiek overstemd en de to- aten vlogen hem om de oren. De lechts in een zwarte kokerrok gehul- e prostituee probeerde het woord tot orenbos te richten, maar zijn sympa- isanten probeerden haar dat ontmo- eüjk te maken. Dorenbos en aanhan- ers keerden haar steeds de rug toe en erdwenen tenslotee van de straat. e Arnhemse overweegt op een ande- e manier de strijd met Dorenbos aan binden. „Misschien ga ik wel topless P het strand collecteren voor een °ed doel. Dan kan ik gelijk duidelijk aken dat ik niet uit ben op publici- 11 voor mijzelf, maar een strijd voer Sen de ideeën van Dorenbos. Ik voel J in mijn vrouw-zijn aangetast. Ik an toch zeker zelf wel uitmaken of ik dan niet bloot wil gaan zonnen? BOEDAPEST (AFP/REUTER) - Hon garije heeft zondag voor een hele reeks produkten, waaronder brood en meel, prijsstijgingen aangekondigd van meer dan 20 procent. De nieuwe prijzen gaan vandaag al in, zo meldde radio-Boedapest. De prijsstijging maken deel uit van een „programma van maatschappelij ke en economische evolutie" waartoe het centraal comité begin deze maand OLDEBROEK Het door de windhoos volledig verwoeste kassencom plex van een kwekerij. DEN HAAG (ANP) - Een windhoos heeft in de nacht van vrijdag op zater dag voor miljoenen guldens schade aangericht in de Noordveluwse ge meente Öldebroek. Wolkbreuken en rukwinden hielden het afgelopen weekeinde ook huis op tal van andere plaatsen door het gehele land. De windhoos, een in Nederland niet vaak voorkomend verschijnsel, trok een 5 kilometer lang en 50 meter breed spoor van vernieling door Ölde broek. De schade wordt geschat op enkele miljoenen guldens. Bomen werden ontworteld, huizen en schuren beschadigd en kassen werden ver woest. In het gehele land richtte het noodweer veel schade aan in de glastuin bouw. Kassen en gewassen maar ook energieschermen vielen daar ten prooi aan de elementen. Volgens de Hagelunie, de coöperatieve glastuin- bouwverzekeraar, kwamen de meeste schademeldingen uit de gemeente Hoorn en uit de buurt van Zwolle. Twee boten van de Rotterdamse Gemeente Reiniging, geassisteerd door (Slot zie pagina 4 kolom 7) de Adda zijn vele bruggen door het water weggeslagen. De grootste stad die door het water van de Adda wordt bedreigd, is Sondrio met 23.000 inwo ners. Enkele wijken van de stad zijn reeds geëvacueerd. Uit het dorpje Sant'Antonio Morignone kwamen be richten over verscheidene doden, die echter nog niet officieel zijn beves tigd. Duizenden brandweerlieden, leger- troepen, politie en vrijwilligers zijn aan het reddingswerk begonnen, dat alleen kan worden uitgevoerd met he- licopers en amfibieovertuigen. Het wa ter staat in grote delen van het gebied minstens twee meter hoog. Veel slachtoffers hadden de hele nacht in de gietregen op de daken van hun huizen moeten doorbrengen en verkeerden in shocktoestand. Bergbewoners zijn in de nacht van zaterdag op zondag te voet naar de valleien getrokken en (Slot zie pagina 4 kolom 7) VALTELLINA Een vanuit een helikopter genomen foto van een onder water gelopen dorp in het noorden van Italië. had besloten om de grote economische problemen te bestrijden. Meel gaat 19 procent in prijs omhoog en brood wordt 16 procent duurder. Ook voor energie moeten de Hongaren meer gaan betalen. Kolen, gas en elek triciteit gaan gemiddeld 20 procent omhoog. Ook tabak wordt duurder, en wel 20 procent. De Hongaarse minima krijgen met in gang van augustus prijscompensatie en de kinderbijslag gaat omhoog. DEN HAAG (GPD) Zondagavond, tien over acht. Na een betrekkelijk rustige dag gloeien alle lampjes van de dertien binnenlandse telefoonlijnen van de Alarm centrale van de ANWB gelijktijdig op. Nederland, voor zover nog niet met vakantie, heeft naar het Journaal gekeken en de beelden gezien van het rampgebied in Noord-Italië. Bij de Alarmcentrale in Den Haag stro men de telefoontjes van verontruste landgenoten bin nen. Het lijkt wel of iedereen een familielid heeft, die op dit moment in Italië vertoeft. „Als er ergens een ramp gebeurt, lijkt het alsof heel Ne derland ons gaat bellen", vertelt Gerard van Weijen, chef van de Alarmcentrale. „Natuurlijk zijn er veel tele foontjes bij van mensen die zich terecht zorgen maken. Maar er zijn er ook, die uit een gevoel van avonturisme bellen. Of ze vinden het gewoon interessant om naar ons te telefoneren". Veel zekerheid over de omvang van de ramp in Noord- Italië kan de ANWB niet geven. „We weten alleen dat er tot nu toe 18 doden zijn en twee mensen worden vermist. Daar zijn geen Nederlanders bij, maar dat wil niet zeg gen dat er geen landgenoten in moeilijkheden zijn geko men. Het gebied rond het Lago Maggiore wordt door veel Nederlanders bezocht", zegt Van Weijen. Het gebied dat door het noodweer is getroffen, is zeer omvangrijk. Maar niet in alle plaatsen ondervinden be woners en vakantiegangers moeilijkheden. Voor zover bekend, doen de meeste problemen zich voor rond het Lago Maggiore en ten oosten van het Comomeer. Cam pings worden daar ontruimd, maar welke campings dat zijn, weet de ANWB niet. „Grofweg kun je zeggen dat het berggebied in moeilijkheden zit. Veel mensen vra gen ons of het Gardameer te bereiken is. Daar is wel te komen, maar men moet rekening houden met vertra gingen", aldus Van Weijen. De ANWB raadt de ongeruste opbellers aan de nieuws bulletins op radio en televisie zo goed mogelijk te vol gen. Mensen die op het punt staan naar het rampgebied met vakantie te gaan, wordt geadviseerd nadere be richten af te wachten en nog maar een paar dagen thuis te blijven. Het verkeer naar Noord-Italië is op diverse plaatsen gestremd. De weg Merano-Bolzano is afgeslo ten en ook treinverkeer is daar onmogelijk. Ook de Stelviopas, de verbinding tussen Oostenrijk en Italië is geblokkeerd. Van onze correspondent JOHANNESBURG - De zwarte burge meester Tom Boya van Deveyton heeft zaterdag gezegd de indruk te hebben dat de Zuidafrikaanse rege ring bereid is alle politieke gevange nen, inclusief Nelson Mandela, vrij te laten. Boya die voorzitter is van de omstreden organisatie van Zwarte Gemeenteraden, Umsa, kwam tot de ze uitspraak na een drie uur durende ontmoeting met de minister van grondwetshervormingen, Chris Heu- nis. Deze ontmoeting maakt deel uit van een aantal gesprekken die Heunis en zijn staatssecretaris Stoffel van der Merwe voeren met zogenaamde 'ge matigde' zwarte leiders. De Zuidafri kaanse regering had al eerder aange kondigd stappen te zullen onderne men om deze leiders te bewegen zit ting te nemen in Botha's Nationale Adviesraad. Tot nu toe is Heunis er niet in geslaagd een zwarte leider te vinden, die on voorwaardelijk bereid is in de Nationa- le Adviesraad zitting te nemen. Boya zei echter dat de opstelling van Heunis hem verbaasd en bemoedigd heeft. „Wij hebben drie voorwaarden aan Heunis gesteld om aan de Nationale Adviesraad deel te nemen en dat zijn: de onvoorwaardelijke vrijlating van alle politieke gevangenen; dë erken ning van alle politieke organisaties, in clusief het ANC en de terugkeer van al le politieke leiders in ballingschap. De derde voorwaarde is de onmiddellijke stopzetting van alle overgebleven apartheidswetten' Volgens Boya stelde Heunis zich 'min der arrogant' op dan ooit te voren: „Deze keer had hij tenminste tijd voor ons. Er was zelfs sprake van een echte discussie". Het moet echter betwijfeld worden of het definitieve eindresultaat bekend was. Het mooie weer, dat gisteren de verkie zingsdag beheerste, speelde de PSD geen parten. In kringen van deze partij was men aanvankelijk nogal be nauwd. dat een eventueel geringe op komst een hinderpaal zou vormen om de absolute meerderheid te halen. Maar de opkomst, hoewel iets lager dan anderhalf ja ar- geleden, lag toch al tijd nog iets boven de 70 pet. Nadat de helft van de stemmen geteld was, zag het er naar uit dat de PSD maar liefst tussen de 15 en 18 pet zou winnen en zou uitkomen 6p een eind resultaat tussen de 45 en 48 pet. De winst van Cavaco Silva, die een uit zonderlijk persoonlijke campagne voerde, waarbij hij zich min of meer als redder van Portugal opwierp, ging vooral ten koste van twee partijen. Veel aanhangers van de rechtse, chris tendemocratische CDS gaven uit op portunistische redenen dit keer hun stem aan Cavaco Silva, duidelijk met de bedoeling de PSD aan de absolute meerderheid te helpen. De CDS zag zijn stemmental daardoor ongeveer gehalveerd en zakte van bijna 10 pet tot naar ongeveer 5 pet. Slechter nog verging het de partij \'an ex-president Eanes. Diens PRD, die in 1985 bij zijn eerste optreden in één klap bijna 18 pet van de stemmen in de wacht sleepte, zakte nu volgens de eerste indicaties naar de 7 pet. De communisten, belangrijkste expo nent van de linkse coalitie CDU, handhaafden zich op hun bijna ver trouwde niveau van rond de 15 pet. De socialisten, die vage hoop koesterden op een fors herstel na het debacle van 1985, toen zijn ruim 15 pet verloren, zagen hun verwachtingen allerminst beantwoord. Halverwege de telling zat er voor de PS waarschijnlijk niet meer in dan een minimale stijging van 1 a 2 pet. de opmerkingen van Boya, dat Nelson Mandela misschien wordt vrijgelaten, veel waarde hebben. Boya beschikt over nagenoeg geen aanhang binnen de zwarte gemeenschap en zijn organi satie wordt door het ANC beschouwd als een groep 'collaborateurs'. De Zuidafrikaanse regering heeft, in tegenstelling tot eerdere berichten, geen tralies aangebracht voor de ra men van het oude Nederlandse am bassadegebouw in Pretoria. Wel meldden Zuidafrikaanse kranten dat een extra hekwerk is geplaatst in de gang die toegang verschaft tot de am bassade op de tweede verdieping. Dat staat er echter al een maand en heeft tot doel de bewaking van de Klaas de Jonge te vergemakkelijken. De Neder lander verblijft nu precies twee jaar in het ambassadegebouw. PARIJS (AFP) - Er valt niet te onder handelen over het verhoren van Va- hid Gordji door de Franse justitie. Dit heeft de Franse minister van buiten landse zaken, Jean-Bernard Rai- mond, zondagavond verklaard. Frankrijk laat zich niet intimideren, zo zei hij in een vraaggesprek met de Franse televisie. Frankrijk en Iran, die afgelopen vrij dag de diplomatieke betrekkingen verbraken, zijn in onderhandeling over de terugkeer van hun diplomaten in respectievelijk Teheran en Parijs naar het eigen land. Rond de Iraanse ambassade in Parijs lag zondag nog steeds een politiekordon. In Teheran, waar de Franse diplomaten zaterdag werden beschuldigd van spionage, houden revolutionaire gardisten de Franse ambassade omsingeld. Een woordvoerder van de Franse rege ring verklaarde zondag dat Parijs en Teheran proberen een oplossing te vinden voor de „ambassade-oorlog". Nadere bijzonderheden wilde hij niet geven. Premier Mir Hossein Musavi van Iran erkende zondag ook dat er onderhan delingen gaande zijn. Hij sprak van een „uitwisseling" van diplomaten. Volgens waarnemers bedoelde hij dat Teheran een regeling wil waarbij alle Iraniërs in de Iraanse ambassade in Parijs, inclusief Gordji, kunnen ver trekken in ruil voor het vertrek van al le Franse diplomaten uit Teheran, on der wie ook de eerste secretaris die is beschuldigd van onder andere spiona ge en steun aan contra-revolutionai ren. In de Franse ambassade in Teheran zitten 15 stafleden, van wie er tien de diplomatieke status hebben. De Iraan se ambassade in Parijs telt vijf diplo maten en ongeveer 40 man admini stratief personeel. Iran heeft Pakistan gevraagd zijn be langen in Frankrijk te behartigen al dus Musavi. Frankrijk heeft Rome ge vraagd zich in Teheran in te zetten voor de Franse belangen. SEATTLE (UPI) - De Nederlandse za kenman en wapenhandelaar J. N. is vrijdag in Seattle veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf en een boete van 250.000 dollar (ruim een half mil joen gulden). Hij heeft geprobeerd een geheime handleiding van een uiterst moderne torpedo, de Mark 48, van de Amerikaanse marine in handen te krijgen om deze door te kunnen ver kopen aan China. N. werd tevens veroordeeld wegens sa menzwering met een andere Nederlan der H. S. om documenten en torpedo's te verkopen aan China.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1