kleintje ie PZC vandaag Bollebozen North verdedigt steun Contra's Hilversum mag voorlopig Mondriaan niet verkopen Metaalstaking gaat niet door in Zuid-Afrika "Op naar't postkantoor voor 4 kansen op de honderdduizend!" HUISVESTING LEVERT FORS IN Kabinet eruit, kwaal gebleven Koeler en buien [30e jaargang no. 164 Woensdag 15 juli 1987 Eén Paspoort Vissers Heroïne Maan Fabriek Omroep Optimisme Eric Breukink DEN HAAG (GPD) CDA en VVD zijn tevreden over het bezui nigingspakket van drie miljard gulden waartoe het kabinet maandagnacht heeft besloten. De beide regeringspartijen wil len wel meer garanties dat de bewindslieden dit keer hun be grotingen niet weer ver overschrijden. De PvdA vindt dat het nieuwe bezuinigingsprogramma „de kwaliteit van de samen leving aantast". Reacties Looneisen Buitenland Elke dinsdagavond kunt u veel winnen in Avro's Sterren slag. De honderdduizend... of bijvoorbeeld zo'n fonkel nieuwe Renault 5. U heeft nog 4 kansen Haal dus gauw een setje van 4 Kanskaarten op 't postkantoor. Laat zo'n prijs niet glippen. POSTBANK Martinair Holland Doorgaans veel bewolking met enkele buien. Soms ook onweer met windvla gen. De wind is zuidwest tot zuid en blijft gematigd. Middagtemperatuur 21 graden. kunt u telefonisch opgeven. Bel 'Middelburg 01180-81000 Temeuzen Vlissingen 01184-84000 Hulst Goes 01100-31800 Zierikzee 01150-94457 01140-14058 01110-15380 (NECY (REUTER/AFP) - Twee doden, drie gewonden en |jfentwintig vermisten. Dat was de tol van een overstro- Ijng in de Franse Alpen. Het water overspoelde met na- Ie twee kampeerterreizen bij Grand-Bornand in de Hau- ISavoie. lentallen caravans spoelden weg of kwamen bovenop el- tar terecht. Meer dan 200 reddingswerkers proberen vijf- jtwintig mensen te bevrijden die onder de caravans en de lodder terecht zijn gekomen. Vroeg in de avond barstte een hevig onweer los. De rivier de Borne trad buiten zijn oevers en veroorzaakte een enorme modderstroom. Caravans, tenten en auto's die op de kam peerplaatsen aan de oever van de rivier stonden, werden weggespoeld. Op de twee getroffen campings stonden ongeveer 90 vakan tiegangers, aldus de politie. Hun nationaliteit was gister avond laat nog niet bekend. Veronica-dj Jeroen van Inkel vindt radio maken het mooiste wat er is: Ik wil de nummer één op de radio worden... PAGINA 2 Een ambtenaar van de Reken kamer blijkt betrokken te zijn bij het EG-paspoortcontract. PAGINA 3 De sanering van de vissers vloot kost tussen 300 en 600 ba nen. PAGINA 4 Het gebruik van heroïne is de afgelopen tien jaar niet toege nomen, maar het type gebrui ker is wel veranderd. PAGINA 5 Is de maan toch uit de aarde ontstaan? PAGINA 6 Temeuzen krijgt mogelijk een nieuwe chemische fabriek die werk zal bieden aan ongeveer 100 mensen. PAGINA 9 De lokale omroepen op Tholen zijn het nog niet eens kunnen worden over een samenwer kingsverband. PAGINA 11 Jurrie Koolhof gaat bij Gronin gen optimistisch aan de slag. PAGINA 14 Een dag na zijn schitterende triomf in de eerste Pyreneeëne- tappe van de Ronde van Erankrijk beleefde de Neder lander Eric Breukink een enor me inzinking. Met bijna dertien minuten achterstand op de Noorse ritwinnaar Lauritzen zwalkte hij over de eindstreep en raakte daardoor zijn witte trui, voor de beste jongere, kwijt. PAGINA 15 Rtv, kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie, achtergrond: 4 Varia: 6 Financiën, economie: 7 Provincie: 9,11 en 13 Sport: 14 en 15 Kabinet zal drie miljard bezuinigen Vooral op de begrotingen van onder wijs en volkshuisvesting zal flink wor den bezuinigd, al is nog niet bekend hoeveel de beide departementen exact moeten inleveren. Doorgaans be trouwbare bronnen schattten de bij drage van Onderwijs aan het pakket op maximaal 400 miljoen gulden. Het financieringstekort daalt in 1988 volgens een „ruwe schatting" van pre mier Lubbers tot 7,3 procent; iets meer dan de bij de totstandkoming van het kabinet afgesproken 7 procent. CDA- fractievoorzitter De Vries en zijn VVD- collega Voorhoeve vinden het „accep tabel" dat het kabinet van deze af spraak afwijkt. Premier Lubbers noemde een financieringstekort van 7,3 procent in 1988 bij de presentatie van het akkoord prima. „We zitten op de goede koers", aldus de premier. Voorhoeve en De'Vries schorten hun definitieve óórdeel overigens op tot bekend is welke concrete maatrege len het kabinet precies zal nemen. De WD wil rond de jaarwisseling bekij ken of de genomen maatregelen af doende zijn. De PvdA benadrukt in een eerste reac tie dat de plannen geen „absolute overwinning voor minister Ruding" betekenen, maar dat het terugdringen van de werkloosheid in het kabinet nauwelijks ter sprake is gekomen. D66 mist in het akkoord impulsen op de economische groei. Minister Ruding heeft zich maandag nacht in het kabinet tot het uiterste verzet tegen een bezuinigingspro- JOHANNESBURG (REUTER) - De Nationale unie van metaalarbeiders (NUMSA) heeft dinsdag besloten de staking van 60.000 werknemers in de metaalindustrie af te gelasten. De Zuidafrikaanse regering had eerder op de dag de staking onwettig ver klaard. Dinsdagochtend legden metaalarbei ders in 500 fabrieken verspreid over heel Zuid-Afrika het werk neer om looneisen kracht bij te zetten. De Numsa heeft haar leden nu gevraagd vandaag, woensdag, weer aan het werk te gaan omdat stakers ontslag of arrestatie boven het hoofd hangt nu hun actie officieel onwettig is. gramma van minder dan drie miljard gulden. Hij kreeg daarin politieke steun van de WD-bewindslieden. De minister van financiën noemde 3 mil jard zijn uiterste grens en dreigde met aftreden, nadat premier Lubbers te kennen had gegeven genoegen te wil len nemen met bezuinigingen van cir ca 2.2 miljard. Bij de aanvang van de begrotingsbesprekingen had Ruding nog vier miljard bezuinigingen geëist, maar daartegen waren alle ministers in het geweer gekomen. Vakbonden en werkgevers hebben on gerust gereageerd op de uitkomsten van het begrotingsberaad. De werk geversorganisaties vinden het totaal van drie miljard „aan de magere kant". Er had meer bezuinigd moeten worden om de lasten voor het be drijfsleven te kunnen verlichten, al dus de werkgevers. De vakcentrales FNV en CNV daarentegen menen dat de regering „een dikke streep haalt" door de begin dit jaar gemaakte af spraken over een meer gelijke behan deling van ambtenaren en uitkerings gerechtigden. De FNV overweegt looneisen om de koopkracht op peil te houden. Minister Deetman (Onderwijs) ver trouwt erop dat de rechtspositie van leerkrachten zoveel mogelijk kan wor den ontzien bij het invullen van de af spraken. „Zeer grote bedragen" moeten de be zuinigingen op volkshuisvesting vanaf 1989 gaan opbrengen. Na een korte tussenfase zullen woningbouwcorpo raties geld voor hun bouwactiviteiten op de kapitaalmarkt moeten lenen in plaats van bij de overheid. De corpora ties lossen de laatste tijd oude, tegen hoge rentetarieven bij de Staat afge sloten leningen, versneld af. Daardoor derft de schatkist inkomsten waar wel op gerekend was. Het Nederlands Christelijk Instituut voor Volkshuisvesting zei gisteren in een reactie dat de woningbouwvereni gingen de handen ineen moeten slaan om gezamenlijk te onderhandelen met de banken over de financieringsvoor- waarden voor woningwetwoningen. Anders dreigen de woningwetwonin gen te verdwijnen, aldus het NCIV. De inzet van minister Ruding om één miljard te bezuinigen op subsidies, is in het kabinetsberaad teruggebracht tot een totaal van ongeveer 300 mil joen. De ministers zijn in principe vrij de kortingen op hun departementale begroting te verhalen op andere pos ten. Een algemeen geldende korting op alle subsidies is van de hand gewe zen. Y y*.yk ^yy yyyy.::.:.y,y 'y ;i:Y: :yyy - :y"y: 1 :';y;- i/;,. ■iroty'LjY'i y y: -y:yy Y::": YY YY> LAUWERSOOG (ANP) - Ongeveer 150 militairen van de 42e pantserinfanterie brigade uit Assen begonnen dins dag aan de eerste oefening op het nieuwe militaire oe fenterrein Marnewaard in het Lauwersmeergebied, de voormalige Lauwerszee. Het terrein heeft een opper vlakte van ongeveer driehonderd hectare. Het gaat om het eerste deel van een groter terrein van 1500 hectare, dat naar verwachting in 1989 in gebruik zal zijn. De inrichting van het gehele oefenterrein kost meer dan 150 miljoen gulden. Het terrein blijft overdag voor het publiek toegankelijk, met uitzondering van de schietbanen in de Marnewaard en de Kollumerwaard. De Landelijke Vereniging tot Behoud van de Wadden zee verwacht dat door de ingebruikneming van het oe fenterrein de rust in het oostelijk Waddengebied en de Lauwersmeer ernstig verstoord zal worden. Ze bepleit een onderzoek naar de effecten voor het milieu. 'YYv.Y .-5 Y'HY LELYSTAD—Bollebozen in het zweet huns aanschijns; scholieren aan het werk in de vakantie. Zij raapten dinsdagmiddag bollen nabij Lelystad. (Van onze correspondent) WASHINGTON De Congrescom missie die de Iran-affaire onderzoekt heeft Oliver North gisteren de gele genheid gegeven een lange speech te houden over de noodzaak om de Con tra's van Nicaragua te steunen. De toespraak was eigelijk dezelfde re de die hij de afgelopen j aren ten minste honderd keer heeft afgestoken, onder meer tegenover groepen potentiële geldschieters. Alleen de dia's, waarmee hij lezingen gewoonlijk ondersteunt, ontbraken. Reden was dat de Congreszaal niet voor diavertoning is uitgerust. Voor het overige kreeg North het bui tenkansje om voor het miljoenenpu bliek dat via de tv de hearings volgt, nog eens uitgebreid zijn geloof in de Contra's te verdedigen. Hij kon zijn rede pas uitspreken nadat voor- en tegenstanders drie kwartier had geruzied over de wenselijkheid er van. Na nog eens een reces dat een uur duurde, zei commissievoorzitter Inouye dat hij zijn gang kon gaan. Verschillende leden van de commissie noemden het wel heel ironisch dat North de gelegenheid zou krijgen de zaak van de Contra's te verdedigen. Aan het eind van de verhoren bedank ten de commisievoorzitters Inouye en Hamilton North voor de eerlijke en ge duldige manier waarop hij heeft mee gewerkt. Zij wezen ook nog eens op de gevaren die aan acties als die van North verbonden zijn. Vooral het ge vaar dat de Grondwet wordt onder mijnd door een regering die het Con gres niet de gelegenheid biedt haar da den te beoordelen. TT et kabinet-Lubbers is er- Xluit. Het raamwerk voor de rijksbegroting-1988 staat overeind. Maar het ziet er nu niet bepaald erg stevig uit. Een bezuinigingspakket van 3 miljard gulden, waarvoor vooral de begrotin gen van onderwijs en volkshuisvesting stevig zullen moeten bloeden. Onover komelijke moeilijkheden doorgescho ven naar volgende jaren. Kortom, een moeizaam bevochten compromis. De minister-president had op een gege ven moment zoveel tegengestelde be langen van afzonderlijke ministers te gen elkaar af te wegen, dat de voltalli ge vergadering van het kabinet uren lang werd onderbroken voor wat in Haagse termen 'biechtstoelgesprek- ken' heten. Overleg onder vier ogen met vrijwel alle bewindslieden. Pas uit dié inventarisatie van zorgen en moge lijkheden kon hij een eindvoorstel op tafel leggen, waaraan geen politieke ri sico's zaten. Tot dat moment waren die overigens levensgroot aanwezig. Schatkistbewaarder Ruding eiste in de ogen van zijn meeste collega's het onmogelijke: een bezuinigingsronde van maar even vier miljard gulden. Zij wilden aanvankelijk niet verder gaan dan ruim twee miljard. Maai' dat was voor Ruding weer niet acceptabel. Door met zijn portefeuille te zwaaien kwam het gezelschap halverwege uit. Toegeven aan alle kanten typeert dan ook het nu bereikte resultaat. Met de geruststellende mededeling van premier Lubbers dat het pak ket maatregelen 'niet zal leiden tot een stijging van de druk van belastingen en premies' is het kabinet op vakantie gegaan. Op Prinsjesdag moet duide lijk worden hoe het er allemaal werkelijk zal uitzien. En het sprookje zou dan wel eens een heel eind uit kun nen zijn. Want er zijn natuurlijk lasten verzwaringen op til. College- en schoolgelden gaan omhoog. Woning bouwcorporaties kunnen voor bouw activiteiten niet langer gelden lenen bij de overheid, maar moeten daarvoor naar (de veel duurdere) particuliere banken en pensioenfondsen. Forse huurverhogingen zullen daarvan het gevolg zijn. Inmiddels is besloten om drastisch te bezuinigen op huursubsi dies en de premiëring van koopwonin gen te beperken. Wie dat geen lasten verzwaringen noemt heeft wel een heel zonnige kijk op de inhoud van menige huishoudportemonnee. Het kabinet heeft trouwens ook een aantal boek houdkundige trucs uitgehaald. De ambtenaren komen pas een jaar later dan de bedoeling was onder het nieu we stelsel van sociale zekerheid. En de investeringspremies (WIR) aan het be drijfsleven zullen voortaan niet ineens, maar in twee termijnen worden uitbe taald. Maatregelen, die nu geld opleve ren, maar op een later tijdstip natuur lijk voor nieuwe moeilijkheden moe ten zorgen. Kennelijk was het belang om de club bijeen te houden ditmaal groter dan werkelijk orde op zaken brengen. En dus is de opluchting na het nachtelijk kabinetsberaad van gisteren voor een belangrijk deel schijn. De CDA/WD-ministers zijn op vakantie getogen in de wetenschap dat ze het allemaal straks nog weer een keer opnieuw op hun bord terugkrij gen. Want de club mag deze slag om de begroting van 1988 dan weliswaar heb ben overleefd, - de kwalen zijn geble ven. De ernstigste daarvan was het eu vel van de ongehoord hoge begrotings overschrijdingen op de departemen ten van onderwijs en volkshuisves ting. Wie het eigen huishoudboek zo slecht op orde heeft als hier is geble ken, werkt zichzelf onherroepelijk in de nesten. Trouwens, het kabinet-Lub bers 2 heeft sinds zijn aantreden ook al flink moeten afdingen op de eigen doelstellingen. In de hoogspanning van de laatste dagen lijkt het onder werp zelfs een beetje naar de zijlijn ver schoven: maar de beloofde verbete ring van de werkgelegenheid wordt na tuurlijk op geen stukken na gehaald. Het nieuwe minpunt ten opzichte van het regeerakkoord is ditmaal dat ook de doelstelling van de vermindering van het financieringstekort (7,3 pro cent in plaats van de overeengekomen 7,0 procent) niet wordt gehaald. Toch was iedereen 'tevreden' na gister nacht. Waarschijnlijk over het omzei len van de echte problemen. vdM. (Advertentie) Kunstcriticus met interesse Pierre Janssen volgt het geding. DEN HAAG (ANP) - De gemeente Hil versum mag het schilderij „Composi tie met twee lijnen" van Mondriaan voorlopig niet verkopen. Dat bepaal de de president van de Haagse recht bank, mr. M.R. Wijnholt, dinsdag in het kort geding dat de gemeente tegen de staat had aangespannen. Bij Koninklijk Besluit van 17juni werd het raadsbesluit van de gemeente Hil versum tot verkoop van het schilderij geschorst. De Raad van State moet nu beoordelen of het schilderij al dan niet verkocht mag worden en dat moet de gemeente afwachten, zo meent de pre sident. Het besluit van de gemeente werd geschorst op voordracht van mi nister Brinkman van welzijn, volksge zondheid en cultuur die bang is dat het schilderij naar het buitenland zal ver dwijnen en dus voor Nederland verlo ren gaat. De gemeente was het hier niet mee eens. Bij de behandeling van het kort geding op 2 juli betoogde de advocaat van de gemeente, mr. E. van der Schans, dat de staat het besluit tot schorsing op verkeerde gronden had genomen. „De staat heeft zich beroe pen op de Gemeentewet terwijl zij ge bruik had moeten maken van de Wet tot Behoud Cultuurbezit (WBC)", al dus Van der Schans. Hilversum vindt verder dat zij mag doen met het schil derij wa't zij wil omdat het aan haar is gegeven zonder beperkende bepalin gen. Volgens de minister van WVC is ver koop van het schilderij in strijd met de wet en het algemeen belang. Er is na melijk een grote kans dat het schilderij naar het buitenland verdwijnt waar het meer geld opbrengt, naar verwach ting zo'n 7 miljoen gulden. Volgens Van der Schans had de staat het schil derij op de lijst met beschermde werken moeten plaatsen als het zo'n grote waarde eraan toekent. Wijnholt wees dit argument eveneens af omdat uit de memorie van toelich ting op de wet uitdrukkelijk blijkt dat „overheidsbezit bij voorkeur niet op de lijst zal worden geplaatst omdat van de overheden en musea voldoende verantwoordelijkheidsbesef zou mo gen verwacht om het verdwijnen van een eigen werkelijk belangrijk kunst bezit tegen te gaan". Met deopbrengst van het schilderij wilde de gemeente de renovatie van het Gooiland-thea tercomplex financieren. 3'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1