Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? Grotbewoner breekt record Toch uitlevering Britse supporters Heizeldrama Miljoenenbuit nette Britse overvallers BOSPEEN EN RUNDERGEHAKT 98 10.98 PZC Vluchtelingen Canada in Rotterdam ingescheept UBELJAUWVANGST MAANDAG HEROPEND ie rtA. vandaag BEZUINIG1NGSOVERLEG RECHTSCOLLEGE HOGERHUIS BESLIST BON Oe jaargang no. 163 nsdag 14 juli 1987 Animatie Geen toegang Miljardair Parachute Ideaal Kneet Specialist Hogere boetes Duizend ton JUSTITIE: Te schamel Bospeen, per bos Rundergehakt, kilo 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Zonnig en warmer De gunstige hogedrukinvloed op het Keer neemt nog wat toe. Flinke zonni ge perioden. Er staat een zivakke oos- tenwind en vanmiddag ivordt het 27 graden. 3 <i PROVINCIA ICON A IRTR) - Een Italiaan die al zeven maanden al- min een grot doorbrengt, heeft zondag ongelovig gerea- erd op de mededeling dat hij het wereldrecord voor volle re isolatie heeft gebroken. Maurizio Montaïbini verkeer- in de veronderstelling dat het pas 3 maart was. De Ha an begon zijn eenzame verblijf in een grot bij Ancona 210 gen geleden. ien Montaïbini zondag werd gewekt met het bericht dat jhet record had gebroken, toonde hij een briefje voor de camera die zijn verblijf registeert met daarop de woorden: Enerverende, maar discutabele grap". Hij drong erop aan dat de datum via de noodtelefoon werd herhaald. De Italiaan werd maandag in de zes vierkante meter grote grot medisch onderzocht en keert vandaag, dinsdag, naar de bewoonde wereld terug. Montaïbini heeft de tijd doorge bracht met lezen, taallessen en het bijhouden van een dag boek. rkers beboet voor Uegale visvangsten |W0LLE (ANP) - De economische politierechter in Zwolle heeft maandag vijftig Urker vissers teroordeeld tot in totaal 334.000 gulden aan boetes, omdat zij in 1985 ruim 2700 ton schol te veel Wbben gevangen. De waarde van de illegale vangsten bedroeg 7,25 miljoen gulden. Een deel an de op kabeljauw gespecialiseerde vissers mag vanaf volgende week maandag weer uitva- fen, zo heeft het ministerie van landbouw en visserij gisteren meegedeeld. Jet proces in Zwolle liep twee jaar ver laging op doordat de rechtbank van et Europese Hof in Luxemburg wilde Jeten of de Urkers al dan niet in strijd pndelden met het Visserij verdrag In de Europese Gemeenschap. De Issers gingen door, hoewel het Neder- Indse quotum al op was. Argument las dat andere landen hun contingent Ich niet zouden vangen. Het Hof stel- f hen in het ongelijk. Jalitierechter mrJvan Aerde was het let officier van justitie mr. S. van lend eens dat de Urkers voor hun lertredingen in 1985 niet strenger loeten worden gestraft omdat er in 187 zoveel opwinding over de praktij en in de visserij ontstond. Daarom lerden boetes opgelegd zoals voor- PZC De Nederlandse animatiefilm verdient veel meer waarde ring. PAGINA 2 Zuid-Afrika heeft een FNV-de- legatie de toegang tot het land geweigerd. PAGINA 3 Japan telt de meeste miljar dairs. PAGINA 5 Gedeputeerde Maris zocht het hogerop en waagde een para chutesprong: de val is leuker dan dat hangen... PAGINA 7 De laatste Poolse werknemer neemt afscheid bij de Schelde: Ik heb mijn ideaal 'terug naar Polen' niet kunnen realiseren. PAGINA 8 Genie Knetemann gaf op in de Tour en startte weer. PAGINA 11 Rini Wagtmans, specialist in de afdalingen. PAGINA 12 Radio, tv en kunst: 2 Kinnen- en buitenl.: 3 en 5 Hnanciën, economie: 4 Provincie: 7, 8, 9 en 10 Sport: 11,12 en 13 heen golden: 5 procent over de op brengst van de illegale vangst. De hoogste boete, 39.000 gulden, was voor een visser die geen contingent had in 1985 en dus helemaal niet mocht vissen. De laagste boetes (250 gulden), waren voor kleine zelfstandi gen, die op het moment dat het vangst verbod op schol van kracht werd, nog wel een contingent hadden en daarom toch gingen vissen. Politierechter Van Aerde noemde hen het slachtoffer van het gedrag van hun collega's die door- visten hoewel hun quotum al op was of die helemaal geen contingent hadden. De rechter legde toch straf op omdat ze het vangstverbod negeerden dat voor allen gold. De politierechter liet blijken dat op overtredingen die in 1987 worden be gaan hogere straffen zulien staan. De boetes worden zo hoog dat het finan cieel niet meer aantrekkelijk is uit te varen. Dat betekent in de praktijk geldstraffen van 40 tot 50 procent van de bruto-opbrengst. Bovendien worden vissers sneller dan voorheen vervolgd, zo hebben de offi cieren van justitie in de diverse arron dissementen afgesproken. Eén Urker die in de eerste helft van 1987 zonder contingent viste, maakte maandag al met de nieuwe aanpak van justitie kennis. Hij kreeg een boete van 16.000 gulden. De op kabeljauw gespecialiseerde vissers (k-documenthouders) mogen vanaf maandag weer op deze soort vissen, mits zij zich sinds 27 juni heb ben gehouden aan het op 19 mei inge stelde vangstverbod. Het streven is erop gericht de visserij ook voor hen die geen k-document hebben weer open te stellen. Dit hangt af van de ruil met de Westduitsers. De visserij-organisaties zijn het inmiddels eens, maar de Westduitse regering moet de zaak nog afhandelen. Voor documenthouders die na 27 juni nog kabeljauw hebben aangevoerd wordt de visserij één week uitgesteld voor elke week waarin zij dat na die da tum hebben gedaan. Nederland kreeg een extra quotum van 4.810 ton. Na af trek van hetgeen na het vangstverbod is aangevoerd, bleef 1300 ton over. Om dat sommigen doorgingen met aan voeren is het quotum gedaald tot circa 1.000 ton. De ruil met de Westduitsers betreft 2.000 ton. PAU Nog voor oude Joop Zoetemelk (40) definitief is afgestapt, heeft Nederland een opvolger voor hem klaar staan: de 23-jarige Eric Breu- kink. Zijn recente derde plaats in de Ronde van Italië kreeg gistermiddag gouden glans in de Tour de France met een overwinning in de eerste Py- reneeën-etappe, een loodzware rit over vele cols. In Pau stond de wielerwereld verbaasd over de intelligente wijze van koersen door de debutant, die in één klap van de dertigste naar de vierde plaats in het algemeen klassement opklom en bovendien de witte trui van de beste jongere aantrok na een slopende tocht in een verzengende hitte over vier cols. „Ik geloof, dat ik nu een beetje toprenner begin te worden", zei de opmer kelijk frisse winnaar na de huldiging. De laatste Nederlandse overwinning in een echte bergetappe dateert van 1983: Peter Winnen op l'Alpe-d'Huez. In de Pyreneeën won Nederland niet meer sinds 1975: Joop Zoetemelk op Pla-d'Adet. Op de foto gaat Breukink zegevierend over de eindstreep, nadat hij in de laatste kilometers zijn drie medevluchters heeft afgeschud. ZWOLLE Urker vissers in de rechtszaal. (Van onze correspondent) LONDEN Het rechtscollege van het Hogerhuis heeft be paald dat 26 supporters van Liverpool, die meer dan twee jaar geleden betrokken waren bij de dodelijke ongere geldheden in het Brusselse Heizelstadion, aan België kun nen worden uitgeleverd om daar terecht te staan op be schuldiging van doodslag. De vijf zogenaamde Lawlords namen deze beslissing unaniem, nadat ook zij kennis had den genomen van het meer dan 1500 pagina's tellende dos sier met bewijsmateriaal, dat voornamelijk afkomstig is van Engelse getuigen. Eerder had een rechter in hoger beroep beslist dat de 26 supporters, die tegen borgtocht op vrije voeten waren, niet konden worden uitgeleverd. De rechter beriep zich daarbij op de technische grond dat het noodzakelijke bewijsmate riaal tegen de verdachten niet binnen de geldende tijdsbe paling van twee maanden - vastgelegd in het uitleverings verdrag met België - was overhandigd. Maar namens het rechtscollege van het Hogerhuis, dat een nieuw hoger beroep van de Belgische regering ontvankelijk had verklaard, zei lord Briggs dat het in een zaak als deze best begrijpelijk was dat de beperkte tijdslimiet van twee maanden niet voldoende was gebleken. Bovendien, zo stelde Briggs, gaat het er hier uiteindelijk om dat het recht z'n beloop moet hebben en dat het niet om een soort race tegen de klok handelt. De 26 supporters bevinden zich thans in voorlopige hechte nis, omdat hun borgtocht eind vorige maand is verlopen en niet werd verlengd. Achter slot en grendel wachten zij nu op het verloop van de laatste, poging om aan uitlevering te ontkomen. Via hun advocaten zijn de parlementaire vertegenwoordi gers van Liverpool ingeschakeld om te proberen de Engelse minister van binnenlandse zaken, Douglas Hurd, over te halen toch nog van uitlevering af te zien. Volgens de wet is aan hem de laatste beslissing. De kans dat Hurd voor hun druk zal bezwijken, lijkt niet erg groot. Minimaal zelfs, gezien zijn voortdurende be zorgdheid over de openbare orde en veiligheid en de inten sieve pogingen om paal en perk te stellen aan het vaak extreme wangedrag van Engelse voetbalsupporters. OTTAWA/DEN HAAG (GPD) Het ministerie van justitie houdt er rekening mee dat 174 vluchtelingen, die zondag bij de Canadese plaats Charlesville il legaal aan land gingen, in Rot terdam zijn ingescheept. Ambte naren van Justitie hebben de Ca nadese ambassade in Den Haag om nadere informatie gevraagd. Volgens een woordvoerder van het ministerie worden de bevin dingen van de Canadese autori teiten afgewacht, voordat in ons land een onderzoek wordt ge start. De vluchtelingen zijn met het in Chili geregistreerde vrachtschip Amelie naar Canada gebracht. Zij zijn volgens eigen zeggen af komstig uit India, waar ze op 20 mei vertrokken. Dat verhaal wordt door de Canadese autori teiten, die aanvankelijk met Ta mils te maken dachten te heb ben, niet geloofd. Op grond van hun gezondheidstoestand en kle ding is het niet aannemelijk dat de vluchtelingen meer dan zes weken op zee hebben doorge bracht. Het schip is, zo is in Canada vast gesteld, 23 juni uit Rotterdam vertrokken. De Rotterdamse scheepsagent Hazenbroek heeft gezegd dat de Amelie zonder vracht is vertrokken en de haven slechts voor een reparatie had aangedaan. De politie zegt dat het schip de haven verliet zonder zich af te melden. De Zweedse ka pitein en een Engels beman ningslid zijn op verdenking van mensensmokkel gearresteerd. De vluchtelingen, op wie snip pers van Nederlandse bankaf schriften zijn gevonden, zijn ver moedelijk Sikhs. Er zijn volgens justitie enige honderden Sikhs il legaal in ons land. Het vermoe den bestaat dat veel Sikhs vanuit West-Duitsland en Nederland naar Canada worden gebracht. Bij asielaanvraag in Nederland zeggen de meesten naar Canada te willen emigreren. Als zij geld hebben, wordt ze aangeraden een vliegticket kopen omdat Sikhs Canada zonder visum in mogen. LONDEN (AP) - Twee ge wapende overvallers, gekleed als keurige za kenlieden, hebben zon dag in een kantoor met bankkluizen in de dure Londense wijk Knights- bridge enkele miljoenen ponden aan kostbaarhe den en contant geld buitgemaakt. De politie maakte de overval pas maandag avond bekend. Volgens de verklaring richtten de goedgeklede overvallers een wapen op de be drijfsleider van het klui- zencomplex, terwijl zij meer dan 100 kluizen leeghaalden. Twee be wakers waren tevoren met handboeien en ket tingen onschadelijk ge maakt. De politie verklaarde dat het onmogelijk was om te zeggen hoeveel de overvallers hadden buit gemaakt. „het loopt ze ker in de miljoenen". De overvallers waren het kantoor van het kluizen- complex binnengegaan en deden zich voor als toekomstige klanten. Ze vroegen of ze de beveili ging van het kantoor mochten bekijken en kregen daarop een rond leiding. Kabinet op 2,1 miljard DEN HAAG (GPD) - Het kabinet is er tot nu toe niet in geslaagd voor meer dan 2.1 miljard gulden aan bezuinigingsmaatregelen te vinden. Dat blijkt uit een door minister-president Lubbers gemaakt overzicht van de resultaten van de begrotingsbesprekingen. Lubbers heeft zijn lijstje maandag, bij de voortzet ting van de onderhandelingen, aan de ministers uitgedeeld. Het kabinet ver gaderde maandagavond laat nog over de begroting. Een van de grote struikelblokken vele subsidies aan burgers en bedrij- daarbij vormde het plan te korten op de investeringssubsidies WIR. De kleinste regeringsartij, de VVD, is daar fel op tegen. De liberalen vinden de WIR geen echte subsidie, maar een be ven. In totaal wil hij daar één miljard op bezuinigen. De ministers hebben maandagoch tend kort gezamenlijk gepraat over de begroting. Een groot deel van de dag is lastingfaciliteit. Overleg tussen WD- in kleine groepjes gesproken over spe- vice-premier De Korte, premier-Lub- cifieke problemen. Pas 's avonds om bers, minister Ruding en de fractie- half negen riep premier Lubbers de voorzitters van CDA en WD De Vries en Voorhoeve hierover bleef voorlopig zonder resultaat. Vooral minister Ruding (Financiën) vindt de opbrengst van het beraad tot nu toe te schamel. Ruding eist min stens 2.7 miljard aan bezuinigingen. De CDA-minister krijgt daarin de po litieke steun van de WD, maar de an dere CDA-ministers vinden Rudings eis te hoog. Ruding wil vooral dat er maatregelen uit de bus komen die de begroting in de toekomst beter beheersbaar ma ken. Daarmee moeten onverwachte overschrijdingen van departementale begrotingen voorkomen worden. Ru ding wil daarom vooral snijden in de voltallige ministerraad weer bijeen. Het wachten was toen nog steeds op het definitieve eindvoorstel van de mi nister-president waartegen de kabi netsleden ja' of ,nee' moeten zeggen. Het kabinet is het vorige week wel eens geworden over een geleidelijke vermindering van de overheidsbij drage aan het vut-fonds voor ambte naren. De komende jaren moet die bij drage worden afgebouwd. Over de besteding van de opbrengst hiervan (circa 300 miljoen) verschillen de ministers echter nog van mening. Minister Van Dijk. die de onderhande lingen met de ambtenarenbonden voert, wil een fors deel van het geld ge bruiken voor verbetering van de ar beidsvoorwaarden bij de overheid. Advertentie Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. (Advertentie) DAT KOMT GRATIS IN DE BUS. JA. IK WIL EEN ABONNEMENT OP DE KRANT VOOR M N EIGEN STUK VAN NEDERLAND De eerste 2 weken ontvang ik de krant gratis Pas daarna betaal ik Per maand f 23.65 Per kwartaal f 68,65 Per halfjaar f 137.30 Per jaar f262.50 i Aankruisen wat van toepassing isi Naam Aores Tel Postcode Plaats Stuur deze bon in gesloten envelop (zonder postzegel) op naar 14/7/87 PZC, Antwoordnummer 2. 4330 VB Middelburg Snuffelt li ook al /tussen de Kleintjes? PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT j Benzineprijs stijgt vtrder i hüiorciNvr» iu i-umkrtfk O

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1