PZC l\\\ ÏZwart praat met blank Tralies voor De Jonge Kabinet overweegt prijzen medicijnen te bevriezen Paramaribo meldt dood twee blanke huurlingen de PZC vandaag VOORSTEL KABINET Ontmoeting Peres en Mubarak k Een zedenmeester op kruistocht Nederlandse bergbeklimmer verongelukt Perioden met zon Portugal: wij botten wachten op uw knoken vrijdagkrant DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Evenhuis (economische zaken) wil overgaan tot invoering van twee soorten winkeltij den (één voor overdag tussen 06.00 en 18.00 uur) en één voor 's middags en 's avonds (tussen 12.00 en 21.00 uur). Het voorstel heeft in de Tweede Kamer sterk verdeelde reacties opgeroe- Boekenprijs Schoon rijden Dwarsliggers Vissers gekort Aids A drie wint Ford Scorpio 2000 CL Injectie Ford Scorpio 2000 GL Injectie jFord Sierra 12000 Laser pen. auto adria Zonnig en droog weer. Later op de dag \meer bewolking. Matige, vanmiddag enige tijd vrij krachtige wind uit zuid- West. Middagtemperatuur omstreeks \l9 graden. P0e jaargang no. 160 rijdag 10 juli 1987 zie pagina 9 PROVINCIA (Van onze correspondent) fcKAR - „Een oplossing van het Zuidafrikaanse pro- Kem zonder de bevrijdingsbeweging ANC daarbij te be- Rkken is onmogelijk". Dat zei Frederik van Zijl Slabbert Etermorgen bij het begin van de dialoog waaraan 62 Knke Afrikaners en 15 ANC-leden deelnemen. De ge- ïekken vinden plaats in de Senegalese hoofdstad Da- 1 blanke delegatieleider, Van Zijl Slabbert, meent dat de Tikaners zich steeds verder isoleren. „Daarom zijn we hier naar toegegaan; om te praten met onze landgenoten in ballingschap. We erkennen dat het ANC de grootste en oudste bevrijdingsbeweging van Zuid-Afrika is en dat een oplossing van het Zuidafrikaanse probleem zonder het ANC daarbij te betrekken, onmogelijk is. Thabo Mbeki, de delegatieleider van het ANC, sprak over het gemeenschappelijk doel van zwarten en blanken, en dat is het opheffen van de 'tirannie van de apartheid': „Hoe langer de apartheid kan voortbestaan, des te meer slacht offers zullen er vallen aan blanke en zwarte zijde." Winkel mag 's avonds tot 9 uur open Er komt een nieuwe boeken prijs waarbij het publiek zijn favoriete auteur kan aanwij zen. PAGINA 2 Teneinde 'schone' auto's ook schoon te houden wil minister Nijpels een jaarlijkse milieu keuring invoeren. PAGINA 3 In de rubriek Denkwijzer: hoe benaderen we 'moeilijke' men sen? PAGINA 4 De overheid straft vissers die de vangstbeperkingen overtre den met een korting op hun in dividuele quota. PAGINA 5 Regelmatig gebruik van soft drugs vormt een extra risico voor het krijgen van aids. PAGINA 15 Adrie van der Poel won giste ren in Renazé de negende rit in de Ronde van Frankrijk. Jac ques Goddet dacht er anders over. PAGINA 21 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Vrijdagkrant: 9, 10, 11, 12 en 13 Provincie: 15,17 en 19 Sport: 21 en 23 (Advertentie) 1985/november 24.000 I Bouwjaar Ikm-stand Ikleur lextra's [nieuwprijs Inu wit o.a. stuurbekrach tiging, radio, trek haak f 47.500,- 36.500,- 1985/augustus 40.000 zilvergrijs [Bouwjaar |km-stand Ikleur lextra's [nieuwprijs Inu I Bouwjaar |km-stand Ikleur 4 jextra's nieuwprijs |nu automaat, aircon ditioning, getint glas, inbraakalarm, metaallak 58.500,- 36.500,- 1986/juni 48.000 zwart getint glas, schuif- /kanteldak, 5-ver- sn.bak, wis/was achter, 185/70-13 banden 33.500,- 25.500,- Positief is de VVD-fractie, die meent dat de keuze voor dag- of middag- en avondwinkel de detailhandel de moge lijkheid geeft flexibel in te spelen op nieuwe winkelvormen. De fractie van D66 spreekt van een gekunstelde op lossing die niet beantwoordt aan de behoeften van de consument. Het ka binetsvoorstel is een weinig gelukkige keuze, waarbij noch de consument noch de middenstander is gebaat, al dus de D66-fractie. In het voorstel van Evenhuis wordt de individuele ondernemer de keuze gela ten om ofwel gedurende ochtend- en middaguren, ofwel gedurende de mid dag- en avonduren zijn winkel open te hebben. Het is „of 't een of 't ander", aldus de staatssecretaris donderdag avond in een toelichting op zijn voor stel dat in een brief aan de Tweede Ka mer is neergelegd. Staatssecretaris Evenhuis verbindt twee voorwaarden aan de nieuwe rege ling: het huidige maximum aantal openingsuren van 52 uur zal ook voor de categorie van middag-avondwin kels gelden en de zondag blijft uitge sloten van openstelling. „Daartegen bestaan nogal wat principiële bezwa ren en die moetje respecteren", aldus Evenhuis. Met de aanpassing wordt volgens Evenhuis tegemoet gekomen aan de bij grote groepen levende wens tot fle xibiliteit van koopmogelijkheden. Bij de dagwinkel die de openingstijden niet wijzigt blijft een koopavond mo gelijk. Omgekeerd geldt dat de mid dag-avondwinkel de mogelijkheid krijgt eén ochtend per week (tussen 09.00 en 12.00 uur) open te zijn. Volgens Evenhuis kan het nog gerui me tijd duren voordat de nieuwe rege ling van kracht kan worden. Zijn aan de Kamer gezonden brief moet daar worden besproken en na aanvaarding ervan moet de (ontwerp-) regeling wor den neergelegd in een gewijzigde Win kelsluitingswet. Winkeldiefstallen en straatvandalis- me zullen nog meer toenemen als de winkeliers moeten kiezen tussen over dag of 's avonds open zijn. Dat voor spelt voorzitter C. Bosman van de de tailhandelssector van het Nederlands Christelijk Ondernemers verbond NCOV donderdagavond. De Dienstenbond FNV zei donderdag avond dat de staatssecretaris overleg met de bond heeft beloofd voordat er een definitief besluit valt over uit breiding van de openingstijden voor winkels. OLDENZAAL (ANP) - Een grote brand heeft donderdag in Oldenzaal tienduizend vierkanten meter van het be drijvencomplex Gelderold in Oldenzaal in de as gelegd. Het vuur, dat gepaard ging met een zeer sterke rookont wikkeling, heeft voor vele miljoenen gulden schade ver oorzaakt. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Zeven bedrijven werden verwoest. De oor zaak van de brand is nog onbekend. Dit heeft de brand weer van Oldenzaal meegedeeld. Giftige stof die zorgde voor irritatie aan de huid en luchtwegen kwam volgens de brandweer vrij doordat er grondstoffen voor de produktie van piepschuim in brand stonden. Daarom werd bewoners van een wijk waar de inktzwarte rook overheen trok, verzocht de ra men te sluiten en binnen te blijven. De woordvoerder van één van de verwoeste bedrijven,'Regiuit ten Cate waar het materiaal lag opgeslagen, ontkende dat er gif tige dampen vrijkwamen. Commissie: tol voor tunnels en bruggen JOHANNESBURG (ANP) - Klaas de Jonge zwaaide donderdag vanuit zijn raam in het voormalige Nederlandse ambassadegebouw in Pretoria. De regering van Zuid-Afrika is van plan tralies aan te brengen voor het ge bouw waar De Jonge inmiddels al twee jaar verblijft. De tralies zouden moeten voorko men dat De Jonge uit het gebouw vlucht. De Nederlandse regering zou fel tegen de plannen gekant zijn, aldus deze bronnen. De diplomatieke onschendbaarheid, die voor het gebouw nog altijd geldt, zou het aanbren gen van tralies niet toestaan. Klaas de Jonge ontsnapte twee jaar geleden uit handen van de Zuidafrikaanse veilig heidspolitie, nadat hij was gearresteerd op verdenking van wapensmokkel voor het ver boden Afrikaans Nationaal Congres (ANC). Hij vluchtte het gebouw van de toenmalige Nederlandse ambassade binnen, waar hij aanvankelijk door de Zuidafrikaanse politie werd weggehaald. Na protesten van de Ne derlandse regering over schending van de di plomatieke immuniteit werd de 49-jarige Ne derlander naar het gebouw teruggebracht. official Ford Dealer westhavendijk 150 goes 01100 20440 DEN HAAG (GPD) Het kabinet overweegt de prijzen van geneesmid delen voorlopig te bevriezen. In de tussentijd moeten maatregelen wor den uitgewerkt waardoor er fors be zuinigd kan worden op het gebruik van geneesmiddelen. Het kabinet denkt daarbij aan de invoering van een systeem waarbij per groep gelijk waardige geneesmiddelen één maxi male vergoeding gaat gelden. Wan neer wordt gekozen voor een middel uit die groep dat duurder is dan de 'ijkprijs', moet de patiënt het verschil bijbetalen. De ministerraad heeft daartoe donder dag besloten. Wanneer het systeem van ijkprijzen per groep geneesmidde len wordt ingevoerd, kan de eigen bij drage van f2,50, verdwijnen. Jaarlijks wordt in Nederland 3.2 mil jard gulden uitgegeven aan medicij nen. In 1976 was dat nog 1.7 miljard gulden. Uit een ambtelijk rapport dat het kabi net donderdag heeft gepubliceerd, blijkt dat het merendeel (85 procent) van de geneesmiddelen door multina tionale ondernemingen wordt inge voerd. De groothandel (vijf bedrijven) verdient ruim 20 procent aan de medi cijnen. Ook de apothekers verdienen aan de huidige gang van zaken: door zelf gro te hoeveelheden medicijnen te kopen, incasseren zij jaarlijks nog eens zo'n 70 tot 150 miljoen gulden boven hun norminkomen. Het kabinet wil deze kostbare spiraal doorbreken door middel van een 'ijk- prijzensysteem'. Dit systeem brengt jaarlijks 360 tot 55 miljoen op. Eenzelfde bezuiniging kan worden be reikt door beperking van het aantal medicijnen dat mag worden voorge schreven. Per groep geneesmiddelen zou slechts het goedkoopste mogen worden verstrekt. Door centrale prijs- onderhandelingen met industrie en groothandel kan 360 tot 720 miljoen worden bespaard. De Nederlandse organisatie van de farmaceutische industrie, Nefarma, noemde een ombuiging van 535 mil joen in de geneesmiddelensector don derdag „volstrekt onaanvaardbaar". Het komt er op neer dat minstens een derde van de besparingen in de ge zondheidszorg gaat drukken op min der dan vijf procent van de totale kos ten, aldus de industrie. DEN HAAG (ANP) - Wanneer in de Randstad een aantal nieuwe tunnels komt, moeten automobilisten niet al leen daarvoor, maar ook voor de al be staande oeververbindingen tol beta len. Zonder tolheffing is aanleg en ex ploitatie financieel niet interessant voor het bedrijfsleven. Dit is de me ning van de commissie-Le Blanc die donderdag samen met de commissie- Oele rapport heeft uitgebracht over mogelijkheden om niet de overheid maar het bedrijfsleven de Nederland se infrastructuur te laten verbeteren. Begin dit jaar kregen beide commis sies opdracht van de werkgeverscen trales VNO en NCW om dit te onder zoeken omdat de regering niet vol doende geld wil uittrekken voor de zo wel door overheid als bedrijfsleven noodzakelijk geachte verbetering van het wegennet. Beide commissies vinden dat de tol niet op de ouderwetse manier moet worden geïnd, want dat veroorzaakt maar files. Zij denken aan individuele tolheffing door de kentekenplaten van auto's van elektronica te voorzien waardoor ze bij het passeren van een tunnel of een snelweg worden gesigna leerd. De rekening volgt dan later via de post. De ANWB, die in de commissie-Le Blanc een stem had, is tegen een der gelijk systeem, omdat het de privacy van de automobilist zou aantasten. Hoofddirecteur Nouwen is bang dat de politie het als een nieuw en handig op sporingssysteem kan gebruiken. De commissies vinden dat vier tunnels en een brug voorrang moeten hebben voor andere infrastructurele werken. Dat zijn een tunnel onder de Noord bij Alblasserdam (nu een brug), een twee de Beneluxtunnel, een tweede Velser- tunnel, een tweede Coentunnel, en een tweede brug over de Waal bij Zaltbom- mel. Als de vier tunnels in één keer worden aangelegd kosten: 1,4 milj ard gulden kan de tol volgens de commissie-Le Blanc op 1,50 tot 1,75 gulden per door gang worden vastgesteld. Dat moet dan ook gelden voor elke vergelijkbare andere tunnel in de Randstad. Zouden de tunnels onafhankelijk van elkaar worden aangelegd, dan moet een ritje door de Blankenburgtunnel (de twee de Beneluxtunnel) 3,50 tot 4,00 gulden kosten. De commissie-Le Blanc, die de projec ten van de andere commissie finan cieel heeft beoordeeld, vindt dat er een speciale bank moet komen voor finan ciering, uitvoering en exploitatie van infrastructurele projecten. Een naam heeft zij ook al: Nederlands Instituut voor de Financiering van Infrastruc tuur, het NIFI. PAGINA 15: Oeververbinding Westerschelde op het tweede plan V£ DEN HAAG (ANP) - De 19-jarige Maarten Eusman uit Castricum is donderdag in Zwitserland om het le ven gekomen door een val van 200 me ter van een berghelling. Dit heeft een woordvoerder van de ANWB-alarm- centrale bevestigd. De jongen was met een vriend bezig aan de beklimming van de „Pizzo Pun- ta Pioda", een bergtop in het massief van Albigna in het Zwitserse kanton Tecino. Nadat zijn lijk was gesigna leerd door Britse alpinisten is het met behulp van een helicopter geborgen. De vriend werd door dezelfde helicop ter van een richel gehaald, waar hij na het verlies van zijn uitrusting vast was komen te zitten. Hij bleef ongedeerd. Er waart weer eens een ze denmeester door Neder land: drs. L. P. Dorenbos, op richter en directeur van het evangelisatiebedrijf Rain bow ethisch instituut bv. Hij is bezig met een actie ter publieke vernietiging van lectuur die hij als porno be schouwt. Daaronder vat hij ook bla den als Panorama, Nieuwe Revue en Cosmopolitan, tijdschriften die in ie der grootwinkelbedrijf voor het pak ken liggen en die in menige wachtka mer van de dokter langdurig worden gelezen. In Veenendaal wilde hij afge lopen weekend een openbare verbran ding van dit soort zedenverwilderende lectuur organiseren. Hij kreeg daar voor overigens geen toestemming van het gemeentebestuur. Daarom be perkte hij zijn spektakel tot een de monstratieve aanbieding aan de ge meentereiniging van enkele manden met snippers, afkomstig van deze 'por nobladen'. Dorenbos, voormalig EO- directeur, wil de komende maanden een kruistocht tegen allerlei uitingen van 'losbandigheid, genotzucht en on geloof op touw zetten. Hij heeft al aan gekondigd dat hij ook in de aanval zal gaan tegen de toegenomen tolerantie aan de Nederlandse kust tegenover naturisme (verschillende gemeenten hebben voor deze vorm van badleven inmiddels stukken strand aangewe zen). Nederland heeft er in deze fat soensridder weer een zomerattractie bij. Het is natuurlijk het goed recht van een man als Dorenbos om de men tale oorlog te verklaren aan wat hij vanuit oprecht christelijke visie als ze denbedervend ziet en tegelijk maar tot een gevaar voor de volksgezondheid bestempelt. Zijn kersverse organisatie Rainbow wil met het christelijk be keringswerk in Nederland de Ameri kaanse toer op. Het evangelie uitdra gen via commerciële televisie. Oprich ting van een educatief attractiepark op bijbelse grondslag bij Zeewolde (op merkelijk genoeg vlak naast een natu ristencentrum). Stad en land afreizen met grootscheepse stunts en acties, waarvan de nu lopende tegen het por no-gevaar een voorproefje is. Vanzelf sprekend zal hij wel een legertje fana tieke medestrijders achter zijn vaan del weten te verzamelen. Hij appel leert aan begrippen als de verloede ring van de consumptiemaatschappij. Hij dient zich aan als bestrijder van hef Commercieel en seksueel misbruik van de vrouw. Publiekelijk daarover de banvloek uitroepen is een actie, die op het eerste gezicht goed in de markt moet vallen. Toch zit dat laatste wat tegen. Dorenbos moet in Veenendaal ervaren hebben dat het succes van zijn anti-porno-oproep maar magertjes overkwam. De miskleun in de actie van deze Rainbow-directeur is dat hij schromelijk overdrijft. Hij voert een heksenjacht tegen vrij onschuldige publikaties. En daarmee leidt hij de aandacht af van wat er aan werkelijk verfoeilijke pomo-lectuur in Neder land over en onder de tafel gaat. Do renbos roept de bevolking op om spo ken te bestrijden. Maar tegelijk laat hij giftige publikaties, waarin de erger lijkste vormen van geweld worden ge ëtaleerd buiten beschouwing. Hij wil zoiets bedenkelijks als een lectuurver- branding op touw zetten tegen ver schijnselen die bijvoorbeeld in de re clame al zo zijn ingeburgerd, dat er gernis kennelijk moet worden georga niseerd. Intussen gaat hij voorbij aan een sluipend gevaar dat zich aandient in allerlei fascistische en antisemiti sche blaadjes en geschriften. De ma nier waarop Dorenbos de strijd aan bindt met de zedenverwildering in Ne derland is goedkoop en misleidend. Hij gebruikt de motivatie van christe lijke medemensen voor iets dat voor hen alleen maar een averechtse uit werking kan hebben. Het is een krampachtige kruistocht tegen een iets dat al die aandacht niet verdient. Een zedenmeester van dit niveau struikelt vroeg of laat over zijn eigen boodschap. Het is te hopen dat hij daarin niet te veel mensen meesleept. vdM. DEN HAAG/PARAMARIBO - Bij gevechten met het nationale leger zijn don derdagochtend tien „terroristen" gedood, „onder wie twee blanke huurlin gen". Dit heeft het officiële persbureau SNA gemeld. Het incident vond plaats tijdens een zuiveringsactie van een legerpatrouille in Oost-Suriname. De lijken van de „terroristen", de benaming die de Surinaamse autoriteiten doorgaans gebruiken om leden van het junglecommando van Ronnie Bruns- wijk aan te duiden, zijn overgebracht naar het mortuarium van het Academisch Ziekenhuis in Paramaribo. Daar wordt getracht hen te identificeren, aldus een militaire woordvoerder. JERUZALEM (DPA/RTR) - In een in terview met de Israëlische televisie na zijn gesprek met minister van bui tenlandse zaken Shimon Peres in Ge- nève heeft de Egyptische president Mubarak donderdagavond verklaard dat er nog „veel hindernissen" zijn op de weg naar een vreedzame regeling in het Midden-Oosten. Onder de grootste moeilijkheden zijn de complicaties bij het bijeenroepen van een internationale conferentie, de rol van de Sovjet-Unie en de overeen stemming over de Palestijnse verte genwoordiging voor deze onderhande lingen. De Israëlische minister zei dat hij met Mubarak een Amerikaans voorstel heeft besproken voor een regeling in het Midden-Oosten. „Het feit dat er een Amerikaans document is dat ideeën weerspiegelt die gelijk zijn in Is rael, Egypte en Jordanië is een aan zienlijk resultaat", zei Peres. Hij ver klaarde dat er vooruitgang is geboekt. De leiders kwamen overeen dat de Egyptische minister van buitenlandse zaken, Esmat Abdel Meguid, over twee weken Israel bezoekt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1