de ri«v vandaag Akkoord in stukgoed Iran stemt in met Sovjet-voorstel Golf Artsen zonder Grenzen wil Surinamers blijven helpen ANDIJVIE EN RUNDERTARTAAR 75 PENSIOENRECHTEN STRUIKELBLOK Kok wil alsnog onderzoek in zaak-Van den Bergh "5,5.98 loosterhaar dreigt iet doorsteken lijken om plaag ïuggen te stoppen [assamoord op mspassagiers in Punjab Koeler (30e jaargang no. 157 insdag 7 juli 1987 Begroting '88 Dumpen Samen wonen Aanhoudingen Verhuizing Vriendenclub Naar Rome Veldheer DEN HAAG ANP/GPD) - De PTT moet met ingang van 1989 van een staatsbedrijf veranderen in een zelfstandige, naamloze vennootschap. De overheid zal de eerstkomende tijd echter enig aandeelhouder blijven, aldus minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) maandag na afloop van een kabinetsvergadering. Daarin werd besloten een aantal wetsontwerpen voor advies naar de Raad van State te sturen, die vorm moeten geven aan de verzelfstandiging van de PTT. Voornaamste punt uit de nieuwe wetgeving is dat de 95 duizend personeelsleden van de PTT straks geen ambtenaar meer zijn, wanneer het staatsbedrijf wordt omgedoopt in de PTT Ne derland NV. Die wordt op haar beurt onderverdeeld in drie dochters: een BV voor de post, één voor de telecommunicatie en één voor beheer van het autobestand. Onderhandelingen Grafltti De veiling van 117 grafït- ti-werkstukken in de Amsterdamse Koopmansbeurs heeft ongeveer 20.000 gulden opgebracht. Uitschieters wa ren een werkstuk van Hugo Kaagman dat voor 1.750 gulden werd verkocht en een van Mien Schöndorff dat voor 1.050 gulden opbracht. Andijvie, Rundertartaar, 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Koeler met eerst wolkenvelden en kans op een bui, later droog met opkla ringen. Maximum temperatuur rond 20 graden. Zwakke tot matige noord westen wind. PROVING! PZC Minister Ruding komt van daag met 'spijkerharde' voor stellen om de gaten in de begro ting voor 1988 te dichten. PAGINA 3 Japan en Zuid-Korea zouden met zeer lage prijzen voor cd- spelers en halfgeleiders probe ren de Europese industrie uit de markt te drukken. De Euro pese Commissie stelt een on derzoek in. PAGINA 4 Steeds meer ouderen willen in een woongemeenschap leven. Gemeenten en bouwverenigin gen houden echter nog weinig rekening met deze wens. PAGINA 5 De Terneuzense politie heeft drie mannen aangehouden in verband met de moord op een prostituée. PAGINA 7 Middelburg is de staf van het postdistrict kwijt; Roosendaal huist nu deze afdeling. PAGINA 7 Oud-hartpatiënten die in De Klokkenberg zijn geopereerd willen vaak nog contact met el kaar houden; er is nu een vriendenclub opgericht. PAGINA 9 Met een snelle 3000 meter bleef Elly van Hulst in Boedapest ruim binnen de limiet voor de wereldkampioenschappen at letiek in Rome. PAGINA 12 Bekeken koersen: dat is het parool van veldheer Cyrille Guimard in de Tour de France. Zijn pupil Lavainne had er gis teren baat bij. Hij won de zesde etappe. PAGINA 13 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Financiën, economie: 4 Provincie: 7, 9 en 11 Sport: 12 en 13 KLOOSTERHAAR (ANP) - Staatsbos beheer moet binnen veertien dagen Iets tegen de muggenplaag in Kloos terhaar ondernemen. Gebeurt dit piet, dan steken de bewoners van dit Borp in de gemeente Hardenberg de Bijken door van het natuurreservaat pat aan Staatsbosbeheer toebehoort. Dit is maandagavond besloten tijdens pen protestbijeenkomst, lis de dijken van het reservaat worden pemield zal het water, bedoeld om de forming van hoogveen te stimuleren, wegstromen. Dat zou ook het einde noeten betekenen van de overlast die nuggen Kloosterhaar al zes jaar lang pezorgen. Kloosterhaar vindt dat Staatsbosbe heer de dorpsgemeenschap te lang aan het lijntje houdt met het zoeken naar pen oplossing voor de muggenplaag. Jn de afgelopen jaren is de aanwezig heid van muggen in Kloosterhaar vol gens het actiecomité een steeds groter probleem geworden. „Aanvankelijk hadden alleen de mensen die dichtbij het natuurreservaat wonen er last van, naar nu gaat ook de rest van het dorp pronder gebukt." Vanavond praten ze weer over de kwestie met Staatsbosbe heer. CHANDIGARH (REUTER) In de In diase deelstaat Punjab zijn 36 busrei- pigers vermoord door overvallers, vermoedelijk Sikh extremisten die naar een onafhankelijke Sikh-staat ptreven. De passagiers waren Hin does, zo heeft de politie in de hoofd stad van Punjab, Chandigarh, meege deeld. f olgens de politie werd de bus, met on geveer 60 passagiers, tot stoppen ge dwongen op ongeveer 25 km. van Chandigarh. De overvallers schoten 36 pnzittenden dood. Voorts vielen er on geveer 25 gewonden. Cit jaar heeft de gewelddadige strijd voor een onafhankelijke Sikh-staat al tieer dan 500 levens geeist. De overval °P de bus is het bloedigste voorval tot dusver. DEN HAAG (GPD) Werknemers krijgen een wettelijk recht op ouderschapsverlof. Het kabinet heeft dat maan dag besloten op voorstel van minister De koning (Sociale Zaken). De regeling houdt in dat een werknemer maxi maal zes maanden lang in deeltijd (20 uur per week) mag werken zolang het kind nog geen vier jaar is. Ouders kun nen zelf bepalen wanneer zij gedurende die vier jaar het verlof opnemen. De ouders zijn vrij om na elkaar of tegelijkertijd verlof te nemen. Voorwaarde voor het opnemen van dit onbetaalde deeltijdverlof is, dat de werknemer tenminste een jaar in dienst is. De regeling moet voor zowel werknemers in het bedrijfsleven als voor ambtenaren gaan gelden. Doel van het wetsvoorstel is om het aan werknemers ge makkelijker te maken betaalde arbeid en de verzorging van kinderen te combineren. PTT wordt in 1989 zelfstandige NV De werknemers krijgen voor hun amb- tenarenstatus een eigen cao in de plaats. De arbeidsvoorwaarden daarin zullen niet ongunstiger zijn dan in de huidige situatie, aldus het kabinet. Minister Smit-Kroes zei maandag dat nog een besluit moet vallen in het ka binet over de pensioenvoorziening van het PTT-personeél in de nieuwe opzet. De toekomstige pensioenrechten vor men nog het grote struikelblok bij de operatie. Die rechten zijn nu nog on dergebracht bij het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds, maar moeten over geheveld worden naar een nieuw op te richten PTT-pensioenfonds. De minis ters twisten echter over de vaag hoe veel miljarden die „bruidschat" om vat. Volgens Smit-Kroes zijn de me ningsverschillen op dit punt nog aan zienlijk, al wilde zij geen bedragen noe men. Smit-Kroes sluit niet uit dat door de meningsverschillen de vorming van het zelfstandige PTT-pensioenfonds niet doorgaat en de pensioenen binnen het ABP blijven. Een andere mogelijk heid om de financiële meningsver schillen te overbruggen zou een bijdra ge uit de schatkist zijn aan het ABP of het PTT-pensioenfonds. Zo'n bijdrage stuit echter op verzet van diverse mi nisters, die geen zin hebben voor deze operatie extra te bezuinigen op hun ei gen begroting. Smit-kroes wil het pro bleem met de andere ministers uitge praat hebben voor augustus. De on derhandelingen beginnen deze week. De nieuwe wetgeving over de PTT houdt verder in dat het voormalige staatsbedrijf een aantal -meest techni sche- taken moet kunnen gaan delen met het particulier bedrijfsleven. De Tweede Kamer heeft overigens al voor een deel ingestemd met een dergelijke taakverdeling. Ofschoon de staat voorlopig enig aan deelhouder is van het nieuwe bedrijf, zal de overheid zich veel minder dan nu het geval is kunen bemoeien met de bedrijsvoering. Het parlement houdt voorlopig wel het laatste woord over de PTT-tarieven. Smit- Kroes sprak maandag van een „histo rische dag", „de grootste verzelfstan digingsoperatie van deze eeuw". Zij wil nog dit jaar een eerste discussie in het parlement over de wetsontwer pen. Een torentje koffie wordt door de bode van het Delftse stadhuis naar een vergaderzaal gebracht. Het is bestemd voor de onderhandelaars in het stukgoedconfiict. DELFT (ANP) - Het conflict over het te veel aan arbeidsplaatsep in de Rotterdamse stukgoedoverslag is opgelost. Werkgevers en werkne mers hebben maandagavond in Delft overeenstemming bereikt over een pakket van maatregelen die in een nieuwe tweejarige cao zullen worden opgenomen. Het be langrijkste element is dat de ko mende jaren 870 stukgoedwerkers van 56 jaar en ouder vrijwillig hun baan kunnen opgeven onder be houd van 85 procent van hun huidi ge netto loon. Daarvoor is boven de sociale uitke ringen, waarmee een bedrag van 300 miljoen gulden is gemoeid, een aan vulling van in totaal 114 miljoen gul den nodig. De werknemers nemen daarvan 32 miljoen voor hun reke ning via een heffing van 1 procent op het loon van de stukgoedwerkers. De werkgevers betalen 82 miljoen. De Vervoersbond FNV zal de ko mende tijd een referendum organi seren onder de leden om te zien of het akkoord gesteund wordt door de achterban. „Wij hebben de mensen wel wat uit te leggen", aldus FNV- bestuurder Rosenmöller over dit ak koord in het al bijna een jaar slepen de conflict. Een ander element in het akkoord is dat de werkgevers het recht krijgen 11 van de 16,5 roostervrije dagen van de stukgoedwerkers verplicht te la ten opnemen op dagen dat er weinig werk is. Ze moeten een dergelijke verplichte dag twee dagen van tevo ren aankondigen. Bovendien zijn er afspraken gemaakt om werknemers soepeler te kunnen inzetten. Werkgevers en werknemers zullen (Slot zie pagina 3 kolom 1) DHAKA (AP) - Een hoge Iraanse func tionaris heeft maandag gezegd dat zijn land van harte instemt met een Russisch voorstel om de Perzische Golf te vrijwaren van alle oorlogs schepen. Mahmud Wayzi, adviseur van de Iraanse minister van buitenlandse za ken Alm Akbar Velayati, zei na een driedaags bezoek aan Bangladesh: „Het Russische voorstel voldoet aan onze eis dat de vrije doorvaart in de Golf wordt gegarandeerd. Wij stem men in met de Russische suggestie dat geen oorlogsschepen de Perzische Golf binnen gaan en dat de schepen die er al zijn, het gebied verlaten." Intussen zijn op vliegkampschepen gestationeerde Amerikaanse ge vechtsvliegtuigen begonnen Ameri kaanse oorlogsschepen en koopvaar dijschepen te begeleiden die de Perzi sche Golf in- en uitvaren. Dit hebben functionarissen van het Amerikaanse ministerie van defensie maandag mee gedeeld. Amerikaanse toestellen zijn er ook op voorbereid de Iraanse raketinstalla ties aan de Straat van Hormuz te bom barderen als die raketten zouden afvu ren op de scheepvaart in de Golf. Dit meldde de Washington Post onder aanhaling van niet genoemde Penta- gon-functionarissen. Afgelopen zaterdag boden Ameri kaanse vliegtuigen voor het eerst sche pen luchtdekking tegen Iraanse aan vallen. Het ging om drie Amerikaanse oorlogsschepen die de Golf via de Straat van Hormuz verlieten. De VS vrezen dat de Iraanse Zijderups-raket ten van Chinese makelij, die momen teel aan de Straat van Hormuz worden opgesteld, worden gebruikt tegen schepen van de VS en hun bondgeno ten. Het medisch team van Artsen zonder Grenzen gaf maandag een persconferentie op Schiphol. (Vlnr) Arts Joost de Barbanson, verpleegkundige Marion Geomini, arts Harry Willems, coördinatrice Wilma te Heege, Anne-Mieke van Steen, die belast is met logistieke ondersteuningen directeur van Artsen zonder Grenzen Jacques de Milland. DEN HAAG (GPD) - PvdA-fractievoorzitter Wim Kok wil dat een on afhankelijke vertrou wenspersoon een onder zoek instelt naar de fi nanciële administratie van partijgenoot Harry van den Bergh. Uit dat onderzoek moet duide lijk worden of het Ka merlid met voorkennis zou hebben gespecu leerd in Fokker-aande len. Het weekblad Haagse Post meldde vorige week dat Van den Bergh door voorkennis financieel gewin zou hebben gehad met een handeltje in Fokker-aandelen. Nadat Van den Bergh die be schuldiging ontkende en een kort geding tegen de HP aankondigde, be sloot het weekblad tot rectificatie over te gaan. De PvdA acht het van belang dat snel duide lijkheid komt rond de persoon Van den Bergh in relatie met handel in aandelen. Kok zegt in een brief aan Van den Bergh dat de publiciteit van de laatste week veel schade heeft aangericht. Daarom dient ophelde ring in de affaire te wor den gebracht. Aan een onderzoek dient Van den Bergh wel zijn toestem ming te verlenen. Het Kamerlid was gister avond niet bereikbaar voor commentaar. Vooruitlopend op het onderzoek vindt de PvdA dat Kamerleden in het vervolg hun han del in aandelen bekend moeten maken bij de Kamervoorzitter, net zo als dat nu al het geval is met bijbaantjes. Finan cieel specialist van de PvdA Hans Kombrink zei dat gisteravond voor de VARA-tv. Hij vindt het onverstandig om aandelen te kopen van bedrijven waar de poli tiek mee te maken heeft. SCHIPHOL (ANP) - Als de Surinaamse autoriteiten volharden in hun op stelling tegen de hulporganisatie Artsen zonder Grenzen, overweegt deze een hervatting van de medische hulp aan de Surinaamse bevolking te be werkstelligen via het buurland Frans Guyana. Dit heeft de directeur van Artsen zonder Grenzen, Jacques de Milliano, maandagmiddag op Schiphol meegedeeld na de aankomst van twee medi sche teams van de organisatie die in Suriname werkzaam waren. Op be schuldiging van collaboratie met het junglecommando moesten een arts en een verpleegkundige die in Brokopondo werkzaam waren dit weekeinde het land verlaten. Anne-Mieke van der Steen ontkende met grote stelligheid de beschuldiging dat zij via de radiozender die de organisatie met toestemming van de Suri naamse autoriteiten gebruikte, mededelingen over activiteiten van het Suri naamse Leger aan het junglecommando van Brunswijk zou hebben doorge geven. Op dit moment is er volgens Artsen zonder Grenzen geen medische hulp meer voor de bewoners van Brokopondo en omgeving. De hulpverleners zei den weinig geloof te hechten aan de verklaring van het Surinaamse ministe rie van gezondheid dat er binnenkort weer Surinaamse artsen zullen gaan werken omdat de situatie daar onder controle is. Advertentie Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. ATHENE (AFP) - Er is geen enkele aanwijzing dat een stenen voorwerp dat bij de haven van Rhodos is gevon den, een hand is van de colossus die in de derde eeuw voor Christus door een aardbeving is vernield. Dit verklaar de maandag de Griekse minister van Cultuur en Wetenschappen, Merlina Mercouri. Niets aan situatie, omvang, materiaal en vorm van de in zee gevonden steen, geeft aanleiding om verband te leggen met de colossus, aldus de minister. Niettemin stelt de archeologische dienst van haar ministerie een diep gaand onderzoek in, van het resultaat waarvan het publiek op de hoogste ge steld zal worden, zei mevrouw Mercou ri, die vandaag naar Rhodos gaat. De Griekse minister van koopvaardij, Stathis Alexandris, had zaterdag be kendgemaakt dat een oceanografisch schip foto's van een stenen hand had gemaakt nabij de haven van Rhodos. Het betreft een linkervuist van 1.80 m bij 85 cm. Zondag is het voorwerp van poreuze steen omhoog gehaald. De Colossus van Rhodos was een der tig meter hoog bronzen beeld dat aan de ingang van de haven van Rhodos was geplaatst en dat een van de zeven Wereldwonderen uit de oudheid was» De schepen voeren onder de gespreide benen door. kilo '.'Dd>®d>

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1