VS bereid Golf-beleid te herzien Stranden en wegen overvol Jongeren vallen politieburau aan Weer onlusten Seoul na overlijden student de PZC vandaag JA BESCHULDIGING DOOR LEGER Pat Cash verovert Wimbledon Krant Kuweit: Terry Waite overleden EVEN NAAR JAC. HERMANS SLAVINKEN WORTELTJES Mini-prus&Maxi-keus Zeer warm 130e jaargang no. 156 laandag 6 juli 1987 AMSTERDAM (ANP) - Het medisch team van de Nederlandse hulporganisatie Artsen zonder Grenzen moet Suriname verla- |en. In het voorbije weekeinde gevoerde gesprekken met de au- loriteiten in Paramaribo hebben dit niet kunnen voorkomen. )e medewerkers van de organisatie zouden nog gisteren uit Paramaribo vertrekken. Windenergie Sjoelen Tour NA VECHTPARTIJ VOLENDAM JONGEVERSE Droog en zonnig, maximum tempera tuur rond 28 graden, aan zee iets koe ler. Zwakke tot matige Oost-Zuidoos ten wind. Elke vrijdag in de PZC/Vrijdagkrant De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren, adv.afd. 01184-84000. PROVINCIALE EINDHOVEN (ANP) - Een groep van ongeveer 20 kraai en heeft zaterdagavond en zondagmorgen vier leden van een Eindhovens gezin aangevallen. Een woord voerder van de Eindhovense politie heeft dit zondag avond meegedeeld. Zowel de ouders als de twee kinderen van 3 en 5 jaar moesten het ontgelden. Niemand raakte gewond. De ge zinsleden moesten wel elke keer hun woning aan de Venstraat binnenvluchten. De vogels waren zo agres sief dat ze daarna nog tegen een raam en de achterdeur aanvlogen. De politie weet overigens niet hoe iets tegen het gedrag van de kraaien kan worden ondernomen. uriname zet team rtsen land uit De vreugde bij Pat Cash rechtstijdens de huldiging steekt schril af tegen de versla genheid op het gezicht van Ivan Lendl. LONDEN - Voor de Australiër Pat Cash was het gisteren op Wimbledon een glorieuze dag. De 22-jarige tennisser, die af stamt van een struikrover, vierde in het meest tot de ver beelding sprekende toernooi ter wereld zijn grote door braak. De gedoodverfde favoriet Ivan Lendl was in de finale kansloos tegen het sterke en vooral agressieve spel van zijn tegen stander. Pat Cash won in drie sets en beklom daarna de tri bunes om zich te laten huldi gen. Zie ook pagina 15. De belangstelling van de in dustrie voor grotere windener gieprojecten is groot. Het bud get van tien miljoen gulden dat hiervoor beschikbaar was, is eerder op dan voorzien. PAGINA 3 Het werelduurrecord sjoelen is in Vlissingen met 12 uur verbe terd. PAGINA 5 De eerste Poolse gele-trui-dra- ger in de Tour de France Lech Piasecki heeft zijn leidersposi tie niet lang kunnen verdedi gen. In het afgelopen weekein de werd het algemeen klasse ment op zijn kop gezet door een geslaagde vlucht van de Zwit ser Erich Maechler en de Por tugees Acacio da Silva. De Zwitser, die ook aardig tegen een berg kan oprijden (vorig jaar won hij op de Mont Ven- toux), heeft nu de gele trui om de schouders en vele favorie ten staan op vele minuten. PAGINA 11,12 en 13. Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5, 6, 7, 8 en 9 Sport: 11,12,13,14,15,17 en 18 Een woordvoerster van de organisatie verklaarde zondag dat de hulporgani satie beschuldigingen van het Suri naamse leger aan het adres van Artsen zonder Grenzen Nederland bijzonder hoog opneemt. Volgens de organisatie dienen die beschuldigingen slechts als camouflage om het agressieve hande len van het leger te maskeren. Vooral het met geweld verwijderen van de art sen uit het Brokopondo-gebied zou hiermee moeten worden goedgepraat. Een Surinaamse legerwoordvoerder verklaarde dat Artsen zonder Grenzen zich schuldig had gemaakt aan colla boratie met het verzet tegen het be- wind-Bouterse. De logistieke mede werker van het team zou volgens de le gerwoordvoerder via een radiozender tips hebben doorgegeven over de mili taire activiteiten van het leger. Hij zou ook aanwijzingen hebben gegeven over het leggen van hinderlagen door de groep Brunswijk. Artsen zonder Grenzen neemt deze aantijging hoog op. Volgens de woord voerster van Artsen zonder Grenzen Nederland is men zeer verbolgen over het feit dat de integriteit van de orga nisatie in twijfel wordt getrokken. Het Surinaamse ministerie van volks gezondheid heeft besloten de medi sche zorg in het binnenland zelf ter hand nemen. De aanwezigheid van Artsen zonder Grenzen ,dat met een vijf man tellend team sinds maart 1987 heeft gewerkt in het gebied van Broko- pondo en Moengo, wordt daarom niet meer nodig geoordeeld. Van onze correspondent WASHINGTON - De Amerikaanse re gering is bereid haar militaire aanwe zigheid in de Perzische Golf „opnieuw te bekijken" als de Sovjet-Unie haar marineschepen uit het gebied terug trekt. Dat is gisteren door de chef staf van het Witte Huis, Howard Baker, gezegd in een tv-programma. Baker reageerde daarmee op het Russische voorstel van vrijdag om alle buitenlandse mari neschepen uit de Golf terug te trek ken. Woordvoerders van het Witte Huis haastten zich na de uitspraak van Ba ker om duidelijk te maken, dat de Amerikaanse regering er overigens op dit moment niet over denkt al haar schepen uit de Golf te verwijderen. De Sovjet-Unie heeft onlangs, op ver zoek van Kuweit, drie Kuweitse tan kers gehuurd. De betekenis daarvan is, dat die schepen onder Russische be scherming zullen staan, met name in de Perzische Golf. De VS reageerden op die Russische stap door zelf tegemoet te komen aan de wens van Kuweit om elf Kuweitse tankers onder Amerikaanse vlag te la ten varen en dus militair te bescher men. Vanaf half juli, zo zei Baker giste ren, zal deze bescherming een feit zijn. KUWEIT (AFP/DPA) De afgevaar digde van de Anglikaanse bisschop van Canterbury, Terry Waite, die bij na een half jaar geleden in Libanon verdween, is overleden. Dit heeft het in Kuweit verschijnende dagblad Al Anbaa zondag gemeld. Volgens Al An- baa is Waite afgelopen dinsdag of woensdag een natuurlijke dood ge storven. De afgevaardigde van bisschop Ro bert Runcie was in Libanon om te on derhandelen over vrijlating van twee Amerikaanse gijzelaars, Terry Ander son en Thomas Sutherland. De 47-jari- ge Waite werd op 20 januari voor het laatst gezien. Het dagblad zegt het overlijden van Waite te hebben verno men van een vooraanstaand Libanees diplomaat. De functionaris zou niets met de ontvoeringszaak van doen heb ben. In Paramaribo is zaterdagavond de Nationale Democratische partij (NDP) opgericht. In het nieuwe NDP- ontmoetingscentrum ondertekenden 531 initiatiefnemers het document tot oprichting van de partij. De initiatiefgroep droeg hiermee de leiding over aan het hoofdbestuur van de NDP, dat voorlopig uit vijf leden be staat maar nog wordt aangevuld tot maximaal vijftien leden. Voorzitter van de NDP is de Surinaam se premier Jules Wijdenbosch, die be kend staat als pleitbezorger van „par ticipatie-democratie". In het hoofdbe stuur heeft de Surinaamse legerleider, Desi Bouterse, die de belangrijkste ini- tatiefnemer tot oprichting van de NDP was, geen functie. Bouterse verklaarde in een toespraak die ruim een uur duurde, dat er in Suri name een doelmatige, nationale poli tiek moet worden gevoerd, waarvoor hij de naam „Surinamisme" aandroeg. Het Surinamisme, zo gaf de bevelheb ber aan, heeft vele gedenkwaardige momenten gekend, zoals de instelling van het Topberaad, waarin militaire leiding, vakbeweging, bedrijfsleven en politieke partijen deelnemen, en de aanneming van de concept-grondwet in de Nationale Assemblée. „Laat u niet van de wijs brengen door anti-propaganda in binnen- en buiten land", zei Bouterse. „Het referendum en de verkiezingen gaan door zoals af gesproken. Ziet erop toe dat er geen wildgroei ontstaat". In zijn eerste toespraak als voorzitter van de Nationale Democratische par tij zei de Surinaamse premier, Jules Wijdenbosch, dat de oprichting van de nieuwe partij het proces van poli tieke verbrokkeling tot staan moet brengen en moet ombuigen tot natio nale bewustwording en eenheid. SCHEVENINGEN - Het Scheveningse strand zag zondag zwart van de zonaanbidders. DEN HAAG (GPD) - Het stralende zomerweer heeft zondag tot over volle stranden en kilometerslange files geleid. Duizenden mensen heb ben de verkoeling van de zee niet ge haald omdat ze zondagmorgen op de toegangswegen naar de kust in het verkeer bleven steken en derhalve genoodzaakt waren elders hun ver tier te zoeken. Via verkeersbulletins op de radio werd automobilisten op weg naar de kust aangeraden rechts omkeert te maken omdat alle par keerplaatsen in de toeristencentra overvol waren. De Zeeuwse wate ren, Zandvoort en Scheveningen waren veruit favoriet bij de zonaan bidders. Gisteravond loste de files langzaam op. Om tien uur stond op de A58 tus sen Vlissingen en Breda nog een file van 10 kilometer en op de N59 Zierik- zee-Rotterdam 6 kilometer. Ook op de A12 richting Duitse grens kwam het verkeer zondagavond geruime tijd vast te zitten. De file groeide aan tot 7 kilometer. Eerder op de avond was er op Rijks weg 58 tussen Kapelle en Rilland sprake van een 20-km lange file die slechts stapsvoet bewoog. De file kwam na 18.00 uur geheel tot stil stand toen zich op hetzelfde traject een kettingbotsing voordeed, die voor zo'n anderhalfuur de oostelijke rijbaan blokkeerde. Ook op de pro vinciale weg 7 tussen Zierikzee en Goes ontstond filevorming. Voorts kampte de Zeeuwse kust met wat de rijkspolitie noemde „enorme" par keerproblemen. De drukte op de wegen werd dit weekeinde vrijwel uitsluitend ver oorzaakt door dagjesmensen. De eer ste grote vakantie-uittocht naar het Zuiden leverde vrijdagavond en za terdag weinig problemen op. Alleen zaterdagmorgen kwam het verkeer op de bekende knooppunten (o.a. in de richting van Breda en Eindhoven) vast te zitten. Tegen het middaguur waren alle files weer opgelost. Veel mensen blijken vorige week woens dag en donderdag al naar hun vakan tiebestemming te zijn vertrokken. De politie sprak gisteravond van een zeer gespreide uittocht. Volgens de Verkeerscentrale van de Rijkspolitie hebben zich betrekkelijk weinig on gevallen voorgedaan. De grensovergangen konden het ver keersaanbod gemakkelijk aan. In het buitenland was het, zoals bijna iedere weekeinde in de periode juli tot half augustus, bijzonder druk op de wegen. Op de route Parijs, Lyon en verder in de richting Zuiden kwam het dit weekeinde tot 80 kilo meter langzaamrijdend en stilstand verkeer. De ANWB deelde gister avond mee dat die drukte echter ner gens tot een chaos heeft geleid. Het aantal verzoeken om hulpverlening (voor het merendeel gevallen van pech met de auto) vertoonde het ve- trouwde beeld voor de periode van het jaar. (Zie ook pagina 5). VOLENDAM (ANP) - Een groep vol gens de politie „brooddronken" jon geren heeft zondagochtend vroeg het DEN HAAG Willem Drees is gisteren 101 jaar oud geworden. Zijn oudste zoon Jan, die hem da gelijks bezoekt in zijn Haagse wo ning, deelde mee, dat de gezond heidstoestand van zijn vader langzaam achteruit gaat. Jan Drees voegde daar echter aan toe, dat de oud-premier echter ook momenten van grote helder heid heeft. SEOUL - Oppositieleider Kim Young-sam was een van de bezoekers aan het altaar ter nagedachtenis aan de zondag overleden student Lee Han-yul. politiebureau van Volendam be stormd en beschadigd. Drie jongeren zijn aangehouden. Volgens de politie ontstonden de pro blemen na een vechtpartijtje in een bar. Een bezoeker die was mishandeld ging samen met politiemensen terug naar de bar om de daders te identifice ren. Ongeveer zeventig jongeren gin gen zich hiermee bemoeien en keerden zich tegen de agenten. Dezen trokken zich daarop terug, aldus een politie woordvoerder. Een groep van ruim dertig jongeren trok daarop naar het politiebureau waar ze vierentwintig ruiten verniel den en drie deuren ingetrapten. Inte rieur en meubilair werd voor een deel gesloopt. Van een politiebusje sneu velde de voorruit. Hoewel er volgens de politie in en buiten het bureau en kele „rake klappen" vielen, wisten de aanwezige politiemensen zonder noe menswaardige verwondingen aan de bestorming te ontkomen. Met assistentie van omliggende Rijks- politiegroepen en van de politiekorp sen van Purmerend en Amsterdam konden de jongeren worden terugge dreven. Er werden drie arrestaties ver richt. De politie verwacht meer aan houdingen te zullen verrichten. De officier van justitie in Amsterdam zal vandaag beslissen of er snelrecht wordt toegepast. Advertentie SEOUL (AP) - In Seoul is het zondag opnieuw tot ongeregeldheden geko men tussen studenten en de oproerpo litie. De onlusten braken uit, nadat bekend was geworden dat Lee Han- yul, een student die ongeveer een maand geleden bij demonstraties te gen de regering gewond was geraakt, was overleden. De rellen zijn de eerste sinds president Chun woensdag be loofde democratische hervormingen door te voeren. De studenten riepen tijdens een bij eenkomst op tot een nationale herden- kingdienst voor Lee. Vervolgens trok ken ze naar de hekken van het univer siteitsterrein, waar een handgemeen ontstond met ongeveer duizend man oproerpolitie. De oproerpolitie maakte gebruik van traangas om een demonstratie van de ongeveer 2.000 studenten in de straten van Seoul te voorkomen en dezen ver spreidden zich. Hierna hergroepeer den de studenten zich en trokken leu zen roepend op naar het nabijgelegen universiteitsziekenhuis, waar de 20-ja- rige Lee een dag eerder was overleden. Hij had 27 dagen geleden bij gevechten met de politie stukken van een traan gasgranaat in zijn hoofd gekregen en lag sindsdien in coma. De politie liet de studenten later door om hen de gelegenheid te geven het mortuarium van het ziekenhuis te be zoeken, waar ter nagedachtenis van Lee een altaar was opgericht. Later be trok een groep van 20 tot 30 studenten de wacht bij het mortuarium. Zij wa ren gewapend met brandbommen, ij zeren staven en stokken. De studenten zeiden bang te zijn dat de politie het lichaam van Lee zou meenemen, om te voorkomen dat een openbare begrafe nisplechtigheid zou worden gehouden. Een rechtbank in Seoul veroordeelde zaterdag vijf politieagenten tot gevan genisstraffen variërend van vijf tot vijf tien jaar wegens het doodmartelen van een student. De 21-jarige student, Park Chong-chol overleed begin dit jaar op een politiebureau nadat de po- litie-agenten hadden geprobeerd hem miet zijn hoofd in een badkuip te du wen om hem aan het praten te krijgen. Na het uitspreken van het vonnis bra ken in de rechtszaal gevechten uit. Woedende toehoorders wierpen stoe len naar de rechters en schreeuwden „Dood hen" toen de beklaagden door parketwachters werden weggevoerd. Aanbiedingen geldig van ma. 6 t/m wo. 8 juli 1987 en alléén in filialen met versafdeling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1