pzc l\\\ DEN HAAG ONTKENT i Parlementair schip aan de grond Nederland blokkeert oplossing EG-tekort Braks wil aftreden als EG-landbouwbeleidfaalt de PZC vandaag Dubbelslag uit de beslommeringen in de vakantiestress PTA GOES B.V. Mercedes 190 D Prognose voor Zeeland riskant Zonnig !30e jaargang no. 154 frijdag 3 juli 1987 vrijdagkrant WASHINGTON/DEN HAAG (GPD) - Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van defensie heeft gisteren beves tigd, dat gepraat wordt over de inzet van een Nederlandse mij- nenjager bij het opruimen van mijnen in de wateren bij Ku weit. De Nederlandse ministeries van buitenlandse zaken en defensie daarentegen ontkennen het bericht. Walrus Geen camping Wimbledon vrijdagkrant Ontslag voor hoofd veiligheidsdienst van Tweede Kamer PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT CBR zoekt hulp leger en politie voor afnemen rijexamens i Zonnig en droog weer. Zwak veran derlijke wind. Vanmiddag wind van zee. Middagtemperatuur 21 graden, vlak aan zee 18 graden. ROVINCIAL INDHOVEN (ANP) - Onderzoekers bij Philips zijn een ombinatie van halfgeleidermaterialen op het spoor geko- en waarmee compact-disc's, maar ook beeldplaten kun- en worden gemaakt die zich gedragen zoals het vertrouw- \e bandje in de casetterecorder. De compactdsisc van de toekomst heet kristallijn-amorf en kan als het aan Philips igt worden afgespeeld, uitgewist en weer opgenomen. Het concern heeft dit donderdag bekendgemaakt. Wanneer dit nieuwe schijfje op de markt wordt gebracht is niet meegedeeld. Philips is overigens al bezig met het ver vaardigen van een wisbare compact via een ander, magne- to-optische systeem. Het nieuwe materiaal waar het nu om gaat is ontdekt door onderzoekers van het Philips Natuur kundig Laboratorium in Eindhoven. Het wordt gevormd door een verbinding van een aantal halfgeleiders. Het on derzoek is nog niet afgerond. Mensen met veel compactdiscjes hoeven overigens niet bang te zijn dat hun kostbare investering straks een mis koop blijkt te zijn. Bestaande niet wisbare platen kunnen in principe worden afgespeeld op apparaten die in de toekomst voor wisbare recording worden ontwikkeld. Kuweit wil hulp marine Nederland De woordvoerder van het Pentagon noemde een bericht in de Washington Times, waarin staat dat ons land, de Verenigde Staten en Saudi-Arabië sa men zullen proberen om de mijnen on schadelijk te maken, „in essentie juist". Hij benadrukte, dat het niet gaat om een overeenkomst tussen de VS en ons land, maar dat meer aan een bilaterale overeenkomst moet worden gedacht, waarbij Kuweit een Nederlandse mij- nenjager zou 'leasen'. Ook dat wordt door de ministeries in Den Haag ont kend. Buitenlandse zaken heeft desge vraagd wel bevestigd dat vertegen woordigers van de scheepswerf Van der Giessen-de Noord en experts van de Koninklijke Marine in Kuweit zijn in een poging mijnenjagers te verko pen. Het ministerie weigert mede te delen of Kuweit, dat aan de Golf ligt, waar Iran en Irak een oorlog uitvech ten, beschouwd wordt als een span- ningsgebied. Volgens de Nederlandse regels is verkoop van oorlogstuig aan landen in een dergelijk gebied verbo den. De Washington Times omschrijft de Nederlandse deelname ook als een bi laterale kwestie, waarbij Kuweit een mijnenveger zou huren van Neder land. De Pentagon-woordvoerder riep in herinnering dat minister Van den Broek bij zijn jongste bezoek aan Was- Advertentie) Nico Verhoeven WEST-BERLIJN - Jan Raas en zijn renners kunnen terugkij ken op een schitterende start van de 74e Tour de France. Na de winst van Jelle Nijdam in de proloog was er gisteren ook een sprintzege in de eerste etappe. Nico Verhoeven maak te deel uit van een kopgroepje en versloeg zijn medevluch ters op de eindstreep. Jelle Nijdam moest de gele trui in dat eerste deel van de etappe in West-Berlijn afstaan an de Pool Lech Piasecki. De ploeg van Stephen Roche won 's mid dags de ploegentijdrit. De Post-renners werden derde. Piasecki bleef drager van de gele trui. Vandaag hebben de renners een rustdag. (Zie ook de pagina's 23 en 25) De schade van de brand op de in aanbouw zijnde onderzee boot Walrus zal hoogstens 225 miljoen gulden bedragen, de kosten worden door de verze kering vergoed. PAGINA 5 Zeeland mag beslist geen cam ping worden, aldus recreatie gedeputeerde J.B. Ventevogel in Zierikzee. PAGINA 19 Steffi Graf kwam met glans in de finale waar zij Martina Na- vratilova ontmoet PAGINA 25 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Varia: 6 Financiën, economie: 7 Provincie: 17, 18, 19, 20, 21 en 22 Sport: 23 en 25 Op vakantie, uit de sleur of in de stress Een meegroeikeu ken en de Mini-Moke, een mec canodoos op wieltjes Per soonlijk advies over voeding, brunchen in de tuin Denk sporten en de vrijdagpuzzel Uit: film, theater, concert en tentoonstellingen, kunst met in de achtste kolom Willem J. van Anraad. PAGINA 9, 11, 13, 14 en 15 hington duidelijk had gemaakt, dat Nederland eventueel wel bereid zou zijn een rol te spelen bij het openhou den van de scheepsroutes door de Per zische Golf. Inderdaad zei de minister tijdens zijn bezoek van eind mei dat de Nederland se regering, als de Verenigde Staten daarom zou vragen, niet onwelwillend zou staan tegenover verzoeken om hulp. Maar dat, zo zei hij toen, is nu nog niet aan de orde. Het ministerie van buitenlandse za ken in Washington wilde geen offi cieel commentaar op het bericht in de Washington Times geven, maar het persbureau AP citeerde gisteren „functionarissen" op het ministerie die zeiden, dat de Nederlandse rege ring het gebruik van een mijnenjager zou hebben aangeboden. DEN HAAG - Op de laatste dag voor de parlementaire vakantie bleek dat het Schip van Staat, ondanks stuurman Lubbers, met een poli- tiek-gemengde bemanning niet op koers kan blijven. Onder leiding van de minister-presi dent staken ministers en kamerle den van wal in de Haagse Hofvijver, als een soort galeislaven gezeten op bankjes boven de pedalen van een overmaatse waterfiets. Vrijwel on- middelijk bleek dat het vaartuig met zo'n bezetting vastliep, on danks de aanwijzing van de roergan ger, die zijn bemaning vergeefs aan vuurde om harder te trappen. Het overboord zetten van enkele trap pers hielp niet en er moest een kraan aan te pas komen om de waterfiets uit de modder te trekken. Pas daar na kon er een rondje gedraaid wor den in de schaduw van het Binnen hof. Het gebeurde allemaal ter on dersteuning van een tocht met een amfibiefiets langs verschillende Eu ropese landen. Doel van de tocht is geld in te zamelen voor medische hulp aan het Afrikaanse Burkina Fasso. bouwjaar: 1985 km-stand: 28.000 extra's: Automaat, elektrisch schulfdak, getint glas, centrale deurvergrende ling, velours bekleding, stereo radio/cassette recorder, metallic zilver. westhavendijk 148 goes 01100 20620 Nederlandse mijnenjager van de Alkmaarklasse. Advertentie HEBTUDE KRANT WEER GELEEND BIJ DE BUREN? JA, IK WIL EEN ABONNEMENT OP DE KRANT VOOR M'N EIGEN STUK VAN NEOERLAND~| De eerste 2 weken ontvang ik de krant gratis Pas daarna betaal ik i O Per maand f 23,65 Per kwartaal f 68,65 Per halfjaar f 137,30 Per jaar f 262,50 (Aankruisen wat van toepassing is) Naam I Dood in wagon - In een afgesloten wagon van goederentrein, die donder dag het station van het plaatsje Sierra Blanca in Texas binnenreed, zijn de lij ken van achttien personen gevonden. De slachtoffers zijn vermoedelijk ille gale immigranten die vanuit Mexico naar de Verenigde Staten wilden ko men. Volgens de Amerikaanse grens politie zijn zij om het leven gekomen door de hitte en uitdroging. BRUSSEL (ANP) - Nederland en Bel- gie hebben donderdag in Brussel tij dens beraad van de bewindslieden van financiën een voorlopige regeling van de begrotingsproblemen van de EG geblokkeerd. De twee landen vin den dat de voorgestelde oplossing hen zwaarder treft dan de andere EG-lan- den. De Europese Commissie en de overige tien landen willen het tekort over dit jaar, dat nu wordt gesteld op ruim 14 miljard gulden, gedeeltelijk opvangen door de invoerrechten die de lidstaten in de tweede helft van dit jaar aan de EG-buitengrenzen innen, helemaal DEN HAAG (ANP) - Het vroegere hoofd van de veiligheidsdienst van de Tweede Kamer, A.W. Damen, is ont slagen. Dit besluit van het Kamerpre sidium (bestuur) is donderdag bekend gemaakt. Het hoofd van de beveiligingsdienst, J.J. van Kuijen, is van die functie ont heven en overgeplaatst naar het bu reau van de bouwcoördinator, inge steld met het oog op de nieuw- en ver- nieuwbouwplannen die bij de Kamer in uitvoering zijn. Beide mutaties zijn 1 juli ingegaan. Het ontslag en de overplaatsing zijn het gevolg van een onderzoek van het presidium naar het functioneren van beide betrokkenen. De nu ontslagen hoogste veiligheidsambtenaar van de Kamer werd medio december vorig jaar geschorst in afwachting van de ontslagprocedure. Over de achter gronden van deze zaak wilde het presi dium donderdag geen mededelingen doen. Adres Postcode 3/7/87 .Tel Plaats Stuur deze bon in gesloten envelop (zonder postzegel) op naar PZC, Antwoordnummer 2, 4330 VB Middelburg. PZC Snuffelt U ook al j^^tussen de Kleintjes? Benzineprijs stijgt verder DEN HAAG (GPD) Minister Braks overweegt af te treden als het Europese landbouwbeleid mislukt. In het CDA-partijblad zegt de mi nister deze week dat hij zich ernstig zal moeten beraden of hij nog wel kan functioneren als het EG-land bouwbeleid uiteen valt. „Ik heb me altijd heel erg ingespan nen voor het EG-beleid. Ik vraag me dan ook serieus af of ik bij het uiteen vallen van het gemeenschappelijk landbouwbeleid en het verlaten van de basisbeginselen de politieke ver antwoordelijkheid nog wel kan dra gen", aldus de minister. Hij wijst er op dat hij als enige telkens voorstel len heeft gedaan om impasses als nu ontstaan in het landbouwbeleid, te voorkomen. „Met de ervaring van de visserij kwestie voor ogen kan ik daarop later worden aangesproken, terwijl ik er part noch deel aan heb, omdat ik in een volstrekt machtelo ze situatie geconfronteerd word door de besluitenloosheid in Brus sel", Braks zal de afweging of hij zal aan blijven opnieuw maken na de Euro pese top die in december in Kopen hagen zal worden gehouden. Dan zal opnieuw worden bekeken of het sub sidiebeleid voor de landbouw gewij zigd moet worden. Het deze week moeizaam bereikte compromis voor dit jaar zal dan aflopen. Dan zal blij ken of een gezamenlijk landbouwbe leid van de EG nog wel mogelijk is. Braks geeft vooral Duitsland de schuld van de moeizame onderhan delingen. Braks naar Brussel over te maken. De lidsta ten krijgen normaal tien procent van het bedrag terug om hun administra tiekosten te dekken. De voorgestelde operatie moet ruim een 1,7 miljard gul den opleveren. Nederland en Belgie, die over de twee grootste zeehavens in de EG beschikken en derhalve veel douanehandelingen verrichten, vin den dat zij in verhouding veel te zwaar worden aangeslagen. Diplomaten zeiden donderdagavond dat staatssecretaris Van der Linden duidelijk heeft gemaakt dat hij de be- grotingsraad desnoods zal laten mis lukken. Over deze kwestie moet met unanimiteit worden besloten. De Deense voorzitter van de minister raad heeft overigens voorgesteld het grootste begrotingsprobleem, de stij ging van de landbouwuitgaven, voor lopig onopgelost te laten. Van het be grotingstekort van 6,3 miljard ecu heeft 4,3 miljard ecu betrekking op landbouw. Er bestond donderdag al wel overeenstemming over het opvul len van de overige gaten in de begro ting. De Europese Commissie wil dat vijf EG-landen gemeenschappelijke maatregelen nemen om de economie te stimuleren. De begrotingssituatie in Denemarken, West-Duitsland, Frank rijk, Luxemburg en het Verenigd Ko ninkrijk laat daarvoor voldoende ruimte, zo heeft de Commissie donder dag laten weten. Een woordvoerder van de Commissie zei dat de begrotingssituatie in Ne derland veel moeilijker is, mede door de daling van de aardgasbaten. Ons land wordt daarom niet in staat geacht de economie voor anderen me de aan te trekken. Als concrete maatregelen om de groei te stimuleren noemt de Commissie belastingverlaging en meer over heidsinvesteringen. De Provinciale Planologi- s sche Dienst (PPD) voor Zeeland heeft een vooruit blik over de bevolkingsont wikkeling in dit gewest rond gestuurd, die beter maar niet in de la met moeilijke stukken kan verdwij nen. De bewuste nota voorspelt name lijk dat Zeeland na de eeuwwisseling (het steeds dichterbij komende jaar 2000) rekening moet houden met een drastische afname van het inwonertal. De PPD-rekenaars hebben twee me thodes toegepast: een min of meer op timistische en een pessimistische. In beide gevallen komen zij tot de conclu sie dat de bevolkingsontwikkeling in deze provincie in de periode tussen 1985 en 2010 ver achter zal blijven bij het landelijk patroon. Trouwens, de verwachtingen voor wat betreft dat nationale beeld duiden ook op een te ruggang van het inwonertal in de naas te toekomst. De Wassenaarse bevol kingsdeskundige prof. dr. D. J. van de Kaa waagde zich enkele maanden ge leden in een studie naar de demografi sche situatie in Europa aan de voor spelling dat voor Nederland na het jaar 2000 de groei van het inwonertal eruit is. Op het ogenblik zitten we op ruim 14,6 miljoen mensen. Binnen vijf tien jaar zal het aantal sterfgevallen dat van de geboorten overtreffen. Zee land krijgt daar ook mee te maken. Volgens de PPD-nota komt daar nog het versterkende effect bij dat er méér mensen uit deze provincie zullen ver trekken dan zich er vestigen. Een be duidende teruggang dus. Becijferingen met een voor Zeeland riskante lading. De aanwijzingen dat ze serieus op hun gevolgen zullen moeten worden doorgemeten, dienen zich al enige tijd aan. Vorig jaar (1986) was het negatieve saldo van de bevol kingscijfers in deze provincie 450. De grootste afname sinds het rampjaar 1953. Een aanzienlijk verschil met de periode middenjaren '60 tot eindjaren '70, toen Zeeland een flinke jaarlijkse groei van 3000 tot 6000 inwoners kon noteren. In diezelfde periode heeft Zee land de kans gekregen om achterstan den op allerlei terrein in te halen: werkgelegenheid, woningbouw, stads en dorpsontwikkeling, gezondheids zorg, onderwijs, culturele voorzienin gen, wegenaanleg, openbaar vervoer en ander maatschappelijk comfort. In een toch nog altijd dunbevolkte pro vincie met 350.000 inwoners lukt het tenslotte beter daarvoor een draag vlak te storten dan voordien met 275.000 Zeeuwen het geval was. Intus sen is wel gebleken dat het een hele toer is om dat voorzieningenpakket overeind te houden. Steeds opnieuw wordt er, als gevolg van uiteenlopende oorzaken (bezuinigingen, concentra tie, te hoge financiële lasten), aan ge tornd. Voor Zeeland betekent dat in tal van gevallen gevoelige aderlatin gen. Het is dus oppassen geblazen. De prognoses van de PPD-Zeeland zijn een duidelijk schot voor de boeg. De groei van het inwonertal in deze provincie is de afgelopen 25 jaar sterk bepalend geweest voor wat er wel en niet haalbaar was. De uitvoering van het Deltaplan heeft op een aantal ter reinen een voorschot gegeven. Maar steeds opnieuw blijkt 'houden wat je hebt' een moeilijke opgaaf. Wanneer in Zeeland bij een slinkend inwonertal de bestaanszekerheid van tal van hier voor opgesomde voorzieningen op de tocht zou komen te staan, is dat het be gin van de weg terug. En die ziet er be paald niet aantrekkelijk uit. De dis cussie over de vraag welke richting het met Zeeland, onderweg naar het jaar 2000, op moet, begint op gang te ko men. Het provinciaal bestuur en de Zeeuwse gemeenten hebben nu 'eigen' cijfermateriaal op tafel dat een ont wikkeling aangeeft, waarover niet al te luchthartig kan worden gedaan. Ster ker nog: het gaat om een ontwikkeling, die al is ingezet. Een proces met ge vaarlijke kanten. Een proces ook, dat vraagt om een inspirerende politieke visie: in het provinciehuis en bij de ge meenten. Bevolkingscijfers hebben in Zeeland in het verleden steeds de mar ges aangegeven voor wat hier mogelijk was en wat als illusie moest worden be schouwd. Ze zullen dat blijven doen. vdM. RIJSWIJK (ANP) - Het Centraal Bu reau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR) gaat examinatoren uit leger, politie en marechaussee inschakelen bij het afnemen van rijexamens. Een woord voerder van de CBR in Rijswijk deel de donderdag mee dat het CBR op die manier hoopt de stroom extra rijexa mens waarvan dit jaar sprake is af te laten nemen. De commandanten van de rij- en trac- tiescholen van de landmacht hebben volgens het CBR al toestemming gege ven om legerexaminatoren uit te le nen. Morgen peilt het bureau op een aantal bijeenkomsten in het land de belangstelling onder examinatoren uit leger, politie en marechaussee voor een deeltijdbaan bij het CBR. Naar verwachting zullen dit jaar 680.000 mensen rijexamen doen. Dat zijn er 80.000 meer dan in voorgaande jaren. Door het extra aanbod heeft het CBR veertig examinatoren meer no dig. Het bureau voelt er niets voor nieuwe examinatoren in vaste dienst te nemen omdat het verwacht dat na 1990 het aantal examens zal afnemen. Vandaar dat wordt gestreefd naar hon derd parttimers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1