Karei Appel mede-ontwerper kunstcentrum Middelburg Overvaller van taxi wordt na klopjacht gepakt in beeld almanak ...als ik geld nodig zou ik geen taxi beroven... Gedeputeerde onthult bord eendenkooi Verdachte van verkrachting in Terneuzen aangehouden OVERVALLEN Voorbarig Bulkcarrier in de problemen bij Terneuzen DANKZIJ MOBILOFOON ZEEUWS!P Marokkaan niet langer vast op verdenking moord Bijenzwerm zorgt voor opschudding VLISSINGEN De gemeente Vlissingen heeft minister Nij- pels (milieu) negatief geadviseerd over de eventuele vestiging van Ocean Combustion Service (OCS) in Vlissingen-oost. Dat bedrijf - nu nog gevestigd in Antwerpen - houdt zich bezig met de opslag van chemisch afval op het land en verbranding van het afval op zee. Oude kraan op Westerscheldebodem wordt geborgen Verzoekje z inland MIDDELURG - Architect Aldo van Eyck en kunstschilder Karei Appel maken samen een schetsontwerp voor een beeldende- kunstcentrum aan de Maïsbaai in Middelburg. De gemeente heeft aan beiden een opdracht verstrekt. „Appel is zéér enthousiast", zegt Van Eyck, die supervisor is van het Maïsbaaiplan. „Het moet een ruimte worden, waarin het aandeel van schilder en architect gelijkwaardig is. Het is iets volkomen nieuws, dat aanzienlijk verder gaat dan het beschilderen van een wandje". Van Eyck sluit niet uit, dat de schilder in de toekomst een deel van zijn giganti sche collectie kunstwerken overbrengt naar de Zeeuwse hoofdstad om ze per manent te exposeren in „enkele toegevoegde ruimten" van het nieuwe centrum, die overigens ook open zouden moeten staan voor andere kunstenaars. Maar daarover willen hij en wethouder van culturele zaken G.B. Schoenmakers van Middelburg op dit moment niet speculeren. „Het gaat uitsluitend om het ont werp", zegt Schoenmakers. De Middelburgse gemeenteraad ging 15 juni akkoord met de opdracht aan Van Eyck en Appel, al werd de naam van de schilder niet genoemd. Voor het maken van de schets is f 40.000,- geraamd. De gemeente betaalt f 10.000.- Voor de exploi tatiekosten moeten fondsen worden geworven, waarbij ook wordt gedacht aan sponsoring door bedrijven en particulieren. Volgens Aldo van Eyck is Karei Appel bereid om gratis aan het ontwerp mee te werken. De schilder zou enkel materiaal- en uitvoeringskosten in rekening brengen. In Nederland wordt al jaren gepraat over het inrichten van een Karei Appel museum -zonder veel resultaat overigens. „Karei Appel is vermoeid van dat gedoe in Amsterdam en Rotterdam. En steeds bozer. Want hij heeft nog altijd een enorme affiniteit met zijn moederland". Even dreigde Maastricht -dat on langs met plannen voor een Appelmuseum in de publiciteit kwam- nog roet in het eten te gooien, tot schrik van Schoenmakers. „Maar", zegt Van Eyck, "toen ik Appel in New York belde, riep-ie naar zijn vrouw, die ik aan de lijn kreeg: Maastricht? Ik weet niet eens waar Maastricht ligt. Zeg ze dat maar". De Amsterdamse architect noemt Middelburg „zeer gunstig gelegen" voor een beeldende kunstcentrum, dat niet alleen verzekerd zou zijn van publiek uit Ne derland maar ook uit België, Frankrijk en Groot-Brittannië. In het Maïsbaaigebied (het vroegere Vitriteterrein) is ruimte voor ongeveer 375 woningen. De architecten Lafour, Wijk en De Ley uit Amsterdam, die voor dit deel van Middelburg een presentatieplan hebben gemaakt, reserveerden ruim te voor een publieksgericht cultureel en/of recreatief centrum aan de Loskade. Karei Appel Vlissingen tegen komst OCS in Sloe voordoet moet niet worden onder schat. Aandrang vanuit Nederland aan het buitenland zo snel mogelijk al ternatieve verwerkingsmethouden te zoeken zal weinig indruk maken. Wan neer een ander land alle risico's draagt zal snel worden verklaard dat zij niet kunnen worden gevonden", aldus de wethouder. De minister moet oordelen over het al of niet afgeven van een vestigingsver gunning voor OCS in het kader van de wet Chemische afvalstoffen. Het pro vinciaal bestuur van Zeeland coördi neert de vergunningaanvraag van het bedrijf., De gemeente Borsele, waaronder een deel van het Sloegebied valt, heeft een positief advies afgegeven. Deze ge meente wil wel dat via adequate ver gunningen eventuele problemen met het bedrijf in de hand worden gehou den. Vlissingen wijst de minister er op dat het verlenen van een vergunning strij dig is met 'het doelmatigheidsbeginsel van de Wet chemische afvalstoffen'. Volgens de gemeente dient het streven er op gericht te zijn de afvalstoffen bij de bron aan te pakken. Als verbran ding op zee doorgaat zal voor de afval- producerende bedrijven nimmer de noodzaak aanwezig zijn te zoeken naar of te investeren in alternatieve verwer kingsmethoden, zegt loco-burgemees- ter D. J. P. Bruinooge van Vlissingen in een toelichting. TERNEUZEN - Bergers van Van den Akker in Vlissingen zijn maandag op de Westerschelde voor Terneuzen be gonnen met de voorbereiding van de berging van een oude kraan van het scheepvaart- en havenbedrijf Aug. de Meijer. Maandagmiddag bracht een betonningsvaartuig de wrakbeton- ning aan, terwijl ook extra tonnen werden gelegd ten behoeve van de passerende scheepvaart. De kraan ligt sinds 1963 op de bodem van de Put van Terneuzen. Hij gleed toen bij zwaar weer van een drijvende bak af en verdween in de diepte. Een woordvoerder van rijkswaterstaat sprak maandag de verwachting uit dat de bergingsoperatie een tot twee we ken zal duren. Woensdag worden waarschijnlijk de eerste onderdelen van de kraan boven water getakeld. Voorlopig zet Van den Akker alleen het bergingsvaartuig 'Onrust' in. „Dat moet voldoende zijn. Blijkt de klus toch lastiger, dan wordt er misschien nog een beroep gedaan op een drijven de bok", aldus de woordvoerder van waterstaat. Maandag hebben de ber gers ankers aangebracht. Verder wijst de gemeente op een voor lopige beleidsanalyse van rijkswater staat, de directeur-generaal voor de milieuhygiëne en het departement van economische zaken, en op openlij ke standpunten die minister Nijpels heeft ingenomen. Gelet daarop zou een beslissing het bedrijf nu een ver gunning te verlenen 'een erg voorba rige wissel op de kabinetsbeslissing over de toekomst van deze activiteit zijn'. Volgens de gemeente betekent het ver lenen van een vergunning dat het be drijf in het Sloegebied zal investeren, wat er toe kan leiden dat het kabinet voor een voldongen feit wordt ge plaatst. Verder heeft Vlissingen twij fels over de juistheid van de verwer kingsmethode van chemisch afval door OCS. Het is Vlissingen ook gebleken dat slechts een klein percentage (vier pro cent) van de afvalstoffen uit Nederland afkomstig is. „Het risico dat op de lan ge transportwegen van het giftige af val zich een ernstig milieu-ongeval TERNEUZEN De Belgische bulk carrier Margritte (75.574 brt) is maan dagavond bij het ten anker komen in De Put in de Westerschelde bij Ter- neuzen in de problemen gekomen. De grote, met erts geladen carrier overvoer een boei en dreigde aan de grond te lopen. Vier sleepboten van Muller en de Belgische Union snelden te hulp en konden het schip weer terug in positie brengen. De Margritte ging in De Put ten anker voor het overslaan van 12.800 ton erts. ANNA JACOBAPOLDER - Gedepu teerde G. de Vries-Hommes (milieu) zal morgen, woensdag, om 14 uur een informatiebord onthullen bij de eende- kooi nabij Anna-Jacobapolder. Het bord, dat door de provincie is geschon ken aan de stichting Het Zeeuws Landschap, geeft bezoekers informa tie over de kooi in heden en verleden. Het Zeeuws Landschap houdt aanslui tend een excursie door het gebied rond de eendekooi. TERNEUZEN - De gemeentepolitie van Terneuzen heeft maandagmiddag de 20-jarige M. H. uit Terneuzen aan gehouden op verdenking van ver krachting van een 18-jarige inwoon ster van deze stad. De verkrachting vond zaterdagmidag plaats in de bos jes achter het hoofdveld van VV-Ter- neuzen op het Zuidersportpark. De jongeman werd aangehouden na tips vanuit de bevolking naar aanleiding van de berichtgeving over deze zaak in de dagbladen. Hij heeft gisteren nog geen bekentenis afgelegd. H. is bij de Temeuzense politie bekend wegens eerdere pogingen tot dergelij ke vergrijpen. Volgens de politie heeft het slachtoffer, mede dankzij de goede opvang na afloop, het incident betrek kelijk goed kunnen verwerken. Zij werd zaterdagmiddag in de doorsteek tussen het fietspad van de Guido Ge- zellestraat en de Herman Heijermans- straat opgewacht door een man die haar met een dolkmes bedreigde. Hij stapte op de bagagedrager van haar fiets en dwong haar naar de sportvel den te rijden. Na de verkrachting is hij er vandoor gegaan met haar fiets, boodschappentas en al haar kleding. De fiets werd later teruggevonden in de Bastionstraat, nabij de Axelsedam in Terneuzen. VLISSINGEN De overgang van weken van te lage temperaturen naar een echte zomerse dag was maandag even wennen. Met name de vochtig heidsgraad (op sommige plaatsen in Zeeland zo'n 90 procentzorgde voor drukkend weer. De gemiddelde temperatuur lag tussen de 26 (in Vlissin gen) en 28 graden (in Zierikzee). De temperatuur van het zeewater is in middels opgelopen tot 16 graden. Voor vandaag, dinsdag, voorspelt het KNMI opnieuw een warme dag. Zoals zovelen zocht deze peuter enigszins verkoeling door het nuttigen van een ijsje, maar bij een bijna tropische temperatuur wordt het al gauw een morsig karwei. Bepaald goedgemutst stapte het Zeeuwse tweede kamerlid maandagochtend het perron van Middelburg op. De visserij debatten achter de rug, mooi weer en nog één week voor het zomerreces. Gewend aan het door bijna iedereen herkend worden nestelde hij zich groe tend en minzaam glimlachend eerste klas. Met de diplomaten- koffer vol met stukken van landsbelang naast zich nam hij een volledige bank in beslag. In Goes kwam een mevrouw, die bijna aanspraak kon maken op de titel oudste Zeeuwse, te genover hem zitten. Na een korte studie zei ze trefzeker: „Ik ken u, ik heb u op de televi sie gezien". Dat kon kloppen, de NOS is immers niet uit de vergaderzaal van de tweede kamer weg te slaan. Toen ze vroeg, of hij iets voor haar wil de doen, reageerde het kamer lid -door ervaring wijs gewor den- afhoudend. Hij was maar één van de 150 kamerleden, dus de verlaging van het pen sioen en de verhoging van de huur, dat was allemaal niet zijn schuld. Het oudje knikte ongeduldig: „Ik reis nooit ver der dan Kruiningen. Omdat u toch dikwijls in Den Haag moet zijn, zou u eens een onsje Haag se hopjes voor me mee kunnen nemen?" VLISSINGEN Met enige regel maat duiken ze op, de berichten over berovingen van taxichauffers. In Zeeland gebeurt het wat minder dan in een stad als Amsterdam, waar de moord op enkele taxichauffeurs eni ge tijd geleden een tragisch diepte punt vormde. Maar ock dit gewest blijft er niet van verschoond. In de cember was het nog prijs in Arne- muiden en vorige zomer werd een taxichauffer in Aagtekerke beroofd. De gevallen waarin een klant zonder te betalen wegloopt blijven dan nog buiten beschouwing, al is hier in de ogen van de politie ook sprake van een misdrijf. In de nacht van zondag op maandag overkwam het een chauffeur van de Vlissingse taxicentrale. Het liep, dankzij de medewerking van zijn col lega's en verschillende politiekorp sen, goed af maar de kwetsbare posi tie van de taxichauffeur wordt weer pijnlijk duidelijk. Een van de grotere taxibedrijven in Zeeland is de Vlissingse taxicentrale. De firma heeft zo'n 30 personenau to's en busjes rondrijden. Bedrijfslei der C. H. van Luyk heeft het al ver schillende malen meegemaakt dat een van zijn mensen het slachtoffer van een misdrijf werd. Is het beroep van taxichauffeur inderdaad zo onveilig? „Eigenlijk vind ik dat het wel mee valt. We maken het bij ons bedrijf eens in de twee a driejaar mee. Maar ja, in steden als Amsterdam en Rot terdam gebeurt het veel vaker. En de taxichauffeur is inderdaad kwets baar. Hij zit alleen in zijn auto en de mensen denken dat er geld aanwezig is. Toch vind ik dat een taxichauffeur niet meer risico loopt dan een oud vrouwtje op straat, van wie een hand tasje geroofd wordt. Het komt ge woon wel eens voor." Heeft een taxichauffeur inder daad veel geld bij zich? „Daar verkijken nogal wat mensen zich op. Dat is namelijk helemaal niet het geval. Om te beginnen heb je veel mensen die bij ons een rekening hebben lopen. Die hoeven dus niet contant te betalen. Daarnaast heeft een chauffeur nooit meer dan de om zet van die dag bij zich en als dat erg veel is wordt het tussendoor nog wel Bedrijfsleider C. H. van Luyk: ...de taxichauffeur is inderdaad kwetsbaar eens afgegeven. Dat loopt dus niet op. Dat bleek ook wel vannacht, want bij die overval werd minder dan 250 gulden buitgemaakt. Als ik geld nodig had, zou ik dan ook geen taxi beroven." Wat kan gedaan worden aan de beveiliging van taxi's? „De wet schrijft voor dat een alarm installatie aanwezig moet zijn. Dat wil zeggen dat het mogelijk is om al lerlei toeters en bellen in werking te zetten. Maar tussen aanwezig zijn en gebruiken zit een heel verschil. Een overval gebeurt meestal niet midden in de stad. Dat is meestal ergens waar het stil is. En als dan een chauf feur plotseling het alarm aanzet is de kans heel groot dat een overvaller daar van schrikt met allerlei nare ge volgen van dien. Dus de chauffeurs kijken wel uit. Beter werkt het zoge naamde stille alarm. Dat wil zeggen dat de chauffeurs proberen de mobi lofoon aan te zetten. Dan kunnen de centrale en de andere chauffeurs ho ren dat er \yat aan de hand is. Ze van gen dan het gesprek in de auto op en meestal ziet de chauffeur dan wel kans om te laten weten waar hij zich bevindt. Vannacht ging dat erg goed, maar het lukt niet altijd." Je ziet wel eens kooiconstruc ties om de taxichauffeur heen- gebouwd, heeft dat enig effect? „Ik geloof niet dat een afdoende be veiliging voor de chaufeurs gevon den is. Inderdaad zie je in het buiten land in de grote steden wel eens van die afschermende kooien. Dat lijkt prima, maar wat gebeurt er dan. Ze bedreigen je gewoon van buitenaf. Dan houden ze een pistool tegen de voorruit en op dat moment heb je niets aan een kogelvrije kooi achter je en naast je. Daar komt bij dat wij gelukkig vrij weinig last van dat soort zaken hebben. Maar zo'n kooi is niet best voor de sociale contacten die je als chauffeur met je klanten hebt. Dat speelt in een stad als Vlis singen toch wel een belangrijke rol, in een grote stad komt het er niet zo op aan. Je kunt die mannen toch moeilijk in een harnas zetten." Wordt in de vakpers en in de ta xiwereld veel aandacht aan dit probleem geschonken? „Af en toe lees je wel eens een artikel over dit onderwerp in een vervoers- blad, maar meestal alleen als er wat gebeurd is. Net zoals na die moorden in Amsterdam. Denken de chauffeurs van te voren wel eens over dit soort za ken na? „Ze spreken er wel eens over, meestal naar aanleiding van een of ander voorval. Maar omdat het hier niet zo vaak voorkomt hoor je ze er niet zo veel over. Ik heb het wel eens gehad dat een chauffeur na een overval zijn autosleutels hier in kantoor ophing en ik heb hem nooit meer terug ge zien. Maar het slachtoffer van van- acht is hier in het begin van de mid dag al weer binnen geweest." René Schrier KOUDEKERKE Een chauffeur van de Vlissingse taxicentrale, de 22-jari- ge G. Bos uit Middelburg, is in de nacht van zondag op maandag be roofd. De dader, A. B. A. M. (27 jaar), eveneens uit Middelburg, kon enige tijd na de overval in Koudekerke wor den aangehouden. Voor het zover was hadden een vijftal taxi's en politieau to's uit Middelburg, Vlissingen en van de rijkspolitiegroep Valkenisse een klopjacht op de man gehouden. Hij werd in een tuin in de buurt van de Middelburgsestraat in Koudekerke in de kraag gepakt. Zijn buit bestond uit ongeveer 250 gulden en er werd voor zo'n 150 gulden schade aangericht. De affaire begon na een telefonische melding bij de Vlissingse taxicentrale dat bij bar Seventy Seven in Middel burg een klant moest worden opge haald. Bos kwam omstreeks 23.25 uur bij de bar aan. De klant wilde eerst naar Rotterdam rijden, maar omdat de chauffeur het niet vertrouwde wilde hij dat vooraf werd betaald. De man gebood de chauffeur daarop eerst naar een adres in de Middelburgse Stro- menwijk te rijden om geld te halen. Eenmaal in de auto teruggekeerd wil de hij naar bar Het Karrewiel in de buurt van Koudekerke. In de buurt TERNEUZEN - De Marokkaan A. A. wordt niet langer vastgehouden op verdenking dat hij meer weet van de moord op de 24-jarige prostituée He lena Merdonca, vorige week vrijdag in Terneuzen. Weliswaar zit hij nog steeds onvrijwillig in een cel van het bureau in Terneuzen, maar dat op grond van het feit dat hij illegaal in Nederland verblijft. Dat was op de dag na de moord ook de aanleiding om hem aan te houden. De rechter-commissaris besloot de man langer in hechtenis te houden we gens mogelijke betrokkenheid bij de moord, maar die hechtenis is onmid dellijk daarop geschorst. Wel werd vastgelegd dat hij verplicht is in Ter- neuzen te blijven. Direct daarna heeft een andere instantie, de Vreemdelin genpolitie, besloten de man alsnog ge vangen te houden wegens zijn illegali teit. Volgens de advocaat van A.mr F. K. Wieland, zit de zaak daarom nu muurvast. Op grond van de Vreemde lingenwet zou A. op eigen verzoek naar Schiphol kunnen worden gebracht om daar het eerst de beste vliegtuig rich ting Marokko te nemen. Anderzijds wil de rechter-commissaris dat hij zich niet buiten Terneuzen begeeft, om zich voor het onderzoek beschikbaar te houden. „We zijn bezig om zo snel mogelijk om alle verdenking van hem weg te krij gen. Ik zie tegen mijn cliënt vrijwel geen belastend materiaal", aldus z'n advocaat. Hoofdinspecteur korpschef A. J. Roost van de gemeentepolitie Terneuzen be schouwt de grond waarop A. nu wordt vastgehouden een 'zuiver formele zaak'. „Het impliceert dat hij nog niet uit het beeld van de politie is", aldus Roost over de verdenkingen tegen A. Uit het onderzoek naar de moord op de prostituée zijn de laatste dagen geen nieuwe feiten naar voren gekomen. Er wordt aan gewerkt door 25 man van het Recherche Bijstandsteam Zuid west Nederland. van de Koksweg nabij Koudekerke trok hij plotseling een mes en liet we ten dat hij geld wilde hebben. Chauffeur Bos opende zijn portefeuille en deed daar een greep uit. Zijn passa gier antwoordde dat hij briefjes van honderd wilde zien, die er echter niet waren. Bos zei dat wellicht in zijn jas onder een stoel nog meer geld zat. Ter wijl Bos zoekende bewegingen naar de jas maakte, die in werkelijkheid in de kofferbak lag, zag hij kans zijn mobilo- foonknop in te drukken. Vanaf dat mo ment konden zijn collega's horen dat er wat in de taxi van Bos gaande was. Chauffeur Bos: „Ik probeerde bewust tijd te rekken, om mijn collega's de ge legenheid te geven te komen. Zo wilde die man dat ik het licht aandeed om beter in de portefeuille te kunnen kij ken. Toen moest ik de knop loslaten en hoorde hij het lawaai dat ondertussen over de mobilofoon was ontstaan. Daar schrok hij nogal van en in een reactie trok hij het snoer van de micro foon los, zodat ik die niet meer kon ge bruiken." De chauffeur maakte daarop duidelijk dat zijn jasje in de kofferruimte lag en zei dat hij het geld wel zou halen. In een flits zag hij nog kans de autosleu tels mee te nemen, waarna hij rustig naar achterkant van de auto liep. De overvaller bleef ondertussen in de wa gen zitten. Eenmaal bij de achterkant van de auto aangekomen zette Bos het op een lopen in de richting van een boerderij. Omdat hij geen voordeur kon vinden verstopte hij zich in een schuurtje. De overvaller dook daar korte tijd la ter ook op en Bos hoorde hem de boer alarmeren. M. vertelde de boer een ta xi uit Grijpskerke te willen bellen voor een spoedgeval. Daarna hoorde Bos niets meer. „Ja, ik moest uit dat schuurtje, al was het alleen maar om m'n collega van die opgeroepen taxi te waarschuwen. Ik heb voorzichtig gekeken of ik hem nog zag, maar hij was nergens te bekennen. En in de buurt van mijn auto aangeko men zag ik al enkele collega's staan," vertelt chauffeur Bos. Daar hadden zich twee taxichauffeur in een privé-auto en twee taxi's verza meld. Zij hadden de politie gewaar schuwd, wat de centrale ondertussen ook al had gedaan. Een van de chauf feurs leidde uit de beschrijving van de dader af dat hij hem juist tevoren in de richting Koudekerke had zien lopen. Ondertussen had de dader een taxi staande gehouden die uit de richting Slot zie pagina 13 kolom 1 ZIERIKZEE - Een bijenzwerm heeft zondagmiddag voor eni ge opschudding gezorgd bij de familie Van H. in de Juliana- straat in Zierikzee. De familie zat in de tuin toen plotseling een bijenzwermpje neerstreek tot grote consternatie van de familie, die daarop de politie belde. Deze waarschuwde im ker J. Fluyt, die de geschrok ken familie ontzette en de bijen in een korf lokte. Voor zover be kend deden zich geen persoon lijke ongelukken voor.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 9