Tegenslag export Verdediging Demjanjuk eist intrekking van aanklachten Chin a Sen en Jozefzoon stappen uit Verzetsraad PZC/ hinnen-buitenland Mappari populairste politicus Wallonië RIJK WIL AANSTELLING STIMULEREN Parijs wilde aanslag op Greenpeace-schip in Amsterdam plegen PROCES VERDAAGD TOT 27 JULI Schikking voor ballon vaarde r Henk Brink Schadevergoeding Amsterdamse kraker Washington zegt belastingverdrag met Antillen op Haagse Pasar Malam naar andere lokatie Democraat Gore kandidaat voor presidentschap Prins Charles krijgt schoenen van antiek leer AMSTERDAM (ANP) - Het rijk wil de aanstelling van huis meesters en/of conciërges in „problematische" hoogbouwcom- plexen tijdelijk stimuleren. Deze regeling zal waarschijnlijk 1 januari 1988 in werking treden. paar schoenen halen prijs betalen FEENSTRA'S SCHOENENHUIS KOOPCENTRUM GROENENDIJK DINSDAG 30 JUNI 1987 BRUSSEL (RTR/AFP) - José Happart, de afgezette burge meester van het Belgische Voeren die weigert Nederlands te spreken, is voor het Franstalige gedeelte van België de populairste politicus. Dat blijkt uit een opiniepeiling van het dagblad La Libre Belgique. Volgens het blad steunt 35 procent van de inwoners van Wallonië Happart en is hij daarmee de populairste politi cus van het zuidelijke, Frans-sprekende deel van het land. Happart werd vorig jaar ontslagen als burgemeester van Voeren, een gebied dat onder Vlaams bestuur valt maar waar de meeste inwoners Frans spreken. In de peiling werd gevraagd politici te noemen van wie men hoopt dat ze de komende maanden grote invloed uitoefenen. Uit de opiniepeiling blijkt dat het aantal Belgen dat aan oplossing van de taalproblemen de hoogste prioriteit toe kent, is gestegen van 20 procent vorig jaar tot 29 procent nu. Verder werd duidelijk dat de populariteit van de Belgi sche premier, Wilfried Martens, is gedaald tot 40 procent, het laagste niveau sinds voorjaar 1984. Proef conciërges in probleem-flats Minister Korthals Altes van justitie kondigde dit maandag aan in de Am sterdamse Bijlmer. De minister gaf AMSTERDAM (GPD) De Amster damse kraker Jack heeft van de kan tonrechter in Den Haag een schade vergoeding gekregen van 745 gulden. Hij kreeg die toewijzing omdat hij in februari vorig jaar ten onrechte was gearresteerd om een gevangenisstraf van een maand uit te zitten. De kraker was in december 1982 tot die straf veroordeeld door het Gerechts hof te Amsterdam. Zijn gratievorzoek werd afgewezen, maar Jack ontving nooit een oproep zich te melden bij een gevangenis. Officier van justitie mr. Wooldrik vond het destijds niet nodig een dergelijke oproep te sturen, omdat hij vond dat de kraker niet iemand was die zich vrijwillig bij de gevangenis zou melden. In 1986 werd hij gearresteerd' in een gereedschapswinkel in de Staatsliedenbuurt en overgebracht naar een politiebureau in Lelystad. De kraker eiste een smartegeld van vijfhonderd gulden omdat hij zijn ar restatie in een winkel vernederend vond. Omdat hij twee dagen verbleef op het politiebureau in Lelystad en niet in de gevangenis eiste Jack twee honderd gulden schadevergoeding en bovendien vroeg hij 45 gulden schade vergoeding voor het missen van een autorijles. De kantonrechter gaf hem op alle fronten gelijk. Jack wil de ont vangen schadevergoeding besteden aan „grensverleggende subversieve akties". WASHINGTON/DEN HAAG (ANP/ UPI) - De Verenigde Staten zeggen het belastingverdrag met de Nederlandse Antillen op met ingang van 1 januari volgend jaar. Dat heeft het Ameri kaanse ministerie van financiën maandag bekendgemaakt. In een kor te verklaring van het ministerie stond geen reden voor het opzeggen van het verdrag, dat al sinds 1948 van kracht is. De beslissing was te verwachten nadat de Amerikaanse minister van finan ciën, James Baker, vorige maand had geeist dat voor 12 juni van dit jaar een nieuw verdrag zou zijn getekend. De voorwaarden die Washington aan on dertekening van het nieuwe belasting verdrag verbond, waren voor de Ne derlandse Antillen echter niet aan vaardbaar. Eén van de breekpunten bij de bespre kingen was de Amerikaanse wens om in het verdrag een bepaling op te ne men die het mogelijk moest maken op ieder moment gegevens op te vragen bij Antilliaanse banken. Er is geruime tijd onderhandeld over een nieuw verdrag met de Amerika nen, die een reeks hiaten in hun belas tingwetgeving willen dichten. Met de huidige overeenkomst hebben Antil liaanse investeerders in de VS een aan tal belastingvoordelen. In de praktijk profiteerden ook buitenlandse inves teerders mee via vestigingen op de An tillen. De VS staan op het standpunt dat deze voordelen alleen voor de An tillen bedoeld waren. DEN HAAG (ANP) Nederlands grootste jaarmarkt van en voor Indi sche Nederlanders, de Pasar Malam Besar in Den Haag, vindt voor het laatste onderdak in de Houtrusthal- len. De jaarmarkt duurt tot en met zondag. Voorzitter drs. E. Derksen van de orga niserende Stichting Tong Tong kon digde aan, dat volgend jaar de dertig ste jaarmarkt op het Malieveld wordt gehouden, omdat de nieuwe hal van het Congresgebouw ongeschikt is voor een Pasar Malam in de ware Indische zin van het woord. Tijdens de markt wordt speciaal aan dacht besteed aan de provincie Noord- Sumatra. Uit de Bataklanden van dit gebied komen mode-ontwerpers, weef sters, zangers, dansers, musici en houtbewerkers. In het kader van de Multatuli-herdenking wijdt de Pasar Malam Besar een expositie aan het Le- bak uit de Max Havelaar. Bijdragen aan het groot Indisch feest zijn er ver der van onder andere Sandra Reemer, Wieteke van Dort als Tante Lien, Da niël Sahuleka, het krontjongensemble Eduard Sebastian en van de pianisten Sinta Wullur en Henrice Vonck. daar het startsein voor een experi ment met conciërges in twee flatge bouwen. Woningcorporatie Nieuw- Amsterdam betaalt de kosten (twee ton) van deze proef, die voor een jaar op het programma staat. Drie ministeries - Binnenlandse Za ken, Justitie en Volkshuisvesting - werken momenteel „met voortvarend heid" aan de stimuleringsmaatregel. Overleg is er met de Nationale Wo ningraad en het Nederlands Christe lijk Instituut voor de Volkshuisves ting. De maatregel beoogt volgens de minister een snelle invoering van wat hij noemde „functioneel toezicht in de meest problematische hoogbouw complexen". Het gaat om flats met bij voorbeeld veel kleine criminaliteit of om gebouwen waar het woonklimaat anderszins te wensen overlaat. De bewindsman waarschuwde wel, dat „van geen enkele maatregel kan worden verwacht dat deze in zijn een tje het hele probleem oplost". Hij ver wees in dit verband naar een „uitge werkt plan" van de Nationale Woning raad. De huismeester neemt in dit plan volgens de minister „een duidelijke plaats" in, maar dan wel „als onder deel van een samenhangend pakket van maatregelen". De Nationale Woningraad bepleit in haar plan een „totale aanpak". Ge dacht is ook aan programma's voor groot onderhoud en de doorbreking in flats van een eenzijdige samenstelling van bewonersbestanden. Korthals Al tes liet weten dat ook deze „verbete ringsideeën" door het rijk worden meegenomen. Het rijk subsidieert gemeenten overi gens wel al ten behoeve van projecten tegen de verloedering van wooncom plexen. Die subsidies komen uit het fonds voor proefprojecten op het ge bied van bestuurlijke preventie. De tijdelijke stimuleringsregeling voor huismeesters zal waarschijnlijk drie tot vier jaar van kracht zijn, al dus een nadere toelichting van de NWR-vertegenwoordiger, die namens zijn organisatie het overleg met het rijk bijwoont. PARIJS - Een kikvorsman duikt op met in zijn handen het maandag ge presenteerde boek over de aanslag op het Greenpeace-schip Rainbow Warrior in Nieuw-Zeeland. PARIJS (RTR) - De Franse geheime dienst DGSE, die uit de gunst is ge raakt na de door haar verknoeide aanslag op het Greenpeace-schip Rainbow Warrior in Nieuw-Zee land, twee jaar geleden, was oor spronkelijk van plan het protest schip op te blazen in de haven van Amsterdam. Dit staat in een nieuw boek dat deze week wordt gepubli ceerd. De uitgever van „Opdracht Zuur stof', geschreven onder pseudo niem, zegt dat het boek het eerste verhaal-van-binnenuit vertelt over de aanslag op de Rainbow Warrior in de haven van Auckland, op 10 juli 1985, waarbij de Nederlandse foto graaf Fernando Pereira om het le ven kwam. Ruim twee maanden na de aanslag erkende Frankrijk uit eindelijk de verantwoordelijkheid ervoor. Twee officieren van de DGSE, Alain Mafart en Dominique Prieur, werden in Nieuw-Zeeland veroordeeld tot tien jaar gevange nisstraf. Ze zijn later vrijgelaten na onderhandelingen via de Verenigde Naties. De auteur van het boek, die zich Pa trick du Morne Vert noemt, om schrijft zich als voormalig officier van de DGSE, die opdracht had de aanslag in het diepste geheim voor te bereiden. Zijn boek geeft het „beeld van de kikvorsman" op de operatie, en is geschreven om de re putatie van afdeling „service actie" van de DGSE te herstellen. De DGSE nam volgens de schrijver de schuld op zich van het fiasco terwijl de politici die de orders gaven aan de zaak ontkwamen zonder smet op het blazoen. De belangrijkste onthulling in het boek is dat de aanslag in de haven van Auckland in korte tijd werd op gezet, nadat een eerder plan de Rainbow Warrior in Amsterdam op te blazen niet doorging omdat het schip zee koos. Het boek beschrijft een verkenningsmissie naar Am sterdam in april 1985 van twee DGSE-officieren. Zij zochten naar manieren om het schip tot zinken te brengen voor het in de Stille Oce aan de protesten zou gaan leiden te gen de Franse kernproeven. Na twee dagen spioneren zagen de offi cieren de Rainbow Warrior op de derde dag het ruime sop kiezen. Het boek, dat duidelijk is geba seerd op uitgebreide informatie van diegenen die de operatie uit voerden, bevestigt eerdere, nim mer bevestigde, berichten dat de feitelijke bomaanslag werd uitge voerd door een uit twee man be staande duikersploeg. In de stijl van een spionageverhaal vertelt het boek kleurig en in de eerste per soon hoe de twee mannen, onder de valse namen Alain Tonel en Jac ques Camurier, twee bommen plaatsten onder de kiel van het schip. DEN HAAG (ANP) - Een vertraging in de groei van de wereldhandel en de harde gulden die Ne derlandse produkten duur maakt zijn er de oorzaak van dat het vo lume van de export dit jaar lager zal uitkomen dan verwaicht. Voor het eerst sinds jaren zal het Nederlandse aandeel in de wereldhandel niet groeien. Dat staat in een maan dag verschenen notitie van staatssecretaris Van Rooy van Economische Zaken ten behoeve van de Vaste Commissie voor de Buitenlandse Handel van de Tweede Kamer. Van Rooy baseert zich op de neerwaartse bij stellingen van het Cen traal Planbureau. Dat gaat nu uit van een groei van de goederenuitvoer (exclusief energie) van 3,5 procent, ongeveer evenveel als de groei van de wereldhandel. Hier door zal het Nederlandse aandeel in de wereldhan del voor het eerst in vijf jaar niet groeien. De Nederlandse invoer zal ook in 1987 verder toenemen, vooral door de gunstige ontwikke ling van de particuliere consumptie en door een toeneming van de voor raden die bedrijven aan houden. Van Rooy schrijft dat de beste vooruitzichten voor verdere groei van de uitvoer vooralsnog op de Europese markt lig gen, waar al 80 procent van onze export heen gaat. Dat aandeel lijkt nog steeds toe te nemen. De export naar belang rijke markten buiten Eu ropa - vooral de VS en de ontwikkelingslanden - bieden minder goede vooruitzichten. Vooral op de Amerikaanse markt speelt de lage dol larkoers Nederland par ten, terwijl de uitvoer naar ontwikkelingslan den negatief wordt beïn vloed door de benarde fi nanciële positie waarin veel van deze landen ver keren. Advertentie 2 1 Tijdens de uitverkoop van AMSTERDAM - Minister Korthals Altes van justitie nam maandagmiddag via de portofoon contact op met de Amsterdamse hoofdcommissaris vanpolitie. Op deze manier gaf de minister het startsein voor het experiment met concierges in twee Bijlmer-flats. VLISSINGEN JERUZALEM (AP) - In het proces te gen de van oorlogsmisdaden beschul digde John Demjanjuk heeft de verde diging maandag geëist dat de aan klachten tegen hem worden ingetrok ken omdat de door de aanklagers in gebrachte bewijslast „onverenigbare tegenstrijdigheden" zou bevatten. Demjanjuk verscheen maandag zelf voor de rechtbank en verklaarde dat hij zelf het woord zal voeren. „Maar niet vandaag," zo zei hij. „Ik wil spre ken en de volledige waarheid bewij zen." Zijn verzoek om een betere tolk toegewezen te krijgen werd ingewil ligd, evenals een verzoek van zijn ad vocaten om het proces te verdagen tot 27 juli. Demjanjuk zal dan zelf als eer ste getuige worden opgeroepen. De be klaagde spreekt Oekraiens, terwijl het proces in het hebreeuws gevoerd wordt. De Israëlische advocaat van Demjan juk, Sheftel, die eiste dat de aanklach ten tegen zijn cliënt zouden worden in getrokken, zei dat de aanklagers er niet in zijn geslaagd te bewijzen dat Demjanjuk „Iwan de verschrikkelij- CARTHAG (AP) - De Amerikaanse Se nator Albert Gore heeft zich maandag officieel kandidaat gesteld voor de Democratische nominatie voor het presidentschap. De 39-jarige Viet- nam-veteraan en voormalig theolo- gie-student hoopt vooral op steun van de jonge kiezers. Gore, afkomstig uit Carthage, Tennes see, is de eerste kandidaat uit het zuiden van de VS die een gooi doet naar de Democratische nominatie. Hij zal echter zeer waarschijnlijk niet de laatste zijn; verwacht wordt dat ook Senator Sam Nunn, uit Georgia, en gouverneur Bill Clinton, uit Arkansas, zich binnenkort kandidaat zullen stel len. Gore heeft al vier termijnen in het Huis van Afgevaardigden en twee jaar in de Senaat achter de rug. Met zijn 39 jaar is hij echter de jongste kandidaat voor het presidentschap. Als hij het tot pre sident zou schoppen dan zou hij de jongste president zijn in de Ameri kaanse geschiedenis. Trein in brand In een internatio nale trein is maandagmorgen bij Dor drecht brand uitgebroken. De trein stond vanaf 12.10 uur stil tussen de sta tions Dordrecht-Zuid en Dordrecht. Volgens een woordvoerder van NS hebben alle passagiers de trein onge deerd kunnen verlaten. De brand is ontstaan in de restauratiewagen. De trein kwam uit Zuid-Frankrijk en was op weg naar Amsterdam. Het treinver keer naar Vlissingen, Brussel, Keulen, Roosendaal en Eindhoven heeft een uur stil gelegen. ke", de beruchte kampbewaker van Treblinka is. Demjanjuk zelf, een 64-jarige voorma lig automonteur uit Ohio, heeft aldoor volgehouden dat hij het slachtoffer is van een persoonsverwisseling en dat hij nooit een stap in Treblinka heeft gezet. Sheftel verklaarde te hopen duidelijk te kunnen maken dat „de door de aan klagers ingebrachte bewijslast niets voorstelt", omdat deze is gebaseerd op indirecte bewijzen en tegenstrijdige getuigenverklaringen. Tijdens het proces, dat op 16 februari in Jeruzalem van start ging. hebben de UTRECHT (GPD) - Oud-president Chin a Sen van Suriname en dr. Eddie Jozefzoon, vertegenwoordigers van de Marrons in Nederland, zijn afgelo pen zaterdag uit de Nationale Verzets Raad (NVR) getreden, zo heeft voor zitter Niemel van de Nationale Ver zetsraad gisteren bevestigd. De NVR, waaraan een zestal Suri naamse verzetsorganisaties deelne men, kwam op 12 april tot stand op Stoelmanseiland in het oosten van Su riname. Chin a Sen en Jozefzoon zijn de afgelopen twee weken fel aangeval len door medestanders in het verzet, met name door André Haakmat en Glen Tjon Akiet, die onder andere op heldering eisten over de internationa le kontakten van het duo. Afgelopen zaterdag stonden de activi teiten van Chin a Sen en Jozefzoon op de agenda van de Nationale Verzets; Raad. Tot een bespreking ervan is het niet gekomen, omdat ze zich om per soonlijke redenen hebben terugge trokken. Voorzitter Niemel meent dat de wijze waarop het duo is belasterd vooral ge zocht moet worden in de voorgeschie denis, die de verschillende Surinaam se verzetsgroeperingen hebben. Naar zijn zeggen opereren Jozefzoon en Chin a Sen het meest zelfstandig, de overige betrokkenen hebben meer te maken met eigen achterban. Het terugtreden uit de NVR betekent volgens Niemel geenszins dat de steun aan het Junglecommando hiermee op houdt. Ook sluit hij de mogelijkheid niet uit dat de opdracht vanuit het Junglecommando zelf komt. Jozef zoon en Chin a Sen waren gisteren niet voor commentaar bereikbaar. aanklagers vijf overlevenden van Tre blinka laten getuigen die allen Dem janjuk als Iwan identificeerden. Een aantal getuigen-deskundigen heeft bovendien verklaard overtuigd te zijn van de autenticiteit van een document dat door de Sovjet-Unie ter beschik king is gesteld en dat volgens de aan klagers eveneens bewijst dat Demjan juk de beruchte kampbewaker is. Dit document, de zogeheten Trawniki- kaart, werd destijds door de SS afgege ven aan mensen die in een speciaal trainingskamp tot kampbewaarder waren opgeleid. De verdediging stelt dat de kaart een vervalsing van de Russische inlichtingendienst KGB is. In zijn pleidooi stelde Sheftel dat de verklaringen van de overlevenden vol met tegenstrijdigheden zaten. Voorts zei Sheftel dat de foto-identifi catie evenmin aanvaardbaar bewijs zou hebben opgeleverd. De andere aan de getuigen getoonde foto's ver toonden opzettelijk geen enkele gelij kenis met de de kalende Iwan zodat het voor de hand lag dat de getuigen allen de foto van Demjanjuk als de „juiste" aanwezen, aldus Sheftel. SCHIPHOL (ANP) - Het overboord gooien van zakken met loodkorreltjes vorig jaar aan het eind van de succes volle ballonvaart over de Atlantische oceaan, gaat ballonvaarder Henk Brink 3000 gulden kosten. De gezag voerder van de Dutch Viking is met de Officier van justitie te Haarlem dit schikkingsbedrag overeengekomen. Dit heeft de Haarlemse persofficier van justitie mr Th. Bot maandag des gevraagd meegedeeld. De schikking is getroffen op verzoek van de raadsman van Brink, aldus mr Bot. Toen de Dutch Viking met aan boord Henk en Evelien Brink en luchtmacht vlieger Hageman, vorig jaar septem ber de Nederlandse kustlijn bij IJmui- den was gepasseerd, ontstonden pro blemen met de branders. De ballon dreigde snel hoogte te verliezen. Bij Velzen werden daarop zakken loden kogeltjes, een in ons land verboden ballast, overboord gezet. De zakken ploften door de daken van twee bedrij ven en richtten daar aanzienlijke scha de aan. De Surinaamse ex-president Henk Chin a Sen Ir) en de woordvoerder van de bosnegers, dr. Eddy Jozefzoon, na hun bezoek aan Frans-Guyana en Oost-Suri name in december. (Advertentie) Zulke dingen gebeuren, helaas ook op vakantie. Maar met een reisverzekering van de ANWB komen de gevolgen u niet duur te staan. Voor een premie van f 1.45 per persoon per dag heeft u al een polis met een bagagedekking tot f 3.500,- per persoon. En eigen risico hebt u nooit bi) de ANWB. Dus ook een kleine schade wordt volledig vergoed. Helemaal 'rustgevend' werken onze aanvullende verzekeringen. Auto kapot? Vanaf f 1,10 per dag kunt u zich van een vervangende auto verzekeren. Neem geen onnodig risico: ga nu naar uw ANWB- kantoor of bel Centrale Informatie Reisverzekenngsservice: 070-141430. Bij de ANWB verzekert u zich van een goede verzekering. LONDEN (RTR) - De Britse prins Charles krijgt een paar schoe nen van Russisch rendierleer dat meer dan 200 jaar op de zee bodem is gelooid. Het leer is, in de vorm van een 50- tal huiden, uit een wrak gehaald dat werd gevonden ter hoogte van de Engelse havenstad Ply mouth. De "Catherina von Flens burg", een Deens schip van 53 ton, verging in 1786 op een reis van Sint Petersburg, het tegen woordige Leningrad, naar Ge nua. De bemanning werd gered, maar de lading ging verloren. Hiervan maakten 1.000 huiden van Russische rendieren deel uit. Volgens de hofschoenmaker in Engeland is het leer soepel, aro matisch, buitengewoon wateraf stotend, vochtbestendig en niet aantrekkelijk voor insekten. Omdat het Deense schip verging voor de kust van Cornwall en prins Charles als troonopvolger hertog van Cornwall is, is hij voor de wet eigenaar van het wrak. Hij besliste dat de huiden zullen wor den verkocht om de berging van het wrak te bekostigen en de eer ste 10 van naar schatting 40 paar schoenen bij opbod verkocht zul len worden voor een liefdadig doel. Eén paar is voor hem.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 5