Komst Tamils naar Axel overvalt omwonenden Ziekteverzuim bij Dethon gedaald Judo-kampioene opende zwem vierdaagse in Axel Gedeputeerde installeert landinrichtingscommissie School De Leeuwtjes begon jubileumweek Molenstraatfeesten Kloosterzande met veel afwisseling Wissel Zeeuws- Feestmarkt met veel activiteiten in Waarde Zaalvoetbal Axel Internationaal toernooi bolling jastheer wint zaalvoetbal n 't Sportuus Extra-concert Marinierskapel in IJzendijke VIERING HALVE EEUWFEEST Albert Harms wint clubkampioenschap BUURT STAAT VOOR VOLDONGEN FEIT Problemen NA ANALYSE ZIEKTEGEVALLEN Sionskoor zingt in hervormde kerk VOOR RUILVERKAVELING SCHOONDIJKE Chris Thomas Band speelt blues in Porgy Bess Zestig old-timers rijden Smokkelrit Activiteiten van camping De Vogel HOEK Geslaagd - Aan de Universiteit van Amsterdam is deze week Jan de Putter uit Hoek geslaagd voor het doctoraal examen sociale geografie. DINSDAG 30 JUNI 1987 AXEL - Zes Tamils komen per 1 au gustus in twee huizen aan de Gerbran- dylaan en de Handelstraat in Axel wonen. Dat deelden vertegenwoordi gers van de Regionale Zeeuws- Vlaamse Woningbouwvereniging en de gemeente Axel bewoners van beide straten maandagavond tijdens een besloten buurtvergadering mee. De bewoners voelden zich een beetje overvallen door de mededeling. Zij hadden gedacht dat de twee wonin gen nog niet definitief waren aange wezen en dat daar nog over te praten viel. Gemeente-ambtenaar H. W. van Katwijk legde de bewoners uit dat de besluitvorming zo was geweest „om dat we anders over twee jaar nog geen vestigingsplaats hebben." Volgens Van Katwijk verliep de vergadering in het begin „een beetje rommelig. De mensen begrepen eerst niet dat het niet meer om de lokatie maar om in formatie ging." Directeur M. Goedbloed van de regio nale woningbouwvereniging zei na af loop van de vergadering dat het „moei lijk lag bij de bewoners. De mensen hebben toch nog het beeld van rellen in Amsterdam in het hoofd. De op- vangproblematiek is in de Nederland se media ook niet altijd even goed be licht, denk ik. Vooral het feit dat het om zes mannen gaat, werd niet direct op prijs gesteld. Men vreest voor ge- WAARDE De voetbalvereniging Waarde en de muziekvereniging Vooruit houden zaterdag een feest- markt onder de naam 'Vooruit met de geit' in de Raedhuisstraat/Parkzicht in Waarde. Burgemeester A. Verbree van Reimerswaal opent de markt om 10.00 uur, waarna er tal van activitei ten plaatsvinden. De hele dag zijn er demonstraties van oude ambachten, een rommelmarkt met bazaar en diverse kramen met etenswaren op de feestmarkt. Nog voor de opening door de burgemeester maken verschillende muziekkorpsen om 9.30 uur een rondgang door het dorp. Volksdansgroepen uit Heinkens- zand en Waarde treden op vanaf 12.00 uur. Daarna volgen er verschillende muzikale optredens van Scheldegalm uit Hansweert (13.30 uur), Concordia uit Krabbendijke (13.30 uur), een Beierse kapel (15.00 uur), Adevendo uit Wolphaartsdijk (17.00 uur) en drumfanfare Jongekracht uit Biezelin- ge (20.00 uur). Verder is er een optreden met slangen, ;en vuurvretersact, een sponsorloop ;n er is gelegenheid de toren van het lorp te beklimmen. De feestmarkt vordt afgesloten met een openlucht- narbecue. \XEL - Het door Disco Love uit Kloosterzande georganiseerde 'Ketel Sinkie' zaalvoetbaltoernooi is ge wonnen door het team van Roctus verzekeringen. De Kloosterzandena- •en behaalden zondag in de Axelse iporthal 't Sportuus een totaal van 8 junten. 5ij bleven hiermee plaatsgenoot De Reizende Man een puntje voor, die be slag wisten te leggen op de tweede ulaats. Het thuis spelende Primus/ Pluym wist met een totaal van zes uunten beslag te leggen op het brons. Set organiserende Disco Love moest genoegen nemen met een vierde ulaats. Na afloop werden de prijzen uitgereikt door Disco Love secretaris Tonny van Pamelen, die in zijn dank- voord voor het sportieve verloop van uet toernooi ook de heren E. Segers en vl. van Hese betrok, die als scheids- ■echter hun medewerking aan het .oernooi verleende. Sindstand: 1 Roctus Verzekeringen (8 pun- en); 2 De Reizende Man (7); 3 Primus/Pluym 6); 4 Disco Love (5); 5 HCG (4); FC De Kroon 0). JZENDIJKE De bolclub Molen- icht uit IJzendijke houdt in het week- inde van 4 en 5 juli een groot interna- ionaal tournooi. De organisatoren re- :enen op meer dan honderd deelne- ners. XEL - Het zaalvoetbalteam van roomchemie is afgelopen zaterdag innaar geworden van het door hen, de Axelse sporthal 't Sportuus, :organiseerde zaalvoetbaltoernooi, i de finale wist tegenstander Dax Pa ts het Broom-team zijn eerste punt in het toernooi te ontfutselen (1-1), aar bij de daarop volgende straf- ihoppen toonden de gastheren zich efzekerder dan de Axelaars. Broom- ïemie kwam hiermee voor de twee- e keer achter elkaar in het bezit van e fraaie wisseltroffee. i de strijd om de derde en vierde laats had de Terneuzense Douane, at in de kruisfinales niet verder wam dan 1-1 tegen Dax Pallets en ïrvolgens via strafschoppen werd uit- ïschakeld, geen enkele moeite met K Yugo; 3-0. trafschoppen waren deze middag >ch troef, want ook de strijd om de i/erige plaatsen moesten vanaf de ze- ;n-meter stip worden beslist, Om de jfde en zesde plaats tussen DFO en adio Noordzee, die in de normale ueeltijd niet tot scoren kwamen, )onde DFO zich hierin het sterkste, m de zevende en achtste plaats kwa- len OVET en De Kombuis een 3-3 vereen en hier verwees OVET in het eslissende vervolg de Kombuis naar e laatste plaats. De leiding van dit ijzonder sportief verlopen toernooi, as in handen van de arbiters G. de ,ijke, L. Blankaert en F. Tollenaar. vaar voor vrouwen. Maar ik hoop dat we de vrees toch voor een groot deel hebben kunnen wegnemen." Om die vrees weg te nemen hebben ge meente en woningbouwvereniging proberen uit te leggen om wat voor mensen het gaat. „We hebben nadruk kelijk gezegd dat het om asielzoekers gaat en niet om strijders. Deze mensen moesten vluchten omdat hun leven ge vaar liep. Ook gaat het om geschoolde mensen van mavo-havo-niveau. De Tamils kennen allen Engels wat inte gratie vergemakkelijkt. Ook is er een vrijwilligerscommissie die de Tamils begeleidt bij de aanpassing aan Axel. Maar toch hielden de bewoners een beetje vast aan de vraag: waarom bij ons in de straat", verklaart Goed bloed. Hij geeft zelf het antwoord dat in het licht van de bij de woningbouwvereni ging beschikbare woningen en de spreiding in Axel voor deze twee stra ten is gekozen. „Ook heeft wethouder Van Schaik de bewoners er nog op ge wezen dat de landelijke overheid bin nenkort gemeenten zal verplichten een aantal asielzoekers op te nemen", aldus Goedbloed. Een bewoonster uit de Gerbrandy- laan, die anoniem wil blijven, vindt „dat we voor een voldongen feit zijn gesteld. Een jaar geleden woonde hier een zigeunergezin en toen was het ook drie keer in de maand prijs met poli tie in de straat." Op de tegenwerping dat dat niet voor de Tamils hoeft op te gaan, zegt de vrouw: „Goedbloed en Van Katwijk zeggen dat het allemaal beste brave mensen zijn, maar ze ken nen ze helemaal niet. En waarom moet het nou weer in onze straat, ter wijl wij al eerder problemen hebben gehad." In de begeleidingsgroep heeft deze be woonster ook al weinig vertrouwen. „Die meneer van die vrijwilligers heeft een volledige baan in het ziekenhuis. Die heeft helemaal geen tijd voor bege leiding. Het zal er wel bij blijven dat ze zeggen waar de bakker en de melkboer zijn en wijzen waar de dokter woont." TERNEUZEN - Het hoge ziektever zuim bij de sociale werkplaatsen van Dethon in Zeeuwsch-Vlaanderen wordt op dit moment met succes be streden, Directeur G. M. Braam van Dethon zei maandag in de vergade ring van het algemeen bestuur dat hij het idee heeft dat het nu weer goed IJZENDIJKE - De Marinierskapel heeft aangeboden volgend jaar een gratis optreden te verzorgen in IJzen dijke, dit ter compensatie van het ver late optreden enkele weken geleden. Zoals bekend arriveerde de Mari nierskapel anderhalf uur te laat in IJ zendijke, waar men een optreden ver zorgde in het kader van het honderd- vijftigjarig bestaan van de muziek vereniging Geduld Overwint. De vertraging had te maken met de commando-overdracht van de com mandant der zeemacht, waarbij de Marinierskapel aanwezig diende te zijn, alsmede met diverse verkeersop stoppingen onderweg (de Marinierska pel kwam uit Den Helder). Het geduld van het duizendkoppig publiek werd daardoor ruim op de proef gesteld. Als pleister op de wonde wil de Mariniers kapel nu een goodwill-concert verzor gen in IJzendijke. De jubilerende mu ziekvereniging Geduld Overwint heeft per brief meegedeeld graag gebruik te willen maken van dit aanbod. Wan neer de Marinierskapel opnieuw in IJ zendijke zal optreden is nog niet be kend. gaat. Gedurende enkele jaren bedroeg het ziekteverzuim onder Dethon-me- dewerkers drie procent. In januari van dit jaar bleek het aantal zieken plotseling zestien procent van de ruim 500 medewerkers te bedragen. Om dit percentage terug te dringen worden alle ziektegevallen voortaan 'geanalyseerd'. Met de betrokkenen wordt tijdens en na de ziekte-perioden gesproken en er wordt eventueel iets aan de dagelijkse werktaak veran derd. Directeur Braam heeft de indruk dat deze aanpak werkt. Overigens is het ziekteverzuim volgens hem en vol gens Dethon-voorzitter mr F. A. W. Ja cobs niet onrustbarend. Landelijk is het ziekteverzuim in sociale werk plaatsen veertien procent. Jacobs: „Een dergelijk percentage zou erg hoog zijn in een regulier bedrijf. Maar het is niet zo hoog als je in aanmerking neemt dat je met mensen werkt die kwetsbaarder zijn voor ziekten dan de gemiddelde bevolking." In de vergadering van het algemeen bestuur werden de jaarstukken over 1986 en de begroting voor 1988 zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Een voorstel van het Aardenburgse raadslid H. van Rie (D66) om voortaan de vervoersbijdrage van het personeel voor rekening van de deelnemende ge meenten te laten komen haalde het niet. Van Rie vond dat de acht Zeeuws- Vlaamse gemeenten daarvoor ruimte over hebben gezien de lagere bijdrage die ze in 1988 aan het werkvoorzie ningsschap moeten geven. Hoofdad ministrateur A. G. Sponselee wees er op dat het wettelijk verplicht is om aan de medewerkers van de werk plaats een bijdrage in de vervoerskos ten te vragen. Jacobs beloofde er nog eens binnen het dagelijks bestuur over te zullen spreken. Judo-kampioene Marion van Dorsen springt in haarjudopak het water van Het Plaatje in, als startsein voor de Unicef-sponsorzwemweek. AXEL - Nationaal judo-kampioene alle categorieën Marion van Dorsen opende maandagmiddag de zwemvierdaagse in zwembad 't Plaatje in Axel. Ze deed dat door vijftig meter in haar judopak te zwemmen. Enkele honderden mensen sprongen na Van Dorsen het bad in om hun eer ste baantjes te trekken. „Het is lekker druk, maar de sponsoring loopt nog niet zo goed", aldus mevrouw I. de Moor. Deelnemers kunnen familie en ken nissen vragen een bedrag voor hun zwemprestatie beschikbaar te stellen. De opbrengst van deze sponsoring is voor Unicef. „De zwemvierdaagse wordt tot en met vrijdag gehouden. Dus ook als je dinsdag begint, kun je nog vier dagen vol maken", legt mevrouw De Moor uit. In zwembaden in IJzendijke, Schoondijke, Groede en Breskens ging de zwemvierdaagse ook maandag van start. In Sas van Gent houdt zwem- en poloclub De Bruinvis vanaf zaterdag een speciale zwemweek. Z AAMSLAG De christelij k gemeng de zangvereniging Laudatus Dominus uit Spui houdt zaterdag een zang avond in de Nederlandse hervormde kerk van Zaamslag. Het Sionskoor uit het Limburgse Heerlerheide verzorgt een gastoptreden. Vorig jaar is Lauda tus Dominus in Limburg geweest en nu legt het Sionskoor een tegenbezoek af. Het Spuise koor staat onder leiding van W. de Ruyter en het Sionskoor wordt gedirigeerd door A. Ensing. Va der en zoon Van der Wege en M. Kip zijn op orgel te horen. De zangavond begint om 19.30 uur. TERNEUZEN - Het 50-jarig jubi leumfeest van de Terneuzense scho lengemeenschap 'De Leeuwtjes' be gon maandag met een creatieve dag. Alle leerlingen moesten hun creatieve gaven aanwenden, waar bij de leeuw, hoe kan het ook an ders, als thema werd gebruikt. Ook bij de opening van de feestweek door directrice D.P. de Buck sierde een vlag met een zelfgemaakt em bleem 'De Leeuwtjes' het schoolge bouw. Tijdens de festiviteiten hing een luchtballon met een grote leeuw boven het plein voor het scholencomplex. Het programma kon vanwege het mooie weer grotendeels op de speel plaats worden afgewerkt, 's Morgens omvatte het programma handenar beid (het vervaardigen van een leeuw), tekenen (met als onderwerp het 'feest'), textiele werkvormen, huishoudkunde (zelfgemaakte hap jes, sorbets en warme snacks) en al gemene vakken. Verder was er voor de sporters basketbal op het plein. Daar werden 's middags de activitei ten voortgezet met toneelstukjes, play-back- en modeshow. De beste creaties die in de prijzen vielen wor den vandaag (dinsdag) bekend ge maakt. Ondanks de gunstige weersvooruit zichten zal op de tweede dag het zwemfestijn in het openlucht bad niet doorgaan. Volgens De Buck is de temperatuur van het water nog te laag. „Voor de sportdag gebruiken we dan de hele dag de sportvelden van het complex 'Oude Vaart' in Terneuzen-Zuid. Naast het aange kondigde softbal wordt er nog ge zocht naar andere sportieve moge lijkheden". Enkele leerlingen van De Leeuwtjes bezig met bloemschikken op de eerste dag van het halve eeuwfeest van de Terneuzense scholengemeenschap. SCHOONDIJKE Het provinciaal bestuur gelooft niet dat de landbouw zijn grenzen heeft bereikt. Dat zei ge deputeerde E. Maris-Koster maan dagmiddag bij de installatie van een landinrichtingscommissie voor de ruilverkaveling in Schoondijke. Zij wees erop dat de landbouw toekomst heeft door grenzen te verleggen. „Geen toekomst als er slechts wordt voortgeborduurd op bestaande patro nen. Wel als er ingespeeld wordt op nieuwe behoeften van de consument, op de vraag naar niet meer maar beter, naar kwaliteit van het produkt, maar ook naar de kwaliteit van het land schap, natuur en milieu", aldus de ge deputeerde. Volgens haar moet daarbij worden in gespeeld op nieuwe ontwikkelingen: „De bio-technologie; het produceren van grondstoffen voor de industrie naast het produceren van voedsel". De provincie volgens mevrouw Maris in de voorwaarden-scheppende sfeer de landbouw blijven bevorderen als één der pijlers van de Zeeuwse economie. „Bij ons beleid zijn we er ons tevens al tijd van bewust dat Zeeland een ty pisch agrarische provincie is". TERNEUZEN - De Chris Thomas Band, favoriet in het Amerikaanse blues-circuit, treedt donderdag 23 juli op in Porgy Bess aan de Noord straat in Terneuzen. Het blues-con cert wordt georganiseerd door de stichting Blues Promotie Zeeuwsch- Vlaanderen. De band maakt deze zomer een toer- nee door Europa en daar heeft Blues promotie dankbaar gebruik van ge-, maakt. Chris Thomas, zoon van de bekende Tably Thomas, is afkomstig uit Louisiana en maakte naam door op tredens op het New Orleans Jazz en Heritage Festival en het Baton Rouge Festival. IJZENDIJKE - De Classic Vehicle Club 'Zeeuwsch-Vlaanderen' houdt zondag voor zijn leden een puzzel/ oriënftatierit over een afstand van ongeveer honderd kilometer. De rit fonder de 'Smokkelrit' wordt voor een gedeelte gereden over de bekende smokkelroute in west-Zeeuwsch- Vlaanderen. Aan de rit neemt zo'n zes tigtal oude automobielen deel. Naast verschillende eenvoudige op drachten, waarbij ook enkele 'stami nees' op het Belgische grondgebied worden aangedaan, moeten tijdens de tocht ook enkele smokkelaars worden achtervolgd. Als men de 'goede smok kelaar' weet 'aan te houden' wordt die achtervolging gehonoreerd met een. pakje roomboter. De start van de 'Smokkelrit' is 11.00 uur op de markt in IJzendijke. Daar is ook de finish waarna in hotel 'Hof van Koophandel' tijdens een diner de prij zen worden uitgereilt. Voorzitter van de drie leden tellende ruilverkavelingscommissie is J. Ra- mondt uit Schoondijke. De heren E. Wijffels en J. Risseeuw zijn de twee an dere leden. Ramondt en Wijffels heb ben ook zitting in de ruilverkavelings commissie Oostburg-Sluis. De com missie heeft verder drie adviserende leden: ir E. Meijer namens de particu liere natuurbeschermingsorganisa ties, wethouder A. de Feijter namens de gemeente Oostburg en ing J. Boek hout namens het waterschap het Vrije van Sluis. De ruilverkaveling is er één met een administratief karakter. Dat betekent dat de kosten beperkt zijn en de voort gang snel is. De verkaveling heeft be trekking op zo'n 2600 hectare waarbij ongeveer honderd bedrijven betrok ken zijn. Mevrouw Maris-Koster keek in haar toespraak terug in de geschie denis van de ruilverkaveling Schoon dijke. Zij vertelde dat provinciale sta ten voor de vaststelling van het voor bereidingsschema landinrichting wat West-Zeeuwsch-Vlaanderen betreft drie gebieden zijn voorgedragen en wel Aardenburg, Breskens-Zuidzande en Schoondijke. Zowel Schoondijke als Breskens-Zuidzande werden op het voorbereidingsschema voor 1986 ge plaatst. Aardenburg komt volgens de TERNEUZEN De Terneuzense po- werclub 'BOB' hield dit weekeinde voor de eerste maal clubkampioen schappen bankdrukken. Aan de titel strijd namen twaalf powerlifters deel. Albert Harms vooraf al de belang rijkste kandidaat voor de eerste plaats won de wedstrijd met 92.42 punten. Tweede werd Tiest Harms met 86.05 punten en derde Eric van Drongelen met 74.34 punten. De eindstand kwam tot stand door het omhoog gebrachte gewicht te vermenigvuldigen met de lichaamsfactor. heer J. Brinkman, lid van de centrale landinrichtingscommissie, in 1988 aan de orde. Voorzitter van de commissie Ramondt vindt het jammer dat Aardenburg nog tot volgend jaar moet wachten. „De ruilverkaveling zou men beter per ge bied achter elkaar afwerken. Vooral wat de blokgrenzen betreft hebben we dan meer mogelijkheden. Als provin cie moet je daarvoor durven kiezen", aldus Ramondt. Bij de installatie waren verder onder anderen ir H. Okma, inspecteur land inrichting van de provincie Zeeland en de heer De Koster van het kadaster aanwezig. HENGSTDIJK Op camping de Vo gel in Hengstdijk wordt zaterdag om 14.30 uur een schieting gehouden, 's Avonds rollen de balletjes voor de bin go vanaf 20.00 uur in de kantine van de camping. Liefhebbers van gaaibollen kunnen daarvoor zondag terecht om 14.00 uur op het terrein van De Vogel. Maandag wordt er een grote sport- en spelavond gehouden, die begint om 18.30 uur. Deelnemers kunnen zich vanaf 18.00 uur laten inschrijven. Wan delen met het hele gezin rond de Vogel kan op dinsdag. De wandeltocht, die is uitgestippeld door het recreatieteam 'De Vogelvrienden' begint om 18.30 uur. Inschrijven kan vanaf 18.00 uur. Woensdagavond is er weer bingo in de kantine (aanvang 20.00 uur) en don derdag wordt er om 18.30 uur een vis wedstrijd gehouden in de haven van de Vogelkreek. Inschrijven kan vanaf 18.00 uur. KLOOSTERZANDE - In Kloosterzan de worden op 4 en 5 juli de Molen straatfeesten gehouden. Het dorps feest, georganiseerd door de plaatse lijke middenstand, speelt zich af in de Cloosterstraat. De Molenstraatfees ten vallen samen met de kermis in Kloosterzande. De officiële opening vindt zaterdag middag om 14.30 plaats bij de molen. Na een toespraak van burgemeester mr A. A. L. G. M. Kessen en het in wer king stellen van de molen beginnen de derde Molenstraatfeesten. 's Morgens om 11.00 uur begint een toertocht waaraan onder anderen bur gemeester Kessen en P. Mangnus mee doen. 's Middags zijn er allerlei attrac ties, waaronder een sjoelbak van der tig meter lang. Het Théatre Mondial presenteert 300 poppen waaronder en kele 'levende' exemplaren. In Kloosterzande zijn zaterdag ook verschillende sportieve verrichtingen te bewónderen. In café De Kastanje zijn om 15.00 uur touwtrekwedstrijden en om 15.30 uur wordt de 'Ronde van Mieke Buijs' voor trimmers verreden. Op een weiland bij café 't Laantje is een zeskamp. Om 17.00 en 19.00 uur zijn er respectievelijk politiehonden demonstraties en een demonstratie van de bluskunsten van de plaatselij ke brandweer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 23