Risico LPG-opslag Dow aanvaardbaar rdp vakantie rubriek Nieuwe vorm in HOME SITTERS met een veilig gevoel op vakantie Verplichting opslag vervuilde grond in Serooskerke onterecht PZC/ provincie DISCUSSIENOTA SPORTRAAD Toots Thielemans en Internationale Nieuwe Scène in Vlissingen Politiecommandant Arnemuiden krijgt nieuwe standplaats 111 11 HOORT, ZIET M jtó' 3/ y "^jf 11 MIDDELBURG - De Zeeuwse Sportraad pleit in een concept notitie 'Sportbeoefening voor minderheden' voor meer sport mogelijkheden voor „kansarme en minderheidsgroepen". Door een vergaande integratie van culturele en etnische min derheden in de bestaande sportverenigingen en een provin ciaal stimuleringsbeleid wil de raad dat de toegankelijkheid tot sportactiviteiten voor hen groter wordt. De concept-noti tie staat vandaag (dinsdag) in de raad ter discussie. Wedstrijd beiaard luisteren in Goes UITSPRAAK KROON: Gaswolk Elke zaterdag van 29 Nederlandse regionale dagbladen RAAD VAN STATE ONEENS MET GS Gevaar DINSDAG 30 JUNI 1987 Minderheden in het sporten stimuleren Toots Thielemans VLISSINGEN - Het tweede tentenpro ject in Vlissingen draait van woens dag 8 tot en met zaterdag 11 juli rond de Belgische gitarist en mondharmo nicaspeler Jean 'Toots' Thielemans en de Internationale Nieuwe Scène uit Antwerpen. Dit mini-festival, waaraan ook het Zeeuwse Theater DoDD een bijdrage levert, wordt ge houden in een grote tent op het dagre creatieterrein aan de Van Woelderen- laan. De organisatie is in handen van de Culturele Raad Vlissingen. De wereldberoemde Jean 'Toots' Thie lemans, wiens muziek in menige film te horen is, bijt woensdag 8 juli met zijn begeleidingsband de spits af. Het optreden van de Belg, die door velen onmiddellijk geassocieerd zal worden met zijn compositie 'Bluesette', begint om 20.30 uur. De Internationale Nieuwe Scène brengt donderdag, vrijdag en zaterdag het nieuwe muziektheaterspectakel 'Tricolore Triste' op de planken in de tent. De voorstelling is een politieke satire rond het thema macht, waarin ook de geschiedenis van België is ver weven. Dit land is, volgens het theater collectief, de laatste tweeduizend jaar de voetmat geweest van iedereen die in Europa de lakens wilde uitdelen. De voorstellingen beginnen om 20.30 uur. De theatergroep DoDD geeft zater dagmiddag 11 juli een voorstelling van 'Vreemde gasten' voor de jeugd. De aanvang is 15.00 uur. Kaarten voor de verschillende evenementen zijn een week voordien verkrijgbaar bij de Vlis- singse VVV, de Middelburgse platen- bibliotheek en de Uit-verkooppunten in Middelburg en Vlissingen. SEROOSKERKE (W)De postcom- mandant van de rijkspolitie van Arne muiden, P. van Dijk (34), gaat zijn standplaats verlaten. Wie hem opvolgt is nog niet bekend. Opperwachtmees ter Van Dijk heeft 11 jaar bij de rijkspo litie in Serooskerke gewerkt. Hij wordt nu opperwachtmeester bij de rijkspoli- tiegroep Reimerswaal. De Zeeuwse Sportraad ziet in de sti- geldt zowel naar de minderheden toe mulering van minderheden tot sport beoefening een belangrijke taak weg gelegd voor de sportverenigingen. Enerzijds door individuele lidmaat schappen, anderzijds door een heel team uit te laten komen. Verder kan ook met een 'eigen' vereniging aan wedstrijden en competities worden deelgenomen. Ondersteuning vanuit de Zeeuwse sportbonden en gemeen ten (subsidies) zijn daarbij volgens de raad noodzakelijk. De sportraad hecht veel belang aan het lokale niveau, waarop de activiteiten worden opge zet. De sportbeoefening door minder heden moet volgens de raad uiteinde lijk gestalte krijgen in de vereniging, in het jeugd- en jongerenwerk en in de grote groep van recreatiesporters. Hoge prioriteit in de concept-notitie krijgen publiciteit, voorlichting en in formatie over de sport in Zeeland. Dit als naar de bonden, verenigingen, ge meenten en instanties. Van belang is de keuzemogelijkheden van minder heden te vergroten. Daarbij wordt ge dacht aan de schoolsportprojecten die reeds in negen Zeeuwse gemeenten be gonnen zijn. Dit zijn kennismakings activiteiten voor schooljeugd van 8 tot 12 jaar, waardoor de keuze van een sport bewuster kan gebeuren. Moge lijkheden voor ouderen zijn activitei ten op lokaal of regionaal niveau, die georganiseerd zijn in samenwerking tussen gemeenten en organisaties voor minderheden. Uit verschillende onderzoeken is gebleken dat het aan tal minderheden dat deelneemt aan georganiseerde sportbeoefening gerin ger is dan het aantal Nederlanders: on geveer vijf procent. Voetbal en kracht sporten zijn bij jongens en mannen po pulair en gymnastiek scoort redelijk bij meisjes en vrouwen. Voor de kosten van publiciteit en door de Zeeuwse Sportraad te organiseren activiteiten als informatie-bijeenkom sten en kaderactiviteiten zal de raad gedurende vier jaar extra gelden be schikbaar stellen. In 1987 6.000 gulden; in 1988 9.000 gulden; in 1989 7.000 gul den en in 1990 6.000 gulden. Verder biedt het ministerie van wvc subsidie mogelijkheden ten behoeve van de sti muleringsprojecten voor dit jaar tot 10.000 gulden per project. De sport raad verwacht datditookvoorl988zal gelden. GOES - De stichting Goese Beiaard houdt donderdag haar jaarlijkse beiaardluisterwedstrijd. De reizende beiaard van de Koninklijke Klokken gieterij Eijsbouts uit Asten is weer present. Deze 'reizaard' wordt opge steld voor het stadhuis op de Grote Markt. Deelnemers kunnen vanaf 18.45 uur in de hal formulieren krij gen voor de wedstrijd, die om 19.00 uur begint. Stadsbeiaardier Sjoerd Tamminga zal dan tien melodieën spelen, die de deelnemers moeten ra den. Na afloop, omstreeks 19.30 uur, speelt de beiaardier samen met de jazzband 'The original jawari haihepic rototon street parade'. Op het programma staan onder meer The Bourbon-street parade, Down by the riverside en The Muskrat Ramble. Advertentie (Van onze Haagse redacteur DEN HAAG - De Kroon vindt de risi co's van LPG-opslag door het bedrijf Dow Chemical bij Terneuzen aan vaardbaar. De beroepen van de Stich ting Natuur en Milieu en de Zeeuwse Milieufederatie tegen de vergunnin gen die gedeputeerde staten aan Dow verleenden zijn ongegrond. Dit blijkt uit een Koninklijk Besluit. De twee milieugroepen waren al in 1981 in het geweer gekomen omdat zij zowel het LPG-scheepstransport naar Dow, over de drukbevaren Wester- schelde, als de LPG-opslag in twee reusachtige koeltanks van elk 50.000 kubieke meter te gevaarlijk vonden. Ze spraken van 'onaanvaardbare risi co's'. De Kroon laat de kritiek op de wijze van aanvoer verder buiten beschou wing. De risico's van het scheepstrans- port vallen namelijk niet onder de Hin derwet waarop de bezwaarden zich hebben gebaseerd. De organisaties meenden dat er bij de opslag - op een speciaal terrein weste lijk van de Braakmanhaven - te weinig rekening is gehouden met mogelijke zeer ernstige ongelukken zoals een tankbreuk en een leidingbreuk. De Kroon zegt dat er bij het bezwijken van het dak van de tank tot op een af stand van maximaal 1.130 meter do den kunnen vallen als er bij zeer sta biel weer met wind uit noordelijke richting sprake is van een vrijkomen de brandende gaswolk. Dit weertype komt zo'n achttien dagen per jaar (al leen in de nachtelijke uren) voor. Tot op een afstand van 1.130 meter van de opslagtanks bevinden zich twee wo ningen. Gezien de geringe kans op de ze 'maximaal mogelijke' ramp zijn vol gens de Kroon de risico's 'niet onaan vaardbaar'. Ook de kans dat er een 'maximaal ge loofwaardig ongeval' - een breuk in de LPG-leiding - gebeurt is zo klein dat er geen reden is om aan de vergunningen van het chemieconcern te tornen, zo blijkt verder uit de uitspraak. De af stand tussen de leiding en de dichtst bijzijnde woning is 250 meter. voor informatie en reservering VND-RDP/072-196222 GOES - Met het Oosterscheldezieken- huis in Goes heeft het Rotterdamse architectenbureau Kruisheer Hallink Arends BV een nieuwe vorm ontwik keld in de ziekenhuisbouw. De stede- bouwkundige voorschriften verhin derden het ontwerp van een hoog ge bouw en een langgerekt lager com plex was niet in overeenstemming met het program van eisen. En zo ont stond een kruisvormig gebouw met vertakkingen aan de vier poten van het kruis. Een vorm, die inmiddels al vergeleken is met een octopus, een spin, een kristal en een klavertje vier. De opdracht die ir T. Arends van het bureau Kruisheer Hallink Arends kreeg was een ziekenhuis te ontwer pen dat niet boven de windsingels in de buurt van de bouwlocatie aan de 's- Gravenpolderseweg uit zou torenen, dat korte Iooplijnen zou kennen en waarin zoveel mogelijk ruimten van daglicht en natuurlijke ventilatie zou den kunnen profiteren. Aan die eisen heeft Arends voldaan en met het resul taat is hij zelf ingenomen. „Deze oplos sing biedt veel voordelen", vindt hij. „We zijn er zelf ook erg over te spré ken". Enkele van die voordelen zijn naar zijn mening de situering van de ingangen in het hart van het gebouw, de ligging van de verpleegafdelingen aan de zuidkant en de mogelijkheid het ziekenhuis uit te breiden. De ge vels die van ronde ramen zijn voorzien, hebben geen dragende functie en kun nen daarom zonder al te grote ingre pen worden verwijderd. Daarmee is het gebouw ook flexibel geworden. Als nadeel van Arends' ontwerp wordt wel genoemd dat de strakke symme trie een groot beroep doet om het oriënteringsvermogen van de bezoe ker. Met andere woorden: na enig heen en weer lopen weet je niet meer in wel ke poot van het gebouw je bent. De ar chitect erkent dit. Arends: „Maar ik denk dat dit alleen een probleem is nu het ziekenhuis nog niet volop in ge bruik is. Nu kun je nog door het ge bouw dwalen en misschien verdwalen. Maar straks, lopen de patiënten er met een duidelijk doel doorheen. Ze heb ben een afspraak met een specialist in de polikliniek en daarna gaan ze bij- boorbeeld naar het laboratorium of de röntgenafdeling. En familie en kennis sen die op bezoek komen, moeten maar op één afdeling zijn. Dat zijn alle maal duidelijke routes, die met het be wegwijzeringssysteem zullen worden ondersteund. En de medewerkers zul len snel genoeg gewend zijn, verwacht ik". Arends is al sinds 1974 betrokken bij de plannen om de huisvesting van de nog maar enkele jaren eerder gefuseer de ziekenhuizen Bergzicht en Sint- É|F llllili#'! Joanna te verbeteren. In eerste aanleg werd gedacht aan vernieuwbouw op het Bergzichtterrein. „Dat was in de tijd", aldus Arends, „dat de bomen nog tot in de hemel groeiden, dus we kre gen te horen: waarom zou je dat doen; bouw toch nieuw. We zijn daarom nieuwbouwplannen gaan ontwikke len, En toen kregen we te horen dat het goedkoper moest. Na de aanbesteding- volgde nog een bouwstop, waardoor we een jaar moesten wachten en weer een aantal bezuinigingen moesten doorvoeren. Het ook tijdens de bouw hebben we de plannen nog aange past". Ziekenhuisbouw, zo is de erva ring van de architect, is toch al vaak een zaak van de lange adem. omdat de planningsprocedures veel tijd in be slag nemen. Maar de voorbereiding van het nieuwe Goese ziekenhuis heeft naar zijn mening wel erg lang geduurd. De bouwmeester van het Oosterschel- deziekenhuis is er persoonlijk een voorstander van voorzieningen voor de gezondheidszorg zoveel mogelijk een onderdeel te laten zijn van de sa menleving van alledag en niet te iso leren. Het bureau Kruisheer Hallink Arends heeft in 1975 de eerste prijs ge wonnen van een door de nationale zie kenhuisraad uitgeschreven wedstrijd voor ziekenhuisontwerpers. Het be kroonde plan omvatte een ziekenhuis dat middenin een willekeurige stad lag en vrijwel naadloos was geïnte greerd in winkels, woningen en kan toren. Vanuit deze filosofie bestem pelt Arends de keus voor de locatie aan de 's-Gravenpolderseweg voor het Goese ziekenhuis als 'jammer'. Maar het is een gegeven dat het Oos- terscheldeziekenhuis voor de hele streek is bedoeld en in dat opzicht is de plaats aan de rand van Goes ook heel goed verdedigbaar, vindt hij. Arends: „Je moet zo'n gebouw functioneel kun nen ontwikkelen en je zit ook met de bereikbaarheid. Dat zijn aspecten die de doorslag hebben gegeven om het ziekenhuis te bouwen op de plaats waar het nu staat. En wat mijn voor keur is: een ziekenhuis inpassen in een stedelijke situatie of nieuwbouw er gens buiten de stad? Ach, als architect heb je gewoon het program van eisen, uit te voeren". Eva Bias: Een flatje in Amsterdam wil je wel eens ruilen voor het Zeeuwse platteland en omgekeerd. Bij de Home Sitters Centrale kan dat en je krijgt nog geld toe ook". Ieder jaar is het weer een probleem: wie verzorgt het huis tijdens de vakantie? Daarbij gaat het niet alleen om de plantjes en de post in de brievenbus. Belangrijker voor de meeste mensen hun kostbare antiek, hun stereo-apparatuur en hun kleuren-televisie. Veelal geven we de buren de sleutel en hopen we, dat inbrekers hun oog niet op de tijdelijk onbe heerde woning laten vallen. Terwijl we al met 120 kilometer per uur over de Duitse autobahn rijden, vragen we nog: heb je het badkamerraampje dicht gedaan? En is het gas uit? Als het aan mevrouw Eva Bias uit Ovezan- de ligt behoort dit probleem tot het verleden. Zij heeft dé oplossing voor het dievenprobleem: een oppas. Het idee van een oppas-centraie is niet nieuw in Nederland. Al in 1983 heeft mevrouw E. Terhorst uit Voe- rendaal (Limburg) haar Home Sitter Centrale opgericht. De Limburgse kreeg tijdens een zomer plotseling met veel inbraken bij particulieren te maken. Zij besloot iets aan het probleem te doen en plaatste een ad vertentie, waarin ze de mogelijkheid aanbood een oppas in huis te nemen. Tevens riep zij belangstellenden op, die als 'homesitter' het huis wilden 'bewaken'. Het plan sloeg enorm aan en momenteel zijn er verspreid over heel Nederland en het zuiden van Belgiëruim 300 vaste klanten. Alleen Zeeland is nog een blanco vlek en daarin wil Eva Bias verande ring brengen. Eva: „Als Zeeuwse moetik toegeven dat we wat dit betreft een achterge bleven gebied zijn. De Home Sitter Centrale is al eens op tv geweest en heeft in verschillende landelijke dagbladen gestaan, toch heeft nie mand in Zeeland het initiatief over genomen." De Ovezandse vindt dat jammer want ze vindt het een goed systeem. Daarom heeft zij besloten als contactpersoon van de centrale voor deze provincie op te treden. Haar belangrijkste taak is het bezoe ken van klanten en het bekijken van de huizen. Zij maakt de afspraken en stelt het contract met de vakantie gangers op. Die zijn verplicht een verzekering tegen brand en diefstal af te sluiten zodat de oppassers niet voor onaangename verrassingen ko men te staan. Verder moet de huisei genaar voor een schoon huis en schoon linnengoed zorgen. Eventueel neemt Eva Bias ook nieuwe oppassers aan. De selec tie daarvan verloopt heel precies en is te vergelijken met een sollicita tieprocedure. Er wordt geïnfor meerd naar de laatste werkgever, contacten met justitie, de gezond V_. heidstoestand en het bezit van een rijbewijs. Vooral de eerste twee punten wegen zwaar. Bovendien wordt een beoordelingsrapport ge schreven. Eva: „Waterdicht is het natuurlijk nooit. Er is altijd een zeker risico aan verbonden. Toch zijn er slechts spo radisch klachten." Bij voorkeur wor den de homesitters geselecteerd uit de leeftijdsgroep boven de 45 jaar. „Dat zijn mensen, die niet meer in de kleine kinderen zitten. Verder stop pen steeds meer mensen vervroegd met werken of zijn arbeidsonge schikt verklaard, waardoor ze over veel vrije tijd beschikken. Onze op passers moeten liefst niet aan schoolvakanties gebonden zijn want we zijn er ook voor zakenmensen, die eens met hun echtgenoot weg wil len." Overigens zijn er op het mo ment ruim voldoende oppassers (150). De home sitter is verplicht van 20.00 uur tot 8.00 uur in de woning te zijn. Overdag kunnen 'gewoon' bood schappen worden gedaan. Het be langrijkste is dat het huis er be woond uitziet en er geregeld mensen lopen. In principe mogen er geen lo gés worden gevraagd, maar in over leg met de huiseigenaar kunnen daar vooraf afspraken over worden gemaakt. Behalve op het huis, pas sen de homesitters eventueel ook op kinderen en thuisgelaten huisdie ren. Eva: „Dit heeft tot voordeel, dat honden of poezen niet naar een duur asiel hoeven en in de vertrouwde omgeving kunnen blijven." Momen teel denken ze bij de Centrale in Voe- rendaal ook aan de opvang van be jaarden zoals inwonende ouders, wanneer deze door omstandigheden niet mee kunnen. In dat geval wordt wegens het persoonlijke karakter verzocht om vroegtijdig een aan vraag in te dienen. Daarvoor gelden meestal andere tarieven, die na overleg en afhankelijk van de te ver lenen zorg worden vastgesteld. Eva Bias gaat binnen enkele we ken zelf op vakantie. Dan komt haar dochter met een paar vrien dinnen in huis. „Het zal wel weer een aanslag op mijn voorraadkast betekenen. Dat vind ik natuurlijk geen probleem. Onze klanten den ken daar vaak anders over maar hoeven niet bang te zijn. De home sitter verzorgt zijn eigen eten en drinken en laat het huis weer schoon achter." De huiseigenaar moet voor de dien sten van de Home Sitter Centrale 17,50 gulden per dag betalen, daar van gaat een tientje naar de oppas. Voor een kind moet tien gulden, voor een hond vijf gulden en voor een poes een rijksdaalder extra be taald worden. Eva: „Voor de home sitter is het dus geen vet betaald baantje. Het gaat er meer om deze mensen eveneens een leuke vakan tie in een andere omgeving aan te bieden. Een flatje in Amsterdam wil je wel eens ruilen met het Zeeuwse platteland en omgekeerd." Marianne J. A. Stijnman Het nieuwe Oosterscheldeziekenhuis in Goes kenmerkt zich van buitenaf vooral door de kruisvormige bouw, met vertakkingen aan de vier poten van het kruis. (Van onze Haagse redacteur DEN HAAG - Gedeputeerde staten hebben de Reinigingsdienst Schou- wen-Duiveland in februari ten on rechte verplicht om licht vervuilde grond van bodemsaneringsprojecten op een stortplaats in Serooskerke (Sch) te deponeren. Het storten van dit afval brengt onevenredige schade toe aan het milieu en de zogenaamde acceptatieplicht is dan ook geschorst. Dit blijkt uit een uitspraak van de af deling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State. Deze heeft een beslissing genomen naar aanleiding van schorsingsverzoeken die de reini gingsdienst en de gemeente Wester- schouwen (waartoe Serooskerke be hoort) hadden ingediend. De reinigingsdienst beschikt al sinds 1983 over een vergunning ten behoeve van de hoofdzakelijk voor huisvuil en bedrijfsafval bestemde stortplaats. De via een aanvullend voorschrift door het dagelijks provinciebestuur opge legde plicht om ook chemisch afval te aanvaarden bracht hen in beweging, omdat zij meenden dat de aan de Hoosjesweg gelegen vuilnisbelt onge schikt is voor die afvalcategorie. De Raad van State is het daarmee eens. Gebleken is dat de stortplaats niet voldoet aan de eisen die tegen woordig aan dergelijke voorzieningen worden gesteld. Sterker: er is een 'reëel gevaar' dat het dumpen van het afval - onder meer afkomstig van bodemsa nering in Zierikzee - verontreiniging van het grondwater aan de Hoosjes weg tot gevolg heeft, een verontreini ging die nog versneld dreigt te worden door de getijdewerking van de nabijge legen Oosterschelde. In dat opzicht is de stortplaats 'zeer kwetsbaar' en het is dan ook 'ongewenst' dat het voor schrift van gs overeind blijft, aldus de uitspraak. De geschillenafdeling vindt dat in deze zaak 'aan het belang van de bescher ming van het milieu doorslaggevende betekenis toekomt'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 17