De Ruiter in de slag met KNVB Limburg tranendal voor wielrennen FC Utrecht verovert toch plaats in Europees voetbal PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Steffi Graf weigert half miljoen voor naaktfoto's Al vijf renners zeker van wk Raas kiest voor Nico Verhoeven MAANDAG 29 JUNI 1987 WESTBRABANDER EXCELLEERT Lichte paniek Beslissing Uitvinder Verzadiging Eenvoudiger WRANG AFSCHEID NOL DE RUITER Overzicht PZC 1 SPC Van der Poel geeft waar voor z'n geld De ontslagen trainer Nol de Ruiter van FC Utrecht ging zondagavond toch op de schouders. UTRECHT (ANP) - Nol de Ruiter gaat binnenkort met de KNVB in de slag om een aanstelling binnen het technische begeleidingsteam van de voetbalbond. De bij FC Utrecht ver trekkende De Ruiter heeft bij de KNVB gesolliciteerd naar de functie van hulptrainer. De vacature is ont staan na het vertrek van Dick Advo caat naar Haarlem. „Ik heb deze week een brief van de KNVB ontvangen, waarin stond dat er een gesprek zal volgen als bonds coach Rinus Michels terug is van zijn vakantie", zei De Ruiter. „Verder heb ik geen contacten met clubs. In Nederland zie ik geen mogelijkheden meer. Er waren contacten met enkele buitenlandse clubs, maar die heb ik afgebroken." LONDEN I SID/AFP) - Steffi Graf heeft een aanbieding van Penthouse afge slagen. Het 'mannenblad' heeft de 18- jarige Westduitse speelster een half miljoen marken geboden voor een se rie naaktfoto's. Graf heeft het aanbod verontwaardigd van de hand gedaan. „Het is waar, ik heb een aanbieding", zei Graf op een ijlings ingelaste pers conferentie. „Ik heb natuurlijk gewei gerd. Ik ben verbaasd dat iemand op het idee gekomen is mij te benaderen. Het is belachelijk en vreemd." GEULLE (ANP) - De sectie beroeps- rennen van de KNWU heeft zondag na afloop van de Nederlandse kampioen schappen in Geulle reeds vijf renners aangewezen voor de strijd om de we reldtitel in het Oostenrijkse Villach. Het zijn: Eric Breukink, Teun van Vliet, Steven Rooks en Johan van der Velde op grond van hun prestaties in het voorseizoen plus Adri van der Poel, de nieuwe Nederlandse titelhou der. De overige zeven renners van de prof formatie worden tijdens of na de Ron de van Frankrijk aangewezen in over leg met Peter Post, die dit jaar als ploegleider zal optreden. Joop Zoete melk heeft de sectie beroepsrennen la ten weten geen prijs meer te stellen op een selectie. De prijzenpot wordt ge vuld met een bedrag van minimaal 70.000 gulden. Door Peter de Jonge) GEULLE - Eindelijk heeft Adrie van der Poel dit jaar waar voor zijn geld geleverd. Het astro nomische bedrag waarvoor hij van ploeg verwisselde, hing de Westbrabander het hele voorsei zoen als een molensteen om de nek. Het leek hem te verhinderen uit het diepe dal te klimmen, waar hij in vertoefde. Tot hij gisteren in het Zuidlimburgse Geulle de Nederlandse kampioen strui veroverde, die zijn herstel van de laatste weken accentueerde. Terwijl het publiek de wanvertoning van het Nederlandse profpeloton geeuwend gadesloeg, maakte Van der Poel er een feestje van. Hij excelleerde als in zijn beste dagen. Verlost van de spanning, die hem van af de eerste wedstrijd in februari moet hebben gekweld. De miljoenenploeg van Jan Gisbers was in een negatieve spiraal terechtgekomen, waaraan slechts door succes een eind kon ko men. „Het probleem in de wielersport is datje wordt betaald voor prestaties die je een jaar eerder heb geleverd. En je kunt nooit garanderen dat je een jaar later hetzelfde zult doen. Toch ben ik altijd in mezelf blijven geloven", zei de ex-winnaar van de Ronde van Vlaanderen. „Ik heb elk jaar wel een uitschieter en hoewel het in de klassie kers niet goed ging, wist ik dat het niet in één keer weg kon zijn". De beslissing om toch de Tour de France te rijden, terwijl hij in zijn contract met PDM juist een clausule had laten opnemen dat hij die wed strijd kon laten schieten, duidde op een lichte paniek. De 28-jarige Van der Poel, zo werd gesuggereerd, moest na zijn slechte voorseizoen voor straf vier weken nablijven in het wielercir- cus van meneer Jacques Goddet. „Ik heb zelf de beslissing genomen", ver wierp de Brabander die suggestie. „Ook wel een beetje omdat ik vond dat ik wat goed te maken had, maar dat was niet de hoofdreden. Ze zouden me gewoon goed kunnen gebruiken voor de ploegentijdrit en de vlakke etappes". Tijdens de Ronde van Zweden hakte hij de knoop door. Toen hij eindelijk goed begon te rijden (twee ri to verwin ningen en het puntenklassement) be sefte hij dat drieënhalve week Ronde van Frankrijk tot een goed einde ge bracht moesten kunnen worden. „En of ik kampioen zou worden of niet heeft daarbij geen rol gespeeld". De ge dachte dat hij de titel zou pakken moet in de periode wel bij hem op zijn gekomen, hoewel zijn eerdere ervarin gen in Geulle weinig hoopgevend wa ren. Toch stond het scenario hem dit maal wel duidelijk voor ogen. Een vroege vlucht zou opnieuw tot succes leiden, wist hij tevoren. leveld en De Rooy het hoge tempo van Van der Poel in de beklimming van der Slingerberg te machtig. Solleveld („Ik had kramp en mocht toen van Raas niet meer op kop rijden") drong niet meer aan, De Rooy pas nadat Post hem daartoe had aangespoord. De Amstelvener had dat beter eerder in de wedstrijd kunnen doen. Hij had immers de „verkeerde" renners bij de kopgroep, want de uitstekend draai ende Erik Breukink en Peter Winnen misten de slag. Maar de uitvinder van het defensieve koersen weigerde con sequent zijn manschappen tot achter volging te dwingen. Toen de reactie van onder anderen Breukink er wel kwam, hadden de koplopers al een maximale voorsprong van bijna ne gen minuten opgebouwd, en dreigde heel even het peloton op een volle ron de achterstand te worden gereden, wat de schande compleet zou hebben gemaakt. Dat debacle werd ternauwernood voorkomen, maar het feit dat drie kwart van het 63 renners tellende ren- nersveld al ruim voor het einde uit de wedstrijd was genomen, er slechts zes tien werden geklasseerd waarvan er maar tien werkelijk de hele afstand (225 kilometer) aflegden vertelt ge noeg over de treurigheid die het pu bliek voorgeschoteld kreeg. De one- man-show van Van der Poel mag dan prachtig zijn geweest, wie een kaartje kocht met de gedachte een wervelende revue van begeesterde wielrenners te gaan bekijken, kwam er bekaaid van af. De uitslag van het Nederlands kampioen schap op de weg voor profs in Geulle is: 1. Adri van der Poel (Hoogerheide) 225,1 km in 5.41.04 (gem. 39,599 km/u), 2. Gerrit Solle veld (De Lier) op 2 minuten en 7 seconden, 3. Theo de Rooy (Spaubeek) 2.07, 4. Gert-Jan Theunisse (Kerkdriel) 3.49, 5. Twan Poels (Oeffeit) 3.49, 6. Hennie Kuiper (Putte) 5.52, 7. Peter Harings (Berg en Terblijt) 6.11, 8. Frans Maassen (Haelen) 6.58, 9. Martin Schalkers (Katwijk), 10. Marcel Arntz (Lo- bith) zelfde tijd als Maassen, 11. Jan Sie- mons (Zundert) op 1 ronde, 12. Erik Breu kink (Bergen op Zoom), 13. Steven Rooks (Castricum), 14. Patrick van Passel (Sluis kil), 15. John Bogers (Budel-Schoot), 16. Ad Wijnands (Eijsden) allen op 1 ronde. Er wa ren 63 deelnemers, de jury haalde 75 kilome ter voor het einde twee pelotons uit de strijd wegens te grote achterstand. Toen na zeventwintig kilometer elf renners aan de leiding kwamen was de beslissing gevallen. Met de hand op hun hart hadden de ploegleiders 's ochtends voor de start aan organisa tor Huub Engelen beloofd te proberen er iets moois van te maken. Hun ren ners hadden lak aan die belofte en aan de toeschouwers en blokkeerden de wedstrijd. Met drie renners van Jan Raas (Gerrit Solleveld, Twan Poels en Frans Maessen), drie van Peter Post (Theo de Rooy, Peter Harings en Jan van Wijk) en twee van Jan Gisbers (Adrie van der Poel en Gertjan Theu nisse) in de spits werd in de achter hoede onmiddellijk de strijd ge staakt. De getergde Hennie Kuiper, strijdbaar om te bewijzen dat hij w-e- 1 in de Tour de France-selectie van zijn ploeg thuishoorde en vanaf de eerste minuut in het offensief, sloeg de eerste omlopen een grote kloof, waarin de rest, inclusief Michel Schalkers en Marcel Arntz, meegin gen. „Ik wist wel dat Kuipertje iets zou on dernemen. Dus heb ik meteen zeer at tent gereden", analyseerde hij na af loop zijn triomf. Van der Poel was ver volgens de smaakmaker van de kop groep. Hij zorgde met zijn tempover snellingen voor een strenge selectie, waarvan eerst vijf man - onder wie Kui per - het slachtoffer werd. Later hal veerde hij de leidersgroep nog eens door Harings, Poels en Theunisse tot overgave te dwingen en drieentwintig kilometer voor het einde werd ook Sol- (Door Peter de Jonge GEULLE - Al negen jaar zit het natio naal wielerkampioenschap vastge klonken aan Limburg. Daar kan een selectief parkoers worden uitgezet en daar worden de echte kampioenen ge boren, motiveert de KNWU onophou delijk de slaafse volgzaamheid aan de organisatoren, die Geulle als vaste plaats kozen. Zolang de kruiwagens met guldens steeds keurig op tijd wor den leeggestort in het Uniebureau in Woerden, lijkt de wielerbond aan de leiband van het Limburgs kapitaal te blijven lopen. Maar nu het heuvel land voor het derde achtereenvolgen de jaar een tranendal voor de wieler sport is geworden, gaan er in die krin gen toch ook stemmen op de blik eens te verruimen. 'Dat Zuid-Limburg geen garantie biedt op een grootse kampioen bleek vorig jaar met Jos Lammertink. Dat het al lerminst borg staat voor een boeiende wedstrijd is nu ook bekend. „Ik wil Geulle niet meteen de nek omdraai en", zei KNWU-voorzitter Piet van der Molen gisteren terwijl de profs plicht matig hun rondjes om de kerk circel- den, „maar ik zou toch het liefst eens een keer een andere locatie voor het kampioenschap zien". Dit weekeinde liep de vierjarige over eenkomst af met Prof Wieier Promo tion, de organisator van de titelstrijd, en binnenkort hoopt men een nieuw contract af te sluiten. Voor meer geld dan de 198.000 gulden (inclusief btw) die dit jaar op tafel moest worden ge bracht, al willen de Limburgers niet veel verder gaan. Waarschijnlijk zal de tandem Prof Wieier Promotion- KNWU de komende jaren nog wel in tact blijven, want de open inschrij ving op de titelstrijd is al geruime tijd geleden geruisloos onder de tafel ge moffeld. Toch wil een nieuwe overeenkomst niet zeggen dat de titelstrijd ook in 1988 weer in Geulle zal plaatsvinden. Zelfs Huub Engelen, de organisator van de titelstrijd, begint in te zien dat er een verzadigingspunt is bereikt. „We hadden ons voorgenomen om na het tien jaar in Geulle, volgend jaar dus, eens ergens anders naar toe te gaan. Gevoelsmatig zeg ik nu: dat zou best eens een jaar eerder kunnen ge beuren". Het probleem is dat er weinig geschik te parkoersen zijn in Nederland. Piet van der Molen: „De Posbank leent er zich voor, of een parkoers bij Nijme gen. Plus vier of vijf andere plaatsen in Limburg. Het zou best eens bekeken kunnen worden. Maar het uitgangs punt moet zijn dat er een goed sportief verloop is en de organisatie deugdelijk is". Van der Molen zal zijn oordeel la ten afhangen van het advies dat de commissie beroepsrennen en de wie lersportcommissie geven. Als het aan het hoogste technische col lege van de bond ligt blijft Geulle de vaste standplaats, zegt Joop Atsma de voorzitter van dat gezelschap. De Fries baseerde die houding op het sprankelende kampioenschap van za terdag bij de amateurs en vergat ge makshalve maar even de wanverto ning van de profs, dat het absolute hoofdnummer had moeten zijn. „Dit parkoers is selectief en de renners be palen hoe een wedstrijd verloopt", stelde hij. Kampioen Adrie van der Poel ver schilde grondig van mening van de praeses van sportcommissie. „Dit is een heel moeilijk parkoers. Het is zwaar en daarom bijna onmogelijk om de schade te herstellen als je de slag hebt gemist. Je hebt dan eigenlijk geen reden meer om te achtervolgen", aldus de Brabander, die daarmee pleitte voor een eenvoudiger par koers. Op het risico af dat daar een middelmatige renner kampioen wordt, is dat een grotere garantie op een aantrekkelijke wedstrijd. Slech ter dan zondag in Geulle kan in elk ge val moeilijk, want de profkoers daar werd nu een droevige replica van de processie, die de pastoor vanwege het kampioenschap met tegenzin had moeten afgelasten. Met hem zeiden de wielerliefhebbers dit weekeinde een schietgebedje dat de renners hem vol gend jaar in Geulle niet opnieuw in de wielen rijden... Laurent Fignon tekent zondagmorgen de startlijst voor het kampioenschap van Frankrijk op de weg in Lugny. LUGNY (AFP) - Laurent Fignon, tweevoudig winnaar van de Ronde van Frankrijk, is op doping betrapt in de Grote Prijs van Wallonië, die de Frans man op 28 mei won. Bij de controle werd in zijn bloed amfetamine aangetrof fen. De conta-expertise was ook positief. Ploegleider Cyrille Guimard maakte dit zondag in Lugny bekend. Fignon verklaarde na het bekend wor den van het nieuws, dat hij zich van geen kwaad bewust was. „Ik heb een schoon geweten. Ik ben onschuldig. Ik concentreer me gewoon op de Franse titelstrijd." Ploegleider Guimard heeft om een nieuw onderzoek gevraagd. „Ik kan niet zeggen of er fouten gemaakt zijn. De nieuwe controle moet dat uit wijzen." Het vertrek van Fignon in de Ronde van Frankrijk, die woensdag in West- Berlijn begint, komt niet in gevaar. Het is de eerste keer dat de Fransman bij een dopinggeval betrokken is. Nor maal volgt dan een voorwaardelijke schorsing van een maand en een boete van 1300 gulden. Daarnaast wordt de renner in de uitslag teruggezet naar de laatste plaats. De overwinning gaat nu naar Pascal Poisson, een ploeggenoot van Fignon. Adrie van der Poel heeft het geklaard. In een solo is hij naar de Nederlandse titel gereden. GEULLE (GPD) Jan Raas heeft Nico Verhoeven aangewezen als negende renner voor de Ronde van Frankrijk. Voor Verhoeven wordt het zijn de buut in de Tour de France. Na het Ne derlands kampioenschap bepaalde Raas zijn keus. Twan Poels viel af. „Een moeilijke keus", aldus de Zeeuw, „omdat Poels een goed kam pioenschap reed. Toch heb ik de voor keur gegeven aan Verhoeven". Er was nog één plaats open in het ne gental van Raas. Eerder waren Rolf Gölz, Luc Roosen, Ludo Peeters, Ger rit Solleveld, Maarten Ducrot, Gert Ja- kobs, Jean-Paul van Poppel en Jelle Nijdam aangewezen voor de Tour de France. Raas had moeite met de laat ste beslissing. „Ik had gehoord, dat el ke ploeg toch met tien renners zou mo gen starten, omdat een Italiaanse for matie zich zou terugtrekken. Nu dat niet zo is, moet Poels helaas thuisblij ven." Dit keer duurde voorsprong nog geen twee minuten. Raymond Smeets reageerde alert bij een hoek schop van Blattler: 2-2. De tegenslag deerde de ploeg uit de Domstad geenszins. Nadat Utrecht in de twee de helft vernam dat WV bij FC Twente een voorsprong had geno men, veerden de spelers op. Van der Waart en Willaarts zweepten hun medespelers op in de richting van het Limburgse doel. Het succes volg de snel. Pattinama behield het over zicht toen doelman Nederburgh de bal voor zijn voeten stompte. Hij speelde de vrij staande Willaarts aan, die zijn klasse nogmaals toonde door Nederburgh uit te spelen en de bal voor de derde keer in het Roda- doel te jagen. UTRECHT (ANP) - Met gemengde gevoelens stortte FC Utrecht-trai ner Nol de Ruiter zich zondagavond in het feestgewoel na de overwin ning (4-2) van zijn ploeg op Roda JC. De club, waar hij drie jaar trainer was, veroverde via de nacompetitie een plaats in het UEFA-bekertoer- nooi, maar door de slechte seizoen start kan De Ruiter uit de Domstad vertrekken. Onder druk van de sponsor maakte FC Utrecht al in de cember bekend met Han Berger ver der te gaan. Met een hoofdprijs aan het einde van het bewogen seizoen nam de trainer revanche op de zwartkijkers. „Ik ga met een opgeheven hoofd de poort uit. Ze kunnen me niets verwij ten. Maar op deze manier vertrekken is niet echt leuk", reageerde De Rui ter zijn onvrede met de situatie af. Onder zijn leiding toonde de Utrecht se ploeg eindelijk weer het karakter dat onder Barry Hughes, zijn voor ganger, was verdwenen^ De Ruiter deed aan het begin van dit seizoen een gouden greep. Eric Wil laarts, afkomstig van vierdeklasser Woudenberg kreeg zijn kans in de hoofdmacht. Tegen Roda was de naar Mönchen-Gladbach vertrek kende spits opnieuw vele marken waard. Willaarts, woensdag tegen VVV goed voor drie treffers, maakte dezelfde serie tegen de tweede Lim burgse vertegenwoordiger in de na- competitie. „Ik heb geen spijt van mijn beslis sing. Ik heb mijn geld bij FC Utrecht opgebracht. Volgend seizoen speel ik ook Europees voetbal, misschien wel tegen mijn oude club", aldus de fees tende aanvaller, die door een blessu re van zijn Britse clubgenoot Young een applauswissel mis liep. Willaarts startte zijn trilogie in de ze vende minuut. Verrips zette aan de rechterkant door. Willaarts ontving de bal, draaide weg van zijn tegen stander Hanssen en scoorde be heerst. Het bijna uitverkochte sta dion trilde zo mogelijk harder dan bij Prince. De gelijkmaker van Blattler, zeven minuten later, maakte een kortstondig einde aan de feeststem ming, want binnen driehonderd se conden stond Utrecht weer voor. Door opnieuw Willaarts. De lange spits onderschepte de bal uit een schot van Young, zette Trost op het verkeerde been en maakte zijn twee de doelpunt. Bij Roda ging het vlammetje op dat moment uit. Voor Rob Baan echter nog geen reden verse spelers in te zet ten. Pas nadat Fraser de wedstrijd 25 minuten voor het einde besliste, rea geerde de coach. Jans en Huub Smeets mochten de laatste achttien minuten proberen de felheid in de ploeg terug te brengen. Overigens zonder resultaat. Op de tribunes was het feest toen al in volle gang. VVV had in Enschede FC Twente op ach terstand gezet, zodat de Utrechters op 9 juli naar Zürich vertrekken om de loting voor UEFA-toemooi bij te wonen. FC Utrecht-Roda JC 4-2 (2-2). 7. Willaarts 1-0. 14. Blattler 1-1. 19. Willaarts 2-1. 21. Raymond Smeets 2-2. 58. Willaarts 3-2. 65. Fraser 4-2. ScheidsrechterThomas. Toe schouwers: 18.000. Gele kaart: Kruys en Fraser IFC Utrecht), Suvrijn en Brandts iRoda JC).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 9