I PZC i ^zeeland: Die meneer van WVC zei dat hij geen theater had gezien Olievervuiling aan Vlissingse Bermweg wordt weggepompt IMjilHMI alöianak IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN L__ Duitse tanker vastgelopen voor Terneuzen B en W van Middelburg willen WOV ten westen Terneuzen HERMAN BAKKER ZAKT VOOR REGIE-EXAMEN Middelburg geeft geen subsidie aan Mooie Moeite Onderdelen molen De Hoop naar beneden gevallen Paard slaat op hol: man breekt been Boot uit Otheense Kreek gestolen Bromfietser gewond bij aanrijding Peperdure handleiding uit auto gestolen WATERSTAAT AKKOORD Rijst Mannen TERNEUZEN - Een 18-jarige inwoonster van Terneuzen is zaterdag overdag onder bedreiging van een dolkmes ver kracht in de bosschages achter het hoofdveld van VV-Ter- neuzen in het Zuidersportpark. De dader ging er daarna vandoor met haar fiets, haar bood schappentas en al haar kleding. Het betreft een man van vijfentwintig a dertig jaar. gezet, 1,70 tot 1,75 meter lang. met halflang, blond-rossig onverzorgd haar, gekleed in een oude spijkerbroek en een donker jack. De flets is later teruggevonden in de Bastionstraat, nabij de Axelsedam in Terneuzen. De man wachtte het meisje rond kwart over twaalf 's mid dags op bij de doorsteek tussen het fietspad van de Guido Gezellestraat en de Herman Heijermansstraat. Onder be dreiging van een mes stapte hij op de bagagedrager en dwong het meisje via de Frederik van Eedenstraat en langs de vijver tot achterop het voetbalterrein te fietsen. De ge meentepolitie van Terneuzen is op zoek naar mensen die hiervan getuige zijn geweest. De fiets is er een van het mo del 'opoe-fiets', met zwarte kleuren. Het meisje droeg een witte boodschappentas met daarop in de rode letters 'Trendhoppers'. Wie iets gezien heeft wordt verzocht con tact op te nemen met de politie, telefoon 01150-94444. 'Positieve Actie' in ziekenhuizen TERNEUZEN - Vrouwelijke werknemers in Zeeuws-Vlaamse ziekenhuizen willen meer be kendheid geven aan de 'Positieve Actie-plannen' van de AbvaKabo. Met deze actie wil de vak organisatie bereiken, dat er een actief beleid gevoerd wordt om gelijke kansen voor vrouwen en mannen te realiseren. Onder het motto 'Emancipatie in het Ziekenhuis' werden afgelopen zaterdag tijdens een studiedag in het vrouwengezondheidscentrum Katelijne in Terneuzen de positieve actie-plannen voor de regionale ziekenhuizen voorgesteld. Ter gelegenheid van de opening van het weer bewoonde kasteel Ter Hooge in Middelburg onthulde commissaris van de koningin dr C. Boertien een gedeeltelijk gerestaureerd schilderij, daarbij geassisteerd door één van de bewoonsters, mevrouw Sobels-Van Lynden lrechts). MIDDELBURG - Met de onthulling van een half geres taureerd schilderij opende commissaris der koningin dr C. Boertien zaterdag het weer bewoonde kasteel Ter Hooge aan de Koudekerkseweg in Middelburg. Hel schilderij, dat het kasteel voorstelt in de zeventiende eeuw, is van een onbekende schilder. Het wordt geres taureerd door Leo Marchant uit Dordrecht, die het na de officiële plechtigheid weer mee nam om zijn werk af te maken. Boertien zei gelukkig te zijn dat Ter Hooge weer een be stemming heeft. „Dat was wel nodig na vele jaren van instabiliteit". Hij doelde daarmee op de diverse 't>ewo- ners' die het kasteel de afgelopen tijden heeft gehad, zo als de Duitsers in de Tweede Wereldoorlog, een ver pleeghuis en een hotel. Ter Hooge is verdeeld in vier ap partementen, die nu bewoond worden door de echtpa ren A. J. de Haes-Voorbeijtel Cannenburg. J. Roos-Mul ler, C. J. Soeters-van Foreest en F. H. Sobels-van Lyn den. Het kasteel is eigendom van de Lynden-Ter Hooge Stichting. De voorzitter van de Stichting. R. W. Graaf van Lynden. bedankte in zijn openingswoord de instanties die het behoud van het kasteel mogelijk maakten, zoals Monu mentenzorg, monumentenwacht, provincie Zeeland en gemeente Middelburg. Boertien vond dat meer buiten plaatsen op de manier zoals met Ter Hooge is gebeurd, moeten worden opgeknapt en behouden. Het architec tonische werk in het Middelburgse kasteel werd ver richt door ir M. P. Schutte uit Leiden en het opknap- werk was in handen van aannemersbedrijf Geschiere- Wattel uit Middelburg. De architect kreeg als dank een schilderij van het kas teel, gemaakt door Nenad Karpov uit Amsterdam. Van Karpov is een kleine expositie in het kasteel met vijftien werken die hij de laatste drie maanden maakte. De ten toonstelling van aquarellen is vandaag nog te bekijken tussen tien en zes uur, maar is alleen toegankelijk voor genodigden. Sofieke Bootsgezel (links) en Marjon Sarneel in een scène uitJenny in de boomgaard'. VLISSINGEN De 240 ton dieselolie die in oktober 1986 een stuk grond aan de Oostelijke Bermweg vlakbij het Vlis singse woonwagenkampheeft vervuild, wordt wegge pompt. Provinciale waterstaat is akkoord gegaan met het voorstel van de NV Haven van Vlissingen. De olie stroomde uit een lekke opslagtank van de Olie Terminal Vlissingen. Dit is een dochteronderneming van de NV Haven. In eerste instantie wilde waterstaat zijn goekeuring onthouden aan de wegpomp-methode. Deze zou ertoe kunnen leiden dat de vervuiling zich alleen maar verder uitspreidde. De overheidsinstantie heeft dit stand punt nu herzien. Ir G. J. van Overloop van provinciale waterstaat: „In het verleden hebben we niet altijd goede resultaten met deze methode geboekt. Het ging daarbij echter altijd om verontreinigingen van kleigronden". De lekkage van de OTV-tank heeft een zandgrondgebied besmet. Provinciale waterstaat verwacht dat de wegpomp- methode bij deze grondsoort wel suc ces zal hebben. De vervuiling werd in april van dit jaar ontdekt toen olie in een nabijgelegen sloot aan de oppervlakte kwam drij ven. De NV Haven bekende dat het spul afkomstig was uit een van haar opslagtanks. Ze kreeg opdracht een grondsaneringsplan op te stellen. Dit plan omvat drie fasen: In de verontreinigde grond op het terrein van de Olie Terminal Vlissingen wordt een drainagesysteem aangelegd waar door de olie kan worden weggezogen. De vervuiling in de dijk naast het ter rein van OTV wordt weggepompt. Tenslotte wordt in de afvoerpijp van OTV naar de sloot aan de Oostelijke Bermweg een oliescheider aange bracht. Hiermee voorkomt men dat er opnieuw olie in de sloot loopt. Volgens waterstaat-woordvoerder Van Overloop beslaat de vervuiling in totaal een gebied van zeshonderd vier kante meter.Directeur A. J. Oreel van de NV Haven wil niet ingaan op de vraag hoeveel de reinigingsoperatie gaat kosten. Het openbaar ministerie heeft een on derzoek ingesteld naar de olielekkage. De NV Haven heeft in oktober de ver vuiling niet gemeld. Ze was hiertoe wel verplicht. Het is nog niet bekend of het openbaar ministerie tot vervolging overgaat. MIDDELBURG - B en w van Middel burg zien niets in het geven van een subsidie van f3500,- voor een dagje kunstkaravaan in Middelburg. Zoals bekend trekt deze karavaan in augus tus en september door Zeeland. Zeeuwse kunstenaars verlenen gratis hun medewerking. De opbrengst is be stemd voor het (tijdelijk) opgeheven culturele tijdschrift 'Mooie Moeite'. De kunstkaravaan heeft bij de provincie een subsidie aangevraagd van 38 mil le. De ongeveer twintig deelneemsters pleitten voor een structurele verbete ring van de situatie in de Zeeuws- Vlaamse ziekenhuizen. De studiedag was georganiseerd door een aantal verpleegkundigen uit de ziekenhuizen in Terneuzen en Hulst, Vrouw en Werk Zeeland en het Vrouwengezondheids centrum Katelijne. Verschillende spreeksters van de belangenvereni ging voor verpleegkundigen en verzor genden 'Het Beterschap', de Christelij ke Federatie Overheidspersoneel (CFO) en de Abva/Kabo riepen de vrouwelijke werknemers op tot posi tieve actie. Volgens Joke Storm van Het Beter schap is de laatste j aren de werklast in de ziekenhuizen en verpleeghuizen enorm gestegen door flinke bezuini gingen en tegelijkertijd een afname van het personeel in deze sector van de gezondheidszorg. „De werklast in de ziekenhuizen is bijzonder groot. De ontwikkeling van het aantal arbeids plaatsen is sterk achtergebleven bij de ramingen van de overheid. Na 1982 is er fors bezuinigd, zijn de kosten niette min toegenomen en wordt er door de verpleegkundigen veel meer werk dan vroeger verricht". De spreekster van de belangenvereniging wees er verder op dat van de werkende vrouwen in de ziekenhuizen en verpleeghuizen slechts tien procent bij een bond of be langenvereniging is aangesloten. Zij benadrukte het belang van de positie ve actie-plannen van de bonden die voor verandering moeten zorgen. „Po- MIDDELBURG - Van de molen De Hoop aan het Vlissings Bolwerk in Middelburg is zaterdagavond om kwart voor acht een deel van de stuur- en reminrichting naar beneden geval len. Dit onderdeel van de molen be vindt zich boven in de molenkap. De brokstukken lieten los door verrot ting. Zoals bekend verkeert De Hoop al lange tijd in zeer slechte staat. De gemeente Middelburg heeft het terrein rond de molen afgesloten en bekijkt deze week wat er aan de molen gedaan kan worden om verder instorten tegen te gaan. MIDDELBURG - De 61-jarige G. K. uit Middelburg heeft zaterdagmiddag een been gebroken op de Laan der Ver enigde Naties in zijn woonplaats. K. zat op de bok van een karretje dat door een paard werd getrokken. Het paard sloeg plotseling op hol, waarschijnlijk doordat het schrok van een passeren de vrachtwagen. K. kreeg het dier wel weer in bedwang maar daarbij werd hij door het paard tegen zijn been ge schopt. De man werd naar het zieken huis in Vlissingen gebracht. De spannende dag was einde lijk aangebroken. De kleuter juf ging trouwen. De kleuters zouden de hele middag feest vieren. Het begon allemaal bij de kerk waar de kinderen een erehaag zouden vormen voor het bruidspaar. Dat moest een ver rassing blijven, wat niet hele maal lukte omdat de kinderen achterin de kerk te horen wa ren. Zoals de traditie wil, moest het bruidspaar op een regen van rijstkorrels vergast worden, om ze een vruchtbare toekomst toe te wensen. Een van de kleu ters, de uk, die het dichtst bij de kerkdeur stond, zat een beetje in zijn maag met het bakje rijst. Tot zijn grote geluk kwam net op dat moment zijn kleuterjuf de kerk uit, die het verlossende antwoord op zijn brandende vraag kon geven. „Juffrouw, wanneer moet ik nou met de nasi gooien?" sitieve actie betekent een geheel van maatregelen waardoor vrouwen niet alleen in theorie gelijke rechten en kansen hebben, maar deze ook daad werkelijk krijgen. Als je vanuit ongelij ke situaties gelijk behandelt, blijft de ongelijkheid in stand". Volgens haar moet er veel aan de hui dige situatie veranderen. „Nog steeds zien we dat vrouwen hun terrein te makkelijk afstaan aan mannen. En mannelijke verpleegkundigen heb ben meer kansen dan vrouwelijke voor een betere carrièreplanning. Er zijn steeds meer verpleegkundigen die geen directeur worden, maar uit eindelijk met de functie van hoofd te vreden moeten zijn". AXEL - Het landelijk examen ter af sluiting van de regie-cursus die Her man Bakker uit Aardenburg de afge lopen drie jaar volgde bij het Zeeuws Centrum voor Amateurto neel (ZCA), is toch wat anders verlo pen dan hij zich had voorgesteld. Toen zaterdagavond zijn voorstel ling 'Twee vrouwen' (van de Vlaam se schrijver Rudy Geldhof) in De Halle in Axel achter de rug was, zag hij de confrontatie van de volgende ochtend met de jury nog vol vertrou wen tegemoed. Maar dat pakte an ders uit. „Ik ben gezakt", klonk het zondagmiddag met nauw verholen teleurstelling, „Op grond van het feit dat hij, zoals de meneer van WVC het uitdrukte, geen theater had gezien. De mensen uit Holland die mij moesten jureren, hebben het stuk zowel qua inhoud, als spel, als visie van de regisseur compleet de grond in geboord en niets van mij heel gelaten". En dat komt hard aan na een half jaar intensief werken met de twee amateur-actrices Tilly de Schepper uit Biervliet en Emmy van Hijfte uit Sluis, die de drie-jarige spel-oplei- ding van het ZCA volgden. „Er werd blijkbaar van mij verwacht dat ik, om mijn hachje te redden, mij zou verdedigen over de ruggen van mijn beide actrices heen met allerlei uit- 7" De deelneemsters aan de studiedag werkten in een aantal workshops de thema's met betrekking tot emancipa tie in het ziekenhuis verder uit. Kinde ropvang en ouderschapsverlof, deel tijdarbeid en carrièreplanning kwa men op deze manier uitvoerig aan bod. Nel Florusse een van de organisatoren concludeerde na afloop dat de studie dag zeer geslaagd was. „Wij willen nu met een groep van vijf vrouwen verder werken aan de gelijke behandeling van vrouwen in de ziekenhuizen. Onze eerste doelstelling is het verkrijgen van een kindercrèche in het nieuwe ziekenhuis. De dag heeft aangetoond dat wij niet alleen staan. Je eigen moti vatie wordt in ieder geval gestimu leerd als je weet dat er nog meer vrou wen in je omgeving zijn die ook voor verandering willen vechten". vluchten, maar daar voelde ik niets voor. Ik ga ook niet aan een schilder vragen welk soort verf hij gebruikt. Ik kijk naar zijn schilderij en beoor deel dat. Die meneer van WVC zei let terlijk: ik heb twee dames bezig ge zien die een hele lap tekst opzeiden, maar ik heb nergens spel gezien. Dat zijn keiharde uitspraken. En ik weet dat het niet waar is. Hij zei: ik zag geen van beide actrices vechten met hun rol. Nou ja, tegen dergelijke op merkingen wens ik mij niet meer te verdedigen", was de niet geheel van verontwaardiging ontblote reactie van Herman Bakker, die dan ook om een uitgebreide schriftelijke motiva tie voor zijn afwijzing heeft verzocht. „Ik ben de laatste die roept dat er geen dingen fout gingen", vervolgde de regisseur, die met name bij de de corwisselingen met de nodige techni sche problemen te kampen had, „Het was niet perfect, maar het was een moedige poging van drie amateurs. Ik zit met een bepaald soort spelers materiaal en daar probeer je uit te halen wat er in zit. Ik vind het 't erg ste voor mijn leraar AdvanNoort.die dag en nacht voor de amateurs in Zeeland klaar staat". „Ik heb mij niet verveeld", oordeel de provinciaal toneeladviseur Van Noort. Zo werd de voorstelling ook -) ontvangen door het publiek in de goed bezette zaal van De Halle. „Ik ben de dwarsligger in de jury, in die zin, dat ik vind dat hij het wel ge haald heeft. Ik ben er van overtuigd dat het allemaal beter kan, maar voor mij is het in elk geval een 6 of een 7. Hij heeft technische tegenslag gehad, één van de actrices maakte een lelijke val achter de schermen, hij heeft niet kunnen repeteren in De Halle en heeft niet de steun van een vereniging achter zich. De anderen vonden dat het resultaat te weinig verschilt van een normale amateur voorstelling, maar ik vond de reper toirekeuze al afwijken van het gang bare. Nu is er teveel gekeken naar wat er uitgekomen is en te weinig naar wat hij gedaan heeft, maar dat is mijn privé-opvatting". Naast de provinciale toneeladvi seurs Ad van Noort en Willem Huij- breghs bestond de jury uit Arend van de Wall Bake uit Haarlem namens de inspectie van WVC en Diane Nijwei- de uit Utrecht namens het Neder lands Centrum voor Amateurtoneel (NCA). De meerderheid vond de voorstelling van 'Twee vrouwen' niet voldoen aan de landelijke normen. Na bijna een uur in conclaaf te zijn geweest kwam men tot de conclusie dat Herman Bakker niet als tweede Zeeuw (na Margreet de Groot uit Breskens) in aanmerking komt voor het landelijk diploma. „Het was mis schien geen 8. maar zondagmorgen heb ik een 2 of zoiets gekregen", ver zuchtte de kandidaat, „Ik ga er van uit dat men integer te werk is gegaan, nou, daar leg ik mij dan bij neer en ga over tot de orde van de dag en dat is mijn grote hobby: toneel. Die pakken ze mij lekker toch niet af'. Hij wordt overigens in de gelegenheid gesteld om herexamen te doen, maar voor dat hij daar ja of nee op zegt, wil hij eerst afstand genomen hebben van de gebeurtenissen van de laatste da gen. „Ik zie hem wel terugkomen verzekerde Ad van Noort. De spel- en regiecursus van het ZCA werd zaterdagavond in De Halle be sloten met twee stukken. Voordat 'Twee vrouwen' aan de beurt kwam. speelden Marjon Sarneel en Sofieke Bootsgezel uit Terneuzen en Harry Kleuskens en Joep van Sterkenburg uit Axel de eenakter Jenny in de boomgaard' van Charles Thomas in de regie van Ad van Noort. Evenals de twee speelsters in 'Twee vrouwen' zullen Marjon en Harry Sofieke deed mee als invalster en Joep had maar een heel klein rolletje) binnenkort horen of hun spel voldoende was om in aanmerking te komen voor het provinciaal certificaat. TERNEUZEN - In het afgelopen week einde is een boot gestolen uit het ha ventje van de Otheense Kreek. Het vaartuig, een visserssloep van het merk Pioneer, behoorde toe aan J. V. uit Terneuzen. De boot. gedoopt met de naam 'Anginita', heeft een waarde van 6500 gulden. TERNEUZEN - De bromfietser C. J. uit Biervliet is zaterdagmorgen ge wond geraakt bij een botsing op de Terneuzensestraat, ter hoogte van de Otheense Kreek. Op het moment dat hij de Kraag pas seerde reed de automobilist C. A. uit Hulst het parkeerterrein af zonder voorrang te verlenen aan de bromfiet ser. J. liep een gekneusde enkel op en moest zich onder doktersbehandeling laten stellen. Later die middag deed zich een bot sing voor tussen de fietser R. M. uit Terneuzen en de bromfietser M. A. uit Lokeren (B). A. reed in de verkeerde richting op het fietspad langs de Gui do Gezellestraat en bij de botsing kwam M. ten val. Als gevolg daarvan brak hij een botje van zijn hand. TERNEUZEN - De Duitse binnen- vaarttanker Arminia (1185 ton) die met een lading benzine op weg was van de Sloehaven naar Duisburg is zon dagmorgen vastgelopen voor Terneu zen. Vermoedelijk als gevolg van de dichte mist raakte het uit de koers en kwam om half zes vast te zitten op de Everingen. De Waesland van Willem Muller BV en de Multratug 4 van Multraship BV hebben het schip bijna een uur later vlotgetrokken. Gevreesd werd dat het schip, met ruim 1000 ton benzine, zou plooien. Maar voor zover bekend heeft de Arminia geen averij opgelopen. Het schip vervolgde daarna zijn weg naar West-Duitsland. RENESSE - Uit een geparkeerde auto bij hotel de Zeeuwse Stromen in Re- nesse is zaterdag de bij de auto beho rende handleiding gestolen. Dat levert de Engelse eigenaar mr C. een schade post op van maar liefst 30.000 gulden. C. had dan ook niet minder in Renesse geparkeerd staan dan een Rolls Roy- ce. De handleiding, gecalligrafeerd in een blauwe band met zilveren opdruk, is uniek en hoort bij de auto. De dieven namen ook een tas met maatkleding 'uit de auto mee. Het Middelburgse college heeft bere kend dat de gemeentelijke bijdrage een rechtstreekse subsidie zou beteke nen aan 'Mooie Moeite'. B en w vinden dat de instandhouding van het tijd schrift geen gemeentelijke aangele genheid is en wijzen daarom het subsi dieverzoek van de hand. De kwestie komt aan de orde in de vergadering van de commissie culturele zaken, die wordt gehouden op donderdag 2 juli. aanvang 15.45 uur in de maquetteka mer van het stadhuis. MIDDELBURG - Als de Westerschel- de-Oververbinding (WOV) wordt aan gelegd, dan kiezen burgemeester en wethouders van Middelburg voor een tracé ten westen van Terneuzen. Daarbij zijn het optimale gebruik van het bestaande wegenstelsel en het ont zien van de landschappelijke waarden, 'dominante randvoorwaarden'. Dat schrijft 'Middelburg' aan het college van gedeputeerde staten. B en w vra gen gs zich te concentreren op de westelijke tracé's. met name op dat ten westen van Terneuzen. maar mocht er voor een andere route wor den gekozen dan moet er -volgens b en w- een volwaardige veerdienst tussen Vlissingen en Breskens in stand wor den gehouden. Het Middelburgse college vindt een noord-zuid-verbinding door Zeeland, 'zo goed als uitgesloten'. „Een WOV met een geheel nieuw wegenstelsel dwars door het waardevolle poelge- bied van Zuid-Beveland. is een niet na te streven doelstelling", zo menen b en w van de Zeeuwse hoofdstad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 5