Ontploffing in Beieren doodt drie Amerikaanse soldaten Griekenland dreigt bases VS te sluiten Openheid in staat en kérk Opvolger president in Zuid-Korea geeft op Rijn weer open de PZC vandaag PZC/ bBMPR EVEN NAAR JAC. HERMANS TARTAAR PERZIKEN Mini-prus&Mam-keus r REACTIE OP BESCHULDIGING Unieke vondst werk van Herman Hesse Borodin vrij Prins Bernhard 76 Spanning tussen Joegoslavië en Albanië loopt op Vlootdagen trokken 140.000 bezoekers Eindelijk zomer 230e jaargang no. 150 Maandag 29 juni 1987 Golfoorlog Vrouwenactie Van der Poel Nol de Ruiter Boris Becker Patrick Braam GEEN RESULTAAT BRUSSEL BRUSSEL De Europese topconferentie, die vanmiddag in Brussel begint, zal geen oplossing brengen voor de grote finan ciële problemen van de Europese Gemeenschap. Zondag werd duidelijk dat de elf regeringsleiders en het Franse staatshoofd de belangrijkste kwesties voor zich uit zullen schuiven. Zo zullen de monetaire problemen in hun EG-bijdrage, nu nog 1,4 procent Somber REGERING KONDIGT HERVORMINGEN AAN Twijfels schaal ca. 1 kilo Elke vrijdag in de PZC/Vrijdagkrant Prachtig weer met zon. De tempera tuur stijgt tot circa 27 graden. Zwakke zuidenwind. Vanmiddag aan het strand zeewind en wat afkoeling. De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren, adv.afd. 01184-84000. HOHENFELS (AP) - Bij een explosie op een Amerikaans militair oefenter rein in West-Duitsland zijn zondag drie Amerikaanse soldaten om het le ven gekomen en tenminste 12 anderen gewond geraakt. In een verklaring van het 5de Leger korps in Frankfurt werd gezegd dat een dynamietlading door onbekende oorzaak is ontploft. Dergelijke ladin gen worden gebruikt om gaten in de grond te slaan. Een onderzoek naar de oorzaak had zondag nog geen resul taat opgeleverd. Twee militairen waren op slag dood en de derde overleed kort na aankomst in een ziekenhuis in de omgeving. In de verklaring werd niet nader uitgeweid over het soort oefening en de aard van het ongeluk. Een woordvoerder van Erlangens Uni versiteitsziekenhuis, bij Neurenberg, verklaarde dat daar vier Amerikanen waren opgenomen met „zeer ernstige verwondingen". Enkelen verloren le dematen en anderen liepen ernstige verwondingen aan de ogen op. De politie zei dat de ontploffing zich voordeed op een oefenterrein in Ho- henfels, 60 kilometer ten zuidoosten van Neurenberg. De politie van de staat Beieren ver klaarde dat het ongeluk zich niet te wijten was aan „een chemische of een nucleaire explosie" en zei dat er geen gevaar voor de plaatselijke bevolking bestond. Het is het ernstigste ongeluk bij het Amerikaanse leger in West- Duitsland sinds 11 januari 1985 een on geladen Pershing-2 raket vlam vatte, waardoor drie soldaten de dood von den en 16 anderen gewond raakten. HOHENFELS - Na de'explosie werd de basis hermetisch afgesloten voor jour nalisten en andere burgerbezoekers. ATHENE (REUTER/DPA) De Griekse premier Papandreou heeft zondag gedreigd de militaire bases van de VS te sluiten, wanneer Was hington beschuldigingen over contac ten van Athene met Arabische terro risten niet intrekt. De Amerikaanse ambassadeur in Griekenland, Robert Keeley. is de boosdoener in deze rel die een nieuwe terugslag betekent voor de toch al moeizame Grieks-Amerikaanse be trekkingen. Hij verklaarde dat Athene het op een akkoordje heeft gegooid met de terreurgroep van Abu Nidal om Bij een Iraanse aanval op twee Europese supertankers zijn in drie zeelui gewond geraakt. PAGINA 3 De vrouwelijke werknemers van de Zeeuws-Vlaamse zie kenhuizen treden voor het voetlicht met 'positieve actie'. PAGINA 5 Het astronomisch bedrag, waarvoor Adrie van der Poel van ploeg verwisselde, hing de Westbrabander het hele voor seizoen als een molensteen om de nek. Zijn prestaties waren teleurstellend. Maar zondag maakte hij zijn geld waar: met een solo reed hij naar het kam pioenschap op de weg bij de wielerprofessionals. PAGINA 9 Omdat FC Utrecht het seizoen slecht startte, werd trainer Nol de Ruiter al vroegtijdig ontslag aangezegd. Maar hij nam spor tief revanche: gisteren bereik te hij met zijn ploeg toch nog Europees voetbal. Een wrang afscheid. PAGINA 9 „De geneugten des vlezes" zijn Boris Becker volgens de Britse pers noodlottig geworden. Zelfs het gedwongen vertrek van zijn vriendin kon niet voor komen dat de tennisster werd uitgeschakeld. PAGINA 12 Middelburger Patrick Braam bewees opnieuw een nationale zwemtopper te zijn. In Amers foort werd hij Nederlands kampioen met een nieuw Zeeuws record. PAGINA 13 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9,10,11,12,13,14,15 en 16 EG schuift problemen verder op (Van onze correspondent de Europese landbouw vrijwel zeker niet worden opgelost. De regeringslei ders zullen waarschijnlijk alleen con crete besluiten nemen over de dekking van het gat van 10,8 miljard gulden op de EG-begroting voor dit jaar en over de financiering van de begroting voor volgend jaar. Dat bleek zondag na de bijeenkomst van de ministers van buitenlandse za ken, die in Brussel de top moesten voorbereiden. Maar verder dan het for muleren van 'vraagpunten' voor de top kwamen ook zij niet. Volgens minister van buitenlandse za ken Van den Broek zal de top alleen 'aanwijzingen' kunnen geven aan de raden van vakministers, die dan de problemen weer op hun bord krijgen die zij eerder niet wisten op te lossen. Van den Broek zei geen wijziging in de standpunten van de diverse lidsta ten te hebben bespeurd. De stemming in Brussel was gisteren dan ook erg somber en een mislukking van de top lijkt onafwendbaar. De principiële uitspraken over de toe komstige financiering van de EG wor den nu zo goed als zeker weggescho ven naar de volgende Europese top, in december in Kopenhagen. Eigenlijk zou de begroting 1988 al on der het nieuwe financiële regime heb ben moeten vallen, maar dat is vol strekt onhaalbaar geworden. De rege ringsleiders zullen vermoedelijk be sluiten die begroting vast te stellen op basis van de oude, in 1984 gemaakte, afspraken. Die komen er op neer dat de lidstaten van hun btw-inkomsten, per 1 januari 1988 verhogen naar 1,6 procent. In het nieuwe fmancieringssteslel zou de btw-afdracht vervangen moeten wor den door een afdracht op basis van het bruto nationaal produkt. Dan zouden de rijke landen meer, en de arme (Zuideuropese) minder gaan betalen. Bovendien zou extra geld be schikbaar komen, dat zou moeten wor den gebruikt om de economische ach terstand van die armere landen weg te werken. Hoe het gat op de begroting voor dit jaar gedicht moet worden is nog on duidelijk. Mogelijk zullen de rege ringsleiders zich bereid verklaren la ter dit jaar, wanneer de omvang van dat gat definitief vast staat, extra in de buidel te tasten. De Europese Com missie, het dagelijks EG-bestuur, heeft al gedreigd drastisch in de uit gaven te zullen snijden, als niet voor woensdag (1 juli) meer geld voor de rest van dit jaar is toegezegd. van terreurdaden verschoond te blij ven. Tot nu stond Keeley bekend als een man die het goed kon vinden met premier Andreas Papandreou. De ruzie volgt op onbevestigde berich ten als zou Abu Nidal ongeveer tien da gen geleden een geheim bezoek aan Athene hebben gebracht. De Griekse regering heeft dat tegengesproken. Het-land heeft goede betrekkingen met de Arabische wereld en de PLO, maar heeft het internationale terroris me altijd veroordeeld. Papandreou zei zondag voor de staats televisie: „Zoals de zaak er nu voor staat, zal er geen overeenkomst over de bases worden ondertekend en zal er geen referendum plaatsvinden. De ba ses zullen verdwijnen in 1988", aldus de premier die al vaker in aanvaring, kwam met Washington. De beschuldigingen zijn een „vijande lijke daad" jegens Griekenland dat niet voor de derde achtereenvolgende zomer kan accepteren dat dergelijke uitlatingen een negatief effect hebben op het toerisme en het investeringskli maat, zei Papandreou. In 1985 liep het toerisme sterk terug toen president Reagan de Amerikanen na de kaping van een TWA-vliegtuig adviseerde door hem als onveilig gebrandmerkte luchthaven van Athene te mijden. BERLIJN (DPAl AP) Jonge Oostberlijners dragen een spandoek rond waarop wordt opgeroepen tot Glasnost (openheid) in staat en kerk. Deze en andere oproepen werden zondag gedaan tijdens een massale bijeenkomst in een voetbalstadion in het Oostberlijnse Köpenick. De bijeenkomst met naar schatting dertigduizend deelnemers- vormde de afsluiting van de protestantse Kirchentach in de DDR. de eerste sinds de bouiv van de muur in 1961. Ook zaterdag werd kritisch ingegaan op de maatschappelijke problemen in de DDR en de positie van de kerk. ENSCHEDE (GPD) Een Hengeloër, die verder onbekend wenst te blijven, heeft op de Twentse Boekenbeurs een in 1920 samengesteld mapje met twaalf losse vellen met gedichten en aquarellen van de bekende Duitse schrijver Hermann Hesse ter taxatie aangeboden. De organisatoren waren stomverbaasd over het opduiken van deze als absoluut uniek bestempelde vondst. De Hengelose eigenaar vertelde het werk van Hesse in Frankrijk te hebben ontdekt op de zolder van een afbraak huis. De dubbele vellen zijn aan de voorzijde door Hesse versierd met klei ne aquarellen van 5 bij 5 centimeter. Aan de binnenzijde staan met een schrijfmachine getikte gedichten. Het werk is met pen en potlood gesigneerd. FRANKFURT (DPA)- De Russische auteur Leonid Borodin, die in 1983 tot 15 jaar gevangenisstraf werd veroor deeld wegens "anti-Sovjet-agitatie en propaganda" is in vrijheid gesteld. Dat heeft de Internationale Vereniging voor mensenrechten (IGFM) in Frank furt zaterdag meegedeeld. Borodin is inmiddels weer bij zijn gezin in Mos kou. Hij werd indertijd veroordeeld mede op grond van enkele boeken die in Frankrijk en de Bondsrepubliek zijn verschenen. Borodin is lid van de in ternationale Pen-club. Prins Bernhard viert vandaag zijn zesenzeventigste verjaar dag. (Van onze correspondent SEOUL - De tot opvolger van de Zuid- koreaanse president Chun Doo Hwan aangwezen voorzitter van de regeren de Democratische Gerechtigheids- partij, Roh Tae Woo, zal zijn kandida tuur voor het presidentschap opge ven. Dat is zondag gezegd door de se cretaris- generaal van deze partij, Lee Choon-Koo. De regering heeft verder ingrijpende hervormingen aangekon digd. Het is volgens Lee Choon-Koo ook 'on denkbaar' dat volgend jaar februari een president wordt gekozen volgens de bestaande grondwet. De huidige grondwet is in 1980 door Chun zelf op gesteld, nadat hij de staat van beleg had afgekondigd. Krachtens deze grondwet wordt de president indirect BELGRADO (RTR) - De communisti sche partij van Joegoslavië heeft aan gedrongen op krachtig verzet tegen Albanees nationalisme en streven naar afscheiding in de provincie Ko sovo die met zijn Albanese meerder heid grenst aan Albanië. Maar volgens diplomatieke kringen voldeed een bijzondere bijeenkomst van het Centraal Comité van de partij over spanningen in de provincie, niet aan de verwachting.Plaatselijke poli tieke waarnemers zeiden dat de hoop van de minderheid aan Serven en Montenegrijnen die in Kosovo won nen, de bodem was ingeslagen. De partij verklaarde dat etnische spanningen in de armste provincie van Joegoslavië 's lands ernstigste pro bleem is. De grens met Albanië is afgegrendeld. De Joegoslavisch-Albanese betrek kingen zijn inmiddels zeer verslech terd. De 200.000 Serven en Montenegrijnen van Kosovo hebben de 1.7 miljoen be woners van Albanese afstamming be schuldigd van pogingen om hen door brutale intimidatie weg te jagen en zo afscheiding te bevorderen. De minderheid wil dat de Albanese re gering van Kosovo wordt gezuiverd en de autonome provincie wordt ge plaatst onder rechtstreeks bestuur vanuit Belgrado. ,'f A' «■^"11 BEILEN (ANP) - Brandweerlieden bestreden zaterdag avond een brand in een poedertoren van het mélkpro- duktiebedrijf DOMO in Beilen. De brand heeft voor mil joenen guldens schade aangericht. Volgens een woord voerder van het bedrijf is de toren waarin de melkpoe der wordt geproduceerd zo ernstig beschadigd dat hij voorlopig buiten bedrijf is gesteld. De brand in de continu werkende toren werd omstreeks zeven uur ontdekt door een werknemer. Omstreeks half tien was het vuur door brandweerkorpsen uit diverse plaatsen gedoofd. Bij de brand hebben zich geen per soonlijke ongelukken voorgedaan. Volgens directeur ir. K. R. Tiktak van DOMO is de oor zaak van de brand nog onduidelijk. Het hoge vetgehalte in melkpoerder is zeer brandbaar. Over de indirecte schade voor het bedrijf is nog geen duidelijkheid. In de toren wordt 50 ton melkpoeder per uur gefabriceerd. CRANFIELD (RTR) - Een grootmoeder van 72 jaar in Engeland heeft zondag op de vleugel van een vliegend vliegtuig gestaan om geld bijeen te brengen voor de bestrijding van de ziekte waaraan haar man overleed. Ros Pyke, die beslist de kankerbestrijding wilde helpen, werd vastgebonden aan de vleugel van een oude Tiger Moth, voor een vlucht van 300 meter boven een vliegveld bij het dorp Cranfleld in het oosten van Engeland. Oma was zó gegrepen dat zij haar vleugelact twee keer voor de camera's over deed. Sponsors hadden haar ruim 800.000 gulden in het vooruitzicht gesteld. gekozen door een kiescollege, dat vol gens de oppositie, makkelijk gemani puleerd kan worden. De nominatie op 10 juni van ex-gene- raal Roh, een beschermeling van Chun, was de directe aanleiding tot het volksprotest, dat afgelopen vrij dag een hoogtepunt vond in een in drukwekkende vredesmars in Seoul en in andere steden. Ruim 3500 men sen werden gearresteerd. Honderden betogers raakten gewond door scher ven van uiteenspattende traangasgra naten. Niet alleen de partijmaar ook de rege ring lijkt nu bereid tot verregaande concessies. Het bewind van Chun en zijn regeringspartij kondigden zondag aan van plan te zijn alle politieke ge vangenen vrij te laten en de grondwet te herzien. KARLSRUHE (DPA) - Ruim twee weken na de aanvaring van een Zwit serse rijnaak tegen de spoorbrug bij Karlsruhe-Maxau is de scheep vaart op de Rijn zaterdagochtend weer vrijgegeven. De Westduitse poli tie deelde mee dat voorlopig nog maar een vaargeul onder de brug be schikbaar is. Stroomopwaarts en stroomafwaarts varende schepen zul len dus beurtelings van deze geul gebruik moeten maken. Advertentie De oppositieleiders, die vorige week hun besprekingen hebben gestaakt, nadat president Chun had geweigerd om in te stemmen met een volksrefe rendum voor directe presidentsver kiezingen, zeggen te twijfelen aan de bedoelingen van de regering en de De mocratische Gerechtigheidspartij. Algemeen wordt geloofd, dat de rege ringspartij geen moeite zal hebben om eventuele nieuwe parlementsver kiezingen te winnen. Aangezien de ambtenaren zonder eni ge uitzondering lid zijn van deze partij, valt te verwachten dat zij zullen knoeien met verkiezingsuitslagen. Bo vendien is de partij in de provincies goed georganiseerd en beschikt zij over ruime verkiezingsfondsen. Bij directe presidentsverkiezingen heeft de partij van Chun geen schijn van kans, gezien de demonstraties van de afgelopen weken waarbij volgens westerse diplomaten, het overgrote deel van het volk zich heeft uitgespre- ken tegen Chun. Kim Young Sam ge looft niet dat een dialoog de crisis kan oplossen. Aanbiedingen geldig van ma. 29 juni t/m 'za. 4 juli 1987 en alléén in filialen met versafdeling. DEN HELDER (ANP) - De dit weekein de gehouden Nationale Vlootdagen bij de Koninklijke Marine in Den Hel der hebben ruim 140.000 bezoekers ge trokken, iets minder dan de verwach te 150.000. In 1986 bezochten ruim 110.000 de vlootdagen en het jaar daarvoor 150.000. Het hoogste aantal bezoekers tot nu toe was 300.000 in 1977 en 1978.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1