PZC alftianak Volksdansfestival voor Hansweert belangrijk Deze verbouwing zien we als een cadeautje B en W van Middelburg willen WOV ten westen Terneuzen Duitse tanker vastgelopen voor Terneuzen IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Middelburg geeft geen subsidie aan Mooie Moeite Onderdelen molen De Hoop naar beneden gevallen Paard slaat op hol: man breekt been ZEEUWSE VOORZITTER SCHOOLBESTUUR DE REGENBOOG: Boot uit Otheense Kreek gestolen Peperdure handleiding uit auto gestolen Open School vierde tienjarig bestaan met afgeladen zaal B en w Borsele: reconstructie straat Oudelande Bromfietser gewond bij aanrijding PAGINA 5 BURGEMEESTER VERBEE BIJ OPENING: zeeland: in ziekenhuizen TERNEUZEN - Vrouwelijke werknemers in Zeeuws-Vlaamse ziekenhuizen willen meer be kendheid geven aan de 'Positieve Actie-plannen' van de AbvaKabo. Met deze actie wil de vak organisatie bereiken, dat er een actief beleid gevoerd wordt om gelijke kansen voor vrouwen en mannen te realiseren. Onder het motto 'Emancipatie in het Ziekenhuis' werden afgelopen zaterdag tijdens een studiedag in het vrouwengezondheidscentrum Katelijne in Terneuzen de positieve actie-plannen voor de regionale ziekenhuizen voorgesteld. De ongeveer twintig deelneemsters ging voor verpleegkundigen en verzor- ke situaties gelijk behandelt, blijft de pleitten voor een structurele verbete- genden 'Het Beterschap', de Christelij- ongelijkheid in stand". ring van de situatie in de Zeeuws- ke Federatie Overheidspersoneel Volgens haar moet er veel aan de hui- Vlaamse ziekenhuizen. De studiedag was georganiseerd door een aantal verpleegkundigen uit de ziekenhuizen in Terneuzen en Hulst, Vrouw en Werk Zeeland en het Vrouwengezondheids centrum Katelijne. Verschillende spreeksters van de belangenvereni- MIDDELBURG - B en w van Middel burg zien niets in het geven van een subsidie van f3500,- voor een dagje kunstkaravaan in Middelburg. Zoals bekend trekt deze karavaan in augus tus en september door Zeeland. Zeeuwse kunstenaars verlenen gratis hun medewerking. De opbrengst is be stemd voor het (tijdelijk) opgeheven culturele tijdschrift 'Mooie Moeite'. De kunstkaravaan heeft bij de provincie een subsidie aangevraagd van 38 mil le. Het Middelburgse college heeft bere kend dat de gemeentelijke bijdrage een rechtstreekse subsidie zou beteke nen aan 'Mooie Moeite'. B en w vinden dat de instandhouding van het tijd schrift geen gemeentelijke aangele genheid is en wijzen daarom het subsi dieverzoek van de hand. MIDDELBURG - Van de molen De Hoop aan het Vlissings Bolwerk in Middelburg is zaterdagavond om kwart voor acht een deel van de stuur- en reminrichting naar beneden geval len. Dit onderdeel van de molen be vindt zich boven in de molenkap. De brokstukken lieten los door verrot ting. Zoals bekend verkeert De Hoop al lange tijd in zeer slechte staat. De gemeente Middelburg heeft het terrein rond de molen afgesloten en bekijkt deze week wat er aan de molen gedaan kan worden om verder instorten tegen te gaan. MIDDELBURG - De 61-jarige G. K. uit Middelburg heeft zaterdagmiddag een been gebroken op de Laan der Ver enigde Naties in zijn woonplaats. K. zat op de bok van een karretje dat door een paard werd getrokken. Het paard sloeg plotseling op hol, waarschijnlijk doordat het schrok van een passeren de vrachtwagen. K. kreeg het dier wel weer in bedwang maar daarbij werd hij door het paard tegen zijn been ge schopt. De man werd naar het zieken huis in Vlissingen gebracht. De spannende dag was einde lijk aangebroken. De kleuter juf ging trouwen. De kleuters zouden de hele middag feest vieren. Het begon allemaal bij de kerk waar de kinderen een erehaag zouden vormen voor het bruidspaar. Dat moest een ver rassing blijven, wat niet hele maal lukte omdat de kinderen achterin de kerk te horen wa ren. Zoals de traditie wil, moest het bruidspaar op een regen van rijstkorrels vergast worden, om ze een vruchtbare toekomst toe te wensen. Een van de kleu ters, de uk, die het dichtst bij de kerkdeur stond, zat een beetje in zijn maag met het bakje rijst. Tot zijn grote geluk kwam net op dat moment zijn kleuterjuf de kerk uit, die het verlossende antwoord op zijn brandende vraag kon geven. Juffrouw, wanneer moet ik nou met de nasi gooien?" (CFO) en de Abva/Kabo riepen de vrouwelijke werknemers op tot posi tieve actie. Volgens Joke Storm van Het Beter schap is de laatste jaren de werklast in de ziekenhuizen en verpleeghuizen enorm gestegen door flinke bezuini gingen en tegelijkertijd een afname van het personeel in deze sector van de gezondheidszorg. „De werklast in de ziekenhuizen is bijzonder groot. De ontwikkeling van het aantal arbeids plaatsen is sterk achtergebleven bij de ramingen van de overheid. Na 1982 is er fors bezuinigd, zijn de kosten niette min toegenomen en wordt er door de verpleegkundigen veel meer werk dan vroeger verricht". De spreekster van de belangenvereniging wees er verder op dat van de werkende vrouwen in de ziekenhuizen en verpleeghuizen slechts tien procent bij een bond of be langenvereniging is aangesloten. Zij benadrukte het belang van de positie ve actie-plannen van de bonden die voor verandering moeten zorgen. „Po sitieve actie betekent een geheel van maatregelen waardoor vrouwen niet alleen in theorie gelijke rechten en kansen hebben, maar deze ook daad werkelijk krij gen. Als je vanuit ongelij- dige situatie veranderen. „Nog steeds zien we dat vrouwen hun terrein te makkelijk afstaan aan mannen. En mannelijke verpleegkundigen heb ben meer kansen dan vrouwelijke voor een betere carrièreplanning. Er zijn steeds meer verpleegkundigen die geen directeur worden, maar uit eindelijk met de functie van hoofd te vreden moeten zijn". De deelneemsters aan de studiedag werkten in een aantal workshops de thema's met betrekking tot emancipa tie in het ziekenhuis verder uit. Kinde ropvang en ouderschapsverlof, deel tijdarbeid en carrièreplanning kwa^ men op deze manier uitvoerig aan bod. Nel Florusse een van de organisatoren concludeerde na afloop dat de studie dag zeer geslaagd was. „Wij willen nu met een groep van vijf vrouwen verder werken aan de gelijke behandeling van vrouwen in de ziekenhuizen. Onze eerste doelstelling is het verkrijgen van een kindercrèche in het nieuwe ziekenhuis. De dag heeft aangetoond dat wij niet alleen staan. Je eigen moti vatie wordt in ieder geval gestimu leerd als je weet dat er nog meer vrou wen in je omgeving zijn die ook voor verandering willen vechten". Ter gelegenheid van de opening van het weer bewoonde kasteel Ter Hooge in Middelburg onthulde commissaris van de koningin dr C. Boertien een gedeeltelijk gerestaureerd schilderij, daarbij geassisteerd door één van de bewoonsters, mevrouw Sobels-Van Lynden (rechts). MIDDELBURG - Met de onthulling van een half geres taureerd schilderij opende commissaris der koningin dr C. Boertien zaterdag het weer bewoonde kasteel Ter Hooge aan de Koudekerkseweg in Middelburg. Het schilderij, dat het kasteel voorstelt in de zeventiende eeuw, is van een onbekende schilder. Het wordt geres taureerd door Leo Marchant uit Dordrecht, die het na de officiële plechtigheid weer mee nam om zijn werk af te maken. Boertien zei gelukkig te zijn dat Ter Hooge weer een be stemming heeft. „Dat was wel nodig na vele jaren van instabiliteit". Hij doelde daarmee op de diverse 'bewo ners' die het kasteel de afgelopen tijden heeft gehad, zo als de Duitsers in de Tweede Wereldoorlog, een ver pleeghuis en een hotel. Ter Hooge is verdeeld in vier ap partementen, die nu bewoond worden door de echtpa ren A. J. de Haes-Voorbeijtel Cannenbuig, J. Roos-Mul ler, C. J. Soeters-van Foreest en F. H. Sobels-van Lyn den. Het kasteel is eigendom van de Lynden-Ter Hooge Stichting. De voorzitter van de Stichting, R. W. Graaf van Lynden, bedankte in zijn openingswoord de instanties die het behoud van het kasteel mogelijk maakten, zoals Monu mentenzorg, monumentenwacht, provincie Zeeland en gemeente Middelburg. Boertien vond dat meer buiten plaatsen op de manier zoals met Ter Hooge is gebeurd, moeten worden opgeknapt en behouden. Het architec tonische werk in het Middelburgse kasteel werd ver richt door ir M. P. Schutte uit Leiden en het opknap- werk was in handen van aannemersbedrijf Geschiere- Wattel uit Middelburg. De architect kreeg als dank een schilderij van het kas teel, gemaakt door Nenad Karpov uit Amsterdam. Van Karpov is een kleine expositie in het kasteel met vijftien werken die hij de laatste drie maanden maakte. De ten toonstelling van aquarellen is vandaag nog te bekijken tussen tien en zes uur, maar is alleen toegankelijk voor genodigden. HANSWEERT - Het tweede volks dansfestival van de Hansweertse volksdansvereniging Scaldis is zater dag een groot succes geworden. Zelfs het feit dat de Franse volksdansgroep het op het laatste nippertje liet afwe ten, kon niet verhinderen dat de be langstelling groot was, de sfeer fan tastisch en de shows tot in de puntjes verzorgd. Burgemeester A. Verbee van Reimers- waal, die het festival 's ochtends kwam openen, wees in een toespraak op de belangrijke functie die dergelijke evenenenten hebben voor een kleine kern als Hansweert en een gemeente als Reimerswaal. Hij vond dat ook de gemeente moet doen wat binnen de mogelijkheden ligt om de festivals met een zekere regelmaat te laten terugke ren. Voorzitter J. Keijzer van de volksdans vereniging knoopte dat in zijn oren. Tot nu toe heeft de raad geen geld be schikbaar willen stellen voor het festi val. De optredens van groepen uit binnen- en buitenland op het kerkplein in Hansweert, dat was ingesloten door braderiekraampjes, trokken geduren de de hele dag belangstelling. Bij de fi nale, waarin alle groepen samen optra den, zag het zwart van de mensen op het Kerkplein. Die zagen een werve lende show door de Brunsumse groep Zespol Piesni i Tanca, 't Pierke uit het Belgische Halle, Die Rooselaer uit Ro- zebeke in België, Folklorite uit Hein- kenszand en niet in de laatste plaats de drie groepen van Scaldis: de jeugd groep, de damesgroep en het demon stratieteam. Tijdens het festival maakte ook de mu ziekvereniging Scheldegalm uit Hans weert een rondgang door het dorp. Le den van Scaldis en andere Hansweert se burgers legden, na een gezamenlijke maaltijd in Zeelandia, de dansers die van ver gekomen waren, te slapen en pas zondagmiddag stapten de laatste gasten op de bus. Volgens voorzitter Keijzer is het evenement zeker voor herhaling vatbaar, als de gemeente tenminste het belang van een derge lijk festival onderkent. Wethouder P. J. Vollaard in de weer met de schaar en een aantal leerlingen. HOEDEKENSKERKE - De Borselse wethouder van onderwijs, drs P. J. Vollaard, heeft zaterdag de verbouw- Postbode Sinke werd op zijn laatste bestelrit vergezeld door de Kruiningse muziekvereniging EMM. KRUININGEN - De inwoners van Kruiningen die zaterdagochtend de post wat later kregen, zullen het post bode A. Sinke wel vergeven want ze kregen er muziek bij. Op zijn laatste ronde werd Sinke, die na 40 jaar be stellen afscheid nam van de PTT, ver gezeld door de muzikanten van de Kruiningse muziekvereniging EMM, waar hij er ook 40 jaar heeft opzitten. De heer Sinke kwam in 1947 als bestel ler bij het postkantoor in Kruiningen werken. Op die standplaats maakte hij de nodige veranderingen mee in het vak van postbode. Van de benewagen kwam hij op de flets terecht en vervol gens in een auto. Met die toenemende mobiliteit werd ook het gebied groter: aanvankelijk liep Sinke in Kruiningen rond, aan het eind van zijn loopbaan voorzag hij heel Reimerswaal van post. Ook in de muziekvereniging verander de zijn rol. Begonnen als tambour en later tambour-maitre, stapte hij over naar de trombone. Sinke maakte ge ruime tijd deel uit van het EMM-to neelgezelschap en hij blies ook en thousiast mee in de boerenkapel De Paerepee. De verraste postbode bracht zaterdag ochtend zijn laatste stapeltje post bij restaurant De Korenbeurs in Kruinin gen. Daar wachtte hem nog een verras sing: een feestelijke receptie; vanzelf sprekend omlijst met muziek. de - en nu echt helemaal geïntegreer de - christelijke basisschool De Re genboog in Hoedekenskerke officieel geopend. Hij deed dat door een lint door te knippen, waarmee het hele ge bouw was ingepakt en in een ca deautje omgetoverd. Als een cadeau wordt de vernieuwde school ook gezien, zo bleek uit de woor den van voorzitter P. Wattèl van het schoolbestuur. Want al had de school aanvankelijk een duurdere verbou wing op het verlanglijstje, de aanpas sing, die nu is gerealiseerd, zou de meest recente bezuinigingswoede van het ministerie van onderwijs niet heb ben doorstaan. Wattèl sprak de hoop uit dat de bezuinigingen niet ten koste zullen gaan van hetgeen in de laatste decennia met veel inzet in het onder wijs is opgebouwd. Daar sloot wethouder Vollaard zich bij aan door het gezelschap van genodig den te laten weten dat zulks in feite al het geval is. „Deze school staat er nu; een goede voorziening, niet bedreigd door de ministeriële normen. Andere scholen in onze gemeeAte voelen de dreiging wel. De plannen om nog eens 350 kleine scholen op te doeken in Ne derland kunnen tot gevolg hebben dat kernen in Borsele zonder school ko men te zitten. Natuurlijk zullen we er alles aan doen dat te voorkomen maar als ze hier niet dicht gaan, dan wel er gens anders. Het geld is maatgevend voor het beleid en dat is een slechte zaak als je de school als toegangspoort naar de samenleving beschouwt". De verbouwing van De Regenboog be helsde om te beginnen het doorbreken van de muur tussen de voormalige- openbare lagere school en de oude school van De Regenboog, die tegen elkaar waren aangebouwd. Het oude gebouw van de christelijke kleuter school werd afgestoten, zodat alle groepen onder een dak komen. Verder werden voorzieningen aangebracht om een gemeenschapsruimte en een speel-werklokaal te creëren. De Re genboog heeft'nu drie lokalen, een ge meenschapsruimte, een lerarenka- mer, aparte werkhoeken en een com puterruimte. Om de opening te vieren hield het schoolbestuur 's middags een reünie voor oud-leerlingen, van wie er bijna 200 naar Hoedekenskerke kwamen. Zij konden een tentoonstelling bezichti gen van oude foto's en werkstukken, 's Avonds toonden de leerlingen in een musical hun zangtalent, waarvan 's ochtends bij de opening al blijk was ge geven: de feestelijk verklede leerlin gen bezongen de geschiedenis van de school in een feestlied. Ter gelegen heid van de opening was ook een mi lieu-wandelroute door Hoedekensker ke uitgestippeld. TERNEUZEN - In het afgelopen week einde is een boot gestolen uit het ha ventje van de Otheense Kreek. Het vaartuig, een visserssloep van het merk Pioneer, behoorde toe aan J. V. uit Terneuzen. De boot, gedoopt met de naam 'Anginita', heeft een waarde van 6500 gulden. TERNEUZEN - De Duitse binnen- vaarttanker Arminia (1185 ton) die met een lading benzine op weg was van de Sloehaven naar Duisburg is zon dagmorgen vastgelopen voor Terneu zen. Vermoedelijk als gevolg van de dichte mist raakte het uit de koers en kwam om half zes vast te zitten op de Everingen. De Waesland van Willem Muller BV en de Multratug 4 van Multraship BV hebben het schip bijna een uur later vlotgetrokken. Gevreesd werd dat het schip, met ruim 1000 ton benzine, zou plooien. Maar voor zover bekend heeft de Arminia geen averij opgelopen. Het schip vervolgde daarna zijn weg naar West-Duitsland. RENESSE - Uit een geparkeerde auto bij hotel de Zeeuwse Stromen in Re- nesse is zaterdag de bij de auto beho rende handleiding gestolen. Dat levert de Engelse eigenaar mr C. een schade post op van maar liefst 30.000 gulden. C. had dan ook niet minder in Renesse geparkeerd staan dan een Rolls Roy- ce. De handleiding, gecalhgrafeerd in een blauwe band met zilveren opdruk, is uniek en hoort bij de auto. De dieven namen ook een tas met maatkleding uit de auto mee. KAPELLE - In een stampvolle grote zaal van de Vroone in Kapelle, heeft het Regionaal Educatief Centrum (REC) de Bevelanden zaterdagavond het tienjarig jubileum van de Open school gevierd, de instelling die op de Bevelanden de basiseducatie ver zorgt. De zanger-tekstschrijver Hans Dorre- stein nam het eerste deel van de avond voor zijn rekening en begon met een gebed: „Mijn God, geef dat de Zeeu wen deze keer eens hardop lachen en niet na anderhalf uur doodse stilte be kennen dat ze zich kostelijk hebben geamuseerd". Dorresteins gebed werd verhoord: zijn voorstelling werd har dop en uitbundig gewaardeerd. De REC besluit traditioneel het cur susjaar met een bijeenkomst voor de cursisten. Deze keer waren ook alle oud-cursisten uitgenodigd om het ju bileum mee te vieren. Van hen kwa men er meer dan tweehonderd naar Kapelle. Jaarlijks maken honderd mensen op de Bevelanden en Tholen gebruik van de mogelijkheid om cur sussen in de basiseducatie te volgen. HEINKENSZAND - De gemeente Bor sele wil binnenkort beginnen met de reconstrucite van de Burgemeester Van Lierestraat in Oudelande. De ge meenteraad wordt daarom dinsdag 7 juli om een krediet gevraagd van 214.000 gulden, en bedrag dat voor dat doel in de meerjarenbegroting is op genomen. Voor dat geld wordt het karakteristie ke centrum van Oudelande wat aange past: het geasfalteerde pleintje zal worden beklinkerd, de klapbanken op geknapt en het plaveisel her en der verfraaid. De bestaande leilinden zul len worden vertroeteld en de gemeente kan de riolering, die nog goed is, rustig laten zitten. De gemeente wil geen spe ciale parkeergelegenheid scheppen omdat daarvan, volgens het college, een steriele werking uitgaat. De gemeenteraad zal tijdens de verga dering in het gemeentehuis in Hein- kenszand ook beslissen over de invoe ring van een deelverordening jeugd- en jongerenwerk. Daarin wordt voorna melijk bepaald aan welke voorwaar den subsidieaanvragen moeten vol doen. De verordening wordt vastge steld in afwachting van een gemeente lijke nota jeugdbeleid, waarom al ge durende enige tijd van verschillende kanten in de gemeente en ook vanuit de raad, wordt gevraagd. De openbare raadsvergadering begint om 19.00 uur. MIDDELBURG - Als de Westerschel- de-Oververbinding (WOV) wordt aan gelegd, dan kiezen burgemeester en wethouders van Middelburg voor een tracé ten westen van Terneuzen. Daarbij zijn het optimale gebruik van het bestaande wegenstelsel en het ont zien van de landschappelijke waarden, 'dominante randvoorwaarden'. Dat schrijft 'Middelburg' aan het college van gedeputeerde staten. B en w vra gen gs zich te concentreren op de westelijke tracé's, met name op dat ten westen van Terneuzen, maar mocht er voor een andere route wor den gekozen dan moet er -volgens b en w- een volwaardige veerdienst tussen Vlissingen en Breskens in stand wor den gehouden. Het Middelburgse college vindt een noord-zuid-verbinding door Zeeland, 'zo goed als uitgesloten'. „Een WOV met een geheel nieuw wegenstelsel dwars door het waardevolle poelge- bied van Zuid-Beveland, is een niet na te streven doelstelling", zo menen b en w van de Zeeuwse hoofdstad. TERNEUZEN - Een 18-jarige inwoonster van Terneuzen is zaterdag overdag onder bedreiging van een dolkmes ver kracht in de bosschages achter het hoofdveld van VV-Ter- neuzen in het Zuidersportpark. De dader ging er daarna vandoor met haar fiets, haar bood schappentas en al haar kleding. Het betreft een man van vijfentwintig a dertig jaar, gezet, 1,70 tot 1,75 meter lang, met halflang, blond-rossig onverzorgd haar, gekleed in een oude spijkerbroek en een donker jack. De fiets is later teruggevonden in de Bastionstraat, nabij de Axelsedam in Terneuzen. De man wachtte het meisje rond kwart over twaalf 's mid dags op bij de doorsteek tussen het fietspad van de Guido Gezellestraat en de Herman Heijermansstraat. Onder be dreiging van een mes stapte hij op de bagagedrager en dwong het meisje via de Frederik van Eedenstraat en langs de vijver tot achterop het voetbalterrein te fietsen. De ge meentepolitie van Terneuzen is op zoek naar mensen die hiervan getuige zijn geweest. De fiets is er een van het mo del 'opoe-fiets', met zwarte kleuren. Het meisje droeg een witte boodschappentas met daarop in de rode letters 'Trendhoppers'. Wie iets gezien heeft wordt verzocht con tact op te nemen met de politie, telefoon 01150-94444. 'Positieve Actie' TERNEUZEN - De bromfietser C. J. uit Biervliet is zaterdagmorgen ge wond geraakt bij een botsing op de Terneuzensestraat, ter hoogte van de Otheense Kreek. Op het moment dat hij de Kraag pas seerde reed de automobilist C. A. uit Hulst het parkeerterrein af zonder voorrang te verlenen aan de bromfiet ser. J. üep een gekneusde enkel op en moest zich onder doktersbehandeling laten stellen. Later die middag deed zich een bot sing voor tussen de fietser R. M. uit Terneuzen en de bromfietser M. A. uit Lokeren (B). A. reed in de verkeerde richting op het fietspad langs de Gui do Gezellestraat en bij de botsing kwam M. ten val. Als gevolg daarvan brak hij een botje van zijn hand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 17