Dolle taferelen bij 500cc-race je moet strike roepenmaar ik brom maar wat HONKBALSCHEIDSRECHTER DICK MOS UIT GOES PZC/ sportkrant Wie wil zich lens laten WEDSTRIJD Sportcommentaar THUISZEGE VOOR ZIJSPANDUO ASSEN (ANP) - Zeven is het geluksgetal voor Egbert Streuer en Bernard Schnieders. Voor de zevende keer sinds 1981 deed het zijspanduo uit Assen, al drie keer wereldkampioen, een aanval op de winst in de thuis-Grand Prix, de TT. Fas zaterdag, 27 juni 1987, pasten alle bijzondere mogelijkheden van de trots van de Nederlandse motorsportwereld in elkaar en bleef, nog veel belangrijker, tegenslag uit. Het resultaat: het feest van het jaar in Assen en Streuer en Schnieders in de moderne mo torsport als de opvolgers van nationale TT-helden als Lode- wijckx, Hartog en Middelburg. Ontspannen Vol ornaat Feest van het jaar in Assen „Wat zeker zo belangrijk is, we zijn van een partij gezeur af', verzuchtte zij- spanpassagier Schnieders na de ge slaagde zegetocht in het slotnummer, „De mensen hadden het de laatste ja ren niet meer over onze wereldtitels, maar over onze pech in de TT. Wij had den er geen stress van. We hebben bij voorbeeld nog nooit zo ontspannen naar een TT toegeleefd als dit jaar. Het mocht, het hoefde niet en het moest ze ker niet", verduidelijkte de dolgeluk kige Schnieders. Beroepscoureur Egbert Streuer had ook een fraaie verklaring voor het suc ces. „Wat er moeilijk uitziet, blijkt vaak makkelijker dan gedacht. Ik heb zo'n ervaring al meer dan eens gehad. Onze eerste Grand Prix wonnen we in 1982 op Silverstone met 42 seconden voorsprong, terwijl we niet eens ge waagd waren aan de top. Nu werd een close-race voorspeld. We rijden vervol gens met een halve minuut voor sprong rond. Om eerlijk te zijn, dit was een makkie". Streuer en Schnieders, in de training nog een seconde langzamer dan zes voudig TT-winnaars Biland en Wal- tisperg, kregen zaterdag in de met bij na twee uur vertraagde zijspanwed- strijd een eenvoudige klus voor de drie wielen. De neerkletsende regen op de hei bracht de Drenten al in een uitstekende uitgangspositie. Met Biland is Streuer de enige rijder, die over de regenbanden van Yokoha ma kan beschikken. Als het regent en het asfalt goed glijdt, geven die een aanmerkelijk voordeel. Droogt het tussendoor, dan zijn de voor Avon rij dende concurrenten als Webster en Michel in de plus. Het bleef, dat hoort bij de TT van de laatste jaren, regenen. Biland verknoeide bovendien zijn start en de Nederlanders wisten in de eerste bocht na de koppelingstart hun machine voor die van de aandringende Webster te zetten. Vervolgens ver dween Streuer voor de achtervolgers in een hoog opspattend gordijn van re gen. Niemand zag de thuisrijder en zijn passagier meer terug. Iedereen had last van een bevuild vi zier in de helm. Streuer had zijn hoofd beschermer voorzien van een speciaal handbediend ruitenwissertje. Hij hield, niet gestoord door voorgangers, het zicht op de situatie. „Het voordeel van de banden en de kopstart was niet beslissend. In andere omstandigheden hadden we ook gewonnen. Daar ben ik van overtuigd", zei de 33-jarige stuur man, die met zijn eerste TT-zege op het totaal van vijftien Grote Prijzen kwam. Tot zaterdag moest hij die na tionale toppositie aller tijden delen met Jan de Vries, oud-wereldkam pioen 50cc. Het tweetal, dat een avond lang Assen en motorminnend Nederland aan de voeten kreeg, presenteerde zich onge wild als „haast volgevreten". „We hebben nu alles bereikt", liet Schnie ders zich ontvallen. „Maar vier keer achter elkaar wereldkampioen zou ook uniek zijn", verbeterde hij zijn loslippigheid snel. In de wereldtitelstrijd is de achter stand op de rappe Britten Webster en Hewitt, tweede in Assen, nog altijd elf punten. Met het vrijwel zeker uitvallen van de Belgische Grand Prix is de competitie om het wereldkampioen schap al halfweg. Streuer en Schnie ders hebben echter voor hetere vuren gestaan en kunnen na dé TT-zege de rest van het seizoen ontspannen aan pakken. De uitslag van de Grote Prijs zijspannen in Assen (16 ronden, 98,144 km) is: 1. Streuer/ Schnieders (Ned) LCR-Yamaha 41 minuten en 13,86 seocnden (gem. snelheid: 145,212 km/u), 2. Webster/Hewitt (GBr) LCR-Krau- ser op 23,75 seconden, 3. Michel/Fresc (Fra) Krauser op 31,93,4. Biland/Waltisperg (Zwi) Krauser op 40,46, 5. Steinhausen/Hiller (WD1) Yamaha op 1.05,55, 10. Van Kempen/ De Haas (Ned) LCR-Yamaha op 2.07,29. Snelste ronde: Streueren Schnieders 2.32,07 (gem. snelheid 145,212 km/u). Stand wereldkampioenschap na vier van de acht wedstrijden: 1. Webster 50 punten, 2. Michel 42, 3. Streuer 39. 4. Biland 23, 5. Zur- brügg 19, 6. Abbott 16, 7. Van Kempen en Kumano 10. Zichtbaar moe, maar heel tevreden laat het duo Streuer!Schnieders zich in Assen huldigen. ASSEN (ANP) - De organisatoren van de speedweek in Assen maakten woensdag tijdens de verregende vrije trainingen voor de Grand Prix een schietgebedje in de hoop dat pluvius het Drentse circuit zaterdag, op de wedstrijddag, links zou laten liggen. Het gebed werd niet verhoord, met als gevolg de meest dolle 500cc-race uit de geschiedenis. Drie starts waren er uiteindelijk nodig om de winnaar aan te wijzen. Wereld kampioen Eddie Lawson, die nog nooit op het Asser circuit had gewon nen, werd met twee uur vertraging de gelukkige. In de eerste door de rijders zelf afge broken omgang greep de Amerikaan de tweede plaats achter Wayne Gard ner. De beslissende tweede manche le verde Lawson opnieuw de tweede stek op. Dit keer achter regenspecialist Randy Mamola, die zijn kwaliteiten bij deze weersomstandigheden nog eens nadrukkelijk demonstreerde. Na het optellen van de tijden in beide man ches bleek Lawson zes seconden snel ler te zijn geweest dan Gardner en be droeg zijn voorsprong op Mamola bij na dertien tellen. Een teleurstelling voor de 130.000 toeschouwers, die de winst liever naar waaghals Mamola hadden zien gaan. ASSEN (ANP) - Met 135.000 bezoekers heeft de TT dit jaar tienduizend bezoekers meer getrokken dan in 1986 en is het in tegenstelling tot vorige jaren een uitzonderlijke rustige TT geweest. Gedurende de TT-dagen wer den ongeveer 30 aanhoudingen verricht wegens vernielingen, bedreigin gen, openbare dronkenschap en het plegen van openlijk geweld. De laat ste arrestanten zijn in de loop van zondag weer vrijgelaten. Randy Mamol gaat in de eerste ronde onderuit. Door het stuur niet los te laten, weet hij zijn motor aan de gang te houden en kan hij zijn weg vervolgen. ROTTERDAM - Scheidsrechter zijn op het hoogste niveau brengt opoffe ringen met zich mee. Dick Mos uit Goes, die al jaren actief is in de hoog ste honkbalklasse, kan erover mee praten. Vanaf april tot oktober is hij zowel op zaterdag als zondag bijna altijd van honk. De 40-jarige toparbi- ter reist van hot naar her. Ruim 500 kilometer 'a 33 cent' in een weekein de is meer regel dan uitzondering. „Het is echt liefde, oud-papierwerk", beseft Mos. „Maar ik doe het graag. Het is voor mij een enorme ontspan ning. Ik beleef er zoveel plezier aan. Ik kan als scheidsrechter geweldig van een wedstrijd genieten, bijvoor beeld hoe een hoge bal wordt gevan gen". Dick Mos - in zijn dagelijks leven in koper bij een huishoudelijke groot handel - is al bijna 25 jaar actief als arbiter in het wereldje van de honk- slag en de home-run. De Haarlemmer van geboorte rolde er van de een op de andere dag in. „Als kleine jongen speelde ik destijds bij Kinheim en Schoten. Vaak was het dan zo dat er bij wedstrijden geen scheidsrechter was. En, omdat ik een middelmatige speler was, was ik de aangewezen man om scheidsrechter te zijn. Ja, en van het een komt het ander. Ik vond het wel leuk, dus ik ben ermee door gegaan, al heb ik nooit een cursus ge volgd. In mijn tijd was die er gewoon niet. Je kwam met de scheidsrechters een paar keer per jaar bijeen en dan besprak je allerlei gekke spelsitua ties. Nee, ik heb het nooit als een na deel ervaren dat ik geen diploma heb behaald. Ik kwam uit de praktijk en dat vond ik juist een voordeel". Dick Mos is die zaterdagmiddag scheidsrechter bij het duel Neptunus- Pioneers in Rotterdam. „De dichts- bijzijnde wedstrijd voor me", merkt hij op. „al hoeft dat nog niet te bete kenen dat ik vroeger dan anders thuis ben", voegt hij er onmiddellijk aan toe. „Met honkbal weet je het maar nooit. Ik heb het al eens meegemaakt dat een wedstrijd vier uur duurde. Dat is het voordeel als je voetbal scheidsrechter bent. Dan begin je om half drie en om kwart over vier is het afgelopen". De Zeeuw, die negen jaar geleden vanuit Haarlem (de honkbalstad bij uitstek) naar Goes kwam wonen, maakt een ontspannen indruk. Na tal van internationale toernooien en een wereldkampioenschap ('het hoogtepunt tot nu toe') draait hij zijn hand niet meer om voor Neptunus- Pioneers. „Ik ben eigenlijk nooit ze nuwachtig", aldus de nummer vijf van de internationale ranglijst. „Het is zelfs zo: hoe belangrijker de wed- strijd, hoe minder druk ik me erover maak. Een wedstrijd is onder mijn leiding ook nog nooit uit de hand gelopen. Ik heb zelfs er nog nooit iemand uitge stuurd, al weet ik niet of dat ik nu als positief of negatief moet zien. Ik ben in elk geval vrij coulant. Ik ben niet zoals de meeste voetbalscheidsrech ters, dus iemand opschrijven of eruit sturen als er een scheldwoord wordt geroepen. Ik accepteer veel. Ik weet wat die jongens voelen en in een eer ste reactie zeg je dan wel eens ver keerde dingen. Zolang het bij een eer ste reactie blijft, tolereer ik dat". Om twee uur arriveert Mos bij het ter rein van Neptunus, waar op dat mo ment nog hard wordt gewerkt aan nieuwe tribunes en skyboxen met het oog op het internationale World Tournament dat binnenkort in Rot terdam wordt gehouden. De Zeeuwse arbiter zet zijn auto op gepaste af stand van het honkbalveld. Mos is door schade wijs geworden. „Ik kwam hier een keer aanrijden op het moment dat de ploegen aan het in slaan waren. En wat gebeurt er nu. Terwijl ik mijn auto wil parkeren, vliegt er een bal over het hek en die gaat zo door mijn achterruit. Vraagt één van die spelers heel nuchter: scheids, zou jij die bal even terug wil len gooien...". Mos moet het karwei zaterdagmid dag samen met een collega zien te klaren. „Eigenlijk moet je met z'n drieën zijn", vertelt de Goesenaar. „Maar er is een geweldig tekort aan scheidsrechters. Na het wereldkam pioenschap in 1986 zijn er een hele boel mee gestopt (onder anderen Franklin Victor uit Middelburg). En er zijn wel nieuwe bij gekomen, maar die zijn nog niet klaar voor het grote werk. Dat betekent dat je wel eens met z'n tweeën bent, maar dat gaat ook hoor". per gooit soms ballen aan, die een snelheid van 180 kilometer per uur bereiken en als die dan gemist wor den door de slagman of maar half ge raakt worden....", klinkt het veelbe tekenend. Het duel verloopt soepel. De thuis club, die zich weet gesteund door zo'n 250 toeschouwers, is duidelijk sterker en loopt uit naar een comfortabele voorsprong van 8-0. Mos heeft zo af en toe de lachers op zijn hand. Wanneer een bal als slag aangemerkt wordt, kreunt hij heftig en maakt hij met zijn een hand een bepaalde beweging. „Je moet dan strike one, two of three roe pen, maar meestal brom ik maar wat", verklaart hij later. In de zeven de inning (periode) is er sprake van enige opwinding, de knuppel gaat dan even in het hoenderhok. Neptu nus, dat onder leiding staat van de bekende Hamilton Richardson, heeft in de zevende inning de kans de wed strijd uit te maken. Op de cruciale momenten gunt scheidsrechter Mos de bezoekers echter het voordeel van de twijfel en zo kan Pioneers enigs zins terugkomen. Dit tot onsteltenis van heel Neptunus. Later zegt de Zeeuw: „Ik vond dat die ballen van de werper wijd waren. Ja, als ik ze slag gegeven had, was het afgelopen ge weest en hadden we een half uur eer der onder de douche gestaan, maar zo ben ik niet". De wedstrijd duurt uiteindelijk exact drie uur en Neptunus wint met 15-8. „Soms gebeurt het dat ik thuis kom en dat ik niet eens meer de uit slag weet", aldus Mos, die zich ver volgens met gezwinde spoed naar het thuishonk Goes begeeft. Immers: de andere dag wacht hem de wed strijd Amstel Tigers-HCAW in Am sterdam. „Ik blijf nooit langer dan vijf minuten hangen. Als ik dat wel zou doen, zou ik mijn vrouw en kin deren in het weekend helemaal niet meer zien". JAN DAGEVOS Om even voor half drie betreedt Mos in vol ornaat het veld. Hij is geheel in het zwart, draagt schoenen met sta len neuzen, heeft een soort kogelvrij vest om en voor zijn gezicht heeft hij een speciale bescherming van staal voor. Ook de edele delen zijn be schermd. Terwijl zijn collega in het veld gaat staan, neemt Mos vervol gens plaats achter de slagman en de catcher (de achtervanger). Hij moet vanaf die plaats beoordelen of een aangeworpen bal wijd of slag is. Al snel wordt duidelijk waarom hij zich zo toegetakeld heeft. „De wer- Scheidsrechter Dick Mos rechtsmet een speler van Pioneers. Uitslag 500cc, totaal 20 ronden, 1 heat van 5, 1 heat van 15 ronden, 122,680 km: 1. Eddie Lawson (VSt) Yamaha 50.12,91 (146,585 km/ u), 2. Wayne Gardner (Aus) Honda op 6,67,3. Randy Mamola (VSt) Yamaha op 12,99, 4. Rob McElnea (GBr) Yamaha op 16,43. 5. Ron Haslam (GBr) Elf-Honda op 38,31. Uit gevallen: Koos van Leijen (Ned), Henk van der Mark (Ned) en Rob Punt (Ned). Stand WK na 7 van de 16 races: 1. Gardner 85 pun ten, 2. Mamola 66, 3. Lawson 64. 4. Haslam 54,5. Taira en McElnea 28,7. Chili 25,8. Niall MacKenzie (GBr) 23. De uitslag van de 250cc-klasse is 18 ronden, 110,412 km): 1. Anton Mang(WDl) Honda 41 minuten en 47,20 seconden (gemiddelde snelheid: 158,537 km/u), 2. Reinhold Roth (WD1) Honda op 6,45 seconden, 3. Sito Pons (Spa) Honda op 13,14,4. Carlos Cardus (Spa) Honda op 27,14,5. Martin Wimmer (WD1) Ya maha op 34,04, 22. Cees Doorakkers (Ned) Honda op 1.08,86, 23. Urs Luzi (Zwi) Honda op 1.09,11, 24. Patrick van den Goorbergh (Ned) Hor.da op 1.12,71. WK-stand (na zeven van de zestien wedstrijden): 1. Mang en Roth 67 punten, 3. Pons 45. De uitslag van 125cc-klasse (16 ronden, 98,144 km) is: 1. fausto Gresini (Ita) Garelli 39 minuten en 0,97 seconden, 2. Bruno Casa nova (Ita) Garelli op 0,29 seconden, 3. Paolo Casoli (Ita) AGV op 33,70, 4. Gustl Auinger (Oos) MBA op 41,89, 5. Pier Paolo Bianchi (Ita) MBA op 56,18. Uitgevallen: Anton Stra- ver en Jan Eggens (beiden Ned). WK-stand na vijf wedstrijden: 1. Gresini 75 punten, 2. Casanova 54, 3. Auinger 42. Uitslag 80cc (12 ronden, 73.608 km): 1. Jorge Martinez (Spa) Derbi 31 minuten en 2.52 se conden (gemiddelde snelheid 142.274 km/u), 2. Manuel Herreros (Spa) Derbi op 22,41 se conden, 3. Stefan Dörflinger (Zwi) Krauser op 23,46, 4. Luis Miguel Reyes (Spa) Autisa op 37,20, 5. Juan Miralles (Spa) Derbi op 37,59, 16. Bert Smit (Ned) Minarelli op 1.40,25,20. Jos van Dongen (Ned) Krauser op 1.53,22, 23. Theo Timmer (Ned) Casal op 2.18,78. Uitgevallen: Hans Spaan (Nedl, Kees Besseling (Ned). De stand in de strijd om het wereldkam pioenschap 80cc na 6 races: 1. Martinez 87 punten, 2. Herreros 51, 3. Gerhard Waibel (WD1) 44. Om de haverklap en trouwens ooi om de knock-out-klap wordt d< bokssport ter discussie gesteld. Aan dt overzijde van de Noordzee werd he vuistvechten ooit enigszins liefkozenc 'the noble art of selfdefense' genoemd Maar juist in Engeland is men er ni wel wel achter, dat het boksen niet al tijd zo nobel is. Vooral de Britten later af en toe rapporten verschijnen, dü vriend en vijand van de bokssport dt haren ten berge doen rijzen. Vooral dt British Medical Association (BMAi, dt vereniging van Britse medici, is dt laatste jaren bezig de bokssport tt vuur en te zwaard te bestrijden. Al sinds 1982 voert de British Medica Association een campagne om met na me het projboksen af te schaffen ge zien de grote medische risico's. De BMA publiceerde verschillende waar schuwende rapporten, maar voora het rapport dat in het voorjaar va. 1984 verscheen wond er geen doekje, om. Boksers riskeren onder meer her senbeschadigingen van permanent aard, blijvend oogletsel en zelfs d. dood. In dit verband hebben de Brits* artsen een aardig cijfer achter d* hand: sinds 1945 zijn er 374 bokser, overleden. Het rapport noemde het verontrus tend, dat hersenbeschadiging niet al leen door profboksers wordt geris keerd. Amateurs (soms al op zeerjeug dige leeftijd) lopen hetzelfde gevaar De artsen, die zich met het onderzoek bezig hielden constateerden onde meer 'geheugenverlies en een onvasi denk- en bewegingspatroon'. Dat laat ste, een 'onvast bewegingspatroon' was onder meer te zien toen Moham med Ali onlangs de ring betrad om zich weer eens te laten huldigen. Zijn bege leiders wilden ons doen geloven dat hi de ziekte van Parkinson had. Om ook in Nederland de risico's var boksen eens onder de loep te nemen werd al in 1984 na het verschijnen vat het alarmerende Britse rapport) de zo genaamde 'commissie veiligheid en boksen' ingesteld. Vorig jaar septem ber zei minister Brinkman het noodza kelijk te achten de veiligheid bij de bokssport te vergroten. De al jaren werkzame commissie 'veiligheid en boksen' kon toen betrekkelijk snel (in de afgelopen week) met het rapport op de proppen komen. Misschien hebben boksminnaars het rapport met angst en vreze afgewacht: zou er ook in Nederland een officieel pleidooi komen om het (prof)boksen aj te schaffen? Welaan, de voorstanders van de bokssport kunnen gerust zijn: de commissie noemt de pleidooien voor een verbod van het boksen 'te lichtvaardig'. Woordvoerder Paul Hartog van boksbond zei vorig jaar al: ,,We lopen in dit land voorop op het gebied van de veiligheid. De bokskap is bij ons inder daad nog facultatief, omdat de precie ze voor- en nadelen van de hoofdbe schermer door de afwachtende hou ding van de wereldbonden niet duide lijk zijn. We hopen op een subsidie om een onafhankelijk onderzoek, bijvoor beeld door TNO, te starten over de ei genschappen van de kap". En inderdaad: in het rapport wordt nu een subsidie van 168.500 gulden voor gesteld onder meer voor een onder zoek naar hersenletsel en naar het beste materiaal voor handschoenen en hoofdkap. Nu mogen we aannemen dat Nederlandse boksers niet of nau welijks verschillen van Engelse bok sers. Een keiharde voltreffer op het hoofd heeft in Engeland en in Neder land dezelfde uitwerking. Daarom mag men zich afvragen: is een spe ciaal onderzoek 'van bijvoorbeeld TNO' wel noodzakelijk. Eén briefje naar de British Medical Association in Engeland kan al opheldering ver schaffen, want daar werden de voor- en nadelen van de kap al onderzocht. Hoofdbeschermers hebben nauwelijks zin als het gaat om het voorkomen van hersenletsel, zo stelde het Britse rap port. Opmerkelijk is dat in het Nederlandse rapport pogingen worden gedaan de bokssport in een zo gunstig mogelijk daglicht te stellen. Zo wordt volgens de commissie niet ondubbelzinnig aange toond dat boksen de gevaarlijkste sport is. Inderdaad zijn er van 1945 tot heden 374 boksers overleden, maar de meeste onderzoeken wijzen hooguit op een 'verhoogd risico'. Ten opzichte van andere riskante sporten komt boksen er nog gunstig af. Zo vielen er in het American Football 450 doden in veertien jaar. En bij het parachute springen zijn de risico's ook groter dan in de ring. De commissie heeft gelijk als ze stelt, dat ook in andere takken van sport 'opzettelijk letsel' wordt toegebracht. Zo komen er bij het voetballen, motor crossen, handballen en rugby (om maar iets te noemen) ook wel gewon den van het front. Maar er is toch een fundamenteel verschil: de opzet van het boksen is om te winnen door de te genstander lichamelijk volledig uit te schakelen en dat is het doel in die an dere takken van sport zeker niet. In andere takken van sport wordt het toebrengen van 'opzettelijk letsel' (zwaar) bestraft, terwijl een bokser die zijn tegenstander bewusteloos slaat juist bejubeld wordt. Natuurlijk doet de commissie verschil lende voorstellen het boksen veiliger te maken: betere trainers, meer en be ter kader, medische begeleiding (voor iedere bokser een medisch dossierI. Maar dat alles neemt niet weg dat ie dere bokser altijd zal streven naar de zogenaamde 'klassieke knock out': de klap die de tegenstander in een flits be wusteloos maakt. Toch wil de commis sie het boksen niet verbieden. Want daardoor zou de individuele keuze vrijheid van de burger in het gedrang komen. Populairder gezegd: wie zich lens wil laten slaan, moet het zelf maar weten. Het zij zo. JOOP VAN DEN BERG MAANDAG 29 JUNI 1987

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 16