Scherpe start en een goeie vlaag wind Duitser beheerst catamaran wedstrijd BESTE SURFER OP VEERSE MEER Zesde plaats Van der Weele PZC/ sportkrant 14 SPEEDTRIALS OP SNELLE PLANKEN Snelheid Custom-made Broertjes Zestig kilometer KAMPERLAND - De 21-jarige John van der Starre heeft in Den Haag een goed lopende praktijk als tandarts, maar op vrije dagen en tijdens zijn vakanties mag hij zich graag uitleven in zijn grootste hobby: het surfen. Hij heeft zich opgewerkt tot de top vijf in de Holland Surf Pool en is vooral op marathons van meer dan honderd kilometer moeilijk te verslaan. Profteam Bel uwTermokomfort specialist. Isolatiewerken Voets b.v. TCPiMft Bergen op Zoom IjKAiv 01640-44050 KOA1FORT MAANDAG 29 JUNI 1987 KAMPERLAND - Hij slaagde er zaterdag niet in om tot de vijftig snelste sprinters dior te dringen in de zogenaamde speedtrials. De 11-jarige Niels Boudens uit Goes wordt niettemin gezien als een grote belofte op de surfplank. Voor het eerst behoort hij dit jaar tot de Holland Surf Pool, de groep waarin de toppers elkaar regelmatig tegen komen. Niels Boudens mag in dit sterke gezelschap ervaring opdoen. Zo heeft de jeugdige Zeeuw inmid dels twee wedstrijden op een bui tenwater gevaren met een redelijke score. Hij werd in totaal 38e van de vijftig topsurfers. „Maar op een paar onderdelen komt hij kracht tekort", vertelt zijn vader tijdens de sprint heats op het Veerse Meer. „Doorzijn jonge leeftijd kan hij bijvoorbeeld in de wave-performance nog niet hoog eindigen". De slalom, zo vertelt de blonde Niels Boudens zelf, is zijn favoriete onder deel. Op de korte sprint van 250 me ter, zoals die zaterdag bij De Schots man in Kamperland werd gevaren, kan hij zich ook nog niet met de snelsten meten. Dat is meer de spe cialiteit van de 19-jarige MTS'er Corné van de Riet uit de buurt van Bergen op Zoom. De nog niet zo bekende Brabander heeft het surfen geleerd op een plas dicht bij zijn huis. Hij is meestal kansloos tegen de cracks als er een flinke zee staat. „Zoals vandaag ben ik in het voordeel", verklaarde hij na afloop zijn onverwachte zege. „Ik ben nogal licht (63 kilo) en met een snelle plank en weinig wind kan ik aardig uit de voeten". Van de honderd man die op deze sprint van start gaan zet hij in zijn eerste heat een sterke tijd neer. Dat wil zeggen: ten opzichte van de windsnelheid. Corné van de Riet haalt over de 250 meter een gemid delde van ruim 23 kilometer per uur. Ter vergelijking: het wereld record bedraagt iets meer dan ze ventig kilometer per uur. De windsnelheid tijdens zijn race is 8.90 knopen en dat wordt daarna weer omgezet in procenten. Met dit nieuwe systeem wil de Holland Surf Pool voor alle deelnemers tot gelij ke kansen komen. Peter Prijs van de organiserende club Zuid West Zeven: „Het ging in deze speedtrials tot nu toe alleen om de snelheid. De sprinter die over de 250 meter de snelste tijd haalde was ook altijd de winnaar. Maar in deze wedstrijd speelt voor het eerst de windsnelheid een grote rol. Dus als er weinig of geen wind staat kan er toch een snelle tijd uitkomen". Zo werd Corné van de Riet winnaar met een snelheid van 23 kilometer per uur bij 8.90 knopen wind. Den nis Hennevanger uit IJmuiden haalde meer dan 32 kilometer per uur bij een windsnelheid van 13.80 en werd dan ook slechts zevende in de eindstand. De meeste cracks on der de surfers vinden dat dit nieuwe systeem nog zeker niet perfect is. John van der Starre hoopte bijvoor beeld tijdens zijn heats op zo weinig mogelijk wind. „Dit is ook niet echt eerlijk", oordeelde de sterke mara thon-surfer. „Ik zal een voorbeeld geven. Met een windsnelheid van één kilometer kan ik moeiteloos een hoge score halen. Door twee kilometer per uur te varen krijg ik dan al tweehonderd procent. Maar als er dertig kilome ter wind per uur staat moet ik zestig per uur varen. Dat haal je natuurlijk nooit, dus ook met dit systeem zal niet altijd de beste winnen". Zoals altijd in dit soort wedstrijden werd het verschil in klasse ook nog bepaald door de kwaliteit van de planken. Ronald Hereijgers uit Borssele, die tot de kanshebbers werd gerekend, moest van zijn sponsor varen op een standaard plank. De 20-jarige Zeeuw voerde dat later als excuus aan. „De helft van de jongens uit de Surf Pool vaart met custom-made boards. Die kosten ongeveer 4500 gulden en wegen zo'n veertien kilo. Mijn plank ligt in de winkel te koop voor 1495 gulden en hij weegt iets meer dan twintig kilo. Dat maakt een groot verschil uit. Zo krijg je meer het effect van een Formule 1 race. Je kan alleen met het beste materiaal winnen". Voor jonge talenten als Corné van de Riet zijn de sprints kennelijk nog een uitzondering op die regel. Op dat onderdeel is niet alleen het kost bare materiaal goed voor snelle tij den. Ronald Hereijgers erkent ook: „Je moet scherp kunnen starten en gelijk een goeie vlaag wind pakken. Foutjes zijn op zo'n korte afstand niet meer goed te maken. Het moet allemaal meezitten, dan maak je een snelle tijd". John van der Starre: „Voor mij is het eigenlijk maar spielerei. Ik ben niet zo goed in dit werk, maar ik doe het er graag bijHet is wel aardig om te gokken met welke plank je de snelste heat kan maken. Ik heb nu met een 2 meter 70 gevaren, omdat er weinig wind staat. Morgen, op de 100 kilometer, start ik met een plank van 3 meter 80. Die heeft een lagere topsnelheid, maar is meer ge schikt voor dat lange werk". De Hagenaar toonde zich in de speedtrials niettemin ook een ster ke allrounder. Hij liet in de vier heats van zaterdag de tweede tijd noteren. Corné van de Riet bleek tenslotte onbereikbaar voor de rest van het veld. Ronald Hereijgers eindigde eervol als derde. De uitslag van de sprintwedstrijden (met respectievelijk de snelheid in knopen, de windsnelheid, de gemiddelde snelheid in kilometers en het percentage): 1 Corné van de Riet (Lepelstraat) 12.46 - 8.90 - 23.08 - 1407c; 2 John van der Starre (Den Haag) 10.73 - 8.00 -19.81 - 1347c; 3 Ro nald Hereijgers (Borssele) 13.10 - 9.80 - 24.26 - 1337c; 4 Johan Moerdijk ('s Gra venpolder) 14.90 - 11.40 - 27.95 - 1327c; 5 Eric van de Griend (Hellevoetsluis) 17.17 - 13.40 - 31.80 - 1287c; 6 Wouter Egas (Zandvoort) 10.22 - 8.00 - 18.94 - 1277c; 7 Dennis Hennevanger (IJmuiden) 17.37 - 13.80 - 32.18 - 1267c; 8 Mark van Os (Via- nen) 14.68 - 11.70 - 27.19 - 1257c; 9 Arjen Gideonse (Middelburg) 10.92 - 8.80 - 20.22 - 1247c; 10 Sven Lange (Waddinxveen) 13.78- 11.40-25.52- 1217c. Corné van de Riet werd winnaar van de speedtrials. De start van de honderd kilometer op het Veerse Meer. Wilfried van de Riet lijkt rijp voor een profcarrière KORTGENE - De zondag voor het eerst gehouden catamaran wedstrijd 'Rond het Veerse Meer' is ondanks een tegenval lend aantal deelnemers in spor tief opzicht een succes gewor den. De race telde een interna tionaal deelnemersveld van in totaal ongeveer veertig een- en tweemansboten. De Westduitser Klaus Wirtz liet na zo'n drie uur varen zijn 'cat' als eerste over de finish glijden van het ongeveer vijfenveertig kilometer lange traject, en verdiende daarmee de PZC-beker voor de snelste zeiler. Na de gebruikelijke toe passing van het handicapcijfer bleek Wirtz tevens winnaar in het algemeen klassement. Volgens organisator John Kou ters was de matige wind de oor zaak van de geringe deelname. „Zeilers houden van spektakel", legde hij uit „en als er niet genoeg wind is het minder leuk". Catamaran-varen gaat aanzien lijk sneller dan gewoon zeilen door het lagere gewicht, het gro tere zeilopppervlak en de gerin gere waterverplaatsing van de schuitjes op twee drijvers. Maar catamarans leveren ook meer ri sico op. „Overstag gaan is moei lijker, er komt meer trapeze-werk bij kijken, en de boten slaan snel ler over de kop", aldus Kouters. Als omstreeks het middaguur ter hoogte van de Kortgeense cam ping De Paardenkreek het oor verdovende startschot valt, pro beren de varende watersporters zo snel mogelijk de zwoele wind in de zeilen te krijgen. De 'cats', door hun liefhebbende eigenaren voorzien van namen als 'Kissing the Water' en 'Twice as Nice', ver dwijnen als kleurige stippen ge zwind in de verte. Overigens is het dan reeds duidelijk dat de echte strijd zal gaan tussen de la tere winnaar Wirtz met zijn 'Van guard' en Huub Heemels met 'Simsalabim'. Zijn jonge rivaal Wilfried van de Riet ging er echter na de start als een speer vandoor en stond de koppositie niet meer af. Zijn voorsprong bij de eerste doorkomst (op vijftig kilometer) lag rond de drie minuten. Vóór de wind bouwde de zestig kilo lichte surfer de kloof nog iets verder uit. Daarna haal de hij op zijn reserves („want zwaar was het wel") de aankomst. „Je mag in de eerste plaats niet te veel pompen", verklaarde de winnaar even later. „Dan hou je het die honderd kilo meter niet vol. De wind draaide vaak en dan moet je het op gaan zoeken, maar voor de wind was het af en toe wel moeilijk. Je krijgt het steeds war mer in dit weer. Daarom had ik een beetje drinken meegenomen voor on derweg". Bedreigd werd de jonge Brabander, die de laatste kilometers aan de wind balanceerde op het randje van de plank, niet meer. Simon Casemir uit Drachten kwam nog wel iets dichter, omdat hij de kruisrakken beter voer. Marco Tellier en John van der Starre eindigden op vele minuten. Voor de Zeeuwse surfers waren er dit weekeinde ook een paar klinkende successen weggelegd. Zo werd Arjen Gideonse tot zijn eigen verbazing als winnaar afgevlagd in de Ronde van het Veerse Meer over 40 kilometer. De 16-jarige Middelburger, vorig jaar nog twaalfde op deze afstand, had een sterke start en werd alleen halverwe ge nog gepasseerd door een tegenstan der. „Maar toen ik moest gaan kruisen heb ik 'm weer ingehaald", maakte hij duidelijk. Zijn jongere broer Stefan (12) zorgde ook voor een verrassing. Hij was de snelste in de tocht over achttien kilo meter. De uitslagen van de wedstrijden van zondag zijn: Honderd kilometer: 1 Wilfried van de Riet, Lepelstraat in zes uur en vijftien minuten; 2 Simon Casemir, Drachten; 3 Marco Tellier, Utrecht; 4 John van der Starre, Den Haag; 5 Jan Witteveen, Drachten; 6 Martin van Meurs, Harderwijk; 7 Corné van de Riet, Le pelstraat; 8 Bart Abrahamse, België. Da mes: 1 Lilian Pepermans, België. Veertig kilometer: 1 Arjen Gideonse, Mid delburg; 2 Jan Keijer, Bovenkarspel; 3 Hoo Tan, Wolphaartsdijk. Dames: 1 Licette Ernst, Reewijk; 2 Liesbeth Kort, Zierikzee; 3 Annie Desmet, België. Achttien kilometer: Stefan Gideonse, Mid delburg; 2 N. Selen, Middelburg; Dames: 1C. Augustein, Ulvenhout; 2 W. van de Wakker, Wolphaartsdijk; 3 E. Gallens, Zelzate. Volgens wedstrijdcommissaris en mede-organisator Ad van Daalen kunnen catamarans met een stevige bries wel zestig kilo meter per uur halen. Bij de hui dige wind komt de teller van de gemotoriseerde volgboot 'Bui tenkansje', op weg naar de Veer- segatdam, echter vooralsnog niet boven de twintig kilometer uit. Het gaat heen en weer over het Veerse Meer, want zelfs catama rans kunnen niet dwars tegen de wind in varen. Het karakteristie ke beeld van aan een touwtje hangende zeilers, met hun ach terwerk buitenboord boven de woelige baren, is veelvuldig te zien. Op het moment dat Wirtz na een nek-aan-nek race zijn belager Hemels gedag zwaait bij het ne men van een grotere voorsprong (zij kennen elkaar als eeuwige concurrenten), slaat de beman ning van volgboot 'Buitenkansje' een oorlam of frisdrankje achter over. Ter hoogte van Arnemui- den tonen enkele surfers uit te genovergestelde richting zich niet blij als er noodgedwongen tussen hen door wordt gekoerst. Zodra de boei bij de Veersegat- dam is gerond, kunnen de cata- maran-vaarders zich verheugen in een hogere snelheid voor de te rugweg naar Kortgene. De tijds verschillen tussen de deelnemers zijn groot, maar ruim voor etens tijd is ook de laatste vertrekker gearriveerd op de plaats van be stemming. Uitslag: l.K. Wirtz 2.H. Heemels 3.P. van Besouw 4.K. en E. Krijger 5.F. van Waas 6.S. Mielard 7.R. van de Graaf 8.R. Laeven 9.R. Pruym 10.R. van Hekken. VUGHT - Gert van der Weele heeft zondag bij een wedstrijd over 800 me ter in Vught op de zesde plaats beslag gelegd. De AV'56-atleet realiseerde een tijd van 1.51,47. Eric Stigter, even als van AV'56, fungeerde als haas en liep een tijd van 1.55,09. Zijn 400 meter- tijd was 52,5. Jacco Stiger van AV'56 werd bij de jongens zowel op de 800 als 1500 meter in de series uitgeschakeld. Chris Markusse doet goede zaken Zondag ging de jonge arts als dé kans hebber van start voor een lange tocht over het Veerse Meer. Twee ronden, met een totale afstand van honderd ki lometer, moesten de plankzeilers in deze wedstrijd afleggen. Wilfried van de Riet uit Lepelstraat haalde de fi nish met een comfortabele voorsprong op zijn voornaamste concurrenten. Za terdag had zijn twee jaar oudere broer Corné de speedtrials op zijn naam ge schreven. meer naar de wedstrijden voor de Worldcup. „Dat kost me elke keer tien dagen", weet de Hagenaar uit erva ring. „En ik kan tegen mijn patiënten moeilijk zeggen: ik ga weer even een paar weken surfen". Dat was ook de reden dat hij vorige week niet met de top vier van Neder land naar San Francisco is vertrok ken. De honderd kilometer van het Veerse Meer, uitstekend georgani seerd door de windsurfclub Zuid West Zeven, leek hem dan ook een beetje op het lijf geschreven. Wilfried van de Riet zit nu nog op een bedrijfsschool in Etten Leur. Met het profteam, waarvoor ook John van der Starre uitkomt, trekt hij meestal we- kelijk naar grote wedstrijden. Hij won bijvoorbeeld al twee keer de 'Willemstad tien gemeten' en was ook de snelste in de Ronde van Vlaande ren. Zijn ambities reiken in elk geval verder dan die van zijn geroutineerde teamgenoot. John van der Starre reist maar zelden Wil/ried van de Riet in zijn laatste kilometers naar de.finish. Advertentie RILLAND-BATH Tijdens de klas sementscross van de MC Rilland werd er bijzonder hard gevochten voor de punten. Vooral Chris Markus- se deed goede zaken bij de 250 cc door beide manches op zijn naam te schrij ven, evenals Kees den Dekker bij de 500 cc en Henk Buys bij de 125 cc-rij- ders. Na het vallen van het starthek bnij de 125 cc was het echter niet Henk Buys maar Martin Boodt die resoluut de lei ding nam met Buys in zijn wiel. Zeven ronden vochten deze twee een bijzon der fel duel uit tot Buys in de achtste ronde de leiding overnam. Boodt klampte nog enkele ronden aan maar moest tegen het einde toch een gat la ten vallen en de overwinning aan Buys laten. In de tweede manche liet Buys zich niet verrassen en nam direct de leiding. Martin Boodt probeerde alles om bij de Middelburgse topper in de buurt te blijven maar was niet bij machte hem te bedreigen. „Het liep vandaag eindelijk weer eens", aldus een tevreden Buys na afloop, „ik heb de laatste tijd ontzettend veel- pech met de motor waardoor ik nationaal bijna nog geen wedstrijd uitgereden heb. Misschien gaat het nu weer de goede kant op". Bij de 250 cc-rijders ontbrak deze mid dag Bennie Poppe. Verrassend was dat Peter van de Weele na een ronde als leider doorkwam, nadat Markus van Kempen al in de eerste meters on deruit ging en Chris Markusse pas ze vende doorkwam. Markusse begon di rect aan een felle achtervolging en kwam na zeven ronden aan de leiding. Van Kempen was intussen ook aan een inhaalrace begonnen en finishte als tweede achter Markusse. In de tweede macnhe vertrok Van Kempen op kop en leek op een gemakkelijke overwinning af te gaan totdat hij in de zesde ronde in botsing kwam met een achterblijver. Hij moest de strijd sta ken en zich onder doktersbehandeling- stellen. Ondanks enkele hechtingen hoopt Van Kempen aan een week rust voldoende te hebben. Chris Markusse, andermaal slecht gestart, pakte de overwinning. Bij de 500 cc vierde Kees den Dekker na een lange afwezigheid zijn rentree met een dubbele overwin ning. Kees Zuidhof ontbrak deze mid dag. Uitslagen: 80 cc eerste manche: 1 Marchel Schep-, 2 Bob Focke. 3 Marijn Lampio; twee de manche: 1 Rob Focke, 2 Marijn Lampio, 3 Marcel Schep. 125 cc: eerste manche: 1 Henk Buys, 2 Martin Boodt. 3 Dré van Espen. 4 Martin van de Weele, 5 Maurice Huisman: tweede manche: 1 Henk Buys, 2 Martin Boodt, 3 Dré van Espen, 4 Diago Wong, 5 Martin van de Weele. 250 cc: eerste manche: 1 Chris Markusse, 2 Markus van Kempen, 3 Peter van de Weele, 4 Erik van de Wekken, 5 Willem Rademakers; tweede manche: 1 Chris Markusse, 2 Peter van de Weele, 3 Wil lem Rademakers, 4 Hans Wisse, 5 Piet Schoffers. 500 cc: eerste manche: 1 Kees den Dekker, 2 Ries Huisman. 3 Ad Meerman, 4 Frans van Overveld, 5 Sjaak Meulmeester; tweede manche: 1 Kees den Dekker. 2 Ad Meerman. 3 Frans van Overveld. 4 Sjaak Meulmeester. 5 Sianny van Dorst. Voor John van der Starre was er in dit veld slechts een magere vierde plaats weggelegd. De jonge surfers, die in ge wicht vaak veel lichter zijn, maakten dankbaar gebruik van de gunstige om standigheden. „Met zo weinig wind", klaagde Van der Starre, „kan ik deze wedstrijd niet winnen". Hij had ook nog tegenslag gehad met het topje van de mast dat steeds los schoot. Daardoor zakte het zeil steeds omlaag en onderweg moest hij vaak corrigeren. „Ik ben zelfs nog een keer af moeten stappen om alles op z'n plaats te krijgen", vertelde hij. „Zon der die pech had ik misschien één of twee plaatsen op kunnen schuiven. Maar Wilfried van de Riet ging wel heel hard, hoor, die was hier niet te klop pen". De 27-jarige Brabantse surfer wordt door velen al gezien als een toekomsti ge profsurfer. Technisch behoort hij tot de grote talenten in deze sport. „Hij heeft ook inzicht in een wedstrijd", vertelde de sponsor die hem dit jaar in een profteam heeft opgenomen. „Fee ling voor de wind, dat is zó belangrijk voor een surfer". Henk Buys, stijlvol in actie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 14