Nationale zwemtitel voor Patrick Braam Bovelander topscorer Toernooi in Amstelveen trok 45.000 bezoekers PZC/ sportkrant Melanie Bos haalt titel Derde plaats Tonnie Moonen GEDACHTEN AL BIJ SPELEN ROYALE ZEGE CHAMPIONS WEST-DUITSLAND BEHAALT DE EINDZEGE Vrouwen veroveren zetel in bestuur van de rugbybond 13 Limieten AMERSFOORT (GPD) KNZB-bondscoach Bert Sitters kampt met de verlammende naweëen van een 'voor-olympi sche depressie' waar het merendeel van zijrt internationals dit seizoen onder gebukt gaat. Ruim een jaar voordat de jacht op olympisch eremetaal in Seoel wordt geopend, lijken de ge dachten van de nationale zwemtoppers meer gericht op ont spanning, dan op een intensieve voorbereiding op de Olympia de in Zuid-Korea. AMSTELVEEN (GPD) De internationale verhoudingen in het dameshockey raken steeds verder zoek. Met het bijschrij ven van de eerste Champions Trophy voor vrouwen op de toch al indrukwekkende erelijst, is benadrukt dat het Nederlands team de kleine wereldtop nog altijd regeert. De manier waar op de veelvoudig titelhouder de afgelopen week in de schaduw van de mannen aan die heerschappij gestalte gaf maakte ech ter tegelijkertijd duidelijk hoe schraal het met de oppositie is gesteld. MAANDAG 29 JUNI 1987 In de weken voorafgaand aan de Ne derlandse kampioenschappen, waar van afgelopen weekeinde het eerste gedeelte werd afgewerkt, moest Bert Sitters dan ook meerdere malen met verkrampte vingers naar de telefoon grijpen om de zoveelste afmelding voor de EK aan te horen. Routiniers als Frank Drost. Edsard Schlingemann, Conny van Bentum, Jolanda de Rover en Patrick Dybiona geven de voorkeur aan de Universiade in Zagreb, die 9 juli van start gaat, om onmiddellijk daarna vakantie te gaan vieren. Frank Drost—hij veroverde in Amers foort de nationale titel op de 200 meter vlinderslag, maar werd zeer verras send door Dybiona als titelhouder op de 200 vrije slag onttroond ziet voor alsnog geen aanleiding voor paniek. „Natuurlijk begrijp ik de teleurstelling van Siiters. Hij wil met een zo'n sterk mogelijke ploeg naar de EK. Maar de massale aanmelding voor de Univer siade moet hem toch ook iets zeggen". De 'depressie' die de vaderlandse zwemtop doormaakt, was ook goed merkbaar in het Sportfondsenbad van Amersfoort. Slechts vier zwemsters die ook bereid zijn naar Frankrijk af te reizen voldeden op persoonlijke titel aan de limiet, die voor de EK is ge steld. De getalenteerde Ommense ge zusters Muis (50 vrij), Karin Brienesse van Orca uit Leeuwarden op de 100 meter vrije slag, en Linda Moes van de Eemsrobben uit Delfzijl. De pas 16-jarige Linda Moes, die weke lijks tien trainingen afwerkt en daar voor 600 kilometer aflegt tussen woon plaats Veendam en oefenstek Delfzijl, was samen met de ontspannen zwem mende Annemarie Verstappen een van de weinige lichtpuntjes op het ver der matte NK. Enkele uitslagen van het nationaal kam pioenschap zwemmen: 200 meter vrije slag dames: 1. Annemarie Verstappen (Heygrave) 2.04.98, 2. Mildred Muis (Dedemsvaart) 2.04,59, 3. Ingrid Moers (MZPC) 2.05,40. 200 meter schoolslag dames1Mildred Muis (Dedemsvaart AC) 2.40,66. 2. Ria Willemse (Zeeschuimers) 2.41,66, 3. Arienne Knoester (Stormvogel) 2.41,96; Finales: 100 m vrije slag dames: 1. Annema rie Verstappen (Heygrave) 56,36, 2. Karin Brienesse (Orca) 56,74, 3. Mildred Muis (De demsvaart AC) 57,31.200 m vrije slag heren: 1. Patrick Dybiona (AZPC) 1.52,04, 3. Ri chard Granneman (WVH) 1.53,78.200 m rug slag dames: 1. Jolanda de Rover (Dolfijn) 2.17,52,2. Anneke de Jong (Dolfijn) 2.20,83,3. Barbara de Wit (Zeeschuimers) 2.21,60. 200 m schoolslag heren: 1. Patrick Braam (Stormvogel) 2.24,88, 2. Stan Steegeling (Zeeschuimers) 2.25,21 (Ned. aspirantenre cord), 3. Hans Jansen (HPC) 2.25,78, 4. Ron Dekker (IJsel) 2.28,93, 5. Stefan de Kort (Meerval) 2.31,44. 200 m vlinderslag dames: 1. Conny van Bentum (DWK) 2.14.19, 2. Ju dith Anema (AZPC) 2.17,73,3. Petra Spaans (DSZ) 2.21,98. AMERSFOORT - Melanie Bos, het 11- jarige zwemtalent van De Stormvo gel, heeft in Amersfoort een opzienba rende prestatie geleverd. Op het eer ste nummer van de Speedo-jaargang- finales, de 100 meter schoolslag, haal de zij de titel in de recordtijd van 1.21.14. Het oude record van de jaar gang 1975 stond op 1.21.74. LEPELSTRAAT - Tonnie Moonen uit 's-Heerenhoek is als derde geëindigd in een wielerwedstrijd voor junioren in Lepelstraat. Bij de Nieuwelingen werd Frank Zoetewei look van Middel kamp) vijfde en Onno Hofstee zesde. Advertentie Zwemtoppers kampen met een depressie AMERSFOORT - Met Patrick Braam als de onbetwiste topper heeft de zwemselectie van De Stormvogel in het eer ste weekeinde van de nationale kampioen schappen enkele uitste kende prestaties gele verd. Het Zeeuwse re cord van Braam op de 200 meter schoolslag sprak het meest tot de verbeelding. Op de 50 meter-baan van Amers foort liet hij een tijd van 2.24.88 noteren en werd daarmee nationaal kampioen. Ariene Knoester wist zich op deze afstand te plaatsen voor de finale. Ze haalde in de serie al een Zeeuws record met 2.41.96 en verbeterde dat in de finale: 2.40.24. Dat leverde een bronzen me daille op. Marleen Knoester kwam op de 200 meter vrije slag tot 2.13.48 en ging in 2.49.50 door de finish op de 200 meter schoolslag. Daarmee miste ze net een finaleplaats. De estafette-jeugdploeg van De Stormvogel won met André van Zijp, Mi chel Kleiser, Marcel van Zelfs zwak damesteam heerst nog Met de opmerking: „Niet in vorm zijn en toch dit toernooi winnen", bracht bondscoach Gijs van Heumen nader hand de juiste nuance aan in de ver schuivingen, die zich tijdens het groot schalige evenement openbaarden. Mede door het ontbreken van vice-we- reldkampioen West-Duitsland profi leerden Australië en 'nieuwkomer' Zuid-Korea (3e) zich in die volgorde het meest nadrukkelijk. Nieuw-Zee- land, de nummer vier van de wereld ranglijst, maakte daarentegen een on voorstelbare vrije val en trok Canada, winnaar van het brons op het laatste WK, in dat spoor mee. Afgezien van Australië, dat op de slot dag een vergeefse greep naar de macht deed door met 4-2 van Nederland te verliezen, vertoonde Zuid-Korea de opvallendste progressie van alle ploe gen. Het Nederlands team was in Amstel veen geen schaduw meer van de for matie die vorig jaar met zoveel elan en overmacht voor de tweede maal op rij de wereldtitel greep. „We hebben slechts 65 procent van ons normale ni veau gehaald", bekende Van Heumen, die zich meer dan eens geprikkeld toonde over de kritiek die zijn team ten deel viel. NIEUWEGEIN (ANP) - Tijdens de al gemene ledenvergadering van de Ne derlandse rugbybond, zaterdag in Nieuwegein, hebben de vrouwen za terdag een kwaliteitszetel veroverd. Aanvankelijk konden de meeste agen dapunten zonder veel problemen als hamerstukken worden afgehandeld. De vergadering stagneerde plotseling, toen het bestuur van het landelijk overleg damesrugby aan het woord kwam. Dat wenste zelf te beslissen wie de belangen van het damesrugby in Nederland binnen het hoofdbestuur behartigde. Het LOD ging niet meer akkoord met een aanwijzing door het hoofdbestuur. De clubs Castricum, Nijmegen, Utrecht en Oemoemenoe uit Middelburg dienden een amende ment in. Er was een stemming nodig om de vrouwen genoegdoening te ver schaffen. Met 86 stemmen tegen 26 ver overden de vrouwen de gewenste kwa liteitszetel binnen het hoofdbestuur. Deze werd nochtans door een man, Wiebe Uithof uit Wageningen, voor drie jaar ingenomen. „En eigenlijk is dat meer dan ik had verwacht, want we zijn met zeven ge blesseerden aan dit toernooi begon nen. Met name de speelsters van HGC waren door de intensieve voorberei ding op het Europa-Cuptoernooi voor clubs duidelijk overbelast. Voor het komende j aar wil ik op dat punt tot be tere afspraken zien te komen met de coaches van de hofleveranciers van het Nederlands team". Desondanks maakte de Europees, we reld- en olympische kampioen in het toernooi geen misstap. Alle duels werden met royale cijfers gewonnen, maar omdat de overtuiging ontbrak was er nooit sprake van een spranke lende uitvoering. Zelfs de strafcorner functioneerde allesbehalve optimaal. Met negen goals uit 42 hoekslagen bleef het rendement ver beneden het normale gemiddelde. Alleen aanvoerster Marjolein Bolhuis, die na afloop tot de beste speelster van het toernooi werd uitgeroepen, en doelvrouwe Det de Beus, die slechts drie goals behoefde toe te staan en on der meer twee strafballen (tegen Groot-Brittannië en Australië) stopte, toonden een constante vorm. „Voor ons", meende de gekroonde captain later, „stond er dit toernooi niets op het spel. Maar dan toch wordt verwacht dat we aantrekkelijk hockey spelen. Dat geeft toch een ander soort druk. Voor een leuke wedstrijd heb je twee ploegen nodig die willen aanval len. En dat gebeurde niet, want alle te genstanders, Australië uitgezonderd, stelden zich zeer behoudend op. Echt goed hebben we niet gespeeld, maar dit toernooi is toch een goede voorbe reiding geweest op het Europees kam pioenschap straks in september". Nederland - Australië 4-2 (2-0). 22. Sophie von Weiier 1-0,29. LisanneLejeune(strafbal) 2-0,44. Elspeth Clement (strafcorner) 2-1,45. Jacky Pereira 2-2, 49. Lejeune (strafcorner) 3-2, 59. Helen van de Ben (strafcorner) 4-2. Scheidsrechters: Jean Robertson (GBr) en Sorobrar Hernandez (Spa), toeschouwers: 4.000. Zuid-Korea - Nieuw-Zeeland 8-1 (5-1). 6. Won Sim Jin 1-0,16. Jin 2-0,19. Christine Ar thur 2-122. Keum Sook Hwang (strafcorner) 3-1, 30. Kye Sook lm 4-1, 32. Hwang (sc) 5-1, 46. Im (strafbal) 6-1, 46. Im 7-1, 60. Im 8-1. Scheidsrechters: LauraLawton(Fra) en Yo- lande Mohlmann (Ned), toeschouwers: 500. Canada - Groot-Brittannië 1-0 (0-0). 69. Mi chelle Conn 1-0. Scheidsrechters: Brigitte de Vries (Ned) en Jane Hardfield (Aus), toe schouwers: 2.000. De eindstand bij de dames is: Nederland Australië Z-Korea Canada Gr.-Britt. Nw-Zeeland AMSTELVEEN (ANP) - Floris Jan Bovelander en Stefan Blöcher zijn in het toernooi om de Champions Trophy bij de heren gedeeld eerste geworden op de lijst van topscorers. Beiden maakten zeven doelpunten. Blöcher werd uitgeroepen tot beste speler van het toernooi. Tot beste doeiver- dediger werd Vladimir Plesjakov van de Sovjetunie gekozen. Taco van den Ho- nert kreeg de prijs voor de talentvolste speler. Marjolein Bolhuis-Eysvogel werd bij de dames tot beste speelster van het hoc- keytoernooi om de Champions Trophy uitgeroepen. De Australische Kathleen Partridge kreeg de prijs voor de beste keepster, de Zuidkoreaanse Jin Won Sim mocht zich de talentvolste speelster noemen. AMSTELVEEN ANP i- Het toernooi om de Champions Trophy's voor dames en heren, dat tien dagen duurde, heeft in totaal ongeveer 45.000 toeschouwers ge trokken, die voor een recette van rond de drie ton hebben gezorgd. Alleen op de slotdag waren de tribunes van het Wagenerstadion in Amstelveen met 9.000 be zoekers compleet bezet. De Koninklijke Nederlandse Hockey Bond IKNHB) is daarmee volledig uit de kosten en zal vermoedelijk een kleine winst hebben ge boekt Hese en Eelco van Ge- mert de eerste serie van de wisselslag. Met de to- taaltijd van 4.30.22 ver beterden zij het Zeeuwse adspirantenrecord. In de jaargangen 1971 en 1972 kwamen Michel Kleiser en Ronald van Ombergen uit op de 200 meter schoolslag. Zij lie ten tijden noteren van 2.46.05 en 2.46.72. Mar leen Knoester werd in de series van de 100 meter vrije slag uitgeschakeld met haar tijd van 1.00.99: net iets tekort voor een Zeeuws record. Patrick Braam West-Duitsland - Sovjetunie 5-2 (3-1). 16. Zi- gangirov (strafbal) 0-1, 25. Fischer (strafcor ner) 1-1, 32. Keiler 2-1, 34. Blöcher (strafbal) 3-1,51. Fried (strafbal) 4-1,58. Hilgers 5-1,67. Gontsjarov 5-2. Scheidsrechters: Gerrit Ha- gels (Nedi en Eduardo Ruiz (Arg), toeschou wers: 8.000. Marjolein Bolhuis werd na afloop uitgeroepen tot de beste speelster van het toernooi. Publiek draagt herenhockey van Oranje naar overwinning AMSTELVEEN (ANP) - De hockey- wave, die gedurende zondagmiddag minutenlang langs de volgepakte tribunes van het Wagenerstadion in Amstelveen trok, moet een extra bron van inspiratie voor het Neder landse herenteam zijn geweest. An ders is het haast niet te verklaren, dat wereldkampioen Australië uit vrijwel kansloze positie toch nog de eerste nederlaag werd toebracht (2- 1). Het leverde de zilveren medaille op achter het inmiddels onbereik baar geworden West-Duitsland, dat de Champions Trophy behield. Het veldspel van de Nederlanders was tot dat moment bepaald minder verzorgd dan dat van de tegenstan der, die in de 22e minuut door Hager de leiding hadden genomen. In de rust vertrouwde de Australische coach Richard Aggiss er dan ook nog op, dat de benodigde winst van ten minste 3-0 om de Westduitsers te ach terhalen tegen een wankelend Oranje behaald zou worden. „Alles liep bij ons naar wens", aldus Aggiss. „Maar twee zaken waren daarna bepalend voor het resultaat. Ten eerste was de wissel bij Nederland tussen Mare De- lissen en Faber een duidelijke verbe tering en ten tweede betekende de bal van Haselhurst tegen de paal de ommekeer." De wave, die plotseling werd inge voerd en tot het eind werd volgehou den, deed de rest. De Australiërs le ken afgeleid door het ongebruikelijke gebeuren rond het veld, de Nederlan ders gooiden er met hun laatste krachten nog een schepje bovenop. Met als gevolg twee geslaagde straf- corners van invaller Faber en mede topscorer Bovelander, waardoor de overwinning op de wereldkampioe nen met als beloning zilver alsnog werd afgedwongen. Coach Hans Jorritsma toonde zich na het energie vretende toernooi - zijn Westduitse collega Klaus Klei- ter vond het zelfs de zwaarste opga ve voor de spelers, die hij in zijn lan ge loopbaan ooit had meegemaakt - zeer content over de tweede plaats, maar wilde er aan de andere kant toch niet te lang bij stilstaan. „De kwalificatie voor de Olympische Spelen blijft als een soort wolk boven ons hangen. Dit was natuurlijk voor ons een prachtig toernooi, ook al ging het dan tegen de Britten een keertje mis. We hebben duidelijk afstand kunnen nemen van de Olympische concurrent Spanje. Maar in feite blijft ons het water aan de lippen staan. Want tijdens de Europese titelstrijd van augustus in Moskou moeten we weer goed presteren om onze Olympi sche plaats definitief te verdienen. De enige nare bijsmaak, die dit toernooi voor ons met zich meebrengt, is dat we niet aan het volgende evenement om de Champions Trophy in maart volgend jaar in Lahore mee mogen doen. Dan hadden we hier eerste moeten worden." Jorritsma zag als een van de belang rijke pluspunten in Amstelveen het veelbelovende spel van een aantal jongeren als Van den Honert, Crucq en Brinkman, die tegen een sinds de wereldbeker in Londen op zes plaat sen gewijzigd Australië voor het eerst in de basis stond. „Het was op zich best een hachelijke zaak zoveel prille spelers tegelijk in te passen", aldus de bondscoach. „We zijn nu eenmaal niet in de positie om frank en vrij te experimenteren. Van groot belang is ongetwijfeld, dat de gekozen spelers de techniek goed be heersen. Dat bracht rust in de ploeg". Nederland - Australië 2-1 (0-1). 23. Hager 0-1 56. Faber (strafcorner) 1-1, 61. Bovelandei (strafcorner) 2-1. Scheidsrechters: Alain Re- naud (Fra) en Ssntiago Deo (Spa), toeschou wers: 9.000. Groot-Brittannië - Pakistan 5-3 (3-0). 11. Kerly 1-0, 20. Kerly 2-0,25. Kerly 3-0, 38. Qa- sim (strafbal) 3-1, 46. Shaw 4-1, 50. Maqsood 4-2,58. Qasim (strafbal) 4-3,60. Barber (straf corner) 5-3. Scheidsrechters: Alexander Stelter (Wdl) en Jos Nienhaus (Ned), toe schouwers: 6500. Argentinië - Spanje 1-1 (0-1). 25. Iglesias 0-1, 50. Geneyero 1-1. Scheidsrechters: Roger Webb (Gbr) en Khizer Bajwa (Pak), toe schouwers: 8.000. Eindstand: W-Duitsland Nederland Australië Gr-Britt. Argentinië Spanje Pakistan Sovjetunie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 13