Britse boulevardpers: Boris Becker ten onder aan geneugten des vlezes Carpentier beheerst tenniskampioenschap VANDAAG TEGEN PAT CASH Hij vindt winnen zelfs niet leuk PZC/ sportkrant STOPPER Mentaal sterker Schapers Ontwikkelen DRIE TITELS VOOR ZEEUWS-VLAMING Begijn MIRJAM VAN DE TILLAAR NA EEN JAAR DOS: Katje Eenling 12 LONDEN (GPD) Wimbledon ligt achter op het schema, maar blijkt zijn doorsnee-deelnemers een lichte voorsprong te hebben gegeven. Het is alsof een peloton wielrenners met te weinig lucht in de banden de Tour de France afwerkt: ook de besten kost het dan moeite een demarra ge te plaatsen. nico scheepmaker MAANDAG 29 JUNI 1987 LONDEN (GPD) De uitschakeling van Boris Becker galmde dit week einde nog zwaar na op Wimbledon. Dat een titelverdediger voor het eerst sinds twintig jaar vroegtijdig sneu velde - in 1967 verloor Manuel Santa- na in de openingsronde van Charlie Pasarell - werd met name door de Britse pulppers gretig aangegrepen. „Gewipt!", stond er (vrij vertaald) met vette chocoladeletters in enkele boulevardkranten te lezen, waarbij het juist ging om de dubbelzinnige be tekenis van het woord. Want de Engelse sensatiezoekers lie ten er geen twijfel over bestaan: „boom boom Boris" was ten onder ge gaan aan de geneugten des vlezes. De innige relatie met vaste vriendin Béné- dicte Courtin leidde eerst tot het afha ken van trainer Günther Bosch, die steeds minder invloed kreeg op zijn pupil, en had nu gezorgd voor Beckers harde val van het Wimbledon-voet- stuk, zo luidde de lachwekkende ver klaring. The Times paste een andere benade ring toe. Dat mejuffrouw Courtin een rol speelde bij de eliminatie van de Westduitse kampioen was volgens de Britse kwaliteitskrant wel duidelijk, maar eerder door haar af- dan aanwe zigheid. Manager Tiriac had Beckers vriendin begin vorige week terugge stuurd naar Monte Carlo omdat ze Bo- ris maar zou afleiden en dat nu vond The Times een grote denkfout. Juist haar vertrouwde verschijning langs de baan had Becker er doorheen kunnen slepen, was de teneur van een be schouwend artikel in het dagblad. Ivan Lendl gaf Becker het advies ge woon geen kranten te lezen. „Als je dat doet en gelooft wat er staat, ga je nog aan jezelf twijfelen ook", aldus de Tsje- choslowaak, die zaterdag opnieuw op vallend veel problemen had zich te kwalificeren bij de laatste zestien op Wimbledon. Ditmaal vormde de Ame rikaanse kwalificatiespeler Richey Reneberg een lastige hindernis: 6-4, 6- 7, 6-3, 7-6. „Ja, het is misschien wel een beetje ironisch dat ik ondanks mijn moeiza me wedstrijden toch nog steeds in het toernooi zit", beaamde de voorlopig weer onbetwiste nummer één van de wereld. „Natuurlijk zou ik liever over mijn tegenstanders heen walsen, maar aan de andere kant maakt het me mentaal steeds sterker. Ik sta er el ke keer toch weer. Boris had het de laatste tijd vrij makkelijk, misschien was hij wel tè zelfverzekerd. En dan ben je er niet klaar voor wanneer ie mand je problemen bezorgt". De kansen van Becker-bedwinger Pe ter Doohan zijn bij de bookmakers prompt gestegen van 500 naar 33 tegen 1. De Australiër, die even had overwo gen „het eerste vliegtuig terug naar huis te nemen toen ik de loting zag", hoeft in elk geval niet langer te verblij ven in een YMCA-filiaal, een soort christelijke jeugdherberg, waar een kamer nog geen veertig gulden per nacht kost. Hij kan zich nu wel een lu xueuzer onderkomen veroorloven. Schapers blaakt van zelfvertrouwen In feite heeft de overvloedige regenval van afgelopen week The Champions hips aantrekkelijker gemaakt. Het Londense gras. dat toch al de reputa tie geniet carrières even snel te breken als te maken, is zacht en traag, waar door het nivellering slechts in de hand werkt. Als de voortekenen niet bedriegen, gaat Wimbledon nog een opwindende tweede helft tegemoet. De schrik zit er in elk geval goed in bij de toppers. De gebrekkige voorbereidingsmogelijk heden hebben hun eerste slachtoffers al geëist, terwijl ook de toestand van de banen de zogeheten hard-hitters nauwelijks nog voordeel biedt. Juist de vroegtijdige uitschakeling van Bo ris Becker en Kevin Curren, de beide finalisten in '85, geeft wat dat betreft een perfecte indicatie. Alleen een dreu nende service, die wegens de zomerse omstandigheden de laatste twee jaar een vernietigend effect had op de dro ge, harde plaggen, is ditmaal niet vol doende om een greep naar de macht te doen aan de Church Road. Na Becker, Curren, Pate en Noah ver dwenen dit weekeinde ook Gilbert en Nyström van de plaatsingslijst. De Amerikaan kon niet op tegen de ver rassende Russische kwalificatiespeler Alexander Volkov, terwijl Nyström zich verslikte in Melkhuisje-stamgast Jakob Hlasek. Het staat inmiddels al vast dat minstens één ongeplaatste tennisser de kwartfinales zal halen op Wimbledon. Maar misschien nog wel typerender voor de moeilijkheidsgraad van de Londense hordenloop is het gegeven, dat na twee en een halve ronde nog maar zes spelers zonder setverlies zijn: Stefan Edberg (de enige die al bij de laatste zestien zit), Jeremy Bates, Mats Wilander, Miloslav Mecir, Pat Cash én Michiel Schapers. Na Javier Sanchez ontdeed de 27-jarige Rotter dammer zich zaterdag zonder al te veel problemen van de Amerikaan Larry Scott (7-6,6-3,6-2), waardoor hij vanmiddag op baan 3 voor het eerst Pat Cash zal ontmoeten. Normaal gesproken het eindstation voor de Nederlander, maar zeker in de 101e Wimbledon-editie zijn de wonde ren de wereld nog niet uit. De Austra liër („Ik weet dat „Sjeepers" een grote vent is met een goede service en dat hij Becker een keer heeft verslagen") ver loor twee jaar terug ten slotte reeds zijn tweede partij van de Chileen Acu- na. Voor Schapers is het duel met de nummer elf van de wereld in elk geval een prima graadmeter. Terecht wilde de voormalig economie student, momenteel 64e op de compu ter-uitdraai, niet al te veel consequen ties verbinden aan zijn dubbele over winning, hoewel hij nooit eerder suc cesvol is geweest op Wimbledon. „Ik zal best weer iets stijgen, maar dat heeft niet mijn hoogste prioriteit. Ik vind het belangrijker eens een paar jongens uit de top-20 te pakken. Dan volgt die positieverbetering vanzelf. Ik voel gewoon dat het erin zit, het zou me niet verbazen als ik nu regelmatig toppers zou uitschakelen". Vast staat dat Schapers („Nee, ik ben niet in de vorm van mijn leven, ik kan nog een heel stuk vooruit gaan") aan een constant seizoen bezig is. Zijn slechte gewoonte vaak te verliezen van gelijkwaardige „kruimeldieven" begint langzaam maar zeker uitzonde ring te worden. Begin dit jaar haalde hij de halve finale in Adelaide (Marur was toen te sterk) en de eindstrijd in Auckland, waar Mecir hem de baas bleef. De tweede-rondenederlaag te gen McEnroe in Rotterdam was na tuurlijk geen schande, net zomin als de dreun die Noah uitdeelde in de derde ronde van de open Franse titelstrijd. Al gaat het traag, Schapers blijft zich tenminste ontwikkelen. „Het voor deel is dat ik eigenlijk op elke baan re delijk uit de voeten kan", aldus de lange Rotterdammer, die daar een week geleden nog blijk van gaf tij dens het grastoernooi in Bristol. Schapers versloeg onder meer Amri- traj en Leconte, de als eerste geplaat ste Fransman die hem een jaar eerder nog had geklopt, om vervolgens op een haar na de finale te missen. De Amerikaan Tim Wilkison bleef hem de baas door de beslissende derde set met 10-8 op zijn naam te schrijven. Het duel met Pat Cash vandaag zal uitwijzen of laatbloeier Schapers op korte termijn werkelijk een bedreiging voor de tennistop kan gaan vormen. De uitslagen zijn: HEREN, tweede ronde: Michiel Schapers (Ned) - Larry Scott (VSt) 7-6. 6-3. 6-2: Christo van Rensburg (Zaf) - Christian Bergstrom (Zwe) 6-3, 6-2, 6-2: An ders Jarryd (Zwe) - Derrick Rostagno (VSt) 6-0, 3-6,6-3,6-3: Pat Cash (Aus) - Paul McNa- mee (Ausl 7-5.6-4.6-2: Jonas Svensson (Zwe) - Eddie Edwards (Zaf) 4-6, 6-3, 3-6, 6-3, 8-6; Tim Mayotte (VSt) - Tim Wilkison (VSt) 6-3, 4-6, 6-7, 6-2, 6-4:. Derde ronde: Jakob Hlasek (Zwi) - Joakim Nyström (Zwe) 5-7, 6-3, 6-0, 7-6; Stefan Ed berg (Zwe) - Matt Anger (VSt) 7-6, 6-2, 6-2; Aleksander Volkov (Sov) - Brad Gilbert (VSt) 7-6, 0-6, 6-3, 6-4; Andres Gomez (Ecu) - Ken Flach (VSt) 6-4, 6-4, 3-6, 7-5; Ivan Lendl (Tsj- Richey Reneberg (VSt) 6-4,6-7,6-3,7-6; Johan Kriek (VSt) - Scott Davis (VSt) 5-7, 6- 4, 6-7, 6-1, 8-6; DAMES, tweede ronde: Elizabeth Smylie (Aus) - Annabel Croft (GBr) 6-3, 6-1; Mary Joe Fernandez (VSt) - Barbara Potter (VSt) 6-0, 6-1; Beth Herr (VSt) - Anne White (VSt) 6-1, 6-4; Alycia Moulton (VSt) - Judith Wies- ner (Oos) 6-4, 6-4; Belinda Cordwell (NZli - Julie Salmon (GBr) 7-6, 6-0; Claudia Kohde-Kilsch (WD1) - Louise Field (Aus) 7-6, 6-0; Gigi Fernandez (PRi) - Svetla- na Parkhomenko (Sov) 6-2, 3-6, 6-4; derde ronde: Sylvia Hanika iWDl) Iwona Kuczynska (Pol) 6-3, 6-4; Gabriela Sabatini (Arg) - Isabelle Demongeot (Fra) 6-3, 6-4; Ja- naNovotna (Tsj) - Sharon Pete (VSt) 6-2, 4-6, 6-4; Steffi Graf (WD1) - Laura Gildemeister (Per) 6-2, 6-1 Derde ronde: Natalja Zvereva (Sov) - Ann Henrickson (VSt) 6-3, 6-3: Raffaela Reggi (Ita) - Catherine Tanvier (Fra) 6-3. 6-4; Hele na Sukova (Tsj) - Jo Durie (GBr) 6-1, 6-3; dubbelspel, eerste ronde: Manon BollegraP Maria Lindström (Ned/Zwe) - Meshki,'Zvere va (Sov) 7-5. 6-1; Bourne/Kaplarda (VSt) - Schapers/Srejber (Ned/Tsj) 6-7, 6-3, 6-4. Iris Demongeot/Nicole Tauziat (Fra) - Nicole Ja- german/Marianne van de Torre (Ned) 6-3, 6- 4. Michiel Schapers om actie tijdens zijn partij tegen Larry Scott. TERNEUZEN Serge Carpentier heeft de Zeeuwse kampioenschappen, die in Terneuzen werden gehouden, volledig beheerst. Hij klopte in het herenenkel B Dick Waasdorp en werd ook kampioen in het herendubbel (sa men met Jaap Moerland) en gemengd dubbel (met Annemarie Verijzer). Carpentier was begin februari ook al provinciaal indoorkampioen gewor den. Bij de dames van vergelijkbaar niveau werd Sandra Begijn, eveneens con form de prognoses, de nieuwe kam pioene. In een voortreffelijke slotpartij stak ze haar rivale, Annemarie Verrij- zer, in drie sets de loef af. Met het noe men van de naam Dick Waasdorp, is tevens de verrassende wending van de gang van zaken in het hoofdtoernooi bij de heren aangestipt. De Dombur ger in Thoolse dienst was het vorig weekend vanuit zesde positie gestart met een zege op Patrick Marteijn (Lu- co et Emergo). Jaap Moerland (TSI) werd zijn volgende slachtoffer, waarna hij afgelopen zaterdag de als tweede geplaatste Remco Maandag (MLTC) de weg naar de slotontmoeting af sneed. Een confrontatie met Serge Carpentier die tegelijkertijd achter eenvolgens Tim van Dijk (Animo) en zijn clubgenoot Jos Verschuure op het verkeerde been had gezet, werd aldus een feit. Carpentier, in 1983 bij de tot en met 18- jarige jongens voor het laatst getooid met de overwinnaarskrans van een kampioenschap op gravel, was merk baar gebrand op een positief resultaat. Hij leek ook inderdaad in record tempo op een gunstige totaalscore af te steve nen, tot dat Waasdorp, eenmaal in zijn ritme, de op snelle en gevarieerde ac ties gebaseerde speeltrant van zijn op ponent begon te ontregelen. Het kost te Carpentier vier tegentreffers en veel pijn en moeite, alvorens hij uiteinde lijk toch als eerste over de streep ging, 6-4. Waasdorp hield het in de tweede set bij zijn beproefde concept, alleen ging hij zijn 'schaaktennis' wel steeds meer spreiden. Het speelde Carpentier die daardoor veel loopwerk moest gaan verrichten ongewild in de kaart. Met een ononderbroken reeks van vijf mocht de Oostburger zich na een 1-1 tussenstand, de terechte opvolger van Hans Felius noemen, 6-1. Sandra Begijn, de grillige vedette uit Hulst, zorgde daarna met haar ver trouwde tegenspeelster bij de dames, TSI-representante Annemarie Verrij- zer, voor een hoogtepunt, zowel wat spelpeil als kijkgenot aangaat. Be vrijd van de last als grootste kansheb ster geboekt te staan, ging laatstge noemde er van meet af aan fel en ge- concentrreerd tegenaan. Begijn, geta lenteerd, maar snel geagiteerd, had daags voordien al een schot voor de boeg gehad. Mirjam van Tillaar (DOS) had toen haar faam als gevaarlijke outsider waar gemaakt, door pas na krachtig verweer het hoofd te buigen voor de Hulsterse. De diep reikende drives van Verrijzer wist de Zeeuws- Vlaamse in de openingsset pas vanaf de zevende game doeltreffend te pare ren, 6-4. De tweede reeks werd ze met gelijke munt betaald. Verrijzer perste er toen een krachtig slotoffensief uit, 7-5, zo dat een barrage noodzakelijk was. Of ze teveel van haar reserves geëist had werd daarin niet duidelijk. Een feit was het wel, dat Verrijzer nu in het me rendeel van de games steeds op het nippertje het loodje moest leggen, zo dat Begijn weliswaar verdiend, maar beslist geflatteerd, met 6-2 zegevierde. Had Mirjam van de Tillaar Sandra Be gijn het vuur in de demi-finale na aan de schenen gelegd, Annemarie Verrij zer had daar de zaken evenmin cadeau gehad. Een uitstekend optreden van Stefanie Rottier (Smash) was daar de bet aan. Uitslagen: herenenkel B, halve finales: S. Carpentier-J. Verschuure 6-4, 6-2; D. Wgas- dorp-R. Maandag 3-6, 6-4, 6-2; finale: S. Car- pentier-D. Waasdorp 6-4,6-1. Damesenkel B, halve finales: S. Begijn-M. M. v. d. Tillaar 6-3, 7-5; S. Rottier-A. Verrijzer 6-3, 5-.7, 2-6; fina le: S. Begin-A. Verrijzer 6-4,5-7,6-2. Herenen kel Cl, halve finales: A. van Bockel-J. Ver schuure 6-7, 6-4, 6-4; M. Wolfert-J. Verstrae- ten 7-6, 7-5; finale: M. Wolfert-J. Verschuure 6-3,3-6, 6-2. Damesenkel Cl, halve finales: I. de Vries-E. Buijs 6-2,6-2; M. Kienjet-Ch. van Schelven 6-2, 6-2; finale: I. de Vries-M. Kien- jet 7-6, 6-4. Herenenkel C2, halve finales: E, van Kampen-R, de Jong 6-4, 6-0; F. Hame link-F. Wille 2-6, 6-4, 6-2; finale: E. van Kam pen-F. Hamelink 6-4, 4-6, 6-2. Damesenke) C2, halve finales: H. André de la Porte-J. de Kam 6-4, 6-3; E. Cijvat-N. Blok 6-3, 6-1; fina le: H. André de la Porte-E. Cij vat 6-2,6-1. He renenkel Dl, halve finales: D. de Jong-H Langeraert 6-0.6-1E. de Lange-J. Wisse 6-3 6-3; finale D. de Jong-E. de Lange 6-1,6-1. Da mesenkel Dl, halve finales: I. van Leersum M. van Garsel 6-2,6-2; E. Levolger-J. de Karr 6-4,6-3; finale: E. Levolger-I. van Leersum 6- 1, 6-3. Herenenkel D2, halve finales: G d'Hont-B. Wielakker 7-5.6-2; T. den Haan-W Meulmeester 6-4, 6-3; finale: G. d'Hont-T den Haan 6-3, 6-3. Herendubbel, finale: J Moerland/S. Carpentier-R. Maandag/J Thoorenaar 7-5,6-2. Damesdubbel, finale: A Verrijzer/A. Latuheru-M. ten Bruggencate. M. Cijsouw 6-1,4-6, 6-4. Gemengd dubbel, fi nale: A. Verrijzer/S. Carpentier-A. Latuheru M. de Kok 5-7, 6-4, 6-2. TERNEUZEN - Het staat voor Mir jam van de Tillaar wel vast dat hel Zeeuwse tennis de kinderschoener nog niet ontgroeid is. De 23-jarige ten nislerares vestigde zich vorig jaar ir deze streek, nadat ze daarvoor erva ring had opgedaan als trainster er speelster bij een paar Brabantse ver enigingen. Na een jaar werken bi, DOS en Souburg en een eerste serieu ze confrontatie met de Zeeuwse toj constateert Van de Tillaar een aanta tekortkomingen, waardoor de meestr Zeeuwse tennissers de achterstand met spelers uit andere districter vooralsnog niet zullen wegwerken. Mirjam van de Tillaar meldde zich vo rig jaar bij DOS, waar ze trainer Dick Waasdorp opvolgde. Ze tenniste ir Uden en bij de Eindhovense clut ELTV. Bovendien maakte zij ondei meer deel uit van de nationale bonds ploeg („totdat ik vijftien was"), waar mee ze tal van internationale toernooi en speelde. De eerste krachtmeting met de Zeeuwse top leverde haar be halve een aantal complimenten geer ,titel op, omdat ze tot twee keer toe ir de halve finale van het toernooi qm hel Zeeuws kampioenschap werd .uitge schakeld. De acht jaar jongere Sandra Begijn riep haar in de halve finale var het in Terneuzen gespeelde toernooi een halt toe (6-3 en 7-5) en met haai dubbelpartner Walter Montenarie sneuvelde ze tegen Angela Latuheru en Manfred de Kok. Vooral de halve finale tegen Sandra Begijn was echter een boeiende partij, die voor een handvol toeschouwers op het scherp van de snee en bij vlagen zo op het oog zelfs in een onvriendelijke sfeer werd gespeeld. „Ik had van tevo ren van die verhalen gehoord", ver klaart ze haar provocerende gedrag. „Er werd gezegd: Sandra is een beetje een katje op de baan. Ze schijnt nogal te praten tegen tegenstanders, dat straalt meestal van goede spelers af. Als het moet kan ik dat ook. Ik heb ook wel het gevoel dat ik een set van haar kan pakken, maar het grote probleem is dat ik zelf nooit train. Ik ben train ster en geef 45 uur per week les. Ik moet echt tijdens een toernooi probe ren te groeien", Het afgelopen seizoen wjs in dat op zicht ook een slechte voorbereiding op de vele toernooien, die op de kalender staan. Met het team van DOS speelde ze in de derde klas en werd degradatie maar net ontlopen. „Het was mijn be doeling om bij DOS te promoveren naar de tweede klas, maar omdat ik helemaal niemand om me heen had die ook dat niveau had. is dat niet ge lukt. Mochten we twee goede heren er bij krijgen, dan wil volgend seizoen ook nog wel bij DOS spelen, maar an ders ga ik weg. Bij Middelburg of TSI, dat lijkt me wel iets. En misschien ga ik ook wel terug naar Brabant om daar competitie te spelen". Ze vindt het een van de oorzaken, waardoor het Zeeuwse tennis achter blijft ten opzichte van andere distric ten. „Je bent hier als goede speler vaak een eenling", weet ze inmiddels. „Ze zeggen van Sandra Begijn dat ze zo'n sterke speelster is, maar in Bra bant zou ze bij de gemiddelde B-speel- sters behoren. Die indruk kreeg ik za terdagavond tenminste. Dt Zeeuwse spelers moeten veel meer naar buiten gaan en niet alleen in eigen streek ten nissen. Bovendien heb je in Brabant ook veel meer mogelijkheden om je aan elkaar op te trekken". Mirjam van de Tillaar wijst in dat ver band ook op een gebrekkig beleid, dat ze gedurende haar eerste jaar in Zee land heeft geconstateerd. „De clubs zijn hier allemaal veel te klein, met be stuurtjes die nergens iets vanaf weten. Ik zie dat bij DOS. Ik zou zeggen: leg er bijvoorbeeld twee banen bij en trek eens wat spelers aan van andere clubs. Daar hebben ze helemaal geen zin in, ze willen er hier helemaal geen geld te genaan gooien. Maar als je een klein beetje op niveau wilt spelen, kost het gewoon geld. Bij ELTV verdiende ik zeshonderd gulden, die kreeg ik om competitie te spelen. Ik hoefde boven dien geen contributie en niet voor de training te betalen. Als er iets tegen over staat, dan heb je er ook veel meer zin in. Hier moet geloof ik iedereen zijn eigen racketjes en kleding nog beta len. Als je dan geen resultaat hebt, ben je geneigd om te stoppen". Desondanks heeft ze het gevoel dat er hier en daar wel aan een professione ler aanpak wordt gewerkt. „Ik heb het idee dat er echt een groot tekort is aan B-trainers in Zeeland. Toen ik bij DOS kwam, waren ze hartstikke blij. Ik heb al zoveel aanbiedingen gehad en toch kennen ze mij helemaal niet. Zoutelande, Kamperland", somt ze moeiteloos op. „Niet echt van die inte ressante plaatsjes nee. Nu geeft er een meisje les, die nog niet eens gediplo meerd is, er moet dus een groot tekort zijn". „Daar staat tegenover dat Remco Maandag en Hans Felius bij ons (bo ven de Westerschelde i op de goede weg zijn. Ik woon hier pas een jaar en ik moet zeggen dat ik niet weet hoe dat in Zeeuwsch-Vlaanderen is. Ik vind dat Mike Simon (die zich enige tijd gele den in deze krant weinig lovend uitliet over de aanpak van een paar Zeeuwse collega's) een beetje te ver is gegaan met zijn kritiek. Maar ik ken hem heel goed. Ik heb jaren met hem gespeeld. Ja, Mike is een hele harde. Ik ben al leen benieuwd of hij straks wel iets presteert". Mirjam van de Tillaar: „Ik kan op de baan ook onaardig zijn". Serge Carpentier (links), hier in actie met zijn dubbelpartner Jaap Moerland, was tijdens de Zeeuwse tenniskampioen schappen ongenaakbaar /k verraad geen staatsgeheim als ik vertel dat een van mijn favoriete columnisten, A. L. Boom in het weekblad De Tijd, in de wereld van wetenschap en li teratuur beter bekend is als Kees Fens. Meestal schrijft hij over li teraire zaken of andere bezighe den van de geest, maar af en toe schrijft hij ook over sport, wat in 1980 resulteerde in de bundel Waarom ik niet tennis (en ook niet hockey)'. Daarin vertelt hij waarom hij nooit heeft getennist. Te deftig, al die mensen in het wit in hun reservaat van rode gravel en witte lijnen. Geen sport, maar meer een wijze van leven, in een andere wereld, die niets te ma ken had met de wereld waarin hij woonde en waaruit hij voort kwam. Je zou denken dat Boom/Fens dus wel blij moet zijn geweest toen twee jaar geleden opeens een jongen van zeventien jaar Wimbledon als een voetballer binnenstapte en meteen won! Want dat was-ie natuurlijk, een omgeturnde voetballer, die als een keeper naar onbereikbare ballen dook, en a la René van der Gijp en Arie Haan met gebalde vuisten, de knieën gebogen en het onderlichaam naar voren, zijn triomf vierde als hij vanuit verlo ren positie toch nog de kansen had weten te keren. Desmond Morris noemt deze vorm van triomfvertoon in zijn boek over voetbal 'Spel om de bal': „een manier om door middel van li chaamstaal aan te geven dat hij 'het tegendeel van verslagen' is"... Maar uit zijn column van vorige week in De Tijd blijkt nu dat Wim bledon voor Kees Fens nu al een paar jaar verknoeid werd door de aanwezigheid v'an 'Der Bom ber'. Waarom had ik op het eer ste gezicht een hekel aan Boris Becker, en is die afkeer in enkele jaren gepolijst geraakt tot de glans van de haat?", vraagt hij zich af. Boris, legt hij uit, sloofde zich uit: het resultaat van wils kracht, discipline en blinde ge hoorzaamheid. „Alles was ge leerd, zoniet erin geslagen. Nooit heb ik een vonk artisticiteit in hem kunnen ontdekken, geen splinter speelplezier zelfs. Hij vindt tennis niet leuk, hij vindt zelfs winnen niet leuk. Als hij wint vindt hij datj uist. Erger is niet denkbaar." Ik heb de problemen die Kees Fens met Boris Becker heeft, nooit gehad. Ik vind het niet ge tuigen van discipline en blinde gehoorzaamheid dat hij de man die hem 'bracht', zijn trainer Bosch, afdankte nadat deze hem gebrek aan discipline had verwe ten en het ook afkeurde dat Boris er een vriendin op nahield. Ken nelijk vindt Boris dat tennis niet alleenzaligmakend is. Dat van die wilskracht klopt wel in grote lijnen, maar in kleine lijnen ook weer niet, want de laatste twee jaar is al vaak genoeg bewezen dat Becker, als het even niet loopt, kwetsbaar is en behalve 'de te kloppen man' ook de man blijkt te zijn die te kloppen is. Vo rig jaar door Michiel Schapers. En nu op Wimbledon door de Au straliër Peter Doohan. Deze be zorgde Kees Fens de mooiste dag van zijn leven. Fens schreef im mers over Becker: „De hoogste onrechtvaardigheid is dat hij wint." Doohan en Schapers be horen nu al tot een een heel con tingent van B B.-overwinnaars, dus daaruit blijkt wel dat Boris niet zo'n robot is als Kees Fens het doet voorkomen. Ik gelooj ook dat het met dat spelplezier van Boris wel meevalt. Hij lacht niet veel, dat, is waar, maar top sport is nu eenmaal geen lacheri ge bezigheid. De enige twéé die je in het topvoetbal nog wel eens ziet lachen zijn René van der Gijp en Jan Keizer. Nastase kon nog wel eens lachen, en tegenwoordig zie je Noah soms lachen. Het spel plezier van Boris schuilt echter in zijn ongeëvenaarde duiken naar de bal. Uit het feit dat hij dat nog steeds met zoveel animo doet blijkt toch wel dat hij nog steeds lol in tennis heeft en geen koele rekenaar is, want werden twee jaar geleden zijn tegenstanders nog wel eens zo overbluft door een goed teruggekomen bal die Boris in vogelvlucht had gepa reerd dat zij uit beduusdheid ver gaten de bal te retourneren, te genwoordig zie je Boris steeds vaker voorover op het centre- court liggen, terwijl zijn tegen stander de fraai terug gelepelde bal met een gegeneerd tikje in de andere hoek deponeert. Dan lig je toch mooi voor spot, als Wim- bledonkampioen, ik kan me dat beeld van Björn Borg niet herin neren. Maar Boris blijft ermee doorgaan, en volgens mij toch vooral uit een oogpunt van spel plezier. Trouwens, de Engelse tennispers was vol lof over de wijze waarop hij zijn nederlaag tegen Doohan accepteerde. 'A remarkable young man,'zei de BBC-commen tator, nadat hij zijn waardering had uitgesproken over de onom- wonden wijze loaarop Boris Bec ker na zijn nederlaag met einde loos geduld de pers te woord had gestaan menige verslagen Wim- bledon-kampioen zou de pers conferentie zijn ontlopen!). Nee, ik heb geen hekel aan Boris. Hij heeft weliswaar rossig haar, maar dat heeft Kees Fens ook.' Boris Becker voor de start van Wimbledon met zijn vriendin Bénédicte Courtin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 12