Belgische beroepsrenner vrijgesproken van doping Herboren Mieke Havik ontspannen naar titel Brum Eric Vanderaerden beslist vandaag over start in Tour PZC/ sportkrant DEKURA SUCCES VOOR TWEE WIELERCOACHES 11 Sponsorploegen Ongewisse Patrick Tolhoek VOOR UW KUNSTSTOF KOZIJNEN, SCHROTEN ETC. BELLEN NAAR: 01103-2230 KUNSTSTOFFEN Uitslag Zuinig TWINTOON10. Het toestel dat in ieder inte rieur past. Met 6 basisfuncties, zoals nummerherhaling(handigals een nummer in gesprek is), geheugen voor 10 nummers, P-toets voor notitienummer, uitdraaibaar memoplaatje, een traploos regelbare zoemer èn een ultralichte hoorn.Prijst 149- ptttelecommunicatie EEN BETROUWBARE TELEFOON KOMT VAN DE PTT HELEEN HAGE (ZEVENDE) ONTTROOND Volwassen Uitslag NATIONALE TITELS PROFS Bel gratis 06-0402 voor meer informatie en voor het dichtstbijzijnde adres van de PTT Telefoon winkel. MAANDAG 29 JUNI 1987 GEULLE (ANP) - Johannes Draaijer is de kampioen van twee coaches. Zowel André Boskamp van de nationale selectie als Frits Schür van zijn sponsorploeg menen aan de basis van zijn succes te staan. Schür lijkt winnaar met meer dan banddikte, maar belangrijker is dat Johan nes Draaijer zaterdagmiddag bij de nationale titelstrijd op de weg rond Geulle veruit de beste amateur was. Draaijer, een nuchtere Fries van 25, valt in leeftijd een beetje buiten de groep van Boskamp, die zich in het kampioenschap minder ploeg" toon de dan de sterkste gastrennersvereni- ging (Van Aarle-Ecco). De groep van Schür, was met een dik dozijn sterken zowel letterlijk als figuurlijk best ver tegenwoordigd. Johannes Draaijer had aan de ene kant het profijt van het voorberei dingsprogramma van Boskamp, aan de andere zijde de steun van een groep getrouwen. Schür had meer dan één troef en was bovendien zuinig op zijn mensen geweest voor de slag met de concurrentie, waarbij ook het parades- pan van de KNWIJ. Naast Draaijer hadden ook Joost van Adrichem, John van den Akker en Jan-Willem van Loenhout een bevoorrechte positie binnen het zwarte eskader. Aan het eind van de rit behoefde de ploegleider echter niet te bepalen wel ke kaart gespeeld moest worden. Jo hannes Draayer deed dat zelf. Op een manier bovendien die geen twijfel liet over de krachtsverhouding binnen het ruim 120 koppige veld. Hij ontluister de Schürs zwarte schaap Frank Kerst en, hij speelde in de laatste slag met de troeven die Boskamp nog over had, Tom Cordes en Arjan Jagt, toch waar lijk niet de minsten uit het amateurpe loton. Cordes was al voor de sprint uitge schakeld. Jagt („Draaijer is in Joego slavië zuiniger geweest dan Cordes en ik"), normaal de sterkere sprinter, maakte een beslissende fout door te vroeg aan te gaan in een poging Draaij er te verrassen. De elitegroep van Boskamp bleef in de rit over ruim 200 kilometer langdu rig buiten beeld. Een begrijpelijke tactiek van de ploegleider en zijn „in- dividuelen", die van februari (Cuba) tot vorige week (Joego-Slavië) gere geld in competitie waren geweest. Het dwong de groep wel in het laatste kwart van de strijd hard in de slag te gaan om niet het gevaar te lopen dat de aantrekkelijke prijzen bij de drie sterke sponsorploegen terecht zouden komen. Die inspanning kostte Gerrit de Vries de kop, dwong Cordes tot een inspanning die boven zijn macht ging en hield Draaijer fris voor de slotfase. Het gespeel vóór in het peloton, dat he lemaal niet zo'n verschrikkelijk hoog tempo maakte, deerde Draaijer niet, omdat van het moment dat de wed strijd werkelijk los was, steeds ploeg genoten voorin reden. Vooral Joost van Adrichem, die zonder meer de weg voor de nieuwe kampioen geplaveid heeft. Van Adrichem, actief in iedere kop groep en een sterke aanvaller in com binatie met Wiebren Veenstra en later met Patrick Bol, Corné van Rijen en ploegmakker Louis de Koning, werkte langdurig aan eigen kansen. Hij ruilde die in voor de rol van meesterknecht op het moment dat het kaarsje vrijwel opgebrand was. Daardoor kon Draaij er optimaal profijt trekken van de ploegdiscipline. Zonder echter een moment de indruk te wekken profiteur te zijn. De manier waarop hij Cordes en Jagt op sleeptouw nam toen rebel Kersten tot orde geroepen moest wor den was indrukwekkend. De afreke ning met zijn ploegmaten uit de Ronde van Joego-Slavië onderstreepte zijn topvorm en zijn juiste seizoen-inde ling. Ronde Jos Bol) weer een grote Neder landse prijs verdeeld moest worden. Draaijer was daarvoor één van mijn eerste kandidaten. Hij heeft van fe bruari tot nu, ook in de groep van Bos kamp, mijn programma gereden. Ik heb hem geadviseerd zuinig op zichzelf te zijn in de Joegoslavische ronde. Hij is klaar voor het grotere werk. Op mijn advies heeft Boskamp hem, tegen eer dere plannen in, meegenomen naar de Vredeskoers. Hij heeft daar twee etap pes gewonnen." „Dit kampioenschap is veel mooier", constateerde Draaijer, „dan de over winningen in de Vredeskoers. Ik vind dat ik recht heb op een plaats in de WK-ploeg. De kampioen mag toch niet gepasseerd worden. Als dat gebeurt word ik prof. Eerder nog vandaag dan morgen. Wachten tot na Seoel heeft voor mij geen zin, dan ben ik 27 en dat is echt te laat. Na mijn studie (HTS, weg- en waterbouw) heb ik, omdat ik geen baan heb kunnen vinden, mij he lemaal op het wielrennen kunnen rich ten. Met, dat mag ik wel zeggen, rede lijk succes.Er is voor mij nog een doel na dit kampioenschap." Dat doel is de profploeg van Jan Gis- bers, terwijl de jongeren Jagt, Cordes en De Vries zich na Seoel vermoedelijk bij Jan Raas zullen melden. Het tijd stip van de overgang van Nederlands beste amateur op de weg van 1987 zal voor een belangrijk deel bepaald wor den door André Boskamp, die dan toch - en óók op dit punt - het laatste woord heeft. Wielercoach André Boskamp liet al les nog enigszins in het ongewisse. Hij heeft na het wegkampioenschap nog een tiental kandidaten over voor de Nederlandse vertegenwoordiging bij de wereldkampioenschappen in Vil lach (Oostenrijk). Bij die groep is ook titelhouder Johannes Draaijer. „Maar", stelde Boskamp, „niemand is zeker van zijn plaats, ook de nationale kampioen niet". Boskamp voegde er aan toe: „Draaijer, sinds het vorig seizoen heb ik hem niet meer losgelaten, heeft zaterdag sterk kunnen rijden dankzij het selectiebe leid, de steun van zijn ploeg is hem ten goede gekomen. In het kampioen schap hebben de toppers zich rustig gehouden, uitgaande van de zekerheid dat de selectierenners naarmate de strijd vorderde van zelf naar voren zou den komen. Dat is gebeurd." Terug in de groep van Boskamp is Frank Kersten, die aanvankelijk zelf bedankte, maar op zijn stap terug kwam nadat hij bij zijn sponsorploeg buiten boord was gezet. Voor Eddy Schurer, sterk zowel in Olympia's Ronde als in het kampioenschap, staat de deur weer open. „Ik wil nog eens met hem praten", vertelde Bos kamp. „Hij is welkom in principe." Patrick Tolhoek uit Yerseke reed aan vankelijk gemakkelijk mee in de voor ste gelederen. Maar twee uur na de start (en dus na ongeveer tachtig kilo meter) kreeg hij maagklachten. De Zeeuwse renner moest enkele malen overgeven en staakte tenslotte na 150 kilometer de strijd. (Dongen), 10. Daan Luijckx (St. Willibrord), 11. Jos van Aert (Rijsbergen) zelfde tijd als Schurer, 12. John-Pierre Dieteren (Rothem) 3.17, 13. Rudi Nagengast (Hoogeveen) 3.20, 14. Joost van Adrichem (Kwintsheul) 5.09, 15. Herbert Dijkstra (Pesse) 5.22, 16. Harry Rozendal (Voorst) 5.24, 17. Wiebren Veen stra (Harkema) 6.09, 18. Michel Le Grand (Huizen), 19. André van Reek (Lisse) zelfde tijd als Veenstra, 20. Corné van Rijen (Hoe ven) 6,10, 21. Gerrit de Vries (Oldeberkoop) 6.12,22. Nico van de Klundert (Hoogerheide) 6.13, 23. Stephan Rakers (Rijen) 6.46, 24. Dick Dekker (Hoogeveen), 25. Tiny Borgers (Eindhoven), 26. Louis de Koning (Heen- vliet), 27. Jos Verbeek (De Lier) zelfde tijd als Rakers, 28. Patrick Coone (Eindhoven) 6,50, 29. Rob Harmeling (Nij verdal30. Raymond Meys (Valkenburg) zelfde tijd als Coone. (Advertentie) I Industriestraat 4, 4431 NH 's-Gravenpolder Telefoon 01103-2230 Johannes Draaijer had dit jaar ook al succes in de Vredeskoers. Op de foto wint hij de vijfde etappe (op woensdag 13 mei). In de eindsprint versloeg hij toen de Fransman Philippe Delaurier en de Oostduitser Uwe Raab, die op de foto niet zichtbaar is. BRUSSEL (ANP) - De Belgische beroepswielrenner Guido van Calster is zaterdag door de Brusselse rechtbank vrij gesproken van het gebruik van doping. De renner werd precies een jaar geleden tijdens het Belgisch kampioen schap in Merchtem betrapt op het gebruik van het verbo den middel efedrine. De controle werd uitgevoerd door de BOB, de Belgische Opsporings Brigade. Van Calster ont kende voor de rechtbank niet het middel genomen te heb ben. Hij voerde aan, dat hij het geneesmiddel al sinds zijn jeugd op doktersadvies neemt ter bestrijding van een chro nische bronchitis. De rechtbank achtte bewezen, dat Van Calster het middel niet had genomen met de bedoeling zijn wielerprestaties te bevorderen, maar om gezondheidsrede nen. Schur daarover: „De voorbereiding van mijn ploeg was er op gericht er te zijn op het moment dat na Olympia's De uitslag van het Nederlands kampioen schap op de weg voor amateurs is: 1. Johan nes Draaijer (Sondel) 203,8 km in 5 uur 19 mi nuten en 39 seconden, 2. Arjan Jagt (Wou- brugge) zelfde tijd, 3. Tom Cordes (Wilnis) op 9 seconden, 4. Patrick Bol (Hoeven) op 2 mi nuten en 26 seconden, 5. Willem-Jan van Loenhout (Nieuw-Vossemeer), 6. Frank Kersten (Geldrop) zelfde tijd als Bol, 7. Eddy Schurer (Bakkeveen) 3.14, 8. John van den Akker (Veldhoven), 9. Arthur van Dongen Wijziging in uitvoering en specificaties voorbehouden. GEULLE (ANP) - Dankzij Mieke Havik heeft de geves tigde orde uit het dameswielrennen zich ogenschijn lijk gehandhaafd in het nationale wegkampioenschap. De 30-jarige voorvrouw van het damespeloton behaal de op het zware parkoers in Geulle haar eerste titel op de weg, na tweede plaatsen in 1983 en 1986. Maar in werkelijkheid stonden zaterdagmiddag drie nieuwe gezichten op het podium. Ten eerste is de Mieke Havik van 1987 een heel andere vogel dan de vedette van voorgaande jaren. Bovendien werd zij vergezeld door Jolanda Cools en Karin Schuitema, die beiden nooit eerder in het shirt reden van de ploeg van Egbert van 't Oever, waarvoor zij in het kampioenschap start ten. De coach toonde daarmee aan dat een goede selec tie en een gepaste voorbereiding een doorbraak kunnen veroorzaken in het kleine groepje van top-dames dat al jaren de macht in handen heeft. Jolanda Cools was ook de aanstichtster van de ontsnap ping, na een kleine vijftig kilometer, die tenslotte de ti tel bij Havik bracht. De onttroonde kampioene Heieen Hage stelde na afloop: „Mieke Havik reed erg sterk". „Dat is", legde Havik uit, „het gevolg van wat ik in het afgelopen jaar geleerd heb. Ik heb het gevoel dat ik nu veel meer volwassen ben, geestelijk gegroeid en dat mocht zo langzamerhand ook wel. Dit seizoen heb ik minder getraind, maar wel veel intensiever en veel meer ontspannen. Dit kampioenschap ben ik begonnen met de gedachte, ik ga er lekker in, vrij-uit in de aanval en ik zie wel wat er van komt." De beslissende vlucht ontstond toen Jolanda Cools een klein groepje ontsnapten had teruggepakt en meteen doorging. Alleen iïavik pikte aan. Bij de laatste beklim ming van de Slingeberg ontsnapte Karin Schuitema aan de betere sprintsters en sprong naar het brons. Mo devak-scholiere Karin Schuitema, net achttien, werd een paar weken geleden door Van 't Oever binnenge haald na een sterke koers in het Land van Bartje. Jolanda Cools kreeg ruim een maand geleden in Zuid- Frankrijk de kans een open plaats in de groep in te ne men en werd kort voor dit kampioenschap verder ge schoold in de zesdaagse van Aquitanië in Zuid-West Frankrijk. „Dat was natuurlijk de ideale voorberei ding", zei de twintig-jarige uit Sommelsdijk. „Ik had dit jaar nog geen overwinning behaald, maar ik heb erg veel opgestoken de laatste tijd. Over het koersen, maar ook over het klimmen. Er waren heel wat van die kleine kor- tje klimmetjes, zoals de Slingeberg hier. In de buurt van Bordeaux heb ik de basis gelegd voor mijn prestatie in het Nederlands kampioenschap." De uitslag van het wielerkampioenschap op de weg van de dames is: 1Mieke Havik Soest) 76 km in 2 uur 6 minuten en 39 seconden, 2. Jolanda Cools (Sommels dijk) op 3 seconden, 3. Karin Schuitema (Wildervank) 0.35, 4. Monique de Bruin (Hoogland), 5. Connie Meijer (Vlaardingen), 6. Petra de Bruin (Nieuwkoop), 7. Heieen Hage (Arnhem), 8. Rita Timpers (Almelo), 9. Chrisna Janssen (Tegelen), 10. Gonnie van Koert (Nieuwkoop), 11. Agnes Loohuis-Damveld (Haaksbergen) zelfde tijd als Monique de Bruin, 12. Manon de Rooij (Amsterdam) 0.42.13, Elske van der Meer Jubbega) 0.52,14. Monique Knol (Soest) 1.04, 15. Cynthia Lutke-Schipholt (Den Haag) 1.06,16. Sandy Lutke-Schipholt (Den Haag) zelf de tijd, 17. Carolien de Laat (Schijndel) 1.12, 18. Thea van Rijnsoever (Breukelen) 1.13, 19. Tilly Minnee (Am sterdam) 1.55, 20. Petra van Tilburg (Halsteren) 7.16. In Frankrijk wisselde de kampioen strui wel van eigenaar, maar niet van ploeg en zelfs niet van familie. Mare Madiot uit de formatie Guimard nam het tricot over van zijn broer Y von. De 28-jarige Mare Madiot versloeg in de eindspurt de neo-prof Luc Leblanc, met wie hij zeven kilometer van de streep was ontsnapt uit een groepje koplopers. De vlucht van Madiot en Leblanc was ingegeven door de aanwe zigheid van Bruno Wojtinek in de kop groep, die de beste kansen had de sprint te winnen. Frankrijk (Lugny): 1. Mare Madiot de 268 km in 6.42.28,2. Luc Leblanc op 0.06, 3. Mar tial Gayant 0.34, 4. Bruno Wojtinek 0.41, 5. Francis Castaing, 6. Jean-Claude Colotti, 7. Jacques Decrion, 8. Francois Lemarehand, 9. Franck Pineau, 10. Bernard Chesnau allen in de zelfde tijd als Wojtinek. Mare Madio Mieke Havik gaat winnend over de eindstreep Johannes Draaijer wil ook naar wk DEN HAAG (ANPfDPA/ AFP) - De nationale België kreeg een veteraan als kam pioen. Drie dagen na zijn 35e verjaar dag verraste Ferdi van den Haute het peloton door zijn tweede zege van het (Advertentie) De succesreeks van de formatie van Boifava kreeg een vervolg met het Ita liaans kampioenschap van Bruno Lea li. De ploeggenoot van Giro-winnaar Roche liet de concurrentie ver achter zich. Als knecht moest de 29-jarige Leali lang op een zege wachten. Vorig jaar en dit seizoen verrichtte hij louter diensten voor Roche, Visentini en Bontempi. In de nationale titelstrijd reed hij 35 kilometer alleen en had hij een voorsprong van bijna anderhalve minuut op Elli en Bombini. Italië (Lissone): 1. Bruno Leali de 274 km in 6.53.30, 2. Alberto Elli op 1.21, 3. Emanuelle Bombini, 4. Alfio Vandi, 5. Maurizio Vandel- li, 6. Marcello Siboni, 7. Palmiro Masciareili. 8. Marco Franceschini, 9. Massimo Ghirotto, 10. Francesco Moser zelfde tijd als EUi. In tegenstelling tot België, Frankrijk en Italië kreeg Spanje een winnaar, die bijzonder weinig ervaring heeft in het profpeloton. De Bask Juan Carlos Gonzales Salvador, ploeggenoot van Sean Kelly, versloeg een grote groep renners, met de kampioen van 1986 Al fonso Gutierrez (tweede) en Manuel Jorge Dominguez (derde) vlak achter zich. Gonzalez Salvador won in het voorjaar in Zuid-Franrkijk de Ster van Bessèges. Spanje (Vera de Bidasoai: 1. Juan Carlos Gonzalez Salvador de 234 km in 5.11.23, 2. Alfonso Gutierrez, 3. Manuel Jorge Domin guez, 4. Jesus Suarez Cueva, 5. Antonio Es- parza, 6. Juan Fernandez, 7. Enrique Carre- ra, 8. Inaki Gaston, 9. Manuel Carrera, 10. Herminio Diaz Zabala zelfde tijd als Gonza lez Salvador. Portugal (Loulé): 1. Serafim Vieira de 200 km in 5.37.17, 2. Carlos Mata op 0.09, 3. Ma nuel Cunha, 4. Marco Chagas, 5. Paulo Du- que, 6. Carlos Nunes, 7. Americo Silva zelfde tijd als Mata, 8. Jorge Evangelista 0.15,9. Ja- cintho Paulinho, 10. Joaquim Gomes zewlf- de tijd als Evangelista. Het gezamenlijk kampioenschap van Zwitserland en West-Duitsland is door de Zwitserse profs overheerst, met Jorg Müller uit de Nederlandse ploeg van Gisbers als winnaar. Negen Zwit sers namen in Frankfort een complete ronde (vijf kilometer) voorsprong op het veld waarin nog 28 Zwitsers, twaalf Westduitsers en de Liechtensteiner Sigmund Hermann die als enige ver trekker uitizijn land automatisch de ti tel kreeg. Didi Thurau stapte na ruim zeventig kilometer af, toen hij al een achterstand van vier minuten op de kopgroep had. Drie-landenkampioenschap (Frankfort): 1. Jörg Müller de 204 km in 4.50.32, 2. Pascal Richard op 0.35,3. Daniel Gisiger. 4. Thomas Wegmüller, 5. Mauro Gianetti zelfde tijd als Richard. 6. Alfred Achermann op 1.40.7Ser ge Demiere, 8. Beat Breu zelfde tijd als Achermann, 9. Daniel Wyder (allen Zwi) op 3.02. 10. Peter Hilse (WD1, Westduifs kam- pioenfi op 5.21, 13. Sigmund Hermann (Lie) op 7.34,16. en laatste Rolf Gölz i WD1) op 9.08. seizoen te boeken. Voor de dure Belgi sche ploeg van de Spanjaard Ocana was het de eerste aansprekende winst in het wielerjaar, dat zo ambitieus was ingegaan. Van den Haute, vorige week winnaar van het criterium te Oosten de, behoorde tot de 23 renners, die na 220 kilometer ontsnapten en een maxi male voorsprong van anderhalve mi nuut namen. Op de 245e kilometer sprongen vijf coureurs weg: Van den Haute, Vermote, Van Holen, Frison en Hynderickx. Mare Sergeant zocht als enige de tegenaanval. Hij ging tot het uiterste voor de verdediging van zijn titel en wist nog vijfde te worden. Van den Haute, die dit seizoen feitelijk af scheid had willen nemen van de prof wielersport, versloeg Hynderickx en Frison in de spurt en werd voor het eerst kampioen bij de beroepsrenners. België (Sint Katelijne-Waver): 1. Ferdi van den Haute de 270,6 kilometer rond Sint Ka- telijne-Waver in 6 uur, 10 minuten en 12 se conden, 2. Jean-Pierre Hynderickx op 45 se conden, 3. Herman Frison, 4. Ronny van Ho len, 5. Mare Sergeant, 6. Michel Vermote zelf de tijd, 7. Jan Nevens 1 minuut en 1 seconde, 8. Ludwig Wijnants 1.02, 9. Dirk de Mol 1.03, 10. Patrick Cockuyt 1.06, 11. Ludo Peeters 1.06. Ferdi van den Haute kampioenschappen voor wielerprofs hebben in het buitenland over het algemeen winnaars gekregen uit de zelfde categorie als in Neder land: gelouterde ren ners, die echter niet tot de favorieten behoor den. Dat gold voor Bel gië (Van den Haute), Frankrijk (Mare Ma diot), Italië (Leali) en ZwitserlandlWest-Duits- land (Müller). In Spanje won een nieuweling: Gonzalez Salvador. Eric Vanderaerden startte te Sint Katelijne- Waver niet in de weg wedstrijd om het Bel gisch kampioenschap. De sprinttroef uit de ploeg-Post ondervond te veel hinder van een voet blessure. Volgens Posts assistent Walter Planc- kaert zal Vanderaerden woensdag in West-Ber- lijn wel kunnen starten in de proloog van de Tour de France. „Ik be slis maandag, of ik aan de Tour deelneem", zei Vanderaerden zelf. Eric Vanderaerden

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 11