PZC \NEEK-IN pagina27 l/1/EEK-UIT NNEEK-HSI Rijkskeurmeester hield illegale autokeuringen Controle door tandarts mag van kabinet in ziekenfonds blijven Massale confrontatie in straten van Seoul Aanslagen tegen Shell 159 NIEUW Bo^is Bè^ke^ ga^t 6.000 BANEN OP DE TOCHT EVEN NAAR JAC. HERMANS OVENVERS UIT NEDERLANDSE BAKKERU Mm-prus&WUxi-keus DE PZC BOUWT ALLEEN ZATERDAG 1 Verpakt en gesneden uit Nederlandse bakkerij Kleine scholen in kleine kernen DE NDI3ELAER Later opklaringen 30e jaargang no. 149 aterdag 27 juni 1987 Sovjet-politiek Waarschuwing Weer Toerisme Hockeyverlies Bezuinigen OPNIEUW HUISARREST KIM DAE JUNG Maak kennis met in Nederland gebakken, vers voor u gesneden en verpakt roggetarwebrood. Dagelijks vers bij Jac. Hermans Heel wit of heel bruin Wolkenvelden en eerst mogelijk wat regen. Vooral later af en toe zon. Maxi mum temperatuur 20 graden, aan zee iets koeler. Meest matige zuidwesten wind. ON DEN IGPD) Boris ecker heeft Wimbledon n diepe rouw gedom- eld. De Westduitse pu- blieksheld, die volgens de bookmakers niet kon verliezen, overkwam gis teren prompt wat nie mand verwachtte: de als eerste geplaatste titel verdediger sneuvelde al in de tweede ronde tegen de ogenschijnlijk onge vaarlijke Australiër Pe ter Doohan: 7-6, 4-6, 6-2, 4. Het 19-jarige service-ka non zal snel kennisma ken met de gevolgen van zijn vlotte eliminatie na twee jaar en vijftien wed strijden lang ongeslagen te zijn gebleven op het gras van Wimbledon. Ongetwijfeld krijgt „boem boem Boris" in zijn geboorteland karre- vrachten kritiek over zich uitgestort. Ditmaal zullen de Westduitse me dia hun „Wunderkind" niet sparen. Becker zal nu lang moe ten wachten op een even aring van het record, dat zowel de legendarische Fred Perry als Björn Borg in handen heeft. Beiden wonnen Wimble don drie keer in succes sie. Opnieuw zullen vraagtekens worden ge zet bij de toekomst van de vedette. Het begint er op te lijken dat vooral de breuk met trainer Gün- ther Bosch op Becker een grote, negatieve in vloed heeft gehad. (Zie ook pagina 7) Geen extra geld voor de politie DEN HAAG (GPD) De politiekorpsen in ons land krijgen geen cent extra van het kabinet om het tekort weg te werken, dat in 1990 ongeveer 400 miljoen gulden zal bedragen. In plaats daarvan moeten taken worden afgestoten, waardoor meer dan 6000 arbeidsplaatsen verloren gaan. De ministerraad heeft dat gisteren besloten op voorstel van de werkgroep politiebudget. Sovjet-leider Gorbatsjov heeft zijn positie in het Politburo ver sterkt. PAGINA 2 De scheidende Navo-generaal Rogers waarschuwt voor de veiligheidsrisico's van een ko mend raketakkoord met de Sovjet-Unie PAGINA 3 Beleven we een mini-ijstijd, oj is het geen gewoon een slecht voorjaar? PAGINA 4 Het Nederlandse Bureau voor Toerisme rekent dit jaar op 12 miljoen vakanties in het bin nenland en 8,5 miljoen over de grens. PAGINA 5 De Nederlandse hockeyheren waren even niet bij de les en verloren prompt (opnieuw) van de Engelsen. PAGINA 7 De bezuinigingen op de provin ciebegroting treffen vooral de veerdiensten over de Wester- schelde. De PSD krijgt jaar lijks 1,1 miljoen minder. De ta rieven blijven buiten schot. PAGINA 9 Binnen- en buitenland: 2 en 3 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 5 Sport: 7 Provincie: 9,11,12,13 en 15 Manila, leven op een vuilnis belt Letters Letteren: Ti- rant Lo Blanc, een vroeg mees terwerk vertaald de School meester in beeld Avonturen en avontuurtjes: misdaadro mans Einde aan de Beelden de Kunstenaarsregeling ra dio- en tv-programma's voor het weekeinde. PAGINA 19, 20, 21, 23 en 25 De PZC bouwt verder: van binnenstad naar bedrijventer rein Vakantie-pret en regen pet de Vis wordt nog steeds duur betaald De Braakman, 35 jaar dicht Mensmilieu en Verkaveling Het eigengerei de Zeeland en de andere be windhebbers Sport: Tour en Media. PAGINA 27, 28, 29, 31 en 33 De politie besteedt jaarlijks ongeveer 3,5 miljard gulden. Het kabinet meent dat dat budget voldoende is, als de po litie efficiënter gaat werken. Die doel matigheid kan worden bereikt door automatisering, de aanschaf van beter materieel en het afstoten van oneigen lijke taken. De werkgroep heeft bere kend dat zulks een besparing oplevert van bijna 500 miljoen gulden. Als wordt afgezien van gedwongen ontsla gen, zal die besparing 150 miljoen gul den lager zijn. Het kabinet wil de in krimping van het personeel realiseren door een eenmalige vervroegde uittre ding op 55-jarige leeftijd. De voorstellen van de werkgroep die door het kabinet zijn overgenomen, behelzen onder meer de afschaffing van verkeersonderwijs, van het afne men van examens en van de politiebe- veiliging op luchthavens. Voorts moet de tweemanssurveillance worden ver vangen door een eenmansdienst, het aantal meldkamers worden beperkt en het administratieve werk door goedkopere krachten worden verricht. De werkgroep vindt bovendien dat de reservepolitie kan worden opgeheven. De gemeenten, de politiekorpsen en het openbaar ministerie zien geen en kel heil in de voorstellen van de werk groep. Zij beschouwen die als een ver arming van de politietaak en een ver schuiving van mensen naar mate rieel. „Politiewerk is mensenwerk en dat zal altijd zo blijven", aldus de woordvoer ders. „Je kunt de politietaak niet door computers laten verrichten", aldus mr. Holthuis, advocaat-generaal in Den Haag en woordvoerder van het openbaar ministerie. De drie organisaties vrezen dat de in krimping van het personeel zal leiden tot minder hulpverlening van de poli tie aan de burger. Ook de preventieve taak komt in het gedrang. Alleen al de aanwezigheid van politie op straat voorkomt een hoop criminaliteit. De organisaties zijn wel blij dat het kabi net niet zonder meer akkoord gaat met de invoering van het profijtbeginsel, waaronder wordt Verstaan het doorbe rekenen van politiekosten voor bij voorbeeld de begeleiding van speciale transporten, bewaking bij voetbal wedstrijden en andere recreatieve eve nementen. Het kabinet wil eerst on derzoeken welke politietaken daar voor in aanmerking zouden kunnen komen. UTRECHT (GPD) Wegens gesjoemel met autokeuringen heeft de Utrechtse politie twaalf mensen aangehouden. Onder hen is de 50-jarige H. B. uit Ermelo, een officiële keurmeester van de rijksdienst voor het wegverkeer. De illegale keuringen werden verricht in een Utrechtse woning. De bewoonster, de 40-jarige C. M. werd eveneens gearresteerd. Alleen al donderdagavond, toen de recherche bij het huis postte, werden twaalf auto's illegaal gekeurd. Volgens de politie gaat het om gestolen auto's, om voer tuigen die total loss waren verklaard en om gesmokkelde auto's. De bedoeling was de auto's van officiële papieren te voorzien. De aangehouden keurmeester wordt daarom verdacht van valsheid in geschrifte. Van de tien mensen die de auto's aanboden, zaten er gisteravond nog acht vast. DEN HAAG (GPD) Het ka binet stemt in met de wens van de regeringspartijen CDA en VVD om de halfjaar lijkse tandartscontrole in het ziekenfonds te houden. Dit heeft vice-premier De Korte gisteravond na afloop van de wekelijkse minister raad meegedeeld. De regeringspartijen hadden deze wens afgelopen maandag tijdens het debat over de voorstellen van de commissie-Dekker bij staatssecre taris Dees (volksgezondheid) gede poneerd. De bewindsman beloofde toen het voorstel voor te leggen aan het kabinet. De Korte verklaarde dat het kabinet akkoord ging met dit voorstel, mits het niet meer dan 70 miljoen gulden zou kosten. De indieners van de be treffende motie, Nijhuis (WD) en Lansink (CDA), lieten maandag al weten dat de financiering van hun voorstel geen onoverkomelijke pro blemen zou opleveren. Het kabinet komt ook tegemoet aan de wens van Lansink om op korte termijn met een 'blauwdruk' te ko men, waarin het kabinet de weg uit stippelt voor de invoering van een basisverzekering voor de volksge zondheid. De Korte maakte echter duidelijk dat een dergelijke blauw druk vergezeld zal gaan eigen voor stellen. In tegenstelling tot het CDA is het kabinet niet geporteerd voor de invoering van een basisverzeke ring. - fm'f'fi,. - SEOUL Traangaswolken begeleidden de veldslag die politie en betogers anderhalf uur lang uitvochten voor het station van Seoul. SEOUL(REUTER-AFP)- Een als vredesmars aangekondigde mani festatie in de Zuidkoreaanse hoofd stad Seoul is vrijdag uitgelopen op een massale confontatie tussen in woners en politie. Die volgde op de arrestatie van oppositieleider Kim Young Sam en het opnieuw onder huisarrest plaatsen van Kim Dae Jung. In een ongekend massale manifesta tie van verzet tegen de 'militaire dic tatuur' van Chung Doo-Hwan trok ken precies om zes uur 's avonds honderdduizenden mensen de straat op. Dat gebeurde onder het zingen van het volkslied en zwaai end met de Koreaanse vlag en met witte zakdoeken. De regering had 60.000 man politie op de been gebracht. Elke samen scholing werd onmiddellijk opge broken en besproeid met traangas. Bij alle belangrijke metro-uitgangen stonden politiemannen dié -traan gasgranaten naar beneden gooiden zodra er een groepje mensen van eni ge omvang opdook, of het nu beto gers waren of niet. Het traangasbombardement ver hinderde dat een grote protestmars op gang kwam. Voor het station van Seoul stonden politie en duizenden demonstranten anderhalf uur lang tegenover elkaar, terwijl over en weer molotov-cocktails, stenen en traangasgranaten werden gegooid. Uit zeker twintig steden werden gro te demonstraties gemeld. Voor het begin van de betogingen hadden de autoriteiten al twee toon aangevende oppositiestemmen tot zwijgen gebracht. Kim Young Sam, leider van de Democratische Hereni gingspartij, werd gearresteerd ter wijl hij op weg was naar een bijeen komst. Hij werd volgens zijn mede werkers een tijd lang rondgereden en later, met een gekneusde hand, weer vrijgelaten. Eerder op de dag kreeg Kim Dae-Jung opnieuw huis arrest, een dag nadat het vorige werd opgeheven. Juist het optreden zonder enig on derscheid tegen iedereen die zich op straat vertoonde veroorzaakte hefti ge reacties onder de bevolking. Voorbijgangers jouwden de politie uit en ging soms zelfs de agenten te lijf. De betogers beschermden zich tegen de traangaswolken met duik brillen, gasmaskers, watten, tand pasta op de lippen en parafine op het gezicht. Maar de minder goed uitge ruste voorbijgangers moesten zich behelpen met zakdoeken, plastic zakken en cellofaanpapier op de ogen. Kranten in Zuid-Korea voorspelden vrijdag dat voorzitter Roh Tae-Woo van de regerende Democratische Gerechtigheidspartij zich volgende week zal terugtrekken als presi dentskandidaat. Daarmee zou de weg worden vrijgemaakt voor on derhandelingen met de oppositie. (Advertentie) ALP HEN AAN DEN RIJN (GPD) Brandweerlieden actief bij één van de twee bedrijven in Alphen aan den Rijn die in de nacht van donderdag op vrij dag door brand werden geteisterd. Het ging om Boot Olie en Van Staveren Marion Gas. Volgens de politie is voor een half miljoen gulden schade aange richt. De groep Rara (revolutionaire anti-racisme actie) eiste enkele uren na de aanslag de verantwoordelijk heid op. Zij wil dat Shell, de vaste leve rancier van de bedrijven, zich terug trekt uit Zuid-Afrika. „We zijn oprecht verontwaardigd dat de terreur op de ze manier om zich heen grijpt", aldus E. Steneker, woordvoerder van Shell Nederland. Twee garages van de on dernemingen aan de Energieweg in Al phen brandden volledig uit. De in de ruimte aanwezige gasflessen ontplof ten. Ook een tankwagen vloog in brand. Doordat de wind de andere kant op stond, bleven de vier brand stoftanks gespaard, die ruim 6000 die- soline en benzine bevatte. Het ging om de derde aanslag dit jaar tegen Shell in Nederland. Vorig jaar werden 13 Shell-stations zwaar beschadigd door toedoen van diverse actiegroepen. roggetarwebrood Langzaam maar toch goed merkbaar begint het nu ook in 'Den Haag' door te dringen dat kleine dorpen een minimum-pakket aan voorzieningen nodig hebben, willen ze kunnen blijven functioneren. En in dat pakket behoort een basisschool te zit ten. In deze laatste weken voor de zo mervakantie is de Tweede Kamer in de slag met staatssecretaris Ginjaar- Maas (onderwijs) over haar plan om in het basisonderwijs volgend jaar 350 scholen op te heffen. Het is niet de eer ste keer dat er zo'n vorm van kaalslag wordt toegepast. Dit soort voorne mens veroorzaken doorgaans veel be roering en onzekerheid. Het onvermij delijke antwoord op de onvermijdelij ke vraag, dat veel direct betrokkenen - kinderen, ouders, onderwijsmensen en bestuurders - soms lang in spanning houdt, is steeds: welke scholen moeten sneuvelen? Vooral in kleine dorpsge meenschappen, waar de laatste jaren toch al de ene na de andere voorzie ning wegviel, is opheffing van een school een ernstige aderlating. Zeker wanneer dat de laatste school in het dorp is. Op termijn heeft zo'n ingreep vergaande gevolgen. Ouders die af standen naar de dichtstbijzijnde school voor hun kinderen toch te groot vinden, trekken weg. De bindende functie van de school in het dorp ver valt. Kortom, waar de laatste school verdwijnt wordt de ziel uit de leefge meenschap gehaald. In een dunbevolkte provincie als Zee land met veel kleine dorpen en een in leerlingental betrekkelijk groot aantal 'zieltogende' schooltjes is zo'n snoeironde van het ministerie van on derwijs dan ook vaak een grote bedrei ging. Om ernstige ongelukken te voor komen en de Haagse besluitvorming vergaand te beïnvloeden is het niet ge noeg dat iedere school de eigen belan gen verdedigt. Nodig is vooral goed overleg, zodat voor een dorp (of een stadswijk) als geheel een aanvaard baar compromis kan worden bereikt. Het Zeeuwse provinciebestuur heeft al in een vroeg stadium onderkend dat het hier een sturende rol heeft te spe len. Én in het voordeel van het onder wijs én in het belang van de leefbaar heid van de kleine kernen. In het be leid richting staatssecretaris geeft de provincie de hoogste voorrang aan het behoud van 'de laatste school' in een dorpsgemeenschap. Bovendien streeft ze er naar - uiteraard met behoud van de vrijheid van het bevoegd gezag van de scholen - zo'n laatste school in het dorp de signatuur van een samenwer kingsschool te geven. In een aantal ge vallen is dat bij een vorige gelegenheid gelukt. De praktijk wijst bovendien uit dat er bij het zoeken naar oplossingen in deze richting per saldo minder scho len dan aanvankelijk dreigde, moeten worden opgeheven. Het is een moedgevend teken dat de Zeeuwse tegendruk aan de plan nen van staatssecretaris Ginjaar- Maas om 350 basisscholen in Neder land op te heffen nu ook in de Tweede Kamer wordt erkend. Afgelopen week is het overleg met de vaste kamercom missie voor onderwijs zelfs voor nader beraad opgeschort. Het 'samen sterk voor de zwakke school op het dunbe volkte platteland' komt kennelijk over. De bemiddelende rol van het pro vinciaal bestuur op het gebied van het onderwijs komt er duidelijk mee uit de verf. Toch is - wanneer deze bezuini gingsronde onder de basisscholen voor Zeeland uiteindelijk misschien nog zal meevallen - het gevaar natuur lijk niet geweken. Kleine scholen moe ten niet in leven blijven bij de gratie van steeds weer nieuwe reddingsope raties. Ze moeten een gezonde basis krijgen. Dat betekent een leerlingen tal, waarmee de school zelf ook in alle opzichten uit de voeten kan. Door nu in Den Haag in deze kwestie een suc cesje te boeken legt het Zeeuwse pro vinciebestuur zichzelf verplichtingen op. Het zal het eigen kleine-kernen-be- leid nóg meer handen en voeten moe ten geven. De leefbaarheid van de dor pen, die nu in allerlei opzichten vaak op de tocht staat, zal zover moeten worden opgevijzeld dat een minimum pakket aan gemeenschapsvoorzienin gen is gegarandeerd. Kleine dorpsge meenschappen behoren wat dat be treft uit de permanente gevarenzone te worden gehaald. vdM. (Advertentie) OLLY'S SPORTSWEAR D O M 8 U R C

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1