Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? Nipko w-schijf voor 'Levensberichten' Minister vraagt extra kabeljauw aan Brussel Plan voor vormen van Frans-Duitse brigade B0SPEEN EN GEHAKT 1.25 748 vandaag de Fred Astaire (88) overleden PZC/sport TYPISTEN TEKSTVERWERKING Westduitse verpleegster vermoordde 20 patiënten Schijn bedriegt in Zuid-Korea Onbestendig 230e jaargang no. 145 Dinsdag 23 juni 1987 TANDARTSCONTROLE BLIJFT IN FONDS Hulp Jongerenwerk Deeltijdwerk Schuld Welzijn Moord Getij Brug Voetbal Winnen Herhalingskaart BELOFTE AAN VISSERIJWERELD Schol en tong Bospeen, per bos Gehakt half-om-half, kilo ^4*8 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Eerst enkele opklaringen, vanmiddag en vanavond regen. Maximum tempe ratuur 15 graden. Wind zuidwest- west meest matig tot vrij krachtig. PROVINCI HILVERSUM (ANP) - De Zilveren Nipkow- schijf, de jaarlijkse or derscheiding van televi siecritici, gaat naar de VPRO-serie 'Levensbe richten' van Cherry Duins. Cherry Duijns De serie werd vorig jaar november op drie zon dagavonden uitgezon den. Ook de prijs van de radiocritici, de Zilveren Reismicrofoon, gaat naar de VPRO. Be kroond is de serie 'Boe ken', onder eindredactie van Wim Noordhoek. De Stichting Nipkow heeft dit maandagavond mee gedeeld. Een eervolle vermel ding gaat naar de tv-se- rie 'Een spannend be staan' van de IKON. De prijzen worden op vrij dag 25 september in Hil versum uitgereikt. Meerderheid voor volksverzekering DEN HAAG (GPD) De meerderheid van de Tweede Kamer wil toch dat de regering in alle ernst streeft naar een (beperkte) volksverzekering ziektekosten. Dat kwam maandag tot uiting in een motie die het CDA indiende en die de steun kreeg van PvdA, D66 en GPV. CDA en VVD spraken zich ineen motie uit tegen verwijdering van de periodieke controle bij de tandarts uit het ziekenfondspakket. De regering krijgt wel steun voor korte termijnmaatregelen ter bezui niging op het ziekenfonds, zo werd ook duidelijk. I PZC Nederland begint een nieuw hulpprogramma voor landen rond de Andes en in Midden- Amerika. PAGINA 3 Het Zeeuwse jongerenwerk wil niet worden gedwongen tot het produceren van eenheids worst. PAGINA 4 De Tweede Kamer gelooft niet dat het kabinet er in zal slagen voor 1990 vijftigduizend extra deeltijdbanen te creëeren. PAGINA 5 Minister Ruding is tevreden over het akkoord met Argenti nië over de terugbetaling van schuld aan de Staat der Neder landen. PAGINA 7 Het dagelijks bestuur van Zee land wil fors snoeien in de wel zijnssector: de provinciale emancipatie-commissie zal worden opgeheven. PAGINA 9 De Terneuzense politie is nog weinig opgeschoten met het on derzoek naar de moord op een prostituee: gisteren werd een man aangehouden die moge lijk meer van de zaak afweet. PAGINA 9 Het getijverschil in de Ooster- schelde is groter dan aanvan kelijk was verwacht. PAGINA 10 Vlissingen onderzoekt de mo gelijkheden voor de bouw van een brug over het sluizencom- plex. PAGINA 11 Geldrop zit in hoofdklasse C met smart te wachten op con currentie van Vlissingen. PAGINA 14 Peter 'Winnen doet eindelijk weer van zich spreken. Hij won een bergrit in de Ronde van Zwitserland. PAGINA 15 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Provincie: 9, 10,11 en 13 Sport: 14 en 15 Staatssecretaris Dees is niet zo blij met de motie over de volks- of basis verzekering. Hij wil die eerst in het ka binet bespreken, voordat hij een defi nitieve reactie geeft. Volgens de indie ners moet deze uitspraak als „signaal" dienen. De Kamer wil echter wel voor het zomerreces duidelijk weten wat Dees met deze en andere moties zal doen. In oktober worden daarover dan plenaire debatten gehouden. De staatssecretaris wil namelijk twee toekomstmodellen gaan uitwerken, waaruit dan later kan worden geko zen. Een ervan is voor een zogeheten algemene verzekering. Belangrijk ken merk is dat er geen onderscheid meer tussen ziekenfonds- en particuliere verzekering zal bestaan. Het andere model kent de huidige loongrens nog wel. Dat pakt beter uit voor de lagere inkomens, denkt hij. Met kracht verdedigde hij zijn bezuini gingsvoorstellen, die op de afspraken in het regeerakkoord CDA-VVD zijn gebaseerd. De regeringsfracties gaan er ook mee akkoord, maar niet zonder voorwaarden. Het CDA wil de eigen bijdrage op verwijskaartên voor de specialist als tijdelijk aanvaarden. Volgens Lansink moet er een jaarlijks maximum per verzekerde worden ge steld (f 125) en mag geen geld voor een zogeheten herhalingskaart worden gevraagd. Onder die condities legt het CDA zich erbij neer. Maar de maatre gel moet tijdelijk zijn, in afwachting van stelselherziening. Met het schrappen van de tandheel kundige zorg voor volwassenen uit het ziekenfondspakket gaan CDA en VVD akkoord. Maar de regeringsfracties spraken in een motie de wens uit dat de periodieke tandcontrole wel in het ziekenfondspakket blijft. Ook hiermee gaat Dees eerst naar het kabinet. Hij signaleert namelijk een „gat" van f 50 miljoen als de jaarlijkse tandartscon trole wel verzekerd blijft. De PvdA en andere oppositiepartijen kantten zich fel tegen de bezuinigin gen op het ziekenfondspakket, die fi nancieringsverschuivingen worden genoemd. Moties waarin ze die van de hand wijzen, zullen echter geen kans maken. Dr. Wisse Dekker, oud-topman van Philips, is bereid het kabinet behulp zaam te zijn bij de verdere uitvoering van het plan voor een basisverzeke ring ziektekosten. Dat zei hij maan dagavond in het NOS-journaal in een reactie op het Tweede Kamerdebat over de kwestie van de gezondheids zorg in de toekomst en de actuele be zuinigingen. Dekker bleek wat teleurgesteld door de (voorlopige) uitkomst van deze ge- dachtenwisseling, waarin het rapport dat hij met zijn commissie op verzoek van het kabinet-Lubbers maakte, cen traal stond. „Ik ben er niet gelukkig mee", zei hij, „als men zo doorgaat blijft het een halfslachtig resultaat". WAARDENBURG Veehouders in het rivierengebied waren maandag druk in de weer met het leggen van zandzakken en strobalen op de zomerdijken van de ui terwaarden, om het wassende water in Rijn en Waal te gen te houden. De uiterwaarden die niet door zomerdij ken worden beschermd liepen verleden week al onder. Het water staat op veel plaatsen tegen de kruin van de dijken en rijkswaterstaat verwacht nog een geringe ver hoging. Lopen de erachter gelkegen uiterwaarden vol dan ontstaat er voor de boeren een flinke schadepost. Het meeste hooigras moet nog worden gemaaid, terwijl bij overstromingen bovendien het vee moet worden geë vacueerd. DEN HAAG (GPD) Ambtenaren van het ministerie van landbouw en het visserijbedrijfsleven zijn over eengekomen dat het ministerie zich zal inspannen van Brussel een extra hoeveelheid kabeljauw los te krijgen. Bovendien zal het ministerie de po gingen van het visserijbedrijfsleven ondersteunen om van Duitsland een deel van het Duitse kabeljauwquo tum over te nemen. Het ministerie heeft wel enkele strikte voorwaarden aan deze steun verbon den. In ieder geval zal er deze week geen kabeljauw meer op de afslagen mogen worden aangevoerd. De vissers die zelfs maar één kabeljauw binnen brengen krijgen van de mogelijke ex tra quota geen enkele vis toegewezen, aldus het ministerie. Lukt het een extra quotum te krijgen dan zal eerst daarvan de vorig jaar ille gaal aangevoerde hoeveelheid kabel jauw worden afgetrokken. Als de po gingen in Brussel en Bonn lukken, dan kunnen de kabeljauwvissers nog onge veer drie maanden blijven doorvissen. Ben Daalder, de voorzitter van het Vis serijschap, zei dat de kabeljauwvissers daarmee een tijdelijk perspectief heb- Advertentie ben gekregen. Maandagavond hebben alle vissers via de radio het verzoek ge kregen deze week in ieder geval geen kabeljauw aan wal te brengen. De schol- en tongvissers kunnen de komende weken een brief verwachten van het ministerie van landbouw en visserij, waarin hen wordt meege deeld dat zij de toegestane hoeveel heid tong en schol hebben opgevist. Een woordvoerder van het ministerie zei maandag de vissers al in januari per brief zijn gewaarschuwd dat de toegewezen hoeveelheden schol en tong voor dit jaar afgetrokken moe ten worden van de hoeveelheid waar mee ze vorig jaar hun quotum hebben overschreden. Op het moment dat uit controles van de Algemene Inspectie Dienst blijkt dat de vissers dreigen hun quotum te overschrijden, zullen ze per brief door het ministerie worden gewaarschuwd. „Dit betekent dat er beslist nog geen sprake is van het aan de ketting leggen van de schepen van deze vissers", al dus de woordvoerder van het ministe rie. Minister Braks voelt er niets voor met de vissers te gaan praten over een uit ruil van quota met andere EG-landen. Hij vindt dat inmiddels zoveel is op gevist, dat Nederland andere landen niets meer heeft te bieden om te rui len. Het gesprek waarop de visserij organi saties hebben aangedrongen, heeft volgens het ministerie op korte ter mijn geen zin. Het enige waarin de mi nister nog heil ziet zijn de gesprekken met Noorwegen over het afstaan van een extra quotum kabeljauw. Volgens het ministerie wil minister Braks ook eerst het debat in het parle ment afwachten over het rapport van de commissie Eversdijk. Daarin wor den achtereenvolgende ministers van landbouw o.a. beschuldigd van het op geven van te lage vangsthoeveelheden aan Brussel. Minister Braks overweegt een veil plicht in te voeren, waardoor alle aan- (Slot zie pagina 6 kolom 7) Tijdens de vergadering van de kamercommissie voor volksgezondheid werd maandag gedemonstreerd op het Binnenhof tegen kabinetsplannen op het ter rein van de ziektekosten. Typisten tekstverwerking m/v, die meer plezier in hun werk zoeken, bellen vandaag nog Goes, 01100 - 23220 Middelburg, 01180 - 23855 Vlissingen, 01184 - 12620 Terneuzen. 01150 - 18600 LOS ANGELES (RTR/ AP) De Amerikaanse danser en filmacteur Fred Astaire is maan dag op 88-jarige leeftijd in een ziekenhuis in Los Angeles overleden. De legendarische tapdan- ser stierf aan een long ontsteking. Fred Astaire begon zijn danscarrière samen met zijn zus Adèle in de re vues op Broadway. In de jaren dertig stapte hij over naar de film en trad op met verschillen de beroemde partners. Vooral zijn duetten met Ginger Rogers in Holly- woodmusicals behoren tot de absolute danstop. Met zijn hoge zijden, wit te das en rokkostuum was Fred Astaire het symbool van de elegante man van de wereld. Astaire kreeg in 1948 een ere-Oscar voor zijn 'uniek artisticiteit en zijn vele bijdragen aan de techniek van de musi calfilm'. In 1981 kreeg hij een Lifetime Achieve ment Award van het Amerikaanse Filminsti tuut. PAGINA 2: Tapdansen werd kunst. (Advertentie) Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. 3^* PARIJS/DEN HAAG (GPD) - In Parijs is enthousiast gereageerd op het voor stel van de Duitse bondskanselier Helmut Kohl voor de vorming van een gezamenlijke legerbrigade van Duitse en Franse militairen. Kohl heeft bij zijn voorstel gezegd dat de ervaringen opgedaan in een gezamen lijke legerbrigade zouden moeten uit wijzen of een verregaand geïntegreer de strijdmacht mogelijk is. Mitterand juichte het plan direct toe, maar maakte tevens duidelijk dat dit niet beschouwd mag worden als een terugkeer van Frankrijk in het geïnte greerde Navo-commando. Wel ziet hij een dergelijke brigade als een 'embryo' voor nader Europese militaire samen werking. Duitsland en Frankrijk werken al sinds 1963 nauw samen op militair ge bied. De laatste jaren is dat verder ver diept, onder meer door de uitwisseling van officieren. Later dit jaar vinden er ook gezamelijke oefeningen plaats in Beieren. Daaraan doen 47.000 Fransen mee. De Franse minister van defensie Gi- raud wees erop dat het plan van Kohl het mogelijk maakt de Europese pijler van de Navo te versterken, zonder het Slot zie pagina 6 kolom 4 Het gist nu al weer enige weken in Zuid-Korea. De straten in de hoofdstad Seoul, rondom de rooms-ka- tholieke kathedraal Myong- Donmg. stinken meer naar traangas- bommen dan naar de uitstoot van het drukke verkeer. Televisiebeelden van met harde hand uit elkaar geslagen studentendemonstraties hebben de wereld nog weer eens een kijkje ge gund in het politieke gedragspatroon van president Chun Doo Hwan. Tegen maatschappelijke onrust heeft hij steeds een beproefd recept gehad: er zo bruut mogelijk op inhakken. Al eer der heeft Chun op deze manier weer stand tegen zijn dictatoriale machts structuur bezworen. Maar dat recept werkt niet meer. Chun heeft niet lan ger te maken met 'alleen maar een stu- dentenoproer'. Het protest heeft een veel bredere basis gekregen: journalis ten, kleine handelaren, hoogleraren, kunstenaars, katholieke geestelijke en boeddhistische monniken steunen in Seoul en andere grote steden de ge welddadige demonstraties. Door bot weg zijn medestrijder in de staats greep van 1979, Roh Tae Woo als zijn kandidaat-opvolger te benoemen is Chun net een stap te ver gegaan. Lang zamerhand was de onrust zo hoog op gelopen dat er voor Chun nog maar twee mogelijkheden overbleven. Óf de noodtoestand afkondigen met alle ver gaande consequenties. Óf praten met de oppositie, en dat betekent voor hem zoiets als aan tafel met de duivel. Alles wijst erop dat het laatste er on der druk van de Verenigde Staten en van zijn eigen Democratische Ge- rechtigheidspartij nu toch van zal ko men. Chun heeft even diep moeten ademhalen. Het betekent namelijk dat hij opnieuw de dialoog in moet over het houden van directe presi dentsverkiezingen. En ditmaal kan hij niet heen om Kim Dae Jung, de be kendste oppositieleider en oude rot uit de Zuidkoreaanse politiek. De man die hij eerst twintig jaar cel heeft laten op knappen en daarna min of meer mond dood heeft verklaard. Maar intussen zijn de rollen omgekeerd. De dictatuur van Chun is. ondanks (of misschien wel dank zij) de fabelachtige economi sche ontwikkeling van het land, fail liet. De Zuidkoreanen van vandaag hebben een andere kijk op problemen van nationale veiligheid, sinds de bur geroorlog uit de jaren '50 steeds be heerst door de grote dreiging vanuit het communistische noorden. Ze dur ven er meer en meer voor uit te komen dat ze niet geloven in de methode van de harde hand als garantie voor een stabiele politiek. En de democratische krachten onder het straatverzet heb ben een recent voorbeeld bij de hand: de ontwikkelingen die anderhalf jaar geleden op de Filippijnen leidden tot de val van dictator Marcos en de komst van Corazon Aquino. Uiterlijk lijkt de situatie in Seoul nu als twee druppels water op die van Manila in fe bruari 1986. Het democratisch proces in Zuid- Korea heeft internationaal het tij mee. De taaie manier waarop de hard werkende bevolking het land heeft op gewerkt tot een toonaangevende in dustriële natie heeft overal bewonde ring gewekt. Maar het was toch bewon dering met een vraagteken. Vroeg of laat zou de Zuidkoreaan laten merken dat hij zich niet langer laat ringeloren. De positie van Zuid-Korea in de we reld was er een geworden van de schijn die bedriegt. Met de Olympische Spe len van 1988 in het nabije vooruitzicht leek het er aanvankelijk op dat in Seoul wel zoiets als een adempauze in het politieke gistingsproces vol te hou den zou zijn. Veel internationaal pres tige staat tenslotte op het spel. Alleen heeft Chuns eigen koppigheid deze il lusie wreed verstoord. Hij liet zien ab soluut niet te begrijpen wat er onder een grote meerderheid van de Zuidko reanen leeft. En hij moest door de knieën. Hij heeft - net als Marcos op de Filippijnen - de invloed van de rooms- katholieke kerk in de democratische beweging onderschat. En hij heeft zich vergist in zijn eigen positie. Het zal een zware gang zijn voor deze dictator, - die naar de tafel van de dialoog met de oppositie. Maar weigering was een nog zwaardere gang geworden: die naar de complete chaos. vdM. WUPPERTAL (DPA-AFP) - Een 28-ja- rige Westduitse verpleegster uit Wup- pertal, die sinds maart 1986 in voorar rest zit, heeft de dood van zeker twin tig patiënten op haar geweten. De met de zaak belaste officier van justitie, Karl Hermann Majorowsky, zei maandag dat zij de patiënten een overdosis van het hartstimulerings- middel chlonidin had ingespoten. Het parket liet de lijken van 28 patiën ten opgraven van wie werd vermoed dat zij het slachtoffer waren van de verpleegster. In twintig lijken werden sporen van chlonidin gevonden. Mi- chaela Roeder bekende de moord op zes bejaarden omdat zij „hun verder lijden wilde besparen". Maar op advies van haar advocaat zwijgt zij sindsdien in alle talen over haar motieven. y

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1