Luchtballons luiden feest nieuwe ziekenhuis Goes in Zeeuwse collecte Afghaanse vluchtelingen brengt ton op Provincie: alleen chemisch afval NSM op stortplaats Koegors TOT 1990 ALLEEN NOG SOPHIAHAVEN Statencommissie: resultaat Nepal-actie teleurstellend Kunst en Deltawerken tentoon in Harderwijk MIDDELBURG In elk geval tot 1990 zijn er in het Oosterscheldegebied géén nieuwe ligplaat sen voor jachten meer mogelijk. Volgens het beleidsplan Oosterschelde waren maximaal 1000 nieuwe plaatsen toegestaan. Die zijn inmiddels allemaal uitgegeven. Pas na 1990 zal duidelijk worden of er in de zeearm - waar natuur en visserij voorrang hebben - ruimte is voor méér jachthavens. Is dat onverhoopt het geval, dan hebben voorzieningen bij Wemeldinge en Zierik- zee voorrang. Of de Oosterschelde een grotere druk van de recreatievaart verdraagt, zal uit onderzoek moeten blijken. Op zijn vroegst in de loop van 1992/1993 zal daarover meer duide lijkheid ontstaan. COMPONIST ANTON VAN PROOIJEN Scarlatti Onderschat Vervuiling Staking België geeft problemen voor scheepvaart GEEN CENTRALE OPSLAGPLAATS ZATERDAG 20 JUNI 1987 Geen nieuwe jachthavens in Oosterscheldegebied Dit bleek vrijdag tijdens een vergade ring van de stuurgroep Oosterschelde te Middelburg. Daar werden de reste rende 230 plaatsen van het totaal van 1000 'weggegeven': aan de gemeente Wissenkerke voor een jachthaven in de voormalige werkhaven Sophia. Dat gebeurde met de stem van wethouder C. M. Dagevos, vertegenwoordiger van Kapelle, tegen. Hij was bang dat een verdere jachthavenontwikkeling in Wemeldinge de mist ingaat. Gedepu teerde G. de Vries-Hommes, voorzitter van de stuurgroep, stelde dat over de (on)mogelijkheden na 1990 nog geen zinnig woord te zeggen is. Ze verzeker de dat de 'claims' van Kapelle voor Wemeldinge en van de gemeente Zie rikzee (havenkanaal of de Val) niet zonder meer van tafel worden geveegd. Destijds is, na uitvoerige discussie, in het beleidsplan gekozen voor 1000 nieuwe ligplaatsen tot 1990 met het oog op: behoud van de natuurfunctie van het gebied, waarvoor de vogelfunctie als één van de graadmeters geldt; geen wezenlijke vermindering van de oppervlakte aan intergetijdege- bied; recreatievoorzieningen die naar aard en omvang dienen aan te sluiten aan het karakter van de Oosterschel de. In het aantal van 1000 ligplaatsen zijn niet begrepen 150 plaatsen die be stemd zijn voor sanering van zoge naamde 'slikliggers': boten die nu nog buiten de havens liggen. In de periode tot en met 1985 zijn 450 plaatsen uitgegeven aan Colijnsplaat en diverse kleine uitbreidingen. Aan Sint-Annaland werden 70 plaatsen toegekend en aan het Goese Sas 250. De claims van Wemeldinge en Zierik- zee konden om praktische redenen niet in behandeling worden genomen. De uitbreiding in Zierikzee kan eerst worden uitgevoerd als de weg naar de Zeelandbrug is verbeterd. De jachtha ven in Wemeldinge (er zijn daar al ruim 100 geïmproviseerde plaatsen) komt op zijn vroegst in beeld nadat de ver breding van het Kanaal door Zuid-Be veland klaar is (en daardoor het huidi ge sluizencomplex bij Wemeldinge kan vervallen). Daarom stelde het da gelijks bestuur van de stuurgroep voor de resterende 230 plaatsen te bestem men voor een jachthavenplan dat wél snel verwezenlijkt kan worden: Sop- hiahaven. Wethouder Dagevos wees erop dat in MIDDELBURG Het netto-resultaat van de actie Zeeland helpt Nepal is ui termate teleurstellend. Tot die con clusie kwam de statencommissie be stuurszaken vrijdag, toen tijdens de vergadering het eindoverzicht van de inzamelactie werd gepresenteerd. De opbrengst op zich -inclusief een bij drage van de provincie en de PZEM ruim 745.000 gulden- mocht er volgens de commissie best zijn. De ruim 4 ton aan apparaats- en organisatiekosten bleken een regelrechte domper op de vreugde. „De verhouding tussen kos ten en opbrengst is totaal zoek", oor deelde SGP-er W.P. Rentier. Het tegenvallend resultaat was voor de commissie aanleiding om zich af te vragen of er in de toekomst niet naar andere vormen van ontwikkelings hulp moet worden gezocht. Gedepu teerde J.B. Ventevogel was het daar mee eens. Hij zei: „We moeten ons niet nog een volgende keer aan zo'n project wagen". Hoe het in de toekomst verder moet wordt pas besproken nadat ge deputeerde staten een standpunt heb ben ingenomen. P. Roose (RPF/GPV) gaf een voorzichtig schot voor de boeg: „Misschien moeten we meer in de rich ting van het toekennen van subsidies aan particuliere instellingen". TERNEUZEN - De 'Waterscape Songs' van de Terneuzense compo nist, pianist en graficus Anton van Prooijen kunnen volgende week za terdag voor het eerst beluisterd worden. Muziek als begeleiding van gedichten en tegelijk als beschrij ving van de rivier die zich door een dierbaar land kronkelt, de Schelde en Vlaanderen. Maar waar Smetana met zijn Moldau en zijn Bohemen een vaste plaats heeft verworven op de populaire elpees van 'Music for the Millions' zal Van Prooijen met zijn tweede toonzetting van de Schelde-cyclus, gedichten van zijn stadgenoot Henk Huisman, waar schijnlijk slechts in kleine kring van liefhebbers en fijnproevers ge huldigd worden. De kunstenaar wordt weliswaar ver meld in de internationale componis ten-almanak, van een Amerikaanse universiteit heeft hij wel degelijk een ere-professoraat gekregen om zijn toonzettingen van Shakespeare- sonnetten, maar zijn muziek blijft moeilijk toegankelijk. Evenals trou wens de gedichten door welke hij zich heeft laten inspireren. „Als ik dit zou laten uitgeven, dat doe ik dus niet meer met mijn werk, dan kan het in verkeerde handen te recht komen. Van musici die het niet begrijpen en dan deugt de uitvoe ring niet. Dan hou ik het liever voor mezelf. Dan kan ik ook een bepaalde vrijheid houden, en de uitvoering la ten afhangen van de gedichten die voorgelezen worden. Laten aanslui ten op die gedichten door openingen te laten die ik op het moment van ge beuren kan invullen. Dat is niets nieuws. Dat deden ze ook al in de tijd van Mozart. Toen lieten ze de caden- zen over aan de uitvoerenden. Die mochten dan improviserend worden ingevuld." „Ik kijk door het venster van mijn partituur", aldus legt pianist Van Prooijen uit hoe hij het werk van componist Van Prooijen eerst ziet of voelt en dan speelt, „en als mijn ene mouw hoger opgestroopt is dan de andere dan speel ik het werk ook weer anders dan de vorige keer. Af hankelijk van de sfeer en van de volgorde van de gedichten kan ik in grijpen in mijn eigen compositie, dat wil zeggen mijn gedachtenwereld in klank overbrengen. Dan heb je di rect de link met jazz. Bij jazz is ook alles improvisatie. Er staat vrijwel niets op papier." In jazz-café Porgy Bess aan de Noordstraat in Terneuzen beleeft de 'Waterscape Songs' van Anton van Prooijen zaterdagavond 27 juni haar première. Deze eerste uitvoe ring van het werk voor piano had ei genlijk al in januari van dit jaar moeten plaatsvinden op de verjaar dag van Julius Vischjager, gevierd pianist te Amsterdam, voor welke gelegenheid het zelfs was geschre ven. Door omstandigheden kwam daar niet van. Vischjager komt nu naar Terneuzen om met zijn aanwe zigheid de publieksdoop van het werk van Van Prooijen op te luiste ren. Na de gedichtencyclus van Huisman en haar muziek van Van Prooijen speelt Vischjager op ver zoek enkele sonates van Domenico Scarlatti. „Dat houdt verband met mijn werk wijze. Die vertoont veel overeen komsten met die van Scarlatti. Kor te ritmische en korte melodische motieven. De samenklanken van Scarlatti waren voor zijn tijd zeer modern. Als ik nu een accoord van hem zou laten horen dan denk je dat het net zo goed van mij zou kunnen zijn, een uit deze tijd. Een derde overeenkomst is dat hij polyfoon (meerdere melodieën tegelijkertijd, red.) schreef en mijn werk is ook op zijn manier polyfoon." 'Waterscape Songs' is geïnspireerd op de gedichten van Huisman over en naar aanleiding van de Schelde. Het is de tweede keer dat de Schel de-cyclus van Huisman, zo'n twintig stuks poëtische impressies, door Van Prooijen met muziek is aange kleed. De eerste keer was het in de vorm van de 'Scheldesuite', geschre ven voor contrabas en een jaar gele den voor het eerst uitgevoerd door Norbert Das in Gent. In tegenstel ling tot de eerste toonzetting van de gedichten is de tweede, omdat Van Prooijen zelf over de uitvoering kan beschikken, veel minder uitgeschre ven. De hele compositie beslaat nu maar drie velletjes notenbalken en kan naar gelang de wens van de componist-uitvoerder acht tot der tig minuten duren. Over de toon hoogte van sommige delen kan hij nu nog niets zeggen. Van Vischjager hoort hij wel met welke accoorden de werken van Scarlatti worden ge opend. Van Prooijen zorgt er dan voor dat zijn werk met bijpassende accoorden sluit. En de uitvoering van wat eraan vooraf gaat is sterk af- Anton van Prooijen hankelijk van de volgorde die Huis man kiest voor het voorlezen van zijn cyclus. Van Prooijen vindt het werk van Huisman mooi en goed. „Het is een man die sterk wordt on derschat. Hij heeft gedichten in de Gids gepubliceerd. Dat is niet niks. Ze spreken mij aan. De beelden die hij gebruikt. Het is een man die wat kan. Dat heeft Hugo Claus ook van hem gezegd en dat is niet de eerste de beste. Ik schreef ook gedichten en daarom weet ik het. Ik hoor de muziek in zijn gedichten, door de al litteratie en door de assonantie." „Op het moment dat de noot het hoogst is, in dissonanten gesproken, is de poëzie nabij. Mijn muziek is niet altijd begrijpelijk, maar de poë zie is verstaanbaar. Maar daarom is mijn muziek nog niet elitair. Ik ben niet elitair. Ik denk niet elitair, laat ik het zo zeggen. Ik schrijf wat er voor mijn kop komt." „Het grootste compliment dat ze mij ooit hebben gemaakt was dat het publiek een keer tegen mij zei: in uw muziek horen we melodie. Wat ze ei genlijk wilden zeggen was: we snap pen het wel niet en we kunnen het niet nazingen, maar we horen het wel." Grappend voegt Van Prooijen eraan toe: „Zolang er nog maar één rechtvaardig is hoeven Sodom en Gomorra niet te vergaan." het beleidsplan nadrukkelijk ruimte is gereserveerd voor een jachthaven ontwikkeling in Wemeldinge. Hij on derstreepte dat die voor het dorp ook economisch van groot belang is, om het wegvallen van 'kanaalactivitei ten' op te vangen. Tegen een ontwik keling van de Sophiahaven had Dage vos als zodanig geen bezwaar, mits daaraan de toezegging gekoppeld wordt dat Wemeldinge ook nog kan doorgaan. Burgemeester P. Wisse van Wissenkerke gaf aan dat de inrichting van de Sophiahaven op korte termijn kan beginnen. Hij achtte het van be lang dat in die hoek van de Ooster schelde op recreatief gebied wat ge beurt. Gedeputeerde De Vries-Hommes her innerde eraan dat de natuurfunctie van de Oosterschelde nog altijd voor op staat. Ze wilde niet vooruitlopen op het onderzoek. „Als we nu zeggen dat jachthavens belangrijker zijn, dan zijn we op de verkeerde weg. Er is niet voor niets een duur kunstwerk gebouwd". Directeur ir R. M. T. Adriaansens van de Provinciaal Planologische Dienst vond dat niet bij voorbaat méér dan 1000 plaatsen kunnen worden uitgege ven. „Anders kun je het beleid wel ver geten, want dan komen er van alle kanten aanvragen". Hij stipte aan dat naast de roep om meer jachthavens ook meer en meer het geluid te horen is dat de vraag om plaatsen niet zo groot is. Burgemeester E. J. Hoogendijk-van Duijn van Kortgene bracht naar voren dat een verzoek is ingediend om de jachthaven in Kats met 50 plaatsen te mogen uitbreiden. Ze wilde weten wat daarvoor de kansen zijn. Gedeputeer de De Vries-Hommes liet weten dat daar geen ruimte voor is binnen de 1000 plaatsen tot 1990. De luchtballons kozen vrijdagavond op een weitje aan de 's-Gravenpolderseweg onder grote publieke belangstel ling het luchtruim. GOES - Met het oplaten vijf luchtballons is vrijdag avond een begin gemaakt met de festiviteiten, die de open dag van het nieuwe streekziekenhuis in Goes (vandaag) tot een succes moeten maken. De organisatie verwacht om en nabij de tienduizend man. Onder grote publieke belangstelling stegen de heteluchtballons op van een weitje aan de 's-Gravenpolderseweg, naast deskundig personeel bemand met mensen die nauw be trokken zijn geweest bij de bouw van het ziekenhuis. Door de windrichting dreven de ballons al snel naar Walcheren, daarbij op de voet gevolgd door auto's die de bemanning na de landing terug moesten brengen naar Goes. Vanochtend om zes uur is het de bedoeling dat de ballons voor de tweede maal opstijgen. Daarmee bar sten de festiviteiten pas echt goed los. Rond de klok van tien uur staat de opening van de open dag op het pro gram, gevolgd door onder meer optredens van Beve- landse muziekvereningen. Milieu-inspecteur drs G. J. Beijen vroeg aandacht voor de nadelige mi lieueffecten van jachthavens. Hij noemde als voorbeeld de vervuiling van het slib, zoals die op diverse plaat sen is geconstateerd. Hij drong erop aan de gevolgen van milieuvervuiling in het komende Oosterschelde-onder- zoek te betrekken. „Het zou de verdere ontwikkeling van jachthavens wel eens kunnen beïnvloeden", aldus Beij en. Hij beklemtoonde dat niet alleen de slibvervuiling een rol speelt, maar ook andere milieuaspecten (riolering, sanitair, drinkwater). De milieu-in specteur kondigde onderzoek aan naar de milieutoestand van de jacht havens in het Deltagebied. TERNEUZEN - De 24-uurs-staking van ambtelijk personeel in België leidde gisteren tot verkeersopstop pingen op de Zeeuwse vaarwegen naar Gent en Antwerpen. De brug wachters van de brug over het kanaal van Terneuzen naar Gent bij Zelzate staakten tot tien uur gisteravond mee met hun collega's elders in België om een beter salaris af te dwingen. Als ge volg daarvan lagen gisteren in het Ne derlandse deel van het kanaal acht zeeschepen te wachten, drie bij Sas van Gent en vijf bij Terneuzen. Nog meer schepen die via de Westerschel- de en het kanaal naar Gent wilden va ren kregen de opdracht van de ver keersleiding bij Vlissingen voor an ker te gaan. Vrijdagavond lagen daar reeds vijftig schepen te wachten. De meesten daarvan hebben de be stemming Antwerpen. Omdat ook de stadssleepdiensten en enkele andere openbare diensten in die haven het werk voor een etmaal hebben neerge legd was ook Antwerpen onbereikbaar geworden. In de Antwerpse haven zelf lagen vijftig schepen te wachten. Ook in het Belgische deel van het ka naal naar Gent leverde de staking een opstopping op. In Gent lagen elf zee schepen voor anker te wachten op het einde van de staking. Het was een zeer rustige dag in deze haven. Van de kraanmachinisten op de stadskranen nam tachtig procent deel aan de sta king. Als gevolg daarvan hebben de Gentse stuwadoors gisteren geen ha venarbeiders opgeroepen voor werk zaamheden. Van de havenwerklieden in gemeentelijke dienst bleef zestig procent thuis. VLISSINGEN - De inzamelingsactie voor Afghaanse vluchtelingen in Pa kistan heeft in Zeeland een bedrag van 105.000,- opgeleverd. Met de voorlopige netto-opbrengst van 86.000,- kunnen de kosten worden bestreden van een project in de vluch- telingennederzetting Doaba in het Pa kistaanse district Kohat. Het streef bedrag van 300.000 gulden werd niet gehaald. Aangezien de kosten per vluchteling 20 gulden bedragen, kan slechts een deel van de 15.000 vluchte lingen geholpen worden. De heer J. J. Tevel, secretaris van de Stichting Vluchteling, constateert dat er in Zee land sprake is van een zekere 'collec temoeheid'. „Ik ben ook weer niet al te pessimis tisch. We hebben toch in een recordtijd een ton weten op te halen. Bovendien zijn de rechtstreekse overschrijvingen op giro 999 in Den Haag nog niet mee gerekend en die bedragen waarschijn lijk ook nog enkele tienduizenden gul dens", aldus Tevel. Het bedrag is no dig voor medische voorzieningen, schoolbehoeften en bevordering van zelfwerkzaamheid door middel van aanschaf van weefgetouwen, naaima chines, groentezaden en dergelijk Alle maal zaken waar deze mensen, die ge vlucht zijn voor de oorlog in Afghanis tan gebrek aan hebben. Bij de opzet en voorbereiding van de Zeeuwse actie die onderdeel vormde van een landelijke inzameling is be wust gekozen voor organisatie op het plaatselijk vlak. Aangezien een net werk van lokale comités voor hulp aan vluchtelingen niet aanwezig was, is HARDERWIJK (ANP) - In het ge meentelijk expositiecentrum De Catharinakapel in Harderwijk en in de er tegenover liggende openba re bibliotheek wordt van 4 juli tot 15 augustus de tentoonstelling 'Oog op de Deltawerken' gehouden. Er is werk te zien van 32 kunste naars die in 1959-1970 in opdracht van de bewindslieden voor cultuur de aanleg van Deltawerken in beeld brachten, plus werk van drie beeldende kunstenaars die dat ook deden, maar er geen opdracht voor ontvingen. De 33ste, de enige vrouw met een opdracht, Hens de Jong, ontbreekt. Haar olieverfschilderij 'Caisson' werd wel door het rijk aangekocht, maar was niet bereikbaar voor Klaas Roodenburg die de kunst werken bijeenbracht. De tentoonstelling wordt volgend jaar in het Zeeuws Museum in Mid delburg gehouden. Volgens Roo denburg is de tentoonstelling de laatste steen die aan de Deltawer ken dient te worden toegevoegd. Ze biedt werk van kunstenaars die klaarblijkelijk zijn vergeten, want geen van hen was onder de 25.000 genodigden toen de koningin vorig jaar de Oosterscheldedam opende. Ook geen enkel boek maakt volgens Roodenburg melding van de cultu rele opdracht. Mede daarom onder zocht hij de geschiedenis van de op drachten en stelde er een boekje over samen. Uit het werkje blijkt dat de Rijksadviescommissie Schil derkunst twaalf schilders en één schilderes opdracht gaf voor schil derijen van Delta- en Lauwerszee- werken. De commissie voor grafi sche kunst en tekenkunst gaf twin tig kunstenaars opdracht elk twee prenten te maken. Aan honoraria en reiskosten was met die opdrach ten 70.000 gulden gemoeid. Het rijk kocht van de kunstenaars 64 werken aan en buiten de op drachten om nog eens 41. De olie verfschilderijen gingen voorname lijk in bruikleen naar rijksgebou wen. Van de prenten vielen er veel als relatiegeschenk ten deel aan buitenlandse gasten. De kunste naars maakten voor zichzelf ook nog tachtig Deltakunstwerken. Van de in de eerste twee jaren in op dracht gemaakte kunstwerken werd in maart 1961 een expositie ge houden in het Haags Gemeentemu seum. Na 1970 gaf de overheid geen opdrachten meer. aan de gemeentebesturen verzocht hun medewerking te verlenen. Van de dertig Zeeuwse gemeenten namen er vier (Borsele, Reimerswaal, Sluis en Westerschouwen) niet deel aan de ac tie. Zij hadden bezwaren van princi piële aard (geen taak voor de gemeen te) of haakten af uit praktische over wegingen (geen tijd of personeel, be lemmering voor lopende acties). „Onze verwachtingen zijn te hoogge stemd geweest", verklaarde secreta ris Tevel. „De 300.000 gulden had ik gebaseerd op de gemiddelde op brengst van onze laatste collecte in Zeeland in 1976. Dat was 1,26 per in woner gemiddeld. Uit de reacties van de collectanten heb ik gemerkt dat er sprake is van een zekere collectemoe heid. Zowel voor als direct na de vluchtelingenactie werd door andere instellingen eveneeens een beroep ge daan op de offerbereidheid van de be volking. Ook is gebleken dat steeds meer mensen wat de 'goede doelen' betreft, een eigen bestedingspatrooon hebben ontwikkeld, waarin inciden tele acties als de onze het sluitstuk vormen, aldus J. J. Tevel. Het viel de heer Tevel op dat in ge meenten waar bijzondere of extra acti viteiten met de collecte gepaard gin gen, de opbrengst een stuk hoger uit viel. Ook hebben naar verhouding heel wat kerken collecten voor de Afghaan se vluchtelingen gehouden of uit be staande fondsen bijgedragen. Omge rekend naar het gemiddelde bedrag per inwoner waren er twee uitschieters bij deze actie. De gemeente Tholen scoorde een bijdrage per inwoner van ƒ1,31 (opbrengst ƒ24.815,70) en in Westkapelle was de opbrengst 3.321,85 oftewel 1,26 per inwoner. De totale kosten van de actie (actie- kosten. verspreiding 140.000 folders en btw) waren ongeveer 19.000 gulden, zo dat 86.000 gulden over blijft. Niet uit gesloten is dat aan het ingezamelde geld nog een bedrag wordt toegevoegd uit een fonds voor kleine particuliere activiteiten van het ministerie voor ontwikkelingssamenwerking. Tien lo kale werkgroepen in Zeeland hebben daartoe enige tijd geleden een aan vraag ingediend. De gemeenten Ter neuzen, Vlissingen en Zierikzee heb ben zelfstandig een aanvraag bij het ministerie ingediend. De Zeeuwse ac tie voldoet aan de geldende criteria van de regeling, die voorziet in een ver dubbeling van de opbrengst der inza meling tot een maximum van 50.000 gulden. MIDDELBURG - De vuilstortplaats in de Koegorspolder bij Terneuzen wordt - als het aan het provinciaal be stuur ligt - géén centrale opslagplaats voor chemisch afval en gesaneerde, vervuilde grond. Wél ligt het in de be doeling er een hoeveelheid chemisch afval van de Nederlandse Stikstof Maatschappij (NSM) te Sluiskil op te bergen. Daarover wordt tussen de ge meente Terneuzen en het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (VROM) onder handeld. Eén en ander bleek vrijdag uit opmerkingen van gedeputeerde G. de Vries-Hommes in een vergadering van de provinciale raad voor het mi lieu te Middelburg. De gemeente Terneuzen wil de stort plaats Koegorspoldern die een functie voor heel Zeeuwsch-Vlaanderen ver vult, uitbreiden. Daarvoor is met toe stemming van de provincie een naast gelegen terrein van de NSM gekocht. Het bedrijf heeft daar in het verleden chemisch afval gestort. Het ligt niet voor de hand dit afval tegen hoge kos ten naar een speciaal aangewezen stortplaats elders af te voeren. Beter is het om te zorgen dat het. na het treffen van bepaalde voorzieningen, op de vergrote vuilnisbelt Koegorspolder wordt verplaatst. Drs J. de Vries, coördinator van de Zeeuwse Milieu Federatie, wees erop dat de mate van vervuiling van het voormalige NSM-terrein 'zeer ernstig' lijkt te zijn. Hij wilde weten wat de con sequenties zijn wanneer het chemisch afval onderdeel wordt van de gewone stortplaats. „Betekent het dat de Koe gorspolder geschikt gemaakt wordt voor chemisch afval uit de hele provin cie? Ofwel dat er naast het NSM-afval méér chemisch afval wordt gestort?". Op zich hoeft dat volgens De Vries geen bezwaar te zijn, wanneer er maar afdoende voorzieningen worden ge troffen. Hij vond dat de mogelijkheid in elk geval moet worden bestudeerd. Inspecteur milieuhygiëne drs G. J. Beijen was het daar mee eens. Hij zei dat tot nu toe in Zeeland geen che misch afval op gewone stortplaatsen is opgeborgen. Terneuzen wil daar voor nu ontheffing. „De vraag is of dat moet", betoogde Beijen. „Aan de an dere kant: wat is erop tegen? Het kan wat kosten betreft wel zinvol zijn en toch doelmatig". De milieu-inspec teur voegde er nog aan toe dat in het algemeen teveel wordt 'gesleept' met vervuilde grond. „Daarom is het ge val Terneuzen een goede oplossing". Gedeputeerde De Vries-Hommes nam van die opvatting enige afstand. Ze be klemtoonde dat een centrale opslag plaats voor chemisch afval en vervuil de grond niet in beeld is. „Het gaat om het verplaatsen en onder betere condi ties opslaan van het chemisch afval van de NSM". Secretaris mr C. J. Meij- ler van de milieuraad zag dat niet als een vrijbrief voor anderen om ook ge vaarlijk afval aan te gaan bieden. „Als derden er ook chemisch afval willen storten, dan moet er in elk geval een aanvraag voor ontheffing worden inge diend. Het is zeer de vraag of je die ont heffing dan moet verlenen". Dat be aamde inspecteur Beijen: „Je moet het van geval tot geval bekijken. Ont heffing voor het NSM-afval betekent niet dat alle poorten open staan".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 43