Nieuwe ambassadeur VS in Nederland Eis: negen maanden voor ex-topmannen Slavenburg lingoes Ziekenfondsraad tegen vergoeden van middel tegen kaalhoofdigheid Belgen maken korte metten met invoer van afvalstoffen Deeltijdbanen nadelig voor basisonderwijs Ramp Japanse Jumbo door gebrekkige reparatie Smit: zondag begin berging bij Karlsruhe Vaderdag VERSCHUIVING VERANTWOORDELIJKHEID GAATZOON OF DOCHTER NAAR DE BRUGKLAS? Dan moet u de schoolboeken betalen en ze wellicht ook zelf bestellen! BON VOOR SCHOOLBOEKEN INFORMATIE Organisaties: bezuinigingen gezondheidszorg werken averechts lil|jjjj!!l|;|iii PlÖt1©! Vaticaan weigert uitlevering van bankdirecteur PZC/ binnen-buitenland 2 Geheelonthouders wijzen drank in kerstpaketten af VAN DIJK'S SCHOOLBOEKHUIS KAMPEN Dat is wijsheid! 05202-15757. Vrijwilligerswerk Mogelijk samenwerking McDonnell-Airbus VOOR ZWART-GELDPRAKTIJKEN STAATSSECRETARIS WIL MELDINGSPLICHT Motie verworpen ZATERDAG 20 JUNI 1987 (Adve-tentie) tel. 01189-1900 a la caite vlees- en vissptcialiteit Iedere dag geopend HEERLEN (ANP) - Het groeiend aan tal deeltijdbanen vormt een ernstige bedreiging voor de kwaliteit van het basisonderwijs. Het is daarom de hoogste tijd het personeelsbeleid i grijpend te veranderen. Dit vindt prof. dr. J. F. M. Claessen, die vrijdag zijn ambt als hoogleraar sociale we tenschappen aan de Open Universi teit aanvaardde. Hij kent de praktijk als bestuursvoorzitter van enkele ba sisscholen. Volgens de hoogleraar is de tijd nie ver meer dat leerlingen in hun groep onderwijs zullen krijgen van twee en meer onderwijzers en dat leerkrachten hun aandacht moeten verdelen ovei twee of meer groepen. Hierdoor ont staan organisatorische en bestuurs problemen. Naar zijn mening gaat ook een ongunstige invloed uit op d( leerresultaten van de kinderen. Claessen pleitte ervoor het rechtsposi tiestelsel waarbij de laatst komendf leerkracht het eerst het veld moetrui men, te ontdoen van zijn starheid Eens per twee of drie jaar zou schoolbestuur het recht moeten heb ben de vele kleine deeltijdbanen sa men te voegen tot grotere aanstellin gen. TOKIO (RTR/UPI/DPA) - Gebrekkij reparatiewerk en onvoldoende in spectie waren de oorzaak van de rami met de Japanse Boeing 747 in 198; waarbij 520 mensen om het level kwamen. Dit is de conclusie van he eindrapport van een onderzoekscom missie van de Japanse regering da vrijdag werd gepubliceerd. Volgens de voorzitter van de onder zoekscomissie, Shun Takeda, werd he ongeluk veroorzaakt door gebrekki reparatiewerk in 1978 aan een bescha digd tussenschot door de Amerikaan se Boeing-fabrieken. Verder zegt commissie dat de inspecteurs van he Japanse ministerie van Transport reparaties onvoldoende hebben ge controleerd. Het JAL-toestel stortte op 12 augustu 1985 neer op de Osutaka-berg tei noorden van Tokio, nadat het betrel fende tussenschot, dat de cabine var het staartgedeelte scheidt, was ge scheurd. Door de kracht waarmee d lucht uit de cabine ontsnapte, raakt een groot deel van het besturingssys teem in ongerede. Slechts viermensei overleefden de ramp. Boeing heeft de conclusies van he rapport aanvaardt. ROTTERDAM (ANP) - Het berging! bedrijf Smit Tak hoopt zondag een be gin te maken met de berging van ee Zwitsers grindschip met duwbak da sedert anderhalve week het scheep vaartverkeer op de Rijn bij Karlsruh blokkeert. Dat heeft een woordvoer der van Smit vrijdagmiddag meege deeld. De grind-combinatie zonk na een aan varing met de spoorbrug van Karlsru he en ligt vrijwel dwars in de vaargeul Sedert het ongeval liggen aan beidi zijden van het obstakel tientallei schepen waarvoor de doorvaart is ver sperd, waaronder diverse Nederland se. Smit Tak voert de berging van de duw bak-combinatie uit in opdracht vandf regionale autoriteiten rond Karlsruh! en in samenwerking met haar West duitse dochtermaatschapppij Harm Bergung GmbH. UTRECHT (ANP) - De geheelont- houdersbond ANGOB heeft een „klemmend beroep" gedaan op de werkgevers- en werknemers organisaties in Nederland voor taan niet meer ongevraagd fles sen drank in de traditionele kerstpakketten te doen. In het algemeen doen de sociale partners er verstandig aan niet ongevraagd alcoholhoudende drank te schenken. Ziektever zuim en arbeidsongeschiktheid als gevolg van drankmisbruik ge ven daartoe alle aanleiding, al dus de ANGOB in een open brief. De bond vindt dat werknemers op zijn minst moeten kunnen kie zen tussen een alcoholhoudend of alcoholvrij kerstpakket. Hij wijst op de acht- tot negenhon derd mensen die jaarlijks door uit de hand gelopen alcoholge bruik arbeidsongeschikt raken. Ziekteverzuim en ongelukken waarbij drank in het spel is, kos ten het bedrijfsleven naar schat ting twee tot vier miljard gulden per jaar, aldus de ANGOB. De 160.000 alcoholverslaafden en de 600.000 mensen wier gezondheid van alcohol te lijden heeft „wor den door de alcohol in het kerst pakket van de wal in de sloot ge holpen". DEN HAAG (ANP) - De overheid moet om meer dan een reden een stap terug doen. De nadruk moet komen op de zelfstandig heid van maatschappelijke verbanden die daarmee een meer waarde krijgen boven staatsvoorzieningen. De overheid mag zich niet geheel terugtrekken, maar moet een andere zijn die verantwoordelijkheden deelt met sociale partners, verzeke raars, ziekenfondsen en maatschappelijke verbanden. Zo krij gen de mensen weer zicht op verantwoordelijkheden die ook de hunne zijn. Dit heeft minister Brinkman van wel zijn, volksgezondheid en cultuur vrij dag in Den Haag de deelnemers aan een studiedag over „Welzijn in (on)ba- lans?" voorgehouden. Het departe ment had de bijeenkomst georgani seerd, waarmee afscheid werd geno men van directeur-generaal welzijn A. J. Gijsbers. Brinkman vindt onder meer dat kan worden doorgegaan met budgetfinan ciering. Daarbij kunnen besturen van instellingen en verenigingen zelf taken afwegen en prioriteiten stellen. De overheid kan minder dan het totale be drag beschikbaar stellen, bijvoorbeeld 95 of 90 procent. Dat doet de mensen krachtiger ervaren wat de kosten zijn van het instandhouden van een voor ziening en zet hen aan tot het aanbo ren van andere financieringsbronnen, aldus de bewindsman. Misschien moet de overheid hier en daar wel stellen dat haar voorkeur voor de zwakkeren ook betekent, dat Advertentie In de boekenlijst van de school staat welke boeken je moet heb ben. Van Dijk's Schoolboekhuis Kampen kan je het benodigde boekenpakket vlot en keurig thuis bezorgen. Er zijn echter meerdere mogelijkheden, je kunt natuurlijk alleen nieuwe boeken kopen, maar ook gebruikte boeken. Dat scheelt. Je kunt zelfs boeken huren bij Van Dijk's Schoolboekhuis. Bij VAN DIJK'S SCHOOLBOEK HUIS weten ze alles van school boeken en ze kopen ook overbo dige boeken. WEES WIJSen vraag dus de Schoolboekeninformatiefolder aandie is gratisbij Dieselstraat 1, 8263 AE Kampen. Stuur deze bon op voor meer informatie. Want daar word je wijzer van! In een envelop, adresseren aan: Van Dijk's Schoolboekhuis, Antwoordnummer 22, 8260 VB Kampen. (Postzegel hoeft niet.) Bellen kan ook: p- Hierlangs afknippen I Ik wil meer weten over: Schoolboeken huren Nieuwe en Gebruikte Schoolboeken kopen Overbodige boeken verkopen Naam: Adres: Postcode: Plaats: Ik pa naar klas van school: (naam school) (adres school) (plaats) boven een beoaald inkomen sommiw voorzieningen niet meer van staatswe ge worden verschaft of gesubsidieerd. Het bespaarde geld kan dan op andere plaatsen worden ingezet, aldus Brink man. De bewindsman opperde voorts het idee na te gaan of er faciliteiten in de fiscale sfeer kunnen komen voor wie georganiseerd vrijwilligerswerk doet in bijvoorbeeld onderwijs, sociaal- cultureel werk, milieubehoud of hulpverlening. Hij dacht verder aan verzorgingsverlof voor werknemers die zorgen voor een hulpbehoevend familielid, aan belastingaftrek voor kosten van thuisverpleging en aan een dekkende onkostenvergoeding voor vrijwilligers. Brinkman signaleerde ook de proble men met en rond de werkgelegenheid. Werkgeversorganisaties, werknemers organisaties en overheid hebben het soms moeilijk met het verwezenlijken van meer werk. Ook is er nogal wat grijs en zwart werk. Er dreigt structu reel evenwel een grote groep mensen zonder werk te blijven. Brinkman vroeg zich af of men maatschappelijk niet toe is aan het bespreekbaar ma ken van een aantal schijnbare onbe spreekbaarheden van dit moment. Al lerlei nuttig werk is voorhanden en er zijn arbeidskrachten maar beide ko men onvoldoende tot elkaar. Uit welke heilige huisjes de stenen moeten worden gehaald voor meer werk leek Brinkman een afgeleide vraag. Hij noemde ze overigens wel: minimum-jeugdlonen, arbeidstijdver korting, uitkering zonder taak, wig tussen bruto en netto-loon, passende arbeid en bedrijfssubsidies. Premier Lubbers zei vrijdag dat Brinkman zijn voorstellen op per soonlijke titel heeft gedaan. „Ik heb er zojuist kennis van genomen, maar ik heb er nog geen oordeel over. Er zijn geen concrete voorstellen aan de mi nisterraad gedaan". PARIJS (DPA) - Het Europese vlieg- tuigbouwconsortium Airbus Indus trie en de Amerikaanse vliegtuigfa brikant McDonnell Douglas hebben een werkgroep ingesteld die de moge lijkheden moet onderzoeken van sa menwerking tussen de twee. De samenwerking zou onder meer ge stalte moeten krijgen in een verlengde versie van de onlangs op de markt ge komen A320 van Airbus, zo heeft Erich Riedl, luchtvaartcoördinator bij het Westduitse ministerie van economi sche zaken, donderdag tijdens de in ternationale luchtvaartshow in Parijs meegedeeld. John Shad SCHIPHOL (ANP) - Acht maanden na het vertrek van Paul Bremer III heeft Nederland weer een Amerikaanse ambassadeur. Op Schiphol arriveer de vrijdagmorgen John Shad, die de komende tijd de Verenigde Staten in Den Haag als ambassadeur zal verte genwoordigen. Op de luchthaven wa ren rond de aankomst van Shad extra veiligheidsmaatregelen getroffen. Shad's benoeming is begin juni door de Amerikaanse Senaat officieel be krachtigd, een formaliteit na de goed- DEN HELDER (ANP) - Vice-admiraal R. Krijger (l) heeft vrijdag in Den Helder zijn functie als commandant zee macht Nederland overgedragen aan schout bij nacht J.D.W. van Renesse. Van Renesse werd vrijdag tevens bevor derd tot vice-admiraal. keuring die de Senaatscommissie voor buitenlandse zaken eind mei al aan zijn benoeming had gehecht. Shad's benoeming is een politieke. Daarom wordt in Washington niet verwacht dat deze ambassadeur lange tijd in Ne derland zal blijven. Het is gebruikelijk dat ambassadeurs die op politieke gronden zijn benoemd hun ontslag in dienen bij het aantreden van een nieu we president. In november 1988 zal het Amerikaanse volk zoals bekend een opvolger kiezen voor president Rea gan. ROTTERDAM (ANP) - Officier van justitie mr. H. de Doelder heeft vrij dag voor de Rotterdamse rechtbank onvoorwaardelijke gevangenisstraf fen van negen maanden geëist tegen drie voormalige topfunctionarissen van Slavenburgs Bank. De officier van justitie acht bewezen dat twee ex- leden van de Raad van Bestuur en een ex-directeur zieh schuldig hebben ge maakt aan het feitelijk leiding geven aan de zwart-geldpraktijken, die tus sen 1977 en 1983 zijn gepleegd bij de bank. Van alle drie verdachten, de 63-jarige R.S., de 65-jarige M.C.V. en de 57-jarige H.S.G. acht het openbaar ministerie bewezen, dat zij zich schuldig hebben gemaakt aan het feitelijk leiding ge ven aan valsheid in geschrifte, ge pleegd door een rechtspersoon. Bij het vaststellen van de eis heeft de officier van justitie er rekening mee gehouden. UTRECHT (ANP) - De bezuinigings plannen die het kabinet voor de ge zondheidszorg in petto heeft, werken averechts. Zij hebben niet alleen „desastreuze" gevolgen voor de kwa liteit van de gezondheidszorg maar kosten ook per saldo veel meer dan zij opleveren. Zo zullen er in de gezond heidszorg 4.000 tot 5.000 banen ver dwijnen wat betekent dat een deel van de kosten eenvoudig naar het mi nisterie van sociale zaken wordt over geheveld. Dat schrijft een reeks organisaties in de gezondheidszorg in een open brief aan de Tweede Kamer. Die buigt zich maandag over de bezuinigingsplan nen van het kabinet die onder meer voorzien in het schrappen van de tand heelkundige hulp voor volwassenen uit het ziekenfondspakket en invoe ring van een eigen bijdrage van 25 gul den bij verwijzing naar een specialist. dat de ten laste gelegde feiten „uit de mond van de trechter" zijn gekomen. Hij vroeg de rechtbank er bij de uit spraak rekening mee te houden, dat de verdachten leiding hebben gegeven aan een veel groter aantal strafbare feiten. Uit de onderzochte feiten is vol gens justitie gebleken, dat er bij de kantoren van Slavenburgs Bank ruim 187 miljoen gulden aan zwart geld is omgegaan. Overigens staat het openbaar ministe rie nog steeds op het standpunt dat R.S.'s broer „mr. P." (ex-voorzitter van de raad van bestuur), die vorig jaar na een eis van een jaar door de Rotter damse rechtbank werd vrijgesproken, als de meest verantwoordelijke dader moet worden gezien. Volgens De Doelder staat vast dat zo wel R.S. als V. vanaf augustus 1977 er van op de hoogte waren, dat onjuiste en of onvolledige gegevens werden ver meld op bescheiden, die binnen de bank werden opgemaakt. De derde verdachte H.S.G.die nog deel uitmaakt van de raad van bestuur van Credit Lyonnais, was indertijd als lid van de raad van bestuur van Sla- venburg's verantwoordelijk voor de buitenlandse vestigingen van de bank. In die hoedanigheid heeft hij volgens het openbaar ministerie leiding gege ven aan de zogenaamde „enveloppen- truc", een methode om in Nederland gestort zwart geld via de vestiging van Slavenburg's in Zürich wit te wassen. Volgende week woensdag en donder dag wordt de zaak voortgezet met de pleidooien. Advertentie Anthony Fokkerstraat 100, Goes, tel.: 01100-31510, telex hotgs 55039 AMSTELVEEN (GPD)De Zieken fondsraad vindt dat minoxidil, een geneesmiddel tegen kaalhoofdigheid, niet door het ziekenfonds moet wor den vergoed. Feit is dat dit middel, oorspronkelijk een bloeddrukverla- gend medicijn, slechts beperkt succes heeft. Het is bovendien duur en moet voortdurend worden gebruikt door de weinigen die er dan nog baat bij hebben. De raad zal hierover volgen de week donderdag een advies aan staatsecretaris Dees (volksgezond heid) uitbrengen. Bij een gering percentage der kaal hoofdige mannen heeft de lotion enig resultaat. Na een jaar gebruik groeien er dan per vierkante centimeter 30 tot BRUSSEL (ANP) - België gaat korte metten maken met de invoer van af valstoffen in het land. Vrijdag is in het Belgische Staatsblad een ko ninklijk besluit verschenen dat die import regelt. Het KB zegt onder meer dat voortaan iedere import van die stoffen vooraf gemeld moet worden aan de staatssecretaris voor milieuzaken, Miet Smet. Vanaf het moment dat het KB in wer king treedt (twee maanden na de pu blicatie ervan in het Staatsblad) zal afval alleen nog maar naar België ge bracht kunnen worden met toestem ming van de staatssecretaris, en als vaststaat dat de verwerking ervan kan gebeuren in erkende en gecon troleerde installaties. Het KB is een regelrecht uitvloeisel van het afvalschandaal van begin ju ni. Toen werd bekend dat in de jaren '85 en '86 duizenden tonnen gevaar lijk Nederlands afval clandestien naar België werden gebracht. De sleutelrol in die affaire werd gespeeld door een man in het Belgische Schil de, bij Antwerpen. In Schilde zelf is donderdagavond tijdens een gemeenteraadsvergade ring aan het licht gekomen dat het gemeentebestuur daar drie brieven heeft ontvangen van de provincie Zuid-Holland. In die brieven werd het gemeentebestuur gevraagd zijn visie te geven op het in Schilde ge vestigde afvalverwerkingsbedrijf van Herman Stevens. Het is deze Stevens die het „brein" achter de afvalimporten in België uit Nederland was. De man die op 2 juni gearresteerd is) bezit helemaal geen fabriek. Hij sluisde het uit Nederland afkomstige afval door naar een stort plaats in Wallonië. Tijdens de gemeenteraadsvergade ring in Schilde bleek dat het gemeen tebestuur de brieven van de provin cie Zuid-Holland nooit beantwoord heeft. De gemeentescretaris heeft de aankomst van de brieven wel geregi streerd, maar ze blijken nu alle drie zoek te zijn. Maar een voorstel van de oppositie in de raad om de leden van het colle ge van burgemeester en wethouders persoonlijk voor het wegraken van de brieven verantwoordelijk te stel len, en daarover een klacht bij de justitie in te dienen, werd door de meerderheid verworpen. Het KB van Staatssecretaris Miet Smet, dat de import van afval in Bel gië aan banden legt, regelt ook de doorvoer in België en de export van afval uit het land. Bij uitvoer moet een akkoordverklaring komen van het land waarvoor het afval bestemd is. Verder voorziet het KB in strenge re controle aan de grenzen. Boven dien zegt het dat elke aanvoer van af val bij verwerkings- en vernietigings installaties gemeld moet worden, evenals de daadwerkelijke verwer king of vernietiging ervan. 50 extra haren. Bij normale haargroei komen 450-550 haren per vierkante centimeter voor. Als men de behande ling stopt, verdwijnt bij tweederde van de 'succesvollen' de extra haargroei meteen weer, zo zegt het advies. Gebleken is dat een behandeling met het middel in het eerste jaar ongeveer 1450 gulden kost. Als daarbij wordt be dacht dat het middel in minder dan 10 procent der gevallen het gewenste ef fect heeft, dan betekent dit dat in het eerste jaar een geslaagde behandeling komt op ongeveer 15.000 gulden. Een onderhoudsbehandeling na het eerste jaar wordt becijferd op ongeveer 750 gulden per patiënt per jaar. Gezien de grote omvang van het voor komen van de mannelijke kaalhoof digheid zou dus opname van de behan deling met minoxidil te hoge kosten met zich brengen tegen een te gering resultaat, aldus dit ZFR-advies aan de bewindsman. ROME (DPA) - Het Vaticaan weigert aartsbisschop Marcinkus, directeur van de Vaticaanse Bank, en twee van zijn naaste medewerkers uit te leve ren aan de Italiaanse justitie. Dit heeft het Italiaanse dagblad La Stam pa vrijdag bekend gemaakt. De officier van justitie in Milaan heeft kortgeleden arrestatiebevelen uit gevaardigd tegen Marcinkus, Luigi Mennini en Pellegrino de Strobel. Zij worden verdacht van frauduleuze han delingen die hebben geleid tot het fail lissement van de Banco Ambrosiana in Milaan, destijds de grootste particu liere bank in Italië. Marcinkus en de zijnen staat arresta tie te wachten als zij het grondgebied van het Vaticaan zouden verlaten. Het Vaticaan, dat de beschuldigingen te gen Marcinkus van de hand wijst, wil de vrijdag geen commentaar geven op het bericht in „La Stampa". ROTTERDAM (GPD) - Een rijschoolhouder uit Delft wordt ervan verdacht minimaal tien slechte leerlingen op een frauduleuze manier toch aan een rij bewijs te hebben geholpen. Volgens de Rotterdamse politie opereerde de 40- jarige R.H. van W'. behalve in Delft en Rotterdam ook in Leiden. Lcidschendam en Amsterdam. De rijschoolhouder ging als volgt te werk: hij liet enkele bekenden van hem die wel goed een auto kunnen besturen bij het CBR examen doen Dat gebeurde echter op naam van de minder succesvolle leerling, die volgens de Rotterdamse politie Van W. hiervoor tussen de f2000 en f3000 betaalde. Nadat het examen was 'gehaald', vervalste Van W. vervolgens het rijvaardigheidsbewijs meteen pasfo to van de echte leerling en een gestolen stempel van het CBR. Met dit rijvaardig heidsbewijs kan een geslaagde kandidaat op het gemeentehuis een rijbewijs aanvragen. De Rotterdamse politie heeft inmiddels twee automobilisten opge spoord die op deze oneerlijke manier aan hun rijbewijs zijn gekomen. Woord voerder H. Verhoef van het CBR zei vrijdagmorgen te zijn geschrokken van de fraude. Volgens hem is het de eerste keer dat de rijschoolwereld hierdoor is op geschrikt. Aan drukkerij Enschede en Zonen in Haarlem is onmiddellijk op dracht gegeven een nieuw formulier te ontwikkelen dat niet vervalst kan wor den. Brinkman: overheid moet taken delen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 2