I almanak Incidenten bij controle vissers in Vlissingen Verkeer op WOV-tra in kaart Visserij schap wil verhoging quotum kabeljauw afwachten ...bisschoppen tonen tenminste betrokkenheid bij onderwijs... KATHOLIEKE SCHOLEN VERONTRUSTING IN STATEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Gedeputeerde J, D. de Vqogd in ziekenhuis ZEEUWSE Belgische vrouw iverleden na botsing Uzendijke DAN SOELAAS TOT NOVEMBER MIDDELBURG - Als provincie en rijk niet voor 1990 tot een akkoord komen over de bijstelling van de rijksbijdrage voor de Provinciale Stoomboot Diensten (PSD), dan dreigt minister Smit-Kroes de geldkraan dicht te draaien. Vaderdag J Zl ZATERDAG 20 JUNI 1987 s In 1990 wordt in het geval van vastge lopen onderhandelingen maximaal 75 procent van de huidige bijdrage van 34 miljoen gulden uitgekeerd, terwijl een jaar later helemaal niets meer wordt betaald. Die stok achter de deur is op genomen in de concept-overeen komst, die gedeputeerde staten en Smit-Kroes hebben opgesteld als uit gangspunt voor nieuwe afspraken over de rijksbijdrage. De statencommissie bestuurszaken was vrijdag weinig gelukkig met de dreigende taal in de ontwerp-overeen- komst. Op aandrang van VVD-er J. Hennekeij beloofde gedeputeerde J.B. Ventevogel de kwestie nogmaals in het college van gs aan de orde te stel len. De commissie schortte de goed keuring van de overeenkomst op tot gedeputeerde staten meer duidelijk heid kunnen verstrekken. De huidige overeenkomst over de rijksbijdrage loopt,tot en met 1989. Hennekeij stak zijn verontrusting niet onder stoelen of banken. Als de tekst van de concept-afspraken letterlijk wordt genomen, dan betekent dat in zijn ogen niets meer of minder dan dat er een gerede kans bestaat dat in 1990 de veerdiensten op de Westerschelde moeten worden gestaakt. En dat het PSD-personeel moet worden ontsla gen. De overige commissieleden waren van mening dat de soep niet zo heet zou worden gegeten. „Bovendien", merkte PvdA-er P. de Nooijer op, „laten we alsjeblieft geen paniek zaaien". Ook A. Dijkwel (d66) nam het de WD kwalijk dat de posi tie van het bootpersoneel in de discus sie werd betrokken. „Het komt na tuurlijk nooit tot ontslagen, dat kan gewoon niet", stelde hij vast. P. Roose (RPF/GPV) tilde minder zwaar aan de zaak. Volgens hem zijn er voldoende mogelijkheden om de mi nister op haar plichten te wijzen, ook als er zwart op wit voorwaarden aan de duur van de onderhandelingen wor den gesteld. Dat nam niet weg dat C. van Waterschoot (PPR) een algemeen gevoelen verwoordde, toen hij zei dat dergelijke bepalingen simpelweg niet in een akkoord thuis horen. Ook CDA- er A. Dek sloot zich daarbij uitdrukke lijk aan. Gedeputeerde Ventevogel gaf toe dat hij zich de bedenkingen van de com missie voor kon stellen. Wel distan tieerde hij zich uitdrukkelijk van de 'onheils-profetie' van Hennekeij. MIDDELBURG - Het landelijk verkeersonderzoekbureau DHV (Dwars, Hederick en Verhey) onderzoekt deze zomer de noord-zuid verkeersstromen in Zeeland. De NV Wester schelde Oeververbinding - een bestuurlijk samenwer kingsverband van de provincie en de gemeenten Reimers- waal en Hontenisse - heeft deze week besloten drie ton uit te trekken voor de uitputtende studie. Eén van de doelstellingen is duidelijk te maken welk ver keersaanbod de eventueel aan te leggen oeververbinding over de Westerschelde te verwerken kan krijgen. De aan dacht richt zich vooral op de verkeersbeweging op de ge plande WOV-tracés tussen Ellewoutsdijk en Terneuzen. Om een zo compleet mogelijk beeld te krijgen worden ook de veerdiensten en de Liefkenshoektunnel ten noorden van Antwerpen in het onderzoek betrokken. Het is de bedoe ling dat de studie inzicht geeft in de totale verkeersontwik- keling in Zeeland, zodat de uitkomsten ook voor andere doeleinden dan de aanleg van de WOV kunnen worden ge bruikt. VLISSINGEN - Controleurs van de Algemene Inspectie Dienst (AID) heb ben vrijdag in een gespannen sfeer en geassisteerd door de rijkspolitie te water 800 kilo kabeljauw in beslag ge nomen tijdens een controle van vis sersschepen bij de Vlissingse vismijn. Daarbij deden zich enkele incidenten voor. Een schipper weigerde de con troleurs toegang tot zijn schip. Van de auto van een controleur werd de band lekgestoken. De AID voerde vrijdagmorgen bij het binnenlopen van de vissersvloot in Vlissingen een extra uitvoerige con trole uit. Normaal bestaat een contro leteam uit gemiddeld vijf mensen. Dit keer waren het er tien. Een patrouilleboot van de rijkspolitie te water uit Vlissingen was tijdens de controle in de Binnenhaven paraat om de AID te assisteren. De agenten kwa men de controleurs te hulp toen een schipper hen toegang weigerde tot zijn schip. De AID-ers wilden zijn ruim in specteren. Uiteindelijk stond hij de controle toe. Diezelfde ochtend was de visser in Ter- neuzen verbaliseerd omdat er in zijn ruimen 11.00 kilo ondermaatse tongen 30 kilo ondermaatse kabeljauw werd aangetroffen. De vissen werden in be slag genomen. Toen de AID in Vlissin gen zijn ruim opnieuw controleerde, constateerden zij dat alles in orde was. Eén visser werd verbaliseerd omdat hij ongeveer 800 kilo kabeljauw aan boord had. De opbrengst van de vis - onge veer 2.500 gulden - werd door de AID in beslag genomen. Bij de andere vissers trof de inspectie dienst geen illegale vis aan. Uit angst voor boetes en inbeslagname van de vangst had een aantal vissers de ge vangen kabeljauw overboord gezet. Anderen zeiden de vis stiekem aan wal te hebben gebracht. Donderdag trof de AID bij vier vissers illegaal gevangen kabeljauw aan. De totale besomming daarvan werd toen ook in beslag genomen. Het ging om een bedrag van ongeveer tienduizend gulden. De AID verbaliseerde in Den Helder, Eemshaven, IJmuiden, Sche- veningen, en Stellendam ook vissers wegens illegaal bezit van kabeljauw. De gespannen sfeer binnen de vissers wereld ontstond nadat minister Braks van visserij vorige week een verbod af kondigde op de kabeljauw vangst. Het was hem gebleken dat het Nederlandse quotum van dit jaar, toe gekend door de EG, al is opgevist. De Walcherse vissers zeggen niet te kun nen voorkomen dat kabeljauwen in hun netten zwemmen. Zij zijn vooral gericht op de vangst van schol en tong. „Je kunt bij de netten moeilijk een bordje hangen met 'verboden voor kabeljauw' merkte één van hen op. Als de vissen eenmaal boord worden gehesen, zijn de meeste al dood. De vis sers vinden het dus verspilling om de kabeljauws vervolgens weer terug te gooien in zee. Het is nog niet bekend of het openbaar ministerie de vissers bij wie kabeljauw is aangetroffen, bovenop de inbeslag name van de besomming, ook nog een boete krijgen. Het openbaar ministe rie neemt daarover een besluit, wan neer het de opgemaakte processen- verbaal in zijn bezit heeft. De AID moet de papieren naar het openbaai ministerie sturen. - De werkloosheid in Zeeland is in mei voor het eerst sinds vijf gedaald tot onder de 10.000. Eind vorige maand telde de provincie 9733 mannen en vrouwen zonder baan, 300 minder dan in april. Negen procent van ie afhankelijke beroepsbevolking is werkloos. Voor heel Nederland ligt dat percentage op 13,5. De daling van de werkloosheid zit vooral in seizoenwerk in de horeca en de re latie maar ook de bouw en de metaal hebben mensen nodig. Het aantal vaca tures loopt echter alweer wat terug: van 615 naar 597 oftewel 0,6 procent van de afhankelijke beroepsbevolking. In mei vorig jaar stonden er nog 802 aanvragen apen. Vacatures zijn er vooral in de metaalbewerking 118), de horeca 100) en de bouw (80). Volgens waarnemend adjunct hoofdinspecteur voor de arbeidsvoorziening in Zeeland J.P.M. Asselbergs, die de cijfers vrijdag toelichtte, bereikten de werk loosheidscijfers in Zeeland hun absolute top in januari '84. Toen zaten 16.585 mensen zonder baan. Het teruglopen van de de werkloosheid doet zich in de hele provincie en vrijwel alle beroepsgroepen voor, al ging het dit eerste halfjaar wat minder spectaculair dan in '86, toen met name in de bouw sprake was van een „inhaaleffect". De metaalsector is voorzichtig met het aannemen van mensen. De drastische sane ring van de off-shore-sector maakt veel bedrijven huiverig. Nieuwe banen zijn ook moeilijk te vinden in het onderwijs (eind mei waren er in Zeeland 344 werk loze onderwijskrachten tegen 286 in dezelfde periode van het vorig jaar), de vis serij (waar het zomerseizoen een rol speelt) en bij handel en scheepvaart. Walcheren heeft het hoogste werkloosheidspercentage: 9,8. Tweede en derde zijn resp. Zeeuwsch-Vlaanderen (9 procent) en het rayon Goes (Bevelanden en Noord-Zeeland), dat 8,4 procent mensen zonder baan telt. In Zeeuwsch-Vlaan deren signaleert het Districtsbureau voor de Arbeidsvoorziening in Zeeland nogal wat bedrijfssluitingen en faillissementen. „Ieder bedrijf dat daar ver dwijnt is rampzalig, gezien de beperkte arbeidsmarkt", vindt Asselbergs. JZENDIJKE - Een 66-jarige Belgi- che automobiliste is vrijdag in het int Jan Ziekenhuis in Brugge overle- en aan haar verwondingen die ze onderdag had opgelopen bij een aan- ijding in IJzendijke. let slachtoffer, mevrouw Vermeersch- •leiresonne uit Knokke-Heist, kwam P de kruising Tivoli met haar auto in anrijding met de uit de richting Bier- liet komende automobiliste, O. G. A. y uit IJzendijke. Door de botsing loeg de auto van het slachtoffer over e kop en belandde in een sloot. De lelgische werd zwaar gewond overge- racht naar het ziekenhuis in Oost- urg en later naar het Sint J an Zieken- uis, waar zij kort na middernacht verleed. Uitgedaagd, door de nering doenden, die al wekenlang met aanlokkelijke aanbiedingen komen, stropen moeders en kinderen de winkels af om voor Pa een passend geschenk te kopen. Want morgen is het de dag van het beste paard van stal: va derdag dus. Irene van zes zal de fout van vorig jaar niet meer maken. Toen had ze zich door haar pa lelijk uit de tent laten lokken Op zaterdagmiddag had hij het haar recht op de jonge dochter af gevraagd: „En wat heb je voor een ca deautje voor me gekocht?" Waarop Irene zich had laten ontvallen: ■Dat zeg ik niet, anders rook je het toch maar op" Een mooie dag, die van vader! MIDDELBURG - Gedeputeerde J. D de Voogd zal de komende tijd wegens ziekte afwezig zijn binnen het provinciaal bestuur van Zeeland. Hij is, na hartrit me-stoornissen, opgenomen in het streekziekenhuis Walcheren in Vlissingen. De gedeputeerde, belast met on der meer de veerdiensten, de wa terstaat, bestuurlijke organisa tie, personele zaken, werd begin deze week opgenomen, nadat hij- zich eind vorige week niet wel voelde. Hij heeft eerder deze week als gevolg van zijn ziekbed ook het voorbereidende begro tingsoverleg in gs niet kunnen meemaken. Bij de provincie was vrijdag nog niet duidelijk hoe lang de gede puteerde zijn werk niet zal kun nen doen. Er werd rekening mee- gehouden, dat zijn afwezigheid twee tot drie maanden kan du ren. Afhankelijk van de situatie in de komende tijd zal bekeken worden in of het nodig is zijn ta ken tijdelijk over andere gedepu teerden te verkavelen. Ondanks de controle-activiteiten van de AID en de daarmee gepaard gaande incidenten ging het werk in de Vlissingse vismijn gewoon door. TERNEUZEN - De Nederlandse Ka tholieke Schoolraad (NKSR) en de Katholieke Onderwijs Vakorganisa tie (KOV) toonden zich deze week niet erg gelukkig met een voorne men van bisschop Gijsen. De Lim burgse bisschop wil de statuten van katholieke scholen toetsen aan de kerkelijke leer. Gijsen neemt daar mee afstand van het standpunt van de andere zes bisschoppen en de NKSR. Die vinden het voldoende als de scholen „streven naar katholici teit". Gijsen meent dat streven naar ka tholiciteit niet genoeg is, maar dat dit doel al bereikt dient te zijn. Het toetsen wordt volgens kardinaal Si- monis echter steeds moeilijker. „Sinds het Tweede Vaticaans Conci lie zijn scholen op verschillende ma nieren katholiek", zo meent de aarts bisschop van Utrecht. Juist door die veelvormigheid is de schoolraad als deskundige geschikt om de identi teit te beoordelen. De schoolraad zal de katholiciteit van een school pas schrappen als deze zich uitdrukke lijk anti-katholiek opstelt, verwacht Simonis. In tegenstelling tot de an dere bisschoppen vindt Gijsen de beoordeling over de identiteit geen taak van de schoolraad maar van de bisschop zelf. J. P. M. Luijcks is directeur van de rooms katholieke basisschool De Geule in Terneuzen. Hij betreurt het dat „de pers de berichten zo heeft op geblazen". „Nou lichten ze in de pers die Gijsen er weer uit. Daar worden dan gelijk weer op het spel staande banen van samenwonende en homo seksuele leerkrachten bijgehaald. Maar dat is alleen maar bedoeld om het verhaal smeuiger te maken. Ik ben het niet eens met de toetsing die Gijsen voorstaat, maar daar gaat het volgens mij niet in de eerste plaats om." Waf is dan de essentie van die discussie over katholiciteit? „Het belangrijkste is dat de bis schoppen de koppen bij elkaar heb ben gestoken om het onderwijs te be- J. D. de Voogd Rijksbijdrage voor veren op de tocht DEN HAAG - Voorzitter B. Daalder van het Visserijschap wil begin vol gende week met enkele rondvisvis- sers en minister Braks van met minis terie van visserij praten over de tus sentijdse verhoging van het Europese quotum. Deze verhoging zou gelden voor de kabeljauwvangst. Volgens Daalder is het merendeel van de ka beljauwvissers bereid geen acties te voeren zolang dat gesprek niet heeft plaatsgevonden. Alleen de vissers die over een speciaal document beschikken om op kabel jauw te vissen, hebben zich, aldus Daalder, niet aan die afspraak willen conformeren. Zijn voorstel komt erop neer de extra ruimte die waarschijnlijk door uitbrei ding van het Nederlands kabeljauw quotum ontstaat, goed te beheren. Hierdoor zouden alle bevoegde kabel- jauwvissers de kans krijgen door te vissen tot half november. Braks heeft onlangs de kabeljauw vangst verboden, ook aan de vissers die over het document beschikken dat toestemming geeft voor kabeljauw vangst. Volgens Braks is de toegesta ne vangsthoe veelheid voor Nederland se vissers verbruikt. Er is echter goede hoop dat de EG bin nen één a twee weken besluit het Ne derlandse kabeljauw-quotum voor dit jaar met 50.000 ton te verhogen tot 175.000 ton. Braks wil de eventuele verhoging ge bruiken om de overschrijding van de kabeljauwvangst te compenseren. De ruimte die overblijft wil de minster toewijzen aan vissers die officieel be voegd zijn op kabeljauw te vissen. Het visserijschap wil een stapje verder gaan door ervoor te zorgen de extra ruimte goed te verdelen onder deze vissers. Om bevoegd kabeljauwvisser te zijn, moet men over het zogemaande k-do- cument beschikken. In Zeeland heb ben vissers dit document vrijwel niet. Zij zichten zich vooral op de schol en tongvangst. De kabeljauws die door de Zeeuwse vissers worden gevangen, be horen tot de bijvangst. komt? Dat zijn ook dingen die je niet kunt toetsen. Je kunt het alleen af meten aan de manier waarop iemand ermee bezig is. Dat kun je op veel ver schillende manieren doen. Wij zijn de laatste jaren vrij experimenteel be zig geweest met allerlei projecten. En af en toe denk ik wel eens: dat was geen katechese. Maar een ander teamlid kan daar anders overden ken. Dat geeft aan hoe persoonlijk een toetsing is. Het enige wat je zou kunnen constateren is dat een school helemaal niets aan katechese doet. Dat er alleen rk in het telefoonboek staat, maar dat daar op geen enkele manier zichtbaar gemaakt wordt." Terneuzen is geen bij uitstek katholieke gemeente. Zitten er veel niet-katholieke kinderen op De Geule en zij?i ouders van die kinderen niet wat huiverig voor die katholiciteit? „Tegenwoordig wordt de schoolkeu ze anders bepaald dan in het verle den. Ligging en kwaliteit worden vaak belangrijker gevonden dan de identiteit. Maar bij ons op school is toch nog zo'n negentig procent van de kinderen katholiek. De ouders la ten zich uitgebreid voorlichten en krijgen inzage in het schoolwerk plan. Kinderen kunnen eerst een aantal dagdelen 'op proef komen om te kijken of het bevalt. Ook is overal meer overleg over met ouders dan in het verleden. Zo gaan alle kinderen wel altijd mee naar de kerk en zingen in het koor. Maar bij het vormsel van groep 8 laatst hebben vier kinderen niet meegedaan. Die vrijheid is er te genwoordig." René Hoonhorst Een patrouilleboot van de rijkspolitie te water langzij een vissersschip in de Vlissingse Binnenhaven, in verband met de controle-actie van de Algemene Inspectiedienst. spreken. Dat kun je natuurlijk verta len als bemoeizucht, het opleggen van maatregelen van bovenaf. Maar ik zie het als het tonen van verant woordelijkheid voor wat er op de scholen gebeurt. De bisschoppen to nen op deze manier betrokkenheid. Een directeur van een fabriek moet ook af en toe eens op de werkvloer verschijnen en eens aan de receptio niste vragen hoe ze het maakt. Dat geldt voor een bisschop net zo goed." Hoe draagt een school haar ka tholieke identiteit uit? „Door er mee bezig te zijn. Ik kan het niet anders verwoorden. Je kunt als directeur wel zeggen „Ik maak zelf wel uit hoe katholiek mijn school is" maar zo werkt het niet. Je overlegt binnen het team en met de districts- katecheet. Je blijft bij met lectuur over geestelijke stromingen en op die manier probeer je als school je identi teit waar te maken." Is dat katholiek zijn van een school te toetsen? „Heeft iemand plezier in zijn vak? Is iemand lid van een partij uit overtui ging of omdat nou eenmaal goed uit- J. P. M. Luijcks: ...toetsing is heel persoonlijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 11