l\\\ Terugvordering van te hoog voorschot studiebeurs soepeler Groeiend verzet tegen Zuidkoreaanse bewind Beslag op besomming vissers in Vlissingen PZC andaag DRIEMAAL DAAGS MET NETHERUNES ROTTERDAM-GATWICK TEGENVALLERS OVERTROFFEN Uit de weg!, uit de weg! op het Veerse Meer Het platteland Europese zorg Lang wachten op het rij-examen Massale staking ambtenaren België Later opklaringen |230e jaargang no. 142 Ivrijdag 19 juni 1987 vrijdagkrant m Ontslagen Tunnels Drinkwater Kanaalzone Rooks ijdagkrant PER MAAND 76 GULDEN België krijgt eigen FB I KABELJAUW AAN LAND GEBRACHT Bel snel uw reisagent of NetherLines zelf: 010 - 4370622. z= NetherLines Verontwaardigd Eerst regenachtiglater op de dag op klaringen en een enkele bui. Maximum temperatuur 14 graden. Later toene mende noordelijke wind. Zie pag. 9 en 14 Elke \rijdag ander nieuws... verheid ontvangt eer dan verwacht )EN HAAG (GPD) De overheid zal dit jaar ruim drie miljard neer uitgeven dan oorspronkelijk begroot was. Maar de de partementen hoeven hun aandeel in die begrotingsoverschrij ding niet door extra bezuinigingen te compenseren, omdat de (inkomsten van de schatkist ook sneller zijn toegenomen dan voorzien. Dat is de teneur van de Voorjaarsnota kan minister Ruding (Financiën) die Vandaag in de ministerraad wordt be handeld. PZC J Holec wil dit jaar een grote reorganisatie doorvoeren loaardoor 540 banen zullen verdwijnen. PAGINA 3 Om een aantal verkeersknel punten in de Randstad op te lossen wil minister Smit-Kroes snel vier nieuwe tunnels aan leggen. PAGINA 6 De bacterie in het drinkwater in West-Zeeuwsch-Vlaanderen is verdwenen, het water is nu goed. PAGINA 17 De industriële investeringen in de Kanaalzone van Zeeuwsch- Vlaanderen zijn in 1986fors ge stegen. PAGINA 19 De Spaanse zon heeft wonde ren gedaan voor het prestatie vermogen van Steven Rooks. Gisteren won hij de tweede etappe van de Ronde van Zwit serland. PAGINA 27 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3, 5 en 6 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Provincie: 17, 18, 19, 21, 22 en 23 Sport: 26 en 27 Veerse Meer, indringers ver sus bravourjongens scharrelkaas en de kleine kaart denksporten en de prijspuzzelt auto's en mooier wonen uit: film, theater, concert en tentoonstellingen kunst, met in de achtste kolom: Gertjan Evenhuis. PAGINA 9, 11, 12, 13,14 en 15 In de Voorjaarsnota staan uitgaven en ontvangsten van het Rijk voor dit jaar. Daaruit blijkt dat de inkomensten in totaal 3.55 miljard gulden hoger uit vallen dan begroot. Het leeuwendeel van die meevaller (1.9 miljard) komt uit hogere belastingopbrengsten en 0.5 miljard uit een grotere aardgas-op brengst. Do'ordat de schatkist meer geld binnenkrijgt, komt het financie ringstekort zelfs nog iets lager uit dan in de begroting was voorzien. Vrijwel alle departementen dragen bij aan de overschrijding van de begro ting. In totaal zal de overheid volgens de Voorjaarsnota dit jaar 3.1 miljard meer uitgeven dan oorspronkelijk be groot. Slechts een klein deel van die overschrijdingen (0.3 miljard) wordt veroorzaakt door macro-economische factoren als de rente, het prijspeil en de ontwikkeling van de werkloosheid. Het feit dat Ruding niet direct com penserende bezuinigingen eist voor de overschrijding van de begrotin gen, is opmerkelijk. Het is in tegen- spraalynet de regels van het stringen te begrotingsbeleid die het ministerie hanteert. De minister van financiën laat in de nota dan ook duidelijk blijken er niet gelukkig mee te zijn dat de begrotings discipline wordt doorbroken. Het feit dat het financieringstekort boven ver wachting daalt, maakt voor Ruding echter veel goed. Ruding stelt in de Voorjaarsnota dat de doorwerking van de begrotings overschrijding naar 1988 wel door be zuinigingen gecompenseerd moet wor den. Om hoeveel geld dat gaat, blijkt niet uit de Voorjaarsnota. Dit voorjaar werd het begrotingsgat voor 1988 nog op 1.9 miljard becijferd. Het kabinet dichtte dat financiële gat toen met veel moeite voor 1.2 miljard. Het reste rende bedrag moet deze zomer op tafel komen bij de besprekingen over de be groting. Dan moet ook blijken hoeveel bezuinigingen Ruding eist in verband met de tegenvallende economische ontwikkeling. De toerrijders van Middelkamp moeten op de pedalen tijdens een klimmetje in België. M1DDELB URG - Negenentwintig toerrijders van de wie lervereniging Theo Middelkamp hebben donderdag de monstertocht Parijs-Middelburg gereden. De Zeeuwse toerfietsers startten donderdagmorgen om 3.00 uur voor hun bijna 400 kilometer lange tocht en fi-< nishten ruim 17 uur later in MiddelburgMet behulp van sponsors, fietsten de renners geld bijeen. Voor dat be drag werden tandems aangeschaft ten behoeve van Vij vervreugd, een inrichting voor zwakzinnigen in Middel burg. Gisteravond kon oud-wereldkampioene Keetie van Oosten namens de toerrijders al vijf tandems over handigen aan de heer S. Wisse, hoofd van de para-medi sche afdeling van Vijvervreugd. (Zie ook pagina 27) DEN HAAG (ANP) - Studenten die in de maanden oktober 1986 tot en met april van dit jaar een te hoog voor schot hebben ontvangen op hun stu diebeurs worden vanaf 1 juli niet lan ger met 203 gulden op hun maande lijkse beurs gekort, maar met maxi maal 76 gulden en 44 cent. Minister Deetman van onderwijs heeft dat donderdag toegezegd in de Tweede Kamer. Het gaat om een bedrag van in Oproerpolitie in Seoul slaat op de vlucht tijdens een aanval van woedende studenten. SEOUL (RTR-AFP-UPI) - In Zuid-Ko- rea is het donderdag opnieuw tot felle straatgevechten gekomen tussen po litie en betogers, die nu al ruim een week ageren tegen het militaire be wind van president Chun Doo Hwan. In de hoofdstad Seoul en in Pusan, In chon, Kwangju, Taegu en Tajon wa ren massa's mensen op de been, die leuzen riepen als „weg met de dicta tor" en „weg met Roh Tae-woo". Roh is de gedoodverfde opvolger van Chun die in februari 1988 wil aftre den. Volgens de autoriteiten braken in Seoul massale gevechten uit tussen de politie en in totaal 28.000 studenten van 25 universiteiten, die de nodige steun kregen van omstanders. Een me nigte van 10.000 studenten verzamelde zich bij de Myongdong-kathedraal waar een protestbijeenkomst van vrouwen aan de gang was tegen het ge bruik van traangas door de politie. En ook nu weer greep de 20.000 man ster ke politiemacht naar dit middel om de demonstranten te verspreiden. De demonstranten bij de kathedraal in het centrum van Seoul braken de straat open en wierpen barricaden op. Op een gegeven moment overmeester de een groep studenten 100 agenten die hun helmen en gasmaskers moes ten afstaan, die in vlammen opgingen, en vervolgens een ongenadig pak slaag kregen. Het geweld houdt het land in zijn greep sinds de regerende Democrati sche Gerechtigheidspartij (DJP) ex- generaal Roh Tae-woo aanwees als kandidaat voor de presidentsverkie zingen van december. De oppositie eist rechtstreekse verkie zingen, maar de besprekingen over de daarvoor noodzakelijke wijziging van de grondwet zijn in april door de presi dent opgeschort. (Van onze correspondent) BRUSSEL - België krijgt bin nenkort een speciale politie- eenheid, die op nationaal ni veau wordt belast met justi tiële opsporing. De eenheid zal bijzondere, zeer vergaande be voegdheden kennen en wor den samengesteld uit 50 poli tiemensen die worden be schouwd als de 'elite' van de Belgische politie. In de volksmond wordt de een heid al de Belgische 'FBI' ge noemd, omdat zij naar het Amerikaanse voorbeeld natio nale opsporingstaken verricht, waarbij zij boven de bestaan de, lokale en regionale politie organisaties zal komen te staan en op eigen houtje in het hele land kan optreden. Minis ter van justitie Jean Gol maak te de oprichting van het team deze week bekend. (Van onze verslaggeefster) VLISSINGEN/DEN HAAG v De Alge mene Inspectiedienst (AID) van het Ministerie van Landbouw en Visserij heeft donderdagmorgen de besom ming van een aantal Walcherse vis sers in beslag genomen. Ondanks een vangstverbod op kabeljauw hebben ze deze vis toch aan wal gebracht. De (Advertentie) Rotterdam-London Gatwick ma. 07.25- '/m 14.25- vn>- 17.25- -07.35 uur - 14.35 uur -17.35 uur M.i.v. 4 iuli a.s. óp zaterdag 10-5011.00 uui London Gatwick-Rotterdam ma. 07.55- Ilm 14-55 - vr'l- 17.55- 10.05 uur -17.05 uur -20.05 uur M.i.v. 4 iuli a.s. op zaterdag 11.3013.40 uur uMin ■■■I Netherlines is a ■WQUUyU company ot the Your Business Airiine besomming is het bedrag dat de vis op de veiling heeft opgebracht. De AID zegt zes vissers te hebben ver- baliseerd, terwijl volgens een woord voerder van de Vlissingse vismijn dit aantal op vier ligt. De AID voerde de actie uit in overleg met het openbaar ministerie. Volgens de AID werd de prijs van ongeveer 5.000 kilo vis in be slag genomen. De vismijn houdt het op 2.500 kilo. Hiermee zou een bedrag van ongeveer 10.000 gulden zijn gemoeid. De AID verbaliseerde verder vissers uit Scheveningen, Den Helder en IJ- muiden. In deze drie plaatsen werden de besommingen echter niet in beslag genomen. Een woordvoerder van de AID deelde donderdagavond mee dat vandaag, vrijdag, opnieuw gecontroleerd wordt of vissers kabeljauw binnen brengen. Het gros van de Vlissingse vissersvloot loopt deze morgen de haven binnen. Twee van de vissers die donderdag werden verbaliseerd reageerden ver ontwaardigd over de actie van de AID en het openbaar ministerie. Ze zeggen niet expres op kabeljauw te hebben gevist. W. Schroevers uit Arne- muiden: „Wij zijn geen kabeljauwvis sers. Het is ons om de schol en tong te doen. Je kunt natuurlijk niet voorko men dat er toch zo nu en dan een ka beljauw in het net zwemt. En die die ren brengen we dus ook aan wal. Wat willen de minister en de officier van justitie: moeten we die beesten over boord terug in zee gooien, terwijl ze al dood zijn als we de netten omhoog ha len?" Schroevers bleek gisteren tussen de andere vissen ongeveer 100 kilo kabel jauw te hebben gevist. Zijn besom ming bedroeg ongeveer 1000 gulden. De opbrengsten van de visserij zijn volgens hem op het moment 'niet zo vet'. „De bijvangst van de kabeljauw komt dus vrij goed van pas. We hebben het geld nodig." Visser J. Meulmeester, ook uit Arne- muiden, liet zich in dezelfde bewoor dingen uit. „Het is een schande. Ze vra- DEN HAAG ANEFOTijdens het debat over studiefinanciering in de Tweede gen erom dat de dode vissen terug wor- Kamer stortten enkele honderden studenten copieën van giro-overschrijvingen uit over de Kamerleden. Minister Deetman ging echter onverstoord verder, ter- (Slot zie pagina 5 kolom 6) wijl Kamerlid Nuys luisterde temiddenvan de sporen van het studentenprotest. totaal 230 miljoen gulden. Het moet mogelijk zijn het bedrag grotendeels dit studiejaar te innnen, zo verwacht Deetman. Andere concessies die de minister deed in het debat over de problemen bij de uitvoering van hét nieuwe stu diefinancieringsstelsel zijn: - de minister gaat welwillend bekijken of met ingang van het studiejaar 1988- 1989 het collegegeld gespreid kan wor den geïnd door een maandelijkse kor ting op de basisbeurs: - studenten van gescheiden ouders waarvan de vader (nog) niet is opge spoord, waardoor de ouderbijdrage in de studiekosten uitblijft, krijgen in ie der geval in juli een voorschot uit Gro ningen. Als er studenten zijn waarvan ook daarna de vader nog niet is getra ceerd zal de minister bekijken of er een blijvende regeling moet komen; - binnen twee maanden zal de admini stratieve achterstand bij de Dienst Studiefinanciering in Groningen zijn weggewerkt, op zeer ingewikkelde ge vallen na. Er liggen thans nog 30.000 tot 40.000 niet verwerkte brieven. De minister weigerde in te gaan op an dere verlangens van de Kamer, zoals: - de wens van de VVD om de te hoge voorschotten pas te innnen na afloop van de studie door het bedrag bij te schrijven bij de studieschuld: - het Kamerbrede verlangen om al met ingang van het komend studiejaar het collegeld gespreid te innen in plaats van in één keer; - het verzoek van de PvdA om studen ten die bezwaar aantekenen tegen een hun inziens te lage studiebeurs het ge vraagde bedrag toe te kennen totdat er over hun beroep een beslissing is ge nomen; - de door GPV en SGP gevraagde ver- (Slot zie pagina 5 kolom 6) In de Flevohof, het educa tieve pretpark van agra risch Nederland, hebben be stuurders uit alle gewesten gisteren in alle vroegte de opening bijgewoond van een manifes tatie in het kader van een Europese campagne voor de landelijke gebie den. Het gaat er bij dat initiatief van de Raad van Europa (21 landen) om. an derhalfjaar lang extra aandacht te be steden aan de gevaren die het platte land bedreigen. Met ruim 14 miljoen mensen op een oppervlakte van iets meer dan 30.000 vierkante kilometer is het in Nederland iedere dag opnieuw woekeren met de ruimte. Alleen al dat gegeven is reden genoeg om nadrukke lijk in te haken op een gezamenlijke poging om het publiek bewuster te maken van het vitale belang van 'de open ruimte' in ons dichtgeslibde land. Verstedelijking, aanleg van we gen, industrieterreinen, havens en an dere ruimtevreters hebben vooral in de veertig jaren sinds de tweede we reldoorlog een enorme aanslag gedaan op de groene longen van Nederland. En nog ieder jaar wordt voor deze doel einden zo'n 10.000 hectares aan na- tuur- en landbouwgrond opgeofferd. Planologie en ruimtelijke ordening is zodoende beleid geworden, waarbij Salomons wijsheid is vereist. En daar blijft het niet bij. Behoud van een leef baar milieu op dat krappe stuk grond is een opgaaf, die steeds zwaarder wordt. Hoewel Nederland het dichtstbe volkte land van Europa is raakt het platteland op veel meer plaatsen in de gevarenzone. In Zuid-Europa doet zich een tegengestelde ontwikke ling voor. die voor veel problemen zorgt. Als gevolg van een massale trek naar de grote steden kampt het platte land met ontvolking. De kwaliteit van de groene ruimte gaat zo door ver waarlozing hard achteruit. In de afge lopen kwart eeuw is het milieubesef langzamerhand wel zo ver gerijpt dat vrijwel iedereen het belang van het platteland voor de samenleving als ge heel onderkent. Alleen is dat belang vaak eng begrensd: het eigen stukje grond, de eigen provincie, het eigen land. Daar staat tegenover dat steeds meer mensen oog in oog komen met steeds meer Europese ruimte. De grote volksverhuizing die vakantie heet is daar jaarlijks het levende bewijs van. Daarom is zo'n campagne om op Euro pese maat gesneden ieders belang bij en ieders verantwoordelijkheid voor het platteland in de aandacht te trek ken zeker de moeite waard. 'Leve het platteland' is het motto van de Neder landse bijdrage. We zullen er in de toe komst heel wat mee te stellen krijgen om dat uitgangspunt overeind te hou den. Het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen (CBR) heeft beslo ten om honderd deeltijd-examinato ren extra in dienst te nemen. Als ge volg van een plotselinge 'onverklaar baar grote belangstelling' voor autorij lessen zijn de wachttijden voor exa mens en herexamens de laatste tijd nog langer geworden dan ze al waren. Rijschoolhouders klagen daarover steen en been. Kandidaten zijn ver plicht om veel langer peperdure lessen te nemen dan eigenlijk nodig is. Het CBR wil aan dat euvel nu iets gaan doen. Het is de bedoeling dat de wachttijd tot de 'gebruikelijke perio de' wordt teruggebracht. Dat klinkt fraai, maar het is natuurlijk achter de feiten aan rijden. Al veel eerder had van het CBR mogen worden verwacht dat het zich had beijverd om voor ieder die een rijbewijs wil halen, de lesperio de en het examen beter op elkaar te la ten aansluiten. Maar vanuit zijn on aantastbare positie doet het bureau al jaren achtereen erg lakoniek over een achterstand in het tempo van de rij-ex- amens. waaraan vrijwel iedere kandi daat zich groen en geel ergert. Het be grip dienstverlening moet bij het CBR kennelijk nog worden uitgevonden. vdM. (Van onze correspondent) BRUSSEL - Enkele honderdduizen den Belgische ambtenaren leggen vandaag het werk neer. De ministe ries en stadhuizen blijven leeg, de treinen rijden enkele uren niet, de scholieren kunnen thuisblijven, de post wordt niet bezorgd en het vuil niet opgehaald. En sinds gisteravond is er ook geen tv. Door de staking is ook de scheepvaart van en naar Antwerpen en Gent ge blokkeerd. omdat de sluizen en de Zel- zatebrug gesloten blijven. De staking begon donderdagavond om 22.00 uur en duurt voorlopig 24 uur. Op de rede van Vlissingen lagen rond midder nacht een kleine twintig schepen te wachten. Verwacht wordt dat dit aan tal nog zal toenemen. De staking is uitgeroepen door de vak bonden, uit protest tegen het nu al en kele jaren uitblijven van verhogingen van de salarisschalen voor het over heidspersoneel. Een eigenzinnige houding nemen de medewerkers van de Antwerpse ha vensleepdiensten in. Zij weigeren aan de staking mee te doen uit protest te gen de vakbonden. Zij voelen zich door de bonden in de steek gelaten. Ze wei gerden destijds een georganiseerde staking in de Antwerpse haven uit te roepen om de slepers te helpen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1