IJSBERGSLA EN GELDERSE SCHIJVEN Vissers dreigen met geding tegen staat Granaat Warschaupact treft per ongeluk Westduits schip VERWEER TEGEN ELSEVIER de riiK vandaag PTT Slechts weinig veranderd na verkiezingen in Italië Uit wurggreep eigen belofte MEDEWERKERS Militairen gesneuveld in Suriname Af en toe zon 230e jaargang no. 139 Dinsdag 16 juni 1987 Afslanking Samenwerking Schets Rijkssteun Libregts Privatisering van Britse luchthavens Ijsbergsla, krop Gelderse schijven, gepaneerd, QQ 100 gram ItëVJVJ albert heijn Oliver North krijgt onschendbaarheid Aanhoudend fris. Opklaringen maar ook kans op een enkele bui. Maximum temperatuur 16 graden, aan zee koe ler. Wind noordwest meest vrij krach tig. Kluwer samen met Wolters Samson AMSTERDAM (ANP) - De uitgeversmaatschappijen Kluwer in Deventer en Wolters Samsom in Zwolle zullen volledig fuse ren. De twee ondernemingen hebben dat maandag aangekon digd. De strategie en de ondernemingscultuur van beide on dernemingen sluiten goed op elkaar aan, zo laten Kluwer en Wolters Samsom in een gezamenlijke bekendmaking weten. Om juridisch-technische redenen wordt de fusie gegoten in de vorm van een openbaar bod door Wolters Sam som op het gehele uitstaande aande lenkapitaal Kluwer. Voor één gewoon aandeel Kluwer zullen drie nieuw uit te geven certificaten van het aandeel Wolters Samsom kunnen worden ver kregen. Op basis van de laatste koers van Wolters Samsom afgelopen vrij dag komt het bod neer op f420 per aan deel Kluwer. Het bod dat Elsevier vori ge week uitbracht kwam neer op f 375 per aandeel. KLuwer heeft inmiddels voor bijna f20 miljoen preferent aandelenkapitaal uitgegeven en geplaatst bij Wolters Samsom. PZC Minister Van Dijk verwacht dat de vermindering van het aantal rijksambtenaren met ruim 26.000 zal lukken en dat daardoor ruim een miljard zal worden bezuinigd. PAGINA 3 De PTT heeft over 1986 zowel in de sector telecommunicatie als bij de post een forse winst ge boekt. PAGINA 5 Het standpunt van de Neder landse waterleidingbedrijven tegen uitbreiding van kern energie staat een nauwere sa menwerking tussen PZEM en WMZ niet in de weg. PAGINA 9 Architect Aldo van Eyck mag een schetsontwerp maken voor een centrum voor beeldende kunst in het Middelburgse Maïsbaaigebied. PAGINA 11 De plannen voor de aanzienlij ke uitbreiding van de Bijle- veldhaven in Vlissingen kun nen de prullemand in indien er geen forse steun komt van het ministerie van economische zaken. PAGINA 12 Thijs Libregts zal binnen twee weken naar Nederland komen om verder te praten over een dienstverband met de KNVB. PAGINA 15 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Varia: 6 Provincie: 9,10,11,12,13 en 14: Sport: 15 Minister Channon LONDEN (UPI/RTR) - De vorige week herkozen regering van de Britse premier Thatcher heeft de draad van haar privatise ringsprogramma weer snel op gepakt. De nieuwe minister van transport, Paul Channon, maak te maandag bekend dat volgen de maand aandelen zullen wor den aangeboden van British Air- port Authority (BAA), de exploi tant van zeven luchthavens, waaronder de Londense vlieg velden Heahtrow en Gatwick. Channon verklaarde dat er op 22 juni een prospectus zal uitkomen ten behoeve van belangstellende beleggers. De minister verwacht dat de verkoop van B AA tenmin ste een miljard pond sterling (3,35 miljard gulden) zal opbren gen. Het bedrijf maakte maan dag bekend dat de winst vóór be lastingen in het afgelopen boek jaar met twee miljoen pond is ge stegen tot 124 miljoen pond (417 miljoen gulden). Het passagiers vervoer via de zeven Britse lucht havens groeide met 3,7 procent tot 53,5 miljoen mensen. Advertentie Elke dinsdag en woensdag hebben en vlees in de aanbieding Een woordvoerder van Elsevier zei gis teren, dat dit „voorshands" niets aan het bod van deze uitgeverij op Kluwer verandert. Elsevier had rekening ge houden met de mogelijkheid dat Klu wer op zijn beurt een uitgever zou pro beren over te nemen. De raad van be stuur van Elsevier gaat zich nu bera den over de nieuwe situatie. De woord voerder wil niet zeggen hoeveel aande len Kluwer Elsevier inmiddels in han den heeft. Het Amsterdamse uitgeversconcern Elsevier bracht vrijdag een bod op Kluwer, maar Kluwer wil niet wor den overgenomen door Elsevier. Kluwer-topman Alberdingk Thijm liet vorige week al weten zich met hand en tand te zullen verzetten tegen overne ming door Elsevier. Daartoe heeft Klu wer vorige week preferente aandelen geplaatst bij de Stichting tot Beharti ging van de Belangen van Kluwer, waardoor het Elsevier onmogelijk is gemaakt een meerderheid van de aan delen te verkrijgen. De nieuwe onderneming, die door de fusie zal ontstaan, zal dit jaar naar ver wachting een omzet behalen van f 1,7 miljard en daarmee met VNU en Else vier tot de grote drie onder de uitge vers in ons land gaan behoren. De on derneming zal ongeveer 7600 mede werkers tellen, van wie 4900 in Neder land en 2700 in het buitenland. De werkmaatschappijen zijn behalve in Nederland gevestigd in onder meer België, het Verenigd Koninkrijk, Duitsland, Frankrijk, Spanje en de Verenigde Staten. De raad van be stuur van Wolters Samsom en de hoofddirectie van Kluwer verwach ten dat de fusie geen invloed zal heb ben op de werkgelegenheid. IJMUIDEN (ANP) vangst. Vissers beraadden zich maandagmorgen in IJmuiden op de situatie rond de kabeljauw- KATWIJK/IJMUIDEN (GPD) Een groep van twintig Katwijkse kabel jauwvissers wil nog deze week een kort geding aanspannen tegen de staat. De vissers, die beschikken over een zogenoemd kabeljauwdo cument, willen dat het vangstver bod op deze rondvissoort van hen ongedaan wordt gemaakt. In IJmuiden werd gisteren gewoon kabeljauw aan wal gebracht en on danks de aangekondigde strenge maatregelen tegen overtredingen van het vangstverbod voer een aan tal schepen gisteren tóch uit. Ze lo pen daarbij het risico aan de ketting te worden gelegd. Ongeveer zeven tig vissers zijn al bekeurd. Vissen op kabeljauw is verboden omdat Ne derland binnen de EG afgesproken quotum al heeft opgevist. Het visserijschap vergaderde giste ren in IJmuiden met boze vissers. De vissers willen zo snel mogelijk een gesprek met minister Braks van landbouw. Velen dreigden het vangstverbod aan hun laars te lap pen en kondigden aan uit te zullen varen. Voorzitter B. Daalder van het schap ontraadde acties en hoopt in overleg met het ministerie (en Brus sel) tot een oplossing van de proble men te komen. Veel kleine vissers lieten weten noodgedwongen met hun bedrijf te moeten stoppen. Inmiddels blijkt steeds meer kabel jauw rechtstreeks van aanvoerder naar afnemer te gaan. Omdat daar bij de afslag wordt omzeild, is het moeilijker voor de controleurs van de algemene inspectiedienst om overtreders van het vangstverbod te betrappen. Nadat eind vorige week het ministerie van landbouw in over leg met Justitie besloot overtreders strenger aan te pakken, was de alge mene verwachting dat de AID gis termorgen in IJmuiden in actie zou komen. Van enige controle bij de aanvoer van de 'wilde' kabeljauw bleek echter niets. Met het aangekondigde kort geding tegen de staat willen de Katwijkse vissers bereiken dat de algemene inspectiedienst hen ongemoeid laat tot aan het einde van deze maand. Dan wordt namelijk besloten of Ne derland van de EG een extra vangs- thoeveelheid kabeljauw krijgt toe gewezen en kan er weer geheel le gaal worden gevist. Van onze correspondent) WASHINGTON - Een Amerikaanse rechter heeft Oliver North, de centra le man in het Iran-Contra's-schan- daal, beperkte onschendbaarheid ge geven. Daarmee is voor de Congres commissie die de affaire onderzoekt, de weg vrij om hem als getuige op te roepen. Al vorig jaar hebben verschillende Congrescommissies geprobeerd North te laten getuigen. Deze weigerde ech ter consequent te praten onder verwij zing naar een Grondwetsartikel waar in staat dat niemand verplicht kan worden verklaringen af te leggen die tegen hem kunnen worden gebruikt. Door North nu beperkte onschend baarheid te geven, is hem de mogelijk heid ontnomen zich op het Grond wetsartikel te beroepen, en moet hij wel praten. Want de rechterlijke be slissing betekent, dat North nooit kan worden vervolgd op grond van wat hij de Congrescommissie gaat zeggen. Wel kan hij strafrechterlijk worden vervolgd op grond van gegevens die op een andere wijze boven tafel zijn geko men, zoals verklaringen van andere W getuigen, documenten en dergelijke. KIEL (ANP) Een bemanningslid van het Westduitse marineschip wordt het ziekenhuis in Kiel binnengebracht BONN (REUTER) - Een Westduits marineschip is maan dag in de Oostzee per ongeluk getroffen door artilleriegra naten die werden afgevuurd door een oorlogsschip van het Warschaupact. Drie bemanningsleden werden ge wond, zo maakte het ministerie van defensie in Bonn be kend. Het Westduitse schip werd geraakt terwijl het vlootoefe- ningen van het Warschaupact gadesloeg. Een woordvoer- dern kon niet zeggen hoe ernstig de gewonden eraan toe zijn. Het getroffen Westduitse marinevaartuig, de „Neckar", is een bevoorradingsschip. Volgens een anonieme bron in Bonn werd het waarschijnlijk getroffen door een Pools schip, dat vijf schoten zou hebben gelost. Het incident vond maandagochtend plaats op het moment dat de Neckar zich in de internationale wateren bevond op 25 zeemijlen ter hoogte van de kust van de Sovjet-Unie in de baai van Gdansk. Het schip werd getroffen door 46 mm- granaten. Er onstond een lek in het 2370 ton metende schip en er brak brand uit, aldus de woordvoerder van het West duitse ministerie van defensie. Over de omvang van de schade was gisteravond nog niets bekend. DEN HAAG (ANP) - In september mag van de drie grote Tweede-Kamerfrac ties in vier steden een experiment starten om betrapte winkeldieven di rect door de politie te laten beboeten voor een bedrag van circa tweemaal de waarde van het gestolen goed. Het gaat om Arnhem, Dordrecht, Zaan stad en Nijmegen. De kosten bedragen 75 gulden voor een diefstal tot 40 gul den, en daarna circa het dubbele van de prijs van het ontvreemde artikel. Dat is de uitkomst van een debat in de Tweede Kamer. De Kamer besloot over een paar maanden te praten over het rapport van de werkgroep politiebudget. Het gaat daarin om een overschrijding met honderden miljoenen per jaar als er niks wordt veranderd in het werk van de politie. De gehele Kamer besloot maandag dat daarover verder moet worden gepraat aan de hand van een regeringsstandpunt. Dat kan pas in september van dit jaar, zo voorspelde voorzitter Roethof van de uitgebreide commissievergadering van maandag. Minister Van Dijk (binnenlandse za ken) beklemtoonde maandag dat het geenszins zal uitdraaien op bezuini gingen bij de politie, maar slechts om een verschuiving van geld om de uit voerende politiemacht niet te korten. Experimenten met de lik-op-stuk-me- thode zijn inmiddels al begonnen of beginnen binnenkort. In Leiden wordt er al mee gewerkt, in Delft wil men be ginnen. Het debat van maandag leidde verder tot weinig nieuwe aanzetten in het be leid. Een plan Schaeffer (PvdA) om werklozen in te schakelen bij bedrijfs- beveiliging wordt nader bekeken. Het duidelijkst was staatssecretaris Even huis (economische zaken). Hij verwees naar de ervaringen in Hoog Catharij- ne: één bewaker per winkel is een druppel op een gloeiende plaat en bo vendien gebeuren de meeste winkel diefstallen na sluitingstijd. ROJV1E (AFP/RTR/DPA) - Dc par lementsverkiezingen in Italië hebben maandag, nadat het grootste deel van de stemmen was geteld, geen grote verande ringen in de machtsverhoudin gen tussen de politieke partijen opgeleverd. Volgens de laatste voorlopige tel lingen zullen de christendemo craten op 34,3 procent van de stemmen komen tegen 32,9 pro cent in 1983, de socialisten op 14,1 (was in 1983 11,4) en de com munisten op 26,4 (was 29,9). Drie gebeurtenissen zorgen er voor dat deze verkiezingen niet helemaal zo „overbodig" zijn ge weest als sommige critici wel ver zucht hebben: door de daling met 3.5 procent in het aantal stem men voor de communistische partij PCI is het uitgesloten dat er een coalitie van christendemo craten en communisten zal wor den gevormd. De kleine partijen (republikeinen, liberalen, so ciaal-democraten) die waar schijnlijk allemaal een half pro cent of meer van hun kiezers heb ben verloren, krijgen gezelschap van de nieuwe Groenen (waar schijnlijk ruim 2 procent van de stemmen). Een derde belangrijke gegeven is dat de socialistische ex-premier Bettino Craxi niet zal opstappen als partijsecretaris. De Partito Radicale, wiens ver kiezingscampagne de laatste we ken de meeste aandacht van de media trok dankzij pornoster Ilo- na Staller. zal na deze verkiezin gen moeten toegeven dat bloot het goed doet, ook als reclame voor een links-radicale partij. Volgens de voorlopige tellingen zullen zij van 2,1 op 2,6 procent van de stemmen komen. De radi calen vormen samen met de so cialisten. de Groenen en Demo- crazia Proletaria het anti-kere- nergiefront in het Italiaanse par lement. Premier Lubbers heeft méér tijd nodig om zijn 'karwei' af te maken. Op een CDA-partijraad, afgelopen weekend in Den Haag. heeft hij zich proberen te ontworstelen aan zijn eigen, nogal uitdagende beloftes bij het aantreden van zijn tweede kabi net over het terugdringen van de werk loosheid. Op Prinsjesdag vorig jaar, nog helemaal in de opgetogen stem ming van de verkiezingsoverwinning, ging Lubbers er even stevig tegenaan. „Wanneer dit kabinet er in 1990 niet in geslaagd is de werkloosheid tot een half miljoen terug te brengen, dan moet mijn beleid als mislukt worden beschouwd". De leider van de nieuwe regeerploeg was één en al zelfverze kerdheid. Najaren van sukkelen ging het tenslotte weer wat beter met de economie. Bestrijding van de werk loosheid was de belangrijkste inzet van de verkiezingen geweest. En Lub bers vond dat hij daarvoor best zijn nek eens kon uitsteken. Zelfs in eigen CDA-gelederen keek men hier en daar op van de bravoure van de minister president. Politiek knoopte hij zich na melijk op aan een stoere eigen belofte. En of dat nu wel zo verstandig was...? Tenslotte wordt zo'n uitspraak zorg vuldig in de computers van de tegen standers opgeslagen. Om de zegsman er bij iedere voorkomende gelegenheid mee om de oren te slaan. De afgelopen tijd is dat ook al vaak gebeurd. Het gaat met de daling van de werk loosheid heel wat minder snel dan Lubbers' optimisme een jaar geleden suggereerde. Het kabinet begint ach ter te lopen bij de doelstelling: 200.000 werklozen minder in vier jaar. Het gaat met het herstel van de economie min der voorspoedig dan was verwacht. En kennelijk is de kern van de werkloos heid veel hardnekkiger dan in de poli tiek voor mogelijk is gehouden. Zoiets brengt een premier met boude uitspra ken in de problemen. Lubbers heeft daarom op de CDA-partijraad maar het zekere voor het onzekere genomen. Hij schudde de critici die hem nu hin derlijk met zijn eigen uitspraak vol gen, van zich af. „Misschien dat we in 1990 nog niet bij de 500.000 zijn. Zal het een jaartje langer duren." Ook zelf houdt hij er dus inmiddels rekening mee dat het kabinet er niet in zal sla gen tijdens deze rit de werkloosheid te rug te dringen tot de doelstelling die in .het regeerakkoord is vastgelegd. Een buiging voor de werkelijkheid? In zeker opzicht wel. Lubbers be gint in te zien dat hij de belofte uit de verkiezingscampagne op het punt van de gerichte aanpak van de werkloos heid niet gestand kan doen. En tege lijk heeft hij het regeerakkoord van CDA en VVD min of meer op de tocht gezet met zijn opmerking, op dezelfde partijraad, dat dit akkoord „niet het laatste antwoord is op iedere omstan digheid". Het pleit allemaal voor de realiteitszin van de premier. Maar het lijkt tegelijk een beetje op een nogal vroegtijdige capitulatie voor tegenval lers. De kiezer moet het nu plotseling doen met vage toezeggingen als „er is geen reden voor zwartgalligheid, om dat het beleid de goede richting uit gaat". Klinkt heel wat vrijblijvender en is tegelijk een stuk minder bindend. Wanneer het kabinet tot de conclusie komt dat het met een kennelijk veel te steriel regeerakkoord niet zo goed meer uit de voeten kan, behoort het aan te geven waar dan andere moge lijkheden zijn om zo'n pijnlijk vraag stuk als de werkloosheid doeltreffend te lijf te gaan. Het overleg met vakbe weging en werkgevers heeft tot nu toe bepaald geen inspirerende indruk ge maakt. Wanneer de leider van de re geerploeg nog geen jaar na dato al uit de politieke wurggreep van zijn eigen - kennelijk onbezonnen - toezegging poogt te komen, zal hij in de plaats daarvan iets anders moeten aanbie den. Gebeurt dat niet, dan wordt de hoofddoelstelling van het CDA WD- beleid van dit kabinet tamelijk onge loofwaardig. vdM (Advertentie) uitzendburcaii Administratief medewerkers m/v, die meer plezier in hun werk zoeken, bellen vandaag nog Goes, 01100 - 23220 Middelburg. 01180 - 23855 Vlissingen. 01184 - 12620 Terncuzen, 01150 - 18600 lingen gedaan. In kringen van bosne gers in Paramaribo is vernomen dat de twee militairen, Chikoerie en Ramdas, samen met nog tien militairen, om het leven zijn gekomen in de buurt van het palmoliebedrijf Victoria in het district Brokopondo. Het jungle-commando zou er in zijn geslaagd een pantser voertuig van het leger in een hinder laag te lokken. PARAMARIBO (ANP) - In het mortua rium van het academisch ziekenhuis van Paramaribo liggen de stoffelijke resten van twee militairen die waar schijnlijk bij een treffen tussen het nationale leger en het jungle-com mando om het leven zijn gekomen. Dit is in kringen van het ziekenhuis ver nomen. Van officiële zmjde zijn geen medede-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1