pzc l\\\ )NEL VISFRAUDEDEBAT vandaag Botha bezoekt zwarten Verzet Kluvver tegen overname door Elsevier Dees wil half miljard op medicijnen bezuinigen wov iBrinkman wil niet langer btw op boeken JE HAD'T KUNNEN LEZEN IN DE KRANT VOOR JE EIGEN STUK VAN NEDERLAND: Het andere Spanje: witte parels in de bergen Visfraude: wie zijn schuldig IZonnig 230e jaargang no. 131 flrijdag 5 juni 1987 vrijdagkrant }een conclusie Ruzie om reactie Hasj WMZ Tijdrit vrijdagkrant Eenzijdige actie PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Y ÏZonnig en droog. In de middag meer {bewolking In de avond en nacht re- gen. Zwakke tot matige later vrij Ikrachtige wind uit zuidwest. Middag- temperatuur 17 graden. zie pagina 9 F.lkc rij dag ander nieuws... Bij de in de afgelopen ja ren veelbesproken vis fraude van Nederlandse vis sers - ook in Zeeland - is de centrale overheid niet vrij te pleiten. De vaste commissie voor de visserij van de Tweede Kamer heeft de afgelopen maanden de subcommissie visquoteringsregelingen aan het werk gezet om een inzicht te krijgen in de ernst en de aard van de overtredingen. Het gisteren door de subcommissie - onder voorzitterschap van het Zeeuw se kamerlid Eversdijk - uitgebrachte rapport liegt er niet om: de controle rende ambtenaren, zeg maar in het al gemeen de overheid en haar dienaren, wisten van de fraude af, stimuleerden haar zelfs in sommige gevallen en de den geen enkele poging er een einde aan te maken. Zij het met de nodige slagen om de arm, is dat de essentie van het rapport van de commissie- Eversdijk. De conclusie van de commissie, dat het ministerie van landbouw en visserij in elk geval passief en in som mige gevallen actief betrokken is ge weest bij ontduiking van de EG-vangstregelingen, plaatst de in de schoenen van de vissers geschoven fraude in een merkwaardig daglicht. Wie fout is, is fout. De vissers die in overtreding waren, mogen zich dat best aantrekken. Dat hun handel en wandel genade vond in de ogen van de overheid en door die zelfde overheid min of meer werd aangemoedigd, maakt de overtreding er niet minder om, maar wel begrijpelijker. Je moet sterk in je schoenen staan, wil je de overheid trotseren, zeker als de opvat tingen van die overheid aansluiten bij jouw gedachten. Als de vissers dan zo nodig als zondebok moeten worden ge brandmerkt - uiteindelijk zijn zij het geweest die de EG-wet hebben over treden - moet een groot aantal ambte naren van landbouw en visserij, tot en met de minister, als medeplichtigen worden beschouwd. Dat althans is de consequentie van hun 'betrokken heid', ook al zegt de commissie-Evers- dijk, dat in de juridische betekenis niet van medeplichtigheid kan worden ge sproken. Het mede-weten, maakt in dit geval mede-plichtig. Het rapport van de subcommissie is tegelijkertijd een aanklacht tegen het visserijbeleid van de EG. In de ja ren na 1975 is maar wat aangerotzooid, om het maar eens oneerbiedig uit te drukken. De regels op zich waren dui delijk genoeg, maar de wijze waarop de lidstaten van de EG er mee omspron gen, werkte fraude in de hand. Voor Den Haag was 'Brussel' ver weg, de ge gevens werden vertraagd doorgegeven - in Brussel reageerde toch niemand - en het was algemeen gebruik dat het ene land zich achter het andere ver school. Kortom, ook op dit terrein wreekte zich de gespletenheid van de EG: een papieren reus, zonder uitvoe rende macht. Wie de visfraude tegen die achtergrond bekijkt, kan zich er slechts over verbazen dat het allemaal nog zo lang zo goed liep. Intussen zijn persoonlijke verhoudin gen verstoord en reputaties geknakt. Cruciaal in het welles-nietesspel tus sen betrokken partijen is een niet hard gemaakte uitspraak van de toenmali ge directeur der visserij, ir. Tienstra. Hij zou in 1976 in de marge van een overleg in Wieringerwerf hebben ge zegd, dat de visafslagen 'hun gang konden gaan', als de door het ministe rie van landbouw en visserij aan Brus sel te verstrekken vangstcijfers maar zouden kloppen. Tegenover de onder zoekscommissie heeft Tienstra die uit spraak ontkend, maar zij is niettemin een eigen leven gaan leiden. De vissers en de visafslagen vonden hierin een alibi om de EG-regels met voeten te treden. Terecht constateert de sub commissie, dat het als een omissie van de kant van het ministerie van land bouw moet worden beschouwd, dat deze bewering nimmer officieel is ont zenuwd. Wie zal er de mensen uit de praktijk zwaar om vallen, dat zij het uitblijven van een dergelijke ontken ning als een aanmoediging opvatten? Vele vissers en visafslagen - met in hun verlengde plaatselijke be stuurders - zijn fout geweest. Zij heb ben tegen de wet gezondigd. Het on derzoek van de subcommissie heeft echter uitgewezen dat er heel wat me de-schuldigen zijn, met name in het ambtelijke circuit. Het ministerie van landbouw en visserij heeft heel wat steken laten vallen. Het nationale be lang is boven het EG-belang gesteld, is één van de opmerkingen van de com missie, die zich verder onthoudt van een oordeel schuldig of onschuldig', zij constateert slechts. In een aantal ge vallen schetst zij een verre van positief beeld van de ambtenarij binnen het ministerie van landbouw en visserij. Naar de opvatting van de commissie moet de Tweede Kamer maar een uit spraak doen. Als die straks als haar oordeel uitspreekt - en daar ziet het op dit moment toch een beetje naar uit - dat in het overheidscircuit niemand als de boosdoener kan worden aange merkt, dan hebben ook de gewone vis sermannen, de mensen van de visafsla gen en de daarbij nauw betrokken plaatselijke bestuurderen recht op cle mentie. Het zou onjuist zijn de schuld louter en alleen bij hen te leggen, ter wijl de ambtelijke top 'wegens gebrek aan bewijs' de dans ontspringt. In vis serijkringen zal het aanspreken: er dient in dit geval met één maat te wor den gemeten. Dim inister Braks oeft niet weg >EN HAAG - Over het politieke lot van visserijminister Braks al nog voor het zomerreces van de Tweede Kamer worden be- Jlist. De subcommissie visquotering die gisteren een rapport [ver de naleving van de Europese visquoteringsmaatregelen [resenteerde, dat voor onder anderen Braks weinig vleiend vas, wil deze maand een plenair Kamer-debat over het onder- |oek. Het lijkt echter nu reeds zeker, dat de Kamer de minister tiet zal laten vallen. baar medeweten en zelfs het gedogen van overschrijdingen van quota. De EG-regelgeving is bewust niet loyaal uitgevoerd, aldus de PvdA-fractie. De CDA-fractie concludeert exact het tegengestelde: het ministerie was niet betrokken. Duidelijk is volgens de CDA-fractie wel, „dat niet altijd even daadkrachtig en effectief is opgetre den tegen de grijze markt, waarbij voornamelijk in de beginperiode ook sprake was van een zekere machte loosheid. En van een zekere moede loosheid. Overtredingen leidden niet tot strafvervolging of de straffen waren zeer laag." CDA-woordvoerder Van Noord meent, dat moet worden gesproken over een 'gezamenlijke verantwoordelijkheid. Be CDA-fractie zal de bewindsman jan eigen signatuur steunen, zo blijkt lit een eerste reactie op het rapport, pe WD weigerde vooralsnog officieel i te gaan op de conclusies. Maar het 1/D-commissielid te Veldhuis ver haarde desgevraagd, dat zijn fractie liet van plan is Braks pootje te haken. De PvdA vindt, „dat er verantwoorde- ■jkheden zullen moeten worden vast- lesteld en politieke conclusies getrok- len", maar lijkt er evenmin uit te zijn lp het wegzenden van Braks." pe onderzoekscommissie trekt zelf leen conclusies over het lot van Braks. „Of wat hier in dit rapport is festeld, voldoende is om Braks naar puis te sturen, dat oordeel past ons piet, maar alleen de Tweede Kamer", idus commissievoorzitter Evers- _-ijk. J)e oppositiepartijen die vertegen- oordigers hadden in de onderzoeks- I lommissie (PvdA en D'66) reageerden geschokt op het rapport van de onder- loekscommissie. D'66-woordvoerder ommel: „Achtereenvolgende, be windslieden kunnen zeer ernstige ver- ijten worden gemaakt." In het stuk ordt onomwonden gesteld, dat het inisterie van landbouw en visserij etrokken is geweest bij het ontdui ken van de EG-maatregelen. De PvdA itelt 'onthutst' vast, dat reeds vanaf 976 sprake is geweest van een verwijt- „Zowel het bedrijfsleven, als regering en parlement, wisten of konden weten, dat de quoteringsregelingen werden overtreden. Het gaat derhalve niet aan om het ten dele falen van het beleid ge heel af te wentelen op de thans politiek aanspreekbare bewindsman." Het CDA trok gisteren zijn aanvanke lijke reactie op het rapport na enige uren alweer in, nadat de WD scherpe kritiek op die verklaring had geuit. Het CDA had in het eerste persbericht vooral ex-staatssecretaris Ploeg (WD) schuldig gehouden voor de overtredingen van de vangstbeperkin gen en de eigen ministers Braks en De Koning onschuldig verklaard. Zowel Ploeg als zijn collega Te Veld huis spraken van een schandelijke schoonwasserij van CDA-bewindslie- den, terwijl volgens de WD juist Ploeg als eerste maatregelen heeft ge nomen tegen de vangstoverschrijdin gen. Minister Braks van landbouw en visserij wilde donderdag niet reage ren op het rapport. Hij laat het oor deel aan de Tweede Kamer over en wil daar niet op vooruit lopen. RAMESHWARAM- ren. - Een Indiase marinehelikopter cirkelt boven één van de teruggestuurde scheepjes met hulpgoede- COLOMBO (IPS) De voedsel- en me dicijnendroppings die de Indiase luchtmacht donderdag heeft uitge voerd boven het Srilankese schierei land Jaffna, hebben geleid tot een scherpe reactie van Colombo. In een verklaring beschuldigt Colombo het buurland van „regelrechte schending van onze onafhankelijkheid". geleid door gevechtsvliegtuigen, wier pen boven het noordelijke schierei land pakketten naar beneden voor de belegerde Tamils. Een uit India ver trokken konvooi van kleine schepen met hulpgoederen voor de Tamils werd woensdag door de Srilankese marine gedwongen onverrichterzake terug te keren. Vier AN-32 transportvliegtuigen, be- De acties betekenen dat de spanning tussen de twee buurlanden oploopt. De Indiase Hoge Commissaris in Co lombo gaf donderdag uit voorzorg zijn personeel en hun gezinnen, Indiase za kenlieden en journalisten opdracht hun huizen te verlaten en intrek in een hotel te nemen. Het offensief van het Srilankese leger tegen Tamil verzets strijders op Jaffna begon vorige week dinsdag. Volgens India is er honger en zijn er veel gewonden. «PZC De Nederlandse justitie zal strenger gaan optreden tegen de verkoop en het gebruik van hasjies. PAGINA 5 De Watermaatschappij Zuid- West-Nederland overweegt over te gaan tot het ontsmetten van het Zeeuwse waterleiding net. PAGINA 17 De FNV zal zich waar mogelijk sterk maken voor een vaste oe ververbinding over de Wester- schelde. PAGINA 21 De Italiaan Visentini heeft in de tijdrit van de Ronde van Ita lië genadeloos toegeslagen. Breukink was de beste Neder lander. PAGINA 25 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Provincie: 17, 18,19, 20, 21, 22,en 23 Sport: 25 Andalusie, witte krenten te gen steile rotswanden Her ontdekking van smakelijk gra- nenontbijt Autobandenin dustrie zit niet stil Magne tron, geen geheimzinnige toverdoos Denksporten en de prijspuzzél Uit:film, thea ter, concert, tentoonstelling In de achtste kolom: Vanita J. Noest. PAGINA 9, 10, 11,13, 14,15 JOHANNESBURG (RTR/DPA) - President Pieter W. Botha van Zuid-Afrika heeft donderdag voor de tweede maal sinds zijn aantre den in 1978 een zwart woonoord be zocht. Dit om ereburger te worden van zes van deze oorden in de zoge heten Vaal-'driehoek 50 kilometer ten zuiden van Johannesburg. Hij deed dit op uitnodiging van de door de regering ingestelde raad van Lekoa die de zes gemeenschappen bestuurt. Botha werd onder scherpe veiligheidsmaatregelen ontvangen in Sebokeng. De zwarte burgemees ter van deze plaats, Esau Mahlatsi, wordt door vele zwarten als collabo rateur beschouwd. Maar Mahlatsi verklaarde nog voordat Botha in zijn rede tot onderhandelingen kon oproepen, dat praten alleen zin heeft als dit gaat over het instellen van volledige politieke gelijkheid, tot vertegenwoordiging van de meer derheid van 25 miljoen zwarten in één parlement, wat Botha afwijst. Foto: Botha zwaait naar omstan ders, terwijl burgemeester Mahlatsi een black power-groet brengt AMSTERDAM (GPD) - „Kluwer voelt niets voor het aanzoek dat Elsevier heeft gedaan. De toekomststrategie van Elsevier is een andere dan die van Kluwer. Elsevier wil uitgroeien tot een mondiaal opererende, grootscha lige uitgever, wij geloven nog steeds in kleinschalig uitgeven", zo vertelde gisteren de voorzitter van de hoofdi- rectie van Kluwer, mi J. J. C. Alber- dingk Thijm, op een inderhaast bij eengeroepen bijeenkomst. Kluwer kan een aantal maatregelen treffen om Elsevier buiten de deur te houden. Een daarvan is de uitgifte van preferente aandelen en die mogelijk heid zal hoogst waarschijnlijk ook worden aangegrepen. In dat geval blijft de zeggenschap, hoeveel aande len Elsevier ook verwerft, bij Kluwer. Alberdingk Thijm benadrukte nog eens onaangenaam getroffen te zijn door de eenzijdige actie van Elsevier. Dat uitgeversconcern liet woensdag middag rond 5 uur via een persbericht weten een bod op de aandelen Kluwer te willen uitbrengen. „Wij hoorden dat toen ook voor het eerst," aldus Al berdingk Thijm, die verder uitlegde dat er wel contacten met Elsevier zijn geweest, maar dat Elsevier wist dat Kluwer niets voor samenwerking voelt. „Het waren hele oppervlakkige con tacten", zegt hij nu, „waarvan ik nooit de indruk heb gekregen dat daar iets moois uit geboren zou worden". In maart werd nog eens met elkaar ge sproken en aan de vooravond van de aandeelhoudersvergadering liet Al berdingk Thijm telefonisch weten dat Kluwer tot de conclusie was gekomen dat het geen zin had de gesprekken verder voort te zetten. Kluwer zag geen brood in samenwerking. „Ik vond," aldus Alberdingk Thijm, „dat je zo'n belangrijke zaak niet al leen telefonisch kon afdoen en sprak af dat wij vrijdag 5 juni (vandaag) de zaak nog eens zouden doorpraten. U kunt begrijpen, ik werd weggeroepen uit een boekpresentatie in Den Haag, hoe verrast wij daarom waren door de actie van Elsevier." (Zie ook pagina 4) Advertentie UTRECHT (ANP) - Staatssecretaris Dees (volksgezondheid) wil fors het mes zetten in het medicijngebruik. Hij wil in het kader van de bezuini gingen in de gezondheidszorg in drie jaar tijd minstens 535 miljoen gulden bezuinigen op het medicijngebruik. Dees heeft dat donderdag laten weten aan Nepharma, de organisatie voor de geneesmiddelenindustrie. Nepharma-voorzitter J. Sanders is woedend over de plannen van Dees. Hij noemt het absurd en onaanvaard baar op een dergelijke manier het mes in het medicijngebruik te zetten. De farmaceutische industrie dreigt op die manier ruim eenderde van zijn omzet kwijt te raken en dat zal rampzalige gevolgen hebben voor de bedrijfstak, vreest Nepharma. Volgens Sanders komt de continuiteit in de geneesmid delenindustrie op het spel te staan en daarmee de werkgelegenheid voor en kele duizenden van de 12.500 mensen die er werken. Sanders voorziet dat de meeste fabri kanten onherroepelijk in de rode cij fers komen als deze zijn zin krijgt. Eo- vendien schiet er dan waarschijnlijk geen geld meer over om wat te doen aan onderzoek naar nieuwe genees middelen tegen ziekten als kanker en aids. Ook daar zijn miljoenen guldens en duizenden arbeidsplaatsen mee ge moeid. Niet alleen in de farmaceuti sche industrie maar ook bij de univer siteiten die in hun laboratoria veel werk voor de industrie verrichten, stelt Nepharma. De geneesmiddelen fabrikanten kondigen aan dat ze alles op alles zullen zetten om te bereiken dat de plannen van Dees in de prulle- mand verdwijnen. Over een bedrag in de orde van 100 miljoen gulden valt met de geneesmiddelenfabrikant nog wel te praten maar vijfhonderd mil joen is absurd. GOEIE KRANT ZOEKT VASTE KLANT. JA. IK WIL EEN ABONNEMENT OP DE KRANT VOOR M N EIGEN STUK VAN NEDERLAND ND~] De eerste 2 weken ontvang ik de krant gratis Pas daarna betaal ik Per maand f 23,65 Per kwartaal f 68,65 Per halfjaar f 137,30 Per jaar f262,50 (Aankruisen wat van toepassing isi NaamI Adres Postcode 5/6/87 Stuur deze bon in gesloten envelop (zonder postzegel) op naar PZC, Antwoordnummer 2, 4330 VB Middelburg. —j Dees Snuffelt U ook ai tussen de Kleintjes? CULEMBORG (ANP) - Minister Brinkman van cultuur wil de btw op boeken afschaffen. Hij zei dit donderdag in het Centraal Boekhuis in Culemborg. Hij voerde het algemeen belang van boeken, waarin het geestelijk kapitaal van de samenleving is gebundeld, aan als argument om deze uit het BTW-regiem te lich ten dat voor private goederen en diensten geldt. De be windsman kon niets concreets beloven, maar zag rede nen genoeg om de kwestie te bespreken met zijn colle ga's. Hij herinnerde eraan dat in de Europese Gemeenschap al een aantal lidstaten geen BTW op boeken heft. Zeer recent is Spanje daarbij gekomen. De bewindsman lichtte zijn standpunt toe tijdens de opening van het hoogbouwmagazijn met centrale verwerkingsruimte van het Centraal Boekhuis, een instelling van de Neder landse uitgevers en boekhandel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1