Snuffelt U ook al tussen de Kleintjes? Bonn toch achter dubbele nuloptie Geweld Libanon laait op na moord premier ANDIJVIE EN SPEKLAPPEN 2.50 748 de rtA. vandaag Uitbetaling leerkrachten week vertraagd Kamer wil informatie tegenvallers Kampbewaker gearresteerd lOOi JAAR Onberekenbare krachten van het Kremlin UITZONDERING VOOR PERSHING Kritiek Omhoog Drukte Weinig klachten Besmetting Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Andijvie, kilo Speklappen, zonder zwoerd, kilo 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. ROVINCIAL DEN HAAG (GPD) Een werk groep van verkeersdeskundigen staat op het punt minister Smit- Kroes van Verkeer en Waterstaat voor te stellen fietsers en bromfiet sers die van rechts komen voorrang te geven en het rode licht voor voet gangers te vervangen door een geel knipperlicht. Een uitgewerkt concept-voorstel, waarin ook een verhoging van de maximum-snelheid op snelwegen tot 120 km/u is opgenomen, circu leert onder deskundigen op het ge bied van verkeer en verkeersveilig heid, De projectgroep, onder voor zitterschap van de oud-ambtenaar, thans exploitant van een adviesbu reau drs. J. Overmars, is door minis ter Smit-Kroes ingesteld met de op dracht de bevindigen van de com missie-Geelhoed (deregulering) en de commissie-Roethof (kleine crimi naliteit) te toetsen aan het regle ment verkeersregels en verkeerste kens (RVV). Op het ministerie kent men de voorstellen nog niet. Als fietsers en bromfietsers vaker voorrang krijgen, wordt een opval lend verschil tussen de regels in ons land en die in omringende landen uit de weg geruimd. Verder zoekt de projectgroep met haar voorstellen aansluiting op de bestaande situa tie, waarin voetgangers het rode licht vaak negeren en fietsers en bromfietsers zich door rood licht er niet van laten weerhouden rechtsaf te slaan. Dat is ook het geval met een eventuele aanpassing van de maxi mumsnelheid, waarover evenwel binnen het kabinet uit milieu-over wegingen bezwaar wordt gemaakt door minister Nijpels. PZC De bijzondere kamercommis sie heeft in haar rapport over visfraude ernstige kritiek geuit op Van der Stee en Ploeg. PAGINA 3 Het huurwaardeforfait voor ei genaar-bewoners van een wo ning gaat mogelijk omhoog, al dus staatssecretaris Koning van financien. PAGINA 5 Johan Cruijffmet zijn trainers licentie. ZEIST (GPD) Met instem ming van de WON (Vereni ging van Oefenmeesters) en tot verbazing van Johan Cruijff is de KNVB door de knieën gegaan. Voorafgaande aan de voorjaarsvergadering van de sectie Betaald Voetbal werd de Ajax-trainer voor on bepaalde tijd de licentie coach betaald voetbal verleend. „Op grond van zijn verdiensten voor het Nederlandse voetbal in het algemeen en Ajax in het bijzonder", verklaarde André van der Louw namens bonds voorzitter Jo van Marle de ver rassende wending in Zeist. Die beslissing lijkt een eerste stap op weg naar een functie als interim-bondscoach. Blij als Cruijff was met het diplo ma, „dat ik duidelijk zie als een soort onderscheiding", sluit Cruijff die mogelijkheid zelf ook niet uit. „Ik zeg niet op voorhand 'nee', maar het insti tuut KNVB is mij in de huidige structuur veel te gecompli ceerd. In Zeist is mijn naam ge vallen, dat weet ik, maar er is met mij nog geen enkel contact geweest. Ze zullen echter wel met een heel goed verhaal moe ten komen voor ik 'ja' zeg". Meteen na zijn 'onderschei ding' pleitte Cruijff voor zoge naamde deelcertificaten voor 'spelers die lang gevoetbald hebben en die daardoor niet in staat zijn een cursus van zes jaar te volgen. Voor spelers met routine zou een uitzondering gemaakt moeten worden en moet de studieduur beperkt worden. Anders gaat er té veel talent onder de trainers verlo ren". tal problemen DEN HAAG (ANP) - De eerste actiedag van de medisch specia listen in Nederland is maandag zonder problemen verlopen. Allerwegen werd de verwachting geuit dat dit ook voor de rest van deze week zal gelden. Zoals bekend is het vandaag de tweede en tevens laatste actiedag waarop de specialisten een zogenoemde zondagdienst draaien uit onvrede met de door de overheid voorgenomen verlaging van hun norminkomen van 181.000 tot 148.000 gulden. Aanvankelijk wilden de specialis ten de gehele week actie voeren maar de rechtbank in Utrecht heeft dat vrijdag verboden. In alle tot nu toe bekende gevallen hebben de specialisten en de patiën ten rekening gehouden met de te voe ren acties en de meeste afspraken wa ren verzet. Woordvoerders spraken maandag dan ook van „lege agen da's", te meer daar de specialisten aanvankelijk rekening hadden gehou den met een actieperiode van een week. De diverse woordvoerders van de acievoerende specialisten zeiden dat er weinig patiënten hebben ge klaagd. De meesten bleken begrip te hebben voor een en ander en waren bo vendien al van te voren gewaar schuwd. Over het algemeen is maandag via de speciale klachtentelefoons weinig ge klaagd. Wel werd vaak gebeld om in formatie over het verdere verloop van de actie en wanneer er wel afspraken konden worden gemaakt. De klach ten- en informatielijn bij de LSV (lan delijke specialisten vereniging) bleef de hele dag gestoord. Alleen tussen twaalf en twee kwamen er nog een klei ne honderd telefoontjes door. De PTT meldde dat maandag ook een informa tielijn over studiefinanciering is ge opend met een nummer dat dezelfde begincijfers heeft als dat van de LSV. Op die lijn liep het zo storm, dat het in fonummer van de LSV geblokkeerd raakte. DEN HAAG (ANP) - Ongeveer hon derdduizend leerkrachten hebben hun salaris over de maand mei en hun vakantiegeld nog niet ontvangen. Oorzaak van de late betaling is een storing in het geautomatiseerde sala rissysteem voor de in het onderwijs werkzame mensen, aldus maandag avond een woordvoerder van het mi nisterie van onderwijs. Hij verzekerde dat het geld uiterlijk morgen (woensdag) giro of bankreke ning van de betrokken leerkrachten zal staan. Dat betekent dat de uitbeta ling ongeveer een week is vertraagd, aldus de woordvoerder. Het ministerie heeft de verwerking van de salarissen uitbesteed. Op de loonlijst staan ongeveer 350.000 leer krachten. Morgen kunnen de patiënten weer bij de specialisten terecht. In de tussen tijd worden alleen de noodgevallen behandeld. De provinciale VVV zet extra mensen in om de stroom vakantiegangers die met het Pinksterweekeinde wordt ver wacht snel aan onderdak te helpen. PAGINA 9 De VJMZ hoopt vandaag meer duidelijkheid te hebben over de oorzaak van besmetting van het drinkwater met de ae- romonasbacterie. PAGINA 11 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financien, economie: 7 Provincie: 9,10,11,12,13 en 14 Sport: 15 DEN HAAG/BONN (ANP) - De Bonds republiek stemt in met de zogeheten dubbele nuloptie ter verwijdering van alle op land gestationeerde kern raketten met een bereik van 500 km en meer uit Europa, op voorwaarde dat zij haar 72 Pershing-la-raketten mag behouden. Het maandag genomen besluit maakt een einde aan weken verdeeldheid bin nen de Westduitse coalitie over de vraag of buiten raketten van 1000 tot 5000 km ook de raketten voor de korte re afstand van 500 tot 1000 km moeten verdwijnen. Dit voorstel voor de zoge heten dubbele nuloptie kwam zeven weken geleden van Sovjetleider Mi- chail Gorbatsjov, maar stuitte op sterk verzet van de christendemocrati sche CDU/CSU. De liberale FDP van minister van bui tenlandse zaken Hans-Dietrich Gen- scher was direct voor, maar bondskan selier Helmut Kohl, CDU, en de Beier se premier, Franz-Josef Strauss, CSU, verzetten zich. Zij zeiden te vrezen dat de Bondsrepubliek bij verdwijning Uitgaansverbod - Het Israëlische militaire gezag heeft maandag een uit gaansverbod afgekondigd voor het vluchtelingenkamp Balata bij Nablus, in het door Israël bezette westelijk deel van de Jordaan-oever. In het kamp werden zondag 1.500 tot 2.000 Arabieren voor verhoor opgepakt; zes tig van hen werden gearresteerd. In het door Israël bezette oostelijk deel van Jeruzalem gooide een onbekende maandagavond een benzinebom naar een passagiersbus. De Israëlische chauffeur raakte gewond: de bus werd beschadigd. van alle kemraketten door haar geo grafische ligging voorwerp wordt van speciale bedreiging. Het compromis herstelt de eenheid van de coalitie, maar laat het pro bleem van de Pershing-la recht over eind. Moskou beschouwt deze raket ten met hun Amerikaanse koppen als een Amerikaans wapensysteem en vindt dat zij onder een akkoord moe ten vallen. Dit in tegenstelling tot de Franse en Britse kernarsenalen. Die laten beide supermogendheden ook buiten de onderhandelingen die zij sa men in Genève voeren. Engwirda DEN HAAG (ANP) - De Tweede Ka mer wil dat minister Ruding van fi nanciën en zijn collega's wijzigingen in hun begroting, zoals mee- en tegen vallers die de vijf miljoen gulden overschrijden, stante pede bij het par lement aanmelden. Dat moet gebeu ren tijdens het lopende begrotings jaar en voor die forsere wijzigingen dient met spoed een wetsvoorstel in gediend te worden opdat het parle ment zich daarover kan uitspreken. Dat verlangen is geformuleerd in een motie Engwirda (D66) die maandag met steun van CDA, PvdA en WD werd ingediend tijdens een eerste eva luatie-overleg met minister Ruding over het jaarverslag van de Algemene Rekenkamer en de feitenonderzoeken die voor diverse begrotingen dit jaar als experiment zijn gestart. Minister Ruding gaf als eerste indruk dat diverse aspecten van de motie uit voerbaar zijn. Hij wil daarover wel overleg plegen met zijn collega's. Het gaat om drie punten: De Kamer moet tijdens het lopende begrotingsjaar geïnformeerd worden over wijzigingen; In de voorjaarsnota en de miljoe nennota moet veel meer informatie ge geven worden over de begrotingsuit voering, en De Kamer moet in die nota's of bij afzonderlijke brief worden geïnfor meerd over gemaakte afspraken tot wijziging van de begrotingen die het parlement na Prinsjesdag heeft aange- De even spectaculaire als onbegrijpelijke vlucht van de jeugdige Westduitse piloot Mathias Rust bezorgt de hoge heren in het Kremlin heel wat hoofdpijn. Wie heeft er ooit van gehoord dat een westerling zonder enig probleem zijn vliegtuig op de hei lige grond van Moedertje Rusland kon neerzetten, zonder dat hem een voet breed in de weg werd gelegd? En dan nog wel met een perfecte landing op het fameuze Rode Plein in het hart van Moskou! Wie zoiets zou hebben be weerd vóór vorige week vrijdag zou in het openbaar voor de grootste fantast en leugenaar zijn uitgemaakt. Een vreemdeling-in-een vliegtuig op een steenworp afstand van de meest ver- bodene der verboden plaatsen: voor de Sovjet-Unie is dat onvoorstelbaar en ongehoord. Toch is het allemaal ge beurd alsof er geen IJzeren Gordijn en geen 24-uurs luchtbewaking bestaat in de Sovjet-Unie. De reactie van de Kremlintop op het gebeurde lijkt in Westerse ogen overtrokken, maar zij past pre cies in het Russische denken over oor log en vrede. De jeugdige Westduitser Rust heeft aangetoond dat er hiaten zijn in de verdediging van het vader land. Of die gaten nu te maken hebben met een falend personeelsbeleid of met logistieke problemen is in dit verband niet ter zake. Er zijn fouten gemaakt en daarvoor moet iemand boeten. In dit geval waren het de minister van de fensie en de opperbevelhebber van de luchtafweer, die als gevolg van, zoals het eufemistisch heet, 'onachtzaamhe den' van hun functie zijn ontheven. Het is een gedragslijn die niet alleen in dictatoriaal geregeerde landen wordt gevolgd. Een 'fout' op dit niveau - ook in de Westerse wereld - vraagt genoeg doening. In vrijwel alle gevallen bete kent het dat de hoogst verantwoorde lijke gezagsdrager vriendelijk, maar dringend wordt verzocht zijn ontslag in te dienen. Met pensioen sturen, zo als de Russen hebben gedaan met de 75-jarige minister van defensie en de 63-jarige luchtmaarschalk, is een an dere vorm van straf. Wat overigens wel verbaast is de snelheid waarmee de Russen hebben gehandeld. Nauwe lijks vierentwintig uur na het incident op het Rode Plein waren de beide Sov jet-functionarissen al van hun functie ontheven. Dat duidt er op dat krach ten in beweging zijn gekomen, die in geen verhouding staan tot het inci dent. Het feit dat het Politbureau, het machtigste orgaan in de Sovjet- Unie, een speciale zitting wijdde aan deze op zich uiterst onschuldige schending van het luchtruim wijst er op hoe hoog de Sovjets deze zaak op nemen. De onberekenbare krachten van het Kremlin kwamen nog dit weekend in het geweer. Het mag nie mand verbazen als over enige tijd blijkt dat zelfs de positie van de her vormingsgezinde Sovjetleider Gor batsjov in het geding is gebracht. De 'haviken' binnen het Politbureau zul len ongetwijfeld een relatie hebben ge legd tussen het avontuur van Mathias Rust en de wijze waarop Gorbatsjov hervormingen nastreeft in zijn land. De Sovjetpremier heeft onmiskenbaar de teugels wat gevierd; in de ogen van de 'haviken' is hij te slap, met alle ge volgen van dien. Met andere woorden: leger en luchtmacht zijn niet meer zo alert als vroeger. Het is voorstelbaar dat juist die op vatting van Gorbatsjovs tegen standers mede ten grondslag ligt aan het besluit van het Politbureau twee hoge, verantwoordelijke autoriteiten, de laan uit te sturen. Dat is niet alleen een signaal aan het adres van militai ren en partijleden die het niet meer zo nauw nemen met de discipline, maar het is tevens een vingerwijzing voor al degenen, die Gorbatsjov onvoorwaar delijk steunen. Het zou een verklaring kunnen zijn voor de naar Westerse maatstaven gemeten overtrokken handelwijze van het Politbureau. Maar zoals altijd in dit soort affaires met de Sovjet-Unie weet niemand pre cies waar het allemaal om gaat. Zolang dat het geval blijft, is elke analyse niet meer dan een wilde speculatie. Dim BEIROET Het wrak van de helikopter die de vermoorde premier vervoerde. (Advertentie) WENEN (REUTER) - Martin Bar- tesch, een vroegere bewaker van het concentratiekamp Mauthausen die vorige week zijn Amerikaans staats burgerschap verloor, is maandag in Oostenrijk gearresteerd. Dat heeft het Oostenrijkse ministerie van binnen landse zaken bekendgemaakt. De 60-jarige Bartesch werd opgepakt in de omgeving van het meer de Atter- see. Eerder op de dag werd een arresta tiebevel uitgevaardigd door minister Karl Blecha van binnenlandse zaken. Bartesch kwam vorige week donder dag Oostenrijk binnen. Van onze correspondent TEL AVIV De moord op de Libanese premier Rashid Karami heeft maan dag direct geleid tot nieuw geweld in Libanon. Radiostations in het Mid den-Oosten meldden maandagavond een reeks explosies in Beiroet en ge- welduitbarstingen in Tripoli. Een man die zich „kapitein Mahmoud van het geheime leger" noemde eiste de aanslag op. Maar waarnemers in Li banon namen deze claim niet serieus. Voorzover bekend bestaat er geen or ganisatie of militie met die naam. In de helikopter die premier Karami maandagmorgen van diens woon plaats Tripoli naar de hoofdstad ver voerde, ontplofte een bom. De piloot slaagde erin een noodlanding te ma ken op ruim twintig kilometer van Bei roet. Karami overleed aan zijn verwon dingen in een nabijgelegen ziekenhuis. De overige dertien inzittenden, inclu sief de piloot, raakten licht gewond. Volgens een onderzoek van de Libane se autoriteiten was een vermoedelijk drie kilo zware bom verstopt in de rugleuning van de stoel waarop de pre mier had plaatsgenomen. Waarnemers zoeken de vijanden van de pro-Syrische, maar gematigde pre mier onder de christelijke milities van Libanon. Toch veroordeelden christe lijke leiders de aanslag unaniem. De Arabische wereld heeft met afkeuring op de waarschijnlijk politieke moord gereageerd. De Egyptische mi nister Ghali noemde de aanslag een ernstige terugslag voor de politieke krachten in Libanon die streven naar vrede onder het Libanese volk. De Sy rische staatsradio beschuldigde Israël ervan de moord te hebben georgani seerd. (Zie ook pagina 4

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1