Drinkwater Midden-Zeeland vrij van aeromonasbacterie ■hhh Aanvaring tanker en vrachtschip in het Kanaal Gevechten tussen Israëlisch leger en moslim-eenheden Amnesty pleit voor ter dood ver oor deelden VS De Vries en Ruding oneens over nieuwe bezuinigingen vandaag Belastingen in Frankrijk gaan omhoog Koel I 230e jaargang no. 127 Maandag 1 juni 1987 N—SS O w i MATHIAS RUST SPOEDIG NAAR HUIS MOSKOU (RTR/AFP/DPA/UPI) - De Sovjet-minister van defensie, de 75-jarige maarscnaiK aer- gej Sokolov is met pensioen gestuurd en de opperbevelhebber van de luchtmacht, de 63-jarige maarschalk Alexander Koldunov, is van zijn functie ontheven. Het ontslag van beide militaire topfunctionarissen komt na de landing op het Rode Plein in Moskou, afgelopen donderdag, van een sportvliegtuigje dat werd bestuurd door de 19-jarige Mathias Rust.De jonge Westduitser zal waarschijnlijk spoedig naar huis worden teruggestuurd. Nalatigheid Pianoconcours Golf ANC Anderlecht De Visser Transfers Roeien POOL NAAR VLISSINGEN Olie CDA: EERST WERKLOOSHEID OMLAAG Wolkenvelden, op de meeste plaatsen droog. In de middag meer zon en een maximumtemperatuur van 16 graden. Een matige tot vrij krachtige zuidwes tenwind, draaiend west. Elke vrijdag in de PZC/Vrijdagkrant De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren, adv.afd. 01184-84000. i GfOES - De aeromonasbacterie is niet meer aangetroffen in Set drinkwater op Walcheren en de Bevelanden. Qe bacterie, die maag- en darmstoornissen kan veroorza ken, werd zoals gemeld bij een routinecontrole van het drinkwater aangetroffen. Sai leidde tot de waarschuwing aan verpleeg- en zieken huizen zwakke patiënten uitsluitend gekookt water te ge ven. Die waarschuwing is nu in Midden-Zeeland niet lan ger van kracht. In Zeeuwsch-Vlaanderen is de situatie vooralsnog ongewijzigd. Waar de besmetting vandaan komt is nog onbekend. De watermonsters die de afgelopen dagen werden genomen geven uiteenlopende resultaten, hetgeen de opsporing van de besmettingsbron bemoeilijkt. Het rijksinstituut voor milieuhygiëne (RIVM) uit Bïlthoven neemt vandaag monsters. (Zie ook pagina 5) Minister defensie Sovjet-Unie weg ■■■Mm De mededeling over de spoedige vrijla ting van Rust is afkomstig van Valen tin Falin, de chef van het Sovjet nieuwsagentschap Novosti, zondag gedaan in een vraaggesprek met het Westduitse blad Hamburger Morgen- fcost. ,Wij moeten hem er in ieder geval voor «danken dat hij ons attent heeft ge maakt op de hiaten (in het luchtverde digingssysteem)", zo zei Falin in het vraaggesprek. De vroegere ambassa deur in Bonn zei dat Rust mogelijk voor de rechter gebracht zal worden wegens schending van het Sovjet luchtruim. „Maar ik verwacht dat de jongeman spoedig zijn ouders en vrienden zal terugzien", aldus Falin. PZC Diplomaten van de Westduitse am bassade in Moskou hebben gezegd dat zij van de Sovjet-autoriteiten de toe zegging hebben gekregen dat zij Rust begin deze week mogen bezoeken. Het Westduitse blad „Bild" citeerde wes terse diplomaten die zeiden dat Rust waarschijnlijk nog deze week wegens schending van het luchtruim veroor deeld zal worden en vervolgens onmid dellijk uitgewezen zal worden. „Het is een uiterst vernederende zaak voor de Sovjet-Unie", aldus een van de diplo maten. „Zij weten dat zij zich alleen nog maar belachelijker zouden maken als hun woede zouden botvieren op een jongen van 19 en hem zouden laten boeten voor een overmoedige jeugd- grap". De uit Rusland afkomstige pia nist Andrej Nickolski heeft het Koningin Elisabethconcours gewonnen. PAGINA 2 Iran waarschuwt de super machten zich niet te mengen in de strijd in de Perzische Golf. PAGINA 3 Zuid-Afrika vraagt zeven wes terse landen steun in de strijd tegen de verzetsbeweging ANC. PAGINA 3 In de Belgische voetbalcompe titie viel de beslissing op de laatste dag. Anderlecht greep de titel, omdat KV Mechelen te- gen Club Brugge twee punten liet liggen. PAGINA 9 Piet de Visser keert als trainer terug in de eredivisie. Op de eervolste manier. Hij wees zijn ploeg, Willem II, de weg naar de hoogste klas. PAGINA 10 Gisteren sloot de „Zeeuwse transfermarkt"Het belang rijkste nieuws was dat Hans de Nooijer Middelburgen Stoffel Schipper (Oostkapelle) niet naar Vlissingen gaan. PAGINA 11 De roeivereniging de Honte uit Middelburg nam deel aan een monsterrace: de Friese elfste dentocht. PAGINA 14 Radio, tv en kunst: 2 Rinnen- en buitenland: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9,10,11,12,13 en 14 De Sovjet-media drukten het officiële verslag van de spoedbijeenkomst die het Politburo zaterdag aan de specta culaire landing in het hart van Mos kou wijdde, prominent af. „Het Politburo wijst erop dat de lei ding van de luchtverdediging blijk heeft gegeven van onvergeeflijke nala tigheid en besluiteloosheid door er niet in te slagen de vlucht van de bin nendringer te onderbreken zonder ge bruik te maken van wapens", aldus een verklaring die door het officiële nieuwsagentschap Tass werd ver spreid. De tekst van het communiqué roept herinneringen op aan het incident met net Zuidkoreaanse verkeersvliegtuig, dat in september 1983 boven het ei land Sachalin door Sovjet-gevechts vliegtuigen werd neergehaald. Daarbij kwamen alle 269 inzittenden om. Vol gens de Sovjet-Unie was het toestel niet van koers geraakt, maar voerde het een spionagevlucht uit. Volgens sommige waarnemers zou de herinnering aan de opschudding die het neerhalen van het Zuidkoreaanse toestel veroorzaakte, de militaire lei ding ervan hebben weerhouden het sportvliegtuigje van Rust neer te1 schieten tijdens zijn 800 kilometer lan ge vlucht over de Sovjetunie. Maar in het vraaggesprek met de Westduitse dagblad gaf Falin een andere verkla ring. Volgens Falin werd het vliegtuig je wel opgemerkt, maar ging men erva- nuit dat het een Sovjet-toestel was. „Niemand heeft de moeite genomen het te identificeren", aldus Falin. De Novosti-chef zei dat het incident had aangetoond „hoe gebrekkig de syste men zijn die het luchtruim moeten be waken". „Stel je voor dat het geen sportvliegtuigje was, maar iets an ders", zo zei hij. „Daarom hebben wij zulke ernstige consequenties getrok ken uit het voorval en daarom heeft de zaak zulke proporties gekregen". Sokolov is vervangen door de legerge neraal Dmitri Jazov (64), voormalig onderminister voor defensie, belast met personeelszaken. De opvolger van Koldunov is nog niet bekend. Sokolov was sinds december 1984 als minister van defensie actief. Toen het vliegtuigje op het Rode Plein in Mos kou landde, verbleef hij in Oost-Ber- lijn, waar hij de topconferentie van de leiders van het Warschaupact bij woonde. Hij gold als een man die in de politieke leiding van de Sovjet- Unie een weinig vooraanstaande rol be kleedde. In april 1985 trad hij toe tot het Politburo, waar hij echter als lid niet tot stemmen bevoegd was. Van links naar rechts: De met pensioen gestuurde sovjet-minister van defensie Sergej Sokolov, zijn opvolger Dmitri Jazov en de van zijn functie ontheven op perbevelhebber van de luchtmacht Alexander Koldunov. (Van één onzer verslaggevers) RAMSGATE/VLISSINGEN In het Kanaal, 40 km uit de Britse kust ter hoogte van Ramsgate, zijn zaterdag een olietanker en een Pools vracht schip met elkaar in aanvaring gekomen. De voorzijde van de tanker raakte daarbij in brand. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Wel gingen de bemanningen tijdelijk van boord. Behalve door in de buurt va rende schepen en Britse helikopters en reddingsdiensten werd ook hulp geboden door schepen van Nederlandse sleep- en bergingsbedrijven. Bij het ongeluk, dat plaatsvond in alle olietanks zijn volgens de zondag Foto boven: De beschadigde boeg van de tanker Skyron na de aanvaring met de Poolse Hel op de Noordzee. Na de botsing ontstond brand in een opslagruimte. Foto onder: De Poolse vrachtvaarder Hel werd bij de aanvaring op het kanaal midscheeps geraakt door de tanker Skyron. Uit een beschadigde tank is bunke rolie weggestroomd. Nadat de lekken zijn gedicht zal het schip opvaren naar Vlissingen. dichte mist, waren de in Liberia gere gistreerde tanker Skyron en het Poolse vrachtschip Hel betrokken. De Liberiaanse tanker vervoerde 137.000 ton ruwe olie. Bij de aanva ring ontstond geen lek in de Skyron, maar het met graan geladen Poolse schip verloor dieselolie. De brand op de Skyron bleef beperkt tot een op slagruimte van hout en verf voorin het schip, aldus een woordvoerder van de Britse kustwacht. De tanker ging nadat de brand geblust was, op weg naar Rotterdam, de Pool zette koers naar Zeebrugge, om daar geïn specteerd te worden alvorens naar Vlissingen door te varen. Het oliebestrijdingsvaartuig Smal Agt is zaterdagavond al begonnen de uit de Hel stromende olie te verwijde ren. Dit schip ligt ruim 45 kilometer uit de kust van Zeebrugge. Volgens een schatting van Rijkswaterstaat is 100 tot 200 kubieke meter bunkerolie uit het vrachtschip gestroomd. Bij de botsing scheurde de boeg van de tan ker een olietank in de flank van het Poolse vrachtschip open. Haven diensten, de scheepvaartinspectie en Rijkswaterstaat hebben zondag de twee schepen gecontroleerd. De Sky ron lag toen bij Hoek Van Holland. De tanker heeft alleen een lekke wa tertank in de ingedrukte boeg, maar verrichte inspectie onbeschadigd. De Zeeuwse sleep- en bergingsbedrij ven stuurden onmiddellijk na het be kend worden van de aanvaring sche pen naar de plaats van het ongeluk, honderd kilometer ten westen van Vlissingen. Het ging om de sleepbo ten Zwitserland van Willem Muller uit Terneuzen, de Banckert van Van den Akker's sleep- en bergingsbedrijf uit Vlissingen, de Oliviersen van de Nieuwe Vlissingse Sleepdienst en de Fighter en later de Jeröme Letzer van de Union. De Zwitserland assis teerde de Hel op haar tocht naar de Belgische kust. Hoewel het Poolse vrachtschip slagzij maakt, kon het toch op eigen kracht varen. De direc tie Noordzee van Rijkswaterstaat eist, alvorens de Pool toestemming krijgt naar Vlissingen door te gaan, een borgsom van 10 miljoen gulden. Ook mag geen olie meer uit het schip lekken. Voor de tanker bij Hoek van Holland gelden dezelfde eisen voor de doortocht naar Rotterdam, maar daar is nog eens drie miljoen extra borg gevraagd. De Pool krijgt waarschijnlijk van morgen (maandag) toestemming om -begeleid door meet- en oliebestrij- dingsvaartuigen van waterstaat- naar Scheldepoort te varen. Daar zal de schade worden vastgesteld. Het schip wordt omstreeks 18 uur in Vlissingen verwacht. BERLIJN (AP) - Westduitse tegenstanders van een volkstelling hebben za terdag de Berlijnse Muur „behangen" met meer dan 20.000 blanco vragen lijsten voor de volkstelling die deze maand in de Bondsrepubliek wordt gehouden, heeft de politie bekendgemaakt. De politie kon niet tussenbeide komen omdat de Muur net op het grondge bied van de DDR staat. Van boven de muur maakten Oostduitse grens wachten foto's van de betogers, maar zij deden geen pogingen arrestaties te verrichten. Het,formulieren,behang" op de muur besloeg een lengte van enkele kilometers. (Van onze correspondent) TEL AVIV Bij gevechten in Zuid-Libanon tussen het Israëlische leger en fanatieke sji'itische fundamentalisten van Hezbollah zijn zondag tenminste dertien Libanezen gedood en enkele tientallen gewond. Onder de Israëlische troepen vielen zes gewonden. De Israëli's beantwoordden de aanval len van Hezbollah met langdurig artil lerievuur. Daarbij zouden volgens ver schillende radiostations in het Mid den-Oosten vijftien dorpen in de buurt van Jezzin zijn beschoten. Volgens een Israëlische legerwoord- voerder werden er rond vijf uur zon dagmorgen vijf uitkijkposten van het door Israël getrainde en betaalde Zuidlibanese leger (SLA) door militie leden van Hezbollah bestormd. Bij de verrassingsaanval sneuvelden vijf SLA-soldaten en raakten er twin tig gewond. Tegelijkertijd braken er vijf tot acht kilometer ten noorden van de door Israël ingestelde veiligheids zone in Zuid-Libanon vuurgevechten uit tussen Israëlische troepen en de Hezbollah-militie. Op beide fronten schoten Israëlische legereenheden te hulp. Acht sji'itische strijders werden gedood en een onbe kend aantal gewond. Maar volgens het radiostation 'De stem van Libanon' zou het dodenaantal veel hoger liggen. LONDEN (AFP/ANP) - Amnesty Inter national zal er vandaag bij de Ameri kaanse autoriteiten op aandringen het leven te sparen van 12 ter dood veroordeelden die in deze maand te rechtgesteld zullen worden. De organisatie die opkomt voor nale ving van de mensenrechten is bang dat het aantal gerechtelijke executies in 1987 meer dan het dubbele zal zijn van vorig jaar: 40 tegen 18. Amnesty baseert haar somberheid op een uit spraak van het Amerikaanse Hoogge rechtshof in april, dat de wet op de doodstraf in de staat Georgia niet in strijd is met de grondwettelijke waar borgen voor rassengelijkheid. Zeker de helft van de twaalf gevange nen die in de maand juni in Louisiana en Texas volgens de plannen terecht gesteld zullen worden, is op grond van vergelijkbare wetten veroordeeld, al dus Amnesty. Van de 1.901 mensen die in de Verenigde Staten ter dood ver oordeeld zijn, zijn er 787 neger terwijl blanken ruim 80 procent van de bevol king van de VS uitmaken. De organisatie dringt er bij de gouver neurs van Louisiana en Texas op aan, de 12 doodvonnissen om te zetten in le venslang. Tevens roept zij de rechter lijke instanties in deze staten er toe op een systematisch onderzoek te doen naar de invloed van rassendiscrimina tie op de opgelegde straffen en de ten uitvoerlegging van elk vonnis op te schorten tot de uitslag van het onder zoek bekend is. DEN HAAG (GPD) Tussen CDA-leider Bert de Vries en zijn partijgenoot minister Ruding van financiën is onenigheid ontstaan over de noodzaak voor nieuwe bezuinigingen. Ruding vindt een extra bezuinigingsronde onvermij delijk om het financieringstekort van de overheid binnen de perken te hou den. De Vries echter houdt vast aan terugdringing van de werkloosheid, vol gens hem de belangrijkste doelstelling van het kabinet. Extra bezuinigingen zouden de werkloosheid alleen maar doen toenemen. De discussie brandde dit weekeinde los, toen minister Ruding in een interview met NRC/Handelsblad pleitte voor een nieuwe bezuinigingsronde. „De nood zaak daarvan staat voor mij nu buiten kijf', aldus de bewindsman. Hij houdt vast aan de afspraak dat het financieringstekort volgend jaar niet meer dan zeven procent mag bedragen. Door de tegenvallende groei van de economie dreigt het tekort bijna acht procent te worden. Ruding wil dat CDA en WD zich houden aan het tijdschema dat voor de vermindering van het financieringste kort is afgesproken. Maar in het regeerakkoord is ook afgesproken, dat het aantal werklozen in 1990 met 200.000 moet zijn verlaagd. „Dat is de hoofddoelstelling van het kabinetsbe leid, waaraan ik de coalitie en het kabinet zal houden", aldus De Vries voor de AVRO-radio. Het tijdschema voor de terugdringing van de werkloosheid heeft volgens Ruding echter 'een andere status'. Vorige week zei premier Lubbers op zijn wekelijkse persconferentie dat Ru ding geen noodzaak voor extra bezuinigingen zag, ondanks de sombere voor spellingen van het Centraal Planbureau. Nu Ruding toch wil korten, sticht hij volgens PvdA-fractieleider Wim Kok grote verwarring en zet hij de eenheid van het kabinet op het spel. „De uitspraak van Ruding is een blindganger van hem of het betekent een explosie van de coali tie", aldus Kok. Vice-premier De Korte vindt de uitspraak van Ruding 'een nuttige waarschu wing van de minister van financiën'. „Het is echter nog te vroeg om te specule ren", aldus De Korte voor de AVRO-radio. Hij vindt wel dat door de tegenval lende cijfers rekening moet worden gehouden met aanpassingen van de doel stellingen van het kabinet. „De pijn moet worden verdeeld. Dat wil zeggen vasthouden aan vermindering van het financieringstekort, stabiliseren van de lastendruk, behoud van koopkracht en verlaging van de werkloosheid, ook als dat financieringstekort volgend jaar minder omlaag gaat". De Vries PARIJS (RTR/DPA) - De Franse rege ring heeft besloten tot een reeks tijde lijke belastingenverhogingen voor het dekken van een tekort van 24 mil jard frank (ruim acht miljard gulden) bij de sociale verzekeringen. Premier Chirac verklaarde bij de presentatie van de voorstellen dat de maatrege len in totaal 21,3 miljard frank (7,2 miljard gulden) moeten opleveren. Met ingang van 1 augustus komt er voor een periode van een jaar een extra belasting van een procent op alle in komsten uit kapitaal en onroerend goed. De premie voor de medische ver zekeringen van alle loontrekkers gaat op 1 juli voor een jaar met 0,4 procent omhoog en die voor de pensioenbijdra gen met 0,2 procent. Voorts komt er vanaf februari 1988 een extra heffing van 0,4 procent op alle belastbare in komens en wordt op 1 augustus een ex tra accijns van twee procent op tabak van kracht. Ruding

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1