Vijftig gewonden tijdens feest Antillianen Raadselachtige Westduitser op landing van Rode Plein Stuntman op Zandvoort verongelukt Warschaupact wil gesprek met NAVO over strategie iw vandaag ©ü!RD[l°®@i@ VOOR EEN STOERE, BETROUWBARE OCCASION l/l/EEK-UIT \NEEK- Minder rente op bankrekening Gemist door 10.000 radarinstalteties Somber 30e jaargang no. 126 sterdag 30 mei 1987 Ziekenfonds Recht Handel Talent Oesters Beplanting RECHTER: MAANDAG EN DINSDAG UTRECHT (ANP) De medisch specialisten mogen volgende week slechts twee dagen - alleen maandag en dinsdag - zon dagsdienst draaien als protest tegen de plannen voor verla ging van de specialisteninkomens. Woensdag moeten ze weer aan het werk gaan omdat een actie van een hele week vooraf gaand aan het pinksterweekeinde te veel risico's voor de pa tiënten met zich mee zou brengen. Afspraken Lukraak Onbegrijpelijk BEDRIJFS COMMUNICATIE Veel bewolking en nu en dan regen of motregen. Middagtemperatuur 15 gra den. Een naar vrij krachtig, aan de kust naar krachtig toenemende zuid westenwind. ANJELIERSTRAAT 5 7 Telefoon 01100 16810 PZC De PvdA zal het kabinet ko mende week aan de tand voe len over de voorgenomen be zuinigingen in de gezondheids zorg en met name over invoe ring van eigen bijdragen in het ziekenfonds. PAGINA 2 De Hoge Raad heeft juridische assistentie nodig. PAGINA 3 Met een financiële injectie van 85 miljard gulden probeert de Japanse regering de binnen landse vraag te stimuleren en zo de wrijvingen met de buiten landse handelspartners te ver minderen. PAGINA 5 Het jeugdige Zeeuwse werpta- lent Ivan Beck maakt furore in de atletiek. PAGINA 7 Minister Braks is zijn bevoegd heden te buiten gegaan in de kwestie van de oesterwinning op de Grevelingen. PAGINA 9 De beplanting in Zeeland is de laatste jaren steeds eenzijdiger geworden. PAGINA 11 Binnen- en buitenland: 2 en 3 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 5 Sport: 7 Provincie: 9,11,13 en 15 Sandra Dommisse, gevange ne nr 44457 in Sao Paulo, over schuld en boete, de toekomst en het verre Zeeland Letters Letteren over de verzamelde werken van AMoonen, een ge drevene tussen meedraaiers Gustave Flaubert op reis door het Midden-Oosten Zeeuwse verhalen, een keuze uit de bes te verhalen van PZC-lezers die hun eigen boek samenstelden radio- en tv-programma's voor het weekeinde. PAGINA 17,19,20,21,22,23 Vandaag extra-aandacht voor het Festival van de Verenigde Oost Indische Compagnie dat tot medio september op ver schillende plaatsen in Zeeland wordt gehouden. Een histo risch (en kleurig) spektakel. PAGINA 35, 27, 29 en 32 AMSTERDAM (ANP) De Nederlandsche Mid- denstandsbank (NMB) en de Amrobank verla gen met ingang van maandag de rente op een aantal spaarvormen met 0,25 tot 0,5 procent. De Algemene Bank Ne derland (ABN) doet het zelfde met ingang van woensdag. De Rabo bank beraadt zich nog, zo blijkt uit een rond vraag bij de grote ban ken. Tegenover de lage re rente die de banken betalen staat (nog) geen lagere rente op leningen die ze verstrekken. Voor de meeste reke ninghouders houdt dit in, dat de ze een kwart procent rente minder vergoed gaan krijgen. De rente op rekeningen met vaste looptijden blijven ongewijzigd. De ontwikkelingen op de geldmarkt hebben de banken doen besluiten tot de verlaging. Twee dagen actie van specialisten Dat heeft de fungerend president van lijk vastgestelde actieduur verbonden de Utrechtse rechtbank, mr. L. Schu- man, vrijdag bepaald in het kort ge ding dat het Landelijk Patiënten/Con sumenten Platform (LPCP) had aan gespannen om de acties van de specia listen te verijdelen. Voorzitter C. Heijen van de Landelijke Specialisten Vereniging (LSV) sprak in een eerste reactie over een „Salo- monsoordeelDe LS V heeft de specia listen vrijdagavond conform het von nis geding opgeroepen om met ingang van woensdag 3 juni „hun werkzaam heden weer op de gebruikelijke wijze te verrichten". Een woordvoerder zei dat mensen wier afspraak voor de polikliniek of een opname voor woensdag, donder dag of vrijdag in verband met de actie was uitgesteld en die nu niet meer we ten waar ze aan toe zijn, het best zelf het ziekenhuis kunnen bellen. Overigens is het de bedoeling dat de specialisten hen er zelf van op de hoog te stellen als de afspraak toch op het oorspronkelijke tijdstip doorgaat. Volgens de LSV waren er geen onver antwoorde risico's aan de oorspronke- maar heeft er begrip voor dat de rech ter hierover een ander oordeel heeft. Het LPCP toonde zich teleurgesteld dat de rechter geen grond heeft gezien de actie van de specialisten helemaal te verbieden. Maar voorzitter Y. Kos ter van het platform noemde het inper ken van de acties „een duidelijke over winning". Medisch specialisten zijn in het alge meen niet vrij om te beslissen of en wanneer zij hun beroep uitoefenen, al dus de rechter. Specialisten hebben hun maatschappelijke verantwoorde lijkheid en de plicht om patiënten te helpen maar het regeringsbeleid geeft hen niettemin genoeg reden om collec tief actie te voeren, zo blijkt uit het vonnis. Het kabinet heeft laten weten van plan te zijn het norminkomen van specialisten met ruim 30.000 gulden te verlagen tot 148.000 gulden. „Duide lijk een aanzienlijke aanslag op het inkomen van de specialisten", aldus de rechter, die bovendien niet uitsluit dat de LSV terecht bezwaar maakt te gen de manier waarop de regering in deze een beslissing heeft genomen. (Zie ook pagina 4) DEN HAAG (ANP) Tijdens een Antilliaans feest in het Amicitia gebouw in Den Haag zijn in de nacht van donderdag op vrijdag door een schietpartij min stens vijftig mensen gewondgeraakt. Dit heeft de politie in Den Haag vrijdag middag meegedeeld. Het hoge aantal gewonden is volgens de politie het gevolg van de paniek die door de schietpartij ontstond. De ongeveer 800 feestgangers stonden binnen vier minuten buiten. In het tumult liepen veel mensen snijwonden op. Vijftig mensen hebben zich bij een ziekenhuis gemeld. Eén man werd met schotwonden opgenomen in een ziekenhuis. Zijn toestand was vrijdagmiddag stabiel. De schietpartij is ontstaan door een onderlinge ru zie. De politie heeft inmiddels drie mogelijke daders aangehouden. Tijdens het tumult is 400 gulden uit de kas van de zaal gestolen. Een eerder gemaakte foto van Mathias Rust bij een Cessna-vliegtuig. Het vliegtuigje van Mathias Rust na landing op het Rode Plein in Moskou. MOSKOU (RTR) - Door met zijn vliegtuigje donderdag te landen op het Rode Plein in Moskou heeft een jonge Westduitse piloot voor flinke opschudding gezorgd. Over het hoe en waarom bestaat nog veel ondui delijkheid. Wel heeft het Russische persbureau Tass vrijdag toegegeven dat de 19-jarige Mathias Rust met zijn Cessna-toestel het Sovjet-lucht ruim heeft geschonden. Rust wordt nu verhoord door func tionarissen van de Russische militai re inlichtingendienst, zo is vernomen uit Russische bronnen. De Westduit ser begon zijn spectaculaire vlucht in Helsinki. De Sovjets willen vooral graag van Rust horen hoe hij er tij dens de 900 km lange vlucht van Fin land naar het centrum van de Sovjet macht in is geslaagd niet te worden opgemerkt door de Russische radar en luchtverdediging. Verder zwegen de Russische media over de affaire, die volgens een hoge westerse analyst „verbazingwekken de gevolgen" kan hebben voor de Russische defensie en kan leiden tot een debat over de vraag of een oorlog per ongeluk zou kunnen uitbreken. De computertechnicus Rust bracht de afgelopen weken door met een reeks kennelijk lukrake vluchten over Scandinavië. Ook belandde hij bijna in een IJslandse gevangenis op verdenking van het stelen van eie ren. De jongeman vertrok met zijn gehuurde, eenmotorige Cessna op 13 mei van zijn vliegclub in Hamburg. Op 25 mei landde hij op het vliegveld Malmi van Helsinki, een kleine mili taire basis die ook wordt gebruikt door particuliere toestellen. Hij ver dween uit het zicht om donderdag op te duiken voor zijn vlucht die eindig de op het Rode Plein. De odyssee van Mathias Rust lijkt voorlopig zijn laatste vlucht te wor den want hij zal zijn brevet kwijtra ken en mag niet meer vliegen. Dit heeft de vice-voorzitter van zijn vlieg-club vrijdag verklaard. De familie van Mathias Rust heeft vrijdag de puzzel iets kompleter ge maakt. Vader Karl-Heinz vindt de daad van zijn zoon „onbegrijpelijk". Mathias heeft geen Russisch ge leerd, is nooit eerder in de Sovjet- Unie geweest en had er ook geen vrienden of kennissen. Wel om schrijft Rust senior zijn zoon als een hartstochtelijk vlieger en een „lone ly wolf' die weinig contact had met de andere leden van de Hamburgse vliegclub. De vader zei dat Mathias nooit met hem heeft gesproken over een stunt op het Rode Plein. Volgens zijn instructeur Werner Schultz had BRUSSEL (DPA) De spectaculaire directe vlucht van de 19-jarige Mathias Rust van Helsinki naar de poorten van het Kremlin stelt Westerse militaire des kundigen voor raadsels. Niet minder dan 10.000 Sovjet-radarinstallaties zorgen volgens Amerikaanse gegevens voor de Russische luchtverdediging; de controle van het normale lucht verkeer niet meegerekend. Geen van die radars lijkt echter het sportvliegtuigje te hebben ontdekt dat min stens 700 kilometer over het Russische vasteland moet hebben afgelegd. Wegens gebrek aan informatie be perkten NAVO-deskundigen zich tot speculaties. Men neemt echter aan dat de Russische luchtverdediging niet in staat van extra paraatheid was: „daarvoor was geen reden". Daarom ook was kennelijk een deel van de radar niet ingeschakeld. Een mogelijke verklaring voor de probleemloze vlucht was de omstandigheid dat Rusts particuliere Cessna- vliegtuigje niet overeenkomt met datgene waarop de Sovjet-luchtverdediging is ingesteld. De machine, die klein en vooral langzaam is, biedt - als ze op militaire radarschermen opduikt - niet in het minst het beeld van een gevechtsvliegtuig of een raket. Bovendien zijn de meeste van de 10.000 Sovjet-radars nog gericht op de strategische luchtverdediging; ze zijn gericht op het middelste en hogere luchtruim en daarom kan een laag vliegend toestel eronder duiken. Aan die beperking van het systeem wordt door de Sovjets echter druk gewerkt. Waarom ook de controletorens voor de burger-lucht vaart de Westduitse sportpiloot niet hebben opgemerkt is door het gebrek aan gegevens over het verloop van de vlucht niet na te gaan. Alles is mogelijk van „verwisse ling met een ander toestel tot eenvoudige nalatigheid", aldus een NAVO-expert. Mathias nooit eerder onder het vliegen de „waaghals" uitgehangen. De correspondent van het Ameri kaanse persbureau UPI in Moskou heeft de eerste ooggetuige weten te achterhalen: Volodya Ovinnikov, een Russische kunstenaar die op het Rode Plein aan het schilderen was, toen de Cessna kwam aangevlogen. „We dachten dat het een grap was," zei hij, „omdat het gisteren een feest dag was, de Dag van de Grenswach ten." Volgens Ovvinikov landde de Cessna omstreeks 6 uur 's middags (plaatselijke tijd) midden op de brug over de rivier de Moskva en taxiede de piloot het vliegtuigje keurig naast de toeristenbussen die bij de Krem- linmuur stonden geparkeerd. Daarna zou hij onder andere met Duitse toeristen op het plein hebben gepraat. Pas na twee uur zou Rust door de politie zijn weggevoerd. (zie ook pagina 4) ZANDVOORT (GPD) De 39-jarige Belgische stuntman Alain Vincx is vrijdagmiddag op het circuit van Zandvoort dodelijk verongelukt. Hij kwam om het leven tijdens de eerste stunt van de World Record Day op het circuit. Daar zou hij met een Chevro let Camaro in de lengterichting door vier brandende autobussen rijden. De overige stunts van de World Record Day werden na het ongeval afgelast. De stuntman kwam te hoog de tweede bus binnengevlogen. Daardoor bleef hij met zijn rollbar (een bescherming tegen het indeuken van de stuntauto) achter het dak van de tweede bus ha ken. „Als een raket kwam de Chevrolet daarna uit de vierde bus geschoten", vertelden ooggetuigen. Vorig jaar was Vincx, bij zijn tweede sprong door vier bussen, in de vierde bus blijven steken. Enkele duizenden mensen waren op het spektakel afgekomen. Er heerste grote verslagenheid op het circuit. Het was de eerste keer dat bij dergelijke stunts een dodelijk ongeval gebeurde. Van de World Record Day werden op namen gemaakt door de Tros, de Ja panse televisie en Sky Channel. Het is volgens burgemeester Machiel- sen van Zandvoort te vroeg om nu al te spreken over stoppen met stuntraces. „We moeten het maar eens bekijken. Als er een ongeluk in een straat ge beurt, ga je ook niet meteen die hele straat afzetten." Foto boven: Stuntrijder Alain Vincx maakt zich klaar voor zijn recordpoging. Foto onder: Het wrak van de auto met daarin het afgedekte lichaam van Vincx. (Van onze correspondent) OOST-BERLIJN - Het Warschaupact, waarin onder Sowjetrussische lei ding de zeven Oosteuropese landen zijn verenigd, heeft vrijdagmiddag opgeroepen tot een fundamentele dis cussie over de strategieën van het Warschaupact en de NAVO. De aftredende secretaris-generaal van het Warschaupact, de Oostduitse staatssecretaris van buitenlandse za ken Krolikowski, stelde voor dat in Brussel of Warschau nog dit jaar be sprekingen over dit thema zullen be ginnen. In het slotcommuniqué fs ook een plei dooi opgenomen om nog dit jaar te ko men tot een algeheel verbod op nu cleaire proeven en de afschaffing van alle chemische wapens. Verder werd gesproken over de vermindering van (Advertentie) Met Motorola mobilofoons en portofoons uitermate te spreken Bel Radio-Holland voor alle informatie. Dr. Staverman- straat 61-63 4382 LE Vlissingen Tel. 01184-12862. RADIO-HOLLAND strategische raketten en de reductie van conventionele strijdkrachten. De NAVO heeft terughoudend gereageerd op de voorstellen van het Oostblok. In Oost-Berlijn bepleitte Krolikowski namens het Warschaupact dat beide militaire blokken rond de tafel gaan zitten om te bekijken wie op een be paald gebied sterker is dan de ander. Die ongelijkheden moeten volgens de communistische leiders weg worden genomen door het vernietigen van dat overwicht en niet door het aanschaffen van nieuwe wapens. Het Warschaupact benadrukte dat de lidstaten nooit zelf een oorlog zullen beginnen en nooit als eerste kernwa pens in zullen zetten. De Warschau- pactstaten bepleitten verder een di rect akkoord over de vernietiging van de kernraketten voor de middellange afstand en van de operationele takti- sche raketten aan beide zijden. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1