Staatsbezoek aan Zweden afgesloten Zeven ton geroofd bij Postbank in Den Haag EG moet Nederlandse vissers grotere haringvangst toestaan NAAM SURINAME BEZOEDELD dat heter is Kerkeraad mag homo's weren bij avondmaal JeVZC vandaag Bisschop aan aids overleden Actie voor behoud taal minderheden Lubbers houdt het op half miljoen werklozen Zonnig 230e jaargang no. 122 l/laandag 25 mei 1987 Registratie DEN HAAG (GPD) De Surinaamse legerleider Desi Bouterse is vastbesloten de vroegere Nederlandse ambassadeur Van Houten niet opnieuw in Suriname toe te laten. Hij komt Suri name „niet door de voordeur, niet door de achterdeur en ook niet langs de regenpijp binnen," aldus Bouterse. Op een bijeen komst in Lelydorp liet hij echter weten geen bezwaar te heb ben tegen een andere ambassadeur. BEWAKERS GEKNEVELD Dialoog HARTEKREET EVERSDIJK OP VLAGGETJESDAG: Haringrace Onmogelijk Recreatiebeleid i&iiiii Landskampioen Transfers Giro Alpiniste In de ochtend plaatselijk mistbanken daarna zonnig en droog weer. De wind is zwak oostelijk en in de middag ma tig uit noord. Middagtemperatuur 20, aan zee 16. De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren, adv.afd. 01184-84000. PROVINCIALE i Van onze correspondent) ,UND Met een bezoek aan de histo- ische universiteit van Lund hebben oningin Beatrix en prins Claus za- erdag hun staatsbezoek aan Zweden fgesloten. In de ochtend vloog het oninklijk paar, ook nu weer verge eld door koning Carl Gustav en ko- ingin Silvia, van Stockholm naar [almo, waarna het per auto richting niversiteit van Lund ging. Het bezoek aan deze universiteit, waar ruim 20.000 jongeren studeren, stond geheel in het teken van de 17 manus cripten van Hugo de Groot die nog in de bibliotheek van Lund te vinden zijn. Na zijn ontsnapping in een boe kenkist uit het slot Loevestein, was Hugo de Groot zes jaar lang ambassa deur voor Zweden in Parijs. Het bezoek aan de universiteit gooide het hele programma in de war. toen de zelfde studenten die eerder de konin gin tijdens haar lunch bediend had den, een onderdeel van de Lundel Specs opvoerden. Een televisieregi stratie van deze tot musical bewerkte vertellingen uit de middeleeuwen, won onlangs een prijs op het tv-festival van Montreux. De opvoering van het stuk je Djenghis Khan veroorzaakte grote hilariteit onder het koninklijk gezel schap. Na een kort bezoek aan de ka thedraal van Lund vertrok het konink lijk gezelschap naar het Ideon, het eer ste wetenschapspark van Zweden. Minister Van den Broek van buiten landse zaken belde rond drie uur van uit het Ideon naar de universiteit van Twente en legde daarmee de basis voor samenwerking tussen de univer siteit van Lund en de universiteit van Twente. Bouterse is tegen komst Van Houten TILBURG (GPD) Premier Lubbers houdt vast aan de doelstelling van het kabinet dat de werkloosheid in 1990 moet zijn teruggebracht tot vijfhonderdduizend. Om dat te bereiken, moet de nadruk meer gelegd worden op markt gericht onderwijs. Ook is ver dergaande loonmatiging es sentieel voor het terugdringen van de werkloosheid. De premier zei dit zaterdag tij dens een bijeenkomst van de afdeling Brabant van het CDA in Tilburg. Vorige week lekten nieuwe sombere cijfers uit van het Centraal Planbureau, waaruit bleek dat de werkloos heid dit jaar helemaal niet zal dalen. Dat betekent dat het ka binet nog maar driejaar de tijd heeft om het aantal werklozen met tweehonderdduizend te verminderen. Om de om- en bijscholing meer kans te geven, zou volgens de premier gebruik gemaakt moe ten worden van gebouwen en apparatuur van het gewone dagonderwijs. Ook werkloze leerkrachten zouden hierbij in gezet moeten worden.Markt gericht onderwijs is nodig om de technologische ontwikke ling te kunnen bijhouden", al dus de premier. Goede registratie van werklo zen acht Lubbers van groot be lang. Hij wees erop dat veel mensen, die nu nog als werk loos staan ingeschreven bij de arbeidsbureaus, helemaal niet werkloos zijn. „Van de honderd geregistreerden doen er 24 be taald werk, zes in vaste dienst en achttien free-lance of op af roep. Dertien zijn niet beschik baar omdat ze scholing volgen of ziek zijn. Van de werklozen die dan nog overblijven, moet bovendien een aantal worden bijgeschoold", zei Lubbers in Tilburg. Om te voorkomen dat veel werklozen hun ervaring ver liezen, wil Lubbers meer men sen aan de slag helpen door hen tijdelijk werk met behoud van uitkering aan te bieden. „Dat vergroot de kans om la ter weer aan betaald werk te komen. Als we erin berusten dat mensen zonder baan thuis blijven zitten, bouwen we aan de werkloosheid van morgen", aldus Lubbers. Van Houten moest in januari Parama ribo verlaten omdat hij en lijst met slachtoffers van de legeracties van het Surinaamse regime naar Den Haag had gezonden. Suriname beschouwde dat als een ongeoorloofde inmenging in haar binnenlandse aangelegenhe den. De ambassadeur had met zijn ac tie de naam van Suriname bezoedeld, aldus Bouterse. Als reactie op het ver trek van Van Houten moest de Suri naamse zaakgelastigde in Den Haag, Carol Spier, Nederland uit. In Den Haag wordt nog niet officieel gereageerd op de uitlatingen van de Surinaamse bevelvoerder. Minister Van den Broek wil eerst het officiële bericht uit Paramaribo afwachten. Maar als de uitspraken van de leger leider een voorbode van dit bericht zijn, dan is hij bijzonder teleurge steld, zei de Nederlandse minister. De afwijzing van ambassadeur Van Houten kan leiden tot een vertraging in het herstel van de betrekkingen tus sen Nederland en Suriname. De twee regeringen onderzoeken al enige tijd de mogelijkheid om de relaties te nor maliseren. DEN HAAG (ANP) - Bij een overval op de Postbank aan het Spaarneplein Den Haag, één van de hoofdvestigin gen van de Postbank, is in de nacht van zaterdag op zondag ongeveer 700.000 gulden buitgemaakt. Dat maakte een woordvoerder van de Haagse politie zondagmorgen be kend. Drie overvallers kwamen rond hall drie door een raam open te breken de bank binnen. In de bank hebben ze een aantal deuren moeten forceren om bij de portiersloge te komen. Daar zaten drie bewakers die door de overvallers onder schot werden gehouden. Zij wer den daarna gekneveld, kregen plastic vuilniszakken over hun hoofd en wer den opgesloten op het toilet. De overvallers slaagden er in de kluis open te breken en daarna de geldkist jes waar het geld in zat. Naar een schatting van de Postbank zat daar ongeveer 700.000 gulden in contant geld in. Tegen vijf uur vertrokken de DEN HAAG Belangstellenden op de stoep van het bankgebouw. me®®- De uitlatingen van Bouterse zijn in te genspraak met de opmerkingen van de nieuwe Surinaamse minister van buitenlandse zaken, Heidweiler, eer der vorige week. Deze noemde de Ne derlandse wens om Van Houten terug te zenden een 'complicerende factor', maar hij liet weten de terugkeer niet te zullen blokkeren. Daarbij sprak hij ook zijn persoonlijke waardering uit voor Van Houten. De definitieve beslissing over de toela ting van Van Houten moet officieel ge nomen worden door het Topberaad. Daarin zijn vertegenwoordigd de le gerleiding en afgevaardigden van de oude politieke partijen. Bouterse heeft zich verder fel gekant tegen de oproep van Den Haag om een dialoog aan te gaan met de leden van het junglecommando van Ronnie Brunswijk. Hij wees er verder op dat het Surinaamse leger troepenverster kingen heeft gestuurd naar het bau- xietstadje Moengo. Het leger heeft de zaak daar nu onder controle, zei Bou terse in een radio-uitzending. GOES De Ronde van Midden-Zeeland, het grootste sportevenement van de provincie, trok zaterdag in een rustig tempo over de polderwegen. Ge brek aan wind zorgde voor afwezigheid van strijdlust, waardoor de be roepsrenners zonder Laurent Fignon en Pello Ruiz Cabestanyer een pe perdure toertocht van maakten. In Goes won Jean Paul van Poppel de massasprint voor Ei ic Vanderaerden en Wim Arras. De overwinning bij de amateurs ging naar Wiebren Veenstra van de wielervereniging Zeeland. Op de foto de passage van het profpeloton in Westkapelle met op kop de Westduitser Rolf Gölz uit de ploeg van Jan Raas. Pagina 9 en 15 K-* overvallers weer uit de bank na eerst nog traangas in het toilet te hebben ge spoten. De bewakers konden zichzelf daarna loskrijgen en sloegen alarm. De politie heeft nog geen idee van de identiteit van de overvallers die bivak mutsen droegen. Zij moeten zich goed hebben georienteerd over de indeling van de bank want ze wisten precies waar ze moesten wezen, aldus de woordvoerder van de politie. De poli tie is nu aan het uitzoeken hoe ze daar achter gekomen zijn. Er zijn geen alarmen afgegaan buiten de bank. Er zat wel een alarm op de kluisdeur maar de overvallers zijn door een muur de kluis binnengeko men. In de kluis zat geen infrarode be veiliging. Het was een ingemetselde kluis zonder stalen wand, zo zei de po litiewoordvoerder. VIS SCHEVENINGEN Beeld van vlaggetjesdag vanaf het hospitaalschip De Hoop. DEN HAAG (ANP) Het CDA-Twee- de-kamerlid Eversdijk heeft zaterdag op Vlaggetjesdag in Scheveningen het nieuwe haringseizoen geopend met de hartekreet dat de Nederlandse vissers in de gelegenheid zouden moe ten worden gesteld meer haring te vangen. Nederland mag nu jaarlijks zo'n 100.000 ton vangen, waarvan on geveer 90.000 ton uit de Noordzee. Dat zou meer kunnen zijn als de Neder landse haringvloot de kans zou krij gen het niet gebruikte deel van de quota van andere landen te vangen. Eversdijk, voorzitter van de vaste ka mercommissie voor de visserij, zei geen enkele biologische reden te zien om dat niet toe te staan. De berichten van de biologen dat er zelfs een zeer sterke j aarklas 1985 komt in de vangst 1988) is, die de haringstand bijna kan verdubbelen, onderstrepen hoe goed het gaat met de haring. „We zullen moeten proberen hiervoor in Brussel begrip te vinden," aldus het kamerlid. Na het belang van de Nederlandse ex port te hebben uiteengezet, sprak Eversdijk met zorg over de kabeljauw visserij die zich op vrijwillige basis geen vangstbeperkingen weet op te leggen door de vangsten niet binnen het quotum over het hele jaar te sprei den. De rijksoverheid moet regels stel len. maar ook zorgen dat ze worden na geleefd. Ook drong Eversdijk aan op scherper toezicht op het gedrag van Deense vis sers in het Nederlandse deel van de Noordzee. De bemanning van het vis serij -onderzoeksvaartuig .Tridens meldde begin dit jaar dat een vloot Deense vissers daar „weer als van ouds" gewoon op ondermaatse haring aan het vissen was. ROTTERDAM (ANP) Een Her vormde kerkeraad heeft het recht sa menwonende homoseksuelen uit te sluiten van het avondmaal. Deze uit spraak heeft de Generale commissie voor het opzicht van de Nederlandse Hervormde Kerk op 20 mei 1987 ge daan in een beroep dat twee samen wonende homoseksuele leden van de „Scots Church Rotterdam", een ge meente die tot de Nederlandse Her vormde Kerk wordt gerekend, had den aangetekend tegen een tucht maatregel van 27 januari 1987, waar bij zij voor negen maanden van het avondmaal zijn uitgesloten. Tegen een uitspraak van de generale commissie, het hoogste tuchtcollege in de Hervormde Kerk, is geen beroep mogelijk. Om redenen van privacy houden de twee betrokkenen hun naam buiten in de publiciteit. De syno de van de Nederlandse Hervormde Kerk heeft volgens de generale com missie nog geen richting aangegeven inzake de interpretatie van de bijbel teksten over homoseksualiteit. Daar om kan niet bij voorbaat worden vast- Premier Lubbers acht nieuwe forse bezuinigingen in de ko mendejaren onmogelijk. PAGINA 3 Naar aanleiding van het plan voor een kuuroord bij Cad- zand staat het recreatiebeleid van de gemeente Oostburg ter descussie. PAGINA 5 Na een 3-0-overwinning op Haarlem kan PSV donderdag in de ontmoeting met Excelsior de landstitel veroveren. Het is een kampioenschap na een sei zoen vol conflicten. In Eindho ven heeft met de hoop geves tigd op Rinus Michels, die de discipline in de ploeg moet te rugbrengen. PAGINA 9 Dit weekeinde werden nog en kele opmerkelijke transfers in het Zeeuwse voetbal bekend. Zo keert spitsspeler Niek van den Houten Hoek de rug toe om weer bij zijn oude club Kloetin- ge in actie te komen. Zaam- slag-doelman Patrick Wauters en Krabbendijke-spits Ronald Hoekman verdedigen het ko mend jaar de Middelburgse kleuren. PAGINA 11 Erik Breukink is zijn rose lei derstrui in de Ronde van Italië dit weekeinde kwijtgeraakt. De ploeg Post leed in de ploe gentijdrit een gevoelige neder laag, waardoor Breukink zak te naar de vierde plaast. De Ier Stephen Roche werd de nieuwe leider in de Giro. PAGINA 15 De Vlissingse alpiniste Annet Boom leverde de afgelopen we ken in het kielzog van topklim- mer Bart Vos een prima pres tatie. De 28-jarige Zeeuwse handhaafde zich prima in de Himalaya, waar Vos met suc ces de' 8201 meter hoge Cho Oyu bedwong. PAGINA 16 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9,10,11,12,13,15 en 16 De traditionele haringrace ging zater dagmiddag kort na drie uur van start. In de strijd zijn twee schepen uit Scheveningen en acht uit IJmuiden, waaronder de Sch 33. De wedstrijd be gon pas echt in de nacht van zondag op maandag om middernacht. Vol gens de voorzitter van het comité „Hollandse Nieuwe", L. Ouwehand, zal het eerste tonnetje haring aan staande dinsdag in de loop van de middag kunnen worden geveild. gesteld dat de mening van een kerke raad die op grond van de bijbel meent dat homoseksualiteit zondig is, niet aanvaardbaar zou zijn in de Hervorm de Kerk. Derhalve kan een kerkeraad niet het recht worden ontzegd homo seksuelen van de deelname aan het avondmaal te weerhouden. De kerkeraad meent met zijn afwijzing van de homoseksuele praktijk in de traditie van de Kerk te staan, waarvan het belijden terzake geheel in overeen stemming zou zijn met de sedert eeu wen gehanteerde uitleg van de bijbel. HOUSTON (REUTER) Een Ameri kaanse gepensioneerde methodisten bisschop, die in Houston aids-patien- ten hielp, is zelf aan deze ziekte overleden. De 70-jarige Finis Crutch- field hield zich sinds 1984 bezig met het leiden van begrafenissen en ver voer van aids-slachtoffers. Volgens zijn familie is het niet duide lijk hoe de bisschop zelf aan de dodelij ke ziekte is gekomen. Hij had geen ho moseksuele contacten of buitenechte lijke verhoudingen en gebruikte geen drugs, zo stelde de familie. Aids wordt voor zover bekend alleen via contact met bloed doorgegeven. UTRECHT (ANP) In Utrecht is zon dag het landelijk platform eigen taal en cultuur opgericht. Het platform heeft als doelstelling de bevordering van het gebruik, het behoud en de ont wikkeling van de eigen taal en cul tuur van etnische minderheidsgroe pen in Nederland. Voorlopig concen treert men zich daarbij op het onder wijs in de eigen taal en cultuur. Dit heeft een woordvoerder van het plat form meegedeeld. De aanwezigen op de oprichtingsver gadering, zowel leden van minder heidsgroepen als Nederlanders, waren het er over eens dat het onderwijs in ei gen taal en cultuur steeds meer in de verdrukking komt, terwijl het aantal leerlingen dat er aan wil deelnemen, groter wordt. Het platform wil gerichte actie ondernemen voor de uitbreiding en verbetering van dit onderwijs. 7

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1