Olieprijs naar 20 dollar Negen doden bij botsing tussen sportvliegtuigen Actie teg^n volkstelling Zilveren Roos voor Mini en Maxi Crisis rond kabinet in Israël nog verscherpt Opheffing bouwstop bij rij ksgebouwendienst öhago DEELSTAATVERKIEZINGEN Kamerleden PvdA kiezen voor VVD de r/iV vandaag PZC/sport j De schoon makers van Nederland. Fregat VS in Golf aangevallen 99 Vraag een schoonmaakbedrijf niet alleen hoe het schoonmaakt, maar vooral hoe t zijn huiswerk doet. 99 den HAAG (GPD) Meer dan de helft van de PvdA-kamerle- den zou in een toekomstig kabi net liever met de VVD dan met het CDA regeren. Dat blijkt uit een enquête van het VARA-pro- gramma De Rooie Haan. KLEINE PARTIJEN HAKEN AF NIEUW PROGRAMMA OPGESTELD Overzicht Chaos Straling Visserij Paradijs Platini Underdog Tandem |30e jaargang no. 116 flaandag 18 mei 1987 W YORK (RTR/UPI) - De olieprijzen op de internatio- je markten zijn verder gestegen na geruchten dat de PEC (Organisatie van Olie-Exporterende Landen) vol- nde maand zal besluiten tot een verhoging van de richt- 'ijs. ;st Texas Intermediate, de toonaangevende oliesoort in Verenigde Staten, werd vrijdag voor 19,80 dollar per vat m 159 liter) verhandeld, 24 dollarcent meer dan de dag raor. Dit is het hoogste niveau sinds zestien maanden, twintig dollar werkt als een magneet op de olieprijzen, verwoordde een deskundige de stemming op de olie- markt. De olieprijzen zijn sinds het jongste OPEC-akkoord in december, dat voorziet in produktiebeperking ter stabi lisering van de prijzen op een niveau van circa achttien dol lar per vat, gestaag gestegen van ongeveer vijftien dollar per vat tot het huidige niveau. Brent-olie, de belangrijkste oliesoort uit de Noordzee, deed vrijdag 18,90 dollar per vat, vijftien dollarcent meer dan de voorgaande dag. De OPEC-ministers komen op 25 juni in Wenen weer bijeen. Naar verluidt zal het oliekartel zich behalve over de eis van bepaalde landen voor produktievergroting ook buigen over de vraag of een verhoging van de richtprijs wenselijk is. ederlaag voor DU van Kohl (Van onze correspondent) |0NN De christen-democraten van de Westduitse bondskanselier Helmut Kohl zijn de grote rliezers bij de zondag gehouden verkiezingen in de deelstaten Hamburg en Rijnland-Pfalz. liberale coalitiepartner FDP won daarentegen fors en maakt voor het eerst sinds vele jaren eer deel uit van beide deelstaatsparlementen. iar het zich zondagavond liet aan- :n, wordt Hamburg de eerste deel- aat die na de vorming van de rechts- (Van onze correspondent) BRUSSEL - Bij een botsing tussen twee sportvliegtuigjes boven het Belgische dorpje Nieuwkerke-Waas tussen Antwerpen en Sint Niklaas zijn zondag middag negen mensen om het leven gekomen. Beide toestellen storttten neer in een weiland. Over de oorzaak van de botsing is niets bekend. Op het moment van de botsing vlogen de toestellen op een hoogte van ongeveer duizend meter recht op elkaar af. De vleugels raakten elkaar, waarna het ene toesteleen Belgisch sportvlieguig met behalve de vlieger vier parachutisten van een paraclub aan boord neer stortte in een weiland op slechts enkele tientallen meters van een rij huizen. De inzittenden, allen Belgen, waren op slaag dood. Het andere vliegtuig een Brits toestel dat met vier mensen op weg was naar Bristol vloog na de botsing nog even door. De piloot probeerde een noodlan ding te maken, maar het vliegtuig boorde zich toch in een weiland, waarbij de Engelse inzittenden omkwamen. ierale coalitie in 1982 in Bonn, een ciaal-liberale regering krijgt. De 'D won weliswaar royaal in Ham- irg, maar bleef toch nog ruim vier ocent van de absolute meerderheid irwijderd. liberalen, die hun voorkeur voor n coalitie met de CDU hadden uitge raken, zijn echter ook bereid samen t de sociaal-democraten te regeren een FDP-CDU-meerderheid is uit bleven. Hamburgse Groenen, die een radi- |le koers bepleiten, verloren aanzien- Het was voor het eerst dat de henen verliezen moesten incasse- de deelstaat Rijnland-Pfalz verloor CDU nog veel meer stemmen dan in imburg. Minister-president van de- deelstaatBemhard Vogel raakte et alleen na 16 j aar de absolute meer- rheid kwijt, maar zag het christen- mocratische bolwerk onverwacht :rk slinken tot ruim 45 procent. Ook er wonnen de liberalen royaal, jaren afwezigheid maken zij hun utree in het parlement. Ook de Groe- n komen voor het eerst in de 'Land- maar met 5,8 procent, bleven zij onder de prognoses. De SPD bleef ijwel onveranderd op rond de 38 pro nt. In Rijnland-Pfalz zullen christen- mocraten en liberalen samen een re- ring vormen. mselier Helmut Kohl noemde de re- Itaten buitengewoon teleurstellend. >hl stelde dat de grote partijen aar hadden geleden onder de gerin- opkomst. In Rijnland-Pfalz gingen procent minder mensen naar de imbus dan vier jaar geleden. Vooral het platteland leed de CDU verlie- i van meer dan tien procent. >hl voerde dat terug op de grote pro- imen bij de wijnbouwers en boeren, j maakte ook duidelijk dat de West- itse tegenstand tegen de door de iropese Commissie in Brussel voor stelde agrarische hervormingen be st niet kleiner zal worden, rder meende hij dat de discussie er de dubbele nul-oplossing ten aan- n van atoomraketten voor de mid- Uange afstand zijn partij geen goed eft gedaan. FDP-voorzitter en mi- iter van economische zaken Bange- »nn zei dat de duidelijke houding n de liberale minister van buiten- ïdse zaken Genscher, die in tegen ging tot de CDU en CSU, voor deze bbele nul-optie is, door de kiezers is waardeerd. ingmann stelde dat het belang van ze deelstaatsverkiezingen vooral daarin ligt dat nu in Bonn opnieuw moet worden gesproken over het standpunt ten aanzien van de Russi sche voorstellen om de raketten met een bereik tussen de 1000 en 5000 kilo meter af te schaffen. Aan het onderzoek werkten 49 van de 52 PvdA'ers mee. Vijfen twintig van hen kozen voor de VVD, 19 wisten het niet en slechts vijf voelden het meest voor het CDA als regeringspart ner. In een reactie zei PvdA-fractie- voorzitter Wim Kok (die behoor de bij de drie PvdA'ers die niet aan de enquête hadden meege werkt), dat hij het partijpolitiek onverstandig vond om nu al een politieke voorkeur uit te spre ken: „We moeten afwachten hoe het veranderingsproces in de WD zich voltrekt". Hij vond het op zich wel een goe- ae zaak „dat de christen-demo eraten nu ook weten dat het zon der hen kan. Voor de democratie 15 dat een gezonde zaak". BERLIJN REUTER- In verschillende Westduitse steden is in het weekeinde gedemonstreerd tegen de voorgenomen volkstelling in de Bondsrepubliek. In Hamburg gingen duizenden demonstranten de straat op,die hier worden tegen gehouden door de politie. De politie van Berlijn heeft in de nacht van zaterdag op zondag een menigte van 250 demonstranten met traangas en wapenstok uit elkaar gejaagd. De demonstratie vond plaats in de wijk Kreuzberg. De actie volgde op een protesttocht. In totaal liepen 8000 mensen mee. Na de demonstratie werden wagens en vuilnis in brand gestoken. De demon stranten bekogelden de politie met stenen. Er werden arrestaties verricht, maar de politie wilde geen aantal noemen. Er vielen enkele gewonden. Ook in Bonn kwam het tot demonstraties. De demonstranten vrezen vooral misbruik van de via de volkstelling verkregen particuliere gegevens. Foto: deze Westberlijner schilderde als protest tegen de volkstelling eenprijsco- de op zijn gezicht. Karei de Rooy (l) en Peter de Jong, beter bekend als het duo Mini en Maxi, zondagmiddag op Schiphol met de Zilveren Roos. MONTREUX (DPA) - De "Zilveren Roos" van het tele visiefestival van Montreux in Zwitserland is zaterdag toekend aan "Mini and Maxi in Concert", een program ma van de Avro van regisseur Nick van den Boezem, met het Nederlands Studentenorkest onder leiding van Louis Stotijn, waarin Mini en Maxi de draak ste ken met gangbare concertpraktijken Over de beloonde Nederlandse inzending werd gezegd dat zij niet alleen vol 'gags' zit, maar daarnaast een over zicht geeft van Mini en Maxi's enorme muzikale kun nen. Bij de niet gemakkelijke muzikale grappen van de twee clowns treedt het studentenorkest op als een uit stekend klankbord, aldus de kritiek in Montreux. De "Gouden Roos" was eerder toegekend aan de Zweedse televisie, voor "The Prize". (Zie ook pagina 2) LONDEN (AP/ANP/TASS) - Het Ame rikaanse fregat Stark is zondagavond in de Perzische Golf onder vuur geno men. Bij die aanval zouden slachtof fers zijn gevallen. Dat meldde Lloyds in Londen. De scheepvaart informatiedienst van de verzekeringsmaatschappij zei dat de aanval omstreeks kwart voor elf plaatselijke tijd voor de kust van Bah rein plaatsvondt. Bijzonderheden over de aanval waren niet aanwezig. De Stark heeft op eigen kracht koers ge zet naar Bahrein, aldus Lloyds in een korte melding, Zaterdagavond voer een Russische tanker die aan Kuweit was verhuurd op een mijn, nadat het met koersve randeringen een Iraanse aanval wilde ontwijken. Volgens het Sovjet-persbu reau Tass sloeg de ontploffing een groot gat in de bodem, maar er vielen geen gewonden. Het schip, dat getrof fen werd op rond 60 mijl voor de kust van Kuweit, wordt naar een haven in dat land gesleept. Volgens scheep vaartkringen in het Golfgebied werd de tanker begeleid door een fregat van de Sovjet-marine. (Van onze correspondent) TEL AVIV Het in een ernstige crisis gedompelde Israëlische nationale ka binet is het afgelopen weekeinde poli tiek nog verder verzwakt. Minister Rubinstein (communicatie) van de kleine liberale Shinui-partij maakte zondag zijn aftreden bekend. Tegelijkertijd schrapte de ultra-ortho doxe Shas-partij het akkoord met de Likud van premier Sjamir om weer in de regering terug te keren. De Nationa- DEN HAAG (GPD) Het kabinet heeft voor de komende vijf jaar een aangepast bouw- en aankooppro gramma van 1,2 miljard gulden opge steld voor de Rijksgebouwendienst. Hiermee is de bouwstop, die de RGD was opgelegd wegens tekorten van honderden miljoenen guldens, met onmiddellijke ingang opgeheven. Dit blijkt uit een brief die minister Nij- pels van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Met het nieuw- bouwprogramma voor cellen in ten minste tien gevangenissen zal dit jaar worden begonnen, zo schrijft Nijpels. De operatie moet over twee jaar zijn voltooid. De voorgenomen nieuwbouw van het ministerie van landbouw en visserij in Den Haag, waarmee een bedrag was gemoeid van 200 miljoen gulden, gaat niet door. Als gevolg daarvan blijft ook het ministerie van economische zaken op de huidige lokatie in Den Haag. Verder is geld vrijgemaakt door de ver koop van overtollige gronden en pan den tot en met 1990 voor een bedrag van 30 miljoen gulden. In de Voorjaarsnota, die minister Ru- ding van financiën in juni de Tweede Kamer presenteert, komt een gede tailleerd overzicht van de bijstellingen op de begroting van de Rijksgebou wendienst voor dit j aar en volgende j a- ren. De Rijksgebouwendienst kwam in fi nanciële moeilijkheden door onder meer de versnelde uitvoering van een aantal bouwprojecten en de snellere betaling van aannemers die voor de overheid bouwen. Minister Nijpels heeft een aantal maatregelen aangekondigd die moe ten voorkomen dat de RGD in de toe komst opnieuw in de problemen komt. Zo wil de bewindsman zijn collega's di recter betrekken bij de vaststelling van hun projecten in het bouw- en aan koopprogramma. De ministerraad zal voortaan behalve een bouw- en aan koopprogramma, ook een programma vaststellen voor de exploitatie van ge bouwen. Bovendien wordt een bedrag van ongeveer 2 procent van de totale uitgaven van de RGD als een veilig heidspot voor financiële problemen aangehouden. Voor de periode 1987 tot 1991 komt dit neer op een bedrag van 70 miljoen gulden. Binnen de organisatie van de RGD zijn door minister Nijpels al maatrege len genomen die moeten leiden tot een betere beheersing van de uitgaven. Zo moet de dienst maandelijks een over zicht opstellen van de kosten voor de lopende bouwprojecten. Ie Religieuze Partij (NRP) tenslotte kondigde aan opnieuw te gaan naden ken of zij de Likud zal blijven steunen in het verzet tegen de socialisten die vervroegde verkiezingen eisen. Rubinstein kon naar zijn zeggen zich niet meer verenigen met Likuds afwij zing van een internationale vredescon ferentie zoals de socialistische vice- premier Sjimon Peres in een met Jor danië en de V.S uitgewerkt vredesplan vorig week in het kabinet had voorge steld. Verder hekelde de minister de weige ring van Sjamir het kabinet te laten vallen en daarmee vervroegde verkie zingen te bewerkstellingen. De tegen stellingen tussen Sjamir en Peres heb ben de daadkracht van het kabinet voor de rest van de regeertermijn ver lamd, aldus de afgetreden bewinds man. Maar het grootste bezwaar had Rubin stein tegen het toegeven van de Likud aan de chantage van de kleine religieu ze partijen die voor steun aan Sjamir zeer controversiële godsdienstzaken geregeld willen zien. De wijzingen aan het politieke front kunnen de Likud alsnog tot een com promis dwingen over een internatio- lAdvertentie) Tel. 045-719466. Vestigingen te Amsterdam - Rotterdam - Utrecht - Groningen - Apeldoorn - Roosendaal - Eindhoven - Maastricht - Heerlen. PZC Twee hoogleraren waarschu wen voor de mogelijk chaoti sche gevolgen van de tanende invloed van de politiek op de Nederlandse samenleving. PAGINA 3 De overheid geeft in de voor lichtingscampagne over radio activiteit en kernafval voor- en tegenstanders ruim baan. PAGINA 5 Het Tweede-Kamerlid drs H. Eversdijk meent dat de Neder landse visserij dusdanig is ver ziekt, dat een duwtje van justi tie geen kwaad kan. PAGINA 5 nale vredesconferentie, maar het kan evengoed voldoende stemmen ople veren voor Peres om de Knesset te ontbinden en de kiezers over te toe komst van het vredesproces te laten beslissen. Veel zal echter ook afhangen van de opstelling van de VS in de kwestie. Pe res die het afgelopen weekeinde in Washington twee ontmoetingen had met de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken George Shultz zei te vreden te zijn over de besprekingen. Op een vraag of Shultz zich ook onom wonden voor zijn vredesplan had uit gesproken wilde Peres niet antwoor den. Washington heeft zich vanaf het mo ment van de regeringscrisis terughou dend opgesteld om niet beschuldigd te worden van inmenging in de Israels binnenlandse aangelegenheden. Niet temin heeft Peres volgens politieke waarnemers Shultz geprobeerd over te halen een diplomatieke pendeldienst te beginnen tussen Jeruzalem en de Jordaanse hoofdstad Amman om van koning Hussein concretere toezeggin gen te krijgen die Sjamir weer zouden kunnen overtuigen. Feyenoord waande zich giste ren in Amsterdam in het para dijs. In eigen huis werd de Eu ropese bekerwinnaar Ajax met 3-1 verslagen. PAGINA 9 De Franse stervoetballer Mi chel Platini heeft aangekon digd zijn voetballoopbaan na dit seizoen te willen beëindi gen. Platini is 31 jaar en komt uit voor het Italiaanse Juven- tus. PAGINA 10 Tottenham Hotspurs stond za terdag voor de achtste keer in de Engelse Cup-fïnal. Nog nooit was de club in dat belang rijke treffen verslagen, maar nu zette underdog Coventry Ci ty de Spurs de voet dwars. PAGINA 11 De Zeeuwse tandem John Ver- meule en Kim Reynierse be heerste de PZC Loop in Kam perland. Vermeule werd de trigmfator op de PZC Totaal dag, die zo'n zevenduizend be langstellenden trok. PAGINA 16 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9,10,11,12,13,14,15 en 16 Elke vrijdag in de PZC/Vrijdagkrant De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren, adv.afd. 01184-84000. 4/ en toe regen Zwakke veranderlijke wind. Veel be wolking, af en toe enige regen. Pas laat in de middag enkele opklaringen. Temperatuur 14 graden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1