NAVO lijkt bereid tot verwijderen raketten Reders krijgen meer steun bij bestellen koopvaardijschepen 'Inhaaleffect' door het weer: werkloosheid april lager We houden 't deze week binnen de perken. 1e prijs? DURE ZWITSERS? l\v\ vrijdagkrant MT-KROES KAPITTELT BELGIE 'ostbank moet Itoppen met iter-spot östema HEROVERWEGING TAAK ORION EN F-16 NIPO KOMT TOT LAGER CIJFER Onderhandelen met de Belgen Op reis met de PZC-vrijdagkrant. EG blut Winst Shell vrijdagkrant Kunst Troost SINT-PHILIPSLAND - Minister drs N. Smit-Kroes van ver keer en waterstaat acht het ontoelaatbaar dat het water van de Westerschelde zo slecht van kwaliteit is dat het nu zelfs vui ler is dan het Rijnwater. De bewindsvrouwe greep donderdag de aanwezigheid van haar Vlaamse collega H. de Croo op de Philipsdam aan om de aandacht te vestigen op de slechte kwaliteit van het water dat de Belgen de Westerschelde in laten stromen. Ze gewaagde van 'grote zorgen in Nederland' en vond het hoog tijd dat de vervuiling van de Schelde en daarmee van de Westerschelde een halt wordt toegeroepen. Aanhoudend koud 230e jaargang no. 114 /rijdag 15 mei 1987 V |l\ Elke vrijdag ander nieuws... LmSTERDAM (ANP) - B en W van Amsterdam hebben Ijm 24.000 gulden uitgetrokken om gymleraren in de loofdstad in staat te stellen op hun scholen meisjes vanaf 5 jaar zelfverdediging bij te brengen. Het geld is bedoeld lm de leraren daarop voor te bereiden, aldus donderdag |e gemeente. te cursus aan de docenten is een gemeentelijk initiatief en [ontwikkeld in samenwerking met de academie van licha melijke opvoeding, de Koninklijke Nederlandse Vereni ging van Leraren Lichamelijke Opvoeding en docenten van de Bergstroom (vrouwencentrum Kenau). Het betreft een experiment. De cursus, die de leraren op hun beurt aan de meisjes geven, bestaat uit zes lessen. Doel ervan is volgens de gemeente om de meisjes te leren „doel treffend te reageren op bedreigende situaties". esterschelde uiler dan Rijn De Europese Gemeenschap zit al enkele dagen zonder geld. PAGINA 3 De winst van de Koninklijke/ Shell Groep is in het eerste kwartaal van dit jaar iets ach tergebleven ten opzichte van im' PAGINA 7 Zwitserland is zeker geen goedkoop vakantieland, maar kwaliteit is er vanzelfsprekend Opel Senator nieuwe Duitse topklasse Nieuwe vormen in leren meubels Computer huishouden Vlaamse visge rechten Denksporten Uit Kunst in de Krant. PAGINA 9 t/m 15 De Breskense vismijn wil de dalende aanvoer van eigen vis compenseren met vis uit IJs- iand. PAGINA 17 Het dagelijks bestuur van de provincie Zeeland wil het mes zetten in de subsidies voor de kunstbeoefening. PAGINA 19 De minister was naar de Philipsdam gekomen voor de feestelijke viering van de officiële afronding van de com- parimenteringwerken in de Ooster- schelde. „Kennelijk is de saneringsvoortgang in het Schelde-stroomgebied achter gebleven bij die in het stroomgebied van de Rijn", aldus mevrouw Smit. Ze vond dit zorgwekkend, want haar be reiken berichten over een verstoord ecosysteem in het oostelijke deel van de Westerschelde en over de kwaliteit van het het slib dat in dit gebied, en met name in het land van Saeftinge, wordt afgezet. „In de onderhandelin gen over de waterverdragen tussen België en Nederland zal aan dit aspect dan ook grote aandacht worden ge schonken", hield de minister de Belgi sche gasten voor. Nederland doet er juist alles aan, zo be klemtoonde de bewindsvrouw, om verontreiniging van de Westerschelde tegen te gaan. De waterschappen bou wen zuiveringsinstallaties om een eind te maken aan de lozing van ongezui verd afvalwater. En ook het beheer van het Zoommeer, dat ten oosten van de compartimente- ringsdammen Oesterdam en Philips dam is ontstaan en dat door water uit de Rijn en de Westbrabantse rivieren geleidelijk zal verzoeten, zal erop wor den gericht zo min mogelijk giftige stoffen binnen te laten en door te voe ren naar de Westerschelde. Met dat laatste - mevrouw Smit sprak van een 'minimum doorspoeldebiet' - wordt te vens een aanzienlijke verschuiving van de zout-zoet grens op de Wester schelde voorkomen. Johan Cruijff troost Danny Blind: „Volgend jaar spelen we weer een finale". PAGINA 23 Radio, tv en kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie en achtergrond: 4 Financiën, economie: 7 Vrijdagkrant: 9, 10, 11, 13, 14 en 15 Provincie: 17,19, 21 en 23 Sport: 25 •EN HAAG (GPD) De Postbank loet stoppen met de Ster-spot waar- tv-presentator Koos Postema op- eedt. Dit heeft de Reclameraad be- aald. De Raad vindt dat de kijkers ventueel misleid kunnen worden mdat de indruk die Postema in zijn eclameboodschap wekt, weieens kan 'orden opgevat als een journalistie- e bewering. De Postbank heeft in- liddels beroep aangetekend tegen de eslissing van de Reclameraad, 'e klacht tegen de bewuste spot is in- ediend door het reclamebureau Prat. 'e advocaat van dat bureau werkt ook oor de concurrent van de Postbank, e Algemene Bank Nederland, olgens de Postbank kan er geen mis sstand over bestaan dat de Poste- la-boodschap reclame is. In de Ster- 'Jd zit Postema met zijn aanprijzingen oor de Postbank tussen de zeep- en nerreclame, zegt een woordvoerder an de Postbank. 'e Reclameraad heeft met name be daar tegen de 'setting' waarin Poste- ia voor de televisie optreedt. Het de- or waarin Postema zijn teksten uit- Preekt wekt een zeer betrouwbare in ruk en zou gemakkelijk kunnen wor- en aangezien als het bureau van een sieuze actualiteitenrubriek. De Re- 'ameraad meent dat Postema zijn w voor de Postbank kan voortzet- ;n als de spot in een andere vorm ofdt uitgezonden. Johan Cruijff dirigeert de feestvierende menigte vanaf het balkon van de Stadsschouwburg. Naast hem doet Aron Winter enthousiast mee. AMSTERDAM - Enkele tienduizenden supporters be zorgden Europacupwinnaar Ajax gisteren in het re genachtige Amsterdam een warm onthaal. De over winning op Lokomotive Leipzig leverde de Ajax-selec- tie op het balkon van de Stadsschouwburg een ovatie op, nadat eerst een rondrit door de stad was gemaakt. Het uitbundige feest na terugkeer van Ajax uit Athene verliep zonder noemenswaardige incidenten. Dat was in schril contrast met de ongeregeldheden die zich woensdagnacht op en rond het Leidseplein voordeden. Feestvierders plunderden winkels, belaagden de aan wezige politieagenten en richtten voor honderddui zenden guldens schade aan. Twaalf agenten raakten gewond. Tien raddraaiers werden gearresteerd. (Zie ook pagina 23) (Van onze correspondent) STAVANGER De NAVO gaat vrijwel zeker akkoord met een totale verwijdering van alle Amerikaanse en Rus sische kernraketten voor de middellange en korte afstand, de zogenaamde 'dubbele nul optie'. Alleen de 72 in West- duitse handen zijnde Pershing lA-raketten zouden daarbij buiten schot moeten blijven. Dat bleek donderdag in het Noorse Stavanger, waar de ministers van de fensie van de NAVO in de Nucleaire Plangroep bijeen zijn. De Nederlandse De Belgische minister Herman de Croo helpt zijn Nederlandse collega mevrouw Smit-Kroes uit haar laarzen, nadat zij samen de officiële sluiting hadden verricht van de Philipsdam. DEN HAAG (ANP) - De investeringspremies die Nederlandse reders kunnen krijgen voor schepen die onder Nederlandse vlag gaan varen worden ver hoogd van 4 procent gedurende 5 jaar naar 5 procent gedurende 5 jaar. DEN HAAG (ANP) - Het aantal werk lozen is in april gedaald met 24.600 tot 667.600. De daling deed zich vooral voor bij mannen: 22.100. Het aantal werkloze vrouwen daalde met 2.500. Dit blijkt uit cijfers die het ministerie van sociale zaken en werkgelegen heid donderdag heeft bekendge maakt. Het is gebruikelijk dat in de maand april seizoensactiviteiten in sectoren als bouw en landbouw toenemen, waardoor de werkloosheid aanzienlijk daalt. Vanwege het relatieve koude weer in maart en het relatief warme weer in april, kon de in maart opgelo pen achterstand in de uitvoering van het seizoenwerk in april volledig wor den ingehaald. De daling van totaal 3.600 doet zich al leen bij mannen voor, namelijk 4.300. Het aantal werkloze vrouwen stijgt met 700. De lichte stijging van het aantal werk loze vrouwen deed zich vooral voor bij kantoorpersoneel en sociaal en ge neeskundig personeel. Ook de stijging van het aantal werklo ze vrouwen boven de 23 jaar komt overeen met de ontwikkeling die zich al langer voordoet. Volgens het zijn er in ons land onge veer 460.000 werklozen. Dit blijkt uit een NIPO - onderzoek onder ruim 7200 huishoudens in april. Het officiële cij fer is weliswaar bijna 700.000, maar daarin is een aanzienlijke zogeheten bestandsvervuiling verborgen,zo stel len de onderzoekers. Het NIPO legt elke week in een natio nale steekproef van ongeveer 2000 huishoudens de vraag voor: „Is er ie mand werkloos in uw gezin?" Volgens dezelfde methode gaat volgend jaar het CBS de werkloosheid onderzoe ken. Daartoe heeft de overheid op dracht gegeven, juist omdat het be stand van de arbeidsbureaus is ver vuild. Gevraagd is ook naar de duur van de werkloosheid. Volgens de antwoor den is 39 procent korter dan een jaar zonder werk; 17 procent een tot twee jaar en 44 procent langer dan twee jaar. Dat betekent dat reders die nieuwe schepen bestellen in aanmerking kun nen komen voor in totaal 25 procent premie over het investeringsbedrag te gen 20 procent zoals aanvankelijk de bedoeling was. Dat hebben de minis ters Smit-Kroes (verkeer en water staat) en De Korte (economische za ken) donderdag aan de Tweede Kamer laten weten. Het totale bedrag dat er voor de ver nieuwde Investerings Premieregeling Zeescheepvaart (IPZ) de komende 3 jaar beschikbaar is wordt echter niet verhoogd. Dat bedrag blijft gehand haafd op 200 miljoen gulden per jaar. De steun aan de scheepswerven, waar voor minister De Korte de verantwoor- Advertentie mm,. We hebben de zomer alvast voor u in de winkel gezet vijf geraniums voor in uw tuinperk of uw balkon. Voor maar f 10.-. Ongeacht de kleur die u kiest, natuurlijk. Verkrijgbaar in alle AH-winkels met een bloemenafdeling. Zolang de voorraad strekt. lOOfjAAR* minister Willem van Eekelen toonde zich zeer optimistisch over het berei ken van overeenstemming binnen de NAVO over de uitgangspunten voor de onderhandelingen met de Sovjet- Unie. De veertien NAVO-ministers van de fensie bleken het volledig eens over de wenselijkheid van het verwijderen van alle middellange-afstandsraketten uit Europa. Dat betreft de kruisraketten en Pershings-2 aan NAVO-zijde, en de Russische SS-20's. Een akkoord daar over moet volgens Van Eekelen, het komende najaar mogelijk zijn. De NAVO-bondgenoten hebben het liefst een wereldwijde ontmanteling van deze raketten. De Russen hebben voorgesteld 100 kernkoppen aan beide (Slot zie pagina 3 kolom 7) delijkheid draagt, wordt ook veran derd. Het totale bedrag dat de komen de 3 jaar beschikbaar is wordt niet ver hoogd. Dat blijft op een bedrag van een kleine 200 miljoen gulden in die 3 jaar. De subsidiepercentages die de scheepswerven aan steun kunnen ont vangen variëren echter naar gelang de grootte van de order. Voor een order van minder dan 5 mil joen gulden wordt geen steun gegeven. Bij een order van 5 tot 10 miljoen gul den krijgt de werf een steunbedrag van 3 procent en dat percentage loopt met enige tussenstappen op tot 14 procent (Slot zie pagina 3 kolom 7) Het werd uiteindelijk een feestje met een luchtje eraan gisteren, die officiële sluiting van de Philipsdam in het achterhoedegebied van de Oosterschelde. Minister Smit- Kroes (verkeer en waterstaat) had haar Belgische collega De Croo (ver keerswezen) uitgenodigd om de ge beurtenis mee te maken. Tenslotte heeft de Philipsdam ervoor gezorgd dat de Schelde-Rijnverbinding voor de binnenvaart nu geheel getij vrij is. Voor Antwerpen een moment van be tekenis. Er was dus reden om wat te vieren. Maar de Nederlandse bewinds vrouw maakte van deze feestelijke ge legenheid gebruik om België publieke lijk bittere verwijten te maken over de kwaliteit van het water in de Schelde, stroomafwaarts van Antwerpen. „Het Scheldewater is nu vuiler dan het Rijn water. Dat is ontoelaatbaar. In de on derhandelingen over de waterverdra gen tussen België en Nederland zal aan dit aspect dan ook de nodige aan dacht worden geschonken." Smit- Kroes' vergelijking met de kwaliteit van het Rijnwater lag voor de hand. Immers: bij het ingenieuze systeem voor kwaliteitsbeheer van het in de toekomst zoete water achter de Phi lipsdam en de Oesterdam in het ach terste deel van de Oosterschelde is er alles aan gedaan om de vervuiling van de Rijn buiten de deur te houden. Wan neer de Belgen nu op hun beurt aan de andere kant - in het oostelijk deel van de Westerschelde - de waterkwaliteit niet verbeteren, blijft het natuurlijk tobben. Minister Smit-Kroes koos bewust voor zoiets als een overvaltactiek tegehover haar Belgische collega. En ze legde even opzettelijk een verband met de onderhandelingen over de wa terverdragen. Onderhandelen tussen Belgen en Nederlanders over alles wat met de grensoverschrijdende rivieren en kanalen heeft te maken is door de jaren heen een taaie bezigheid ge weest. De geschiedenis van de aanleg van het Schelde-Rijnkanaal gaat hon derd jaar terug. In feite zijn de slepen de problemen over de gezamenlijke waterwegen steeds de enige belasting van de Belgisch-Nederlandse betrek kingen geweest. En nog steeds. Met de voltooiing van de Philipsdam heeft Nederland aan zijn verplichtingen te genover België ten opzichte van het Schelde-Rijnkanaal volledig voldaan. Maar dat is op geen stukken na het eind van het verhaal. Beide landen zit ten voorlopig nog wel even aan de on derhandelingstafel. Twaalf jaar gele den leek het alsof een akkoord op han den was over de drie zogenoemde ont- werp-waterverdragen. Maar sindsdien is er nog maar mondjesmaat voort gang geboekt in het niemandsland tussen wat de België graag wil in het belang van de haven van Antwerpen en wat Nederland in ruil daarvoor ver langt. Vanuit Brussel is de Nederlan ders vaak halsstarrigheid en onwil ver weten. Maar de praktijk bewijst tel kens opnieuw dat er reden genoeg is om in de onderhandelingen over dit soort kwesties aan de Belgen niet te veel cadeau te doen. Er zijn duidelijke aanwijzingen dat België ondanks allerlei toezeg gingen met de sanering van de kwa liteit van het Scheldewater op het af gesproken schema achterop is ge raakt. Dat zal de gesprekken tussen de delegaties van beide landen over de waterverdragen er weer niet eenvoudi ger op maken. Nadat ze tien jaar in het slop waren geraakt hebben de minis ters van buitenlandse zaken van weerskanten in 1985 een intentie verklaring getekend, waarin ze te ken nen gaven dat de onderhandelingen moeten worden heropend. België wil de Westerschelde uitdiepen tot 48 voet om de grootste zeeschepen in Antwer pen te kunnen ontvangen. Nederland houdt een stok achter de deur door de ze wens te koppelen aan de waterver dragen: vóór wat hoort wat. België be schouwt deze opstelling als een vorm van internationale dwarsdrijverij. Smit-Kroes heeft haar Belgische ambtgenoot De Croo gisteren met de neus op de feiten gedrukt. De feiten van een sterk vervuilde Schelde. De vergelijking met de waterkwaliteit van de Rijn valt uit in het nadeel van wat de Belgen op de Schelde lozen. Daarom kunnen onze zuiderburen niet vinnig genoeg aan hun verplichtingen worden herinnerd. De Nederlandse mi nister gebruikte daar gisteren op de Philipsdam een feestje voor. Maar de Belgen op hun beurt verstaan de kunst onderhandelingen eindeloos te rek ken. En dat is bepaald geen opwek kend vooruitzicht. vdM Advertentie 16 mei PZC totaaldag in Kamperland Amusementsplanner en wedstrijdformulier verkrijgbaar op alle PZC-kantoren, Verenigde Spaarbanken en Roompot Recreatie Half tot zwaar bewolkt en buien. Mid- dagtemperatuur 10 graden. Wind uit noord tot noordwest toenemend naar krachtig, aan de kust nu en dan hard.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1