PLEEGTONEN Knipoog naar de avantgarde ÜljClMfül Meijer uit Borssele wint AMeurstrofee PZC/ kunst/cultuur Wie jarig is geeft'n feestje. En aangezien we niet zomaar onze verjaardag vieren, willen we eens flink uitpakken. Nederland rijdt namelijk al 40 jaar Volkswagen. En dat vieren we met de Avance. Een exclusieve serie Volkswagens die dit jaar alleen hier te koop is. Daarija nergens meer. Op zich al heel leuk natuurlijk. Nog leuker wordt het als u bedenkt dat een Avance standaard meer in huis heeft dan u ge woonlijk gewend bent van een Volkswagen. Maar het allerleukste is uiteraard het feit dat dat "meer" niet slaat op de prijs. Neem de Golf Avance. Een auto die verkrijg baar is in twee uitvoeringen. De Avance Sportief en de Avance Comfort. Voor de hierboven afgebeelde accessoires zou u in de eerste versie f2.000,- en in de tweede f2.300,- moeten betalen. U betaalt slechts f850,-. Uw voordeel is respectie velijk f l .150,— en f1.450,— U heeft dan een auto die, dankzij z'n grenze loze betrouwbaarheid, u bovendien behoedt voor een geregeld garagebezoek, en u, zelfs na ve« jaren, een hoge inruilwaarde garandeert. Dus u weet het. Als u zin heeft in 'n feestjf moet u beslist even langskomen bij 'n Volkswagen dealer Die heeft overigens nog 'n leuke verrassiil voor u in petto. Als u namelijk nu uw auto inruilt, geeft hij daar tijdelijk 'n extra hoge prijs voor, zonde problemen. Ach ja, Volkswagen, wie anders? Wilt u weten waar de dichtstbijzijnde deale zit, bel dan 020-867351. Avance serie. Omdat Nederland 40 jaar Volkswagen rijdt. Horrormuziek Onder de naam Pleegtonen presenteert jongerencentrum 't Beest in Goes een festival voor bands en musici, die bewust tegen de stroom inzwemmen. Vijf buitenlandse acts zorgen gezamenlijk voor een fascinerend totaalspektakel. Soms met een sprankje avant-garde, maar toegankelijk voor publiek dat iets meer gewend is dan gewone 'gehaktballen-rock'. Het Pleeg- tonenfestival is een afgeleide van de Amsterdamse Tegentonen, een vierdaags muziekfestijn in Paradiso. Een deel van de bands die in de hoofdstad het podium bestijgen, reist door deze samenwerking af naar Zeeland. Heren en dames muziekfanaten: vrijdag 29 mei, Sprung aus den Wolken en Shockheaded Peters. Zaterdag 30 mei: The Band of Holy Joy, World Domination Enterprises, Lee Renaldo en Steve Shelley (Sonic Youth). Anti-commercieel 7 DONDERDAG 14 MEI 1987 5 Sportstoelen. Met'n in hoogte verstelbare bestuurdersstoel voor een optimale zit. (Avance Sportief) Middenconsole. Geen rond slingerende spullen meer in de auto. (Avance Sportief) Opbergvakken aan de portie ren. Zo krijgt alles zijn eigen plaats. (Avance Sportief en Comfort) Twee van binnenuit verstelbare buitenspiegels. Dus nooit meer eerst 't raampje opendraaien. (Avance Sportief en Comfort) 'n Feestje bouwen i Prijzen zijn vanaf prijzen. Inclusief BTW en katalysator, exclusief afleveringskosten. Wijzigingen voorbehouden. De Nederlandse vijf-mansformatie Pete Young and the Dutch Flag speelt vrijdagavond om 21.30 uur in bar American in Middelburg. Het repertoire bestaat uit stevige, mo derne Amerikaanse rock met veel tweestemmig gitaar- en zangwerk. In de Image-Club in Terneuzen treedt zaterdag de Bredase rock roll band The Bob op. Deze vier- mansgroep heeft onlangs een single op de markt gebracht die ze onge twijfeld zullen spelen. De groep speelt onder meer rock-a-billy. Het optreden begint om 22.00 uur. Rappen en gogo; de Nederlandse Urban Dance Squad zal de bezoe kers in het Beest in Goes fêteren op deze muziekstijlen. De groep ge bruikt naast de draaitafels scrat chenook drums, bas en gitaar. De aanvang is 22.00 uur. Ierse en Engelse volksliedjes zijn zaterdag om 21.30 uur te horen in café 't Tobbetje in Biervliet. De Hul ster formatie The Hulstonians is daarvoor verantwoordelijk. In het Ledeltheater in Oostburg vindt zaterdag de derde voorronde plaats van Hit 'm or Lose. Vijf Zeeuwse groepen, Avital, Car Trou ble, Floyd Rose en Shantung spelen vanaf20.00 uur om een plaats te be halen tijdens het Rhythm Booze- festival in Vlissingen. De Middel burgse formatie Dreams Die First? speelt die avond met Jeffry Bax op drums omdat vaste drummer Mar tin Koster elders moet optreden. De hard-rock formatie Nataraj uit Dordrecht treedt zaterdag op in jongerencentrum Brochum in Zie- rikzee. Naast melodieuze hardrock heeft de groep een boeiende podium act. Het concert begint om 22.00 uur. De rock roll band Johnny and the Sukkels is dit weekend twee maal te horen en zien. Op zaterdag speelt de groep in de Haciënda-bar in Wol- phaartsdijk om 20.00 uur. Zondag middag treedt de groep op in het strandpaviljoen Het Pavïljoentje in Groede. Het optreden, aanvang 16.00 uur, is ter gelegenheid van de opening van het paviljoen. Bij mooi weer wordt op het terras gespeeld, anders binnen. Nataraj Warmtewerend glas. Voorkomt dat de temperatuur in de auto al te hoog oploopt. (Avance Comfort) Bekleed dashboard. Vanzelf sprekend in 'n exclusieve auto. (Avance Comfort) Centrale portiervergrendeling. N ooit meer een deur vergeten dicht te doen, werkt ook op de kofferbak. (Avance Comfort) Sportstuur. Vier-spaaks, dus meerhouvasten trefzeker stuur- werk. (Avance Sportief) spontaan en avontuurlijk. The Band of Holy debuteert binnenkort met de langspeler More Tales From The City. Het zevenkoppige gezelschap van The Band of Holy Joy maakt nog geen kwart van de herrie, waarmee World Domination Enterprises zijn publiek placht te overvallen. Het trio boos aardige heren produceert een soort horrormuziek met 'opwindende' on derwerpen als dood en pijn. De gitaar van zanger/gitarist Keith Henry Dobson klink soms als een mo- torzaag, terwijl de bas heel diep gaat, zo diep dat hij in je maag beukt. In de- AMERSFOORT Rob Meijer uit Borssele heeft dinsdag, samen met Wim Wolfswinkel uit Huis ter Heide, de André Meurstrofee gewonnen tij dens de Tros-talentenjacht 'Parade der Besten'. De onderscheiding viel het tweetal ten deel in de categorie componisten/tekstdichters. De gitaristen Eddy en Michael Telepa- ry uit Middelburg eindigden in hun ca tegorie als tweede. Winnaar van de fi nale voor musici werd gewonnen door de Belg Frank Cools Het nummer 'How are you' van Meijer en Wolfswinkel werd dinsdagavond tij dens de finaleronde ten gehore ge bracht door Albert West. In totaal wa ren 500 nummers ingezonden, waar van er dertig doordrongen tot de eind ronde in 'De Flint' in Amersfoort. De componisten streven ernaar het win nende nummer zxo spoedig mogelijk op de plaat te laten zetten. Door welke artiest dat zal gebeuren, is echter nog niet bekend. Golf Avance Sportief f23.995,-. U betaalt f22.845,-. Uw voordeel fl.150,-. Golf Avance Comfort f24.295,-. U betaalt f22.845,-. Uw voordeel f 1.450,-. Wat doe je als ie jarig bent? Frank Balkenende) Behalve 't Beest organiseren nog ze ven andere centra, die meedraaien in het clubcircuit, een eigen variant op het Tegentonenfestival. Ton van de Reepe, één van de beroepskrachten in het Goese jongerencentrum, maakt het voordeel duidelijk. „Leuke dingen naar Nederland halen kost veel geld. Als je die buitenlandse bands slechts één concert kan bieden, is een festival financieel niet te bekostigen. Amster dam kan dat wel, daar beschikken ze over een budget dat misschien wel vijf tien keer zo groot is als het onze. Te gentonen trekt in feite de kar, maar de overige centra bieden de internationa le acts de kans om meer dan één keer in Nederland te spelen." 't Beest beschikt voor dit naar Zeeuw se begrippen curieuze festival over een budget van tien mille (2100 gulden van de gemeente Goes, 750 gulden van de culturele raad, vijf mille van de provin cie en 1500 gulden eigen inbreng). Dat geld wordt, behalve aan de honoraria, voor een deel besteed aan publiciteit, waaronder groot-formaat affiches, fol ders en een gezamenlijke advertentie in een dag- en muziekblad. Het festival komt verder in de schijnwerpers via twee uitzendingen in het radiopro gramma Frontline. Aan de Berlijnse band Sprung aus den Wolken de eer om Pleegtonen te ope nen. De 'Berliners' fungeren als stand- in voor de Britse collega's van Bambi Slam, die met een zieke celliste kam pen. De in 1980 door Kiddy Citny op gerichte Sprung aus den Wolken is compositorisch anti-commercieel; de composities krijgen een extra dimen sie door het gebruik van radio, casset terecorders en 'the metal railing'. Het is niet precies duidelijk wat met dat laatste wordt bedoeld. Eén van Londens luidruchtigste avantgarde-bands is Shock Headed Peters. De Engelse muziekpers met een korreltje zout te nemen speldde de zesmansformatie het predikaat 'Deep Purple van de avantgarde-rock' op. Bloedbroeder Karl Blake", met zijn wilde ruige haardos meer een Raspoe- tin in folk-uivoering dan een rocker, voert het zoals hij zelf zegt stel letje bijeengeraapte mislukkelingen aan. De muziek varieert van zwaar aangezette, beslist 'heavy' gitaarpar tijen, psychedelica tot jazzy swing. In 1984 produceerde het groepje ongere geld volgens ingewijden de cultsingle van het jaar, I, Bloodbrother Be. Op de enkele maanden geleden uitgebrachte maxi-single The Kissing of Gods staat een bloedstollende versie van Elvis Presley's Heartbreak Hotel. Die rake klappen worden afgewisseld door bij voorbeeld een nummer met minimale bas- en pianobegeleiding. Blake weet met zijn haast maniakale zang zowel in het explosieve als het tere songma teriaal een dreigende, fragiele span ning op te roepen. The Band of Holy Joy, ook van over de plas, is in geen enkel opzicht de even knie van de Peters. Zwierige zeemans liederen, romantiek van 'yo ho ho and a bottle of rum', walsjes en polka's. Maar stuk voor stuk zijn die melo dietjes niet echt authentiek. Er is iets mis mee, misschien door het gebruik van een harmonium in combinatie met vreemde effecten (via compu ters?). De roots van de band ligt duide lijk in de folk, maar de muzikanten wil len anderzijds het liefst ook alle andere richtingen uit. Het maakt de muziek ze wolkbreuk van muziek heeft ook drummer Digger zijn helse aandeel. Als een bezetene maltraiteert hij voortdurend zijn driedelig drumstel. Oordoppen meenemen bij deze ge welddadige nachtmerrie. De finale is weggelegd voor de Ameri kanen Lee Renaldo (gitaar) en Steve Shelley (drums). Beiden spelen in de Newyorkse noise-band Sonic Youth. Het duo heeft naast deze typische gi taar-band, die onder de tijdelijke naam Ciccone Youth een wel zeer bui- tennissige versie van Madonna's Into the Groove het vinyl inperste, een ei gen projectje. Met de hulp van zeven cassetterecorders brengt het tweetal een apart repetoire op de planken. Re naldo is één van die gitaarfreaks die al le mogelijkheden van zijn instrument exploreert, waarbij hij niet schroomt schroevedraaiers tussen zijn snaren te frunniken om gierende effecten te be werkstelligen. In zijn spel domineren verder disharmonieën en rfionotone herhalingen van schrille akkoorden. De snel verdampende klanken en gol ven agressie van Renaldo en Shelley, vormen het sluitstuk van Pleegtonen. Een tweedaags festival dat getuigt van durf. The Band of Holy Joy; zwierige zeemansliedjes, maar net niet authentiek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 8