ierder controle rekenkamer Voorzitters fracties bijeen over zaak Rost I NO-boekje: nog geen zicht op aids-vaccin i§ Kamer botst weer met Koning over belastingkwesties Opmerkelijke klachten patiënten psychiatrie Gemeenten vragen Shell gesprek over Zuid-Afrika Meer wegslepen bij foutparkeren Fonds eist voorschouw van koopwoningen Westen is bereid tot hervorming landbouwbeleid ■h Washington: verruiming SDI-onderzöek binnen verdrag Militair bij ongeval net wapen gedood donderdag 14 mei 1987 PZC/b'""en-buitenland 5 )ELFT (ANP) - Bewust geknoei met bouwsubsidies is zelfs met onderzoek door accountants liet op te sporen. Tot deze conclusie komt prof. ing. A.F. Thomsen, hoogleraar woningverbete- ing aan de Technische Universiteit Delft, na de verschillende mogelijkheden om met die sub- lidies te sjoemelen te hebben bestudeerd. Professor Thomsen was woensdag een van de spre- ters op een bijeenkomst in Delft over fraude in de volkshuisvesting. Lange Vorststraat 71Goes. LEKKER KOEL MET CARRIER AIRCONDITIONING JAARVERSLAG VERTROUWENSPERSONEN Bevoegdheden 25 jaar SIMONS RUDING: HISTORISCHE DOORBRAAK G. van Halderen Goes B.V. 01106-17 40 ouwfraude bijna iet op te sporen toomsen zei dat geknoei met bouw- ubsidies niet altijd fraude hoeft te yn. Het kan ook fout gaan door een ;ebrek aan deskundigheid van ambte- iaren en mensen in het bedrijfsleven, lie met de subsidies te maken hebben, iet feit dat het ministerie van volks- misvesting nooit controleerde of de ;ubsidieuitgaven wel verantwoord wa- en, heeft er volgens Thomsen ook toe lijgedragen dat de ambtenaren er il makkelijk mee omsprongen. )e Delftse hoogleraar vindt dat huur- lers het wettelijke recht moeten krij gen om mee te praten over bouwplan nen voor nieuwe woningen. Volgens hem is het nog steeds regel dat er voor hen, over hen, maar zonder hen beslui ten worden genomen. „Geef bewoners het recht om over de schouders van de bouwheren mee te ij ken. Dat is wellicht de beste manier om geknoei met woningbouwplannen te voorkomen. Bewoners dienen zich over de prijs en de kwaliteit van bouw plannen uit te spreken voordat er sub sidie toegekend wordt", zei Thomsen. In dit verband pleitte hij ervoor om de )EN HAAG (ANP) - Alle fractievoor- itters uit de Tweede Kamer komen olgende week woensdag bijeen om nder leiding van kamervoorzitter lolman opnieuw te praten over de uogelijkheid tot beëindiging van de mstreden pensioenbetaling aan de reduwe van de vroegere NSB-voor- nan Rost van Tonningen. )e grootste fracties uit de Kamer kwa- nen dezer dagen afzonderlijk bijeen oor een bespreking van de problema- iek: dinsdag vergaderde de WD-frac- ie, woensdag de CDA- en PvdA-frac- iij het CDA werd de bespreking van iet onderwerp als afgedaan be- chouwd. Fractievoorzitter De Vries ;al de komende dagen nagaan hoe de 'erhoudingen binnen zijn fractie lig- ;en. Het resultaat van zij n inventarise end onderzoek legt hij volgende week woensdag voor in de bijeenkomst met de kamervoorzitter. Bij de PvdA werd de bespreking nog niet afgerond. „We zijn daarin blijven steken", zei fractievoorzitter Wim Kok woensdagavond na afloop van het fractieoverleg. Hij achtte het zeer goed mogelijk dat binnen de fractie een royale meerderheid wordt bereikt voor beëindiging van de pensioenbetaling aan de zogenoemde „zwarte weduwe". Bij de WD-fractie zou een meerder heid (27 leden) zich voor beëindiging van het pensioen hebben uitgespro ken. Een voorstel de betrokken weduwe haar pensioen te ontnemen moet met twee derde van de stemmen worden aangenomen. Gezien de verdeelde op stelling van de verschillende fracties wordt binnen de Kamer aan de haal baarheid van een dergelijk voorstel zeer getwijfeld. )EN HAAG (ANP) - De retenschap staat nog zo oed als machteloos als iet gaat om de oplossing an het aids-probleem. Jitzicht op een vaccin egen het virus is er dan lok niet. tot deze slotsom komen TNO-medewerkers Ir. Huub Schellekens en lenk Hage in hun boek- over de gevreesde iekte, waarvan het eer ste exemplaar woens dagmiddag werd aange boden aan de directie volksgezondheid van het ministerie van WVC. Met deze uitgave pro beert TNO antwoord te geven op de vele vragen van het publiek over de virusziekte zelf, haar ver spreiding, symptomen en mogelijke behandel wijze. Het is duidelijk, menen de auteurs van „AIDS, een race met de tijd", dat nog veel wetenschappe lijk onderzoek moet wor den verricht. Dat bete kent niet alleen meer geld voor het AIDS-on- derzoek, maar ook een verbetering van de kwa liteit van de micro-biolo- gie en virologie. Deze vakgebieden kampen nu met een tekort aan per soneel. )EN HAAG (ANP) Door een onge- fal met een wapen is woensdagmor- ;en in het Westduitse Seedorf de Ne- lerlands dienstplichtig militair J. H. H. Wannet (19) uit Millingen aan de ftijn om het leven gekomen. Dat naakte een woordvoerder van het mi- ïisterie van defensie woensdagmor- ;en bekend. let slachtoffer deed samen met een indere soldaat wachtdienst. Door on- lekende oorzaak ging daarbij rond wart voor zes een schot af uit een pi- tool-mitrailleur Uzi. Wannet werd ge- aakt in het hoofd en overleed op weg ïaarhet kazernehospitaal. De konink- ijke marechaussee stelt een onder dek in naar de toedracht van het on- jeval. (Advertentie) Poloshirt ge Deux-Pieces bloemde rok van Avant-Gar- diverse kleu de wit met grij ren en dessins ze ruit 1EN HAAG (ANP) In een woensdag (ehouden mondeling overleg over een lantal individuele belastingkwesties !>jn leden van de commissie voor fï- lanciën uit de Tweede Kamer op- 'ieuw in botsing gekomen met staats ecretaris Koning van financiën. Het (Advertentie) Bel de Carrier dealer voor een vrijblijvend advies en prijsopgave. beleggingsinstellingen uit te sluiten van subsidie voor woningbouw. Vol gens hem is die subsidie beter besteed aan de woningbouwverenigingen. Op de bijeenkomst in Delft over frau de in de bouw kondigde de president van de Algemene Rekenkamer, F.G. Kordes, aan dat dit hoog college van staat voortaan plannen van de rege ring die geld kosten tegen het licht zal houden nog voordat de Tweede Ka mer zich erover moet uitspreken. Op die manier kan het parlement tot een beter oordeel komen, aldus Kordes. De president van de Rekenkamer her haalde dat hij de bevoegdheid wil krij gen om ook bedrijven die subsidie ont vangen te mogen controleren op hun financiële handel en wandel. De Alge mene Rekenkamer controleert nu nog alleen de uitgaven en ontvangsten van het rijk. „In de praktijk komt het erop neer dat de bevoegdheid niet verder reikt dan de deuren van de ministe ries", aldus Kordes. Kordes wees erop dat het bedrijfsleven elk jaar honderden miljoenen guldens van het rijk krijgt. „Een onafhankelij ke instantie als de Rekenkamer zal de bevoegdheid moeten hebben bij die bedrijven ter plaatse te controleren wanneer zij dat nodig acht", sprak hij. De Delftse hoogleraar volkshuisves ting prof.dr.ir. H. Priemus meent dat er geen enkel zinnig argument te beden ken is om nog meer te bezuinigen op bouw- en huursubsidies. Volgens hem probeert minister Ruding van finan ciën misbruik te maken van de als ge volg van het subsidieschandaal ver zwakte positie in Den Haag van het ministerie van volkshuisvesting. Ru- ding wil dat minister Nijpels van dat departement volgend jaar aanzienlijk meer bezuinigt dan al in het regeerak koord staat. Priemus zei dat de wo ningnood weer stijgt, sneller zelfs dan tot voor kort werd aangenomen, dat er voor tientallen miljarden guldens aan achterstallig onderhoud moet worden gepleegd, en dat de huren de laatste ja ren in West-Europa nergens zo snel zijn gestegen als in Nederland. „Dit al les vormt geen ideale uitgangspositie voor de afschaffing van overheidssub sidies", aldus Priemus. v-Mfsw»..;,-. k> HARWICH - In Harwich is deze week de voormalige veerboot 'Earl Wil liam' afgemeerd (foto boven) en gereed gemaakt voor haar nieuwe taak: tijdelijke verblijplaats voorilegale immigranten. Het Britse ministerie van binnenlandse zaken heeft de boot, die 252 bedden telt, gehuurd van eige naar Sealink. Volgende week worden de eerste nieuwe 'bewoners' ver wacht, de heren die op de foto onder in een tweepersoons-hut zitten zijn ambtenaren van de vreemdelingendienst. UTRECHT (ANP) - Een patiënt die naar de mening van het behandel team onrust veroorzaakt op de afde ling wordt met stoel en al vastgebon den aan een boom op het terrein van de inrichting. Patiënten op een afde ling voor bejaarden krijgen acht da gen geen warme maaltijd omdat ze niet aan de therapie willen meedoen. Een onvrijwillig opgenomen patiënt wordt gedwongen overdag een pyja ma te dragen om te voorkomen dat hij wegloopt. Dit zijn enkele „opmerkelijke" klach ten die de Stichting Patiëntenvertrou wenspersoon opsomt in haar jaarver slag 1986. De stichting is in het leven geroepen om psychiatrische patiënten te helpen bij het handhaven van hun rechten. Ze heeft 31 patiëntenvertrou wenspersonen in dienst die werkzaam zijn in 42 psychiatrische ziekenhuizen. Hun belangrijkste taak is klachtenbe middeling. In 1986 kregen de vertrouwensperso nen 8.012 klachten en vragen voorge legd (in de anderhalf jaar daarvoor 6.880). Ze hadden betrekking op ge dwongen opname, behandeling en be jegening, dwangmedicatie en isolatie, verlof en ontslag. In de overeenkomst op grond waar van een vertrouwenspersoon in een psychiatrisch ziekenhuis te werk wordt gesteld is een aantal bevoegd heden vastgelegd. Volgens de stich ting probeerden verscheidene zieken huizen vorig jaar die bevoegdheden te beperken. Zo werd een vertrouwen spersoon plotseling de toegang gewei gerd tot een bepaalde categorie pa tiënten. In een ander ziekenhuis wer den behandelingsplannen gebruikt waarin stond dat de patiënt geen con tact zou opnemen met de vertrouwen spersoon. Als de vertouwenspersoon zich met de overeenkomst in de hand tot de directie wendde kwam het meestal alsnog in orde. De meest omstreden bevoegdheid was die om in het kader van de klachtenbe- verschil van mening betrof verzoek schriften van enkele belastingplichti gen die de staatssecretaris had afge wezen. In een eerder stadium had ook de Kamercommissie voor de verzoek schriften het standpunt van de staats secretaris afgewezen. De geschilpunten hebben betrekking op onder meer de heffing van zogehe ten opslagpremies over inkomsten uit arbeid samen met een WWV-uitkering. Een verzoek om kwijtschelding werd door de staatssecretaris niet ingewil ligd. Ook tijdens het overleg zette Ko ning uiteen het gevraagde gebaar niet te kunnen maken. Wel wees hij erop dat het voor de betrokkenen mis schien theoretisch mogelijk is om op grond van een onrechtmatige regelge ving een beroep te doen op gelden uit de begroting van het departement van sociale zaken. In het overleg deelde de staatssecreta ris mee dat op het departement maat regelen zijn getroffen om tot een snel lere afdoening te komen van ontvan gen brieven en bezwaarschriften. Vanuit de commissie werd aangedron gen op het tot standbrengen van uni formiteit tussen waterschappen en be lastingdienst bij het kwijtscheldings- beleid. Op de staatssecretaris werd voorts beroep gedaan de gedwongen verkoop van het eigen huis bij belas tingzaken tot het uiterste te beperken. De vragen over het te voeren kwijt- scheldingsbeleid worden door Koning schriftelijk beantwoord. LEIDEN (GPD) De gemeente Leiden heeft met 40 andere gemeenten Shell uitgenodigd voor een gesprek over de apartheid in Zuid-Afrika en de manier waarop die kan worden bestreden. Het is de bedoeling dat het gesprek tussen een delegatie van de gemeenten en de multinational in het openbaar plaats heeft. Volgens een woordvoerder van Shell is het doorgaan van het gesprek overi gens twijfelachtig. „Wij zijn best be reid met gemeenten over de apartheid te praten. Ons bedrijf heeft dat al eer der gedaan met onder meer Amster dam en Utrecht. Wij zijn echter niet be reid om in het openbaar in discussie te gaan. Wij willen een kwaliteitsgesprek voeren. Wanneer er publiek aanwezig is, zijn er altijd politici die'voor de büh ne gaan staan praten". Shell is het ook niet eens met de noe mer waaronder het gesprek plaats heeft. „Als er met ons een gesprek wordt gevoerd, omdat wij model staan voor steun aan het apartheidsregime, zullen wij er niet aan deelnemen". Vol gens de woordvoerder neemt de multi national een defintief standpunt in wanneer de uitnodiging daarvoor bin nen is. De woordvoerder van de gemeente zegt dat Shell niet voor het gesprek wordt gevraagd om in een zondebok positie te worden geplaatst. Groot-aandeelhouders van Koninklij ke/Shell in West-Europa hebben nog niet gereageerd op een verzoek van Amerikaanse initiatiefnemers om tij dens een buitengewone aandeelhou dersvergadering Shell te dwingen zich terug te trekken uit Zuid-Afrika. Voor het laten uitschrijven van een dergelij ke, buitengewone, vergadering is ech ter tien procent van de uitstaande aan delen van Shell nodig. Een vertegen woordiger van de Amerikaanse Bap- tistenkerk, een van de initiatiefne mers, zei woensdag op een persconfe rentie in Den Haag dat in de VS op dit moment 12 miljoen van de aandelen (4,49 procent van het aandelenkapi taal) achter de actie staat. Vertegenwoordigers van de Ameri kaanse initiatiefnemers, waaronder de mijnwerkersbond, zijn in Den Haag voor de 'gewone', jaarlijkse aandeel houders-vergadering, donderdag in Den Haag. DEN HAAG (GPD) - De huidige wegsleeprege- ling van fout geparkeer de auto's moet worden uitgebreid en de toepas sing van de wielklem dient een wettelijke ba sis te krijgen. Deze aan beveling staat in een rapport van vertegen woordigers van de mi nisteries van justitie, verkeer en waterstaat. de vier grote steden en de politie, dat woensdag aan de ministers Smit- Kroes (verkeer en wa terstaat) en Korthals Al- tes (justitie) is aangebo den. De werkgroep conclu deert dat de huidige wegsleepregeling vol doet. Voertuigen worden pas weggesleept als ze de veiligheid op de weg in gevaar brengen of de doorgang van het ver keer belemmeren. De werkgroep meent dat voertuigen ook wegge sleept moeten kunnen worden als ze staan ge-, parkeerd op bijzondere plaatsen, zoals los- en laadhavens, taxistand plaatsen en voetgan gersgebieden. AMERSFOORT (ANP) - Voordat een nieuwbouw koopwoning officieel wordt opgeleverd, moet de aannemer met de koper en eventueel een onafhankelijke deskundige de woning inspecteren op gebreken. Een dergelijke „voorschouw" moet een verplichting worden voor de aannemer, geen vrijblijvende zaak. Dat heeft voorzitter ing. B. de Wit van de stichting Waarborgfonds Woninggaran tie Nederland woensdag betoogd op de jaarvergadering van zijn organisatie. middeling het dossier van de patiënt in te zien. Er loopt nog een rechtszaak over een weigering van een ziekenhuis dat toe te staan. De vertrouwenspersoon bemiddelt bij klachten maar hij neemt er geen be slissing over. Op grond van erken- ningseisen zijn psychiatrische zieken huizen verplicht een regeling te treffen voor een onafhankelijke behandeling van klachten. Volgens de Stichting PVP voldoet tot nu toe geen enkel psy chiatrisch ziekenhuis aan deze wette lijke verplichting. Omdat er geen klachtencommissie is leggen patiënten klachten regelmatig voor aan de directie van het zieken huis. De praktijk heeft volgens de stichting geleerd dat aan de manier waarop directies klachten behande len het nodige schort. Ze zegt dat er alle reden is aan te dringen op nale ving van de wettelijke verplichting voor een onafhankelijke klachtenbe handeling te zorgen. Voorzitter De Wit zei dat zijn organisa tie de voorschouw zal eisen, mogelijk met de dreiging van het onthouden van het garantiecertificaat. De vereni ging Eigen Huis meldde vorige week dat één op de drie nieuwbouw koopwo ningen bij de oplevering zo slecht is, dat het huis niet eens kan worden be woond. Gemiddeld telt zo'n nieuw bouwwoning twintig tekortkomingen. De organisatie van bouwondernemers WASHINGTON (REUTER) - Een on derzoek van het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken heeft aangetoond dat het ABM-verdrag geen verbod inhoudt op het nemen van proeven met geavanceerde com ponenten van een SDI-systeem. Presi dent Reagan heeft dit woensdag mee gedeeld aan het Congres. De studie werd verricht door de juridi sche expert van het State Department Abraham Sofaer. Ze bevestigt het standpunt van de regering-Reagan dat de zogeheten „brede" interpreta tie van het ABM-verdrag correct is. De woordvoerder van het Witte Huis, Marlin Fitzwater, verklaarde dat de re gering nog geen besluit heeft genomen over de officiële aanvaarding van de brede uitleg. AVBB reageerde daarop met het voor stel om voor de oplevering een voor schouw te houden waarbij de koper de aannemer tot de oplevering de tijd geeft om gebreken te verhelpen. Het AVBB wil dat echter niet dwingend aan zijn leden opleggen. Eigen Huis adviseert om 5 procent van de koopsom achter de hand te houden totdat de aannemer eventuele gebre ken heeft weggewerkt. De bouwonder nemers wijzen dat af. Zij stellen dat ze dan de koopprijs gewoon met 5 pro cent verhogen. Bij het fonds zijn 700 bouwers aange sloten. Via het Garantie Instituut Wo ningbouw zijn 40.000 certificaten ver strekt. Advertentie Schoonmaak bedrij f Opgeruimd en snel PARIJS (ANP) - De westerse industrielanden zijn bereid hun landbouwbeleid, dat tegen steeds hogere kosten tot steeds grotere overschotten leidt, te hervor men. Dat is de belangrijkste conclusie van de ministersconferentie van de Or ganisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) die dinsdag en woensdag in Parijs heeft plaatsgevonden. UTRECHT - Prinses Juliana heeft gisteren in Utrecht het Bartholomeus Gasthuis officieel heropend. Na de officië le handeling maakte de prinses een rondgang door het gebouw. Op de foto de hoge gaste in gesprek met een van de bewoners. In de OESO proberen 24 industrielan den hun beleid op elkaar af te stem men. Daaronder bevinden zich de drie grote agrarische producenten in de wereld, de VS, de EG-landen en Japan. De ministers zijn het erover eens dat de werking van de vrije markt een gro tere rol moet gaan spelen in de land bouwsector. Daartoe moet niet meer, zoals thans onder meer via garantie prijzen gebeurt, de produktie worden gesubsidieerd, maar dienen de boeren voor zover nodig directe steun op hun inkomen te krijgen. Op die manier hoopt men een rem te zetten op de (over)produktie. Over de liberalisering van de land bouwmarkt zal moeten worden onder handeld in het kader van de Algemene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel (GATT). De ministers hebben zich erop vastgelegd dat zij alles zullen nalaten wat het onderhandelingskli maat kan verslechteren. Zo zullen zij afzien van nieuwe beschermende maatregelen. Volgens minister Ru- ding van financiën is er bij de OESO- afspra'ken ten aanzien van de land bouw sprake van een historische door braak. West-Duitsland is niet dan na stevig verzet akkoord gegaan met de afspra ken. De verwachting is dan ook dat de Westduitsers zich binnen de Europese Gemeenschap niet zonder slag of stoot gewonnen zullen geven bij de concrete bverwerking in afspraken van wat in Parijs is aanvaard. I Nijverheidsstraat 14, 4458 AV 's Heer Arendskerke

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 5