Luchtmacht escorteert Russische vliegtuigen Schepje verplicht bij uitlaten hond Gevaarlijke arrestatie McFarlane: Reagan moedigde aan tot steun aan contra's WIR vee en visserij afgeschaft Premier Lubbers terughoudend over defensie-eis Van Eekelen PZC/ binnen-buiten land OPSCHUDDING IN RECHTSZAAL en in eufopi Poging tot brandstichting in gebouw Eerste Kamer het weer in zeeland Vandaag Hoog water Nautisch bericht Vooruitzichten Laag water Vooruitzichten Reis verzeker aar s fraude jaarlijks vele miljoenen REINIGINGSDIRECTEUREN: Reactie Van Eekelen Onassisprijs voor Amnesty en bisschop DONDERDAG 14 MEI 1987 Barbie loopt weg uit proces Lyon LYON (GPD/ANP) Klaus Barbie doet niet meer mee aan zijn proces in Lyon. Midden in het verhoor over zijn levensloop stond de nazibeul woensdagmiddag onverwacht op, zette zijn bril recht en begon met het voorlezen van een verklaring waarin hij stelde dat hij Boliviaans bur ger was en wederrechterlijk uit Bolivië was gezet. „Ik ben verraden en zal niet meer voor uw rechtbank verschijnen", aldus Barbie die verzocht naar zijn cel in de St.-Joseph gevangenis te worden terug gebracht. Meteen ontstond opwinding in de rechtszaal. De veertig advocaten van slachtoffers van de 'slager van Lyon begonnen door elkaar te schreeuwen, waar boven uit de kreet te beluisteren viel: „Barbie, je bent een lafaard". Terwijl de teleurgestelde, woedende en verontwaardigde advo caten achter elkaar het woord namen, keek Barbie met een grijns op zijn ge zicht toe. Barbie's advocaat Verges schreeuwde boven het gewoel uit dat hij door zou gaan zijn cliënt te verdedi gen. die tenslotte 'maar alleen' was. (adat het Hof zich drie kwartier had leraden liet de president weten dat ian Barbie's verzoek zou worden vol- laan. De ex-Gestapo-chef zal in zijn :el het einde van dit proces, dat naar ichatting twee maanden zal duren, af wachten. De rechtzitting werd hervat zonder Barbie. Eerder op de dag was Barbie door de rechter verhoord om zijn le vensloop vast te stellen. Daarbij kwam ook de periode die hij in Neder land doorbracht (van 1940 tot 1942) aan de orde. De man die als inlichtingenman van de SD in Amsterdam werd gestation- neerd onder andere met de taak „de speciale maatregelen" uit te voeren te gen de Joodse bevolking, ontkende woensdag betrokken te zijn geweest bij de arrestatie en deportatie van jo den. „In Amsterdam was ik niet belast met het joodse vraagstuk", was het korte antwoord. Op de vraag van de rechter waarom Barbie dan heeft geweigerd te praten met de Nederlandse officier van justi tie belast met opsporing van oorlogs- .EEUWARDEN (ANP) - Twee F-16 gevechts- rliegtuigen van de rliegbasis in Leeuwar- len hebben dinsdag- niddag een ontmoeting ;ehad met twee Russi- iche bommenwerpers >an het type Toepolev- 15. )e basis werd dinsdag :ealarmeerd door het ra- iarcentrum Nieuw-Mil- lingen, dat twee ongeï dentificeerde vliegtui gen de Nederlandse ter ritoriale wateren nader den. Twee F-16's van het te Leeuwarden gestatio neerde 322e squadron maakten tweehondërd kilometer ten noorden van Terschelling con tact met de Toepolevs, die zuidwaarts vlogen. De twee F-16's vergezel den de viermotorige bommenwerpers, die door de Navo „beer" worden genoemd, gedu rende tien minuten. Daarna verlegden de Sovjet-piloten de koers naar het noorden. De escorte werd hierna overgenomen door twee F-4 Phantoms van de Britse luchtmacht. )e weergoden hebben voor Zeeland log steeds geen warmer en bestendi ger weer op het programma staan, listeren zag het er naar uit dat het neer de komende dagen geleidelijk ian zou opknappen. Een depressie, lie vandaag boven Engeland aan- :omt, gooit echter roet in het eten, oj •eg maar liever: 'in het weer'. De de pressie heeft zijn koers veranderd en wordt vannacht met het centrum bo en Nederland verwacht. Vanochtend leemt op nadering van het weersys- eem de bewolking snel toe en spoedig olgt er regen. Koud blijft het, de tem peratuur ligt ongeveer vier graden be leden normaal. Vanmiddag wordt het liet warmer dan 12 graden. )e wind trekt aan naar vrij krachtig ot krachtig. Buitengaats mogelijk ven naar hard en draait vanmiddag laar zuidwest. stroomt met een noordenwind op nieuw koude en onstabiele lucht over Zeeland. Wisselend bewolkt en enkele buien. Middagtemperatuur 10 graden. De noordenwind wordt krchtig, aan de kust mogelijk hard. Voor zaterdag tot en met maandag: Nog steeds te koud. In het weekeinde wisselend bewolkt en enkele buien. Maandag overwegend droog. Middag- temperatuur ongeveer 12 graden. find: krimpend zuid toenemend 5 tot Bft. Langs de kust mogelijk 6 tot 7, anmiddag ruimend zuidwest 5 tot 6 Ifl. Zicht: slecht tot matig. Tempera uur kustwater: 9 graden Celcius. Af wijking waterstanden: geen afwijking 'an betekenis. Maximum golfhoogte nonding Scheldes: vanmiddag ruim ■en halve meter. ZON EN MAAN 15 mei op 0546 onder 2127 ion Haan op onder 0621 'oor vrijdag: De depressie trekt naar knemarken. Aan de achterkant uur cm uur cm Donderdag, 14 mei Vlissingen 03.10 238 15.33 243 Terneuzen 03.30 261 15.53 266 Zierikzee 05.00 155 17.25 162 Hansweert 04.02 269 16.26 274 Wemeldinge 05.10 180 17.30 187 O.scheldemond 03.15 173 15.35 181 Bruinisse 04.30 167 16.55 172 Vrijdag, 15 mei Vlissingen 03.50 248 16.14 240 Terneuzen 04.10 271 16.34 263 Zierikzee 05.45 159 18.05 157 Hansweert 04.42 277 17.07 270 Wemeldinge 05.45 185 18.10 182 O.scheldemond 03.50 181 16.20 175 Bruinisse 05.10 172 17.35 167 uur cm uur cm Donderdag, 14 mei Vlissingen 09.38 218 21.56 208 Terneuzen 10.06 227 22.24 218 Zierikzee 10.50 155 23.10 147 Hansweert 10.33 241 22.51 232 Wemeldinge 11.00 171 23.20 163 O.scheldemond 09.30 152 21.50 144 Bruinisse 10.20 168 22.40 156 Vrijdag, 15 mei Vlissingen 10.20 218 22.40 215 Terneuzen 10.48 227 23.08 225 Zierikzee 11.35 152 23.55 151 Hansweert 11.15 240 23.35 239 Wemeldinge 11.40 168 24.00 167 O.scheldemond 10.15 149 22.30 147 Bruinisse 10.55 167 23.20 158 voor vrijdag en zaterdag: Zuid-Scandinavië, Denemarken, Benelux, Duitsland: Half tot zwaar bewolkt en af en toe buien. Middag- temperatuur rond 12 graden, in zuid-Duitsland en de DDR enkele graden hoger. Britse eilanden en Ierland: Vrijdag in het oosten enkele buien, overi gens af en toe zon en droog. Middag- temperatuur van 9 graden in noord- Schotland tot 14 plaatselijk in zuid- lerland en zuidoost-Engeland. Frankrijk: Vrijdag op veel plaatsen regen, zaterdag perioden met zon en op de meeste plaatsen droog, alleen in de Vogezen en de Alpen nog wat regen. Middagtemperatuur van 11 graden in het noorden tot 20 in het zuiden. Spanje, Portugal: In het algemeen droog en zonnige perioden. Middag- temperatur van 15 graden in het noorden tot 25 in het zuiden. Italië, Joegoslavische kust: In het noorden buien, in het zuiden af en toe zon en meestentijds droog. Mid dagtemperatuur van 16 graden in het noorden tot 24 in het zuiden. Alpengebied: Half tot zwaar be- wolkt en regen of buien, maar vrij dag in de oostelijke helft van Oos tenrijk nog droog. Middagtempera tuur rond 16 graden. W m/s °C Amsterdam regenbui nw 8 li Aberdeen zwaar bew. nno 1 11 Athene licht bew. z 5 20 Barcelona zwaar bew. windst 5 Berlijn zwaar bew. w 5 12 Boedapest regenbui 03 16 Bordeaux licht bew. nw 5 16 Brussel half bew. nw 6 11 Dublin regen wzw 3 12 Frankfort zwaar bew. w 4 13 Genève half bew. nw2 11 Helsinki regen zo 3 - Innsbruck regen verand 8 Klagenfurt onweer w 3 13 Kopenhagen regenbui zw 8 11 Lissabon zwaar bew. nnw7 21 Londen regenbui wnw 3 14 Malta onbewolkt zw 2 24 Moskou onbewolkt zzw 1 18 München regen wzw 6 10 Nice half bew. o 10 22 Parijs licht bew. nnw 7 14 Praag regenbui nnw 7 11 Rome zwaar bew. z 7 21 Split zwaar bew. 04 17 Stockholm half bew. z 4 12 Warschau regen w 2 16 Wenen regen w 7 11 Zürich zwaar bew. wzw 3 12 Cyprus onbewolkt w 4 23 misdadigers, Paul Brilman, die naar Lyon was gekomen om onder meer te praten over de deportatie van 300 joodse mannen, zei Barbie dat hij wèl met Brilman gesproken had. Brilman bevestigde woensdagavond desgevraagd dat hij eind 1983 in Lyon met Barbie heeft gesproken, maar sprak Barbies bewering tegen dat hij na die ontmoeting zijn aanklacht te gen Barbie heeft ingetrokken. De offi cier van justitie wees erop dat er nooit een aanklacht tegen Barbie is inge diend. Volgens Brilman, die Barbies weergave van het gesprek een „menge ling van werkelijkheid en fantasie" noemde, wenste Barbie tijdens het ge sprek niet te antwoorden op zijn vra gen. DEN HAAG (GPD) De reisverzeke- raars schatten dat ze jaarlijks voor enkele tientallen miljoenen worden opgelicht. Fraude zal echter steeds moeilijker worden omdat via compu terregistratie betere bewaking moge lijk is. De belangrijkste reisverzekeraars van ons land hebben een gezamenlijke om zet per jaar van f225 miljoen bruto. Vo rig j aar werder tweeën half milj oen po lissen gekocht,door rond de zes mil joen vakantiegangers. Van alle Neder landers die naar het buitenland gaan vindt 85 procent het nuttig een reisver zekering af te sluiten. Reisverzekeringen zijn geen overdre ven winstgevende activiteit, zo maak ten de verzekeraars woensdag duide lijk tijdens een presentatie van hun branche. Het rendement is maar enke le procenten gemiddeld. Er zijn ook maatschappijen die er verlies op lij den. Zestig procent van de bruto- premieontvangsten gaat aan schade- uitkeringen weg. Een op de acht geval len levert schade op. In welke mate de verzekeraars precies worden 'geflest' is niet te zeggen. Maar de echte harde gevallen van fraude maken een tot twee procent van het to taal uit. UTRECHT (ANP)— Uitvinder P .JDekker uit Heemskerk toont zijn 'ruim- middel' voor hondepoep: een stevige papieren zak met handgrepen waar mee een drol kan worden opgeraapt zonder de handen te bevuilen. UTRECHT (ANP) - Als het aan de Nederlandse Vereniging van Reini gingsdirecteuren (NVRD) ligt, zal binnen afzienbare tijd iedere hondebe- zitter in Nederland zijn hond moeten uitlaten met een „ruimmiddel" op zak om de uitwerpselen van het huisdier te verwijderen. Wie geen zakje of schepje bij zich heeft, moet door een controleur worden beboet. Het aanstellen van deze controleurs (één per 20.000 inwoners) wil de NVRD betaald zien uit de hondebe lasting, die de gemeenten uitslui tend mogen gebruiken ter bestrij ding van de hondepoep. Ten bewij ze dat de belasting betaald is, moe ten de honden weer een penning gaan dragen. Als deze maatregelen ingang vinden bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG), zal de hondebezitter per jaar zo'n 200 gulden kwijt zijn aan hondebelas ting (50 gulden) en ruimmiddelen (150 gulden), aldus ing. A. Hoek van de NVRD woensdag op een perscon ferentie in Utrecht. Hondepoep geldt al geruime tijd als nationaal probleem, vooral in de steden. Nederland telt op dit mo ment 1,6 miljoen honden, die jaar lijks naar schatting 160 miljoen kilo poep produceren. „Daarmee kan je 160 voetbalvelden met een laag van twee centimeter bedekken. Een aar dige hoop", aldus Hoek. ROTTERDAM (ANP)—Met het vuurwapen in de vuist omsingelt de Rotterdamse politie een auto langs rijksweg 13. De politie ging tot de actie over na door een vrouw de tip te hebben gekregen dat er zich mogelijk vuurwapens in de auto konden bevinden. De vrouw zelf was na een ruzie eerder uit dezelfde auto gezet. Surveillance-auto's kregen daarop opdracht naar de verdachte wagen uit te kijken. De gelegenheid tot actie deed zich voor toende de auto stopte bij een tankstation. Een de inzittenden bleek inderdaad als vuurwapengevaarlijk bekend te staan. Er zou den overigens geen wapens zijn gevonden. DEN HAAG (ANP) - Op het Binnenhof in Den Haag is woensdagmid dag de 31-jarige Hage naar R.P. aangehouden. De man had eerst een krant met benzine in de brievenbus van het ge bouw van de Eerste Ka mer gestopt. Hij stak het dagblad in brand, waar door de deur enigszins zwart blakerde. Twee agenten van de rijkspolitie van de Eer ste Kamer wilden hem daarop grijpen. De man sprenkele benzine op de broek van de ene agent en dreigde ook de brand in het kledingstuk te ste ken. Vervolgens rende de man naar het midden van het Binnenhof. De Haagse gemeentepolitie reed een auto tussen hem en de agenten van de rijkspolitie. Het laat ste restje benzine werd door de man op de poli tiewagen gegooid en aangestoken. Omstan ders overmeesterden hem en doofden het vuur. De politie deelde woens dagavond mee dat de man „wat labiel" was en dat zijn handelen niet als politieke daad zal wor den aangemerkt. „Hem zal poging tot doodslag en opzettelijke brand stichting tenlaste wor den gelegd", aldus de po litie. WASHINGTON (UPI/REUTER/DPA) - President Reagan heeft zijn staf her haaldelijk aangemoedigd de steun aan de Nicaraguaanse opstandelin gen voort te zetten. Dit heeft de vroegere Amerikaanse veiligheidsadviseur Robert McFarla ne woensdag gezegd tijdens zijn zijn verhoor door de Congrescommissies die de Irangate-affaire onderzoeken. McFarlane zei dat hij Reagan „tiental len" malen op de hoogte heeft ge bracht van het verloop van zijn activi teiten voor de contra's gedurende de periode waarin het Congres alle Ame rikaanse hulp verboden had. Volgens McFarlane heeft Reagan hem nooit opgedragen iets te doen dat in strijd was met de wet. De vroegere vei ligheidsadviseur gaf echter wel toe dat de steunverlening aan de contra's van uit de Nationale Veiligheidsraad van het Witte Huis en andere regeringsin stellingen strijdig was met de wet. President Reagan gaf woensdag toe dat hij met koning Fahd van Saudi- Arabië heeft gesproken over de gehei me financiële steun van de Saudische regering aan de Nicaraguaanse op standelingen. Maar Reagan ontkende dat hij of zijn regering Saudi-Arabië (Slot van pagina 1) werd duidelijk dat het afschaffen van de negatieve WIR tot een overschrij ding van de daarvoor beschikbare be groting met meer dan twee miljard gulden zou leiden. Ruding wilde eerst dit bedrag volledig verhalen op de be groting van Economische Zaken, waar de WIR is ondergebracht. Later vroeg Ruding nog altijd een bedrag van 750 miljoen van het ministerie. De Korte heeft echter steeds betoogd dat het hier om een eenmalige overschrijding is gegaan en kwam eind april tot een akkoord over het bedrag van 50 tot 100 miljoen. De voorzitter van de Katholieke Ne derlandse Boeren- en Tuindersbond, drs. Joris Schouten, vindt de voorge nomen maatregel „een laffe .zet". Hij zegt absoluut niet te begrijpen waar om de boeren het nu moeten bezuren. We zullen er ook zeker bezwaar tegen aantekenen". Volgens Schouten zal afschaffing van het belastingvoordeel bij aankoop van vee niet tot rampzalige toestanden lei den, maar voor de boeren zal het toch een nadeel betekenen. De WIR draagt niet onbelangrijk bij aan het laag hou den van de kostprijs van melk en aan het versterken van de concurrentie van de Nederlandse veehouderij, aldus Schouten. Secretaris P. J. V. de Baare van de Ver eniging tot bevordering der Zeeuwse visserijbelangen (Zevibel) toonde zich wat verwonderd over de plannen van het kabinet, mede gezien in het licht van de uitspraak een maand ge leden van het CDA-kamerlid drs Eversdijk in Arnemuiden, dat het af schaffen van de WIR-premie zou lei den tot een rechtsongelijkheid. De secreatris noemt de op handen zijn de maatregel 'geen beste zaak', ook met het oog op de werkgelegenheid in aanverwante bedrijven als werven, motorenfabrieken en dergelijke. Hij voorziet geen consequenties voor de uitbreidings-nieuwbouw, omdat wat dat betreft de Nederlandse vissers vloot min of meer de limiet berijkt heeft. Anders ligt het met betrekking tot vervangings-nieuwbouw en moder nisering, wat door het vervallen van het belasting-voordeel minder aan trekkelijk wordt. STAVANGER/CHENGDU (ANP) - Premier Lubbers vindt dat alle poli tieke inspanningen van de Neder landse regering gericht moeten wor den op een akkoord over de verwijde ring uit Europa van de middellange- afstandsraketten. Pas daarna dient het kabinet te beslissen over de hoog te van de Nederlandse uitgaven voor de conventionele bewapening. Lubbers heeft dit woensdag in de Chi nese stad Chengdu gezegd naar aanlei ding van het dreigement van minister Van Eekelen dat hij aftreedt als de de fensie-uitgaven bij het bereiken van een rakettenakkoord niet worden ver hoogd. De premier stelde zich overi gens zeer terughoudend op, omdat hij zei eerst te willen weten wat Van Eeke len precies heeft gezegd. Minister van Eekelen meent dat een Amerikaans-Russisch akkoord over de kernwapens voor de middellange afstand met korte dracht, de zoge naamde SRINF, de gehele wereld en niet slechts Europa moet omvatten. Hij verklaarde woensdag voor zijn ver trek naar het Noorse Stavanger, waar donderdag en vrijdag de Nucleaire Plan Groep (NPG) van de NAVO ver gadert, zich uitsluitend een SRINF- akkoord te kunnen voorstellen als dit de gehele wereld omspant. De PvdA vindt dat bij een eventueel akkoord tussen Oost en West over een reductie of volledige verwijdering van kemraketten uit Europa uiteindelijk ook moet worden getraeht de conven tionele (gewone) bewapening tot een zo laag mogelijk niveau terug te bren- ooit om een bijdrage voor de contra's heeft gevraagd. „Voorzover ik weet is er nooit om een bijdrage gevraagd", zo zei Reagan. „Uit mijn dagboeknotities blijkt dat ik de zaak niet ter sprake heb gebracht,,, maar dat koning Fahd voor hij weg ging vertelde dat hij de hulp (aan de contra's) zou uitbreiden", aldus Rea gan. Op de vraag hoe hij hierop rea geerde, zei Reagan: „Ik geloof dat ik hierover mijn voldoening uitsprak". Volgens McFarlane heeft Saudi-Ara bië in totaal 32 miljoen dollar (64 mil joen gulden) aan de contra's overge maakt, nadat het Amerikaanse Con gres eind 1984 alle direkte en indirekte hulp aan de anti-sandinistische op standelingen had verboden. Het ver bod werd pas vorig jaar opgeheven. Hoewel McFarlane Reagan vrijpleit te van het aanzetten tot illegale acti viteiten, zei hij dat hij het gevoel had dat Reagan „wel besefte dat alles wat ik deed dichtbij de grens kwam". De vroegere nationale veiligheidsadvi seur gaf verder toe dat het overheve len van een deel van de winst op de ge heime wapenverkopen aan Iran naar de Nicaraguaanse opstandelingen „mogelijk in strijd met de wet" was en dat het „verkeerd" was dat hij deze zaak niet onmiddellijk aan minister van justitie Edwin Meese had gerap porteerd. Verdragen China - Premier Lubbers heeft woensdag op de derde dag van zijn bezoek aan China een belasting verdrag en een overeenkomst over ver dere technologische en wetenschappe lijke samenwerking tussen beide lan den ondertekend. Minister Van den Broek is inmiddels doorgereisd naar de Filippijnen. Premier Lubbers blijft in China en gaat vandaag naar de stad Nanjing. ATHENE (RTR) - De mensenrechten organisatie Amnesty International en de aartsbisschop van San Salvador, Arturo Rivera y Damas, delen de On- assis-prijs 1987 voor „mens en samen leving", waaraan een bedrag is ver bonden van 10.000 dollar of 20.000 gul den. De Griekse reder Onassis stelde inder tijd de prijs in ter nagedachtenis aan zijn zoon Alexander die omkwam door een vliegtuigongeluk. gen. Van een „afkoopsom" in de vorm van extra conventionele bewapening in ruil voor een akkoord over middel- lange- en korte afstandsraketten kan in het geheel geen sprake zijn. Deze opvatting zal de PvdA volgende week naar voren brengen in het Ka merdebat over de brief van minister Van den Broek (buitenlandse zaken) over de ontwikkelingen op het gebied van de nucleaire raketten. PvdA-frac- tieleider Kok zei dit woensdagavond na afloop van het fractieberaad over de opstelling van zijn partij. PZC Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman en C. van der Maas. VlissingenWalstraat 56-60, Postbus 18,4380 AA Vlissingen, tel.(01184)84000. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg, tel.(01180)81000. Goes: Grote Markt 2,4461 AJGoes, tel.(01100)31800. Terneuzen: Nieuwstraat22, 4531 CW Terneuzen, tel. (01150) 94457. Hulst: Steenstraat 6,4561 AS Hulst, tel. (01140) 14058. Opening kantoren: van maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. 's Zaterdags in Goes, Vlissingen en Middelburg van8.00tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, (01184) 84000; 's avonds op zondag t/m vrijdag vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; 's zaterdags tot 16.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: maandag- t/m vrijdagavondvan 20.30 tot 22.00 uur(01184) 84000; zondag avondvan 20.00 tot 22.00 uur. Abonnementsprijzen: per kwartaal 68,65; franco per post 82,50; per maand 23,65; jaarabonnement 262,50; jaarabonnement franco per post 317,50; losse nummers 1,10 (alle bedragen inclusief 6 pet. btw.). Postrek. nr.: 3754316,t.n.v. PZC ab.rek. Middelburg. Advertentietarieven: 134cent per mm; minimumprijs per advertentie 20,10; ingezonden mededelingen 2'/2 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,-meer. Volledigetarieven met contractprijzen op aanvraag. Alle advertentieprijzen exclusief 6 pet btw. Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Middelburg. Ïy

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 3