Oostduitse trainer: Ajax was de baas De weg naar de cup In het kielzog van de 'groten' Cruijff vol lof voor teleurgestelde Blind Bosman topscorer Van Basten: Er is hard genoeg voor gevochten PZC/sP°rt AMSTERDAMSE ZEGE IN SOBERE FINALE Finale zonder gele kaarten 21 BLESSURE KOST ZEEUW EUROCUPFINALE Vent HILVERSUM (ANP) Edo Ophof was tussen vele oud-Ajacie- den in Hilversum een aandachtig toeschouwer voor de televi sie. De langdurig geblesseerde Ajacied was thuis gebleven. „Het doet evenveel pijn om thuis te zitten of in Athene. Als langdurig geblesseerde hoor je er niet bij. Dat is geen kritiek op mijn medespelers, maar inherent aan de sport. Als ik in Athene was geweest, had ik er maar bij gestaan in een hoekje. Je deelt niet echt in de feestvreugde." ATHENE (ANP) - Europa-Cupfïnales vallen bijna altijd tegen. Ajax had woensdag in Athene graag voor een uitzondering gezorgd in de ouderwetse stijl van 'op een slof en een oude voetbal schoen', maar de Amsterdamse ploeg kwam tegen het stugge Lokomotive Leipzig geen moment tot de gevreesde en vooral gesmeerde aanvalsacties. De Oostduitse opponent kwam geheel in overeenstemming met zijn imago niet verder dan hard werken. Eén trefzeker moment van Europees topschutter Marco van Basten zorgde er tenslotte voor dat de vierde Europa-Cup in de prijzenkast van De Meer zijn flonkerende plaats kan vinden. Zenuwen iONDERDAG 14 MEI 1987 ATHENE (ANP/AFP) Hans Ul- rich Thomale, de trainer van Lo- komtive Leipzig, maakte na af loop nauwelijks een teleurge stelde indruk. „Ajax was de be tere ploeg. Het heeft verdiend gewonnen." Thomale was in de eerste helft vooral onder de in druk van het spel van Rijkaard. „Ik had de tactiek aangepast. Een extra middenvelder opge steld om Rijkaard af te stoppen. Dat had Edmond moeten doen. Maar Rijkaard was veel te sterk voor hem. Edmond was er abso luut niet toe in staat. Daardoor kwamen wij moeilijk in ons spel. Ook al omdat Liebers, nor maal onze spelmaker, op het middenveld zijn draai niet kon vinden. Ajax zette in die eerste fase goed klem, maar verzuimde het overwicht in doelpunten uit te drukken." Thomale was er in de rust nog van overtuigd dat zijn ploeg in het tweede bedrijf kon terugko men. „Ajax werd nerveus. Het ene doelpunt verhoogde de ner vositeit bij die jongens. Als het 2- 0 was geworden, hadden ze een prachtige show laten zien. Daar van was ik overtuigd, waren we weggespeeld. Maar omdat dat doelpunt uitbleef, kregen wij ge legenheid in de wedstrijd te ko men. We hebben in de tweede helft twee mooie kansen gehad. Maar, als ploeg, als collectief was Ajax ons de baas. Dat wisten we voor de wedstrijd ook al, maar we hebben het Ajax nog behoorlijk moeilijk gemaakt. Daar ben ik te vreden over." ATHENE (ANP) - Ajax leed in de negen wedstrijden, die tot het succes in de Europa Cup voor be kerwinnaars leidden, slechts één nederlaag (0-1 tegen Malmö) en speelde slechts één keer ge lijk. De zeven overwinningen zorgden voor een fraaie zege tocht van Ajax, dat de impone rende doelvijfers van 22-5. De weg van Ajax naar de Europa Cup zag er als volgt uit: Eerste ronde: Bursaspor (Tur)- Ajax 0-2 doelpunten Bosman Van Basten), Ajax-Bursaspor 5-0 (Bosman 4, Van Basten) Tweede ronde: Ajax-Olympiakos Piraeus (Gri) 4-0 (Bosman, Rij kaard, Van Basten en Mühren), Olympiakos-Ajax 1-1 (Wouters) Kwartfinales: Malmö FF Zwe)- Ajax 1-0, Ajax-Malmö 3-1 (Van Basten 2, Winter). Halve finales: Real Zaragoza (Spa)-Ajax 2-3 WitschgeBos man 2 en rode kaart), Ajax-Zara- goza 3-0 (Van 't Schip, Witschge en Rijkaard). Finale: Ajax-Lokomtiv Leipzig IODl) 1-0 (Van Basten) ATHENE (ANP) - Als 23ste club uit Europa is Ajax erin geslaagd de Europese beker voor beker winnaars te veroveren, de Am sterdammers rondden het 27ste toernooi af als winnaar door in Athene Leipzig te verslaan. AC Milan, Dynamo Kiev, Ander- lecht en Barcelona wonnen de trofee elk twee keer. Ajax is ook de eerste Nederlandse club, die de Europa Cup 2 wint. Eeyenoord en Ajax (drie keer) wonnen de Europese beker voor landskampioenen. Feyenoord en PSV veroverden in het verleden de UEFA-beker. Engeland heeft de beste landenscore. De mo menteel van Europese competi-, hes uitgesloten clubs wonnen vijf keer het toernooi. De lijst van winnaars van de Eu ropa Cup 2 ziet er als volgt uit: 1961 Fiorentina (Ita), 1962 Atleti- coMadrid (Spa), 1963 Tottenham Hotspur Eng), 1964 Sporting Lis sabon (Por), 1965 West Ham Uni ted (Eng), 1966 Borussia Dort mund WDl1967 Bayern Mün- chen (WDl), 1968 AC Milan (Ita), 1969 Slovan Bratislava (Tsj), 1970 Manchester City (Eng), 1971 Chelsea (Eng), 1972 Glasgow Rangers Sch1973 AC Milan, 1974 Magdeburg (ODl), 1975 Di namo Kiev (Sov), 1976 Ander- lacht (Bel), 1977 Hamburger SV 'WDl), 1Q78 Anderlecht (Bel), j979 Barcelona (Spa), 1980 Va lencia (Spa), 1981 Dinamo Tblisi 'Sov), 1982 Barcelona, 1983 Aber deen (Schot), 1984 Juventus (Ita), 1985 Everton (Eng), 1986 Dinamo Kiev, 1987 Ajax (Ned). ATHENE (ANP) Een lastige knie blessure heeft Danny Blind woens dag zijn eerste Europacupfinale ge kost. De Zeeuwse verdediger, de oorzaak van een ellendig Ajax-och- tendje, had zondag last gekregen van de rechterknie, had die kwets uur tot dinsdag redelijk weten te verbergen, maar kwam woensdag morgen van bed met een gezwollen gewricht. De conclusie was 's mor gens, dat de Zeeuw zijn eerste Euro pese finale kon vergeten. De uit Oost-Souburg afkomstige Ajacied miste door een schorsing ook al de halve finale tegen Zarago za en dacht in eerste instantie dat het wel meeviel met zijn blessure en lichtte de medische staf niet in, maar woensdag kwam hij toch tot de conclusie dat spelen niet verant woord was. De vorige zomer van Sparta overgekomen verdediger was zwaar aangeslagen door de pech. Hij kon geen woord uitbren gen zijn ook al doep teleurgestelde vriendin Yvonne Traas liep huilend in de catacomben van het Olym pisch stadion rond. Johan Cruijff was door de blessure van Blind gedwongen ook op het hoogste niveau te bluffen. De Euro- pa-Cupfinale Ajax-Leipzig was het toneel, waarop Frank Verlaat zijn in ternationale debuut maakte. De ne gentienjarige dienstplichtige hof meester, die zondag in Utrecht zijn competitiedebuut maakte, werd door Cruijff als vervanger van Blind in de arena gestuurd. Cruijff was na afloop overigens vol lof voor Danny Blind, die zichzelf in het belang van de ploeg had opgeof ferd en tijdens de finale genoegen nam met een tribuneplaats. De Zeeuwse verdediger realiseerde zich zelf dat hij de kansen van Ajax niet mocht opofferen aan zijn eigen be lang. Cruijff: „Ze zeggen wel eens dat Ne derland geen echte profs meer heeft, maar ik heb het anders ge zien. Ik neem m'n petje af voor een man als Blind. Hij is er zelf uitge stapt om de ploeg niet tekort te doen en als je dan met tranen in je ogen op de tribune gaat zitten, dan ben je voor mij een echte vent. Met dat soort voetballers mag Neder land blij zijn". De technisch directeur van Ajax restte door het uitvallen van Blind weinig anders dan de piepjonge Frank Verlaat zijn Europacupde buut te laten maken. Verlaat werd daarmee de jongste finalist ooit in het Europa Cup-voetbal. De vorige recordhouder was de 20-jarige Nigel Spink van Aston Villa. Het inzetten van de 17-jarige Bergkamp zorgde overigens, dat Verlaat een uur later weer zijn Europees record kwijt was. Dat alles bracht Frank Verlaat de dag van zijn leven. Terwijl de bijna fitte Ronald Spelbos uit de be stuurskamer geroepen werd om als nog het reserveshirt aan te trekken (de voorraad vervangers bij Ajax was uitgeput), deed Verlaat zijn war- ming-up. In de wedstrijd moest hij de belangrijke rol van laatste verde diger spelen, waarbij de steun van Rijkaard en vooral de corrigerende Silooy belangrijk was. „Later in de wedstrijd ging het echter stukken beter. Al met al vind ik, dat ik lekker gespeeld heb. Bij corners ben ik naar voren geweest. Zo speel ik anders ook altijd. Ik heb me in de voorberei ding maar zo gewoon mogelijk ge dragen. Ik was zestiende man en kreeg plotseling te horen, dat ik moest spelen. Je houdt het natuur lijk niet voor mogelijk, maar het is gebeurd. Een paar dagen na mijn competitiedebuut. En je moet niet gek opkijken als ik volgende week gewoon weer in dienst zit." Lokomotive-Leipzig niet sterk genoeg tegen de Ajax-trein Rob Witschge (11) loopt juichend weg nadat Van Basten niet zichtbaarAjax aan de leiding heeft gebracht. Doelman Muller en verdediger Kreek zijn verslagen. De verdediger, die nog twee seizoenen bij Ajax onder contract staat, vond de finale geen jofel duel. „Maar wat wil je? Ajax is een jonge ploeg. Als je met 1-0 voor komt, worden de zenuwen alleen ATHENE (ANP) - De Italiaanse arbi ter Agnolin heeft in het Olympisch stadion geen gele of rode kaarten te voorschijn hoeven te halen. Hij floot in het duel 48 keer voor een overtre ding. De spelers van Lok Leipzig maakten er 26, waarvan 15 in de eer ste helft. Ajax werd in de eerste drie kwartier 9 keer bestraft en na de pau ze 13 keer. Lok Leipzig won wel op hoekschoppen. De Oostduitsers kre gen er 8, gelijkelijk verdeeld over bei de helften. Ajax kwam tot 5 corners, waarvan 4 voor de rust. maar groter. Je mocht geen groots voetbal verwachten. De Oostduitsers willen alleen maar niet verliezen. Dat is heel moeilijk voetballen voor een jeudig Ajax, zeker als er zulke belan gen op het spel staan." Arie Haan, de vertrekkende trainer bij Anderlecht en in zijn actieve periode drie maal Europees bekerwinnaar met Ajax, vond het een moeilijke wedstrijd voor Ajax. „Ajax heeft het spel te wei nig kunnen maken. Ik vond de jongens nerveus, maar dat is logisch in zo'n wedstrijd. Het was niet groots, maar het resultaat stond voorop." Wim Suurbier, indoorcoach in de Ver enigde Staten, was van mening dat de Oostduitsers niet echt in de wedstrijd waren geweest. „De individuele klasse van Ajax was doorslaggevend." De voormalige rechtsback gaf Cruijff een grote pluim. „Ajax moet wel beseffen, dat het alles maar dan ook alles aan Jopie Cruijff te danken hebben." Matchwinnaar Marco van Basten met de felbegeerde Europacup. ATHENE (ANP) - John Bosman moest in Athene in het burgerkostuum toe zien bij het behalen van het grootste Ajax-succes van de laatste veertien jaar. Toch behield de lange Amstelve- ner, geschorst wegens de rode kaart in de halve finale in Zaragoza, zijn eerste plaats in het topscorersklassement van het Europa-Cuptoernooi voor be kerwinnaars. Bosman maakte dit sei zoen acht treffers. Van Basten volgde met zes goals. De gedeelde derde plaats was met vijf doelpunten voor de Pool Koniarek en de Rus Savitsjev, met vier treffirs. Ajax kon niet schitteren, zoals het in de loop van het Europese bekerseizoen vooral deed in de thuiswedstrijden te gen Olympiakos, Malmö en Zaragoza. Daarvoor trad het in de apotheose in Griekenland te gehandicapt aan en zijn door de jonge ploeg, 24 jaar precies gemiddeld, de laatste maanden te veel krachten verspeeld. Ajax miste Spel bos, maar dat was al meer dan een maand bekend. De schorsing van Bos man dateert ook van april, maar de on zekerheid rond de gekwetste Mühren en de op het laatste moment aan de knie geblesseerd geraakte Blind maakte de opgave voor Cruijff om zijn ploeg als de nooit haperende machine in het veld te sturen wel erg moeilijk. De jonge Frank Verlaat rechts in duel met de Oostduitser Richter. Verlaat speelde mee als vervanger van de geblesseerde Danny Blind. Mühren kon op driekwart van zijn kracht mee. Blind moest zwaar teleur gesteld aan de kant blijven. Het strijd plan van Ajax, vooral gebouwd om de as Rijkaard-Winter-Van Basten wilde de technisch directeur echter niet ver storen. Frank Verlaat mocht als jong ste finalist ooit debuteren in een Euro pese finale. Dat ging hem vooral door het weinig imponerende Oostduitse tegenspel goed af, al waren er in de eer ste helft bij zijn spelopbouw - begrijpe lijke - haperingen die Leipzig in de race hadden kunnen houden. Ajax trof het vooral met de vorm van Marco van Basten. Hij kreeg weinig aanspeelbare ballen, omdat Ajax veel te weinig balbezit kende en niet echt massaal kon aandringen. Op de mo menten, dat hij wel de bal in de voeten kreeg bewees hij zijn extra-klasse. Gemakkelijk aannemend, lichtvoetig passerend en in de 21e minuut trefze ker afwerkend bij een van de schaarse mogelijkheden. Dat zijn de eigen schappen, waarvoor de 22-jarige in ternational volgend seizoen naar Mi laan verhuist. Van Basten bewees zijn internationale marktwaarde. Zijn vertrek moet Cruijff bij de uitbouw van het huidige Europese succes de nodige problemen geven. Van Basten is niet voorlopig te vervangen. Van Basten werd qua technische pres tatie in de tweede helft geëvenaard door Van t Schip, maar het geringe balbezit van de Ajacieden gaf een slechte exploitatie van de superiori teit van Van Basten en Van 't Schip. Ajax verdiende de Europa-Cup woens dag deels door een betere spelopvat ting dan de rommelig acterende Oost duitsers, maar vooral door de inzet va n de hele ploeg. Het harde werk was vol doende om Leipzig uit de wedstrijd te houden en het zoet van het eerste Eu ropese succes sinds 1973 te proeven. De wedstrijd gaf nauwelijks hoogte punten te zien. Aanvangszenuwen be heersten de finale eigenlijk langer dan de eerste twintig minuten. Leip zig ging snel terug, bevreesd voor de aanvalskracht van Ajax die pas in de 21e minuut getoond werd toen een kopbal van Van Basten uit een voor zet van Silooy doel trof. Dat doelpunt en een gestrande solo-actie van Van Basten vormden het Ajax-gevaar in de eerste helft. Wouters en Mühren haalden nooit de vorm van eerder dit seizoen. Winter deed in samenwerking met Rijkaard geweldig veel werk. In de defensie ont stonden vervolgens de problemen. De butant Verlaat, op een cruciale posiie geplaatst, had meer dan eens moeilijk heden met het uitverdedigen, zijn pas ses kwamen verkeerd aan, maar Si looy - de beste man bij Ajax - redde in het moeilijkste geval op zijn snelheid. In de tweede helft bleven de mogelijk heden voor beide partijen mondjes maat. Bij Ajax excelleerde John van 't Schip, maar tot rendement leidden zijn dribbles niet. Leipzig drong in de loop van dat tweede deel steeds mas saler aan, Ajax keek naar de klok, maar invaller Bergkamp had de ogen ook niet goed gericht toen hij twee keer aan de rechterkant mocht door stomen. Het leverde net zo weinig op .als het domme gestorm van de Oost duitsers, die slechts één keer in de buurt van de gelijkmaker kwamen. Dat was twee minuten voor het eind, maar Marschall wilde de achtervol ging van Boeve te graag tot een straf schop gehonoreerd zien. Een verlen ging van de wedstrijd werd iedereen, en vooral het gelukkige Ajax, be spaard. Ajax - Lokomotiv Leipzig 1-0 (1-0). 20. Van Basten 1-0. Scheidsrechter: Agnolin (Ita), toeschouwers: 37.500. Ajax: Menzo: Silooy, Rijkaard, Verlaat, BlindWouters, Winter, Mühren (83. Schol ten); Van 't Schip, Van Basten en Witschge (66. Bergkamp) Lokomotiv: Muller; Zötzsche, Baum, Lind ner, Kreer; Bredow, Liebers (75. Kühn), Scholz, Edmond (56. Leitzke); Marschall en Richter Johan Cruyff, nu ook succesvol als trainer-coach Advertentie) ATHENE (ANP) - Johan Cruijff was het laatste kwartier van de eindstrijd toch wel nerveus geweest. „Wat wil je? Er werd weinig meer gevoetbald. Op wilskracht hebben de jongens het gehaald. Ik moet het elftal een groot compliment maken. Ze hebben zich fantastisch over de problemen gezet. Honderdduizend procent gegeven in de wedstrijd. Dit is de triomf van het collectief." Volgens de technisch directeur had den de blessures van Blind en Mühren geen grote invloed op het spel. „In de wedstrijd heb ik er weinig van ge merkt. Er werd gespeeld zoals we ge woon zijn. Konstant proberen de aan val te zoeken. In de eerste helft liep dat goed, in de tweede minder. Toen heb ben we twintig minuten niet meege daan. Dat is de enige kritiek die men mag uiten op de ploeg." Cruijff, die zelf met Ajax drie Europese bekers veroverde, stelde Frank Ver laat als voorbeeld. „Zo'n jongen, zijn tweede wedstrijd in het eerste, debute ren op Europees niveau in de finale en dan zo'n prestatie, dat is het toonbeeld van mentaliteit. Toen het in de tweede helft minder liep, werd er harder ge knokt. De spelers gingen een stapje harder lopen. Dat wijst op karakter, op de juiste mentaliteit." Marco van Basten was het met zijn baas eens. „Het ging er niet om of er goed gevoetbald werd, er moest ge knokt worden, gevochten voor elke meter. Wij hebben er voor geknokt. Ie dereen voerde zijn taak uit. Ook Berg kamp en Scholten, toen die er in kwa men. Dat is de kracht van Ajax, dat elk lid van de selectie zijn taak kent en onmiddellijk kan uitvoeren." De naar AC Milan vertrekkende spits was extra gemotiveerd aan het duel begonnen. „Dit was mijn laatste grote wedstrijd voor Ajax. Ik was er op ge brand te winnen. Matchwinner voel ik me niet, dat is het elftal, wel de maker van het enige doelpunt. Ik ben blij met deze beker, heel blij."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 23