Experiment met platen beton in wegdek Goes Samen Beter: patiënten dupe van acties door specialisten HEILSSOLDA TE het werk moet juist nu worden voortgezet Provincie bekijkt mogelijke verbreding deeltijdonderwijs plan overslag vinylchloride PZC/ provincie ïof bevestigt eerder vonnis door rijden )nder invloed Verzet PRIMEUR IN NEDERLAND WWAL OP COLLEGA-ORGANISATIE n Lief 17 GISSINGEN De Vervoersbond FNV heeft de directie van het Vlissingse bedrijf Eurogas 'erminals met acties gedreigd als zij niet afziet van haar plannen om in de toekomst vinylchlo- ride (VCM) over te slaan. Volgens de Vervoersbond levert de overslag van VCM gevaar op voor Ie gezondheid van de werknemers van Eurogas. VCM is een kankerverwekkende stof. Vinylch- oride wordt in de industrie voor het overgrote deel gebruikt als grondstof voor de produktie ?an polyvinylchloride (PVC). DONDERDAG 14 MEI 1987 i april '85 vroeg Eurogas Terminals een op- en overslagbedrijf voor vloei- iaar gemaakte gassen, gevestigd in iet Sloegebied) bij de provinciale wa- erstaat een vergunning aan voor het iverslaan van de chemische stof VCM. )ie aanvraag leidde tot ongerustheid inder het personeel. Als reactie daar- ip werden door de directie van Euro pas in samenwerking met de Bedrijfs gezondheidsdienst enkele voorlich- ingsbijeenkomsten georganiseerd, rijdens deze voorlichtingsbij eenkom- iten werden - aldus de Vervoersbond W - de gevolgen van het blootstaan ian de stof grotendeels als onschuldig ifgedaan. Dat heeft de ongerustheid inder de werknemers echter niet kun- ien wegnemen. Provinciale water- itaat heeft de door Eurogas aange jaagde vergunning inmiddels ver eend. jirecteur C. F. Ottevanger van de Be- Irijfsgeneeskundige Dienst in Goes «vestigde woensdag dat vinylchlori- ie inderdaad kankerverwekkend (le- 'erkanker) kan zijn. Het omgaan met Ie stof levert echter alleen risico's op ndien men langdurig wordt blootge- teld aan hoge doses. Volgens direc- eur Ottevanger van de BGD moet een modem bedrijf als Eurogas' echter in itaat geacht worden voldoende maat- egelen te treffen om dat te voorko nen. Tegen die achtergrond brengen Ie plannen van de Eurogasdirectie nauwelijks enig gevaar' met zich mee oor de ongeveer vijftig werknmers an het bedrijf, meent Ottevanger. )e Vervoersbond FNV is daar nog niet o zeker van. De vakbond baseert zijn mgerustheid onder meer op een rap- lort van de wetenschapswinkel in ,eiden. Citaat: „Direct contact met loeibaar VCM kan bevriezingen van Ie huid veroorzaken, evenals bevrie- ing en irritaties van de ogen. Bij hoge loncentraties van gasvormig VCM ian, onmiddellijk na de blootstelling, luizeligheid, vermindering van de notorische coördinatie en bewuste- oosheid optreden. lij langdurige blootstelling aan VCM tan een ziektebeeld ontstaan dat de laam vinylchloride-ziekte heeft gekre sen. Dat ziektebeeld komt veelvuldig 'oor bij werknemers die in het verle- len langdurig met VCM in aanraking ijn geweest. De meest voorkomende dachten en verschijnselen bij deze iekte zijn: moeheid, duizeligheid, tijfheid, koud gevoel en prikkelingen vingers en tenen ('dode vingers'), terk zweten, potentiestoornissen, 'ergroting van lever en milt. Verder >EN HAAG/BORSELE/'S-GRAVEN- 'OLDER- Conform het eerdere von- is van de rechtbank in Middelburg is e 57-jarige G.K. uit 's-Gravenpolder laandag door het hof in Den Haag eroordeeld tot twee weken gevange- isstraf voorwaardelijk, 1000 gulden oete en een ontzegging van de rijbe- oegdheid van twaalf maanden. stond twee weken geleden in hoger eroep terecht omdat hij in Borsele 'as betrapt toen hij met 3,02 promille lcohol in zijn bloed achter het stuur at. )e verdachte had hoger beroep inge teld omdat hij zijn rijbewijs nodig zou ebben voor „liefdadig werk". „Mijn liënt is een permanente dienstverle- er", aldus de advocaat tijdens de zit ing. Het hof heeft in dat verweer toch een aanleiding gezien K. een ontzeg ing van de rijbevoegdheid te bespa- en. kunnen afwijkingen aan vingers en na gels ontstaan. Tenslotte zijn bij men sen die met VCM hebben gewerkt af wijkingen van de huid, longen, slok darm en van het bloedbeeld geconsta teerd. Het is bovendien vast komen te staan dat VCM bij mensen, die met de stof in aanraking komen, kanker kan verzoorzaken. Uit tal van onderzoeken is gebleken dat onder werknemers die jarenlang met de stof hebben gewerkt een vorm van leverkanker voorkwam, die normaal gesproken heel zeldzaam is. De overlevingskansen zijn bij deze vorm van kanker heel gering". Het zijn voor de Vervoersbond FNV voldoende redenen verzet aan te teke nen tegen de plannen van de Eurogas directie. De Vervoersbond heeft in middels aangekondigd eventuele ac ties van Eurogas-werknemers tegen de voornemens van de directie te zul len ondersteunen. Daarbij wordt on der meer gedacht aan werkonderbre kingen. De op- en overslag van vinylchloride gebeurt op het ogenblik op vrij grote schaal in Rotterdam en Antwerpen. Ongeveer twee jaar geleden werd Eu rogas 'vanuit de industrie' gevraagd of het bedrijf in Vlissingen mogelijkhe den heeft voor de (boord/boordlover slag van VCM. Een woordvoerder van de Eurogas-directie: „We zijn toen eerst wat informatie gaan inwinnen over wat voor produkt we praten en we zijn bij een aantal andere bedrijven gaan kijken hoe het daar gebeurt. Daarna hebben we de vergunning aan gevraagd. Daar zijn de milieu-inspec tie, de arbeidsinspectie en provinciale waterstaat bij betrokken geweest. Te gelijkertijd zijn we intern in overleg ge treden met de ondernemingsraad. We hebben in overleg met de onderne mingsraad voorlichtingssessies voor het personeel gearrangeerd. Daar heb ben we informatie verstrekt over het produkt zelf en over de manier waarop we het willen aanpakken. We hebben speciale instructies opgesteld hoe VCM operationeel te behandelen, de ondernemingsraad heeft nog een spe ciale veiligheidsman in de arm geno men die de zaak ook bekeken heeft en dat was allemaal akkoord. Daarnaast hebben we nog speciale trainingen op gezet, dus de zaak is voor ons rond. We hebben alle veiligheidsaspecten zeer serieus bekeken en aangepakt". De Eurogas-directie is vooralsnog niet erg onder de indruk van het drei gement van de Vervoersbond FNV om eventueel tot acties over te gaan. De directie-woordvoerder laconiek: „Dat zien we dan wel". Het staat ove rigens nog niet vast wanneer Eurogas zal beginnen met de overslag van vi nylchloride. Dat kan nog wel even du ren. „Zoals de markt er nu uitziet zeg ik: ik zie ons dat op korte termijn nog niet doen". GOES - Provinciale waterstaat Zeeland maakt als eerste in Nederland gebruik van kant en klare betonplaten om af te rekenen met ribbels in het wegdek, die bij kruispunten ontstaan door afremmend verkeer. De proef op de som werd deze week genomen bij de kruising Goes richting 's- Heer Arendskerke (S7). Over een afstand van honderd meter is het asfalt op beide rijstroken vervangen door geprefabriceerde betonplaten, die veel minder aan slijtage onderhevig zijn. De methode werkt ook sneller. In twee dagen was het karwei geklaard, waarbij werd gezorgd dat het kruispunt 's avonds voor ver keer vrij was. Met een kraan legden werknemers van het Arnhemse aan nemersbedrijf Pruil woensdag de laatste platen van gewa pend beton (vijf bij drieënhalve meter) op hun plaats. De betonplaten zijn onderling gekoppeld, zodat ze na verloop van tijd niet los komen te liggen. Provinciale waterstaat heeft goede ervaringen opgedaan met dezelfde soort beton- verharding bij de Zeelandbrug, met dit verschil dat het op die plaats om gestort beton gaat, waaraan als nadeel een hardingstijd van veertien dagen kleeft. Zo lang kan een druk kruispunt niet worden geblokkeerd, vindt provinciale waterstaat. Waterstaats-ingenieur ir A. Lievense verwacht goede resul taten van het experiment. „Als de proef slaagt, zullen nog meer kruispunten op deze manier worden aangepakt". De directe kosten van gewapende betonplaten zijn driemaal hoger dan van asfalt. Maar op termijn hoopt provincale wa terstaat die extra uitgaven terug te verdienen. „Aan asfalt moetje om de vijfjaar iets doen. Ook de detectielussen voor stoplichten worden dan vervangen. Uiteindelijk kost dat meer geld dan beton, dat pas over ongeveer twintig jaar een onderhoudsbeurt nodig heeft", aldus ir Lievense, die erop wijst dat het rijcomfort, nu de irritante ribbels bij het kruis punt zijn verwijderd, aanzienlijk is toegenomen. Op de kruising Goes richting 's-Heer Arendskerke zijn de eerste betonplaten gisteren aangebracht, ter voorkoming van al te grote slijtage aan het wegdek. ULST - De Vereniging Patiëntenbe- ingen Zeeland (VPZ) behartigt niet e belangen van de patiënt, maar die an de arts. Tot deze conclusie komt et bestuur van de Patiëntenvereni- ing Samen Beter na de gematigde eactie van VPZ-voorzitter F. G. A. uber op de aangekondigde actie van e medische specialisten. De radica- re tegenhanger van de VPZ ver acht dat met name het voornemen an de specialisten om bedragen tot onderd gulden contant af te rekenen, eel patiënten in de problemen zal rengen. medische specialsten zullen waar- chijnlijk aan het eind van deze maand cties Voeren. Ze willen daarmee pro- esteren tegen het plan van minister 5e Koning van sociale zaken om het orminkomen te verlagen van 181.500 ot 144.500 gulden. De landelijke spe- lalisten vereniging wil daarentegen en verhoging. Ze overwogen om zon- agsdiensten te draaien op doorde- 'eekse dagen. Verder willen ze niet "■eer via de ziekenfondsen afrekenen, tear de patiënt zelf de rekening pre- enteren. Rekeningen die lager zijn an 100 gulden, willen de specialisten ontant afrekenen. VPZ-voorzitter 'uber verwacht dat er geen grote pro- 'lemen van komen. „Hoe kun je nu zeggen dat patiënten niet de dupe zullen zijn, als ze tot hon derd gulden zo uit eigen zak moeten betalen. Meneer Huber kan zich ken nelijk niet indenken wat dat betekent om zo'n bedrag op tafel te leggen voor mensen met een minimaal inkomen". Mevrouw M. Hendriks, secretaris van Samen Beter, is zeer verontwaardigd over de reactie die de VPZ-voorzitter dinsdag door de PZC liet optekenen. Huber verwacht dat de specialisten voldoende verantwoordelij kheidsbe- sef zullen hebben en minder draag krachtige patiënten toch zullen be handelen. Volgens Huber kan een spe cialist zich niet veel veroorloven, om dat hij als middenstander een goede relatie met zijn klanten moet onder houden. Dit is een onjuiste voorstel ling van zaken, vindt voorzitter L. .Brusselaers van Samen Beter. „Je kunt een specialist niet met een aard appelhandelaar vergelijken. Het gaat om een zeer selecte groep met bijzon dere verantwoordelijkheden. De af hankelijkheid van klanten is veel gro ter dan bij middenstanders". Het bestuur van Samen Beter ver wacht dat de specialisten zich niet zo coulant zullen opstellen, zoals Huber veronderstelt. „Als de acties een was sen neus zouden zijn, hoeven ze er niet aan te beginnen. Geen mens voert ac tie als dat bij voorbaat niets uithaalt", voegt Brusselaers er aan toe. Het kan er toe leiden, zo vrezen Hendriks en Brusselaers, dat patiënten vanwege de financiële drempel de specialisten gaan mijden. Ze vinden het begrip dat Huber voor de eisen van de specialis ten heeft dan ook misplaatst. „Als het om ^n actie van de verpleging gaat, staat iedereen meteen hoog van de da ken te schreeuwen dat de patiënten de dupe zijn. Nu bij de specialistenactie hoor je daar niemand over. Nu heet het, dat er zo snel mogelijk een oplos sing moet komen. Nu zijn de specialis ten ineens de dupe. Van een patiënten belangenvereniging mag je toch zeker verwachten dat die onomwonden de kant van de patiënt kiest." Hoewel de VPZ en Samen Beter alle bei zeggen op te komen voor de belan gen van patiënten in Zeeland, is er van samenwerking geen sprake. De VPZ is lief, zegt Huber. „De VPZ komt niet op voor de patiën ten", stelt het bestuur van Samen Be ter daar tegenover. Samen Beter trekt zó fel van leer, dat er niet meer naar de vereniging geluisterd wordt, zegt Hu ber. „Door een hardere opstelling komt er meer van de grond, dan wan neer je maar in allerlei commissies en werkgroepen mee zit te praten", ant woordt Brusselaers, „Je kunt het ver gelijken met de vakbeweging. Nu de bonden zoveel overleggen met de werkgevers en bedenken wat de bazen moeten doen, bereiken ze niks meer". De duidelijke stellingnames van Sa men Beter verhinderen niet, zo bena drukken Hendriks en Brusselaers, dat de vereniging goede contacten met artsen nastreeft. Brusselaers is zeer ongerust over de toekomst van de gezondheidszorg in Nederland. „Met die plannen van de commissie-Dekker gaat het helemaal in de Amerikaanse richting. Daar is het nu zo, dat als je een arts niet kan betalen of je bent niet verzekerd, dan kun je creperen in de goot van de kli niek". Hij is het daarom eens met Hu ber dat de patiënt mondiger moet wor den. Brusselaers heeft er echter weinig vertrouwen in dat de werkwijze van de VPZ daar toe zal leiden. Cynisch zegt hij: „Of ze moeten aan willen sturen op een 'verelendung' en wachten tot de mensen met de rug te gen de muur staan. Dat is ook een ma nier om mensen mondig te maken." Zuster Wan Vessem van het Zierikzeese korps van het Leger des Heils. De evangelisatieboot van het Leger des Heils die in 1932 aanlegde in Zierikzee bracht het heilswerk van grondlegger William Booth in de ze stad. Zijn ideaal - hulp bieden met het evangelie als inspiratiebron - wordt nu al honderd jaar uitgedragen. De kiem die in 1932 vanuit Amster dam werd gelegd is in Zierikzee uitgegroeid tot een wijd vertakt net van directe zorg voor mensen die om wat voor reden ook hulp nodig hebben. Zuster E. C. van Vessem voelde zich vanaf het prille begin betrokken bij de activiteiten die het korps in haar geboorteplaats ontplooide. De basis van het heilswerk werd daar gelegd op het moment dat het evangelisatie schip aanlegde in de haven. Eenmaal aan wal begonnen de heils soldaten met het opzetten van een grote evangelisatietent, die nogal de aandacht trok. De inwoners stroom den 's avonds in groten getale toe om eens te kijken wat dat precies voor stelde, dat Leger des Heils. Eén van de belangstellenden was het zeven tienjarige meisje E. C. van Vessem. „Ik wist niets van het Leger, maar ik had mijn vriendin beloofd om mee te gaan. Dus daar zat ik. Tijdens de bij eenkomst kreeg ik het gevoel, dat ik daar vond waar ik zo naar op zoek was. Tot aan die tijd had ik het idee dat er iets ontbrak bij de kerk waar ik lid van was. Aan jeugdwerk deden ze er weinig. Na die bijeenkomst voelde ik dat het heilswerk mijn roe ping was. De innerlijke blijdschap sprak mij aan". Die bijeenkomst in september 1932 was bedoeld als proefballonnetje en nog datzelfde jaar vestigden kapi tein J. de Pree en luitenant A. Beek huis zich in Zierikzee om de grond slag van het Leger des Heils te leg gen. „In het begin huurden ze een zaaltje bij ons in de buurt, maar daar moest nog veel aan worden opge knapt. Daarvoor riepen ze de hulp in van mijn vader die timmerman was. Zo ontstond er een leuk contact met De Pree, hij was hier veel over de vloer. Toen het zaaltje klaar was werden de bijeenkomsten opgestart. Vanaf het begin heb ik die gevolgd. Kapitein De Pree begon meteen met zijn pionierstaak. Hij ging bij de rij ken langs om geld op te halen voor het werk dat ze hier deden. In die tijd bestond nog echte armoede. Om voor de armsten wat extra's te doen organiseerde hij een speelgoedactie tijdens de sinterklaasdagen". „Dat waren zo de eerste activiteiten. Het zaaltje waar het Leger des Heils in die dagen was begonnen was al snel te klein, op de bijeenkomsten waren soms zoveel mensen dat het vocht van de muren liep, zo vol was het. Er was hier in Zierikzee veel be langstelling voor de diensten. Ik deed in die tijd veel aan jeugdwerk voor de kinderen en het bezoeken van mensen kwam toen ook op gang. In 1935 ben ik ingezegend als heils soldate en drie jaar later begon ik de cursus die in Amsterdam werd gege ven voor de heilswerkers. Die cursus duurde negen maanden en dan werd je er op uitgestuurd. In de zomer van 1939 zijn we op een soort drijvende ark het land door getrokken om het evangelie te verspreiden. Daarna werd ik naar een rusthuis van het Le ger in Baam gezonden en van daar uit ging ik voor drie maanden naar Rotterdam. Het was vroeger nor maal dat je zo om de paar maanden ergens anders naar toe werd ge stuurd. Je moest natuurlijk veel le ren en ze wilden vanuit het hoofd kwartier geloof ik ook dat de solda ten niet te lang op één plek werkten. Dat was wel eens moeilijk, jé kende niemand en moest steeds weer met nieuwe mensen samenwerken. Het was moeilijk maar ook mooi werk, het is een levensroeping vertelt zuster van Vessem als ze terugdenkt aan die jaren. Ik zat in de Jordaan in Amster- r dam toen de oorlog uitbrak. 'toen ik naar Amsterdam-West moest omdat ik daar zondagsschool gaf werd ik aangehouden vanwege mijn uniform. Om te kijken of je geen Duitser was, lieten ze je 'Sche- veningen' zeggen. De Duitsers had den moeite met dat 'sch' van Sche- veningen. Later mochten we van de bezetters helemaal geen uniform meer dragen, alles werd beetje bij beetje strenger. Ik kwam in Groningen terecht bij het maatschappelijk werk op de 'barmhartigheidspost'. Dat noem den ze toen zo. Maar tegen het einde van de oorlog moest het Leger wor den opgeheven. Omdat de bewoners van Zierikzee waren geëvacueerd, duurde het tot na de oorlog voor ik kon terugkeren naar mijn ouders. Toen ik terugkwam was hier van het Leger des Heils niets meer over. Er bestonden plannen om de afdeling maar op te heffen. Toen ik dat hoor de ben ik direct op de trein naar Am sterdam gestapt om op het hoofd kwartier te vertellen dat het werk van het Leger des Heils op dat mo ment zo nodig was. Gelukkig kwa men in november twee officieren vanuit Amsterdam en met z'n drieën hebben we hier de boel weer op po ten gezet. We hielden eind 1945 een kerstviering die druk werd bezocht en al snel kwamen de mensen weer. Ook tientallen kinderen kwamen weer naar het jeugdwerk". Na de oorlog bleef zuster Van Ves sem actief als heilssoldate in Zierik zee. „Ik wilde nooit naar een groot korps toe. Een klein korps is veel ge zelliger, ik hou van de mensen bin nen het korps hier. Je leert ook zo veel mensen kennen als je zo lang be zig bent. Ik ga nu nog iedere donder dag bij mensen op bezoek maar je moetje nooit opdringen. Met de één hou je eens een leuk gesprekje en een ander heeft meer behoefte aan een geestelijk gesprek. Maar het moet van de mensen zelf uitgaan". Dat het werk van het Leger des Heils door al die jaren heen is blijven be staan is niet zo vanzelfsprekend als het nu lijkt. Al in 1912 waren er po gingen ondernomen om in Zierikzee een afdeling wan het Leger van de grond te krijgen, maar dat mislukte. Na de oorlog moest alles opnieuw worden opgezet, maar ook de wa tersnoodramp van 1953 had grote in vloed op het voortbestaan van het Leger. Het gebouw van de christelijk gereformeerde gemeente en het on derkomen van het Heilsleger, waren enkele van de droge plekken in de stad. Op die plaatsen werden men sen opgevangen en van daaruit geë vacueerd. Zuster Van Vessem keer de snel na de ramp terug. De dijk werkers en de studenten die hielpen bij herstelwerkzaamheden werden opgevangen in het buurthuis van het Leger, dat sindsdien 'De Licht boei' heet. Toen de dijkwerkers de stad verlieten, hing sluiting van het clubhuis in de lucht. Dankzij de massale opkomst van jongeren kon het echter geopend blijven. Zo overleefde het Leger de verschil lende moeilijkheden. Maar zuster Van Vessem benadrukt dat juist nu het werk van het Leger des Heils moet doorgaan. „Hoe moeilijk het ook is om in deze tijden het geloof te behouden." Han Schouten MIDDELBURG - De onderwijsafdeling van de provincie is een onderzoek begonnen naar de mogelijke verbreding van de bestaande deeltijdopleidingen voor leraren. Het streven is de opleidingen toegankelijk te maken voor ie dereen -dus niet alleen leerkrachten- die een hbo-diploma (Hoger Beroeps Onderwijs) wil behalen. Op die manier wordt geprobeerd de basis van de in hun bestaan bedreig de lerarenopleidingen te versterken. Het provinciaal onderzoek is een vervolg op de studiedag over deeltijdonderwijs voor leraren, die eerder dit jaar werd gehouden. Daar werd geconcludeerd dat de in Zeeland ge vestigde afdelingen van de Nutsacademie - tegenwoordig onderdeel van de Hogeschool Rotterdam Delft- en het Ne derlands Genootschap voor Opleiding Leraren Beroepson derwijs {NGOLB) in de toekomst onder steeds moeilijker omstandigheden moeten werken. De verbreding van het deeltijdonderwijs is mede bedoeld om de opleidingen voor Zeeland te behouden. De lerarenopleidingen kunnen een heel scala van vakken aanbieden, dat ook interessant is voor niet-onderwijsge- venden. Het gaat daarbij ondermeer om moderne talen, ge schiedenis, aardrijkskunde, wiskunde en andere exacte vakken, recht, handvaardigheid, techniek, gezondheids- kunde, pedagogiek en maatschappijleer. Als vooropleiding wordt middelbaar algemeen vormend (mavo) of middel baar beroepsonderwijs (mbo) gevraagd. De deeltijdstudie duurt vier jaar. Het is de bedoeling dat het onderzoek nog voor de zomer vakantie wordt afgerond. FNV dreigt met acties bij Eurogas Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 17