Gifmenger doodde in Terneuzen 19 dieren Oesterbeleid van Braks krijgt steun van Kamer Spin vierde hoogtij in de Zeeuwse bibliotheek Vissers eisen oude status Grevelingen Spaans was rede te doen' Tilburger in drugsaffaire aangehouden Aardenburger mag bomen laten staan fjsgang tichting Behoud atuur-Leefmilieu eemt spoorlijn oes-Borsele over Onderhoud GEBRUIK VAN STRYCHNINE AANGETOOND IN KORT GEDING TEGEN MINISTER examen Vrouwen-vak Marktordenend PZC/ provincie 15 Rijkswaterstaat en dgsm I «GRAVENPOLDER De over- I racht van de spoorlijn Goes-Borsele lan de Stichting Behoud Natuur en leefmilieu vindt plaats op zaterdag 6 Ijni op het oude stationsemplace- ■jent in 's-Gravenpolder. De officiële Jgendomsoverdracht gebeurt door irgemeester drs G. C. G. van de Heu- '1 van Borsele. SCHERPE KRITIEK WD DONDERDAG 14 MEI 1987 Schippers in zorg over inkrimpingen (Van onze verslaggever) IZWOLLE De Nederlandse schippers maken zich ernstige Izorgen over de voorgenomen personeelsinkrimping bij rijks waterstaat en het Directoraat-Generaal Scheepvaart en Mari- Itieme Zaken (DGSM) en de overheveling van taken van die ■diensten naar de rijkspolitie te water. Topfunctionarissen van |de verschillende diensten onderzoeken momenteel hoe die he lle bezuinigingsoperatie het best in het vat kan worden gego- Iten. |ln Zeeland zouden waterstaat en lüGSM ieder drie boten en in totaal j'n 75 man verliezen. De rijkspolitie ■te water zou de patrouille- en begelei- Idingstaken op drukke scheepvaar- |troutes als de Westerschelde en het iKanaal Gent-Terneuzen moeten over- Inemen. |üe kwestie wordt vandaag (donder- ■dag) en vrijdag aan de orde gesteld op liet jaarlijkse congres van de schip persvereniging 'Schuttevaer' en kwam (woensdagavond uitgebreid aan de or- |de tijdens een hoofdbestuursvergade- (ring in Zwolle. Het Zeeuwse hoofdbe stuurslid W. G. de Meijer na afloop van Jdie vergadering: „Rijkswaterstaat en (dGSM vervullen, bijvoorbeeld op de Vesterschelde en dat Kanaal van (Gent naar Terneuzen alle mogelijke "begeleidende taken. Dat loopt alle- naal prima. Ze adviseren de scheep- Jvaart ook. Wij vrezen domweg een ver ities aan dienstverlening op het mo- nent dat de rijkspolitie te water waarover wij in Zeeland overigens al les behalve klachten hebben de ta pten overneemt. Want de politie richt zich nu eenmaal eerder op strafbare leiten en de vervolging daarvan dan op begeleiding". Als voorbeeld van hoe het mis zou kunnen gaan, noemde De Meijer de kroblemen die afgelopen winter ont bonden toen de ijsgang op de Ooster- Ichelde konvooi-varen voor de bin nenschepen noodzakelijk maakte. (.Rijkswaterstaat regelde die konvooi en en eigenlijk hadden wij daarover piet te klagen. Maar achteraf hoorden tij dat de rijkspolitie te water die kon- pooien eigenlijk maar niks vond; ze waren te groot. Kijk, dat is zo'n ver- Ichil in benadering. Voor ons wegen pie dingen zwaar, want mag je niet met o'n konvooi mee, dan lig je stil en dat Is een schadepost. Ik denk, dat de r.jkspolitie te water veel eerder ge neigd zal zijn de vaart in bepaalde ge- pallen stil te leggen dan waterstaat of DGSM dat zouden doen. En alles op fcen rijtje zettend zijn we bang voor pver-controle". Een ander aspect van de bezuinigings- loornemens van minister Nelie Smit- Iroes is de bediening van bruggen en huizen. Inkrimping van het bedienend personeel is voor 'Schuttevaer' uit den boze, zeker als dat leidt tot vertragin gen, met name in de nachtelijke uren. De schippers zouden, in de nieuwe op let, tussen tien uur 's avonds en zes uur ochtends bij de nieuwe Krammer- lluizen en bij de sluizen van Wemeldin- «e, Hansweert, Kats en Vlissingen porden geconfronteerd met strem- ningen. „Voor ons is dat niet aan vaardbaar", verzekerde De Meijer poensdagavond. „Er mag niet worden beknibbeld op bedienend personeel". kritiek is er verder op de (nog vage) bannen om de brugwachters op de lanaalbruggen bij Sas van Gent en lluiskil te vervangen door camera's In de bediening te concentreren op de Buizen van Terneuzen. „Waanzin", lordeelt het hoofdbestuur van 'Schut- prvaer'. Immers, met de hele 'came- a-operatie' is een bedrag van mini- Jiaal 2,5 miljoen gulden gemoeid, ter- pijl het jaarsalaris van een brug wachter nog geen 70.000,— be laagt. loofdbestuurslid De Meijer: „Maar paterstaat beknibbelt natuurlijk niet nkel op personeel. Ook de vaarwegen Jelf zijn nog steeds kind van de reke- |ing. Als je het nieuwe meerjarenpro- pamma Vaarwegen erop naslaat, zie dat de datum waarop wordt begon- |en met het aanpassen van het noor- lelijk deel van het Kanaal door Zuid- Jeveland alweer vooruitgeschoven is. |n zo zijn er legio andere voorbeelden noemen. We leveren, als het om [ieuwe werken en onderhoud gaat, per lar tientallen miljoenen in. De tweede jchtensluis in het Krammercomplex ook zo'n voorbeeld. Die Krammer luizen kostten 500 miljoen, maar plot- Ie Plechtigheden beginnen met een 'elkomswoord door de voorzitter van o stichting ir E. H. baron van Tuyll in Serooskerken om 11.00 uur. Tij- 'ns een rit met de stoomtram wordt n ongeveer 12.30 uur een geschenk ui de stichting aangeboden aan de •meente Borsele en aan de Stichting toomtram Goes-Borsele. Rond 14.45 |ur wordt tevens afscheid genomen I an initiatiefnemer en oud-voorzitter lln 4e Stichting Behoud Natuur en leefmilieu H. J. E. van Beuningen. seling ziet de minister geen kans nog 15 miljoen op tafel te leggen voor die broodnodige tweede sluis". 'Schutte vaer' vindt die tweede sluis met het oog op de veiligheid (beroepsvaart en pleziervaart op één van de drukste routes) ononbeerlijk. Een zure De Meijer tenslotte: „En als de schippers dan al eens een succesje boeken en een of andere sluis of wat dan ook versneld wordt verwezenlijkt, dan zul je straks zien en beleven dat er geen mensen zijn om ze deugdelijk te bedienen. Van wege die inkrimpingsoperatie dus". De schippers vrezen trouwens ook ver lies van know how bij waterstaat. „En dan zouden grove fouten, zoals die zich bijvoorbeeld hebben voorgedaan met die kwestie van de stroomversnellin gen op het Schelde-Rijnkanaal, wei eens veel vaker worden gemaakt". Tijdens het congres in Zwolle wordt ook een zaak als slibberging bespro ken. De schippers ondervinden wat Zuid-West-Nederland betreft bijvoor beeld in Walsoorden en Oude-Tonge steeds meer hinder van aanslibbende havens. Trouwens, rijkswaterstaat zal ook een alternatief moeten vinden voor de plannen om het Middel Gat, een vaar geul in de Westerschelde tussen Hans- weert en Terneuzen, te gaan gebrui ken als slibdepot. Die vaarroute zou in dat geval voor de schippers verlo ren gaan. Iets van dat voornemen is terug te vinden in het Beleidsplan Westerschelde, dat op dit moment door tal van instanties wordt bestu deerd. 'Schuttevaer' zal in ieder geval tegen die slibberging protesteren. Dat gebeurt nog deze maand. Het kanaal van Gent naar Terneuzen. Van de vaarwegen die door rijkswa terstaat worden onderhouden is vijf tien procent er slecht aan toe, terwijl 25 procent er mar matig bijligt. De an dere zestig procent verkeert in goede staat van onderhoud. Dit blijkt uit een rapport dat minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) woensdag aan de Tweede Kamer heeft gestuurd, die had om een onderzoek gevraagd na klachten van binnenschippers. HULST De rijkspolitie heeft in ver band met het hasj-transport, dat don derdagochtend in Heikant werd on derschept, de 27-jarige H. B. uit Til burg aangehouden. De man wordt er van verdacht samen met M. W. uit Heikant en A. B. E. de N. uit Stekene 500 kilogram hasj vanuit België over de grens te hebben ge smokkeld. De rijkspolitie wist de par tij, met een waarde van ruim twee mil joen gulden, te onderscheppen. Het drietal is inmiddels voorgeleid aan de officier van justitie en de rechter commissaris in Middelburg. Nog steeds tast de rijkspolitie in het duis ter over de herkomst van de softdrugs. „De verdachten", zo liet een politie woordvoerder woensdag weten, heb ben enkele bereidheid tot praten ge toond". De politiewoordvoerder wilde niet zeggen of er in deze zaak nog meer aanhoudingen zijn te verwachten. TERNEUZEN - Een gifmenger heeft in de binnenstad van Terneuzen in middels naar schatting negentien huisdieren, zowel honden als kat ten, om het leven gebracht. Van daag bieden buurtbewoners van de omgeving Lange Kerkstraat de ge meentepolitie een petitie aan waar in wordt verzocht een einde te ma ken aan deze praktijken. De buurt bewoners zijn ook bang dat kleine kinderen het slachtoffer worden omdat het gif in sommige gevallen in snoepjes is verpakt. Op enkele ra men in de buurt hangen waarschu wende plakaten. De politie kon gis teren nog niet meedelen in hoeverre hier sprake is van ernstige vergifti gingen. Daarnaar is nog geen onder zoek gedaan. Een telling van de buurtbewoners komt echter op negentien slachtof fers, zowel honden als katten. Zo ook de hond van een oudere mevrouw in de Lange Kerkstraat, die gisteren een half uur nadat zijn bazin haar handtekening had gezet zelf het slachtoffer werd van een lekker schijnend hapje dat op straat lag. Volgens de Terneuzense dierenarts P. de Vos, die al enkele vergiftigde dieren in zijn praktijk heeft gehad, kan het totaal van negentien heel goed kloppen. „Al jaren worden, vooral in de binnenstad, dieren ver giftigd, maar er is nu sprake van een piek". Gistermorgen werd bij hem een kat gebracht die was overleden aan een overdosis strychnine. Daar voor had de kat nog overgegeven en toen kwam er een plastic zakje met daarin enkele visgraten te voor schijn. De Vos veronderstelt dat de vis bewerkt is geweest met strychni ne. Ook een andere dierenarts in Terneuzen, J. P. de Vos, is ervan overtuigd dat strychnine wordt ge bruikt. Het gif, bedoeld om mollen en ratten onschadelijk te maken, veroorzaakt bij de dieren ernstige krampen over hun hele lichaam. Als de krampen de ademhalingsorga nen bereiken komt het beest in ademnood en sterft, aldus De Vos, een verschrikkelijke dood. Eén van de getroffen dierenbezitters in de Lange Kerkstraat is de familie Dirven. Een half jaar geleden nog waren zij in het bezit van de kater Tijgertje en de poes Moeders. Tijger tje werd een maand of vier geleden vergiftigd aangetroffen en afgelopen maandagavond werd Moeders het slachtoffer. De familie Dirven hield de poes uit voorzorg al binnen of an ders in de tuin. „Maar er is iets over het muurtje gegooid. Ik weet het ze ker, want ik hoorde voetstappen en even later begon de kat te schreeu wen. Het is gewoon beestachtig wat hier gedaan wordt", aldus aldus de getroffen kattenbezitter Dirven. „Het is niet alleen gevaarlijk voor dieren maar ook voor kleine kinde ren. Het gif is op allerlei manieren verpakt, in vis, in gehaktballen, in oliebollen en het is een keer aange troffen in snoepj es. We hebben er wel melding van gedaan bij de politie, maar die is niet gekomen volgens mij". Het echtpaar Dirven is zelf al op pad gegaan om de dader op te sporen, maar zonder resultaat. „Dat is het moeilijke", aldus mevrouw Dirven, „er zijn natuurlijk wel men sen in de buurt van wie je weet dat ze niet van dieren houden maar die kun je niet zomaar beschuldigen". Dierenarts J. P. de Vos heeft het gif ook al verpakt gezien in brood, worst en gewone stukjes vlees. „Het is eigenlijk altijd strychnine wat er wordt gebruikt. Het is verschrikke lijk om te zien". De getroffen dieren zijn volgens hem alleen maar te red den als ze heel snel naar een dieren arts worden gebracht. Tot nog toe was het voor de huisdieren in de Lange Kerkstraat en omgeving steeds te laat. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG - De Tweede Kamer gaat in grote lijnen akkoord met de plan nen van minister G. Braks (visserij) om de oestersector in het Grevelin- genmeer en de Oosterschelde met 2.100 hectare uit te breiden. Alleen de regeringspartij VVD heeft scherpe kritiek op het beleid. De VVD vindt het onrechtvaardig dat de huidige oesterondernemingen die op grond van oude rechten actief zijn een fors deel van hun bedrijvigheid moeten inleveren ten gunste van nieuwe ge gadigden, die geen ervaring hebben met de oestercultuur. Dit bleek woensdag tijdens een over leg van de Kamercommissie voor vis serijzaken met Braks over diens Nota Oestercultuur. De CDA-bewindsman wil de oestersec tor in de Grevelingen na een driejarige overgangsperiode, die 1 augustus in gaat, uitbreiden met 500 hectare. Er vindt dan een complete herverdeling plaats. Mr A. J. te Veldhuis (WD) vond dat aan de positie van de Vereniging van oesterkwekers en -exporteurs (Ver- voex) ten onrechte afbreuk wordt ge daan. Zij is in de loop van de jaren '70 als enige bedrij vencombinatie begon nen met een oesterbroedwinning-ex- periment in het meer en heeft gedurfde risico's genomen. De WD wil overi gens niet dat de oude situatie - en daar mee de monopoliepositie van Vervoex - onverkort gehandhaafd blijft. Alle woordvoerders - van VVD, CDA, PvdA, SGP en RPF - drongen met klem bij Braks aan op een betere rege ling voor de negen beroepsaalvissers in de Grevelingen. Omdat hun be drijfstak door de oprukkende oester cultuur schade ondervindt willen de vissers ter compensatie hiervan zelf ook de beschikking krijgen over oes- tergronden. Daar komt nog bij dat hun beroep een stuk minder aantrek kelijk is geworden nu besloten is de Grevelingen zout te laten. Daardoor moeten ze forse kosten maken voor het uitzetten van glasaal. In de overgangsperiode mogen de aal vissers gezamenlijk dertig hectare aan oestergronden huren. Bij de gunning van percelen die daarna (in rondes) plaatsvindt komen ze pas bij de twee de ronde, waarin ook de nieuwkomers meedoen, aan bod. Volgens Braks heeft onderzoek van het Rijksinstituut voor visserij onder zoek (Rivo) aangetoond dat de paling visserij geen schade lijdt. Niettemin zegde hij de Kamer toe dat hij zijn ge dachten zal laten gaan over een betere regeling. De minister verwierp de aantijging van onder anderen A. Kosto (PvdA), dat over zijn plannen nauwelijks over leg is gevoerd met de diverse belang hebbenden. MIDDELBURG - De spin vierde hoog tij woensdagmiddag in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Rondom de anansi -zoals hij in het Caraïbisch gebied wordt genoemd- ontspon zich een web van activiteiten. De hoofd moot was een optreden van de Suri naamse Gerda Havertong, onder meer bekend van het televisiepro gramma Sesamstraat. Zij vertelde aan ruim tweehonderd kinderen (meer dan er stoelen staan in de aula van de bieb) twee anansi-verhalen en zong er enkele liedjes tussendoor, waarbij zij op gitaar werd begeleid door Helen Gill. Het eerste verhaal was het langste en daarvoor waren de kinderen ook een en al oor. Het ging over een koning „en die had zóóó'n pijn aan zijn billen, dat kwam door een steenpuist". Alle die ren werden uitgenodigd om de koning van zijn pijn af te helpen, maar nie mand slaagde erin. Tot de spin tot het paleis werd toegelaten. De anansi (ver gelijkbaar met onze Reintje de Vos, dus slim) lukt het wel. Hij weet de ko ning af te leiden met behulp van 'een grote drol' op de stoep van het paleis en wordt beloond voor zijn vinding rijkheid. Het tweede vertelsel over een familie anansi's ging min of meer verloren in het geroezemoes van de jeugdige toe schouwers. Daarna kwam poppen- speelster Saar den Hollander op het toneel die zo'n 25 kinderen aanwees die met haar meemochten naar het 'Guushuus' in de bibliotheek. Zij had samen met een aantal Pabo-studenten enkele poppen gemaakt die ook een rol spelen in de anansi-verhalen, waar onder (natuurlijk) twee spinnen. Steeds twee kinderen mochten een zelf verzonnen verhaaltje in de poppen kast aan de overigen demonstreren met behulp van de poppen. Zaterdag wordt er een dag over jeugd literatuur gehouden en daaraan werkt ook de schrijfster Noni Licht veld mee. Zij leest voor uit haar boek 'Anansi. De spin weeft zich een web om de wereld'.Zij zorgde ook voor de illustraties en ook die zijn in het ge bouw te zien. Maandag 18 mei houdt dr W. Baart, vanaf half acht 's avonds, een lezing over de achtergrond van de anansi-verhalen en de voordrachts kunstenaar Otto Sterman draagt er enkele voor. DEN HAAG- Vooral het belang van de tientallen miljoenen opbrengende ex port van oesters zou landbouwminis ter Braks hebben willen veiligstellen bij het bepalen van de wettelijke sta tus van de Grevelingen. Dat denkt de Federatie Deltavissers uit Goes; een vereniging, die opkomt voor de belangen van in de Grevelin gen vissende palingvissers. In een kort geding, dat woensdag voor de presi dent van de Haagse rechtbank, mr M. Wijnholt, diende, eisten de palingvis sers dat een besluit van de landbouw minister om de Grevelingen tot kust water, en niet tot binnenwater wat het voorheen was, te verklaren, buiten werking wordt gesteld. Ook de de Nederlandse Vereniging van Oesterkwekers en Exporteurs „Vervoex" uit Yerseke wenst het door VLISSINGEN Met onder meer Spaans en Russisch is gisteren de exa menperiode van de scholen voor voortgezet onderwijs min of meer exotisch afgesloten. De animo voor het Russisch is gering, Spaans wordt op wat grotere schaal gegeven. „Het viel wel mee", oordeelde de Vlis- singse Annet Reijnhout, leerlinge aan de Zeeuwse Dag- en Avondschool. Ze deed mee aan het mavo-examen Spaans. „Ik volg andere vakken op ha vo-niveau. Je merkt toch dat het ma vo-examen een treetje lager is". De mavo-leerlingen bogen zich over 50 meerkeuze vragen. De vragen hoorden bij drie stukjes tekst, een aantal kran- te-artikeltjes en advertenties. Één ad vertentie handelde over een gratis vakantiereisje naar de Baleares. De kandidaten moesten aangeven of - volgens de tekst - alleen de heenreis dan wel de heen én terugreis naar het vakantiegebied gratis werd aangebo den. „Het waren soms wat puzzel-achtige vragen", vond mevrouw A. R. Ver boon-van Mil uit Nieuwe-Tonge. „Ik maak veel kruiswoordpuzzels, dus de vragen liggen me wel". Ze verwacht het certificaat zonder veel problemen te behalen. Niet dat ze het wil gebrui ken voor een solliciatatie. „Ik volg de cursus eigenlijk zomaar voor de lol. Thuis zit ik met drie kleine kinderen. Ik vind het leuk om eens per week de auto te pakken en in Vlissingen Spaans te volgen". Een half uur na de mavo-kandidaten verlaten ook de vwo'ers het gymlokaal in de Vlissingse MTS, waar de ZDASG voor de gelegenheid haar examens houdt. Wederom gepuf van opluch ting. Terwijl ze driftig eikaars antwoorden vergelijken, melden Mimie Osté en An neke Frenks, beiden uit Vlissingen, dat de opgaven 'pittig' waren: „Er werd veel gevraagd naar zaken die je niet expliciet in de tekst kon lezen. Het ging over gevoelsmatige dingen die je tussen de regels door moest zien te ontdekken". Een voorbeeld: één tekst betrof een passage uit het boek La Piedra de la Locura (De Steen van Krankzinnig heid) van de Spaanse schrijver Fer nando Arrabal. De ik-persoon ont waart op een trap een gedaante. De 'ik' is bang en beschrijft zijn angst. „Ik vond het moeilijk om te constateren dat die 'ik' zich de gedaante verbeeld de. Er was helemaal niemand". Opvallend veel vrouwen verlaten de examenruimte. Is Spaans een typisch 'vrouwen-vak'? Anneke Frenks denkt er het hare van. „Mannen hebben va ker een baan, en dus minder tijd voor een avond-studie. Er zijn wel mannen te vinden, ook bij Spaans, maar die doen vaak geen examen. Gewoon om dat ze geen tijd hebben." Voor de twee examenkandidaten Frenks en Osté was het, voor wat Spaans betreft, de laatste keer dat ze zich kunnen inschrijven voor het cen traal schriftelijk. „Als we nu slagen, hebben alles gehad: eerst de mavo, toen de havo en nu het vwo. Hoger kun je niet. Jammer, we begonnen er net in te komen". De havo-kandidaten spaans kregen vijf teksten voorgeschoteld. De eerste tekst over een tocht rond de wereld in een schoener bevatte volgens de kan didaten de meeste moeilijke woorden. Een ander struikelblok was de vijfde Docenten in Groningen en Voorburg bogen zich voor deze krant over het centraal schriftelijk examen Spaans. Zij kwamen tot de volgende oplossin gen: Spaans MAVO-C: lc, 2a, 3a, 4c, 5b, 6b, 7b, 8c, 9b, 10b, 11a, 12c, 13c, 14c, 15c. 16c, 17b, 18a, 19a, 20b, 21b, 22c, 23b, 24c, 25a, 26c, 27a, 28b, 29c, 30a, 31b, 32a, 33a, 34b, 35a, 36a, 37b, 38b. 39c, 40c, 41c, 42b, 43a, 44d, 45a, 46c, 47b, 48a, 49b, 50c. Spaans MAVO-D: la, 2b, 3c, 4c, 5b, 6b, 7a, 8a, 9b, 10a, 11b, 12b, 13b, 14b, 15c, 16c, 17a, 18c, 19a, 20b, 21c, 22a, 23b, 24a, 25c, 26a, 27a, 28c, 29b, 30c, 31a, 32b, 33b, 34b, 35c, 36a, 37c, 38a, 39b, 40a. 41a, 42a, 43b, 44a, 45c, 46c, 47b, 48b, 49b, 50b. Spaans HAVO: lc, 2c, 3c, 4b, 5a, 6b, 7a, 8a, 9b, 10a, lid, 12b, 13c, 14a, 15a, 16c, 17a, 18b, 19b, 20c, 21c, 22d, 23d, 24c, 25b, 26d, 27a, 28a. 29b, 30b, 31a. 32d, 33a, 34b, 35a, 36d, 37d, 38d, 39b, 40a, 41a, 42a, 43c, 44a, 45a, 46d, 47d, 48a 49c, 50b. Spaans VWO: lb, 2c, 3a, 4a, 5a, 6b, 7b, 8c, 9d, lOd, 11c, 12d, 13b, 14d, 15c, 16c, 17c, 18b, 19d, 20c, 21a, 22b, 23b, 24c, 25b, 26d, 27c, 28d. 29d, 30a, 31c, 32d. 33a, 34c, 35b, 36b, 37d, 38c, 39a, 40b. 41d, 42d, 43b, 44c, 45d, 46a, 47b, 48a, 49b, 50c. Docenten uit Wormerveer bogen zich over verkooppraktijk van Ihno en leao. Zij kwamen tot de volgende op lossingen: Verkooppraktijk LEAO/LHNO: lc, 2c, 3d, 4b, 5c, 6c, 7b, 8c, 9d, 10c, 11b, 12c, 13b, 14c, 15e, 16c, 17d, 18b, 19e, 20b, 21a, 22b, 23c, 24a, 25f, 26d, 27d, 28f, 29d, 30c, 31a, 32c, 33c, 34c, 35d, 36d, 37c, 38a, 39b, 40a, 41b, 42d, 43b, 44d, 45a, 46b, 47b, 48d, 49c, 50d, 51a, 52c, 53a, 54d, 55e, 56c, 57a, 58c, 59b, 60d. Over deze antwoorden is geen corres pondentie mogelijk. tekst, een fragment uit een interview met de Spaanse regisseur en Oscar winnaar José Luis Garcia. De vwo-eindexamenkandidaten Rus sisch kregen tweeëneenhalf uur om vijf teksten te lezen en vijftig meerkeuze vragen te beantwoorden. De teksten gingen over Dalj, de samensteller van een Russisch woordenboek; een jour nalist die in een oude krant een artikel over de schrijver Tolstoi vindt; het ver band tussen klimaat en gezondheid; en een poolonderzoeker die in de man nengemeenschap op de pool graag een vrouw wil voor de 'bediening'. Het vwo-examen muziek omhelsde een band met muziek. Bij de eerste van de drie opgaven over een orgelwerk van Bach werden vragen gesteld over ritmen, structuren, toonsoorten en intervallen. Ook moesten de leerlin gen variaties in notenbeelden onder scheiden en het hoofdthema opzoe ken. Bij de opgave over een Duits or kestlied uit de romantiek moesten de kandidaten veel beargumenteren. Het examen werd afgesloten met 'The pri ce you pay' van Bruce Springsteen. Daar moesten akkoorden worden in gevuld en vragen beantwoord. Het eindexamen verkoopbevordering van het lager middenstandsonder- wijs riep gisteren heel wat vragen op. Docenten van het Amsterdamse Wal deck Pyrmont-college kwamen tot de conclusie dat van de 60 meerkeuze vragen er 21 op meer dan één manier goed ingevuld konden worden. de palingvissers aangevochten besluit van minister Braks buiten werking ge steld te zien. In dat besluit heeft de mi nister bepaald dat de oestervisgron den van de Grevelingen niet meer aan Vervoex, maar aan afzonderlijke oes tervissers worden verhuurd. Door de juridische status te verande ren meent de minister zonder overleg met derden de visgronden in de Greve lingen opnieuw te kunnen verdelen. Dat heeft hij in zijn omstreden besluit van 27 april dit jaar gedaan. Van diverse kanten zou zijn aange drongen op verdeling van de oestervis gronden. Ook de niet bij Vervoex aan gesloten vissers zouden een kans moe ten krijgen. Minister Braks heeft nu 500 hectaren van de Grevelingen be stemd voor de Oesterteelt. De landsadvocaat, mr W. de Vries, hield vol dat minister Braks gerech tigd is 'marktordenend' op te treden. De afgelopen jaren zou voor alle be trokken partijen volstrekt duidelijk zijn geweest dat er volop werd geëx perimenteerd met de Grevelingen. Niemand zou daarom vanwege het ex perimentele karakter van de hele af faire rechten kunnen ontlenen aan de situatie van de afgelopen jaren. Namens Vervoex zei de advocaat, mr P. van Wijnen, te denken dat de minis ter de Visserrijwet verkeerd hanteert. Volgens Van Wijnen mag de Visserij- wet niet worden gebruikt voor mark tordening. Kartelvorming voorkomen met behulp van de Visserijwet zou dus uit den boze zijn. De rechtbankpresident doet 27 mei uitspraak. AARDENBURG Het waterschap Het Vrije van Sluis heeft de Aarden burger F. A. Timmerman ten onrechte gelast om beplanting te verwijderen langs de Binnenweg te Aardenburg. Dat blijkt uit een beschikking van ge deputeerde staten. Het yrije van Sluis had aangevoerd dat de beplanting, waaronder knotwil gen, problemen opleveren bij het be heer van een bermsloot en gevaar kun nen opleveren voor weggebruikers. Maar dat is volgens gedeputeerde sta ten niet het geval. Timmerman, die bij gs in beroep ging, mag de beplanting nu laten staan. Wel heeft het waterschap nog de mogelijk heid om de uitspraak van het college aan de Kroon voor te leggen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 15