Raadslid Aardenburg is verontrust over 9verpesten3 kreek Derde wereld krijgt cursus aardappelteelt Speeltoestellen in Oostburg feestelijk in gebruik genomen Open dag Oesterdai en spuikanaal Bath Werklozen verenigen zich in platform Vlam Verwarring rond eilandfeesten in Sas Van Gent Jeugd van Sluiskil liep geld bijeen voor vluchtelingen Axel moet noodzaak bouwplan aantonen PZC/ streek MET OPLATEN VAN LUCHTBALLONS Onderzoek GROEP BEZOEKT SCHOONDIJKE Axels raadslid: Bungalowbewoners Braakman hautain ZATERDAG 16 MEI PRESENTATIE IN SCHOOL TERNEUZEN Zelfrespect Axelaars in eindstrijd van zaalvoetbalbeker VOOR GOEDKEURING DOOR PROVINCIE AXEL Papillon - In café De Pieper in Axel is vanavond, vrijdag, vanaf 22.00 uur de laatste voorstelling van het stuk. Homo Sapiens door cabaret Papillon. De toegang is gratis. Demonstratie hondentraining TERNEUZEN Zaalvoetbaltoernooi De per soneelsvereniging van de gemeente Terneuzen houdt vanavond (vrijdag) voor de derde keer het KWS-zaalvoet- baltoernooi. Aan het toernooi in sport hal 't Zwaantje in Terneuzen nemen zeven teams deel: Dow, Philips, De Zwaantjes, Verpoorte, Goalgetters en Gemeente 1 en 2. Er wordt een halve competitie afgewerkt. De eerste wed strijd begint om 18.00 uur en de laatste om 22.40 uur. HULST Boekenverkoop SAS VAN GENT. Prestatieloop - Het bindingsco té van de brandweer in Sas van G houdt zondag 17 mei voor de ze keer de Eugène de Vriend presta loop en wandeltocht. De inschrijt is vanaf 9.00 uur in de Sasse bra weerkazerne. De afstanden die pen kunnen worden, zijn: 3,5,10, ei kilometer. VRIJDAG 8 MEI 1987 AXEL - Als de gemeente Axel de „dringende noodzakelijkheid van enig bouwplan kan aantonen dan kunnen Gedeputeerde Staten afwij ken van het milieuplan". Dat kregen wethouder P. T. A. M. R. Apers en twee ambtenaren woensdag in Mid delburg te horen tijdens het overleg met vertegenwoordigers van provin ciale waterstaat, de provinciale pla nologische dienst en de inspectie volksgezondheid over de Axelse bouwplannen in de Weststraat en de Burchtlaan. Tijdens de gemeenteraadsvergade ring van vorige maand stelde PvdA'er J. S. Jongepier vragen over de verkoop AXEL - De LM Hondentrainings- school uit Koewacht geeft vanavond, vrijdag, vanaf 19.30 uur een demon stratie op het Szydlowskiplein in Axel. Eerder had de organiserende stichting streekcentrum aangekondigd dat de demonstratie op vrijdag 15 mei gege ven zou worden. Het streekcentrum heeft voor haar 'meimaand, actie- maand' ook een ludieke wedstrijd voor de hoogste klassen van de basisscho len gehouden. De moeder van het kind dat het leukste opstel heeft geschre ven, wordt zondag bedacht met een grandioos ontbijt op bed. van een stuk grond aan de Weststraat aan Proverko Vastgoed BV. De ver koop van die grond is geen probleem omdat er al een bouwbestemming voor dat gebied was. Voor de bouw van twintig bejaardenwoningen aan de Burchtlaan moet nu echter een bouw plan worden gemaakt, aldus Apers. De wethouder heeft er persoonlijk goede hoop op dat zo'n plan kans van slagen heeft. „Voor de dringende noodzakelijkheid kunnen wij het flankerend bejaarden beleid opvoeren. De bejaardenwonin- gen moeten tenslotte op een steen worp afstand van De Vurssche komen. En daar komt voor Axel dan nog de fi- ULSTDe bibliotheek in Hulst houdt zaterdag weer een verkoop van afge schreven boeken. De verkoop begint om 10.00 uur en duurt tot 12.00 uur. AARDENBURG Het Aardenburgs raadslid H. C. A. van Rie (d66) heeft donderdagavond tijdens de commis sievergadering algemeen bestuurlij ke zaken verontruste geluiden laten horen over 'het verpesten van de Sint- Kruise kreek het Grote Gat' door de hengelsportvereniging van Aarden- burg. Volgens de heer Van Rie beder ven grote blokken beton het natuu- raanzicht van de kreek. De hengelsportvereniging van Aar denburg heeft naar zijn zeggen vorig jaar al grote rietkragen weggehaald voor het hengelen. Ten gevolge hier van kalft land af. Om de hengelaars ter wille te zijn, heeft de vislcub grote be tonblokken laten neerstorten opdat het vissen kan blijven doorgaan. De heer Van Rie, hierin gesteund door de heer J. P. Dees (vvd), die de bescha diging van het natuurgebied al eerder onder ogen bracht, vraagt aan het col lege van b en w van Aardenburg, waar om tegen 'dit verpesten van het na tuurgebied' door de visclub niet wordt opgetreden. Met het oog op het dorpsplan voor Sint-Kruis, waarin melding wordt ge maakt van het attractief maken van het Grote Gat voor toeristen, wijst de heer Van Rie erop, dat straks niets meer over zal zijn om de toeristen op te Het Zeeuwse trekpaard werd weer eens van stal gehaald om te demonstreren aan de bezoekers uit de Derde Wereld welke ontwikkeling de aardappelteelt in Nederland heeft doorgemaakt. SCHOONDIJKE - Een groep van 24 mensen uit de Derde Wereld is dezer dagen op bezoek bij de landbouw- praktijkschool Prins Willem in Schoondijke. In drie dagen maken de bezoekers kennis met de geschiedenis van de aardappelteelt. Het bezoek aan Schoondijke is een onderdeel van een cursus, georganiseerd door het in ternationaal agrarische centrum in Wageningen. De deelnemers aan de cursus van dit jaar zijn afkomstig uit 22 landen in de Derde Wereld. Om de ontwikkeling van de aardap pelteelt duidelijk te maken had de landbouwpraktijkschool een aantal oude machines uit de motteballen ge haald. Ook werden er werktuigen ge leend van boeren in de omgeving en het streeklandbouwmuseum in Heille. Alle aspecten van het telen komen aan de orde: poten, grondbewerking, ge wasbescherming en oogsten. De meeste deelnemers aan de cursus hebben een academische opleiding in hun eigen land achter de rug, vertelt directeur J. Bearda van de landbouw praktijkschool. „Het grootste deel doet onderzoekswerk op ministeries of coöperaties. De mensen zijn zeer ge motiveerd en leergierig." De kosten van de cursus voor deelnemers uit ar me landen worden betaald door het ministerie van ontwikkelingssamen werking. Deelnemers uit Derde We reldlanden die niet meer als arm land aangemerkt worden, moeten de cur sus zelf betalen. Donderdagavond werd het gezelschap in groepjes van vier gedeeld, die boer derijen in de omgeving van Schoondij ke bezochten. Instructeurs van de school en de boeren gaven uitleg over het Nederlandse boerenbedrijf. „Door dit soort contacten word je heel na drukkelijk op het feit gewezen, dat on ze kijk op de landbouw heel anders is dan in de Derde Wereld", zegt Bearda, „De mensen uit die landen verbazen zich over dingen die voor ons de ge woonste zaak van de wereld zijn." nanciële noodzaak bij", aldus de wet houder. Apers heeft goede hoop op een gunstige beslissing van de provincie. Hij waarschuwt er wel voor dat er ook na toestemming van GS nog een mi nisteriële goedkeuring nodig is. Apers heeft de resultaten van het overleg aan zijn mede-bestuursleden doorgege ven. Het college krijgt volgende week een schriftelijke bevestiging van het overleg en zal zich dan over een bouw plan beraden, aldus Apers. TERNEUZEN - Wethouder J. van Rooijen (recreatie) moet zich niet al te druk maken om de bewoners van de bungalows in het recreatiecentrum De Braakman. Dat zei CDA-raadslid P. C. Hamelinck gisteren in de verga dering van het recreatieschap De Braakman. Volgens Hamelinck zijn enkele bungalowbezitters 'hautain', oftewel, zij gedragen zich neerbui gend ten opzichte van de caravange bruikers. „Er zijn er die net doen tegenover hun buren in de caravan zoals sommige ge meentebesturen woonwagenbewo ners behandelen", zo lichtte Hame linck zijn beschuldiging na afloop van de vergadering toe. In het recreatieschap kwam de winter- bewoning van de bungalows aan de or de. Het gaat om enkele tientallen re creatiebungalows die niet permanent bewoond mogen worden. Er wordt te gen deze regels gezondigd en wethou der Van Rooijen, tevens voorzitter van het recreatieschap, is van plan om daarover met de vereniging van eige naren een onderhoud te hebben. „Een caravangebruiker betaalt meer pacht aan De Braakman dan welke bunga loweigenaar ook. En ik heb de indruk dat nu een enkeling van de eigenaren wil bepalen hoe het in de Braakman moet." OOSTBURG - Met het oplaten van ballons hebben de leerlingen van de katholieke basisschool Sint Bavo in Oostburg donderdag een aantal nieu we speeltoestellen op feestelijke wijze in gebruik genomen. De toestellen zijn door de oudervereniging aangeschaft met geld uit een schenking van de stichting katholieke jeugd Maris Stella. Deze stichting is onlangs geliquideerd. J. L. Cuelenaere, secretaris-penning- meester van de opgeheven stichting, reikte prijzen uit aan de winnaars van de teken- en opstelwedstrijd over het thema 'Spelen op het schoolplein'. De stichting heeft enige tijd geleden haar jeugdhuis in Aardenburg ver kocht. Het stichtingsbestuur besloot daarop tót opheffing over te gaan. Men was van mening dat de doelstelling - het vormen van de jeugd volgens katho lieke beginselen - door het wegvallen van het jeugdhuis niet meer voldoende nagestreefd kan worden. Het bestuur besloot vervolgens om het geld ter be schikking te stellen van de katholieke basisscholen. Dat kwam neer op veer tig gulden per kind. De stichting stelde als voorwaarde dat het geld aan „blijvende objecten' besteed zou worden. De oudervereniging van de St. Bavo heeft gekozen vooi de inrichting van de speelplaats. De vereniging kocht er een wiptoestel voor een kruiptunnel, een klimtoestel, een speelplastiek in de vorm van een paarc en twee pick-nick-sets. De leerlingen van de r.-k. basisschool Sint Bavo in Oostburg laten luchtbal lons op, waaimee de speeltoestellen op het schoolplein feestelijk in gebruil worden genomen. wijzen, door de desastreuze gevolgen van het weghalen van struikgewas en rietkragen en het storten van de be tonblokken aan de zuidkant van de kreek, zichtbaar vanaf de grote weg. Burgemeester mr E. F. Jongmans deelde de commissieleden mee, dat hem nog geen klachten hebben be reikt. De burgemeester zegde toe, dat het college een onderzoek zal instel len naar het gebeuren aan de kreek. Het college, dat zaterdag met de na- tuurvereniging 't Duumpje een fiets tocht maakt langs de kreek in Sint- Kruis, zal de ogen dan wijd open hou den." Eerder tijdens de vergadering deelde voorzitter Jongmans de commissiele den dat mee dat de gemeenschappelij ke regeling woonwagenschap Zeeuwsch-Vlaanderen wordt opgehe ven. Hierdoor zal de gemeente Aarden burg zelf voor haar woonwagenkam pen, lokatie, sanitaire units, onder houd en dergelijke moeten verzorgen. Besloten is om het windscherm van planken rond het woonwagencentrum te verhogen en daarnaast een scherm van beplanting aan te brengen rond de zeer windgevoelige lokatie. Een groepje werklozen bekijkt voorlichtingsmateriaal bij de uitstalling van DISK. GOÉS - Rijkswaterstaat houdt zater dag 16 mei een open dag op de Oester- dam en aan het Bathse spuikanaal. Er is een rijroute uitgestippeld, die voert langs een aantal waterstaatswerken en op verscheidene plaatsen is volop informatie te krijgen. De open dag duurt van 9 tot 16 uur. De Oesterdam en het Bathse spuika naal zijn onderdelen van het Ooster- scheldeproject. Samen met de Philips- dam en de Markizaatskade vormen ze de compartimenteringswerken, die zijn uitgevoerd om de kom van de Oos- terschelde te verkleinen en daarmee een voldoende groot getijverschil te handhaven. Zonder de compartimen- teringsdammen zouden de milieu- en visserijwaarden van de Oosterschelde ernstig worden aangetast, omdat door de vernauwde monding van de zeearm bij iedere getijbeweging minder water dan vóór de bouw van de stormvloed kering in en uit stroomt. Nu even voor pasen ook de Philipsdam is gesloten, is achter de Oesterdam een zoet meer ontstaan met een water stand op ongeveer Normaal Amster dams Peil. Het Bathse spuikanaal is aangelegd om het water van het Zoom meer zowel in kwantitatieve als in kwalitatieve zin te kunnen beheren. Het overtollige water wordt op de Wes- terschelde geloosd. Tijdens de open dag is het infor trum Het Zoommeer op de Molenp bij Bergen op Zoom het vertrekp van de rijroute. In het centrum w< aan de hand van expositiemater uitleg gegeven over de Oostersche werken. Er is ook een video- en hoek ingericht en er zijn consump te verkrijgen. Bij de Kreekrakslu wordt uitleg gegeven over het zout verzoetende milieu en de werking het zoet/zout-scheidingssystf wordt uit de doeken gedaan. Bi; Bathse spuisluis zijn de functie ei werking van spuikanaal en sluis ii praktijk te zien. Ook naast de Bei Diepsluis in de Oesterdam is infor tie- en verversingspunt ingericht. Het vertrekpunt van de rijroute, informatiepunt Het Zoommeer oj Molenplaat, is te bereiken via het gen op Zoomse industrieterrein. TERNEUZEN - In de Levensschool in Terneuzen werd gisteravond het Plat form 'Mensen zonder baan' gepresen teerd. Het platform is een bundeling van verschillende groeperingen in Zeeuwsch-Vlaanderen, die zich inzet ten voor mensen zonder werk. De doelstelling van het platform, ge doopt met de naam Vlam, is om samen sterker te staan en samen één stem te vormen van de bestaande groepen en organisaties voor werklozen. Vier sprekers van de Werkgroep Uitke ringsgerechtigden van de FNV, de DISK (Dienst in de Industriële Sa menleving vanwege de Kerken), de Stichting 'De Blokken' Terneuzen en het Project Mensen Zonder Werk in Axel, gaven hun kijk op de werkloos heid. „Meer dan een miljoen mensen in Ne derland moeten met een uitkering rond zien te komen. Het is een ingrij pende gebeurtenis in je leven als je met je baan ook je sociale contacten kwij traakt. Er zijn werkloze mensen die ie dere ochtend nog steeds om diezelfde tijd zogenaamd naar hun werk rijden, dat allemaal om de sociale controle in hun straat te ontvluchten," aldus J. Seegers van de Werkgroep Uitkerings gerechtigden van de FNV. Wij willen deze mensen weer hun eigenwaarde te ruggeven. Ieder mens is gelijk daar om willen wij geen klassenmaatschap- als de Sociale Dienst te staan. Met het platform wil men elkaar de nodige in formatie verstrekken en elkaar onder steunen. De plannen voor de toekomst zijn al uitgestippeld. Gezocht wordt naar particuliere bijdragen. Ook wil het platform een avond van de onbe taalde arbeid organiseren. Wij moeten af van het bestaande beeld van werklozen en projecten voor mensen zonder baan. Je kunt mensen niet zomaar naar een buurthuis af schuiven en ze daar iets leuks laten doen. Wij zijn niet zielig maar moeten onze stem laten horen,"aldus Seegers. De naam Vlam is volgens woordvoer der Rens Stobbelaar de enig juiste be naming voor de samenwerking van de verschillende groepen. „Aan een vlam kun je je warmen, maar ook verbran den. Misschien zijn het ook al die klei ne vlammetjes van Hulst tot Hontenis- se, die hopelijk nog lang blijven bran den." Pij-" Ook industriepastor W. Nabbe van de DISK benadrukte de sociale achter stand van de werklozen. „Je bent niet economisch nutteloos als je werkloos bent. Ook niet te duur, te gehandicapt of te ongeschikt. Mensen verliezen hun zelfrespect doordat betaalde ar beid overgewaardeerd wordt." De sprekers riepen de circa dertig aan wezigen op zich voortaan te bundelen om zo sterker tegenover instanties zo- SLUISKIL In het kader van de vluchtelingenhulp Afghanistan werd in Sluiskil een bevrijdingsmars gelo pen. De jeugd van de basisscholen had voor elk van de zes te lopen kilome ters een sponsor weten te vinden. Zo werd door de ruim honderd gespon sorde deelnemers een bedrag van 1355,bij elkaar gelopen. Uitschieter en door de organisatie tot kampioen benoemd was de 11-jarige Emile van Alkemade. Hij presteerde het in z'n eentje een bedrag te verza melen van 305,—. De tocht startte onder begeleiding van majorettenpeloton De Zwaluw aan het Gildehuis en leidde de wandelaars naar het graf van de Franse soldaat. Daar werd de jeugdige groep toege sproken door wethouder J. van Rooij en, die het college van b en w van Ter neuzen vertegenwoordigde. Van Rooijen vertelde hoeveel waardering het college van b en w voor de Sluiskil- se jeugd had en hoe belangrijk de vluchtelingenhulp in deze tijd is. Met het bijeengelopen bedrag kunnen zo'n zeventig vluchtelingen geholpen wor den. Na afloop van de wandeling was er in het Gildehuis voor alle kinderen een glas limonade en voor de ouderen een kopje koffie. Mede-organisator Walter Goethals benadrukte dat dit alles tot stand was gekomen door een uitste kende samenwerking tussen Sociaal Cultureel Werk, Oranjecomité, wan delcomité en het Rode Kruis. SAS VAN GENT - Er is verwarring ontstaan rond de eilandfeesten in Sas van Gent dit jaar. Vier winkeliers op het 'eiland' gaan er van uit dat er dit jaar geen feesten worden gehouden. Een vijfde zegt echter „dat de pret on der alle omstandigheden doorgaat. De winkeliers hebben de feesten de laatste jaren tot een traditie gemaakt. De stichting 't Eiland heeft besloten dit jaar geen feesten te organiseren. De voorbereidingen voor de feesten be ginnen altijd in het voorafgaande jaar. Doordat de hoofdorganisator van voorgaande jaren een andere baan kreeg en enkele winkeliers door studie en een verbouwing weinig tijd vrij kon den maken, kwamen de voorbereidin gen in het gedrang. „Daarom hebben we als stichting besloten de feesten een jaartje over te slaan", aldus foto handelaar P. J. Piessens. Hij combi neert op het ogenblik de functies van voorzitter, secretaris en penningmees ter. R. A. Heynsdijk van het loodgieters- bedrijf blijft er echter bij dat de fees ten in augustus gewoon doorgaan. „Het zou een blamage zijn om er een jaar de riemen af te gooien", vindt Heynsdijk. „Als je een manifestatie de eilandfeesten noemt, kun je niet zo maar een jaar geen feest vieren." Heynsdijk denkt over een week of vier een programma rond te hebben. „Er komt een tent op het plein en de pret gaat in ieder geval door." „Als je iets doet, moetje het goed doen. Als je het niet goed kan doen, moet je het helemaal niet doen", is Piessens standpunt. Hij vindt dan ook dat de naam 'eilandfeesten' niet zou mogen worden gebruikt voor eventueel t te organiseren festiviteiten. Heynsdijks plannen hebben Piess en de andere drie winkeliers nogn gehoord. „Vijf mensen om het te oi niseren is al erg weinig. Als er dani enkele afvallen wordt het helem moeilijk", aldus kruidenier mevro Samijn. „Ze willen wel, maar ze lui! ren nooit", zegt Heynsdijk. AXEL - Het Axelse Verpoorte heeft via een 6-1 overwinning op Maartense Tapijt geplaatst voor de finale van de Zeeuwse voet- balbeker. Bij de rust had de thuisclub roet treffers van Theo Hanny en Boy Scheele al een 2-0 voorsprong op gebouwd. Pas nadat Rick Wou ters de stand had opgevoerd tot 3-0 wist Maartense via Stoffel Schipper tegen te scoren. Ver poorte liet zich hierdoor echtei niet uit zijn spel brengen en wist zelfs door Rick Wouters en twee treffers van Rinus Scheele een ruim verdiende 6-1 overwinning te behalen. Wie Verpoorte in de finale onv moet is nog niet bekend, omda Country Club, Parbo en Reiroers- waal nog onderling moeten uit maken wie voor deze plaats i aanmerking komt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 42