Twee weken en jaar rijontzegging voor alcohol-recividist Bestuursacademie wil samenwerken met Zuid-Holland Weer uitstel ruilverkaveling rond Aardenburg voorgesteld Het zijn de kleine dingen die 't doen PZC/ provincie Boete voor innen gestolen cheques DRIEJARENPLAN 'MINIATUUR WALCHEREN Boete 100,- voor molesteren taxichauffeur nformatiedag over vluchtelingen DURE AUTO VERBEURD Geld collectebus gestolen uit hondentrimsalon DAGELIJKS BESTUUR VOORSTANDER Humanltas houdt trektocht m kamp Voor kinderen ZLM WOEDEND OP COMMISSIE Ingrijpend Vereniging ouders schizofrene mensen houdt bijeenkomst Presentatie 19 NIEUWERKERK Oud-wethouder A. Bergshoeff van Middel burg is donderdag in een bijzondere raadsvergadering in het dorpshuis in Nieuwerkerk geïnstalleerd als burgemeester van Duiveland. Loco-burgemeester J. Op 't Hof bezegelde de offi ciële installatie met het overdragen van de ambtsketen. VRIJDAG 8 MEI 1987 Duiveland heeft weer burgemeester Tal van sprekers riepen de familie Bergshoeff een warm welkom toe. Bo vendien werd de nieuwe burgemeester in Nieuwerkerk uitgeleide gedaan door een delegatie van het stadsbe stuur van Middelburg. Natuurlijk staan ook wij in de rij om te zien dat Bergshoeff hier perfect wordt afgele verd", schertst burgemeester mr C. G. J. Rutten. Loco-burgemeester Op 't Hof gaf in zijn toespraak aan dat Duiveland veel vertrouwen stelt in burgemeester Bergshoeff. En hij maakte zich geen zorgen over het Middelburgse voorne men 'Bergshoeff terug te halen' wan neer Duiveland het hem 'te moeilijk' maakt. „Want over het algemeen is Duiveland een rustige en gemakkelijk bestuurbare gemeente, ook al is er na tuurlijkin de raad best wel eens een ge zond meningsverschil". Burgemeester Bergshoeff onder streepte dat met zijn benoeming een lang gekoesterde wens, aan het hoofd van een gemeente te mogen staan, in vervulling is gegaan. En hij dacht met genoegen terug aan zijn afscheid on langs in Middelburg, na ruim 23 jaar plezierig wonen en werken in deparel' van de Zeeuwse hoofdstad, Sint-Lau- rens. „De zeer vele positieve reacties MIDDELBURG - De politierechter in Middelburg heeft donderdag de Vlis- singers P. de R. (20) en M. M. (19) ieder tot honderd gulden boete veroor deeld, De R. voor het mishandelen van een taxichauffeur en M. voor het vernielen van de voorruit van de taxi. De jongelui hadden het in een café in hun woonplaats aan de stok gekregen met enkele leeftijdgenoten. Die wilden de aftocht blazen in de taxi, maar M. stelde zich voor de auto op, zodat de chauffeur niet kon wegrijden. Toen hij toch probeerde aan zijn rit te begin nen, zou hij M. licht geraakt hebben, waarop deze kwaad werd en zijn woede op de voorruit koelde. Toen de chauf feur uitstapte nam De R. het voor zijn maat op en sloeg hij de man in het ge zicht. Het incident had plaats in de cember 1985 rond één uur 's nachts. Omdat de zaak intussen bijna ander halfjaar oud is eiste officier van justi tie mr C. M. P. Nijmeijer relatief lage boetes van 200 gulden. De R. verklaar de op de zitting dat hij uit zelfverdedi ging had gehandeld, maar dat werd door politierechter mr G. H. Nomes niet geaccepteerd. Wel halveerde hij de geëiste boetes. MIDDELBURG - De politierech ter in Middelburg heeft donder dag de 51-jarige Goesenaar P. A. K. veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf voorwaardelijk en duizend gulden boete voor het plaatsen van valse handte keningen op cheques, waarmee hij een bedrag van 8000 gulden incasseerde. De cheques waren gestolen bij een inbraak in een bedrijf in Venlo. Zijn schoonzoon J. P. van H. (25) uit Kortgene werd bestraft met drie weken voorwaardelijk en 500 gulden boete voor zijn rol in de zaak. Van H. werd door een in middels overleden oom aange klampt met de vraag of hij kans zag de cheques te verzilveren, omdat hij het zelf niet aandurfde. Van H.'s vrxouw A. L. van H.-K. kwam op het idee haar vader in te schakelen en belde hem op met de mededeling dat hij naar hen toe moest komen als hij wat wil de verdienen. K. ging erop in om dat hij het geld erg goed kon ge bruiken. Hij inde de vervalste cheques bij zijn eigen bank in Putte. On danks het feit dat hij de cheques daar ook nog moest contrasigne ren, kreeg het bankpersoneel geen argwaan. De cheques - Ame rican Express cheques - stonden op naam van een Duitser. K. mocht de helft van het geld zelf houden. Van H. werd voor zijn diensten met niet meer dan 200 gulden beloond. K.'s dochter werd wegens medeplichtigheid veroordeeld tot één week voor waardelijk en 300 gulden boete. Dit laatste vonnis was conform de eis. De officier had tegen K. en Van H. naast de voorwaardelijke vrijheidsstraffen geldboetes van 2000 en duizend gulden geëist. J°ES De christelijke hulporganisa- 16 ZOA-Vluchtelingenzorg houdt 'oensdagmiddag en -avond een infor matiedag in het wijkcentrum 'De Pit' n Goes. De belangstellenden kunnen s middags terecht van 14.00 tot 17.30 lUr en 's avonds tussen 19.00 en 21.30 lur. na mijn benoeming ontvangen, heb ben ons erg goed gedaan". In het bijzonder waardeerde burge meester Bergshoeff de tevreden reac ties vanuit de raad Duiveland. En daarnaast toonde hij begrip voor 'te leurstelling' bij de SGP/RPF-fractie, dat niet een burgemeester van eigen signatuur is benoemd. „Maar de loyali teit van SGP/RPF-zijde om mij welwil lend en met vertrouwen tegemoet te treden, geeft vertrouwen voor een goe de verstandhouding met deze zo be langrijke groepering in de Duiveland- se samenleving". Zierikzees burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs verwelkomde de nieuwe collega namens de colleges van burge meesters, wethouders en secretarissen van Schouwen-Duiveland en Sint-Phi- lipsland. „Zelf nog maar drie maanden geleden lijdend voorwerp in een instal latie-vergadering", verzekerde hij dat burgemeester Bergshoeff als nieuwko- MIDDELBURG - Het besturen van een auto onder invloed (2,25 promille) terwijl hij zijn rijontzegging van een vorig vonnis wegens rijden onder in vloed nog niet had uitgediend, kwam de 43-jarige P. van der M. uit Zoute- lande donderdag op de zitting van de politierechter in Middelburg op een veroordeling tot acht weken gevange nisstraf, waarvan zes weken voor- VLISSINGEN Onbekenden hebben in de nacht van woensdag op donder dag ingebroken in een hondentrimsa lon aan de Vlissingse President Roo- seveltlaan. Ze namen ongeveer 70 gul den aan kleingeld mee. Het bedrag was onder meer afkomstig uit een col lectebus voor de Dierenbescherming. Ze verschaften zich toegang door een raampje aan de achterzijde van het ge bouw te verbreken. Uit een drogisterij aan de lange Zelke werd donderdag een portefeuille met 225 gulden gestolen. De portefeuille lag in een kantoortje achter de winkel. Op het bouwterrein bij de nieuwe wijk Het Fort werden drie voordeurruiten vernield. Ook werden twee afzuigkap pen en twee losse kasten gestolen. Op het Nollestrand werden in de nacht van woensdag op donderdag bij veer tig strandhokjes de achterzijden losge trokken. Bovendien werden dertien deursloten vernield. waardelijk en een nieuwe rijontzeg ging van een jaar te staan. Ook moet hij nog tien dagen gevange nisstraf, die hij eerder voorwaardelijk opgelegd had gekregen, gaan uitzitten en werd zijn vrij kostbare auto ver beurd verklaard. Van der M. was al ve le malen met alcohol in het verkeer in de fout gegaan. Hoewel Van der M. nog in januari 1986 voor anderhalf jaar zijn rijbewijs had moeten inleveren zag hij er geen been in om in december weer na overvloedig drankgebruik in zijn wagen te stap pen. In de Bachlaan in Vlissingen viel zijn rijstijl rond vier uur 's nachts in on gunstige zin op aan de bemanning van een surveillanceauto. Bij zijn aanhou ding sloeg de schrik Van der M. zoda nig in de benen dat hij het letterlijk in zijn broek deed, naar de agenten in het proces-verbaal vermeldden. Officier van justitie mr C. M. P. Nij meijer had een aanzienlijk zwaardere straf tegen Van der M. geëist: acht we ken waarvan de de helft voorwaarde lijk en een rijontzegging van twee jaar. Dit met het oog op zijn straflijst. Een verzoek van de advocaat mr J. A. C. van der Poel-De Roy van Zuydewijn om de gevangenisstraf door dienstver lening te vervangen werd door de offi cier resoluut van de hand gewezen ge zien de aard en ernst van de strafbare feiten. Zij had bij politierechter mr G. H. Nomes wel succes met haar pleidooi voor een kortere rijontzegging vanwe ge het feit dat Van der M. een sollicita tie naar een belangrijke functie heeft lopen, waarbij het rijbewijs een abso lute noodzaak is. GOES - De Zeeuwse bestuursacade mie, gevestigd in Goes, wil samen werken met de bestuursacademie Zuid-Holland. Om die samenwerking mogelijk te maken zal een nieuwe ge meenschappelijke regeling tot stand moeten komen tussen alle gemeenten, provincies en eventueel ook de water schappen in Zeeland en Zuid-Hol land. De vestiging in Zeeland zal func tioneren als een dependance, met de zelfde positie als de locaties in Den Haag en Rotterdam. Samenwerking met andere bestuursa- cademies is nodig, omdat landelijk sprake is van veranderingen in de op leiding van ambtenaren. De bestuurs- scholen zijn niet langer de enige oplei dingsinstituten die bestuursdienston- derwijs verzorgen. Scholen voor mid delbaar en hoger economisch en admi nistratief onderwijs leiden ook op voor bestuursdienst, zij het minder gespe cialiseerd. Door deze veranderingen heeft een kleine academie in Zeeland weinig bestaansrecht meer. Andere bestuursscholen in het land zijn in middels overgegaan tot een fusie. Aanvankelijk had het dagelijks be stuur van de Zeeuwse bestuursacade mie de ogen gericht op een samenwer king met de bestuursscholen in Noord- Brabant en Limburg. Een voorstel om met die academies een samenwer kingsverband aan te gaan, zal in de al gemene bestuursvergadering van 12 mei worden besproken. Overeenkom stig een besluit van het algemeen be stuur is er ook contact geweest met het bestuur van de bestuursacademie in Zuid-Holland. Dat overleg heeft even eens geleid tot een samenwerkings voorstel. mer ongetwijfeld snel geaccepteerd zal zijn. „De Schouwen-Duivelandse gemeen ten en Sint-Philipsland proberen ge zamenlijk toekomstgericht te denken en te bewijzen dat zij een sterke regio zijn. En de hier toch wel heersende ge zonde achterdocht ten aanzien van Middelburgse bestuurders is daarbij zo vreemd nog niet", aldus mr Assel bergs. Woordvoerster van de gemeenteraad was mevrouw G. van den Ouden- Zwart (vvd). „De verwachtingen zijn hoog gespannen, want in de persoon van burgemeester Bergshoeff wordt aan veel wensen van de raad voldaan. Je zou bijna kunnen denken: de raad heeft om Bergshoeff gevraagd". De rij van sprekers schaarden zich ver der gemeentesecretaris J. van der Maas, de heer M. J. Rouw namens de kerken, burgemeester J. van Bommel van Kapelle, oud-burgemeester W. Daas van onder meer Kerkwerve en Sint-Laurens, vrienden en familiele den. En in de avonduren waren burge meester en mevrouw Bergshoeff en hun kinderen nog het middelpunt van een zeer druk bezochte kennisma kingsbijeenkomst voor alle inwoners. CADZAND - De Zuidelijke Land- bouwmaatschappij (ZLM) is zeer ver ontwaardigd over het voornemen van de centrale landinrichtingscommis sie (CLC) om de ruilverkaveling Aar denburg weer uit te stellen. De ZLM gaat de komende weken alles in het werk stellen om te voorkomen dat de CLC haar voornemen omzet in een de finitief besluit. Een woordvoerder van de commissie weigerde gisteren het voorstel toe te lichten. De CLC wil deze ruilverkaveling in West Zeeuwsch-Vlaanderen voor de derde keer door naar een volgend jaar doorschuiven. „Het is een schandalige zaak", zegt P. Risseeuw, voorzitter van de ZLM, kring West Zeeuwsch-Vlaan deren. „We zetten alle kranen open om dat besluit nog te voorkomen." Door de nodige druk uit te oefenen wil de ZLM de landinrichtingscommissie te kunnen overtuigen van de noodzaak het gebied bij Aardenburg te kunnen verkavelen. De CLC moet daar op 22 mei over beslissen. Die druk moet dan komen van de ZLM en naar Risseeuw hoopt ook van de provincie en de ande re boerenorganisaties. Het gebied dat bij Aardenburg verkal- veld zou moeten worden is 6000 hecta re groot. Het gaat om een ingrijpende ruilverkaveling. Het gebied is nog nooit verkaveld en de kavels liggen soms erg ver uit elkaar. In 1985 werd Aardenburg voor het eerst voorgedra gen voor een ruilverkaveling. Op de valreep besloot de CLC om deze niet op het voorbereidingsschema te zet ten. Bij wijze van tegemoetkoming werd toen wel de administratieve ruil verkaveling Sluis-Oostburg opge voerd. Het jaar daarop ging het weer niet door en werden administratieve ruilverkavelingen in Schoondijke en Breskens als compensatie aangebo den. Dat ging gepaard met de plechti ge belofte dat Aardenburg in '87 echt aan de beurt zou zijn. Op die belofte komt de commissie nu weer terug tot grote woede van Ris seeuw. „Nu puntje bij paaltje komt, voeren ze Aardenburg weer af. En de ze keer is er geen ander gebied voor in de plaats gekomen. Daar nemen wij geen genoegen mee. Voor de voort gang van de ruilverkavelingen in West Zeeuwsch-Vlaanderen is dat heel slecht." MIDDELBURG De Stichting Euro pa Kinderhulp heeft problemen met het onderbrengen van een aantal kin deren, dat jaarlijks voor een vakantie op Walcheren of de Bevelanden wordt uitgenodigd. Het betreft hier kinde ren uit Duitsland (Berlijn en Han nover) en Nederlandse kinderen uit enkele tehuizen. „We hebben de kinderen al toegezegd dat ze mogen komen. We rekenden op voldoende gastgezinnen, maar een aantal van de vaste adressen heeft om allerlei redenen verstek moeten laten gaan. We komen nu nog zo'n zestien gastouders te kort", zegt de Souburger Robbert Hümbs, die al jaren bij de ac tiviteiten van de stichting betrokken is. Hij vindt het vooral sneu voor de kinderen die nu hun vakantie de mist zien ingaan. „Het was de bedoeling dat de kinderen van af 13 juli drie weken lang bij een gezin ondergebracht zou den worden. Kosten zijn er niet aan verbonden. Er wordt alleen verwacht dat de kinderen tijdens het verblijf hun natje en droogje krijgen van de gastouders", legt een teleurgestelde coördinator uit. „Juist in het jaar dat we het 10-jarig bestaan vieren, moest ons zoiets overkomen. Mogelijk zijn er nog mensen die ons op de valreep wil len helpen", zegt hij hoopvol. Mary den Haan uit Wolphaartsdijk, eveneens nauw bij de organisatie van de kinder vakantieweken betrokken, ziet nog wel mogelijkheden als er nog snelle reacties komen. „In ons jubileumjaar kunnen we de kinderen toch niet te leurstellen", vindt zij. GOES - De vereniging voor ouders, partners en familieleden van chro nisch psychotisch of schizofrene men sen. Ypsilon afdeling Zeeland, houdt woensdag 13 mei een bijeenkomst. Tij dens deze bijeenkomst kunnen men sen ervaringen uitwisselen en over problemen praten. De avond is in Goes aan de Vismarkt 6 en begint om 19.45 uur. Nadat de diverse mogelijkheden tot samenwerking zijn overwogen, spreekt het dagelijks bestuur nu zijn voorkeur uit voor een principe-beslis sing voor een samenwerking en sa mengaan met de Zuidhollandse be stuursacademie. Een beslissing moet zo snel mogelijk worden genomen om met ingang van 1 juli verdere afspra ken te kunnen maken hoe de samen werking eruit zalt zien. In een voorstel aan het algemeen be stuur excuseert het dagelijks bestuur zich dat zo snel een beslissing moet worden genomen. Toch wil het nu al om een uitspraak vragen, omdat de tijd dringt en ook de voorbereiding van het nieuwe studiejaar wat betreft programma en begroting nogal wat aandacht vragen. Een ding staat ondanks alle vragen al wel vast: de bestuursacademie Zuid- Holland kan de inwonersbij drage niet verhogen, met als reden de fusie met Zeeland. Zuid-Holland ziet wel moge lijkheden om de inwonersbij drage in Zeeland (thans 92 cent) in vier jaar ge faseerd te brengen op het niveau van Zuid-Holland. Dat betekent voor de Zeeuwse deelnemers aan de bestuurs academie een verlaging met 55 cent per inwoner. Dit wordt mogelijk door het voor een deel niet vervullen van de vacatures in Zeeland en het verhogen van de doelmatigheid. Het dagelijks bestuur komt dinsdag 12 mei bijeen in het gebouw van de Zeeuwse bestuursacademie om de sa menwerkingsvoorstellen te bespre ken. De vergadering begint om 15 uur. MIDDELBURG - Over het Strandho- tel hangt een jas. Het gebouw ver keert in deerniswekkende staat. Maar de boulevard heeft voorrang: er wordt druk gemetseld aan de zee wering. Miniatuur Walcheren aan het Mid delburgse Molenwater. Het zijn de kleine dingen die het doen. Directeur H.J. (Henk) Baurdoux, die „de miniatuur" (zoals hij het park noemt) nu alweer een aantal jaren bestiert, heeft zich erin leren schik ken. „Mijn collega van Madurodam maakt een promotiereis naar het Midden-Oosten. Zélf ben ik op 1 april naar Zutphen geweest voor een ontmoetingsdag tussen verte genwoordigers van toeristische at tracties en de pers. Zulke contacten hebben wel degelijk nut". 'Walcheren in het klein', dat in 1954 de poorten opende als eenmalige ten toonstelling maar sindsdien het be staan wonderwel weet te rekken, baarde eerder dit jaar enig opzien toen secretaris mr. W.Otten de Mid delburgse commissie economische zaken fris van de lever meedeelde, dat de attractie de komende vijfjaar 1,25 miljoen wil investeren in een for se opknapbeurt. Het restaurant, het kantoor, de werkplaats maar ook een groot deel van de bijna 200 objecten: allemaal zouden ze worden ver nieuwd of uitgebreid. En op z'n minst geverfd. Krantenlezers kteken ver rast -en ook een beetje verbijsterd- op. Had de gemeente Middelburg het plaatselijke „zorgenkind" niet on langs nog fors gesteund door het de huur van het terrein kwijt te schel den en om te zetten in een erfpacht? En nu zou de attractie eventjes een miljoen ophoesten om zichzelf een ei gentijds gezicht te bezorgen? Baurdoux trapt in zijn bescheiden kantoortje („in de oorlog zat hier een gaarkeuken") naast het restaurant bedachtzaam op de rem. „Het be stuur heeft besloten om voorrang te géven aan een betere, meer artistieke presentatie van de objecten. Daar is een driejarenplan voor uitgestip peld. Toen Miniatuur in '54 werd ge opend, was het de bedoeling dat het park één jaar zou blijven. Daar was het materiaal van de gebouwtjes op gemaakt. We willen zo'n 60 objecten vernieuwen maar ook tot een zekere verfijning komen. Zo zou een dorp niet langer moeten bestaan uit een kerk met enkele eenvoudige wonink jes eromheen, maar ook uit één of meer leuke gebouwtjes". Het karwei kost naar schatting 70 tot 80.000 gul den, geld dat 'Miniatuur' uit de nor male jaarlijkse exploitatie wil halen. Met een bezoekersaantal dat vrij sta biel op 150.000 zit, moet dat kunnen. Voor de opknapbeurt worden drie tij delijke krachten aangetrokken naast de vier vaste personeelsleden in de eigen werkplaatsSchiet er geld over, dan krijgt een architect aan het eind van dit seizoen opdracht om een ontwerp te maken voor een nieuw restaurant en een verbetering van kantoor en werkplaats. Maar het gaat, onderstreept de directeur, na drukkelijk om projecten voor de wat langere termijn. Een voorzichtigheid die mede wordt ingegeven door kost bare investeringen in een schaalmo del van het Veerse Meer en een bewe gend stukje Noordzee, aanwinsten die de elkweervoorziening op onge veer 2 ton kwamen. Een medewerker van Miniatuur Wal cheren in Middelburg legt de laatste hand aan een nieuwe dorsmachine met bijbehorende voertuigen. Een van de nieuwe aanwinsten van Miniatuur Walcheren, het Vlissingse Beeldenhuis. Baurdoux is op dit moment in on derhandeling met de Nederlandse Spoorwegen over het sponsoren van een (miniatuur)treinstel. Ook gaan de gedachten uit naar een stukje au toweg met heuse wagentjes. Hij zegt: „Als je aantrekkelijk wilt blij ven zul je iets spectaculairs moeten verzinnen. Uit een onderzoek is ge bleken, dat 'Miniatuur Walcheren' het vooral moet hebben van gezin nen met kleine kinderen en school reisjes voor de leeftijdsgroep 6 tot 12 jaar, al weten ook ouderen ons wel te vinden". De jongste bezoekers kunnen via een dubbeltjesautomaat een carrousel met draaiorgelmuziek in werking stellen ter hoogte van Domburg en ook de Vlissingse Keer sluisbrug beweegt. In Vrouwenpol der blust een brandweermannetje na een druk op de knop een woon huis in lichterlaaie. Engelse school jongetjes proberen het dinsdagmid dag gierend van de pret uit. In de plannen voor „Miniatuur" zit -voor het oog weinig opwindend maar wél uiterst belangrijk- ook een beter promotiebeleid. Zo is het park na jaren weer opgenomen in het dag tochtenprogramma van de Neder landse Spoorwegen („dat levert ons 2000 tot 4000 bezoekers extra op", schat de directeur) en werd er in sa menwerking met de Vlissingse rep tielenzoo 'Iguana' een dagvullend programma ontwikkeld, dat bezoe kers ook over het 'echte' Walcheren voert. Henk Baurdoux: „We richten ons met ons foldermateriaal op Ne derland, België en Noord-Frankrijk. Volgens het onderzoek komt welis waar 65 procent van onze bezoekers uit eigen land, maar als het om groepsreizen gaat scoren Belgen en Fransen het hoogst. De Duitsers ko men meer individueel, wanneer ze hier met vakantie zijn. We sturen dan ook nogal wat folders naar de bunga lowparken". Een medewerker legt een foto van een torenspits op zijn bureau. Het brengt hem te binnen dat 'Minia tuur' aan „innovatie" doet: het toe passen van nieuwe technieken. Het kerkje van Ritthem is uitgevoerd in polyester. Initiatief van een Lim burger, die als proefstukje een deel van de Veerse stadhuisgevel afle verde. „We kijken hoe de kerk het houdt. Misschien is het iets om va ker te proberen". Kortom: aan het Middelburgse Molenwater tellen de kleine dingen. En zo hoort het ook. Locoburgemeester J. Op 't Hof bezegelt de installatie van burgemeester Bergshoeff met het overdragen van de ambtske ten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 35