kleintjes Cocktailgooier(s) spoorloos Abva/Kabo kiest voor langdurige acties Ruding wil aanpak lijfrentepolissen Studie flexibeler pensioen ambtenaar De Koning verlaagt inkomen specialist 3e prijs? Minister wil nader advies autokeuring vandaag Complot tegen )aniel Ortega JBERALEN VERLIEZERS Seksbom in Italië kandidaat parlement Voorzichtig aan met Suriname BritanniaWatertoren Off ieiële opening Minder wind boe jaargang no. 108 Wijdag 8 mei 1987 JOHANNESBURG De verkiezingen voor het exclusief blan- le parlement hebben de regerende Nationale Partij van presi dent P.W. Botha een ruime overwinning bezorgd. Nadat gister middag de laatste stemmen in de 166 kiesdistricten waren ge leld, bleek dat de NP 123 zetels had gewonnen. Vergeleken met Be zetelverdeling voor de verkiezingen is dat een winst van 6. be grote overwinnaar was echter de ultra-rechtse Konserva- lieve Partij van dr. Andries Treurnicht. De KP behaalde 22 ze- Iels, dat is een winst van 5, en werd daarmee de grootste oppo- Kitiepartij in de volksraad. Panda's Mijnenveger Michels vrijdagkrant 1erliezer BEKENDMAKING SLECHTS 1 DAG 50,-tot 425,- ,op maandag 11 mei 1987 om 18.30 uur. Receptie van 18.00-20.00 uur. Zonnig en droog weer. Middagtempe- ratuur omstreeks 16, aan zee 14 gra den. Zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. kunt u telefonisch opgeven. Bel I Middelburg 01180-81000 Terneuzen 01150-944571 Vlissingen 01184-84000 Hulst 01140-140581 Goes 01100-31800 Zierikzee 01110- 53801 DEN HAAG (ANP) - Minister Smit van vérkeer weet nog niet wat zij zal doen met de Algemene Perio dieke Autokeuring (APK). In een brief aan de Tweede Kamer schrijft zij dat ze eerst nog advies wil inwinnen bij Veilig Verkeer Ne derland en de stichting Veiligheids inspecties. De minister vindt de APK teleurstellend, omdat onder zoek heeft uitgewezen dat het aan tal verkeersongevallen waarschijn lijk maar met één procent zal dalen. Aan beide instanties heeft Smit- Kroes gevraagd uit te zoeken wat nu eigenlijk het beste systeem is om auto's te keuren. uid-Afrika aakt ruk aar rechts (Van onze correspondent *PZC ROTTERDAM Het dressoir en het vloerkleed in de woonkamer van de familie Lubbers tonen brandsporen. tbsoluut was de vooruitgang van de jltra-rechtse partijen, HNP en KP, leel aanzienlijker. Bijna 30 procent lan de 2 miljoen kiezers die hun stem lebben uitgebracht, stemden voor de landhaving van de apartheid. persconferentie in Kaapstad zei de Anglicaanse aartsbisschop Desmond Tutu, dat 'Zuid-Afrika met deze ver kiezingen de duistere middeleeuwen ingaan'. (Zie ook pagina 4) ROTTERDAM (GPD) De Rotter damse politie heeft nog geen spoor van de dader, die woensdagavond een Molotovcocktail door het raam van de woning van premier Lubbers wierp. De acht rechercheurs die met het onderzoek zijn belast, hebben nog geen enkele vordering gemaakt. De aanslag is door niemand opgeëist. De politie is onmiddellijk na de aan- ,slag begonnen met een buurtonder zoek, omdat een van de omwonenden een man met een hond zag wegrijden. Het onderzoek heeft geen nadere aan wijzingen opgeleverd. Zowel de politie als de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) zijn nauwelijks bereid informatie te verstrekken over het verloop van het onderzoek. Lubbers heeft gisteren, op zijn 48ste verjaardag, gesprekken gevoerd met de commissarissen Blaauw en Wiltink over de bewaking van zijn woning. Vol gens de politie heeft dat tot 'aangepas te maatregelen' geleid. Waaruit die be staan, wilde hij niet zeggen. De aanslag op Lubbers is de eerste in zijn soort. Het is volgens de RVD nog niet eerder voorgekomen, dat be windslieden lijfelijk worden bedreigd. Wel zijn er in het nabije verleden enke le 'ludieke' acties tegen politici ge voerd. Twee reuzenpanda's uit China zijn donderdag vanuit Peking in het safaripark Beekse Ber gen aangekomen. PAGINA 3 Het mijnenbestrijdingsvaar- tuig Hr Ms Zierikzee is donder dagmorgen in de haven van Zierikzee aan de Koninklijke Marine overgedragen. PAGINA 21 De KNVB laat bondscoach Ri- nus Michels nog niet gaan. Vol gens KNVB-voorzitter Jo van Marle zal zijn vertrek voor een groot deel afhankelijk zijn van de opvolging. PAGINA 25 Tunesië, een prachtig vakantieland, zang en trom mels kietelen de oren de ho reca besteedt veel aandacht aan dïeetgasten ge bruiksaanwijzing bij een huis is hard nodig denksporten en de prijspuzzel uit:- film, theater, concert, tentoonstel ling en kunst communicatie. PAGINA 9,11,12,13,14 en 15 Radio, tv en kunst: 2 Opinie en achtergrond: 4 Binnen- en buitenl. 3 en 5 Beurs en financiën: 7 Provincie: 17, 18, 19, 21, 22 en 23 Sport: 24 en 25 De grote verliezer bij de verkiezingen bas het liberale blok, gevormd door de Engelstalige New Republic Party en Ie Progressieve Federale Partij. De jjRP hield van haar vijf zetels er één r en de PFP ging van 26 naar 19 ze- Jels. Percentueel was de achteruit- lang voor de twee liberale partij en nog lanzienlijker. Het enige lichtpuntje lormde het succes van de drie 'onaf hankelijke' kandidaten Esther Late- Denis Worrall en Wijnand Malan. peze drie politici verlieten eind janua- li de NP uit protest tegen het stagne- lende hervormingsbeleid van Botha. [)fschoon alleen Malan een parle- nentszetel behaalde, sprak vooral het Iptreden van de voormalige Zuidaffi- laanse ambassadeur in Londen, Denis porrall, tot de verbeelding. In het dis- Helderberg kwam hij slechts 39 |temmen te kort om de minister van [rond wettelijke hervorming Chris Heunis te verslaan. In anti-apartheidskringen is de ver kiezingsuitslag met groot cynisme en teleurstelling ontvangen. Op een OME (RTR/ANP) - De Italiaanse ra- licalen zullen de bekende pornoster lona Staller, bijgenaamd La Ciccioli- a („het dikkerdje"), kandidaat stel en voor het parlement. ■let de vervroegde verkiezingen van ïalf juni in zicht, is in Italië de kandi- latenkoorts losgebarsten. Vooral klei- ere partijen, inclusief de Groenen die u voor het eerst aan de parlements- erkiezingen zullen meedoen, zijn op acht naar bekende namen waarvan ordt gehoopt dat die extra kiezers tillen trekken. De voor Nederlandse 'Cgrippen uiterst nette Cicciolina ver- orzaakte vorig jaar schandaal met en naaktshow in Rome, waarnaar de lomeinse man zogenaamd met goed atsoen ook zijn echtgenote kon mee- lemen. Veel vrouwen bleken echter och geschokt door het bloot. In het erleden heeft de politie regelmatig oorstellingen van La Cicciolina ver oden. De Radicale Partij wil nu blijk bar profiteren van alle publiciteit ond Ilona Staller en is daarom inge- !aan op haar aanbod zich kandidaat o stellen voor de partij. ASHINGTON (RTR) - Twee Ameri- aanse extremisten zijn in de Ver- oigde Staten in staat van beschuldi- 'ng gesteld wegens het voorbereiden an een komplot om de Nicaraguaan- e president, Daniel Ortega, te ver- noorden. Dit heeft het ministerie van ustitie donderdag meegedeeld in •ashington. et komplot faalde omdat een door de angeklaagden gerecruteerde man de ederale Recherche FBI inlichtte, en van de twee beklaagden is donder- 'ag gearresteerd, de tweede is voort- luchtig. JOHANNESB URG Helen Suzman krijgt een ferme schouderklop, nadat duidelijk is geworden dat zij haar parlementszetel voor de Zuidafrikaanse oppositiepartij PFP heeft heroverd. DEN HAAG (GPD) De 1500 top-ka- derleden van de ambtenarenvakbond Abva/Kabo hebben zich gisteren uit gesproken voor een langdurige perio de van acties tegen het arbeidsvoor waardenbeleid van het kabinet-Lub- bers. De acties, te beginnen met een 24-uurs staking, zouden eventueel moeten voortduren tot het einde van de zittingsduur van het kabinet in 1990. De 24-uurs actie moet komen na de uitspraak van de adviescommis- sie-Albeda. Volgens de Abva/Kabo is de actiebe reidheid „buitengewoon groot". Om te beginnen wordt gedacht aan stakin gen en werkonderbrekingen of demon stratieve bijeenkomst, maar later kan het volledige register aan actiemidde len worden opengetrokken. „Te den ken valt", aldus een woordvoerder van de bond gisteravond „aan estafettes takingen." De Abva/Kabo is woedend over het uitblijven van een akkoord over de ar- (Advertentie) beidsvoorwaarden voor overheidsper soneel voor 1987. Tussen de wensen van de bonden en de middelen die de minister van Binnenlandse zaken, in casu het kabinet, beschikbaar wil stel len, gaapt een kloof van honderden miljoenen. Midden deze week liep het overleg definitief vast en kondigden de bonden aan de commissie-Albeda om advies te gaan vragen. Omdat de minister niet mede-aanvra ger wil zijn, zal hij aan het advies niet zijn gebonden. De minister heeft ge zegd onder geen beding verder te kun nen gaan dan de 270 miljoen die hij het laatst heeft geboden. DEN HAAG (GPD)— De VUT-rege- ling voor ambtenaren zal waar schijnlijk over enkele jaren ver dwijnen en plaats maken voor een flexibele pensionering en een fle xibele pensioenpremie. Het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds, dat voor ambtenaren zowel de VUT-regeling als de pensioenrege ling uitvoert, studeert thans op de mogelijkheid van een flexibele pensionering. Dit verklaarde voorzitter J.A.M.Reijnen van de Raad van Toezicht. In de tweede helft van dit jaar zal het ABP met de studie gereed zijn. Deze studie wordt verricht in nau we samenwerking met deskundi gen van het ministerie van binnen landse zaken. De heer Reijnen verklaarde ter ge legenheid van de opening van het nieuwe kantoorgebouw van het ABP-bestuur in Den Haag dat de VUT-regeling al geruime tijd grote problemen geeft. Bij de invoering van de VUT (het vrijwillig ver vroegd de dienst verlaten op 61-jari- ge leeftijd met behoud van het grootste deel van het inkomen tot de pensioengerechtigde leeftijd op 65 jaar) had men berekend dat lang niet alle ambtenaren van de rege ling gebruik zouden maken. „Niemand had verwacht dat thans vrijwel iedereen die daarvoor in aanmerking komt van de VUT-re geling gebruik maakt. Dat maakt de regeling op dit moment bijzon der duur. Ik wil daarmee nog niet zeggen dat de regeling onbetaal baar is geworden, maar wel dat het zo niet langer kan", aldus de heer Reijnen. GRANDIOZE SCHILDERIJEN VERKOOP-,, EXPOSITIE" Uitsluitend za„ 9 mei a.s. van 10.00 tot 17.00 uur in Hotel Badpaviljoen Badhuisweg 1Domburg. Schitterende collectie olieverfschilderijen van diverse kunstschilderso.a.: Roelandt-Pijnenburg, Paymans en anderen. Met certificaat van Echtheid. Let op: Prijzen compleet met prachtige lijsten van Wij laten u zien dat een mooi schilderij nietduur hoeft te zijn en voor iedereen tot de mogelijkheden behoort. Toegang vrij met gratis kopje koffie. DEN HAAG (GPD) Lijfrentepolis sen die voornamelijk tot doel hebben een flinke belastingbesparing op te le veren, moeten niet langer aftrekbaar zijn voor de inkomstenbelasting. Dat maakte minister Ruding van finan ciën donderdag duidelijk tijdens de jaarvergadering van het verbond van verzekeraars in Amsterdam. Staatssecretaris van financiën Koning zal er volgende maand een vooront werp van wet over indienen bij de Tweede Kamer. De maatregel kan lei den tot een eind aan de reclamecam pagnes die ieder jaar worden gevoerd om dergelijke polissen te verkopen. De bezitter van zo'n polis kan de premie (maximaal bijna 17.000 gulden) in zijn geheel als aftrekpost voor zijn inkom stenbelasting gebruiken. Dat kan een besparing van 6000 tot 8500 gulden per jaar opleveren, waarbij een groot deel van de premie in de praktijk voor reke ning van de belastingdienst komt. De polis geeft aan het einde van de looptijd (meestal bij het bereiken van het 65e levensjaar) recht op lijfrente. Financiën denkt echter dat het de ko pers minder begonnen is om een regel matige uitkering na hun 65ste, als wel om het creëren van de aftrekpost bij de aankoop van de poli». De fiscale aftrek zou wel moeten blij- Voor het eerst na jaren heeft Nederland een po sitief signaal kunnen afge ven in de richting van Suri name. Minister Van den Broek van buitenlandse zaken wil de betrekkingen tussen beide landen te rug brengen op het niveau van ambas sadeurs. Vanuit Paramaribo heeft zijr collega Heidweiller op die wens met in stemming gereageerd. En daarmee lijkt dan het dieptepunt gepasseerd in de wederzijdse relaties. Een diepte punt, dat werd bereikt in januari van dit jaar toen de Surinaamse regering de Nederlandse ambassadeur Van Houten 'uitwees' omdat hij zich zou hebben beziggehouden met 'ongeoor loofde inmenging in Surinaamse aan gelegenheden. Den Haag geeft te ken nen dat het bereid is de nu al weer en kele jaren durende houding van af wachten te veranderen in een politiek van voorzichtige stappen vooruit. Daarvan kan een stimulerende wer king uitgaan op werkelijk herstel van de democratische verhoudingen in Su riname. Er is nu een referendum op komst over het ontwerp-grondwet in Suriname; er zijn ook verkiezingen in aantocht. Ontwikkelingen die be paald nog geen garanties zijn dat de lange arm van de militairen op het bur gerlijk bestuur in Suriname helemaal wordt teruggetrokken. Maar wél voor nemens, die een kans moeten krijgen. Opvallend genoeg speelt de hou ding van Nederland tegenover dit proces ook voor Suriname zelf een be langrijke rol. Dat is inmiddels aan alle kanten gebleken. Eerst heeft het be wind in Paramaribo Nederland be stookt met scheldpartijen over de star re houding in de kwestie van de opge schorte ontwikkelingshulp. Daarna werd een tijdlang de indruk gewekt dat Suriname nog nauwelijks behoefte had aan Nederlandse belangstelling. Maar inmiddels is het - mede versterkt door de problemen met de militaire ac ties van Brunswijk in het oerwoud - wel duidelijk geworden dat er interna tionaal het eerst naar Nederland wordt gekeken, wanneer het gaat om een rechtstreekse betrekkingen en be moeienissen met Suriname. De nieu we minister van buitenlandse zaken Henk Heidweiller heeft daarop de laat ste tijd spitsvondig ingespeeld. Hij be schikt wat dat betreft als doorgewin terd diplomaat over veel meer wend baarheid dan zijn onbesuisde voorgan ger Herrenberg, die doorlopend bezig was om min of meer persoonlijke vetes met Nederland uit te vechten. Heid weiller heeft enige tijd geleden zelf het initiatief genomen tot een bezoek aan Nederland en een gesprek met minis ter Van den Broek. In feite was dat het begin van een nieuwe dialoog. ven bestaan voor polissen, die bedoeld zijn als oudedagsvoorziening. Daar van zou sprake kunnen zijn in geval betrokkene geen of slechts een beperk te voorziening voor zijn oudedag heeft of als de polis bedoeld is als zorg voor nabestaanden of voor studerende kin deren. In een brief aan de Tweede Kamer heeft minister Van den Broek de Su rinaamse inspanningen om opnieuw democratische verhoudingen te berei ken, kritisch geanalyseerd. En daarbij wordt duidelijk gemaakt dat er aan Nederlandse kant toch nogal wat aar zelingen zijn of het straks allemaal wel zo mooi wordt als het er op papier uit ziet. Zijn de militairen nu zover dat ze zich niet meer rechtstreeks bemoeien met het burgerlijk bestuur? En krijgt de toekomstige president - stel het wordt Bouterse - toch niet al te veel gebundelde macht? Pas na de verkie zingen zal blijken in hoever het de mili tairen ernst is met hun bedoelingen om Suriname te helpen omvormen tot een democratische rechtsstaat. Ze hebben zeven jaar na hun zelf ge kweekte 'revolutie' moeten vaststel len dat het land met veel wapens en lo ze idealen geen steek verder is geko men. En ze hebben moeten ervaren dat er met valse verwachtingen alleen maar achterdocht is gezaaid. Maar te gelijk is komen vaststaan dat Neder land de Surinaamse bevolking niet kan en mag laten zakken. Vandaar dat een stap vooruit in de wederzijdse be trekkingen op zijn plaats is. Een voor zichtige stap voorlopig. De beurt is daarna weer aan Suriname. Het be wind daar moet weten dat het scherp op de vingers wordt gekeken. De afge lopen jaren hebben geleerd dat daar alle reden toe is. vdM Advertentie 16 mei PZC totaaldag in Kamperland Amusementsplanner en wedstrijdformulier verkrijgbaar op alle PZC-kantoren, Verenigde Spaarbanken en Roompot Recreatie Ruding DEN HAAG (ANP) - Minister De Ko ning (sociale zaken en werkgelegen heid) heeft donderdagavond in een ge sprek met de Landelijke Specialisten Vereniging een verlaging van het norminkomen van de specialisten aangekondigd. Het gesprek werd ook bijgewoond door staatssecretaris Dees (volksge zondheid). „Na afloop ervan is vastge steld dat er een conflict is", aldus een woordvoerder van het ministerie van sociale zaken. De Koning heeft de spe cialisten meegedeeld dat hij een voor lopig besluit zal nemen ter vaststelling van het norminkomen op 144.500 gul den. Dat betekent een verlaging met 35.000 gulden en het is bijna 60.000 gul den minder dan de LSV had gevraagd. In het bedrag van 144.500 gulden zit 40.000 gulden „aankleding": vergoe dingen voor kosten die vergelijkbare ambtenaren niet en specialisten wel hebben, zoals sociale en pensioenpre mies. Advertentie TE VLISSINGEN U bent van harte welkom. i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1