op details te letten Feestelijke intocht Magirus in Middelburg Natuurcursus leerde PZC/ provincie GEMEENTE ALS BOOSDOENER GEZIEN HOOGTEPUNT BEVRIJDINGSFEEST V rou wencentrum wil gezamenlijke aanpak incest Zwem-sponsoractie voor Afghaanse Vluchtelingen T Wandeling Genadeklap Elders VLISSINGEN Het project centraal wonen in Vlissingen is definitief van de baan. De stich ting centraal wonen Vlissingen zal worden opgeheven. Daarmee komt een eind aan een negen jaar durende poging om in deze stad een groep mensen zelfstandige huisvesting te bieden, met gebruikmaking van allerlei gemeenschappelijke voorzieningen. Het bestuur onderzoekt mo menteel of met behulp van advocaten een schadeclaim ingediend kan worden om de in het verleden gemaakte kosten, die in de duizenden guldens lopen, van de gemeente terug te vorde ren. Geen ruimte Rijkspolitie te water graveerde watersportspullen WOENSDAG 6 MEI 1987 Project centraal wonen Vlissingen van de baan MIDDELBURG - „Waarom ik ooit met de cursus natuurgids begonnen ben?". Karei Begeer hoeft niet lang over zijn antwoord na te denken. „Al jaren stond ik vaak om vijf uur naast mijn bed en dan ging ik uit met de honden. Ik had zo mijn eigen plekjes waar ik liep. Was ik op het ene uitgekeken dan ging ik weer er gens anders naar toe. Dan liep ik daar zo maar een beetje te genieten van de natuur om me heen. Toen ik wat meer tijd kreeg, was het duide lijk waar ik me in zou verdiepen." Karei Begeer is één van de 28 na tuurliefhebbers die na anderhalf jaar de cursus natuurgids van de werkgroep Natuur en Milieu Educa tie Walcheren hebben afgerond. Een impressie van de eindwerkstukken van de cursisten is de hele maand ju ni te zien in het Zeeuws Museum Na- tuurhistorie in Oostkapelle. Op gro te posters staat daar in woord en beeld vermeld, wat de nieuwe na- tuurgidsen vier seizoenen lang ge zien hebben aan veranderingen in de natuur van een beperkt stukje ter rein. Karei heeft zijn waarnemingen vast gelegd in een dia-presentatie.-Zijn gebied besloeg een oud stuk ringdijk tussen Nieuw- en Sint Joosland en Arnemuiden. Die dijk was één van de plekjes waar de Middelburger al ontelbare keren overheen had gelo pen. Sinds hij de extra natuurkennis op de cursus opgedaan heeft, is hij er anders naar gaan kijken. „Vroeger zag ik de natuur altijd in het groot. Nu heb ik geleerd op details te let ten. Op hele kleine dingetjes als rupsjes en miniscule plantjes." „Wat ik op die dijk niet allemaal ont dekt heb. Blaassilene, donderkruid, klein hoefblad, kaardebol en ga zo maar door. Vooral in het eerste stuk, bij Nieuwland, is op sommige plaat sen veel puin gestort, dus er kon nooit goed gemaaid worden. Al die planten hebben daar een kans ge kregen. De vegetatie is er uniek en dat dijkje doet echt niet onder voor de beroemde bloemdijken op Zuid- Beveland." Karei Begeer is van plan in de toe komst een speciale natuurwande ling langs het dijkje op papier te zetten. Hij wil er ook, wanneer daar vraag naar is, excursies leiden voor de Koninklijke Nederlandse Na tuurhistorische Vereniging. Enkele andere cursisten zijn die richting al opgegaan en zij hebben met hun groepje verschillende nieuwe na- tuurwandelroutes ontdekt. Zo hebben zes nieuwbakken natuur- gidsen een natuurpad uitgezet in de wijk Klarenbeek. Ze hebben een klein handzaam boekje geschreven vol tips en wetenswaardigheden over de route. De gemeente Middel burg heeft meegeholpen met de fi nanciering van de drukkosten. Het boekje zal ook op de tentoonstelling liggen en de cursisten hopen het zelfs in de toekomst via de WV te kunnen slijten. „We hebben een heel karakteristiek deel van de wijk eruit gelicht", zegt Adie Vleugel, één van de groepsle den. „Een nieuw stuk van de wijk, dat aangelegd is tussen twee oude weggetjes. De route begint bij de bushalte in de Eduard Veterman straat en loopt langs de Prooyense Sprink via de Nieuwenhovenseweg en de Brigdammeweg weer terug. Het is maar een klein stukje, maar er is enorm veel te zierl." Als een soort proef houdt de groep de komende maand twee excursies in Klarenbeek. Op woensdag 3 en woensdag 10 juni kunnen belang stellenden om 19.30 uur verzamelen bij de bushalte aan de Eduard Veter mansstraat om de route met gids te maken. „We kijken naar alles", zegt Adie. „We zeggen bijvoorbeeld niet alleen dat zijn brandnetels en kijk uit dat je je niet prikt. Maar we vertellen waarom aanraking met een brand netel pijn doet en wat je met de plant kunt doen. Dat je er bijvoor beeld soep van kunt koken. We zijn natuurlijk geen biologen, dus er zullen vast wel vragen komen, waar we geen antwoord op weten. Maar samen hebben we toch heel wat zaken op een rijtje gezet, die op vallen in de natuur. Met zo'n groepje vul je elkaar aan. Je ziet allemaal an dere dingen. Zo zijn er bomen ge kapt in de Nieuwenhovenseweg. Ik denk dan alleen maar:„Wat zonde dat ze die weggedaan hebben". Ie mand uit ons groepje viel er bij op haar knieën en riep ineens, bij deze stronken kun je wat vertellen over de jaarringen in bomen. Dat is na tuurlijk een heel andere benade ring." Een groepje Vlissingers is aan de slag gegaan met het uitzetten van een wandeling in het Nollebos. De route is niet op papier gezet omdat er al een boekje over een natuurpad in het Nollebos bestaat. „Wij hebben onze wandeling het thema "Waarom groeit, wat, waar", meegegeven", zegt Bep van Beek. „We vertellen dan, waarom sommige bomen, plan ten en bloemen, goed gedijen op de ene plek en andere weer ergens an ders." De excursie in het Nollebos wordt drie keer gehouden. Op de donderdagen 14 mei en 11 juni en op dinsdag 26 mei zullen de gidsen om 19.30 uur klaarstaan bij de kanovij ver. Er komt geen vervolg op. De tentoonstelling in Oostkapelle, waar de natuurwaarnemingen en er varingen van de cursisten in ver werkt zijn, wordt geopend op vrijdag 5 juni. Ie weken geleden uit het gewijzigde be stemmingsplan Rosenburg te zijn ge schrapt. Daarmee is het doek definitief gevallen. Calj ouw„Je kunt wel stellen dat de ge meente ons altijd dwars heeft gezeten. Door de politieke keus van de gemeen teraad om Basco het eerste recht te ge ven bij de bouw van woningwetwonin gen, weigerden de andere corperaties met ons in zee te gaan. Want die zei den: wil de Basco jullie niet, dan hoe ven wij de kruimels van de Basco niet op te ruimen. Maar tegelijkertijd gaf de gemeente ons wel de indruk positief tegenover onze plannen te staan. Dat bleek in gesprekken met de wethouder en burgemeester Van der Doef, maar ook tijdens commissievergaderingen die we bijwoonden. Alle raadsleden waren met ons verontwaardigd dat het allemaal zo lang moest duren." Een genadeklap kreeg het bestuur toen bleek dat tijdens de gesprekken met wethouder Wisse het plan al lang geschrapt was. Mevrouw J. Jobse:„En dat voor een gemeentebestuur dat zich in meerderheid progressief noemt." De heer Wisse ontkent dat het project vroegtijdig uit het ontwerp- bestemmingsplan is geschrapt. Wis- se:„Ik heb dinsdag 5 mei mijn paraaf gezet onder het ontwerp-bestem- mingsplan. De exacte tekeningen voor het maken van het bestek zijn er nog niet eens. We konden gewoon met de invulling van het plan niet tot overeenstemming komen met cen traal wonen, ook al hebben we dat tot het laatste toe geprobeerd. Het colle ge kan niet blijven wachten met een bestemmingsplan." PvdA-wethouder Wisse bevestigt dat het gemeentebestuur voelt voor het principe van groepswonen. Hij laat dan ook weten dat ook in de toekomst met het maken van bestemmingsplan nen met dat principe rekening gehou den zal worden, al blijft het wat de ge meente betreft bij het scheppen van voorwaarden. Toch blijven de verwijten aan het adres van de gemeente komen. Cal- jouw vindt dat de gemeente meer druk op de Basco uit had moeten oefenen om toch met het project in zee te gaan. Een van de deelneemsters in het pro ject, M. van Bloppoel, is van mening dat niemand echt de moeite heeft ge nomen na te gaan wat het project ei genlijk inhield: „Als je ze in de wandel gangen hoorde, hadden ze het over wo nen in een commune of zo. Daaruit blijkt dat ze het hele project nooit se rieus genomen hebben." Een bijkomend nadeel is, aldus Cal- jouw, dat de Vlissingse ervaringen ook niet bepaald stimulerend werken voor mensen die elders in de provincie plan nen voor groepswonen hebben. Om toch te proberen initiatieven op dat terrein op te pikken en te ondersteu nen hebben enkele leden van het Vlis singse project al besloten een vereni- 'ging op te richten. Deze vereniging wil zich, gebruik makend van de Vlis singse ervaringen, inzetten om ande ren te helpen het wel van de grond te krijgen. Zo zijn er in Middelburg en Goes initiatieven voor een centraal wonen project. Met mede dat doel voor ogen is een brief geschreven aan staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening waarin nog eens aandacht gevraagd wordt voor de problemen die om de hoek komen kij ken bij het opzetten van een dergelijk project. Ook de Vlissingse gemeente raad en het college van b en w kunnen een schrijven verwachten, waarin - ondanks alles - wordt gepleit voor een centraal wonen project. MIDDELBURG - De feestelijke in tocht van het legendarische blus- voertuig Magirus 1931 vormde dins dagavond het hoogtepunt van de viering van bevrijdingsdag 1987 in Middelburg. Met loeiende sirenes 'assisteerden' de overige Middel burgse brandweerwagens bij dit evenement dat op de Markt - waar inmiddels duizenden mensen bij een waren - plaatsvond. Zoals bekend hebben de Middel burgse brandweerlieden de Magirus 1931, die reeds lange tijd in particu lier bezit was bij een verzamelaar in Brabant, teruggekocht. De kosten, inclusief het onderkomen voor het blusvoertuig, bedroegen vijfenveer tigduizend gulden en dat bedrag is met allerlei activiteiten door de brandweerlieden bijeengebracht. De stichting 'Behoud Magirus 1931' coördineerde de hele actie, en met succes. Het bedrag is bijna geheel binnen. Bij de presentatie aan het Middelburgse publiek van de Magi rus schetste stichtingsvoorzitter W. J. van Kooten de 'snelle actie' die de brandweerlieden moesten voeren, omdat er voor het blusvoertuig ook gegadigden uit het buitenland wa ren. Veel lof had voorzitter Van Koo ten voor het 'brandweerpersoneel, titulairen en oud-brandweerlieden', die in eigen kring voor een startkapi taal van twintigduizend gulden had den gezorgd. Na aankoop van de Magirus hebben de brandweerlieden dagenlang ge sleuteld en gepoetst om het koper werk te laten blinken. Alles was tiptop in orde tijdens de presentatie aan het publiek. Voor dat de Magirus op de Markt arriveer de stond het blusvoertuig, compleet met de oude bemanning uit de oor logsjaren, centraal in een histori sche optocht, die vanaf de brand weerkazerne en een stuk van de bin nenstad naar de Markt trok. Daar aangekomen viel de motor uit, en was door oververhitting door het langzame rijden, niet direct meer aan de praat te krijgen. Met vereen de krachten werd de bluseenheid met bemanning door de ijlings toe geschoten collega-brandweerleiden op zijn plaats - voor de gele steentjes bij het stadhuis - geduwd. Een op de ladderwagen aangebrachte schijn werper zette de Magirus, toen het donker begon te worden, 'in het zon netje'. In de optocht duwde de jeugdbrand weer een kruiwagenspuit, en was een handpomp getrokken met paard en wagen en ook emmerdra gers waren van de partij. Het bevrijdingsfeest in Middelburg werd besloten met een grote muzi kale show waaraan achtereenvol gens ONDA-Nieuwland, Johan Fri- so, De Euroband, Blue Spirit, MTV'69 en het Juliana Drumkorps meewerkten. Het muzikale spekta kel, dat zeer veel belangstelling trok, werd gepresenteerd door Adrie van der Mast. Voor de vijfde achtereenvolgende keer hield de Zeeuwse Wandelsport Bond een bevrijdingswandeltocht met naar keuze de afstanden 5,10,15 of 25 kilometer. Dit evenement, dat rond het middaguur zijn hoogte punt bereikte, trok ruim tweehon derd deelnemers, een aantal waar mee de organisatie 'dik tevreden' was. Alle deelnemers gingen vanaf het Abdijrestaurant, waar de inschrij ving plaatsvond, door de binnen stad naar het jaagpad langs het Ka naal door Walcheren. Door het tun neltje onder de Nieuwe Vlissingse- weg ging het naar het stadspark Toorenvliedt. De lange routes gin gen verder door de Walcherse bin nenwegen naar de duinen bij Dis hoek, de overigen keerden terug naar het uitgangspunt. Voor iedere deelnemer was er een herinnering; voor degenen die voor de eerste of de vijfde keer deelnamen was er een medaille, de overigen kregen een cij fer 2,3 of 4 naar gelang het aantal ke ren dat de tocht in de afgelopen vijf jaar was afgelegd. De kinderrommelmarkt was weer een schot in de roos van de organise rende vereniging 'Uit het volk - voor het volk'. Honderden kinderen kwamen met hun 'handel' naar de Markt waar zij hun waren probeer den te slijten aan de honderden be zoekers. Er waren zelfs kinderen die de start op de Markt niet konden of wilden afwachten. Zij hadden 's morgens al in de Lange Delft hun waren uitge stald en bleven daar ook de rest van de dag - de verkoop op de Markt duurde officieel van twee tot vijf-bi vakkeren. Het marktbeeld werd op gevrolijkt door een groot aantal 'mu zikanten' die met fluit, cello, accor deon of drumstel het publiek ver maakten, en daarbij nauwlettend hun pet, hoed of blik in de gaten hiel den, waarin zij hun verdiensten ver wachten. Aan het eind van de kinderrommel markt werden enkele prijzen uitge reikt aan de kinderen die volgens een jury voor de origineelste of leuk ste stand of act zorgden. TERNEUZEN - Het vrouwengezond heidscentrum Katelijne heeft een be roep gedaan op de Zeeuws-Vlaamse gemeentebesturen om te komen tot een gezamenlijke aanpak van incest. In een brief aan alle gemeentebestu ren schrijft Katelijne dat het verschil lende klachten met betrekking tot in cest heeft gekregen „maar tijdens on ze bemoeienissen met deze gevallen is ons gebleken dat er een gebrek aan kennis is over deze problematiek, een huiver om het aan te pakken en een gebrek aan samenwerking." Het Vrouwengezondheidscentrum wil nu dat in navolging van Walcheren en de Bevelanden ook een samenwer kingsverband ten zuiden van de Wes- terschelde komt. „Gebleken is dat waar zo'n samenwer kingsverband bestaat de opvang van slachtoffers van sexueel geweld aan zienlijk verbetert. THOLEN De Montessori-basis- school en het gemeentelijke zwembad De Spetter uit Tholen houden woens dagmiddag een zwem-sponsor-actie ten bate van de Afghaanse vluchtelin gen. De initiatiefnemers willen hier mee de actie 'Tholen helpt vluchtelin gen' een geldinzamelingsactie die donderdag op het eiland Tholen plaatsvindt ondersteunen. De deelnemers aan de zwem-sponsor actie dienen de inschrijfformulieren compleet met namen van sponsors en bedragen per gezwommen baan uiter lijk op dinsdag in te leveren bij het ge meentelijk zwembad. Het diepe bassin van het zwembad is vanaf twee uur 's middags alleen toe gankelijk voor de sponsor-zwemmers. De deelnemers aan de cursus 'natuurgids' van de werkgroep Natuur en Milieu Educatie Walcheren die hun cursus hebben afgerond. Van links naar rechts Karei Begeer, Hilde Coppendijk, Addie Vleugel, Alice Raap, Bep van Beek en Janneke Kruithof. De teruggekochte Magirus 1931 compleet met de oude bemanning uit de oorlogsjaren op de Middelburgse Markt. De in aanbouw zijnde loodsen van De Schelde die pal tegenover de woningen aan de Koudenhoek in Vlissingen zij gepland. De stichting richt de beschuldigende vinger naar de gemeente. Die is een van de grootste, zoniet de grootste schuldige, voor het niet doorgaan van het project, vindt stichtingsvoorzitter A. Caljouw. „Niet waar", reageert wet houder W. Wisse, "wij hebben tot het laatst toe geprobeerd het project te helpen opzetten. Maar de plannen wij zigden voortdurend, zodat het project op den duur in onze ogen niet meer te realiseren was. Overleg met de stich ting centraal wonen heeft daar geen verandering in kunnen brengen." Een terugblik. Het centraal wonen project heeft al jaren te kampen met tegenslagen. Een van de grootste pro blemen is het vinden van een op drachtgever voor de huurwoningen die in het project zouden worden opge nomen. Als in eerste instantie de grootste verhuurder in Vlissingen, de woningbouwvereniging Basco, af haakt hebben ook andere Vlissingse corporaties geen belangstelling meer. Ook het vinden van een landelijke in«- stelling lukt niet. Een van de redenen is onder meer de surséance van beta ling die voor een van die instellingen, Verantwoord Wonen, wordt aange vraagd. Het bouwplan van de stich ting centraal wonen is inmiddels al aangepast. Het bestaat vanaf oktober 1985 uit 10 premie A-koopwoningen en 20 huurwoningen in de gesubsidieerde sector. Ook de lokatie voor het project verandert, van het bestemmingsplan Groot Abeele naar het plan Rosen burg. Door een meningsverschil tus sen provincie en gemeente, over een weg die in dat plan moet gaan lopen, wordt echter het ontwerp-plan Rosen burg afgekeurd. Er moet een nieuw plan komen en dat levert voor de stich ting wederom uitstel op. Ondertussen wordt in overleg met de gemeente Vlis singen contact gezocht met de stich ting maatschappelijke belangen in Goes. Terwijl de besprekingen over onder meer dat punt nog gaande, zijn blijkt het project centraal wonen enke- AXEL - In Galerij Bellemans aan de Oosterstraat in Axel wordt morgen, donderdag, een tentoonstelling van post-kunst, ook wel mail-art genoemd - geopend. De getoonde werken, twaalf stuks, vormen samen het pro ject Grenzeloos dat door twee Belgi sche en twee Zeeuwse kunstenaars is vervaardigd. Het zijn poststukken die drie maanden heen en weer hebben gereisd tussen de betreffende kunste naars en - voorzien van veel stempels, adresseringen en andere toevoegin gen - een bijzonder uiterlijk hebben gekregen. Tegelijkertijd met de opening van de tentoonstelling, die zal geschieden door wethouder J. M. van Schaik, wordt ook de Cultuurprijs van de ge meente Axel uitgereikt aan R. Belle mans. Dat als erkenning voor zijn po gingen de kunsten in Zeeuwsch-Vlaan- deren, maar in het bijzonder in Axel, te stimuleren. De opening van de exposi tie, om 19.00 uur, wordt muzikaal op geluisterd door de pianist J. van der Putten. Deelnemers aan het project Grenze loos waren de Zeeuwen Ko de Jonge uit Middelburg en Jan Verschoore uit Oostburg en de Belgen Johan van Ge- luwe uit Waregem en Sjoerd Paridaen uit Gent. Alle vier hebben ze in de aan vang van het project drie grote omsla gen gemaakt, bedoeld om naar de drie anderen te sturen. Aan de buitenkant voorzien van het adres, aan de binnen zijde de eigen boodschap. De omsla gen werden steeds aangevuld aan bui- ten- en binnenzijde doorgezonden net zolang totdat iedereen elke envelop onder handen heeft gehad. Het totale resultaat van het project, waarvoor 48 keer enveloppen zijn verzonden, wordt tot en met juli in Axel getoond. Gekozen is voor het thema Grenzeloos in de versiering van de omslagen. Het werk is lands- en provinciegrenzen overgestoken, maar ook een natuurlij ke grens, namelijk de Schelde. VLISSINGEN „Een mooie tekening waarmee de bewoners zand in de ogen wordt gestrooid." De Vlissinger J. H. Behrens uit de Koudenhoek heeft wei nig op met het gemeentelijk plan tot herinrichting van de strook grond tussen de Koudenhoek en de twee Scheldeloodsen. De twee loodsen worden volgens de planning medio juli opgeleverd. De be woners van de Koudenhoek hebben in het verleden fel geageerd tegen de bouw omdat de loodsen (met een hoog te van ongeveer 7 meter) pal tegenover de woonhuizen zijn gepland. De bouw kon niet worden verhinderd omdat de gemeente Vlissingen nooit een be stemmingsplan voor het betreffende gebied heeft vastgesteld: De Konink lijke Maatschappij De Schelde had dus min of meer vrij spel. Ter compensatie bood de gemeente de gedupeerde bewoners aan een herin richtingsplan voor het gebied Stenen- beer/Koudenhoek op te stellen. Dit plan wordt vandaag, woensdag, om 20.00 uur gepresenteerd. Ter voorbe reiding hebben de bewoners een teke ning in de bus gekregen waarmee wordt uitgelegd hoe het er ongeveer gaat uit zien. Behrens, de initiatiefnemer van de ac ties tegen de bouwplannen, heeft er zo zijn bedenkingen tegen. „Er zijn prachtige grote bomen op getekend, en allerlei mensen die lopen te flane ren. Nou ja, de strook waar het om gaat is ongeveer twee meter breed. Er is nauwelijks ruimte voor een mooi pad. En eer de bomen die worden ge plant zo groot zijn als op de tekening, zijn wij al allemaal dood." Hij vindt het opnieuw een bewijs dat de gemeente de zaak 'verlakt': „Het plan wordt mooier voorgesteld dan het in werkelijkheid is." Behrens pleit voor de aanplant van veel groen in het gebied tussen het ter rein van De Schelde en de woningen. „Er staat in die strook een boom van tweehonderd jaar oud. Ik vind dat al les moet worden gedaan om hem te be houden." De inspraakavond wordt het schoolgebouw aan de 232. De bijeenkomst begint vanavoni om 20.00 uur. KORTGENE - De groep-Kortge- ne van de rijkspolitie heeft in sa menwerking met de rijkspolitie te water zaterdag een graveerac- tie- gehouden op camping De Paardekreek in Kortgene. Ruim honderd watersportartike len werden voorzien van postco des en huisnummers. De volgen- de graveeracties zijn zaterdag Wolphaartsdijk, 16 mei in Arne muiden, 23 mei op de Veersegat- dam in Kamperland en 29 mei op het surfcentrum De Schotsman in Kamperland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 10