Joods Museum geopend Twee zwaar gewonden bij ontploffen van lpg-tank Ra, Ra Politie treedt op tegen demonstraties in Poolse steden ONDERZOEK WALDHEIM OVERWOGEN vandaag WD BOTST MET DE KONING Doden bij rock-concert Aardbeving in Noord-Italië sport j Koud en winderig 30e jaargang no. 104 flaandag 4 mei 1987 Dallas Bluf Duinen Koppen Vertrek Onrust Leegloop PIJNLOOS ZrïTEN! BIJ OOSTERLAND Zalig HILVERSUM (ANP/GPD) - Het kabinet moet de commissie Albeda om advies vragen in het stukgelopen ambtenarenoverleg. Dat is de „dringende" aanbeveling van de VVD-fractie in de Tweede Kamer. Minister De Koning van binnenlandse zaken heeft al direct laten weten dat het kabinet er niet over denkt om de commissie om advies te vragen laat staan dat die commissie om arbitrage zal worden gevraagd. Wisselend bewolkt en een enkele bui. In de middag toenemende bewolking en 's avonds mogelijk regen. Middag- temperatuur tien graden. Een harde tot stormachtige noordenwind. De advertentierubriek over uitgaan. Meer informatie over adverteren, adv.afd. 01184-84000. De Koning PZC De tv-producers hebben steeds meer problemen met het schrappen van personages uit populaire series: hoe ver dwijnt Pam uit Dallas? PAGINA 2 Minister Korthals Altes ont kent aantijgingen als zou de politie, getuige de actie bij het blad Bluf!, alleen oog hebben voor linkse organisaties. PAGINA 3 Het duingebied van Walche ren, en dan vooral de Dom- burgse Manteling, wordt een beschermd natuurmonument. PAGINA 5 De uitspraak van het Europees Hof over een visserijkwestie zal voor deze bedrijfstak ver moedelijk negatief uitpakken: er zullen zelfs koppen rollen. PAGINA 5 ami Bij Vlissingen is er een week na het behalen van de titel weinig reden meer voor een feeststem ming. Niet alleen verloor de kersverse Zeeuwse kampioen met 1-0 van Alliance, ook enke le spelers kondigden hun ver trek aan. PAGINA 9 De onrust in de spelersgroep van PSV is door de 4-0-over- winning van de Eindhovena- ren op FC Twente dit weekein de enigszins gecamoufleerd. Toch zullen de spelers deze week op aandringen van Ruud Gullit de koppen bij elkaar ste ken. PAGINA 9 Voor Oostkapelle is het doek na de 1-3-nederlaag tegen RCL definitief gevallen. De moge lijkheid bestaat dat een aantal spelers afhaakt. Op korte ter mijn zullen in Oostkapelle ge sprekken met spelers gevoerd worden om een leegloop te voorkomen. PAGINA 13 RTV, kunst: 2 Binnen- en buitenland: 3 Provincie: 5 en 7 Sport: 9,10,11,12,13,14,15 en 16 Advertentie Inklapbare njg en zit- steunen. Anatomisch voorgevormd. Te gebrui ken in de auto, thuis en op Voor documentatie; Verta Research Prod. b.v. Postbus 2062. 5260 CB Vught Tel. 073 - 579130 of 564052 De minister kreeg zondag de dringen de aanbeveling van VVD-woordvoer- der Linschoten in een radio-program ma. Linschoten herinnerde er daarbij aan dat het kabinet in 1986 het advies van de commissie Albeda in het ook toen stukgelopen ambtenarenoverleg eenzijdig had genoemd omdat het ka binetsstandpunt er onvoldoende in tot uitdrukking kwam. „Het kabinet heeft nu de gelegenheid die eenzijdigheid te corrigeren", aldus Linschoten. De VVD-fractie wil volgens Linscho ten ook dat het kabinet zijn tijdens de onderhandelingen gedane en later weer ingetrokken bod van 800 miljoen gulden voor dit en volgend jaar hand haaft. „Dat bod is gedaan en daar kan het kabinet ook heel moeilijk onder uit", aldus Linschoten Linschoten: „het kabinet heeft bij monde van premier Lubbers de afgelo pen weken duidelijk laten weten dat het de opvatting huldigt dat de bur gers in ons land zich hebben te houden aan de gestelde normen. Het zou heel verstandig zijn van het kabinet als het zich ook hield aan de gestelde normen en heel nadrukkelijk inhoud zou geven aan het voeren van open en reëel over leg met de bonden van overheidsper soneel". Zowel Linschoten als voorzitter De Jong van de Christelijke Federatie van Overheidspersoneel (CFO) zeiden te vrezen voor het voortbestaan van de Commissie Albeda als het kabinet geen advies zou vragen aan de com missie, of het door de bonden gevraag de advies zou negeren. „Die commis- BUENOS AIRES (REUTER)- Vijf toeschouwers bij een rockconcert in de Ar gentijnse stad San Nicolas zijn zondag omgekomen toen ze werden verplet terd onder het instortende dak van de concerthal. Er vielen ongeveer honderd gewonden, zo heeft de politie meegedeeld. In de hal volgden ongeveer 2.000 overwegende jeugdige toeschouwers het optreden van de Argentijnse groep Soda Stero. sie zou dan wel eens zelf kunnen con cluderen dat haar werk geen zin meer heeft," aldus Linschoten. De Jong over het eventueel opstappen van de commissie: „Dan zijn we nog veel verder van huis, want dan hebben we een sluitstuk in het overleg in korte tijd om zeep geholpen". De CFO-voorzitter zei overigens te verwachten dat het overleg tussen mi nister van binnenlandse zaken De Ko ning en de ambtenarenbonden over de arbeidsvoorwaarden woensdag niets opleveren. Volgens De Jong blijft dan alleen nog over, dat de ambtenaren- centrales zelf naar de commissie-Albe- da stappen. Het advies van de commissie-Albeda kan eind mei op tafel liggen. Hij gaat er overigens nu al vanuit dat de regering dit advies niet zal opvolgen. Dan dient er vervolgens een debat in de Tweede Kamer te komen. Als uiteindelijk blijkt dat de regering de ambtenaren niet meer financieel tegemoet wil komen dan de nu toege zegde 270 miljoen gulden voor 1987, sluit De Jong acties niet uit. De FNV- bond AbvaKabo heeft al eerder laten weten te vrezen niet om het voeren van acties heen te kunnen. AMSTERDAM (ANP) - Burgemeester Van Thijn heeft zondag met het uitspreken van de joodse zegenspreuk „bracha" en het aanbrengen van een kokertje aan de deurpost het nieuwe onderkomen van het Joods Histo risch Museum aan het Jonas Daniël Meijerplein in Am sterdam officieel geopend. Met deze handeling was het museum in het geheel gerestaureerde voormalige hoogduitse synagogecomplex, dat oorspronkelijk uit vier synagoges heeft bestaan, ingezegend. Koningin Beatrix en prins Claus waren bij deze plechtigheid aanwezig. De opening werd verder bijgewoond door de bondskan selier van Oostenrijk, dr. Franz Vranitzky, ambassa deur Sufot van Israël, diplomatieke vertegenwoordi gers van de Verenigde Staten en West-Duitsland, pre mier Lubbers en andere ministers. „Het nieuwe mu seum staat er ook ter ere van de 410.000 joden die tijdens de Tweede Wereldoorlog naamloos werden weggevoerd en vermoord", aldus mevrouw R.C. Musaph-Andriesse, in een welkomstwoord namens het bestuur van het Joods Historisch Museum. De opening van het Joods Historisch Museum en de hiervoor gehouden muziekuitvoering in het Muziek theater vonden plaats in het kader van 'vierhonderd jaar Waterlooplein'. De opening van het museum heeft wel het nodige stof doen opwaaien. Zo heeft het bestuur van de Nederlands- Israëlische hoofdsynagoge in Amsterdam het bijwonen van de opening door de Oostenrijkse bondskanselier „onaanvaardbaar" genoemd. Ook het Nieuw Israëli tisch Weekblad kantte zich fel tegen de aanwezigheid van Vranitzky bij de opening. Het blad noemde de aan wezigheid van Vranitzky de consequentie van het aan vaarden van de 400.000 gulden van de Oostenrijkse overheid en bedrijfsleven als bijdrage in de kosten van de restauratie van het synagogecomplex. Verder heeft rabbijn Meier Just, voorzitter van het op- per-rabbinaat voor Nederland tot een boycot van het Joods Historisch Museum opgeroepen, totdat het be stuur besluit het museum niet langer op zaterdag, de sjabbat, open te stellen. Het Joods Historisch Museum is van oordeel dat juist de sjabbat goed past voor een bezoek aan het museum, omdat het een goed middel is om te leren. OOSTERLAND - Bij het tanken van lpg in losse tanks zijn zondagavond twee inwoners van Bruinisse zwaar gewond geraakt. Op het terrein van een tankstation aan de N 59 bij restau rant De Blauwe Keet nabij Ooster- land vlogen een personenauto en een lpg pomp rond zes uur in brand. Door nog onbekende oorzaak deed zich tij dens het tanken een ontploffing voor in de auto, die met een enorme steek vlam gepaard ging. De eigenaar van de auto, de 26-jarige H.D.G. uit Bruinisse en de passagier Advertentie 16 mei PZC totaaldag in Kamperland Amusementsplanner en wedstrijdformulier verkrijgbaar op alle PZC-kantoren, Verenigde Spaarbanken en Roompot Recreatie J.D., eveneens uit Bruinisse, liepen ernstige brandwonden op aan hoofd en bovenlichaam. De eigenaar is in het Zierikzeese ziekenhuis opgenomen, terwijl de passagier per ambulance naar het brandwondencentrum van het Rotterdamse Zuiderziekenhuis is overgebracht. Volgens de politie kwam G. met zijn Citroën BX, die was uitgerust met een dieselmotor, bij de lpg pomp. Daar ging hij zelf tanken in drie losse tanks, die onderling waren verbonden. De tanks stonden tevens in verbinding met een buitenaansluiting aan de au to, die vergelijkbaar is met de voorzie ning die nodig is als een voertuig daad werkelijk op lpg rijdt. De rijkspolitie van Zierikzee en de technische recher che voeren een onderzoek uit naar de oorzaak van de steekvlam. De brandweer van Duiveland was zeer snel ter plaatse en had de brand bin nen enkele minuten geblust. Het snel le optreden van de brandweer heeft, al dus een politiewoordvoerder, grotere gevolgen bij het tankstation voorko men. Het personeel van het restaurant verleende eerste hulp. De politie moest ter plekke nog enige tijd het ver keer regelen. De politiewoordvoerder beklemtoont dat de constructie zoals G. die in zijn auto had, niet is toegestaan. De politie vermoedt dat de tanks werden gevuld voor gebruik op een camping. Volgens de woordvoerder gebeurt het wel va ker, ondanks waarschuwingen, dat op dergelijke wijze wordt getankt. Nonnen wachten in het Olympisch stadion in Munchen de komst van de paus af. Op de achtergrond een bord met de tekst 'hartelijk welkom bij de eredienst met zaligverklaring van pater Rupert Mayer.' (Van onze correspondent) BONN Paus Johannes Paulus II heeft het afgelopen weekeinde sjerk uiteenlopende uitspraken gedaan. Terwijl hij in Keulen en later bij de zaligverklaring in München van de je zuïetenpater Rupert Mayer zeer be houdende taal bezigde, waren zijn toespraken in het Roergebied uitge sproken progressief. In Kevelaer, Essen, Bottrop en Gel- senkirchen sprak de paus vooral over de zorgen van de werknemers. Hij noemde onvrijwillige werkloosheid een maatschappelijk schandaal. Diep bezorgd toonde hij zich over de crisis in de kolen-en staalindustrie die voor al het Roergebied zwaar treft. Hij riep politici, werknemers en werkgevers op tot solidariteit. De paus stelde nadruk kelijk dat de werknemers het recht hebben op medezeggenschap en me de-eigendom van de produktiemidde- len. Hij stond ook uitvoerig stil bij de milieu-vervuiling en riep op tot een stapsgewijze ontwapening. Meer dan 300.000 gelovigen hoorden de paus aan in Kevelaer en in het Roer gebied. De zaterdag begon met een be zoek aan het Maria-bedevaartsoord Kevelaer. De eerste pelgrims waren de avond tevoren al neergestreken in dit stadje net over onze grens. De hotels en pensions zaten stampvol, velen slie pen in hun auto. Zangkoren, de schut terij en een processie met fakkels kort ten de tijd. In het stadion met 70.000 aanwezigen maande Johannes Paulus tot waak zaamheid tegenover de gevaren van de technologische vooruitgang. Bij de mi lieuproblemen en de gevaren van ra dio-actieve straling gaat het volgens de paus al lang niet meer om de nu le venden, maar om de komende genera ties. De paus riep de christenen op zich sterker in te zetten voor „de vrede en de stapsgewijze afschaffing van de massa-vernietigingswapens". Zondag in het met 80.000 mensen ge vulde Münchener Olympische Sta dion sprak Johannes Paulus de koppi ge jezuïetenpater Rupert Mayer zalig. Mayer was vanaf het begin van de Hit- Ierdictatuur een fel tegenstander van de nazi's. Hij belandde in de ge vangenis en in het concentratiekamp Sachsenhausen, voordat zijn eigen kerk hem naar eem klooster verband- de. Mayer stierf kort na de oorlog. In München was de „andere" paus weer aan het woord. Hij betreurde het dat er in de Bondsrepubliek zo veel echtscheidingen plaatsvinden en zo weinig kinderen worden geboren. De paus sprak later op de avond in de Dom van Augsburg. Beieren en Baden—Württemberg zijn de laatste etappes op de reis van paus Johannes Paulus door de Bondsrepu bliek. Vanavond vliegt hij terug naai Rome nadat hij eerst nog een oecume nische dienst heeft bijgewoond en een ontmoeting met kanselier Kohl heeft gehad. WARSCHAU (REUTER-AFP)- De Poolse politie heeft met de wapen stok demonstraties uiteengejaagd die zondag in drie Poolse steden werden gehouden ter gelegenheid van de 196ste verjaardag van de grondwet van 1791. In Krakow trad de politie in volledi ge rellen-uitrusting op tegen de monstranten na afloop van een ere dienst in de kathedraal van Wawel, waaraan rond 10.000 mensen deel namen. Volgens oppositiekringen zijn zeker 150 mensen aangehou den. De politie nam de mensen hun vlaggen en vaandels af en sloeg op hen in. Toen de betogers onder aan de heuvel kwamen voerde de op- roer-politie charges uit, aldus de zegslieden. De manifestatie in Kra kow was georganiseerd door de rechts-nationalistische groep Con federatie voor een onafhankelijk Polen. In Wroclaw arresteerde de politie een veertigtal betogers. Met de wa penstok verhinderde de politie hier dat aanhangers van de verboden vakbeweging Solidariteit na een kerkdienst een mars hielden. In het textielcentrum Lodz verjoeg de po litie enkele honderden demonstran ten die een krans hadden willen leg gen bij een monument voor de 18- eeuwse nationale held Tadeusz Kosciuszko. In het historische centrum van War schau waren veel politiepatrouilles op de been om demonstraties te ver hinderen. In Gdansk hield de politie mensen aan die de naam van Lech Walesa scandeerden na een mis in de Maria- basiliek. Grondwetsdag, waarop de eerste li berale grondwet uit de Poolse ge schiedenis wordt geeerd, is vanouds een dag waarop tegenstanders van de communistische regering hun manifestaties beleggen. ROME (AFP) - Door een aardbeving in Noord-Italië is in de nacht van zaterdag op zondag een bejaarde vrouw uit Emilia-Romagna om het leven gekomen. De vrouw stierf door de schrik. De beving had een kracht van 7 op de schaal van Mercalli (die 12 graden kent). Volgens het Nationaal Instituut voor Geofysica zijn drie opeenvolgende schok ken geregistreerd. Het episch centrum bevond zich in de Po-vlakte, tussen Par ma en Reggio. Honderden mensen hebben de nacht in de open lucht doorge bracht. De schokken waren tot in Milaan, Genua en Padua voelbaar. EW YORK (AP) - Oostenrijk overweegt door een aantal vooraanstaande inter - ationale historici een onderzoek te laten instellen naar het oorlogsverleden an president Waldheim. it verklaarde zondag een diplomaat van de Oostenrijkse ambassade in de VS ft een Amerikaanse televisieprogramma. Volgens zaakgelastigde Christian Irosl zal zo'n onafhankelijk onderzoek uitwijzen dat Waldheim zich niet heeft schuldig gemaakt aan oorlogsmisdaden. Ook de Oostenrijkse nazi-deskundige Simon Wiesenthal sprak de mening uit dat alleen een internationaal onderzoek licht kan brengen in de affaire rond de Oostenrijkse president. Wiesenthal kop pelde daaraan wel de voorwaarde dat Waldheim zich bij de uitkomsten van dat onderzoek zal neerleggen. Prosl zei dat zijn land de VS om informatie heeft gevraagd over de bewijzen tegen Waldheim op grond waarvan deze onlangs de toegang tot de VS werd ontzegd. Meningsverschil over ambtenaren IIIIMIM mil III III III gESSS Samen met de Oostenrijkse kanselier Vrantizky ren de Amsterdamse burgemeester Van Thijn (l) waren konin gin Beatrix en prins Claus aanwezig bij de officiële opening van het Joods Historisch Museum. Tweede van rechts, mevrouw Vranitzky.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1