overwegcamera's VS overwegen sloop ambassade Moskou Britse pubs mogen niet langer open van parlement Albanezen vast in ambassade Tirana Wettelijke maatregelen tegen Aids zijn erger dan de kwaal Machinisten tegen bezuinigingen op PZC/ binnen-buitenland Slachtpartij onder duiven Baby walvis verdwaald VERHOOGD RISICO GEZONDHEID Sovjets mogen in vrije tijd ook voor zichzelf werken Politie maakt eind aan vechtpartij van Zwolse jeugd PTT verstrekt ontvangstbewijs voor poststukken Zes mensen ziek na telefoneren in Alkmaarse cel HOOGLERAAR GEZONDHEIDSRECHT D. C. ROSCAM ABBING: Resto Iroiiwennolder Sovjet-Unie laat na acht jaar meer joden emigreren Zoon van Reagan werd misbruikt DEN HAAG (ANP) De grond van de volks- en moestuinen bevatten volgens de Vereniging Milieudefensie een verontrus tend hoog gehalte aan cadmium. Hierdoor lopen de particulie re tuinders een verhoogd risico op schade aan hun gezondheid. Dit staat in een vrijdag gepubliceerd rapport naar aanleiding van een onderzoek dat de milieuorganisatie verrichtte naar de kwaliteit van de grond waarop particulieren hun eigen groen ten telen. (o)inniinn)(^iiinni(o] Compost ZATERDAG 2 MEI 1987 2 in volkstuintjes Tijdens de Gifexpres, waarmee Milieu defensie het afgelopen jaar door Ne derland trok, onderzocht de organisa tie 450 grondmonsters op hun gehalte aan cadmium en lood. Uit het rapport blijkt dat tweederde van de grond- .monsters zodanig vervuild was met cadmium en/of lood dat Milieudefen sie de tuinders adviseerde hun gewas te laten onderzoeken om na te gaan of deze zonder zorg te eten is. Ofschoon de gehalten aan het giftige cadmium van de gewassen beneden de norm van de Warenwet lagen, is vol gens de milieuorganisatie het gevaar van schade aan de gezondheid van de OUDE PEKELA (ANP) - Onbekenden hebben in de nacht van donderdag op vrijdag alle honderd duiven van een in woner van Oude Pekela op gruwelijke wijze om het leven gebracht. Toen de duivenhouder vrijdagochtend zijn dui ven wilde gaan voeren, lagen deze her en der verspreid rond de hokken en over het erf. Van alle dieren was de kop van de romp getrokken, aldus de poli tie vrijdagmiddag. Over het motief voor de slachtpartij tast de politie vol ledig in het duister. MOSKOU (REUTER) - In de Sovjet- Unie is vrijdag een nieuwe wet van kracht geworden die een beperkte li beralisatie van de economie mogelijk maakt. De wet is onderdeel van het programma van partijleider Michail Gorbatsjov om de inefficiënte Sovjet economie te hervormen. De nieuwe wet op persoonlijke arbeid bepaalt dat mensen in hun vrije tijd ook voor zichzelf mogen werken, op voorwaarde dat zij dit bij de plaatselij ke autoriteiten melden, belasting over het hieruit verkregen inkomen betalen en geen anderen in dienst nemen. Men sen die voor de staat werken, gepensio neerden, studenten, huisvrouwen en invaliden mogen nu vele soorten thuis werk verrichten en de produkten ver kopen. Vele activiteiten die tot nu toe zwart werden verricht zoals haarverzorging, reparatiewerk en privévervoer zijn nu gelegaliseerd. De hervormingen in de Sovjet-Unie gaan echter niet zo ver als in andere communistische landen zo als Hongarije, Polen en China. ZWOLLE (ANP) - De politie van Zwol le heeft in de nacht van donderdag op vrijdag met assistentie van korpsen uit omliggende gemeenten opgetre den tegen 400 vechtende Zwolse jon geren. Er zijn charges uitgevoerd om de jongelui uit elkaar te drijven. Vijf Zwollenaren in de leeftijd van 18 tot 20 jaar zijn aangehouden. Zij hebben een proces-verbaal gekregen wegens openbare dronkenschap en versto ring van de openbare orde. De achtergrond van de ongeregeldhe den was de rivaliteit tussen jongeren uit twee verschillende wijken. Om slagvaardig tegen de vechtende me nigte te kunnen optreden besloot de Zwolse politie de hulp van haar colle ga's uit de buurgemeenten in te roe pen. In totaal kwamen 30 politiemen sen in actie. Bij de charges gebruikten zij de wapenstok. Eén van de jongeren liep een gebroken neus op. De schade van de confrontatie tussen politie en de jongeren bleef beperkt tot deukjes in politieauto's. Advertentie Grote Markt-Goes donderdag 2 juli Grote Markt-Goes vrijdag 14 aug. Inschrijvingenen/of inlichtingen: G MC Postbus 120,4460 AC Goes. GMC-bonnen verkrijgbaar bij: Ra- bobanken; Fa. Pennings, Ganze- poortstraat 5; v. d. Kuijl, Lange Kerkstraat 9. GOESE MIDDENSTANDS CENTRALE mensen die dagelijks uit eigen tuin eten duidelijk aanwezig. Als een volks tuinder ook nog een stevige roker is, zal hij de norm voor de volgens de wet aanvaardbare dagelijkse dosis onge twijfeld overschrijden. Van de mensen die bij de milieuorgani satie grondmonsters hadden ingele verd, had ruim driekwart het vermoe den dat er iets mis was met de grond uit hun tuin. Meer dan tweederde van de monsters bleek dan ook werkelijk verontreinigd te zijn met cadmium en/ of lood. Van de 22 procent die geen dui delijk vermoeden van vervuiling had, bleek overigens ook nog de helft verontreinigde grond te hebben. Advertentiel De gemeenten moeten een onderzoek instellen naar de kwaliteit van de grond op de volkstuinen, zo luidt een van de aanbevelingen in het rapport over de Gifexpres. Om te voorkomen dat er nieuwe vervuilde volkstuinen bijkomen zal eerst een milieu-onder zoek moeten worden verricht alvorens gemeenten nieuwe percelen uitgeven. Dit onderzoek zou elke vijf jaar her haald moeten worden. Tenslotte zou iedereen die de grond of groente in ei gen tuin niet vertrouwt, terecht moe ten kunnen bij een Keuringsdienst van Milieu, zo meent de milieuorgani satie. Milieudefensie onderzocht ook mon sters van compost, die eveneens hoge gehalten aan cadmium bleken te be vatten. Het wordt hoog tijd dat er strenge normen komen waar dit pro- dukt aan moet voldoen, aldus de milieuorganisatie. Tijdens de Gifexpres bracht Milieude fensie ook veertien gevallen van illega le giflozingen door bedrijven aan het licht. Volgens Milieudefensie schiet de controle door de overheid tekort en zijn de mazen van het net nog veel te groot. In het rapport wordt aange drongen op controle van bedrijven door onverwachte bezoeken en hard optreden bij gesignaleerde ongerech tigheden. Proeven met de inzameling van klein chemisch afval bij huishoudens tonen volgens de milieuorganisatie aan dat mensen bereid zijn op deze wijze mee te werken aan een schoner milieu. Zij meent dat de overheid in dit opzicht te passief optreedt DEN HAAG (ANP) - Mensen die post versturen via de PTT kunnen een ont vangstbevestiging vragen. De PTT zendt de bevestiging toe aan de afzen der nadat een poststuk aan de gea dresseerde is uitgereikt. De regeling geldt alleen binnen Nederland. Dit heeft de PTT meegedeeld. Tot nu toe kon voor het verkrijgen van een bevestiging alleen post worden aangetekend. Volgens de PTT wordt dit bij poststukken zonder hoge waar de vaak te duur. De ontvangstbevesti ging is dan ook goedkoper dan laten aantekenen en daarmee geschikt voor onder meer het versturen van opzeg gingen, inschrijvingen, aanmaningen, contracten, en orderbevestigingen. LONG BEACH, Califomië (ANP) Vissers proberen een babywalvis uit de San Gabriel River bij Long Beach in Califomië te begeleiden. De ongeveer 6,5 meter lange grijze babywalvis bereikte na 12 uur in het kanaal einde lijk open water. Of het dier daar ook z'n moeder zal terugvinden weet men niet. UTRECHT (ANP) De Vereniging van Machinisten NS verzet zich tegen plannen bij de Nederlandse Spoorwe gen om de rood licht-camera's bij de overwegen weg te halen. Na de invoe ring ervan is het aantal overtredin gen duidelijk afgenomen. Als de ca mera's verdwijnen zal het aantal overtredingen weer stijgen en daar mee het aantal ongelukken, met alle financiële gevolgen vandien, zo vre zen de machinisten. Een woordvoerder van NS bevestigde vrijdag dat opheffing van de camera's een van de punten is die „met bloe dend hart" aan de NS-directie zijn voorgelegd in het kader van de bezui nigingen. De direkte materiële schade bij trein ongevallen is in de meeste gevallen wel te verhalen op de veroorzaker. Maar de indirekte schade (treinvertragingen, verhoging van de werkdruk bij de di verse NS-diensten, geestelijke en li chamelijke gevolgen voor de machi nisten) is altijd voor rekening van NS De overtredingen die worden gefoto grafeerd leveren de bestuurder een bt keuring op. De Vereniging van Machi nisten heeft becijferd dat het daarbij iij de jaren 1983-1986 om bedragen ginj van bijna zeven ton tot 2,7 miljoen gul] den per jaar. Deze inkomsten van dt rood licht-controle, die NS ruin 400.000 gulden per jaar kost, komer ten bate van het rijk, evenals een be drag van rond een half miljoen dat! dank zij de foto's alsnog kan worden geïnd aan niet betaalde wegenbelas ting. De vereniging vraagt zich af waaroir. NS de camera's moet betalen terwijl' het rijk het financiële voordeel heeft. WASHINGTON (AP) - In het Ameri kaanse Congres gaan steeds meer stemmen op om het nieuwe ambassa degebouw van de VS in Moskou maar te slopen omdat het vol zou zitten met Russische afluisterapparatuur. Voorts is een toenemend aantal Con gresleden van mening dat de Sovjet- Unie moet worden opgedragen haar nieuwe ambassadecomplex in Was hington te ontruimen. De veiligheid van de Amerikaanse missie in Moskou werd aan de orde ge steld toen aan het licht kwam dat een aantal leden van het Marinierskorps, belast met de bewaking van de huidige ambassade, naar de overtuiging van de Amerikaanse autoriteiten betrok ken is geweest bij een spionage-affaire. Zegslieden binnen de regering denken dat agenten van de Russische geheime dienst KGB mogelijk via de mariniers LONDEN (RTR) - De vrees voor meer dronkenschap, vooral onder automo bilisten, heeft vrijdag een wetsvoor stel dat beoogt het openhouden van cafés gedurende de hele dag mogelijk te maken, in het Britse parlement doen blijven steken. Het Lagerhuislid van de Conservatie- MAASTR1CHT (ANP) Minister Brinkman van WVC heeft gistermiddag een grote collectie oude kunst - in hoofd zaak Italiaanse - van de Rijksdienst Beeldende Kunst in bruikleen overgedragen aan het Bonnefantenmuseum in Maastricht. Deze overdracht betekende de start van "het Nationale Museum-weekeinde. Na een ingrijpende ver bouwing werd het Bonnefantenmuseum gisteren heropend. ve Partij Allan Stewart had Engeland en Wales op één lijn willen brengen met Schotland, waar de pubs twaalf ALKMAAR (GPD) Zes mensen zijn gistermiddag ziek geworden in een te lefooncel op het Stationsplein in Alk maar. De gemeentepolitie en een arts van de GG GD vermoeden dat ie mand een nog onbekende stof op de te lefoonhoorn heeft gesmeerd. De zes slachtoffers hadden last van geïrri teerde slijmvliezen en ogen. Ook had den ze hoofdpijn en huiduitslag. Na een uur waren de ergste klachten over. Enkele slachtoffers werden naar het ziekenhuis overgebracht, maar kon den snel naar huis terug. Het is niet duidelijk om welke agressieve stof het hier gaat. Bij het technisch onderzoek bleken in de bewuste telefooncel geen sporen meer te vinden. De eerste melding kwam rond half zes gistermiddag bij de politie binnen. Een man pakte de telefoonhoorn beet, die vochtig aanvoelde. Direct daarop begonnen zijn ogen te prikken, waarna de man snel de telefooncel verliet. „De verschijnselen doen enigszins aan traangas denken", aldus de politie. TIRANA (AP) - In de zwaarbewaakte Italiaanse ambassade in Tirana zitten al zeker 16 maanden lang zes Albane zen vast, die daar hun toevlucht heb ben gezocht om een vrijgeleide naar het westen af te dwingen. Diplomaten in de Albanese hoofdstad hebben ech ter gezegd dat het er voorlopig niet naar uitziet dat de autoriteiten dit zullen toestaan. UTRECHT (ANP) Wettelijke maat regelen tegen de verspreiding van aids kunnen als middel wel eens erger blijken dan de kwaal. H. D. C. Roscam Abbing, hoogleraar gezondheidsrecht aan de Rijksuniversiteit Limburg, stelt dit in het artsenblad Medisch Contact. Volgens haar zijn dergelijke maatregelen bij de huidige stand van zaken zinloos, terwijl ze wel indivi duele grondrechten en vrijheden zou den aantasten. Verschillende landen hebben al beper kende maatregelen ingevoerd of voor gesteld. In Nederland is nog geen spra ke van enige wettelijke verplichting, maar ook hier zou de maatschappelij ke druk kunnen toenemen. Roscam Abbing noemt recente Kamervragen, zonder andere over een niet-anonieme meldingsplicht, wat dit betreft een te ken aan de wand. Bovendien verwacht ze dat de politieke druk binnen de EG zal toenemen naarmate meer lidstaten tot wettelijke maatregelen overgaan. De positieve ervaringen met de vrijwil lige aangifte van besmettelijke ziekten in Nederland zouden een wettelijke verplichting volgens haar tot een one venredig zwaar middel maken. Mel ding met naam en toenaam vindt ze zinloos, omdat de naam van de patiënt niet van belang is voor inzicht in de verspreiding van de ziekte. Een derge lijke melding tast de privacy oneven redig aan en leidt tot discriminatie en stigmatisering, stelt ze. Maatregelen tegen heroineprostitutie kunnen een averechts effect hebben doordat de groep onbereikbaar wordt. Bovendien leert de ervaring, dat de wet geen goed instrument is om de overdracht van seksuele aandoenin gen te voorkomen. Zo'n maatregel zou ook nauwelijks uit te voeren zijn en on nodig discriminerend werken. Ros cam Abbing vindt dat het kwaad beter bij de bron kan worden aangepakt door heroïnehandel en -gebruik te be strijden. Voor bloedonderzoek op aids bij zwan gere vrouwen uit risicogroepen moe ten volgens haar geen andere normen worden gehanteerd dan de algemeen gangbare. De vrouwen moeten er toe stemming voor geven en hun privacy zal moeten worden gewaarborgd. Dat geldt ook als er al bloedmonsters voor handen zijn in verband met andere on derzoeken. Ook het ongevraagd uitvoeren van bloedtests in ziekenhuizen, onder meer in verband met operaties, noemt Roscam Abbing in strijd met de rech ten van de patiënt en „vatbaar voor tuchtrechtelijke vervolging". Verplichte of ongevraagde tests voor bijvoorbeeld sollicitaties, hypotheken en levensverzekeringen wijst ze even eens af. Negatieve uitslagen bieden valse zekerheid en positieve leiden tot onnodige stigmatisering en discrimi natie omdat besmetting met aids niet in het algemeen maatschappelijk ver keer gebeurt, aldus de hoogleraar. toegang hebben weten te krijgen to: uiterst vertrouwelijke informatie die ligt opgeslagen in beveiligde ruimtes en kluizen van de ambassade. De kamers, waarin wordt gewerkt door leden van CIA en DIA (de inlich tingendienst van het ministerie van defensie), als ook de communicatie ruimte werden 's avonds afgesloten met stalen deuren, voorzien van com binatiesloten. De mariniers beschik ten over deze combinaties en hebben deze mogelijk aan KGB-agenten door gespeeld. De begrotingscommissie van de se naat heeft inmiddels een eerste voor stel goedgekeurd dat beoogt verdere financiering van het nieuwe ambassa degebouw in Moskou stop te zetten Minister van justitie Edwin Meese zei dat zijn departement momenteel be kijkt in hoeverre functionarissen van het ministerie van buitenlandse zaken gerechtelijk vervolgd kunnen worden wegens nalatigheid in verband met de spionage-affaire. Advertentie uur per dag open zijn, van half elf 's morgens tot half twaalf 's avonds. Aan de hand van een wet uit 1916, die vermeende dronkenschap beoogde te verminderen onder arbeiders in de munitie-industrie, moesten de pubs in Engeland en Wales 's middags geslo ten zijn. Het wetsontwerp van Stewart werd ge steund door de dranken- en toeristen industrie, maar bestreden door een in vloedrijke lobby van kerkelijke leiders en dokters, die vrezen dat het langer open zijn van café's zal leiden tot meer zondes en ziektes die met drank te ma ken hebben. Met het oog op de Lagerhuisverkiezin gen die in juni verwacht worden, is er vrijwel geen kans meer dat het wets ontwerp in de tijd van het zittende par lement nog door het Hogerhuis zal worden behandeld. De regering van premier Thatcher is echter voorstandster van ruimere drinktijden. Het zal waarschijnlijk staan in het verkiezingsmanifest van de Conservatieve Partij en wet worden wanneer zij zou worden herkozen. De Britten wie het zou uitkomen 's middags een café te kunnen bezoeken, hebben de troost dat vandaag een an dere wet wordt voorgesteld die het restaurants en hotels toestaat de hele dag bij schotels sterke drank te schen ken. Nu is het nog zo dat ook zij 's mid dags geen alcohol mogen schenken. tel. 01189-1900 a la carte vlees- en visspecialiteit Iedere dag geopend GENÈVE (AP) Het aantal joden dat deze maand uit de Sovjet-Unie is geëe- migreerd, is het hoogste sinds acht jaar. In april kregen 717 joden toestem ming en in totaal kwamen dit jaar al 1.431 joden aan in het doorgangscen trum in Wenen, terwijl dat er vorig jaar over het hele jaar slechts 943 waren. In 1979, voor de Russische inmenging in Afghanistan, bereikte de emigratie met 51.000 een hoogtepunt. Joodse lei ders in de Verenigde Staten meldden vorige maand dat zij vanuit Moskou de indruk hadden gekregen dat dit jaar in totaal 11.000 joden zouden mogen emi greren. De zes Albanezen, twee broers en vier zusters uit de familie Popa in de leef tijd van 49 tot 62 jaar, wandelden op 12 december 1985 rustig langs de enkele Albanese politieposten het Italiaanse ambassadegebouw binnen. Diploma ten vertelden dat de zes sindsdien drie kamers bewonen in een bijgebouw van de ambassade. Kort nadat de Popa's de ambassade binnen liepen, werd het gebouw om singeld door ongeveer 600 man politie. Hun aantal is inmiddels terugge bracht. Vorige week werd het gebouw nog door zo'n 30 man bewaakt. De Albanezen vertelden dat zij onge veer 20 jaar lang verbannen waren ge weest naar het dorpje Kules, in de buurt van Durres, ten westen van Tira na, omdat hun broer naar het westen was gevlucht. Op een dag trokken zij de stoute schoenen aan en liepen de 50 kilometer naar Tirana, waar zij bepakt en bezakt bij de Italiaanse ambassade aankwamen en naar binnen liepen. De aanwezig politieagenten vertrouw den de zaak niet en volgden de zes aan vankelijk tot op het terrein van de am bassade. Maar toen de oudste broer de agenten toeriep dat zij Italiaanse toer risten waren, lieten deze hen verder gaan. Vliegtuigen Pakistan - De VS is be reid om in te gaan op een verzoek van Pakistan om op huurbasis AWACS- toestellen of andere radarverken ningsvliegtuigen te leveren. Pakistan wil de toestellen gebruiken voor het in de gaten houden van de westgrens met Afghanistan. De afgelopen maanden hebben Russische vliegtuigen daar herhaaldelijk Pakistaans luchtruim geschonden bij acties tegen Afghaan se vluchtelingen en verzetsstrijders die over de grens zijn getrokken. HBI Uk 1 Michael Reagan WASHINGTON (AFP/UPI) - Mi chael Reagan, de geadopteerde zoon van de Amerikaanse presi dent, zegt op 7-jarige leeftijd seksueel misbruikt te zijn door de leider van een kinderdagver blijf. De nu 41-jarige zakenman doet deze onthulling in zijn nog te publiceren autobiografie, waarvan het manuscript circu leert in uitgeverskringen in New York. President Reagan zei het te betreuren dat zijn zoon hier over in zijn jeugd niets heeft ge zegd. Michael Reagan is de aangeno men zoon van Ronald Reagan en zijn vroegere echtgenote, de ac trice Jane Wyman. In zijn auto biografie schrijft Michael Rea gan dat hij de leider van het kin derdagverblijf beschouwde als een vaderfiguur omdat hij thuis aandacht tekort kwam. De man misbruikte de jonge Reagan bij na een jaar lang, zo staat in de au tobiografie. „Het spijt mij dat hij ons het des tijds niet heeft verteld", zo rea geerde president Reagan op de onthulling. De president werd hierover pas enkele weken gele den ingelicht. Te veel cadmium

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 2