Opnieuw gevechten in Oost-Suriname de risK vandaag Elf mensen gegijzeld bij overval Limburg Vrije dag? Kom gezellig naar C*A, want een groot deel van onze voorjaarscollectie is nu DRASTKCH AFGEPRIJSD! Gouden cadeau van drie miljoen 99 Vraag een schoonmaakbedrijf niet alleen hoe het schoonmaakt, maar vooral hoe 't zijn huiswerk doet. tt öhago Paus wijst op rol kerk in verzet tegen nazi's meimaand - tuinmaand In de bus op 16 mei Kom ideeën verzamelen Britse rechters gaan akkoord met sterilisatie van zwakzinnig meisje DeschoonmafeetsvanNedeflaM Regenachtig 230e jaargang no. 102 Vrijdag 1 mei 1987 de natuur haalt in vrijdagkrant DEN HAAG (GPD) Premier Lubbers verwacht dat de koopkracht voor alle burgers volgend jaar gelijk blijft. Na afloop van het kabinetsberaad over de bezuinigingen voor 1988 zei hij te verwachten dat de prijzen, de belastingen en de premies in 1988 niet verhoogd worden. Maar er is geen ruimte voor extra lastenverlichting, zoals de Tweede Kamer had gevraagd. Premies Rente Perry Mason Condooms ROVERS MET BUIT SPOORLOOS C&oi Ls töcA ifoxTicbetiqeh! AMSTERDAM rai I ymwil ummyER Schuldig Blunder Sleutels VIJFDAAGS BEZOEK AAN BONDSREPUBLIEK Eerst nog zonnige perioden. In de och tend toenemende bewolking, later ge volgd door regen. Temperatuur 15 graden. Vandaag in de Elke vrijdag ander nieuws... PROViNCI behoud koopkracht „Ik kan niet toveren. Waar niet is ver liest de burger zijn rechten," zei Lub bers donderdagochtend rond twee uur op zijn persconferentie. WD-fractie- voorzitter J. Voorhoeve, die de afgelo pen tijd sterk heeft aangedrongen op lastenverlichting, zei in een eerste reactie dat de belasting- en premie druk bij de begrotings-opstelling iri augustus opnieuw tersprake zal moe ten komen. De minister-president kondigde ver der aan dat het kabinet het eens was geworden over de uitgangspunten van de begroting voor 1988. In totaal zal er volgend jaar zo'n 1,2 miljard bezuinigd worden. Dat is minder dan wat minis ter Ruding (financiën) had voorge steld. Het restant, rond de 600 tot 700 miljoen, zal leiden tot een verhoging van het overheidstekort met bijna 0,5 procent. De belangrijkste bezuinigingsmaatre gelen betreft de afspraak dat de uitga ven per departement volgend jaar niet mogen stijgen. Dat betekent dat het rijk volgend jaar zo'n 690 miljoen zal moeten ombuigen als compensatie voor de verwachte prijsstijgingen. Naast deze bezuinigingen via de prijs compensatie zullen verschillende de partementen extra maatregelen moe ten nemen. Daarbij moeten onderwijs en volkshuisvesting en ruimtelijke or dening elk nog eens 100 miljoen bezui nigen. Ook zullen enkele investeringspre mies (in de wir) worden afgeschaft. Verder is besloten volgend jaar nog eens twintig miljoen te bezuinigingen op de verschillende departementen. Dit bedrag moet oplopen tot 55 mil joen in 1990. De minister-president wees erop dat de voorgestelde maatregel de instem ming heeft gekregen van alle minis ters. Door de beperking van de prijs compensatie zullen de ministeries met de hoogste prijsstijgingen het meest moeten ombuigen. Dat treft vooral volkshuisvesting, omdat de prijzen in de bouw sterker stij gen dan elders. Wel heeft elke minister de mogelijkheid zelf te bepalen welke posten hij wil ver lagen. Dat kan bijvoorbeeld beteke nen dat een tank met minder goud om rand wordt, of dat de bewindsman be sluit enkele geweren minder te kopen, aldus Lubbers. De minister-president kondigde aan dat het kabinet het komend overleg met de werkgevers en de vakbonden in zal gaan met lege handen. Geld voor 'leuke dingen' is er gewoon niet. „De overheid is armer dan het be drijfsleven," zei premier Lubbers. De wens van de Kamer om extra geld voor loonmatiging in ruil voor lasten verlichting deed de premier af met de opmerking: „Dat kan dus niet." PZC Japan is tot aangename ver rassing van de Verenigde Sta ten bereid de rente te verlagen. PAGINA 3 De Iran-affaire nadert de ont knoping: de Perry Mason's in het Congres maken zich op voor showwerk. PAGINA 4 De NVSH weerlegt de kritiek van de Consumentenbond op 'haar' condooms en zal de voorbehoedsmiddelen weer op de markt brengen. PAGINA 5 DEN HAAG/PARAMA RIBO (ANP) - In Oost- Suriname is opnieuw gevochten tussen het re geringsleger en het junglecommando van Ronnie Brunswijk. Een vrachtwagen waar in vijf leden van het junglecommando zaten ontplofte woensdag toen hij werd beschoten door militairen op de weg tus sen Paramaribo en het bauxietstadje Moengo. Vermoedelijk vervoerde de auto staven dyna miet, zo meldde het offi ciële Surinaamse pers bureau SNA. De vijf in zittenden kwamen om het leven. Bij een ander incident is tijdens een aanval op een detachement van het leger in Moengo aan de kant van de groep- Brunswijk één man ge dood. Het is niet bekend hoeveel slachtoffers er aan de zijde van het na tionale leger vielen in de drie en een half uur du- SUESTDIJK (ANP) Na de presentatie van alle provincies maakte het gouden bruidspaar een rondrit door de tuinen van paleis Soestdijk. rende strijd, aldus het persbureau. Een woordvoerder van de bauxietonderneming Suralco zei donderdag dat de vijandelijkheden in Moengo de afgelopen week opnieuw zijn toege nomen. Volgens het be drijf zijn er zelfs doden onder de burgerbevol king gevallen. Het be drijf zei te hopen dat haar werknemers de ge legenheid krijgen elders een veilig onderkomen te vinden. BREUKELEN (ANP) Koningin Beatrix betreedt met haar gezelschap het park voor het stadhuis in Breukelen. Enthousiast publiek heet haar welkom. /I037 J A 16 mei PZC totaaldag in Kamperland Amusementsplanner en wedstrijdformulier verkrijgbaar op alle PZC-kantoren, Verenigde Spaarbanken en Roompot Recreatie Trein Toegangbiljetten bij NS-stations. Lubbers verwacht BREUKELEN/SOESTDIJK (GPD) Met een cheque van ruim 3 miljoen gulden en een manifestatie in de tuin van paleis Soestdijk is op koningin nedag het gouden huwelijk van prin ses Juliana en prins Bernhard ge vierd. De sinds de troonsbestijging van koningin Beatrix traditioneel geworden viering van de koninklijke verjaardag in twee Nederlandse plaatsen, werd daarvoor gehal veerd. 's Ochtends ivas er een bezoek aan Breukelen en rond half twaalf verscheen nog een keer de hele ko ninklijke familie op het bordes van paleis Soestdijk. De feeststemming zat er in Breukelen al vroeg in. Enkele honderden kinde ren stonden al ver voor negenen voor het Breukelense stadhuis te wachten op de aankomst van het koninklijk gezelschap, dat dit jaar wat kleiner was dan andere jaren. De tweede zoon van koningin Beatrix en prins Claus, Friso, studeert in de Verenig de Staten en de beide oudste zonen van prinses Margriet en mr. Van Vol lenhoven, Maurits en Bernhard, ge bruikten de ochtend om te blokken voor hun eindexamen. In het stadje aan de vecht werd ook dit jaar geroeid tussen Oranjevereni ging en Gemeenteraad om de 'Oran jetoeter'. De beide ploegen kregen dit jaar versterking. De Oranjevereni ging won met als extra roeiers de prinsen Constantijn en Pieter-Chris- tiaan. En al probeerde Pieter van Vollenhoven zijn roeiboot met leden van de gemeenteraad en de prinsen Willem-Alexander en Floris nog zo hard naar de overwinning te roepen, het mocht niet baten. Het zeventig minuten durende be zoek aan Breukelen zat pal voor de viering van het gouden huwelijk op Soestdijk. Op het bordes stond met uitzondering van prins Friso, de hele koninklijke familie. Iedereen was er met de kinderen, ook de prinsessen Irene en Christina. Dat hun kinderen toch relatief weinig in de publiciteit kwamen, bleek aan het eind van het feest. Met uitzondering van prinses (Slot zie pagina 3 kolom 5) Advertentie Een aantal Arnhemse agenten vindt dat PvdA-wethouder W. hemmens die het initiatief nam voor een subsidie voor de blok kade van de kerncentrale in Borssele, medeverantwoorde lijk is voor de gewelddadighe den tijdens het weekeinde. PAGINA 9 Oostkapelle kan de kansen op redding wel vergeten: de zater dageersteklasser verloor thuis onverdiend van Excelsior Maassluis na een kleine blun der van de keeper. PAGINA 25 Rtv, kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie, achtergrond: 4 Varia: 7 Provincie: 9 en 11 Vrijdagkrant: 17,18,19, 20, 21, 22 en 23 Sport: 25, 27 en 29 de overvallers dat een van zijn mede werkers daarover beschikte. Deze werd opgehaald door twee van de drie overvallers. Die namen ook de 34-jari- ge echtgenote van de bankemployé en hun drie kinderen gevangen. Toen in de woning van directeur De Fesche bleek dat nog niet alle sleutels aanwe zig waren, moest hij bellen met een tweede bankbediende. Die was niet thuis. Daarop zijn de overvallers met de ne gen gegijzelden naar een vakantie huisje in Epen gereden. Donderdagochtend is de tweede assis tent, van De Fesche samen met zijn echtgenote door de overvallers in zijn woning gevangen genomen. Hij kon de set sleutels compleet maken. Daarmee hebben de daders de bank geopend, het alarmsysteem uitgeschakeld en de kluizen geopend. Zij lieten de gegijzelden in Epen ach ter en gingen er met hun eigen auto's en een blauwe Opel Rekord van de vrouw van de bankdirecteur van- LONDEN (AP) - Het hoogste Britse rechtscollege heeft donderdag toege stemd in de voorgestelde sterilisatie van een 17-jarig zwakzinnig meisje, omdat zij een zwangerschap of de zorg voor een baby niet zou aankunnen. De vijf rechters van het Hogerhuis volg den met hun eenstemmige oordeel de uitspraak van een hof van appèl in maart, dat het meisje om haar eigen bestwil gesteriliseerd kon worden. Volgens de rechters zou de sterilisatie „zonder verder uitstel" kunnen wor den uitgevoerd. Het meisje, een epilep- tica met de geestelijke leeftijd van ie mand van vijf, wordt op 20 mei 18 jaar, in welk geval zij zelf met de ingreep zou moeten instemmen terwijl zij daar vol gens de rechters niet toe in staat is. Het is de eerste keer dat het rechtscol lege zich over een dergelijke zaak heb ben uitgesproken. door. Nadat de overvallers op de vlucht waren geslagen, wist een van de elf gegijzelden zich donderdagmid dag rond drie uur te bevrijden. Hij sloeg toen alarm. Daarop kon het pol- tie-onderzoek van start gaan. Twee van de overvallers spraken Frans, de ander Vlaams. (Advertentie) Tel. 045-719466. Vestigingen te Amsterdam - Rotterdam - Utrecht - Groningen - Apeldoorn - Roosendaal - Eindhoven - Maastricht - Heerlen. Advertentie (Advertentie) (Van onze correspondent KEULEN Paus Johannes Paulus II, die donderdag avond voor een pastoraal bezoek van vijf dagen in West- Duitsland arriveerde, ziet als zijn voornaamste taak tij dens het bezoek de rol van de katholieke kerk in het verzet tegen het nationaal-socialisme duidelijk te maken. De kerk heeft, zo hield de paus de Westduitse bisschoppen voor, al in 1937 de onheilspellende ontwikkeling herkend, maar was niet meer in staat deze tegen te houden. „Tegen deze duistere achtergrond verheffen zich de lichtende ge stalten van de drie geloofsgetuigen die ik op mijn reis wil gedenken", zei hij. Daarmee doelde hij op de non geworden joodse filosofe Edith Stein, de koppige verzetspater Rupert Mayer en kardinaal Von Galen, die zich verzette tegen de euthanasie in nazi-Duitsland. Hoogtepunten van zijn bezoek noemde hij dan ook de zalig verklaring van Edith Stein en van Rupert Mayer. De paus op het vliegveld: „In deze beiden eert de kerk twee christe nen die onder de zwaarste beproevingen en gevaren een on verschrokken getuigenis voor hun geloof hebben afgelegd. Hij vervolgde dat hij met deze verering ook zijn hoge waar- dering^oor het hele Duitse volk tot uitdrukking wil bren gen, dat „na de tragische gebeurtenissen in zijn jongste ge schiedenis een zo vooraanstande plaats onder de volkeren in Europa en in de wereld heeft teruggewonnen". Met zijn verzoenende begroetingswoorden nam de paus de kritici van de zaligverklaringen direct veel wind uit de zei len. Hij probeerde in zijn eerste toespraak al direct een brug te slaan naar de geëngageerde christenen en joden die zeer sceptisch hebben gereageerd. Hij wil alle christenen eren die niet gebogen hebben voor de nazi-dictatuur. De paus wees er bij aankomst in Keulen ook op grote waar de te hechten aan ontmoetingen met de centrale joodse raad in Duitsland en met vertegenwoordigers van de evan gelische kerk. VALKENBURG (ANP) Drie gewa pende overvallers hebben donderdag een bijkantoor van de NMB in Valken burg beroofd nadat ze de kantoorhou der en tien andere mensen hadden ge gijzeld. Terwijl het kantoor gesloten was, dwongen de overvallers de kan toorhouder donderdagmorgen de bank te openen en vervolgens de kluis. De overvallers, volgens de politie drie zwaar bewapende mannen, zijn er met de buit vandoor. Zij zijn spoorloos. Hoe groot de buit is, zei de politie niet te weten. Vermoedelijk gaat het om een aanzienlijk bedrag; al het geld uit de kluis is meegenomen. Woensdagavond even na negen uur belden drie gemaskerde mannen bij de woning van de 40-jarige bankdirecteur W. de Fesche aan. Hij was met zijn 18- jarige zoon thuis. Beiden werden met een in de boeien geslagen. Even later overkwam de 40-jarige echtgenote De Fesche en de 20-jarige dochter van het echtpaar hetzelfde. De overvallers wil den van de bankdirecteur de sleutels opeisen. Hij bleek niet de hele set sleu- T, tels in zijn bezit te hebben. Hij vertelde Op het vliegveld van Keulen werd de paus donderdagavond begroet door de president van de Bondsrepubliek, Richard von Weizsacker.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1