mi i\\ Nederlandse tourbus in Frankrijk verongelukt Desi Bouterse doet niet Huis neemt hard wetsvoorstel over handel met VS aan mee aan de verkiezingen V J Slaapwandelaar 160 km verder wakker EISEN RUDING TWISTPUNT de ri«V vandaag TRENDS vrijdagkrant Koninginnedag in het 'goud' Nieuwe chef van Argentijnse leger voor rechter I Koeler 230e jaargang no. 101 Ponderdag 30 april 1987 kleur en dessins in woningtextiel Volkshuis vesting Dicht Verwennen Aandelen Beek Abdij Mooie dingen EENENDERTIG GEWONDEN Celstraf FKUuflirrurrv 15 KILO HALTER, DELEGATIE POSITIEF OVER DEMOCRATISERING GEOPEND VAN 11.00 TOT 17.00 UUR met als FEEST-KOOPJE 256 Eerst vrij veel bewolking en een enkele bui. In de middag van het westen uit opklaringen en droog. Middagtempe- ratuur 19 graden. Een matige zuidwes tenwind. Morgen in de Elke vrijdag ander nieuws... PROVINCIAL PERU, Indiana (AP) Een 11-jarige slaapwandelaar is iinsdagochtend in alle vroegte blootvoets aangetroffen langs een spoorlijn in de Amerikaanse plaats Peru. Dat is 160 kilometer vanaf Danville, Illinois, waar hij de avond te wren naar bed was gegaan. de politie in Peru neemt aan dat de jongen, Michael La- nont Dixon, al slaapwandelend op een trein was gespron gen en in de plaats waar hij wakker werd weer uit was ge stapt. „Hij dacht dat hij nog steeds in Danville was," aldus politiechef Bill Page. Zijn moeder kreeg dinsdagochtend een telefoontje vanuit Peru en zei dat haar zoon een nachtmerrie had en daarop begon te slaapwandelen. „Hij doet dat wel vaker maar gaat nooit buiten de deur," aldus zijn moeder. „Ik ga met hem naar de dokter. Dat hij slaapwandelt wist ik maar dat het zo gevaarlijk kon zijn weet ik nu pas." Moeilijk gesprek over bezuiniging DEN HAAG (GPD) Het kabinetsberaad over de extra bezuinigingen in 1988 is woensdag uiterst stroef verlopen. In de loop van de avond werd het steeds duidelijker dat het kabinet er nog niet uit zou komen. Dat zou een speciale ministerraad morgen vrijdag, noodzakelijk ma ken. Premier Lubbers probeerde in de loop van de woensdagavond nog om de ver schillende ministers in afzonderlijke gesprekken op één lijn te krijgen. Bij het 'bilaterale' overleg was van tijd tot tijd ook minister Ruding (financiën) aanwezig. Diens plan om nu al afspraken te ma ken over extra bezuinigingen van 1,75 miljard in 1988 heeft geleid tot de ver deeldheid in het kabinet. Vooral de mi nisters Deetman (onderwijs) en Nij- pels (VROM) en staatssecretaris Heer- ma (volkshuisvesting) hebben zich tot nu toe fel tegen deze plannen verzet. In de 'kaderbrief (met daarin de uit gangspunten van de nieuwe begro ting) heeft minister Ruding voorge steld in ieder geval afspraken te ma ken over het compenseren van begro tingsoverschrijdingen, die in 1988 ver wacht worden. Pas in de zomer wil hij maatregelen nemen om tegenvallers te compenseren, die het mogelijke ge volg zijn van de tegenvallende econo mische groei. Uit het overzicht van Ruding blijkt dat vooral de departementen van VROM (volkshuisvesting en rijksgebouwen dienst) en onderwijs te maken krijgen met forse overschrijdingen. Deze zijn deels het gevolg van sterk gestegen loonkosten en deels van te hoge bouw kosten. Ook wil minister Ruding dat volkshuisvesting de Schatkist com penseert voor tegenvallende rentein- PZC IKV-secretaris Mient Jan Fa- ber is de toegang tot Polen ont zegd. PAGINA 3 Een plan van het ziekenhuis in Leeuwarden om de patiënt ex tra te verwennen stuit op fors verzet. PAGINA 5 Philips heeft over het eerste kwartaal een aanzienlijk hoge re winst geboekt: er komt op korte termijn een internationa le aandelenemissie. PAGINA 6 Pia Beck, the Grand Lady oj Entertainment, is onvermoei baar: mijn laatste elpee zal Beck-af heten. PAGINA 7 Gs van Zeeland willen de ver bouwingsplannen voor de Mid delburgse Abdij na een kritisch advies van Monumentenzorg versoberen. PAGINA 9 Oostkapelle-spits Gerard Schipper wil nu niet afhaken: al die mooie dingen ben je niet zomaar vergeten. PAGINA 18 Rtv, kunst: 2 Binnen- en buitenl.: 3 en 5 Opinie, achtergrond: 4 Financiën, economie: 6 Kunst, cultuur: 7 Provincie: 9,11,12,13,15 en 17 Sport: 18 en 19 komsten. Deze zijn een gevolg van het vervroegd aflossen van woningwetle ningen. In de voorstellen van Ruding zou on derwijs nog eens 425 miljoen moeten bezuinigen, terwijl hij vrom aanslaat voor 720 miljoen. Van dit laatste be drag moet volgens hem 220 miljoen in 1988 gevonden worden en het restant verspreid over de twee resterende ja ren van deze kabinetsperiode. '~2 Prinses Juliana viert vandaag - Koninginnedag - haar 78e verjaardag.Ter gelegenheid van Koninginnedag is er ook weer de traditionele lintjesre gen. Onder de bekende Nederlanders die een koninklijke onderscheiding kregen, waren onder meer acteur Kees Brusse en wielrenner Gerrie Kne- temann. In Zeeland kregen werden zevenenvijftig mensen onderscheiden,negen minder dan vorig jaar. (Zie pagina's 5, 9,12 en 13) Premier Lubbers heeft twee weken ge leden al voorspeld dat het nog 'heel moeilijk passen en meten' zou worden om de ministers op een lijn te krijgen. Maar vorige week liet hij weten dat het kabinet er waarschijnlijk op 29 april wel zou uitkomen. Er was in ieder ge val geen rekening gehouden met een vergadering van de ministers op vrij dag. ABLIS (AP)Een brandweerman staat bij de zwaarbeschadigde bus die onder meer op de vrachtauto (links) botste. Rechtsboven een helikopter waarmee gewonde passagiers naar ziekenhuizen werden overgebracht. PARIJS/DEN HAAG (ANP/AP) Een Nederlandse bus is woensdag vlakbij Ablis, op ongeveer 50 kilometer ten zuiden van Parijs, verongelukt. De bus uit Baarle-Nassau was eerder op de dag met 37 wat oudere passagiers, allen Nederlanders, vertrokken naar de bedevaartplaats Lourdes. Volgens het Nederlandse consulaat-generaal in Parijs zijn 31 mensen gewond. Nie mand verkeert in levensgevaar. De gewonden, onder wie de eveneens Nederlandse chauffeur, zijn met heli kopters naar ziekenhuizen in de omge ving gebracht. De toedracht van het ongeluk is onduidelijk. De Franse poli tie vermoedt dat de chauffeur de oprit van de autosnelweg bij Ablis heeft ge mist. De bus raakte daarna in een slip en botste vervolgens op twee vracht wagens die geparkeerd stonden voor een wegrestaurant langs de weg. Een medewerker van de Nederlandse ambassade werd naar de plaats van het ongeluk gestuurd om te assisteren bij taalproblemen. Tevens werd een te lefoondienst in het leven geroepen om de vragen van familie te beantwoor den. De bus met 42 Australische, Canadese en Nieuwzeelandse toeristen raakte in een slip, boorde zich door de vangrail en rolde in een ondiep ravijn. Daarbij werden de twee Australische vrouwen door de achterruit van de bus geslin gerd. Vijf passagiers liggen nog steeds in het ziekenhuis van Lamia met lichte ver wondingen. Een Canadese vrouw is met ernstige hoofdwonden overge bracht naar een ziekenhuis in Athene. De bus was eigendom van het touring car-bedrijf Van Mook uit Oosterhout, aldus een woordvoerster van de Neder landse ambassade in Athene. ROTTERDAM - Met een groeiend optimisme mag het Nederlands elftal de De Nederlandse chauffeur van de bus die dinsdag bij de Griekse stad Lamia in een slip raakte en over de kop sloeg, is woensdag tot tien maanden celstraf veroordeeld wegens onachtzaamheid en te hard rijden. De bestuurder, de 52-jarige C.H. uit Raamsdonk, maakte gebruik van de mogelijkheid om de celstraf af te kopen door een boete van 12.000 drachme (1.900 gulden) te beta len, waarna hij in vrijheid werd ge steld. Bij het ongeluk zijn twee Australische vrouwen om het leven gekomen en 17 anderen gewond geraakt, van wie een ernstig. Het ongeluk deed zich voor op een door regenval glad geworden weg bij de historische stad Thermopylae. (Advertentie) Met afneembare schijven> Blauw. laatste wedstrijden tege moet zien in de kwalifi catie voor het Europees kampioenschap voetbal. In de Kuip werden gis teravond de Hongaren met 2-0 verslagen. Die stand was bij de rust al bereikt door treffers van Ruud Gullit en Arnold Mühren. Rinus Michels (foto) liet zijn elftal in deze belang rijke wedstrijd in een verrassende opstelling aantreden. De onbere kenbare coach passeer de Hans van Breukélen (PSV) en gaf Joop Hiele van Feyenoord de voor keur. Nederland speelde voor rust bij vlagen uitste kend, maar verzuimde daarna om de score nog verder uit te bouwen. In groep 5 van de voorron den gaat Griekenland, dat gisteren met 1-0 won van Polen, nog altijd aan de leiding. Geldig t/m 4 mei 1987 (Van onze correspondent) WASHINGTON Enkele uren voor de Japanse premier Nakasone in Washington aankwam, heeft het Huis van Afgevaardigden gisteren een wetsvoorstel aangenomen dat harde maatregelen van protectionistische aard eist tegen landen als Japan. Het Huis nam met 218 tegen 214 stemmen een motie van Afgevaar digde Richard Gephardt aan, waar in' staat dat landen die veel meer naar de VS uitvoeren dan zij aan Amerikaanse produkten invoeren, dat verschil met 10 procent per jaar moeten zien terug te brengen. Doen zij dat niet vrijwillig, dan zal de Amerikaanse regering eenzijdige maatregelen nemen, zoals het op leggen van hoge invoerrechten of quota. Het voorstel is duidelijk vooral gericht tegen Japan. De timing van de stemming was ook niet toevallig. De stemuitslag moet worden gezien als een ernstige waarschuwing aan het adres van Nakasone, die vandaag met presi dent Reagan zal praten over de drei gende handelsoorlog tussen beide landen. De sterren staan voor Nakasone in nog een opzicht niet gunstig: Ame rikaanse regeringsfunctionarissen zeiden gisteren dat Reagan nog niet bereid is de hoge invoerrechten op Japanse kleuren-tv's, personal computers en elektrische boren op te heffen. Het voorstel van Gephardt, die zich overigens namens de Democrati sche partij onlangs kandidaat voor de komende presidentsverkiezin gen stelde, heeft niet alleen betrek king op Japan, maar ook op West- Duitsland, Taiwan, Italië, Hong Kong en Zuid-Korea. De Senaat zich nog over het voor- stel-Gephardt uitspreken. (Advertentie) Nederland viert vandaag een Oranjefeest in het kwadraat. Koninginnedag 1987 wordt een feestdag waarop twee sferen van het koningschap, zoals ons land die sinds het einde van de tweede wereldoorlog heeft beleefd, elkaar nog eens tegenko men. Koningin Beatrix gaat vanmor gen naar Breukelen om daar een deel van de plaatselijke festiviteiten mee te maken. Na haar inhuldiging in 1980 heeft zij er een gewoonte van gemaakt om in willekeurige gemeenten tussen de mensen persoonlijk mee inhoud te geven aan de viering van deze nationa le feestdag. Tegelijk is er vanmorgen nog eenmaal in de tuin van paleis Soestdijk een manifestatie, die doet denken aan het traditionele 'défilé'. De sfeer van Juliana's Koninginnedag, waaraan veel Nederlanders herinne ringen van meer dan dertig jaar achtereen hebben. Immers: vandaag is ook de dag van het gouden huwe lijksfeest van prinses Juliana en prins Bemhard. Dat alles op één Koningin nedag samengebracht is niet zomaar een kwestie van spitsvondige organi satie van twee bijzondere gebeurtenis sen binnen de koninklijke familie. De combinatie, juist op 30 april, is ook symbolisch voor de sterke band tussen Oranje en de Nederlandse bevolking. Tenslotte zijn sinds jaar en dag alle noogtijdagen van de vorstin en haar gezin op straat uitbundig meegevierd. Nog eenmaal dus met een Koningin nedag terug in de tijd. Een happe ning in de paleistuin, zoals die is ge groeid in de jaren nadat Nederland was bevrijd. Eenmaal per jaar was er dan steeds die behoefte om in de vrij heidsbeleving het huis van Oranje cen traal te stellen. En dat liep dan stee vast uit op een massale demonstratie van aanhankelijkheid. Delegaties overal vandaan figureerden in het draaiboek van zo'n spontane manifes tatie, die op haar beurt werd bekeken door miljoenen televisiekijkers thuis. Op deze manier was heel Nederland present op de verjaardag op Soestdijk en bereikte het feest daar vrijwel ie dere huiskamer. Er is de afgelopen maanden veel uit de historie van vijf tigjaar huwelijk JulianayBemhard op gediept. Een huwelijk dat bepaald niet een privé-aangelegenheid was in al die jaren. Een gezinsleven in een glazen huis. Ieder zal aan de gebeurtenissen uit deze gouden periode van het prin selijk paar een eigen waardeoordeel kunnen verbinden. Tenslotte speelden zij zich doorgaans voor een miljoenen publiek af. Maar hoe dat ook mag uit vallen: het prinselijk paar geniet nog altijd een bijzonder hoge graad van ge negenheid en sympathie. Op een dag als vandaag komt die weer eens na drukkelijk naar voren. J AMSTERDAM (ANP) De Surinaamse legerleider Desi Bouterse heeft laten weten niet persoonlijk deel te nemen aan de algemene verkiezingen die op 25 november in zijn land worden gehouden. Dat is woensdag op Schiphol mee gedeeld door de christendemocratische Europarlementa riër Willem Vergeer, die terugkeerde uit Paramaribo. Vergeer maakte deel uit van een delegatie van EG-landen en met de Gemeenschap verbonden ontwikkelingslanden (ACP-landen), die een week in Suriname is geweest. De de legatie heeft een positieve indruk over de democratise ringsplannen in Suriname. De Surinaamse autoriteiten doen hun uiterse best de komende verkiezingen daadwer kelijk eerlijk te laten verlopen, zo is de mening. In een gesprek met Vergeer heeft Bouterse onderstreept dat zijn naam niet zal staan op kandidatenlijsten van de politieke partij die voortkomt uit de 25 februari beweging (VFB), de politieke arm van de militairen. De Surinaamse autoriteiten hebben de delegatieleden voorgehouden dat 90 tot 95 procent van de bevolking in Su riname zal kunnen deelnemen aan de verkiezingen. Met na me in Oost-Suriname, dat grotendeels in handen is van de groep-Brunswijk, zal een deel van de bevolking niet kun nen worden bereikt. Opvallend is dat in de verklaring van de delegatie de acties van de groep-Brunswijk „terroristische activiteiten" wor den genoemd. Het Nederlandse delegatielid Robert Cohen sprak van „rebellen", die „terroristische activiteiten" ont plooien. Intussen hebben inwoners van Saint-Laurent in Frans- Guyana verklaard dat het junglecommando van Ronnie Brunswijk voor het eerst na twee maanden weer aanval len heeft uitgevoerd op het stadje Albina aan de grens met Frans-Guyana. Bewoners van Saint-Laurent zeiden dat het Junglecom mando vrijdag een aanval uitvoerde op Albina en dat maandag opnieuw gevechten oplaaiden rond de stad. Ook internationaal staat het Neder landse koningschap in de belang stelling. Dat bleek in het verleden bij staatsbezoeken van koningin Juliana overal in de wereld. Het valt ook af te leiden uit de reacties op de manier waarop koningin Beatrix inhoud aan dit soort officiële reizen geeft. Staats hoofden als koningin Juliana en ko ningin Beatrix laten het buitenland zien wat Nederland verstaat onder een constitutionele monarchie in een de mocratische rechtsstaat. Het is een optreden dat kennelijk niet alleen waardering oogst, maar ook tot naden ken stemt. De populariteit van het Ne derlandse vorstenhuis in het buiten land duidt er alleen maar op dat het al lemaal echt niet zo vanzelfsprekend is. Zoals koninklijke familie en bevolking in dit land met elkaar omgaan is een verworvenheid die tegelijk een voor recht kan worden genoemd. Op een dag als vandaag is er dan ook alle re den elkaar daarmee te feliciteren. Een gelukwens in het kwadraat. Want het is een feestdag met herinneringen aan vijftig jaar oranje-historie en een feest dag met een blik op de toekomst. Het koningschap in Nederland is onom streden, populair en springlevend. Een bezit om trots op te zijn en om eenmaal per jaar, op 30 april, gerust ook wat mee te koop te lopen. vdM. BUENOS AIRES (REUTER) De nieuwe stafchef van het Argentijnse leger, generaal José Dante Caridi, moet voor een burgerrechtbank ver schijnen op beschuldiging van het schenden van de mensenrechten. Caridi is gedagvaard door het Federa le Hof van Beroep in La Plata, op 60 ki lometer ten zuiden van Buenos Aires. De woordvoerder wilde niets zeggen over de aard van de beschuldigingen tegen Caridi. (Advertentie) sportieve leder herenschoen in de modekleur grijs. Snelrijg-sluiting en lichtgewicht zool. Mt. 40-46 alléén vandaag tussen 11.00 en 17.00 uur Middelburg - Markt 45 (naast de NMB) tel. 01180 - 29911 1 9 mei PZC totaaldag irl Kamperland Amusementsplanner en wedstrijdformulier verkrijgbaar op alle PZC-kantoren, Verenigde Spaarbanken en Roompot Recreatie i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1987 | | pagina 1